Foto-Artikelen. 1. STUURMAN, Parfumeur, Onderricht gratis. A. SLEUTEL Jz„ v./h. p. de wilde, ZATERDAG II HEI 1918. 6!ste Jaargang. No. 6205. Laagzijde II50, bij de Harkt, Scliagen. Uitgevers: TRAPMAN Co. SCHAGEN, LAAN D 5. Int. Teleph. No. 20. EERSTE BLAD. Schetsen uit de Rechtzaal. Birmenlandsch Nieuws. wieringerwaard. wieringerwaard. wieringerwaard. wieringerwaard. kolhorn. oterleek. Verleent op zoor voordeeligs voorwasrden tussckinkomst voor MYPOTHEIEN en CBEDIETEN. barsingerhorn. barsingerhorn. hoogwoud. weeringen. wieringen. wieringen. wieringen. wieringen. wieringerwaard. oudkarspel. st. maartensbrug. st jhaartensvlqtbrug, den helder. hevige straatgevechten. de nieuwe broodkaartperiode. inbeslagnemingen. duitsche troepenconcentratie vóór de ontspanning. ilititti Nicns- Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag. Donderdag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 ure wor- den ADVBRTENTIËN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. üs- LnDiivHit Prijs per 3 maanden f 1.per post fl.20. Losse nummers 5 cent ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels f 0.56, iedere regel meer 10 oent (Bewijsno. inbegrepen). Groote lett. worden naar plaatsr. berekend Dtt nummer befftewt uit drla bladen. SPELLETJE MET VUUR. „Weet je", zei Marie. toen hij na 't eten als naar gewoonlijk z'n pijpje opstakbij het raam ging zitten om l<3 profitceren van het halfuur, dat hem nog restw voor hij weer aan 't werk moest gaan. „weet je wat Piot daar straks zei, tdan-ie op je zat te wachten 7" „Nou?" 1 „Dat hij 't wel aardig zou vinden om bij ons in den kost te komen. Ik kan, zei Piet, net zoo goed mijn centen bij jullie verteren. En Leendert heeft dan meteen iemand om mee te domineeren, waar-ie zooveel van houdt." Zij lachte met joelend, schaterend geluid. En keek hem aan met haar vroolijke, spotterige oogen. „.Hm", zei Leendert, zware rookwolken uitblazend. Marie liep in de kamer rond, de borden aan' kant doend; de tafellakens uitschuddend, de poes haar rantsoen gevend. Zij ging nu de kruimels opvegen van het karpet. Was tot dicht bil Leendert genaderd. Lag voor hem gehurkt, stoffer in de eene en blik in de andere hand. Zij keek naar hem op. Hij zag de jonge, weelderige figuur van Marie. En het bloed steeg hem naar de wangen. Want er knaagde nu een gevoel van wantrouwen in hem. Nog altijd zei Lcendort niets. „Nou" zei Marie „wat denk-je ervan? Maar doen?" De pijp trilde in z'n hand, maar hij hield zich in. Piet was een eigen neef van z'n. vrouw. Hij en Marie waren zoowat a.s broer en zuster opgegroeid. En toen hij pas met Marie „ging" had 't Leendert dikwijls gru welijk gehinderd, wanneer die twee zoo eigen met el kaar waren, met elkander stoeiden. Piet durfde nichtje Marie-een zoen geven en niemand vond daar iets vreemds in. Maar de heftige, jaloersche aard van Leendert kon niet tegen zulke dingen. Marie had 't natuurlijk al heel gauw gemerkt, en zij lachte hem uit. Piet nam 't ook niet van den „zwaren kant" op. Maar toen Leen en Marie ondertrouwd waren, er een feestelijk avondje werd gevierd, was er toch bijna ruzie gekomen Piet had niet bruidje gedanst en toen er gekust werd maakte neef ook van z'n oude rech ten gebruik. Maar toen was bruigom eensklaps met gelaat krijtwit van woede, opwinding, naar hen toe gevlogen, had Marie bij een arm gegrepen en ge schreeuwd, ,.dat 't hu uit was met die poppenkast eens en voor goed uit!" 