Nieuwe Abonné's WOENSDAG 20 MAART 1918, 61ste Jaargang. No. 6176. voor de SCHA6EK COURANT ontvangen de nummers tol 1 APRIL GRATIS. t0rSnd met het verbeteren der verschillende vaar- tipin stolt hftt bestuur voor, h.ot water ©enige duinien lagür te malen, teneinde het slooten te vergeinakkel ijken. SCHJVGEN, LA/VN D 5. Int. Teleph. No. 20 Nederland en de geassocieerde regeeringen Binnenlandsch Nieuws. liaad van Callantsoog. S C 8 A G I Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag Woensdae f0ndrnvup™ÏÏSg' B? inZCnding t0t 's morPens 8 ure wo?: den ADVERTENTIEN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. Uitgever» I LtAl'MAb ik Oo. Sinds Dinsdagmiddag is een uitvaarverbod voor de Nodcrlandscke Dinnenschepen naar Duitschland en België van kracht geworuen. De Duitsche regeerinjg geeft aan de in Duitschland en België liggende Ne derlandsche binnenschepen geen vergunning naar Ne derland te varen. De order, dat de in onze havens liggende Engelsche schepen stoom op moeten hebben, ten einde op het eerst esein te kunnen vertrekken, is Dinsdag Prijs per 3 maanden fl. per post 11.20. Losse nummers 5 ceiv AJDVERTENTIËN van 1 totöregels f0.55, iedere regel meer lOcent (Bewijsno. inbegrepen). Groote lett. worden naar plaatsr. berekend by hèn niet uitblijven. De Daily News schrijft: De verklaring van den van bultenlanasche zaken Nederlandschen minister inzake de Nederlandsche tonnage, welke aan de geassocieerden wordt afgestaan, is niet onredelijk. Billijkerwijs moet tegenover Neder land er aan herinnerd worden, hoe buitengewoon moei lijk zijn positie is tusschen hamer én aambeeld van do oorlogvoerenden. Zijn besluit is ook oen uitvloeisel van het feit, dat de Duitsche regoering het onmogelijk heeft verklaard, Nederland binnen den tijd van twee maanden te voorzien van 100.000 ton tarwe In. deze omstandigheden stemt de Nederlandsche re geering er in toe, op zekere voorwaarden een over eenkomst met de geassocieerde regeeringen aan te gaan. "Deze voorwaarden zullen zeer verschillende eritiek uitlokken, maar ze mogen een vriendschappe lijke regeling niet moeilijk maken. De Tünes meldt uit New York De autoriteiten hebben tot 19 Maart de inbeslagne ming van 700.000 ton Nederlandsche scheepsruimte, welke in Amerikaanscho havens liggen, uitgesteld, daarmee een beleefdheid bewijzende aan de Nedér- W0er landsche regeering om haar overvloed van tijd te ge- van kracht geworden. ven voor de onuerteekening van de overeenkomst in- Aan een brief van een correspondent te Zuricht over het gebruik van Nederlandsche tonnage door de de terugroeping der Nederlandsche Rijnschepen in geassocieerde regeeringen. Duitschland, in verband met het onderzoek naar de vraag, of deze Schepen In strijd met de Schepenvor- dcringswet zijn verkocht, ontleenen wij, aldus het Hbld., dat in sommige Zwitsersche kringen oen Duitsche re presaille tegen ons gevreesd wordt. Men zou, als onze regiering de scheepsruim te-eischen der geallieerdn in willigde voor het vervoeren van producten uit Oekrajina, Nederlandsche schepen van den Rijn in beslag nemen. Zoo deze Mogelijkheid ook de reden kunnen zijn voor de ministeneele aanzegging aan de bezitters van Rijnschepen, om "deze schejjen zoo spoedig mogelijk uit Duitschland terug te roepen? De Deutsche Tagesztg. senrijftt Ondanks de erkenning van den moeilijken toestand waarin Nederland verkeert, moet van de Duitsche re geering worden ■verwacht, dat zij in het levensbelang van Duitschland onvoorwaardelijk en stellig de conse quenties trekt uit de houding van Nederland, die blij kens de leiten met de onzijdigheid in strijd Is. Men mejdt uit Arnhem, dat het bericht, hetwelk gister ontleend werd aan de N. Arnh. Ct., omtrent het stopzetten van den aanvoer van steenkolen uit Duitsch- levi U geheel onjuist to. Zoowel Maandag als Dinsdag kwamtn de steenkolen treinen geregeld Binnen. Er is geen enkele wijziging in den dagelijkschcn toestand. Keuter seint uit Londen, d.