1 lis- LnOmUit TOILETZEEP J. STUURMAN, Toiletartikelen, Door smart gelouterd. WOENSDAG 24 APRIL «18. 61ste Jaargang. No. EERSTE BLAD. FEUILLETON. UitgeversTllAPMAN Co. SCHAGEN, LAAN D 5. Int. Teleph. No. 20. Raad van Zijpe. DAMES I Raad van Callantsoog. S C HAGER CfiDRANT. Dit blad verschijnt viermaal per weekDinsdag, Woensdag, Donderdag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 ure wor- den ADVERTENT1ËN in het eerstuitkemend nummer geplaatst. Prijs per 3 maanden fl. per post fl.20. Losse nummers 5 cent ADVERTENTIËN van 1 tot5regels f0.55, iedere regel meaj lOaent (Bewjjsno. inbegrepen). Groote lett. worden naar plaatsr. berekend Dit nummer bestaat alt twee bladen. Vergadering van den raad op Dinsdag 23 April 1918. dn middags 2 (uur. Voorzitter de heer Ma nu. wethouder, «ecretaria de heer J. A. de Boor. Afwezig de hoeren Zeeman en Groot Voorzitter opent de vergadering en zegt dat de bur gemeester afwezig moet ziin door ernstige ongesteldheid. Gelukkig zijn eenter de laatste berichten zoor gunstig, zoodat we alle kans hebben de burgemeester weer spoe dig hersteld in ons midden te zien. Deze vergadering, zegt voorzitter verder. Is spoed- cischend belegd naar aanleiding van een circulaire «van den Minister van Landbouw, waarin nog eens ieder een die in de gelegenheid is, zelf voedingsgewassen te telen, wordt gewezen op zijn plicht om deze gelegen heid niet ongebruikt te laten voorbij gaan. Aan de burgemeesters zal in verbund hiermee worden verzocht personen die dit niet doen buiten te sluiten van de distributie van artikelen die zij zouden kunnen verbouwen. Dit geldt niet alleen voor de personen, die gewoon waren zelf voedingsgewassen te telen, doch ook voor hen. die daartoe in de gelegenheid zijn. De landgebrui- kens. die geen bouwland, doch wel grasland hebben; zullen van deze verplichting niet worden vrijgesteld, waar zij een groot gedeelte van hun grasland kunnen scheuren of omspitten. Zij. die tot dusverre in verzuim gebleven zijn. kun nen dit nog herstellen In de eerstvolgende weken kun- neu aardappelen nog gezet worden, voor het planten van bruine boonen is het nog ruimschoots de tijd. ter wijl ook allerlei groenten nog geteeld kunnen worden. Aan ieder landgebruiker toch wordt hier niet meer of minder opgelegd dan tjeeltpiicht. althans voor zoo veel betreft de voeding van het eigen gezin. Het is buiten twijfel, dat langs dezen weg in tal van ge meenten nog zeer veel kan worden bereikt, Intusschen. is deze aangelegenheid er een van roer dringenden spoed, mat hei oog op den tijd van spit ten. poten en zaaien. Na*r aanleiding van deze circulaire heeft de Ver- eeniging van Ned. Gemeenten zich tot hare leden gewond met de aansporing om van gemeentewege zooveel mogelijk aan het verlangen van den minister te voldoen en wordt in overweging gegeven een com missie te benoemen, opdat die commissie een lijst kan samenstellen van personen die voedingsgewassen voor eigen gezin kunnen telen. Voorzitter wijst uitvoerig op den plicht van een leder om zooveel mogelijk aan de uitnoodiging van den minister gevolg te geven en spreker zou zelfs nog erder willen gaan, n.1. dat landgebruikera niet al- ieen voor eigen gezin en personeel, ook voor buren die daartoe niet in de gelegenheid zijn, te telen, op- '*i rezorgd wordt dat Zijpe voor volgend jaar voor dien is van die voedingsgewassen. De heer Ilooij wijst er op, hoe het vorig jaar door iet gemeentelijk landbouwbedrijf is gelukt aardap