't Had een heele opschudding gegeven. De moeder van bruid was diep beleedigd en vroeg aanstaanden schoonzoon, voor wat hij .Marie hield?.... En tante had vrij luid gezegd, dat wanneer dit „het begri" was, al in de bruidsdagen .Marie zich „op 't een en ander kon voorbereiden.En broer van bruidje, die toch het land had aan aanstaanden zwff- gor, zei dat ,.'t nog niet zoover was en dat Marie zich nog bedenken kon Bruidje zelve was schreiend weg- geloopm, En Leendert haar achterna, 't Duurde wel een halfuur voordat alles weer in orde was gekomen. Gejukkig behoorde Piet tot de goedige soort jongens. Hij lachte om 't geval. De aanstaande neven reikten eikaar de hand. Bruidegom mocht bruid weer omhelzen. Maar den h celen avond bleef Marie wat stug tegen Leendert. Wat haar inoeder heel verstandig vond. Een mensch ze izij kon de mannen niet bijtijds ge noeg leeren „hoever ze gaan konden". A.s. schoonpa zat vlak naast haar, hoorde 't gedwee-geduldig aan. zoog aan zijn sigaar en slurpte zijn glaasje leeg. Hij was getraind in een echtelijke school van de stevige soort. Lette er niet eens meer op. Leendert en Marie trouwden Hij was een oppassende, brave kerel, W at stil, wat stug en voor-zich-jheen (Ion tras leerend met 't jolige, naar pleizier hunkerende vrouwtje. Maar zij wist hem gaandeweg naar d'r wil ta "voegen. Alleen da kankerende, invretende jaloezie bleef hem martelen. En Marie vond er een soort van behagen Lu om hem te tarten, te plagen. Als zij op demZondag- avond in een of ander café zaten, dan vond Marie t bijzonder leuk om hem 'aan te stoeten en in te fluiste ren: „Kijk eens Leen, daar vlak bij 't orkest naast dat blonde meisje met dan grijze hoedje Ja juist, precies daar... Wat 'In knap ventje,, hé?.,. -Je mocht willen, dat jjj ca- zoo uitzag! En dan keek zij hem van terzijde aan. Eh genoot er van, dat hij rood, of ook wel eens bleek werd van tijdigheid. Psychologen zouden 't misschien een lastig geval hebbeh geacht om uit te maken, wat Marid droef; liefde, die er zich in verlustigt om jaloezie te wekken' of haat, afkeer die behoefte heeft om te doen lijden?....' 't Was gebeurd, dat ergens op een groene, zilveren of gouden bruilof Marie opzettelijk telkens danste met een kennis, van Wien zij zeker wus dat die Leendert Jaloersch maakte. Elti dan dikte zij het geval aan door tu en dan stijf-goarmd langs mannetje te komen loopen, hem niet handje toewuivend, bijzonder vriendelijk en kokette doend togen danser. Leendert kon niet dansen. Hoogstens deed hij aan een polonaise mee of traditie een polka mee te sukkelen. Maar 't was stijf en harke rig Marie danste allerkeurigst. Was in haar meisjestijd vermaard geweest voor haar walsen. En dan gebeurde 't, dat een, die met haar gedanst had. Leendert zijn compliment kwam maken'Over het allerprachtigste walsen van z'n vrouw. Hij zat zich zoo'n avond te verbijten. Trachtte zijn verdriet te verdrinken in ette lijke biertjes en grocjes. Nam zich voor, den volgenden dag Marie ie beduiden, dat hij niet meer duldde, ver koos, zulk vgedraai en gedans" van een fatsoenlijke getrouwde vrouw, die op d'r haam gesteld is.... Maar zij lachte hem uit. Werd ten slotte nijdig en schold Leendert uit voor een „oude sok" voor oen haren, engen yzegrim, die de zon niet in het water kon zien schijnen. Hij duldde, berustte. Maar in zijn ziel ging de jaloezie dieper invreten, wonden maken Toen kwam dat voorstel van Marie: neef Piet had ffezegd, dat-ie best bij hem zou kunnen wonen.,.. „Als ik gek wasl" stoof Irnndert plotseling op en ,lrl zh'n loomlooze woede smeet hij de pijp op den grond, dat de vonken er uit vlogen en gaatjes brandden m. "et karpet, zonder dat Marie er in den eerstejn schrik op lette, „als ik dol was... De kat Ls bij het J? i jawelJelui dmken zeker dat ik blind of krank- "R ben. Neen, vrouw, nooit van z'n leven. hoor!.... _i.?,arie s»<*id op. De Inch was nu weg van liaar ge- 1 «n de woede brandde in haar oogon. Moeder had haar voortdurend opgestookt: je niet door je man op je kop laten zitten... Anders wordt je z'n slavin voordat je 't weet. Hem flink aanpakken. Zeker een jaloerschm vent als Leendert. Denk er aan, meid... Ais ik niet zoo legen je vader had gedaan, dan zat ik al jaren in ,de pul..... Moeders woorden deden hun invloea gel den. Marie kruiste de armen. Keek Leendert strak in de o^gem. „Wü ik