TABAK J. R. KEUSS „NATIONAAL GRONDBEZIT", Firma J. SCHOORL Pz. Kassier, van NAAMLOOZE VENNOOTSCHAP 's Gravenhage. ZATERDAG 6 OCTOBER 191?. öOsiB Jaarqgs!]. *5 6984 EERSTE BLAD. Binnenlandsch Nieuws. Uitgevers TRAPMAN Co. SCHAGEN. Deposito's, Rekeningcourant, Credieten, Hypotheken, Effec ten voor geldbelegging, Coupons, Incasseeringen, Assurantiën, Inschrijving op elke nieuw.e leening, franco provisie. ALKMAARSCHE Ie Scha gen, de verlegen woordiging harer Vennootschap heeft aanvaard. SCHAG COURANT. AiïcrtEitic- InüiivUil Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donderdag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 ure wor- det^^DA^SR^n^Tffi>|^h^ie^eerstuitkomendnumme'^eplaatst. SCHAGEN, LAAN D 5. Inl. Teleph. No. 20. Prijs per 3 maanden f0.95; per post fl.10. Losse nummers 5 cent ADVERTENTIÊN van 1 tot 5 regels f 0.55, iedere regel meer 10 cent (Bewijsno. inbegrepen). Groote lett. worden naar plaatsr. berekend Dit nummer bestaat uit drie bladen. OUDE NIEDORP. Doordat het paard van een auto schrok, geraakten tilbury en paard, met de inzittenden, den heer K. H. te Zijdewind en zijn echtgenoote in het water. De tilbury aloeg om en werd vrij wat beachadlgd, het paard werd ongedeerd op den wal gebracht. D» heer H. en zijn vrouw bekwamen een nat, modde rig pak en waren door enkele helpers gauw gered. Deze hielpen met moéite de tilbury uit de modder sloot. STEENKOLEN. Naar het Handelsblad verneemt, hadden de onder, handelingen tusschen de Nederlandsche en Duitach# commissie over de levering van Duitsche kolen een min gunstig verloop genomen, zoo zeer, dat gevreesd werd dat zij gisteren zouden worden afgebroken. De Duitsche onderhandelaars waren tot nog tóe niet ontevreden over het verloop der besprekingen, behoudens dan dat zij zich er over beklagen dat zij telkens te doen hebben met weer nieuwe com missies en personen, waardoor de besprekingen op de lange baan geschoven worden en het uiterst moei lijk valt tot een resultaat te komen. Toch hoopte men thans spoedig een voor beide zijden bevredigend resultaat te bereiken. Ket ls echter gebleken dat men te Berlijn bezwaar maakte tegen voortzetting van de onderhandelingen op de eenmaal gelegde basis na het door minister Treub in de Eerste Kamer gesprokene. Van Duitsche zij de stelt men zich op het standpunt dat men bl] de verschillende onderhandelingen met ons land geen eendagspolitiek wil voeren, maar een behoorlijken economischen band wil leggen. Niettegenstaande de pogingen daartoe, zoozegt men van Duitschen kant, zeer bemoeilijkt worden door meeningsverschillen en oneenigheid in de Hollandsche kringen, waar mee men te doen heeft, zijn toch met groot geduld de onderhandelingen voortgezet. In, Berlijn beert men echter gemeend, dat de uitlatingen van minis ter Treub verder onderhandelen zeer in den weg staan, ook nadat men zich vanuit Holland over de beteekenis van dis onderhandelingen nader had doen voorlichten. De besprekingen tuSschen de Duitsche en Neder landsche regeringsvertegenwoordigers over de leve ring van kolen door Duitschland hebben, naar wij nader vernemen, gisteren een zoodanig verloop ge. had, dat men aanleiding heeft gevonden de onder handelingen nog voort te zetten, vet, een mengsel van verschillende vetsoorten, dat uitstekend voldeed en willig koopers vond.. Met de normaal-margarine ging het niet zoo goed. Vele consumenten bleken de voorkeur te geven aan de