pelen, boonen en erwten te krijgen. Maar wat is srvan terecht gekomen? Alles hebben we over moeten ,-ev»n en de burgers kregen hun portie zooals dat een eder was toebedacht. Al onze moeite, al onze zorg «a voor niets. Waar heeft de minister de waarborg gegeven dat dit niet weer zal gebeuren? Spreker s bang dat de menschen straks hun heele oogst ..uilen moeten afstaan. De hoer Brak is overtuigd van het groote belang van deze zaak, doch wijst er op dat het veel te laat in den tijd is. Alleen boonen, dat is nog mogelijk en ook kool zal nog gaan. Maar voor de rest is het veel ie laat De munster heeft bovendien reeds w het na jaar te kennen gegeven, dat hij niets meer te doen wil hebben met die zoogenaamde contracten en wanneer men dus perceeltjes aan anderen zou afstaan, is het best mogelijk dat alles moet worden afgestaan. En Behoedt U voor HUIDZIEKTE, door vroealiidio ooede io Ie slaan, daar de voorraad nog zeer beperkt is. LAAGZIJDE B 50 SCHAGEN. Vervolg van Griff Lómax en zijn daad. HALLIWELL SUTCLIFFE Voor Nederland bewerkt d. W. J. A. ROLDANUS Jr ln boekvorm verschenen bij W. DE HAAN Uitgever te Utrecht 8. Zij zweeg en liet haar groote. ernstige oogen vra gend op hem rusten; maar op hetzelfde oogenblik, dat zij do vraag deden, vielen de oogleden zwaar neer. Zij zuchtte als van groote tevredenheid en viel toen in een slaap, die tot don ochtendstond duurde. Griff sloeg haar een poos gade en wist zelf niet, wat zijn gedachten waren. Het licht van het vuur wierp zijn schijnsel op haar gelaat, omhuld door roodbruin haar, op de bleeke. reine schoonheid er van op haar gestalte, slank en bevallig, ook onder de kleeren nat van de sneeuw op de toere handen enwelgevormdo voeten. Nooit in zijn leven had hij een vrouw gezien, zoo mooi als deze: en toch zou hij zichzelf twaalf uren geleden gezegd hebben, dat hij niet meer wist, wat schoonheid in een vrouw was. Met schrik kwam hij tot zichzelf en legde opnieuw turf en hout op den haard. Daarna tilde hy de roerj tooze gedaante van het béd hij tilde haar mes ongewone zachtheid streek de dekens glad, legde haar weer neer en dekte haar toe. De hut was warm, want de dikke laag sneeuw 'op het dak en tegen a© muren bood dezelfde bescherming, als een wollen jas toch wilde hij niets nalaten, wat de warmte grooicr kon maken. Zij werd niet wakker, zij prevelde zelfs niet m haar slaap, toen hij haar weor neerlegde en do dekens '°t haar kin optrok; en toen hij bij haar bed zat eln ®g. hoe het leven terugkeerde op haar bleek gelaat 31 de adAihaling rustig ging, wist hij. dat hij weor overwinning op de heide had behaald. Dadertusschon lag Trash ineengedoken in een hoek de hut en sliep met onrustige oogen, nu etrï dan hulpeloos Jankende. Hij wist, wat ginds onder de jas "O c^jn meester jiafl en dc vrees voor wat dood is. wat de medewerking der burgers betreft, ik heb vorig jaar veel voor de zaak gevoeld, ik heb land verhuurd, waarvan ik 28 November de huur had moeten ont vangen e(n het is nu 23 April, maar nog geen huur en dat vind ik al heel erg. Mijn belangstelling is dan ook wat bekoeld. De heer Appel vindt het ook jammer, dat die circu laire te laat inkomt maar wat het opvorderen van die teelt voor die kleine perceelea- betreft, dat gevaar ziet spreker er niet in. Men moet het de menschen zelf laten spitten enz. Ook de heer Èaat gelooft niet, dat de minister toen hij sprak over de contracten, het oog had op deze kleine perceelem, maar meer op die