Grift Lomax en zijn daad üüiuni; Vredesvoorwaarden. c TWEEDE BLAD. Binnenlandsch Nieuws. Zalerdaq 29 December 1917. 60ste Jaargang No. 6131. Rand van Oudu Niedorp. FEUILLETON. aoer u Ijiont (Zie no. van Donderdag.) In het antwoord der Centralen op de Russische ■"voorstellen wordt nog gezegd over punt 6 van het Russische program van beginselen luidende: In koloniale vraagstukken wordt, met Inachtneming der onder lo. tot 4o. aangegeven beginselen, een beslissing genomen Bij 60. Van de vier verbonden mogendheden be zit slechts Duitsohland koloniën. Door de Duitsche delegatie wordt hierover, in volkomen overeenstem ming met de Russische voorstellen, verklaard-: De teruggave van dé tijdens den oorlog gewelde dadig in bezit genomen koloniale gebieden is een wezenlijk bestanddeel der Duitsche eischen, waar van onder geon voorwaarde kan worden afgezien. Eveneens j» de Russiscne eisch tot spoedige ont ruiming van zulke, door den vijand bezette gebie den, met de Duitsche plannen in overeenstemming Bij den aard van het Duitsche koloniale bezit schij nen de vroeger besproken door do delegatie voorge stelde beginselen voor het oogenblik niet uitvoer baar. De omstandigheid dat de inboorlingen van de Duitsche kolonies, ondanks de groote moeilijkiie- dvn en de geringe vooruitzichten ven den strijd lege.i den zeer talrijken en overmachtige^ tegen stander, wien steeds onbeperkt versterkingen van over zee ten dienste stonden, toch in nood en dood trouw aan hunne Duitsche vrienden bleven, is een bewijs van hunne -aanhankelijkheid' en hun ba- sluit onder alle omstandigheden bij Duitschland te blijven, een bewijs dat aan ernst en gewicht ie dere mogelijke wilsuiting hij stemming verre over treft. De door de Russische delegatie in aansluiting aan de zooeven besproken zespunten voorgestelde grondslagen voor het economisch verkeer vinden de onbeperkte instemming der delegaties van de ver bonden mogendheden, die steeds voor het verbod van lingen hebben aangesloten, de mogelijkheid cuLlen hebben, met de thans vastgestelde beginselen voor zulk een vrede bekend, te worden. Na afloop van dezen termijn zullen onderhandelingen onder alle omstandigheden worden voortgezet. De voorzitter, graaf Czernin, verzocht daarop aan de Russische delegatie dit antwoord schriftelijk te overhandigen, en stelde voor over enkele speciale punten dadelijk de onderhandelingen voort te zet ten, die in elk geval tusachon de Russische regee ring en de regecringen der verbonden mogendheden moeten worden geregeld. De Jeider der Russische delegatie sloot zich bij dit voorsteJ van den voorzitter aan, en sprak zijn bereidwilligheid uit, dadeiijk over te gaan tot be spreking van de verschillende punten, die ook voor het geval van algemeene vredesonderhandelingen onderwerpen van bijzondere besprekingen tusschen Rusland en de vier bondgenooten zullen vormen. Op voorstel van den minister Kuhlmann werd eenstemmig besloten, tot vermijding van ieder tijd verlies en heit belang der te vervullen taak inziende, dat deze besprekingen reeds morgenmiddag zuilen worden begonnen. iedere economische gewelddaad zijn opgetreden én wordt gemaakt. Vergadering van den Raad der gemeente Oude Niedorp, gehouden op Maandag den 24 December 1917. Voorzitter Burgemeester Nagelhout. Afwezig met kennisgeving van verhindering de heer P. Wit. Na opening volgt lezing en goedkeuring der no tulen. De voorzitter deelt naar aanleiding van de notulen mede, dat door