margarinesoorten, waaraan zij gewoon waren, ook al waren die minder in qualiteit of hooger in prijs. Intusschen maakt dat geen verschil ten aanzien van het totaal verbruik aan margarine. Krachtens internationale overeenkomst toch, ver band houdende met den aanvoer der voor margarine- fabricage benoodigde grondstoffen, mag slechts een bepaalde hoeveelheid per maand voor binnenlandsch verbruik worden afgeleverd. Sinds 1915 is dit maxi mum, toch reeds hooger dan het normaal verbruik van vóór den oorlog, met 25 pet., en later nog eens evenveel verhoogd, hetgeen noodig was, doordat hot verbruik van margarine gedurende den oorlog sterk is toegenomen, o.a. door het verblijf van duizenden vreemdelingen hier te lande, maar ook doordat bij velen, onder den drang der omstandigheden, voor- oordeelen tegen deze vetsoort wel moesten verdwij nen. In den laatsten tijd is daarbij nog gekomen d« hoogere boterprijs, die de vraag naar margarine heeft doen toenemen, Eindelijk heeft het gebrek aan goed varkensvoeder ten gevolge gehad, dat minder reuzel ter beschikking kwam. Terwijl aan den eenen kant de vraag naar eetwaren toenam, is echter aan den anderen kant de aanvoer- van voor menschelijk voedsel geschikte vetten alge nomen, of. dreigt te verminderen. Daar de zichtbare voorraad: van spijsvetten beneden het vastgestelde quantum daalde, ontstond er den laatsten tijd aanlei ding geen uitvoer van margarine toe te staan, maai het gevolg daarvan zou weder zijn, dat ook de aan voer van grondstoffen zou worden stopgezet. De ge regelde aanvulling der hier te lande aanwezige spijs vetten zou daardoor twijfelachtig worden, zoodat voor het aanschaffen van voldoende en niet te duur vet aan de bevolking dus alleen rekening zou kunnen gehouden woTden met de nog in het land aanwezige hoeveelheid vetten van alle soort. Het hangt van den voorraad dezer inlandsche vetten af, of het mo gelijk zal zijn meer vet voor de bevolking beschik baar te stellen dan thans het geval is. Er is nu een regeling tot verhooging van het vet- rantsoen in bewerking die, naar gehoopt wordt, spoe dig in werking zal kunnen treden. De verhooging van het rantsoen zal echter vermoedelijk niet zoo groot kunnen zijn, als aanvankelijk in de bedoeling lag. Van de zijde der N. O. T. toch zijn bezwaren ge rezen, voor zoo verre gerekend mocht worden op meerdere voorziening van overzee in grondstof, en voor margarineproductie. De oplossing van dit moei lijke vraagstuk zal nu moeten gevonden worden met gebruikmaking van verschillende inlandsche vetsoor ten. De Vee- en Vleeschhandel meldt, dat het vet van de gezouten varkens, dat nog bij de zouters was een kwantum van 400.000 K.G. door de Vleeschvereenl- ging wordt opgevraagd,. J. Schoorl Pz., MARKTPLAATS A 88 OVERAL VERKRIJGBAAR. CONFLICT AAN DE HONDSBOSSCHE ZEEWE RING. Men schrijft aan de Tel. van werkliedenzijde: Wederom is een conflict ontstaan aan de Honds- bossche Zeewering te Petten N.