frauduleuze con tracten die zoogenaamd worden gesloten, b.v. om een hotelhouder van aardappelen te voorzien. De heer Van der Sluijs wil niet verdei- gaan dan de circulaire van den minister aangeeft. Laat men de menschen nog eens wijzen op deze circulaire, b.v. door het gemeenteblad., in de Schager Courant, maar verder gaau acht spreker niet goed. De' heer Paariberg wil een oproeping plaatsen dat zij die nog een perceeltje willen nebben voor dan bouw van boonen, zich opgeven, ter gemeente^socretarie, op dat dan de gemeente tracht grond te krijgen. Dit voorsta acht men wel goed, doch ook al weer omdat het te laat in den tijd is verwacht men geen resultaat Het voorstel van den heer Paariberg wordi dan ook verworpen met 7 tegen 2 stemmen, voor de heeren Paariberg en Brak. Na een lange discussie wordt tenslotte besloten een commissie te benoemen. De commissie ral bestaan uit de heer Raat voor het Zuidelijk gedeelte, de heer Appel voor SL Maartensbrug, de heer Groot voor Schagcr- brug, de heer De Wit voor 't Zand en de heer Paari berg voor Oudealuis. De hoeren Brak en Van dor Sluijs bedankten, de eerste omdat hot vaststellen van het kohier van dun hoofddijken omslag reeds veel tijd in beslag neoint. De commissie heeft dus tot taak na te gaau of ieder die daartoe in staat is voedingsgewassen voor eigen gezin teelt, ha te gaan of ln het tegenovergestelde geval uitsluiting van distributie ral volgen, of dat bij stelling van do verplichting kan volgen, doordat b.v. de grond niet geschikt is voor die gewassen. Ingekomen is een schrijven van den Commissaris der Koningin dat aan den burgemeester is toegestaan 4 weken buiten de gemeente te mogen vertoeven. Ged. Staten hebben goedgekeurd het primitief kohier hondenbelasting, dienst 1918. suppletoir© begrooting 1918. betaling uit den post onvoorziene uitgaven dienst 1917. hel aangaan van een gcldleening en van een kasgeld- leening Het verslag van een cursus in 'Iandhouwhuishoudoii- derwijs over 1917 te Scliagen zal bij de loden circu- leercn. Van den gemeenteraad van Krommenie is verzoek om adhaesiehetuiging op een door dien raad gericht verzoek aan II.M de Koningin, waarin wotdt aange drongen op het uitzenden van schepen tot hot afhaku van de 100.000 ton graan uit ovcrzcesche havens. Voorzitter zegt, dat adhesiebetuiging geen reden van bestaan meer heeft, omdat door de regeering reeds is meegedeeld, de schepen te doen uitvaren indien üuitschiand veilige doorvaart toezegt. Het adres wordt voor kennisgeving aangenomen. Een verzoek om sa la ris verhooging vun den heer Van der Vreede wordt in handen gesteld van B. en W. De heer Brak vraagt, of B. en W. al werkzaam zijn geweest om wijziging in de schooluren te krijgen ln verband met den zomertijd. Is nog niet gebeurd door de plotselinge ongesteld-» heid van den burgemeester, maar vandaag nog zal een schrijven (naar den schoolopziener worden ge zonden. De heer Brak vraagt verder of het al een punt van overweging is geweest bij B. en W. om aam kinderen, die ver van school wonen en wier broodrantsoen on toereikend is. warm eten te geven. In Schagen b.v. wordt dat gedaan, jlaar krijgen soms een. 60-tai kinde. ren voor meen 15 cent per dag waria eten. Ik begrijp wel, dat dit vooral in onze gemeente bezwiaren zal opfeveren, doch misschien willen, B. en Wk er wel eens over nadenken. 