jou eens wat zeggen?" viel ze uit, „jij kunt voor mijn part naar den bliksem loopen met je klets praatjes. Ik heb er genoeg van. Denk-jij dat ik lust heb om paar ..jouw pijpen te dansen? Neen, hoor, zoek jij maar een vrouw, die naar je malle praatjes luistert. Ik niet, adieu". Zij Was weg, smeet de deur met een smak achter zicli dicht. Hij was te trotsch om haar achterna te loopen. Ging weer zitten bij het raam. Wachtte tot Marie zou terug komen. Maar bij hoorde de straatdeur dichtslaan. Keek uit het raam. Daar ging Marie. Met haar Zondagsch'e hoed op. Even kwam de drang in hem, haar achterna te loopen. Maar Leendert bedwong zich. Wou niet de minste zijn.... Marie was den kant uitgeloopen, dien hij insloeg wan neer ze naar d'r moeder ging, Waarschijnlijk zou neef Piet daar wel zijn, of ze had met hem afgesproken- Natuurlijk, Piet' moest immers commensaal bij hen worden... Ze hadden zich verbeeld, dat hij, Leendert. zoo gek waS om alles voor zoete koek te eten... Alles goed te vinden, ais een idioot.,.. «Hij liep de straat op. Ging naar den „winkel", en vroeg vrijaf voor dien middag, zeggend dat hij zich belabberd voelde en naar den dokter moest gaan. „Ja. ik z.e 't je duidelijk aanzei meesterknecht, merkend hoe bleek en betrokken Leendert er uitzag „ga maar gauw onder de wol; jongen!" H|j liep de stad in, en het wantrouwen groeide in hem op, steeds sterker, steeds heviger. Dat voorstel, van Marie om neef Piet als commensaal in huis te nemen, werd hem nu het meest-onbeschaamde, tevens 't meest overtuigend bewijs .van haar schuld... 't Kon immers niet anders.. Hij liep een cafétje binnen en dronk een paar borrels. Maar Leendert nad geen rust. Hij liep een ander café in, dronk nog meer, zat in een krant te turen en las het relaas van een moordaanslag uit jaloezie.... Een man had zijn vrouw een levensge vaarlijke messteek gegeven toen hij haar onttrouw ont dekt nad... Juist, dacht Leendert Dat kan ik best begrijpen.... En hij dronk nog een paar borrels. Het weemoedig- schrijnend verlangen naar Marie begon in hem te leven., Hij ging naar huis. En toen hij er een kwartiertje was, kwam- Nélly, Marie d'r schoonzuster, aanbellen. Zij was in de familie bekend als eentje, dio „haar op de tanden heeft'Had er geen oogenblik tegen opgezien om de boodschap naar Leendert te brengen, Marie's moeder had beduid: ,,'t kwam er nu op aan, hem eens voorgoed mores te leeren, klein te krijgen....." Ze kweet *ïch van haar opdracht, zus Nelly. „Je behoeft niet te denken, dat Marie meer bij je terug komt", zei ze en haastiglijk voegde zij eraan toe„En ik geef haar groot gelijk.... Je moest je je oogen uit het hoofd schamen, een vrouw, waar niet- dit pp te zeggen valt, zóó te koejeneeren..." Trok een gezicht vanja, waag 't nu maar eens met mij te beginnen, kereltje..» Dan zal ik je direct te woord staan..." Maar Leendert hield zich in. Nelly rook, dat hij gedronken had en merkte, dat er weinig noodig was om Leendert tot uitbarsting te brengen. Bij Marie d'r ouders hadden zij de straatdeur stevig gesloten. Vader zei niets, maar broer Kees, dié van ouds hét land aan zwager had, vond 't een aller- lolligst vooruitzicht om Leendert eens effetjes,... Tegen acht uur kwam hij met vurig-opgezet gezicht van t drinken. Hij schelde aan. Dadelijk erop met een nieuwen ruk. Broer Kees schoof een raam op. Vroeg wat Leendert wou... Zei, dat Marie er niet aan dacht om weer b'j hem te komen. Nooit meer... Leendert stompte,, schop te tegen de deur. Een oploopje vormde zich... Broer Kees. uit het raam jjaiigcnd, schold hem uit voor dronkelap. Leendert, al-woester wordend, bonkte knj-, schend tegen dq deurDe oploop werd grooter Plot seling werd de straatdeur opengerukt. Broer Kees, dien ze boven niet meer hadden kunnen tegenhouden, stond daar, met opgestroopte hemdsmouwen. Buurtje snelde naar net politie-posthuis. Er werd gegild. Loendcrt nad een