-H. Ditmaal tusschen den aannemer van het onderhoudswerk, den heea» De Groot, van Barsingerhorn, en de arbeiders. Na de staking van hot voorjaar 1916 werd-door ?:enoemden aannemer met den Centralen Bond van louwvakarbeiders een collectief contract afgesloten, betgeen zou gelden tot 81 September 1917, Zaterdag, 29 September, werden alle arbeiders, ongeveer 70, meit een week opzegging ontslagen. Intusschen werd door den aannemer aan een 18-tal dezer verzocht we der in zijn dienst te komen, hetgeen door de arbei ders werd geweigerd. Als motief voerden zit voor deze weigering aan dat er ruimschoots werk was voor allen. De arbeiders, allen georganiseerd in den Centralen Bond van Bouwvakarbeiders, belegden daarop een leden-vergadering In tegenwoordigheid van den Bondssecretaris. Duidelijk bleek uit de be sprekingen dat voor het geven van ontslag geen en kele reden aanwezig was, Aan het nog door den aan nemer te verwerken gedeelte kunnen zeker alle ar beiders werken, zonder schade voor aannemer en werk. Met algemeene stemmen werd besloten dat niemand aan "het werk zal gaan, voor dat het ge heele personeel is te werk gesteld. Het geheele werk '»gt stil De aannemer weigerde met het hoofdbestuur in °njgandsllng te treden. .ftK.^®hreau voor Mededeelingen inzake de Voed- l!wu vnin8 «chrijft: de rut^0.Wnf,rzittin? van 8 Maart van dit jaar kon vetreqArv vvan landbouw mededeelen, dat hij een VerhnrrtA,, d gemaakt in den vorm van lijnolie, traal vl? J^holie is n.1. gebleken een zeer goed neu- schiktn ic ll^n' dat natuurlijk niet het meest ge- stekcjid di r a^s reserve voor tijden van nood uit- Het doen. rine mfl+ v, de eerste bemoeiing van de regee- miniXfkT* vet vraagstuk. Reeds in 1916 had de van v..r«rMn een aanzienlijke voorraad vet, blüvB.i 1! soort, in ons land aanwezig moest voirrin' k'jv- margarine, zelfs die uit aange- 8T°ndstoffen vervaardigd, niet zou mogen v<xirro ,lJ1,t^evoerd, indien door dien uitvoer de vet- len nj kneden het vastgestelde quantum zou da- ziuü 6 wÜze werd dus de in het land aanwe- tie IJ', voorraad beschermd, terwijl de zuivelinspec- lnnrf werd met een onderzoek naar de In het na aanwezige hoeveelheden vet van alle. soort; "oter, margarine, reuzel, rundvet, plantenvet, lijn- 1? en oliehoudende zaden. vMe;racht werd nu in de behoefte aan goedkoop t.e voorzien door beschikbaarstelling vari nor maal-margarine tegen een vasten en lagen prijs. Ook 0en Partij buitenlandsch rundvet gedistribu- ®wd. Hiervan was echter niet voldoende aanwezig, tooaat beschikbaar werd gesteld het bak- en braad- W ARMENHUIZEN. Behalve een klein gedeelte, welke nog eenige we ken hier zal verblijven/vertrokken de Duitsche kin deren Donderdnagamiddag naar Alkmaar, om, na aldaar te hebben overnacht, per eerste gelegenheid de reds naar hun „Heimat" te aanvaarden. HEERHUGOWAARD. Tengevolge van hooibroei brandde Vrijdagmorgen de prachtige boerderij, bewoond door den heer P. Kant. tot den grond af De brand breidde zich zeer snel over he! geheele gebouw uit, zoodat maar weinig ge red is kunnen worden. Een flinke voorraad hooi ging j mede verloren. Bijzonder gunstig was de windrichting, zoodat de achter de woning staande schuur behouden kon blijven en belendende perceelen buiten gevaar bleven. WIERINGEN. De heer W. E. Coumou, Technisch-Ambtenaar bij de Kjjks-^Waterstaat alhier, is bevorderd van de 4e naar de 3e klasse. Deze bevordering is van terug werkende kracht en wordt gerekend in te gaan 1 Januari j.1. WIERINGEN. Mej. de Wed. G. E, Bakker te Belt, alhier, had het geluk in de Schager paardenverloting een veulen te winnen. Voorwaar voor die oude weduw-vrouw die bij haar zoon inwoont, een meen buitenkansje. ST. MAARTENSBRUG. Naar ons werd medegedeeld is het perceel wei land alhier, eigendom van den heer T. Harp uit de hand verkocht aan de heeren Jn. Veuger Hz. en K. Veuger Hz. ST .MAARTENSVLOTBRUG. Tijdens den hevigen stormwind is Donderdagmid dag bij den heer J. Broersen het bovenste gedeelte van den watermolen met roeden eenige meters iiet land opgewaaid. NIEUWE NIEDORP. Alhier is door den nevigen golfslag in ,.De Hijd een motorvaartuigje, zwaar geladen met kool. gezon ken. Op het hulpgeroep van den bestuurder van het vaartuig schoot hulp toe en is de bestuurder zelve behouden aan wal gekomen. BARSINGERHORN. Dit jaar zal de Rundveefokvereeniging Barsinger horn" alhier hare veekeuring houden op het teriein van den heer C. Klerk, op den 19den October a.s. 