'Ook voorzitter wijst op de groote bezwaren. In Scha gen gaat dat bijv. gemakkelijker, maar hier is de ge meente uitgestrekt, we hebbefni 5 schoiein. Toe te juichen was heit zeer raker en B. en W. zullen er hun aan dacht aan wijden en met de hoofden van -scholen over opreken. Hierna sluiting. deed zijn ruige vacht overeind rijzen. Het leven kon hij begrijpen, maar de dood was een kil mysterie, dat kwam van landen, waar geen schapen waren, noch konijnen, noch ratten aan dcri waterkant; en daarom was de warme hut koud voor Trash, wiens zin voor het spookachtige scherper was, dan die van een mensen zijn kan. En nog altijd zat Grift naast zyn slapende gast en vroeg zich af. wat hij hel best zou kunnen doen. als zij wakker werd. Ilaar eerste vraag zou naar hel kind zijn, en God wist. of zij niet weer in zou storten, als zij het doode lichaampje a*g. Wat zou hij doen'/ Plotseling werd het hem duidelijk, wat hij doen moest; en toch schrok hij er voor terug. Hij stond op van zijn plaats naast het bed, trok zyn jas van het kind en ging voor den haard zitten met net kind op zijn knieën. Het scheen hem toe, dat hij aldus beter tol een besluit zou kunnen komen. ,.Ja. ik moet het doen." zei hij eindelijk. „Bete is het haar de helft van de smart te sparen, het doet er niet toe, wat haar wensch ook mocht zijn." Maar hij stond niet dadelijk op; want eensklaps waren deze laatste jaren van zwarOn arbeid weggik vaagd en hij leefde weer in de dagen, welker herinnering hij beproefd ,had uit zijn geheugen te bannen. Hij was altijd een man geweest, die even duidelijk met ddn geest als met de oogen zag en de eenzaamheid liad zijn verbeelding nog wrscherpt, Eön voor wen verre, zen de oude tooneelen weor voor zijn geest, duide lijk geteekend en tastbaar als de hei, die mijlen wijd glinsterde onder de vorstige maan. Met het kleine, gestorven kind op zijn knieën had hij niet, lang. iang geleden precies zoo gezeten in rijn beroofd huis, en zijh eigen gestorven jongen gekoesterd en had hij toen niet vele martelende uren lang de kreet om wraak in zijn oor laten klinken i Hij was uitgetrokken om zijn vijand te zoeken en had hem gevonden, roods buiten het bereik van den haat. Duidelijk, tot in de laatste bijzonderheden, zag bij dat tooneel op den somberen weg vain Ludworth. Loen had er, evenals nu. dikke sneeuw gelegen op heide en heirweg; en hij had zyn vijamd gevonden met een leego drankflesch in zijn rechterhand en op zijn gelaat lag de uitdrukking van hen, die den dood in de sneeuw ^Hoe klein* scheen hem zijn haat vannachtl Hij had zoo lang geleefd met do grootsche natuurkrachten om Vergadering van den raad op Dinsdag 23 April 1918, des morgens 10 uur. Afwezig de heeren Govers en Den Das, de eerste wegens ongesteldheid. Voorzitter de heer G. J. Lovink. Burgemeester, te vens secretaris. Na opening volgt vaststelling der notulen, Ged. Staten hebben goedgekeurd het besluit tot het aangaan van een geldleening ad. f 4000 voor den aan bouw van het raadhuis. Bij de laatst gehouden kasopname moest in kas zijn en was f 23.70Va. Ingekomen is een schrijven'van het hoofd der school, waarin in overweging wordt gegeven de tijdelijke wijr ziging in den sAooltijd op 7 April weer in te trekken. De aanwezige voorraad brandstoffen is voldoend om zoolang-de kachels moeten branden, de school weer den gewonen tijd te doen houden. De schoolopziener en "11. en „W. hebben dit goedgekeurd, zoodat met in gang van genoemde datum dit is geschied. De hoer Vos stelt nu voor, om, zooals de heeren Hollander en Kruis veld reeds vroeger irn overweging gaven. Zaterdags