den Minister afwijzend is beschikt op het adres inzake het verstrekken van goedkoope petroleum, ingediend door het gemeentebestuur van Soest. De jongste kasverificatie bij den gemeenteontvan ger gaf conform boeken en kas een kasgeld aan van f 7223.16, waaronder f2731.32 aan geldswaardig pa pier. is ingekomen de gemeentebegrooting 1918, door Gedeputeerde Staten goedgekeurd. Ook hebben dezen kunnen goedkeuren het besluit van den Raad tot ver hooging der presentiegelden van de raadsleden en van de jaarwedde der wethouders. Verder teekening en begrooting der, kosten die ge paard zullen gaan met het bouwen van de sluis te Rustenburg. De onkosten worden aangegeven op een totaal van f35000. Het sluisplan is uitgewerkt door den deskundige Wartenhorst van Dirkshorn. In een schrijven wordt gevraagd, wat de Raad jaar lijks zal willen bijdragen. De heer Rem.pt houdt zich bezig met de vraag, welk belang we er bij hebben, dat die sluis daar die in het herstel van geregelde, met aller belan gen rekening houdende economische betrekkingen een der belangrijkste voorwaarden voor de mogelijk beid en het uitbreiden van vriendschappelijke be trekkingen tusschen de oorlogvoerende machten zien Aansluitend bij deze verklaring, zeide graaf Czer nin verder: „Op grond der zooeven ontwikkelde beginselen ziji» wij bereid met al onze tegenstanders in on derhandel:;-g te treden. Om echter niet onnoodig iljd te vcTÜozon zijn de tondgencctcn bereid dade lijk over te gaan tot beraadslaging over de speci ale i rnten, w aarvan de bearbeiding, zoowel voor de Russische regeering als voor de bondgenooten in allen gevalle noodig zal schijnen". In antwoord hierop verklaarde de leider der Rus sische delegatie, met voldoening te kunnen con- stateeren, dat het antwoord der delegaties van Duitschland, Oostenrijk-Hongarije, Bulgarije en Tur kije de beginselen van den algemeexien democrati- schen viede zonder annexaties heeft aanvaard. Zij erkent de enorme beteekenis van dezen stap op den weg naar den algemeenen vrede; zij moet er ech ter op wijzen, dat het antwoord een wezenlijke be perking levat van punt 3o. Met bevrediging con- stateeide de Russische delegatie in het antwoord der vierbands-mogendheden op punt 5o. de erken ning van het beginsel „zonder schadeloosstelling", al wordt een voorbehoud gemaakt betreft de schade loosstelling van het onderhoud van krijgsgevange- nen. Voorts verklaarde de Russische delgatie er vooral gewicht aan te hechten, dat burgerpersonen, die door oorlogsdaden hebben geleden, uit een inter nationaal fonds worden schadeloos gesteld. De Russische delegatie erkent, dat de ontruiming der door den tegenstander bezette Duitsche kolo nies in overeenstemming is met de door haar ont wikkelde beginselen. Zij stelt voor, dat de quaestie of het beginsel der vrije wilsuiting van de bevol king op de koloniën toepasselijk zal zijn, wordt onderworpen aan een bijzondere commissie. Vooits verklaarde de leider der Russische dele gatie, dat deze, ondanks de hier aangegeven ver- schilleir van meening, overtuigd is, dat de in het antwoord der vierbondemogenüheden opgenomen' openliike verklaring dat deze geen agressieve plan nen hebben .feitelijk de mogelijkheid biedt, om da delijk tot onderhandelingen over een algemeenen vrede onder de oorlogvoerende staten over te gaan. Mot het oog hierop stelt de Russische delegatie - oor. de lnisprekingen gedurende 10 dagen te on derbreken, beginnend hedenavond en eindigend in deu avond van 4 Januari 1918, opdat de volken, Ier regeeringen zich nog niet bij de onderbande- door I' ALLI WELL SUTCLIF F.E. Voor Nederland bewerkt d. \V. J. A. ROLDANL'S Jr. ti 1 oekvorm vei'schenen hij VV. DE HAAN, 1 tierl.t. Ingenaaid (2.90. Gebonden f3.50. 