<L 19 Maart: Wij vernemen, dat de Britsche regeering tot heden middag nog niet in het bezit was van het antwoord der Nederlandsche regeèring op de nota der geallieer den van de vorige week betreffende de Nederlandsche schepen. Noch van den Britschen gezant in Den Haag, noch van den Nederlandschen gezant te 1x>nden weru bevcs tiging ontvangen van het bericht, dat de Nederlandsche regoering in de voorgestelde voorwaarden hoeft tocge Stcmd, Dientengevolge werd een nieuwe kennisgeving naar Den Haag gezonden, inhoudende, dat ingeval de no ta piet op ondubbelzinnige wijze wérd aangenomen, de .geallieerden Onverwijld moesten overgaan tot de •renuisitie der schepen, Daar uit de telegrammen uit Nederland schijnt te blijken, (Tat <le Nederlandsche regeering de nota der geallieerden, heeft aanvaard, moet opnieuw worden ver klaard dat era poging om hot te doen voorkomen, alsof Nederland den „modus vivendi" van Januari l.L ten slotte heeft aanvaard, niet in overeenstemming is met den toestand, daar deze sedert dien volkomen Is gewijzigd. Naar de N.R.C verneemt, heeft de Duitsche regee ring. om de voorziening van Nederland met levens mé8 delen èn grondstoffen in de hand te werken, zich er mee verecnigd, dat de Nederlandsche In Nederland liggende scheepsruimte onder de volgende voorwaarden in de vaart komt De Duitsche regeering geeft den uitvarenden schepen vrijgeleide. Om hiermee dadelijk een practische begin te maken, zullen binnen kort 15.000 ton scheepsruimte, in Nederland liggende, uitvaren.. Daartegenover moet Nederlandsche scheepsruimte, die nu in niet-EuropeeJ sche havens ligt, in de vaart gebracht worden. Duitschland* stomt erin toe, dat deze uitwisseling op den grondslag van wederzijdsche final clearancc plaats heeft, d.w.z. van Duitsche zijde wordt er niet op gestaan, dat de Nederlandsche schepen uit de ha vens van de entente eerst in Nederland moeten zij n aan gekomen. voordat een Nederlandsch schip vrijgeleide krijgt, uit pen Nederlandsche haven in de vaart te komen De Duitsche regeering waarborgt, dat de final clea- ranee dc vrije yaart van deze schepen tot de haven van de eind-bestemming verzekert. Dezelfde waarborgen voor de final clcarance moeten ook de geassocieerde regeeringen geven. Wolff seint uit Berlijn, dd. 19 Maart Naar aanleiding van de in de Nederlandsche Tweede - 1 1 .Mtv T mi/in» Kamer afgelegde verklaringen van mfnïster Loudon schrijft de „Ei Z. am M" o.a.! „Dat het toegeven door Nederland niét meer mét do neutraliteit in den meest strikten-fin van het woord vereenigbaar is, kan met mpci' (Worden bestreden, maar Nederland zal er zich op kunnen beroepen, dat deze vermindering zijner neu traliteit het wera afgedwongen door ruw geweld, waar het niets tegenover plaatsen kon en dat het door zijn voorwaarden een al te flagrante schending der neutra liteit poogde te voorkomen. Do Nederlandsche schenen mogen met bewapend warden, zullen noch munitie, boch troeiwn mogen vervoeren. Ook scheen Loudon te Jillcn doen uitkomen, dat hij allereerst bh D'^seh" Jjjhd hulp had gezocht, maar in dit geval niet ha •tuinen vinden, .