den gehocien dag geen school te hou den. maar dan 's Woensdags inplaats van een halven dag den gehaelen dag Voorzitter geeft toe. dat dit voor do kinderen van de Koeten wel gpwenscht is en met algemeene stemmen wordt besloten oen desbetreffend voorstel aan den school opziener, in overïeg met het hoofd der school, te zenden. Van den polder Koegras is een schrijven ingeko men, waarin wordt gewezen op de groote behoefte aan electriciteit, waarom bij het gemeentebestuur wordt aangedrongen op het bevorderen tot spoedige tot stand- koniing van deze zaak. Voorzitter zegt het sëhrijven van het polderbestuur Kocgras te hebben doorgezonden aan het Provinciaal Electr. bedrijf en in een begeleidend schrijven nog eens is gewezen op het groote belang van deze zaak en is aangedrongen op spoedige regeling. Van den directeur van het Prov. Electr. bedrijf is daarop een schrijven ingekomen, dat alles zai d'orden gedaan wat mogelijk is. om electrificatic te krijgen, ;oeh dat door de tijdsomstandigheden de moeilijkheden lei den dag toenemen. De verzekering wordt evenwei gegeven, dat de gemeente Cuiiaiutsoog niet wordt ver geten, terwijl wat betreft de bemaling van. den polder deze kwestie reeds wordt bestudeerd. De heer Vos wijst op de mogelijkheid. die er volgens spreker moet beslaan om door middel van windmo lens electricitedtte verwekken, wat voor deze gemeen te een kosiea zou meebrengen van f 6000. Nadere in lichtingen zijn hierover gevraagd. Voorzitter wijst er op, dat indien dat mogelijk is, ook de provincie hiervan wei op de hoogte zou zijn. Rekening en verantwoording zijn ingekomen van de Gezondheidscommissie van Schagen. Komt in behandeling een adres van de heeren Van Wachendorff v. Rijn, Zeeman en anderen, waarin wordt zich heen, dat hy' den wensch om te haten niet langer voelde. En toch was hij eens uitgetrokken met een nevel van bloed voor zijn oogeai en in rijn hart de brandende begeerte om te moorden. Griff staarde in het turfvuur en het tafereel veraru derde. Ilct gelaat zyner vrouw kwanx hem voor den geest, ernstig en vertxouwwekkend. Ook het gelaat zij ner moedor keek hem aan, de trouwe kameraacLjmoe- der, die nooit een zijner wenschen onbevredigd liet. Ook de kleine Greta van de Mill zag hij in zijn verj bedding, eui hij Jierinnerde zich hun ontmoeting aan do rivier op een zomermorgen en de krankzinnige jalouzie van Gabriëi liirst. liet was, of de wateren zich boven hem sloten en in de laatste hartstochtlooze overgave aan zijn lot zag hij' zijn gelieele verdere leven dag na dag aan zich voorbij gaan hij zag het, niet vaag. maar duidelijk, alsof de beelden hem aanstaar^ den uit de roodgloeiende turven. „Zoo koud, zoo koud nooit zal de jongen dit kunnen doorleven," hoorde hij de vrouw op het bed fluisteren. Griff stond op. nam het kind in zijn linkerarm en greep de spade, die naast de deur stond. Met het verleden had hij afgedaan, en hy liod werk. dat vóór don ochtendstond gedaan moest zijn. Trash huilde, en drukte zich tegen zijn beenen.. toen hij de deur opende. „Terug, jongen, wjj hebben je jp.iet noodig," fluisterde Griff. Maar do hond, die moestal slaafs gehoorzaam was. deed vanavond of hij het bevel niet noordc. Hij was bang alleen te blijven onder de geesten; hij verlangde naar .bezigheid, nu de ledigheid zulke verschrikkingen in zijn geest had gewekt. En daarom sloop hy door do half goopende deur en bracht jankend zijn veroaiU schuldigiiigen uil; Griff had het hart niet