11. Rachel richtte haar dwergachtig, oud lichaam, zoo gooi als het ging, op. ,.F,n wie is net. Joe->" r ..Griff Lomax van Marshcotes Manor." De bliu\v-g"oene oogen schoten vuur. „En waarom heb jé hem niet bij zijn strot gepakt en oodgeiansaldf' „Omdat hij te sterk is." bromde Joe. „Te sterk, te sterk voer de heks uit. „Zoo praat'e ik niet toen ik mijn knuisten nog gebruiken kon. Je bent geen vleesch van mijn vleescri, Joe. schaajn je, kerel 1" Zij bracht haar tanig gezicht vlak voor het gezic 'H op gloeiende „-Weet je niet meer, hoe hij met zijn fijne manieren bij je moeder kwam, net als nou zijn zoon bij "je vrouw en haar hart betoovende? En waet je niet meer hoe ik h«m toen getrakteerd heb?" ..Je hebt niets gedaan," bromde Joe. „een heelen tijd daarna is hij pas doodgevroren. Zeg nu liever, wat ik doen moet" Nog dichter bracht zij haar gezicht bij het zijne, /jj fluisterde he n iets in en hij keek haar aan mét een bewondering, waarin tevens vrees lag. „Is dat heusch waar. moeder?" „Dacht je, dat ik loog? Bij God. neen! Der "flo'l van rekening heb tk mijn recht jjekregcti. en het meisje slaapt nu rustig in haar graf. En nou 1 pohe maar op het vuur zetten. Ik ben voor anderen te koken." „Jong of oud. jij hebt heel wat meer verstand dan ik \Vjat moet ik doen, moeder?" Den? Hem vermoorden, dan is dat tul* van Lo max voor goed van de aarde verdwenen. Dat is het [•■ote, dat jij te (koken hebt." „Ja. met die Mis. Lomax moet ik ook nog afre ipoet jij je eigen n te oud om nog Voorzitter wijst er op, dat de weg te water naar Amsterdam er korter door wordt, terwijl grootero vaartuigen dan vroeger naar hier kunnen komen. De kleine sluis aan de Zes Wielen is eene belem mering voor de scheepvaart met groot ere vaartuigen, B. en Wr. stellen voor, niet op het in het schrijven vervatte verzoek in te gaan, doch aan het Ambacht van Westfriesland, genaamd Schager en Niedorper Kogge over te laten, het bedrag er voor aan te wijzen. nan dragen we. als gemeente, die in Schager- en Nie- i'orpcr Kogge ligt, éénmaal bit en dat achten B. en W. beter. Terwijl, ais we nu als gemeente bijdragen en vervolgens nog eens door de Banne wordt bijge dragen en dan door den polder, er meerdere malen aan ditzelfde plan zou worden bijgedragen en dat wordt minder goed geacht. De lieer Cher zegt, dat hetzelfde verzoek al reed« hij de Banne is ingekomen. Ook de heer Over wijst er op. dat als het voorstel èn tot de gemeente èn tci Banbestuur wordt gericht en dan nog tot de eoloers die in de gemeente liggen, dan is het 3 of 4 maal betalen. Beter is dat de Schager en Niedorper Koggen bijdragen. De heer Rempt kan er zich best mee vereenigen. Algemeen goedgevonden. Van den lieer 1. de Jong was verzoek ingekomen om verhooging van salaris voor het aanmaken van de kachel en het schoonhouden van het raadhuis. B. en VV. hebben dit verzoek behandeld en vinden het billijk, nu de Raadzaal dagelijks tot secretarie wordt gebruikt, tot verhooging van het salaris over te gaan. Er is nu ook meer werk dan voorheen het geval was, toen de Raadzaal in hoofdzaak alleen \oor de raadsvergaderingen werd gebezigd. B. en W. stellen voor de bezoldiging met f 15 te verhoogen