„Duitschland is natuurlijk bevoegd, uit het onloo- 'hënbare feit, dat Nederland niet volkomm neutraal "boer «is, cclfs al Is dit ook buiten zijn schuld, dient bvorcenkoïnstige gevolgtrekkingen te maken. „Waarschijnlijk echter zal onze regcering eerst oe punitievd regeling van de Nederlandsche schecpsrutmr Tuaestidi pFwarhten. Het antwoord der Entenlo op zes voorwaarden Van Nederland is nog niet ont- «n Loudon verzekerde, dat hij onder goen ^b^bditflieden verder zou gaan, «Uitte moet men "het lot van Nederland betreuren. JJbbber de kleine volken na den oorlog de balans Vergadering van den Raad op Dinsdag 19 Alaart 1918 des moigens 10 uur. Afwezig de heer-en Covers en De Heer, de eerste wegens ziekte. Voorzitter de heer G. i. Lovink. burgemeester, te vens secretaris. Na opening worden de notulen der 2 laatste verga deringen vastgesteld. Ingekomen is het verslag over het herhalingsond.er- wijs van jongens. God. Staten hebben goedgekeurd de gemeen te-begrooj ling. dienst 1918; kohier schoolgeld le kwartaal JL917 hel aangaan eener kasgeldloening van f 4000. Van het gemeentebestuur vanaen Helder is bericht Ingekomen, dat wegens de tijdsomstandigheden de zue koninrichting niet kan worden uitgebreid en daarom vanuit andere gemeenten geen patiënten kunnen wor den toegelaten. In een later schrijven wordt nog mee gedeeld, dat voor heel ernstige zieken nog gelegenheid tot opname zal zijn. Van den heer De Heer is bericht ingekomen, dat de heer Bas weer bereid is aardappelland beschikbaar te steken legen domprijs van f 22 per snees plus on gevoer f 3 voor 2 maal besproeien. Voorzitter doelt mede. dat na oproeping zich 29 gegadigden hebben aangemeld met een totaal van 28 snees. Algemeen wordt de opmerking gemaakt dat. de prijs hoog is. doch van andere zijde merkt men op, dat het land zeer geschikt is voor aardappelenbouw. Voorzitter zegt ook, dat de menschen wel bezwaar hadden tegen de prijs en daarom heeft spreker ge meend het op een accoordje te moeten gpoien n.L door het de menschen in gedeelten te laten betalen liet bedrag van de militairen van hun vergoedingen af te houden met hun goedkeuring. De commissie heeft een aanbod gekregen dat be langrijk minder was. doch met hot oog op de qualitej! van liet land was zij van oordeel beter het aanbod van Bas te kunnen accepteer en. De hoer Vos wil de menschan oen toeslag geven en daarbij letten op den aanslag in den hoofdeilijken om slag. Spreker stelt tenslotte voor., een toeslag van f 7 voor hen die minder zijn aangeslagen dan f 1200. Voorzitter wijst er op. dat een bepaling van den aan slag in den hoofdelijkan omslag, zooals de heer Vos noemde, wel gewenscht is, omdat spreker zelf en b.v. de hoer Langhorst ook van het land wilden hebben. De heer Den Das acht die toeslag wat hoog, doch dc heer Rampen meent, dat de landbouwers toch die omslag in den vorm van hoofdelijken omslag moeten betalen. Vinden zij die toeslag te hoog. dan moeten ze zelf maar goodkooper land beschikbaar stellen. Spreker zelf en de heer Kruis veld ook, hebben nu eenmaal land dat niet voor aardappel bouw geschikt is anders zouden zij hot gaarne beschikbaar stellen. De lieer Rampen geeft verder in overweging om de omslag aan ieder te geven, omdat zij die hooger dan f 1200 zijn aangeslagen toch zelf aan dien toeslag Detft.en. De heer Vos kan zich hiermee vereenigou. Het voorstol-Vos wordt nu in stemming gebracht en aangenomen met 3tegen 2 stemmen. Tegen stemden de neeren Kruis veld en Den Das. Ingekomen is het jaarverslag over 1917 van de Ge- zondsheidscommissie. Van deze commissie was even eens ingekomen verordening met