hem tcaug te zenden. Man en hond gingen zwijgend over do krakenae sneeuw, totdat zij do heide bereikten, die als«® waakj zame vijandin boven do omheinde plek on tgon nen grond lag. Hij was moe van den arbeid van den dag. .bovem dien had hfj nog geen voedsel of drinken tot zich ge. homon; toch ging Griff nog met veerkradhhgen stap. Zoo bereikte hij den langen, hoogen heuvelrug, waar de sneeuw nauwelijks zes duim dik lag en daar bleet hij staan en legde het lykje van het kijnd neer. Dbdex do sneotiw was het veen zacht en bijna warm, gewezen op den slechten toestand van. den gemeenteweg die toegang geeft tot hun perceelen en waardoor het niet mogelyk is zware vrachten als b.v. dorschmachine op dien weg te vervoeren. Voorzitter zegt, dat het hier betreft de weg van Hoek, dus bij de school tot aan de draai en dat spreker een onderhoud' heeft gehad met v. Wachendorff v. Rijn. Het is niet onmogelijk dat van den kunt van adressan ten hulp is t,e verwachten, wanneer de raad besluit den weg te verbeteren. De heer Kruisveld bepleit het opbirengeln vah heide, die dan door behulp van adressanten zou kunnen wor den aangevoerd. Na langdurige discussie Wordt dit het beste geacht en verder de «aak aan On W. ter af doening overgelaten. Van de Vereemigitag van Ned. Gemeenten Is ingeko men het rapport over het onderzoek van de boeken dl bescheiden van het levensmiddelen bedrijf. Alvorens tot voorlezing van het rapport wordt overgegaan, wijst Voorzitter er op, dat voordat de beer Zuidscharwou.de hier kwam. In net geheel geen boekhouding bestond, het was. een verwarde boet en Bpreker zegt, dit opdat de heeren zulten voeten, dat wat in het rapport wordt gezegd, niet allemaal aan het adres van den heer Zuidscherwodde komt Voorzitter leest nu het rapport voor. waarin in de eerste plaats er op wordt gewezen, dat de zeer slordige wijze van boekhouding de controle zeer bemoeilijkte en dat het ook daardoor niet mogelijk was ieder dienstjaar precies afzonderlijk te houden. De moeilijkheden in de Controle werd o.a. veroorzaakt doordat van verschillende kleine ontvangsten en uilga ven geen quitamtiies aanwezig waren, lu het 'kasboek kwam niet voor een post op 25 October 1917 vao f 200. die volgens bewijsstuk word ontvangen, verder 'kwamen niet voor ontvangsten tot een bedrag van f 56,30 en van f 19, Op 12 Januari 1918 is de kas overgedragen door den heer Zuidscherwoude awn den burgemeester tot Ben bedrag van f 107.14, De controle hiervan was weer niet gemakkelijk doordat bij de tel ling verschillende bedragen waren doorgehaald en de verificateur daarom een afzonderlijke slaat heeft opge maakt, waaruit toen bleek, dat in kas kon zijn f 80.30^ zoodat f 26.83V» te veel was afgedragen. Het verliescij fer van het bedryf over 1017 kon niet worden vastge steld, omdat hot dan noodig gewocst was, de voor raad te weten op 81 December 1017 en waar het nog herhaaldelijk voorkomt dal nog over bedragen van den dienst 1917 wordt beschikt, is die voorraad, schulden enz. op 12 Maart 1918 opgenomen. Vanaf 12 Januari 1918 is door den tegen woo niigön boekhouder de boek houding gereorganiseerd. De schulden bedroegen op 9 Maart 1918 1 10350.70, de vorderingen. Ba ShowssirJi f 931.15. Voor salarissen enz. f 269/.63V». soodat er een totaal verlies is van f 6721.511/»,. waarvan, de on kosten over 1918 is f 2137.65. Het kassaldo fcs qp ]J in contanten aan den verificateur getoond. Voorzitter z«jt dat dus te weinig was overgedragm f 