tot 1 Januari 1918. De heer Rempt is daar voor. Er is meer werk aan 't raadhuis gekomen voor De Jong, nu het. dagelijks in gebruik is evenals de kachel. De heer Strijbis: Ja, het komt De Jong ook toe, dat hij verhooging krijgt. Algemeen B. en W.'s voorstel goedgevonden. Voorzitter zegt: /Na de laatste B. en VV. vergade ring is nog verzoek ingekomen van de Gezinsver pleging, afdeeling van het Witte Kruis te Nieuwe Niedorp, meldende dat deze vereeniging in hare vergadering had behandeld het schrijven van Oude Niedorp, waarbij f25 subsidie is toegekend, waar voor de vereeniging haren dank brengt, echter met gepasten eerbied en tevens met aandrang verzoe kende, de toegekende subsidie f50 te doen zijn, in gaande 1 Januaii 1917. Wijkverpleging toch is iets, dat geheel iigt op den weg van de gemeente. De gemeente Nieuwe Niedorp heeft f50 toegezegd, ter wijl daar van corporatiën in totaal f 33 ie toege- zèyri en particulieren daar voor een totaalbedrag van f325 hebben ingeteekend. Daarentegen hebben de corporatiën te Oude Niedorp slechts f30 ingetee kend en de gemeentenaren voor f150. Het eerste jaar is voor iedere zaak het moeilijkste en voor de wijkverpleging geldt dat wel inzonderheid. Dit adres is nog niet behandeld door B. en W. Een toelichting is bijgevoegd, als uitgaven aangevende salaris Zus ter f 875, vrij rijwiel f 50, pensioenbijdrage f 50, druk- werk en nog andere uitgaven erbij, te zemen f 1100 uitgaven. Ontvangsten bijdragen gemeente Nieuwe Niedorp f50, N'ederl. Herv. W'eezenadm, Nieuwe Niedorp f 150, Ned. Herv. Kerk, Nieuwe Niedorp f 100, Ned. Herv. Diaconie, Nieuwe Niedorp f25, Arm voog dij, Nieuwe Niedorp f5, particulieren, Nieuwe Nie dorp f 325, Prot. Armvoogdij, Oude Niedorp f 13, Dia conie, Oude Niedorp f 15, particulieren, Oude Nie dorp f150, totaal ontv. f835. De heer Strijbis zegt, het zal dus van terugwer kende kracljt zijn, waar ingaande 1 Januari 1917 gevraagd wordt. De heer Ligthart: Als we d-esse rekening inzien, dan moet het meest weL De heer Over: Ze hebben de Gezinsverpleging wil len hebben. De heer Strijbis: Ze hebben het gewonnen, maar niet eerlijk gewonnen. Nu hebben ze hun zin, nu moeten ze zich maar redden ook. De heer Rempt: 't Is gegaan, zooals het gegaan is, maar 't is een ding, dat nuttig ia I>e heer Strijbis: 't Ging toch vroeger, toen de Ge zinsverpleging op zich zelf was, ook goed De heer Rempt: 't Is gebeurd. We hebben nu over den blij venden aard te spreken. De instelling is toch onmisbaar. Voorzitter wijst er op, dat de ontvangsten kleiner zijn en dat er menschen zijn, die zich onttrokken hebben. De heer Strijbis: Ja dat is zoo en dat vond zijn oormak omdat het zoo gegaan is met de Gezinsver pleging. Voorzitter: Het was in de courant alsof de instel ling zichzelf flink zou kunnen redden en werd f 15 door de Protestantsche Armvoogdij toegezegd, daar onze instelling zelve haar geld ook wel goed kan ge bruiken. Nu blijkt het dat de Gezinsverpleging wel geld noodig heeft. De heer Over: De Zuster die woont daar te Nieuwe Niedorp én die het dichtste bij het vuur is, warmt zich het eerst. Gisteren was hier juist nog. een ge- uaJ, waar de Zuster, als ze hier gewoond had, wel van dienst was egweest. Dat, waar de Zuster in Nieuwe Niedorp woont, men daar ook meer bij draagt, vind ik goed En Nieuwe Niedorp is sterker ook om bij te dragen dan wij. De heer Strijbis: Ja, Nieuws Niedorp heeft die fondsen, die goed zijn. De heer Over: Als de