bijlagen voor den keuringsdienst van vleesch en visch, /al bij do le den clrculeeren, Voorz deelt mee, dat de laaste 2y» maand de brand stoffen feitelijk te goedkoop zijn gedistribueerd. Er is n.L rekening gehouden met den verkoopsprijs te beha gen, doch Callantsoog heeft bovendien nog zooveel vrachtkosten op haar brandstoffen. Het toiaal bedrag nu dat de gemeente zou moeten, 'bijpassen over dio 2Vt maand bedraagt f 182.90, doch de districtscommis sie te Schagcn was van oordeel, 'dat het onbillijk -zou zijn om de gemeente Callantsoog dit bedrag alleen lo la ten betalen en Is daarom besloten dat de commissie dit bedrag do gemeente Callantsoog terug zal betalen. De heer Den, Das vraagt naar den prijs van de laatste briquetten die gedistribueerd zijn. Daar is zeker wel oen abuis mee, zo waren zoo goedkoop. Voorzitter zegt. dat een drukfout .is gemaakt, de prijs van f 1.35 hau f 1.85 moeten zijn. Verder deelt voorzitter mee, hoe de distributie van dio laatste briquetten niet is geloopen zooals moest. m.L doordat terzelfder tijd een wagon aardappelen ar riveerde en die eerst gelost moest worden. Van de Vereenlging van Nederlandsche gemeenten Is incdodcolimg ingekomen, dat door haar is opgericht een N.V. voor Centrale Bouwmateriaalvoorzicning. Voor kennisgeving aangenomen. Komt ter tafel bestek en toekening voor dien aan bouw van hot gemoontehtils. Na eenigo bespreking wordt goedgevonden oen lee ning voor dien aanbouw aan to gaan van f 4000 to gen ton hoogste 41/» pet., met een jaarlijksche atlos- s' j,l ff y«jTl f l)o heer Vos vroeg intusschen inaar do resultaten van otminm v-.'l. ile| onderzoek der hoeken van het levensmidddenü°- wie hun het meeste schade hebben toege H-i-, en hun ergste vyanden waren, dan zal de poli L ita Urorionticruiig'in het nieuwe Europa ook oorzitter: Dat zal wel heel wat geld kosten. De heer Vos: Maar zijn er geen abuizen gemaakt? oorzitterVan het onderzoek komt bij den raad oen rapport in. Voorzitter deelt nu mede. dat naar aanleiding van oen vraag van den hoer Vos spreker zich tot de autoriteiten heeft gewend met de vraag of het moge lijk Ls. dat voor betaling van directe oelastiiug zitting wordt gehouden. De autoriteiten hebben er echter op gewezen, dat het niet meer moodig ié, omdat per giro worden betaald. De postbode is nu genegen het biljet met geld plus 3 centen kosten mee te nemen. Bij de rondvraag vraagt de heer Hollander ngnr het onderzoek van het terrein achter Weij. Voorzitter doet toezegging dat nog deze week het onilorzook zal gebeuren. De heer Rampen vraagt of een verordening op de melk bestaat. Voorzitter< Bedoelt u wat het gehalte e.d betreft, Neen. daarvoor niet. De heer Rampen vindt, dat de menschen waar voor hun geid moeten hebben. Voorzitter zegt. met een concept-verordening te zul. Ion komen, de heer Hollander voegt er nog aan toe, dat het wed noodig blijkt. i De heer Den Das vraagt, of voor zieke menschen voor licht kan gezorgd worden. Spreker noemt een ge zin, waarbij oen zieke 's nachts moet worden gewaakt. Voorzitter, zegt. dat voor die gevallen kaarsen be schikbaar gesteld kunnen worden, zoo noodig ook brandstof. Indien men hiervoor aanvrage doet ter secre tarie worden bons verstrekt. Hierna sluiting. ONZE VEESTAPEL. Men schrijft uit de Vallei: Omtrent den toestand, waarin onze veestapel ver keert. verneemt men soms zulke tegenstrijdige inlichr tingen. dat het zijn nut heeft eens mede te doelen wat mij ter plaatse zelve bleek en van betrouwbare zijde niHer werd toegelicht. Wil men* een goed inzicht hebben in deze quaestie, dan