's voormiddags. -- KOLHORN. Was hier het vorig jaar woningnood, zoodanig dat hier werkzaam zijnde menschen in andere dorpen moe ten wonen. Nu de dijkwerken afgeloopen zijn, is die "nood geweken jen is zelfs het omgekeerde het gevval. Elders werkende komen hier een woning huren en nog staan eenige woningen ledig, wat in jaren niet gebeurde. WIERINGER WAARD. Ook in onze gemeente beginnen ze in te breken. J1 Woensdagavond is er tydens afwezigheid van den heer G. V. volk in huis geweest. Er was n.1. een raam open geschoven en de bloempotten waren ver GEPLAATST KAPITAAL f 1 000.000. RESERVES uil. December 1916 f 693.000 De Directie berieht, dat de Bij deze firma zijn feaen beurskoers verkrijgbaar de 47»% en 5% Obligatiën onzer instelling terwijl de coupons en dividendbewijzen aldaar betaalbaar zijn. Jaarverslagen, statuten en prospectussen zijn ten kantore der Firma J. Schoorl Pz. verkrijgbaar 's-GRAVENHAGE, 15'Augustus 1917. Anna Pau- van Land- ïr waren 31 heer J. A. Spaans het plaatst. Er werd niets vermist. De werkman die dicht bij de boerderij woont, meent volk op het erf te hebben gezien, doch was in de veronderstelling, dat zijn patroon thuis was ge komen. WIERINGER WAARD. Door de heeren K. .A Kaan c.s. ls uit de hand ver kocht aan het Doopsgezind Weeshuis te Haarlem, 9 bunders weiland gelegen aan de tweewegen en thans nog in huur bij den neer K. Zijp. Na Kerstmis wordt 't -verhuurd aan den heer V. de Wit. LANGEDIJK. Door de Braiidstoffencommissie aan den Langedijk zal aan den Minister een adres worden gericht, ge steund door Groente-Centrale en Ned. Tuinbouwraad om toewüzing van meer licht en brandstof, om de kool in de schuren te kunnen bewerken en om te voorkomen, dat de kool bij vorst zou bevriezen. LANGEDIJK. Vereenigingen en personen aan den Langedijk zullen aan dc Gascommissie een verzoek richten om een an dere regeling van de gasrantsoeneering. Ook zal er tegen geprotesteerd worden, dat, waar deze commissie liet bekend maken, dat over September onbeperkt gas mocht worden gebruikt, zij' met October den prijs van het gas, ook over September mtet 2 ets. per kub. M. verhoogde en alzoo van 13 op 15 cent per kub. M. bracht. PETTEN. Tot secr. enzer gemeente, is benoemd de heer L. Pel, ambtenaar ter Secretarie te Haastrecht- ANNA PAULOWNA. Donderdag 4 October hield de afdeelini lowna van de Hollandsche Maatschappij bouw eene vergadering in „Veerburg"1 leden aanwezig. Na opening door den Waiboer verkreeg de neer C. Wijdenes woord. Hij herinnerde eraan, dat reeds door het be stuur met hem eene .conferentie had plaats gehad tel- bespreking der Ooriogswinstbelasting. Spreker had de voorschriften dienaangaande nagezien en op grond hiervan had het hem bevreemd, dat aanslagen alhier waren gedaan over 1914—1915 en 1915—1916. Goed elezen dan zou de aanslag moeten geschied zijn over 914 vanaf 1 Augustus. Waarom door den fiscus af geweken was, was hem onbekend. Aan