Zuster hier in 't dorp woonde, gaf ik er liever f 3 voor dan nu f 2, nu zij te Nieuwe Niedorp woont. De heer J. Wit: Maar als wij de zuster halen hier gaat zij toch evengoed mee. De heer Ligthart: Ja,' maar 't is voor de zuster er meer stabiliteit aan te gevm. afgekondigde rqgeling is in 8 klassen verdeeld, waarin gemeenten tot en met 15000 zielen zijn opge nomen, terwijl die beneden 600 zielen (een 9-tai*" go- meenten) er niet in zijn begrepen. Ook de gemeenten jboven 15000 inw. zijn niet in de regeling begrepen. Volgens deze regeling zou O. Niedorp m de 2e klasse toch moeilijker om hier te komen, als te N. Niedorp. Voorzitter* stelt nu eerst de vraag of er voor 1917 iets gegeven zal worden; we hebben wel voor 1918 subsiuie toegezegd. De heer Mrijbis: Wat we toezegden, zou ik-ook kenen, verduiveld nog toe, die beeft me ook al ééns afgerammeld En die zoon van haar heeft me moer dim eens belachelijk gemaakt in het bijzijn van al de Marshcoters. Ik zal het hem betaald zetten." „En flink ook. jongen, kinderloos ben ik want zoo'n suffer als jij telt niel mee en kind.trloos moet je dat wijf maken. Is hij te sterk voor je. dan ga je in een hinderlaag liggen «1 sla jc hem Tnet een bijl zijn hersens in.' Joe schopte tegen hot smeulend turfvuur; zijn gezicht drukte niet veel geestdrift uit „Jé zoudt mij zeker graag aan een eindje riouw zien bengelen, neen hoor, daar dank ik feestelijk voor. Je denkt zeker, dat een man uit het volk zoon fij nen mijnheer maar dood kan slaan, zonder er ooit meer iets van te h00ren?" ..Heeft grootmoeier Strangeways aan een .touwtje 'bengeld voor Joshua Lomax? Ik schaam me over -je, oe. ik schaam me over je. Ik heb je zeker te lang aan de flesch gehouden."' Zij stond op van haar bank en begon op en noer He lóopen; haar 'kromme vingers bewogen Zich amuw- achtig heen en weer. ..Mijn God, als ik nog Jong was," schreeuwde zij. „Als ik nog een mes of een stuk ijzer in mijn handen kon houden, dan zou ik die Lomaxen!" Zij viel weer op haar bank neer, vertrok haar gezicht tot een gemeene grijns. Dan kwam een nieuw denkbeeld in haar op ..Bloed is bloed." zesde zij, „maar hangen is ook hangen, daar heb je gelijk in; maar je kunt hem trof fen zonder hem te dooden. De Lomaxen zijn blik sems trotsch; breek hem den nek met de wet; stel hem op de kaak, jongen, maak ze tot een schande voor de geheele streek. Neem de wet te hulp en wacht verder je tijd af." „De wet?" stamelde Joe. „De wet is een kwestie van centen, van niets dan centen. Wie de dikste beurs heeft, wint het Neen, praat me niet over de wet!" „Wil je nou naar een verstandig woord luisteicta. of "niet? Morgen tegen het etensuur ga je naar advocaat F ranch in Marshcotes. Hij is een gewiekste kerel; hij heeft mij ook fijn geholpen toen de oude Squire mij niet mijn hebben en nouden op straat wilde zetten." (En je zeker een aardige duit laten betalen?" i.Niet meer dan een arme vrouw betalen kon. Hij za! jou ook niet meer vragen dan je geien kunt". „Nfen, ik moet van cüe dingen rviots hebben. Wat ren figuur zoi' »k slaan, als ik in het getuigenbankje voor den rechter en de jury mijn heele huwelijki voor 1917 willen toezeggen, maar dan niet verhoogen. Voorz wil eerst bepalen óf we zullen geven over 1917., Bijaldien dat afgestemd werd, zou over een be drag niet behoeven te worden gesproken. Volgt stemming of we iets zullen geven over 1917. De heeren Rempt en Over zijn er tegen om over 1917 iett te geven. Met de