moet mctn onderscheid maken tusschen drie groe pen van veehouders. De eerste omvat de boeren met een stal rundvee, even talrijk als in normalen tijd. Voojp dezen is het een toer geweest om voldoende wintervoer in voor raad tc krijgen. Aan de uitstekende beenderen van het kruis der dieren is het merkbaar, dat de rantsoenen kleiner en minderwaardig zijn geworden. Toch gaan deze boeren er niet toe over vrijwillig vee op te ruimen. De melkopbrengst Ls wel verminderd eni een enkele maal gebeurt het, dat na het kalven een kop afgemaakt moet worden, omilat door het gemis van krachtvoer het dier te zeer verzwakt is, om weer op de beenen te komén. maar toch trachten deze boe ren hun gewonen veestapel zoo goed mogelijk op hel oude getal te houden. Straks, ais de weilanden weer volop gras geven, .is het pleit voor hen gewonnen en haalt ook het vee spoedig in wat het in den. schralen staltijd aan vleesch heeft verloren. Het voer, dat in hoofdzaak uit hooion bieten bestaat, vindt op deze boerderijen aanvulling met wat restanten lijnkoek en meel. of ook wel noodgedrongen met gemaaide heide en stroo, De tweede groep omvat de kleine boeren met slechts oen paar stuks vee. doch die bovendien nog over een onvoldoende hoeveelheid land beschikten om winter- vqc6« tvoor eigen gebruik te verbouwen. Dezen zijn, wat hun veestapel betreft, er hot slechtst aan toe ge weest. Onvoldoende voeding en het zoolang mogelijk uitstellen van het droogmaken van kalfkoeien, maakt dat de dieren er dikwijls treurig uitzien. Door het koopen van duur en toch nog slecnt voermeel trachten deze boeren ie redden wat gered -kan worden, maar ze bezorgen, zichzelf slechts geldelijk nadeel zonder noemenswaardige verbetering te brengen in de gesteld heid van hun stal. Met voerheide en stroo moeten de dieren het leven rekken tot het weiland weer gras levert De derde groep omvat de boeren met een middclr matig grooten stal en die over voldoende land beschik ken om een ruimen voorraad hooi en bieten te winnen. Dezen zijn er op uit, om alleen die dieren op hun stal te houden, welke 'het beste weerstand kunnen bie den aan dé veranderde voedingswijze. Van hot melkvee wordt niet zooveel gevergd als bij de andere boeren, zoodat men er ook eerder toe overgaat de dieren droog te maken, Practisch is gebleken, dat in vergelijking met den 'winter van 1916. toen duur en slecht moei werd bijgevoerd, in den afgeloopen winter het melk vee er beter ls afgekomen, met Ide enkele voedering van hooi en bieten sn flinke voorraden. Dieren, die met «le moelvoedering van 1916 weinig of niet vooruit gin gen. hebban met de ruime voedering van bieten en hooi in den winter van 1917 voldoende vleesch gemaakt. De toestand van den veestapel geeft dus luer over het algemeen geen aanleiding tot bezorgdheid. Het ligt op den weg van do boeren zelf. oin te zorgen dat zij van hun eigen 'gras- en bouwland een flinken voorraad wintervoer kunnen halen, terwijl zij; er steeds op be dacht moeten zijn de minst krachtige exemplaren van hun vee tijdig te doen afmaken. Van de zijde der re goering verdienen zij daarom allen steun door tijdi gen en ruimen aanvoer van hulpmeststoffen, HOOOWOÜB. Hij de Maandag gehouden herstemming voor de Ban- no Hoogwoud en Aartswoud is gekozen tot HoofdinJ- geland met T51 stemmen de heór A. Zijp Cz. te Lam- hertschaag De heer A. Rood Kz. verkreeg 93 stemmen, van onwaarde 4 stemmen. WAARLAND. In het laatst der vorige week is een ongewenscht bet zoeker in den nacht de woning van den heer Jb. Droog binnengedrongen, denkelijk met het doel