den inspec teur was om Inlichtingen gevraagd, ook nog elders maar de antwoorden waren tegenstrijdig geweest. Nu stond er in de wet eene bepaling, dat op grond van onvoorziene rampen de Koningin ontheffing kon ver- loenen en vrijstelling voor de eerste jaren. Het was dus zaak, hierom te vragea Spreker las eene for mule voor zulk eene aanvraag voor. Wenschelijk was het, de aanvragen bij den Secretaris in te zenden, dan konden ze gezamenlijk worden opgezonden. Ze kerheid bestond nog niet, pf die aanvragen ingeze- geld mochten opgezonden worden. Spreker wachtte op gevraagde inlichtingen, en zoo spoedig hij 'die haa. zou dat ter kennis van den secretaris gebracht wor den. Daar de formulieren reeds aanwezig waren, kon ieder belanghebbende in de pauze bij heft komen om te teekenen. De heer Raap deelde mede, dat één schrijven was ontvangen over de vrije teelt in den polder van de Prov. Comm., die belast was met toe zicht en controle inzake beperking der gewassen, de zoogenaamde Cultuur-commissie. Geschikt werd het ge acht, om tevens In de pauze over deze zaak na te denken, dan kon na de pauze de zaak in bespreking worden gebracht. Vóór 10 October moest beantwoor ding geschied zijn. Na de pauze kwam het onderwerp „Vrije teelt" aan de orde. De secretaris las het vol gende schrijven voor van de prov. Comm. iL.il- Door den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel is aan de Cultuurcommissie voor N.-H. mach tiging verleend, met de organisaties in het overstroom de gebied yan N.-H. in overleg te treden, omtrent de vraag, op welke wijze in Uwe streek beperking van de teelt van gewassen zal kunnen worden toegepast, zonder dé financieele uitkomsten van het bedrijf al te zeer in de waagschaal te stellen en toch te be reiken, dat de teelt van gewassen, die voor de volks voeding waarde hebben, zooveel mogelijk worde be vorderd. Het zal de comm. aangenaam zijn, van U te mogen vernemen, pp welke wijze naar Uwe meening deze beperking zal moeten worden geregeld, om aan het hierboven genoemde beginsel zooveel mogelijk te vol doen. Indien U het niet mogelijk acht, -hieromtrent voor alle bedrijven een vasten algemeenen regel aan te ren, zal ik gaarne van ieder afwijkend geval van vernemen, hoe de zaak in dat .geval zal kunnen Uworden geregeld. Het zal mij aangenaam zijn, Uw antwoord schrif telijk en zoo spoedig mogelijk, doch in ieder geval vóór J.0 October a.s. te ontvangen, ,Wbs geteekendDe Voorzitter der Cultuur-Commissie, J. BREEBAART, De heer P. Kaan Da. (meende, dat het beat was. indien voof elk bedrijf op zich zelf een zaalplan werd ingediend, dit zou te verkiezen zijn boven een alge meen zaaiplan, daar groot verschil in den hodem be stond. De heer J. G. Geerligs meende, dat het weinig moeite zou kosten een zaaiplan in te dienen, daar bj) 'de meesten al een zaaiplan voorhanden was. Na tuurlijk bleven do voorjaarsgewassen apart De heer C. Geerligs gaf aan de nand, om een percentage voor handelsgewassen in den geheelen polder in te dienen. De heer Raap stelde voor,, dat elk bedrijf een zeker pet zou opgeven voor regeeringsgewassen. Rekening kon dan gehouden worden met verschil van bodem. Er kan op dien grond een schema gemaakt worden. Voor hen ,die in het schema niet thuisbeh oorden kon eene aparte regeling gevraag# wordea 'Gemid deld zou bijv. 50 pet. voor voedingsgewassen gereser veerd kunnen blijven. Men kon iian stellen voor de verschillende bedrijven 