heeren J. Wit, Strijbis, Ligt hart en voorz. voor, wordt besloten, over 1917 Wu. subsidie te verleenen. Voorzitter zegtNu moest het bedrag nog bepaald worden. Over 1918 is f 25 subsidie toegezegd. i De heer Strijbis: Dat zou ik nu over 1917 willeln toekennen en dan kunnen we voor 1.918 altijd zien of we dat nog willen wijzigen. Voor 1917 zou ik niet hooger willen dan f 25. Voorzitter: D,in over 1917 f 25 en over 1918 f 25 en verder moet de Gezinsverpleging er maar bij "de burgers, zien aan te komen. De heer Rempt zou 1917 willen laten nisten en over dat jaar geen subsidie willen geven, maar de subsidie over 1918 zou spreker met f 25 willen ver hoogen en alzoo op f 50 willen brengen. De heer J. Wit: Ik vind het niet gelijk, als wij f 50 geven en Nieuwe Niedorp ook f 50. Ik zou f 25 voor 1917 en f 25 voor 1918 willen geven Aldus wordt met algemeen goedvinden besloten. De verordening, regelende de jaarwedden van het onderwijzend personeel Ls van Ged. Staten ingekomen met verschillende aanmerkingen. De vcrordeniiig wordt behandeld in enkele gevallen de zienswijze van Gede puteerden wordt overgenomen en ten opzichte van sommige aanmerkingen de raad naar eigen zienswijze weder hare bepalingen maakt, waarna de verordening wordt vastgesteld. Ze zal alsnu opnieuw ter hoogere goedkeuring worden opgezonden. Eén op 9 Nov. gedateerd schrijven van 't gemeente bestuur van Koog aan de Zaan. omtrent de verhoo- van 't salaris van Burgemeesters, Secretarissen en ntvnngers wordt op voorstel van B. en W. voor ken nisgeving aangenomen. Van Ged. Staten is ingekomen een missive, waarbij regeling voor het bepalen der salarissen van Burge meesters, secretarissen en ontvangers, om deze aan merkelijk te verhoogen en door periodieke verhoo- koiaea De jaarwedde van den gemekte-ontvanger, den heer F. C. Jong, die eveneens nog geen dienstjaren hoeft en eerst dit jaar in functie trad, zou f 500 wor den. Er wordt verzocht, vóór 1 Januari a.s. de mee- nistg van den raad hieromtrent kenbaar te maken en te melden of men eventueel de gemeente in eene hoo gere klasse zou willen rangschikken. Voorzitter zegt, daar het mij zelve hier ook betreft, zou ik mij er als raadslid buiten willen houden en geef ik het woord aan den heer Over. Deze, oudste Wethouder, zegt, dat B. en W. het hebben Isesprokcn en spr. heeft er uit begrepen, dat het aan den laad en aan B. en W„ werd overgelaten, om in een hoogere klasse over te gaan, door buiten gewone werkzaamheden in eene gemeente, enz. Maar wij wanen eenparig van oordeel, niet in een hoogere klasse te behooren. En om in een lagere klasse te worden gerangschikt, dat zal zeker wel niet gaap. Zoo wel Burgemeester als ons. Wethouders, was de ver ging hoog genoeg. B. en Wi hebben het besluit geno men, er genoegen mee te nemen. Ik voor mij bad liever gezien, dat de helft van de verhooging aan verhooging en de andere helft aan duurtetoeslag was toegekend geworden. Als er dan later andere tijden kwamen, dan kon je dat intrekken. Maar we zullen er niet over sputteren; dat zal niet geven. Voo.a. Als hier Burgemeester apart was zou dal f 1100 worden en voor den secretaris afzonderlijk f 1000. Dan zou het samen f 2100 geweest zijn. Maar 't gaat liier samen en nu is het f 1900. De heer Over: Om den Burgemeester hier te ver lagen en den secretaris te verhoogen, zou hier niet ge ven. De nieuwe ontvanger heeft borgtocht gesteld en instructie is voor hem bepaald. Wij zijn algemeen over tuigd dat de salarissen voor de ambtenaren met deze veriioogingen goed zullen zijn. Maar B. en Wt vin den, rlat we ook niet in een hoogere klasse zouden moeten. De verhooging is wel wat ruim hoog. De heer Strijbis: Ja, 't is een heele verhooging. 