niet met ledige handen to vertrekken. Op het geroep van vrouw 0., die'wakker werd, ging de dief aan den haal. Later bleek, dat een portemonnaio met eenig geld werd vermist. Nader vernemen wij, dat in verband met bovenstaande iemand uit Z. gevankelijk door de politie naar Alk maar is getransporteerd. HOOSWOUD. Maandag ontving de Burgemeester per post voor ae gemeente van een onbekende een zilverbon van een gulden. "Vermoedelijk te kort betaalde belasting. OUDESLUIS. Jl. Dinsdagmorgen werd ons dorpje vereerd met een bezoek van de welbekende vrouw K. uit den Heldor. Even buiten het dorp stapte zij pardoes dc woning van <kö heer A. V. binnen, liep in de kamer naar oen bloempot en trok onder den uitroep van„die bloem moet ik hebben" do plant stuk. De vrouw van V. nlleeai thuis zijnde, hierover haar verontwaardiging to kennen gevende, werd door de vreemde indringster bij de keel gegrepen, waarna /ij de woning, verliet, de bewoonster hevig ontsteld achterlatende. Indien nu de familie K. niet in staat is deze vrouw van den pu- blleken weg af te houden, is het toch zeker hoog noo dig tijd 'dat die overheid daarvoor zorgt. De heer V. wil de politie met het gebeurde in kennis stellen. SCHAGKRBRUR. Dinsdagavond j.L hield de afdeeling Zijpe—Callants oog van het Witte Kruis haar aJgemeene vergadering ten huize van den heer A. Bakker, alhier. Aanwezig 4 bestuursleden en 1, zegge één 'gewoon lid van de bijna 700 leden. De voorzitter, de heer H. Bakker, opent de verga dering met een woord van welkom aan do aanwe zigen. Spreker betreurt de slechte opkomst der leden. Hierop worden1 door den tweeden secretaris de notulen van het verhandelde in de vorige vergadering gelezen en onveranderd gearresteerd. Volgt rekening en verantwoording van den penning meester, den heer J. Gerrits. Door de commissie belast met het nazien der rekening (bestaande uit de heerem J. P- van der Ploeg en P M. Visser) was een verslag uitgebracht, dat wordt voorgelezen, en waaruit blijkt dat alles in orde is bevonden. De commissie adviseert de rekening goed te keuren in ontvangst op f 1176.19 en in uitgaaf op f 1042.80. Voordcelig saldo alzoo f 133.39. Aldus wordt besloten, terwijl den penning meester dank wordt betuigd voor zijn gehouden beheer. Hierna wordt de ontwerp-begrooting voorgelezen en vastgesteld tot een bedrag van f( 1082.39. in 'ontvang en uitmaf. Voor aflossing is geraamd een bedrag van van f 200 en voor onvoorziene uitgaven f 308.99. In verband met het nogal belangrijk onvoorzien wordt de wcnschelijkheid besproken tot net aanschaffen van een nieuwe ligtent. Verder wordt besloten de verzekerde bedragen van de bezittingen le verhoogen. De inventaris zal worden verzekerd voor f 2000 en het huis voor f 3000. Bestuursverkiezing. Aan de beurt van aftreding is de heer J. Gerrits, terwijl ide heer G. Vrijburg ais be stuurslid heeft bedankt. Herkozen wordt de heer Ger rits en gekozen do heer W, F. Ridder van Rappard. Wordt goedgevonden voor het vervoer van een lig tent 'hoogstens f 2.50 te vergoeden. Tot lid der Gezinsverpleging wordt benoemd, (vaca ture Slot) de heer H. Bakker. Niets meer aan do orde zijnde sluit de voorzitter de vergadering. 