40 pet, 50 pet. en 60 pet. Men moest fle cijfers zoo stellen dat de bedoeling goed uitkwam, dat men tegenover de cultuurcomnt be scheiden in zijn aanvraag .bleef. De heer D, C. Re- zeiman stelde voor, vooral met het oog op het laatste, de grenzen te nemen tusschen 50 pet. en 70 pet. De heer Raap gaf in overweging het stellen van grenzen aan het bestuur over te laten. Het kon aldus gaan; leder bestuurslid maakte een eigen plan op en deze plannen konden in de bestuursvergadering tot richt snoer dienen. Het voorstel Rezelman werd verworpen. Ten slotte werd de zaak aan het bestuur overgela ten en bepaald, dat dit eiken landbouwer In eene be paalde klasse zo uplaatsen. Natuurlijk zou later tegen die plaatsing bezwaren kunnen worden ingediend. Wat betrof de afstand van stullenzaad, hierover kon nog geen afdoend besluit genomen worden. Van ééne fir ma was een antwoord ingekomen. Zeker was het, dat zeefkool verwijderd moest gehouden worden, wil de men verbastering van stullenzaad voorkomen. Aan den Langedijk was een afstand van 1000 M geregle menteerd. Hierna bracht de heer T. J. Waiboer als afgevaardigde verslag uit van* de gehouden algemeene vergadering. De heer Raa pdeelde een en ander mede aangaande het bezoek aan de GröenteCentrale en aan den Minister, ter verkrijging van facaliteiten voor ver koop van kool. Met de heer Kakebeke was gesproken over voedselvoorziening van vee, en van dezen had men in zeer sympathieken vorm inlichtingen gekregen. Minder prettig was het bezoek bij de Centrale ge weest De commissie was van den een naar den ander gezonden en kreeg ten slotte geen resultaat. Het be zoek aap den heer Mansholt was meer bevredigend geweest Deze zegde hulp toe, en liet blijken, dat de Minister sympathiek tegenover den polder was. In zake den verkoop van kool zegde hij medewerking toe, mits goeden wil bij den landbouwers voorzat. Hij verwachtte spoedig eene 'opgave van de hoeveelheid der kool in H A. en wagons. Deze opgave werd aan stonds door de aanwezigen gedaan, ojxiat nog den zelfden avond een telegram zou kunnen worden ver zonden aan den voorzitter van crisiszaken. Het bleek alzoo, dat de reis der comm. niet zonder succes was geweest. Bij de rondvraag deelde de heer Raap mede, tiat het contract tusschen werkgevers en geinterneerden op 31 Oct. afliep. Wie na dien datum nog werkvolk wilde houden, moest hiervan spoedig opgave doen. en daar- b ijvermeiden den datum en speciaal de soort van den arbeid. De heer C. Geerligs was het ter oore ge komen. dat voor het zaaien van koolzaad een premie van f 100 per .HA. was toegezegd. Hij vroeg dienaan gaande inlichting Dit was alleen het géval indien men zaaide op gescheurd oud weiland. Immers, hierdoor zou de bouwgrond ten koste van het weiland toene men waarbij de regeering belang had. De heer Raap deelde mede, dat opgave was gedaan van 110 HA of 280 wagons. In het telegram aan den heer Mans- holt werd spoedige beslissing gevraagd, benevens de faciliteiten. <,iie gegeven konden worden. De heer Visser vroeg, of antwoord was ingekomen aangaande teruggave van veevoeder aan hen, die koeien gestald hadden. Er was bericht, dat dit onderwerp de aandacht had der autoriteiten, maar dat gewacht werd op eene beslissing van den Minister De Burge- meester deelde mede, uit goede bron vernomen te hebben, dat er een voorstel aanhangig was, om hierin te voorzien. Hierna sluiting.

Schager Courant | 1917 | | pagina 1