't Is voor de gemeente een heele strop. Maar dat het er op 't oogenblik aan verdiend wordt, daar ben ik van overtuigd. De heer OverIk had liever de helft der verhooging als vaste verhooging gehad en de andere helft niet vast. I Anderen vinden, de begrooting Ls krap gemaakt en bijrta f 1000 er bij is nogal wat, maar er is niets aan te doen. De heer StrijbisJa,'t is wel een heele sprong. De h«er Ligthart: Voor 't tegenwoordige moet 't toch wel zoo zijn. De heer Strijbis (tot Ligthart): Ja, maar 't geld moet er wezen, Jen. De heer Ligthart: Nu, misschien kan 't later naar de laagte gaan. De heer StrijbisDat zou ik niet denken. De heer Ligthart: Kom, laten we dat wagen. Voorz.Over 6 jaren zal het voor Burgem -secref- taris f 2050, zijn, over 12 jaren f 2200. Voor den ontvanger zal het over 12 jaren f 700 zijn. Over 12 jaren zou Burgemeester apart f 1400, secretaris f 1300 zijn geweest, samen dan I 2700. Nu deze ambten ge combineerd zijn zal het salaris er voor hier over 12 jaar f 2200 zijn. De heer Strijbis: Ik ben niet tegen de aangegeven verhooging. En ik denk dat het ook niet geven zou, er tegen te zijn. Voorz.25 procent er van wordt door het rijk gedragen. Ik zelf had gedacht dat de verhoogingen iets minder zouden zijn geweest, 'k Had niet gedacht dat het zoo hoog bepaald zou zijn geworden. De raad vindt algemeen de door Ged. Staten aan gegeven regeling in deze goed en aldus zal bericht worden. Tot hooistekers worden voor de wijk Zijdewind voor 1918 de heeren D. de Groot en K. Koemees ter her benoemd. Voor O. Niedoijj woéden als zoodanig her benoemd de heeren P. Agenant en P. Schaap Rondvraag De heer J. Wit, vraagt de schoorsteen- schouw, gebeurt die wel eens? Voorzitter: 't Is een punt van bespreking geweest en het werd wel nuttig geachl De heer Strijbis: Ja, de schoorsteenen zullen wed goed zijn, maar je kunt niet weten. Andeien vinden ook, er wordt nu nogal veel met hout gestookt Het zou wel goed zijn, de-schouw te doen. Anders zou er toch wel eenig brandgevaar, ai was het door je buren, kunnen ontstaan. Algemeen wordt schouw goedgevonden en voorzitter doet toezegging, dat die weldra zal plaats vinden. Daar na wordt de openbare zitting gevloten en gaat de raad in comité-generaal in verband met reclame» HoofU ded. Omslag. leven door de modder moet halen". „Ja, je bent altijd nog erg trotsch op haar ge weest. Het zal je hart breken, als je de meid ver liezen moet. Mot wat voor verhalen kwam je vier maanden geleden eok al weer bij me? Dat ze dit niet won en dat niet, en dat ze Je aardig de keel begon uit te hangen". „Maar ik hel) heele maal geen zin, om haar vrij te maken, dat zij niet don jongen, Lomax kan trou wen". „Trouwen zeg je? Hij zal niet met baar trouwen, voor zoover ik d-ie lui ken. Je zult er een minder te onderhouden hebben en Ka.te zal zelf maar moeten zien hoe zij aan de kost komt". „Verdmoeder", begon hij eindelijk na een lan ge stilte, „jij weet iemand nog eens een verstandigen raad te'geven .Ik ga morgen naar den advocaat, an ders mag de duivel me halen". Toen hij weg was, boog Rachel zich weer over haar vuur. „Zoo'n papkind als kleinzoon te moeten hebben!" mompelde zij. „Kan bij manier van spreken zijn ei gen