200. f 56.30 en f 19, totaal fz/5.30, te v«0l was overgedragen f 26.83^. zoodat van dan Lear Zuidscher woude een bedrag van f 248.461/» nog is te vorderen, Den hoer Zuidscherwoude fc het rapport ter luxage ge zonden terwijl er U'.vdns oog een persoonlijk onderhoud heeft plaats gehad. Van den. heer Zuidscherwoude is daarop een schrij ven ingekomen, waarin hij dunk ragt voor dr inzage van hot rapport en het persoonlijk onderhoud en hij wijst op de redactie van het rapport, waar wordt ge sproken over een slordige administratie. Ik heb ccrr eenvoudig boek gehouden en het was me niet mogelyk ineer te doen. Zonder ach van beschuldiging te vrij waren, meent ndnossoint. dat dit bekend is. Bezwaar echter maakt hij tegen hel finnhtieele gedeelte van het rapport. Gerust verklaar ik. fiat het bedrag van f248,46VS als het tekort te hoog is en waar ik het niet mei ge gevens kaïn bewijzen, hoop ik. dat do raad dit op mijn woord zal gèlooveo. li wist bij de overdracht vnn de kas. dat het niet in orde was etn ik heb de heeren De Heer en Kruisveld gezegd, dat ik nog van f 10Ü tot f 130 moest storten en ut achtte me verplicht dit hekend te maken. Evenwel is h«t mogelijk dat abuizen zijn gemaakt, zoowel in het voordeel als in het nadeel van net bedryf. De f 200 waren ftiet geboekt, doch bet bewijsstuk is achtergebleven. Menigmaal gebéurde hst. ondanks de scherper wordende vorst; spoedig had hij het grafje gegraven, het kind er in gelegd etn hel wow bedekt met hel moeder-Veen. Daarna rustte hij en keek naar de snel ondergaande maan, naar de sterren, die de een na de ander heldierder werden nu het groo* ter licht op het punt stond afscheid te nemdn. Welk een ontzettend eenzame woestenij scheen ze deze heide, die voorlaan het tehuis zou zijn van het gestorven kind. Zou de moeder die ginds slier», niet op hem schimpen, om wat hij dezen nacht d**d? iets als berouw overviel hem, toen hij «ag. hoe de rand der maan de verre sneeuwvelden aanraakte; en hy riep overluid tot de heide, die zyn vriendin ön zijn vijandin was „Wees goed voor dm kleinen jofagen. Hij B t0° toer, de arme kleine, en gij zijt slede." Er kwam geen antwoord, verstaanbaar voor vieescn lijk© ooren, maar in het hart van Griff sprak_een sto even duidelijk als de beelden,, die hy kort in het turfvuur had gezien. En hy wist, dat hy (joea ^WatmSchien ook cm stem, die tot het hart van sZi Svï doPSbébo7wdo vlakte 'idmken m hij sprong van do bedde een stuk afeasned&i van haar blauw, achtifl ronde schijf, reeds schenen de sterren aan den oosteliiketn hemel schitterend en helder; eln de stilte van de in sneeuw gehulde landen was even ontzag» welfkmd nis het uur moet rijn, waarop de Dag des Oordeqls aanbreekt. Griff stak zijn schop in het pas gemaakte graf om de plaats te merken; toen liep hij langs ddn heuveb rug en over de steenen omheining 'en ging naar beneden ilrf de geurige warmte, diie de turven in rijn hut vwrj spreidden. Do vrouw sliep nog jukt zooals hij haar had verlaten en Griff stapelde nieuwe brandstof of het vuur. Hoe moe hij öok was hy begon het nu te voelen hij was vast besloten dien nacht niet te sla pen. Zij kon zijn diensten elk oogenblik nooidig hobu oen. on als hij eens in slaap viel. dan zou er (8M wist hij heel wat kracht taoodig zijn om hem te wekken Hij nam rijh pijp en stopte ze langzaam; Trash kwam naar hem toe, legde één voorpoot op zijn knie. cn sprak tot ham zoo goed hij kon. Want Trash

Schager Courant | 1918 | | pagina 1