8T. PANKRAS. Op de openbare verkooping op 19 Maart werd de geheele behuizing van den lieer Jn. Ruijs, zijnde 't woonhuis, herberg, doorrijdstal, paardenstal. tooneoR- zaal, voor afbraak verkocht, wat resp. opbracht lo en 2e f 1400, kooper Ja. Bruin, 3e f 394, kooper Jb. Tol. 4e f 90, kooper T. Ruijs jr., 5e f 1425, kooper C Kloosterboer van Broek op Langendijk. De 5 vrij komende bouwterreinen brachten op f 6080, koopers C, Groen Cz. en T. Bakker Voor den'hoer P. J. Klooster boer werden verkocht 2 akkers en 1 woonhuis voor f 2985, aan A. Oudes, 3 bouwterreinen op 't Ven netje voor f 1010, kooper K. Lek eii 1 bouwterrein mede aldaar, voor f 500, kooper A. Smit WAARLAND. Vergadering van het bestuur van polder Waarland, met ingelanden op Maandagavond 18 Maart 1918, in het cafe „de Tortelduif" altiier. Het bestuurslid, de heer Krabmau, opent als voor zitter deze vergadering spreekt den hoop uit, dat de diseussiën zacht zullen zijn. Wijst er op, dat alles veel geld heeft gekost, 't Vorig jaar zijn de lasten op f 8 per H.A. blijven staan; dit bedrag had echter minstens f 1 per H.A. hooger moeten zijn. De hoer C. Jong, secretaris, leest daarna dé notulen, welke onveranderd worden goedgekeurd. Ingekomen waren: oen verzoekschrift van den hoer J. Borst, om, onder inachtneming der bestaande regle menten, een houten voetbrug over de Molensloot te inpgen doen plaatsen, toegang gevend van lijn nieuw te bouwen woning uit naar den weg. Toegestaan ben door do bestuursleden van ,,'Waanand en O.", gusteld verzoekschrift om verbetering van vaarwater, n.1. van tiet gedeelte Molensloot van de sluis' af, tol tot aan da brug van den heer J. Groot, on van de schoolbrug af tot de woning van den heer K. Volkers. 't Bestuur ontvangt machtiging om voor deze zaken zorg te dragen en tevens zullen meerdere vaarten een beurt krijgen. Een senrijven van het Rijkskolendistributiekantoor in den Haag behelzende het verzoek zuinigheid te betrach ten met de brandstoffen, voor de watierniachine, het- Cb.v. kan worden bereikt, door den waterstand [er te houden, dan in normale tijden, en fle ver schillende toevoerslooten op die diepte en schoon te houden. Dan nog wordt besloten om op verzoek van den lieor S, Jonker een bank in het water nabij de sluis le laten wegnemen, wat een enonne verbetering' zal zijn.. Nog was ingekomen een verzoek van den heer Van Egmoad, directeur van de N.V. „Vooruitgang", te Arm .sterdam; die om onmddielijke herstelling der langs zijn boerderij loopendie dijken aandringt en waarin hij to verijs Vergunning vraagt tot het plaatsen van een wind molen voor zeDbemaiing. Naar den dijk zal een om derzoek worden ingesteld; alhoewel reeds een aarmg verbetering is aangebracht. Wat het plaatsen van molen betreft, dit wordt onder beperkende bepalingen Lte hoeren D Zutt, J. B ide Jong e.a. meenen echter, dat men daardoor het gevaar io^ dat het zoete wa ter Uit en men laier weer brak en slecht water ln den polder krijgt, waar natuurlijk veel is voor te zeg- gen. Dit voorstel wordt verworpen met 23 tegen 29 stemtoeln en 1 blanco. Op voorstel van het bestuur wordt besloten de pol- •derbelasting ineens te heffen en wel in de maand Dec. Volgt punt 6 der agenda, Scheren van riet. Beslo ten wordt, na benige bespreking, dat het riet om de kadén niet voor 1 Maart mag worden geschoren (dit voor beveiliging der kaden) en door het stellen van een flinke boete, hier goed de hand aan te houden. Kade m schoeiingswerk. De heer J. Bakker Jz. deelt mede, dat het gedeelte kade van de woning van mej. de wed. Bruin af tot aan den heer Schrama veel te zwak ls om weerstand te kunnen bieden aan tfllo mogelijke weersinvloeden. Stelt daarom Voor, den dijk eens zoo zwaar te maken. De heer Jb. Droog en ik, aldus spreker, zijn bereijl de helft der kosten voor onze rekening te nemen, mits de raming niet te hoog wordt en de toegang per rijtuig geoorloofd is. Opat

Schager Courant | 1918 | | pagina 1