broek nog niet vastmaken. Maar ik ben oud, mijn spieren zijn op! Almachtige God', maak mij nog eenmaal sterk voor één dag maar!" HOOFDSTUK XI. De geest van Wynyates. Langzamerhann begonnen geruchten tot Griff door te dringen en de menschen keken hem, als hij hen op straat tegenkwam, nieuwsgierig aan. „Vertel me toch eens, Gabriël, wat er eigenlijk aan het handje is!" zeid ehij op een middag, dat hij met den prediker aan 'het wandelen w as, op den man af, Ofschoon liet nu reeds vrij ver in den zomer was, had Joe Strangeways, niettegenstaande hij zoo vast beloofdi had den raad van de oude tooverkol op te volgen, eerst onlangs moed'genoeg gevonden om naar advocaat Fremch te gaan. Maar in dien tus- schentijd had: zijn mond' geen oogenblik stil gestaan. Gabriël was er de man niet voor ergens om heen te draaien. Hij keek dan ook Griff strak aan en zei- de: „Ze zeggen, det de verhouding tusschen jou en Kiate Strargcways niet is zooals dat behoort". lornax r'<01 stond kalm den blik van zijn vriend. „Ln geloof jij die praatjes?" „Jongen, het zou mijn hart breken, als ik ze ge- SINT MAARTEN. Na de godsdienstoefening had alhier de verkiezing plaats van een ouderling waarvoor werd herkozen de neer S. Koogelberg en tot diaken werd herkozen de heer G. Bruin Nz. en idem voor de vacature C. Groo- tes, de heer P. de Geus. looven moest. Kan je me Je woord geven, dat het leugen» zijn7" „Leugens van liet l>egiu tot het eind. Het staat jou vrij te gelooven wat je wilt of niet, maar in dat opzicht gaan wij vrij uit". Griff was onaangenaam getroffen, dat die praatje» Hejjen onaangenaam getioffe») door de herinnering aan zijn rol in het tooneel, dat de oorzaak ervan was onaangenaam getroffen door den twijfel van den prediker. „Vergeef het me, Griff, ik had het moeten weten", zeide Gabriël Ilirst en nam het woord van zijn vriend voor eens en voor al aan. Een paar avonden later zag Lomax, toen hij van een wandeling over liet moor terugkwam, lJoe Stran geways den Buil ingaan: in liet licht van de lamp in den hoek was duidelijk eet. gemeene trek op het gezicht van den kerel te zien. Zonder een oogen blik te aarzelen, volgde Griff hem in de roezemoe zige herberg. Een geschuifel van voeten, dan een di-ukkende stilte. „Strangeways. ik heb een appeltje met je te schil len", zeide Griff, die midden in de gelagkamer stond. Joe lachte, maar keek zijn vijand niet aan. „Sta op en kom hier". Npg keek Joe hem niet aan, en Lomax kwam wat dichter naar hem toe. „Je bent nog al een zwaar vrachtje om op te lich ten, en ik kom je liever niet halen, maar Joe liet plotseling zijn uittartende houding varen; hij herinnerde zich den avond, dat Gri^f hem met zijn voeten op het bordes en zijn hoofd op de on derste trede gelegd had: Onwillig stond hij op en ging naar I-omax toe. Deze zette hem met zijn ge zicht naar de overige bezoekers. „Jullie hebt in den laatstee, tijd vreemde praatjes van mij gehoord, jongens!" Een gemompel was het eenige antwoord. „Als ik me niet vergis, waren die afkomstig van Joe Strangeways hier. Spreek op, Joe. Kan je eenig bewijs leveren van wat je zegt?" „Hannah heeft met haar eigen oogen gezien be gon Joe, maar hield dan op. Lomax bleef zoo akelig kalm bij dit alles. „Kan je er een eed op doen? Of heb ik gelijk, als ik zeg, dat Hannah je wat voorgelogen en je die leugen met opzet verteld heeft?" „Die nieuwe mogelijkheid bracht Joe's toch reeds Ifaf--'-»3

Schager Courant | 1917 | | pagina 5