mes in de hand.... Er vloeide bloed. Heel de buurt was in opschudding Tusschen twee agenten werd Leendert, die van dron kenschap en opwinding niet meer loopen kon, halt meegesleurd. Met een langen drom nieuwsgierigen ernaast, erach ter. Dicht werd geslagen de groote deur van het po- litie-buroau, waar zij itan woesteling gebracht hadden. Eln daar In de stilte van het vertrek, waar do dienstdoende inspecteur hem allereerst verhoor zou trachten af te nemen kwam Leendert eenigermate lot bezinning..... Tot iets als ontnuchtering Begreep, overzag hij Maar de inspecteur vond hem niet in staat om nu verhoord te worden Gelastte dat men Leendert eerst naar een der oelhokken zou brengen. Totdat hij wat uitgerookt was. Maar in het half- bewustzijn van den benevelde, kwam 't op: «hij wer<* vastgehouden, hier, vele uren lang. Hij kon niet naa zijn vrouw. Zij zou daar wezen met neef Piet. "b wilde weg, weg (Schreiend, met schor ge&meekvbkj emfwp miw> p Schreiend smeekte hijSoebatte hij den inspec teur hem toch asjeblieft, asjeblieft, vrij te laten-;- Hij zou kalm zijn. Geen vin meer verroerenj /<>Maar de inspecteur gaf met ongeduldig gebaar, een wenk. 't Was genoeg. Vier ijzersterke knuisten pakten Leendert beet Sleurden hem naar het celhok. Men hoorde zijn jammerend gekrijsch tot in de gang van het politie bureau. Tot op straat Menschen bleven staan om te luisteren. „Doorloo- pen!", gelastte de agent bij de groote deur. Hij keek collega-agent eens aan. Ja, dat was die kerel, dronken van jenever en van jaloezie De agenten grimlachten met minachtend-spottend trekje. Een fijn exemplaar dat die vrouw morgen thuis krijgt ,na het proces-verbaal, dachten zij. MAITRE COWBEAU. De heer E. Muntjewerf te Nieuwesluis is ook aan gesteld als controleur voor de Cultuurcommissie. Het zal zeker zeer velen genoegen doen te ver nemen, dat de izoo gunstig bekende Tooneelvereeni- ging „Cicero" ,van Noordsoharwoude met de a-s. ker mis alhier een uitvoering zal géven. Door haar zal alsdan worden opgevoerd „Blank en Bruin". Nadere bijzonderheden per advertentie. Ds. Barnouw, die deze week metterwoon naar Ou de Niedorp is vertrokken, zal vermoedelijk 19 Med as. alhier afscheid nemen van de gemeente. Woensdagavond was veldwachter Boekei toevallig in de buurt van Oudesluis, toen de heer W. Metse laar hem mededeelde, dat het koperdraad van zijn bliksemafleider was verdwenen. Op aanraden van Boekei, werd ook de Rijksveld wachter van Anna Paulowna gehaald. Beiden gingen op onderzoek uit en mochten het genoegen smaken den vermoedelijken dader, S. B. van Oudesluis, die met verlof thuis was, op te sporen. Het vermistte was niet bij hem aan huis te vinden. Donderdagmorgen is het hen echter gelukt het corpus delicti in beslag te nemen bij Brantenaar te Schagen. B. is voorloopig meegenomen en zit alhier in de provoost; hij heeft nog niet bekend. Donderdag, evenals Woensdag, weer zeer groote ansjovisvangsten. Woensdag brachten booten van 40.000 tot 90.000 aan. Ver boven de millioen stuks werden aan de zouterijen afgeleverd; Bij de gehouden stemming voor twee leden van den gemeenteraad, vacature C. Blom en D. de Jong, werden gekozen de toeren P. Bontes en H. Zeeman. STATIONSWEG C 115 SCHAGEN. INCASSO, en INfOHMATIE-8UREAU. Woensdag JJ. vergaderden in het lokaal van den heer N. de Jalhier eenige winkeliers van Bar- singerhorn en de Kreil ter bespreking van geheele of gedeeltelijke winkelsluiting op Zondag. Die aanwezigen zijn overeengekomen, om des Zon dags, tua 's middags 12 uur, te sluiten. Ook de niet-aanwezige winkeliers hebben bijna allen hunne medewerking in dezen toegezegd. Deze winkelsluiting zal den 19cn dezer worden in gevoerd en nader per advertentie worden bekend gemaakt De wedstrijd van den Noondhollandschen Kolfbond werd gehouden op 5, 6 en 7 Mei j.L in het lokiaal van den heer N. de Jong alfaier. De uitslag werd als volgt: le prijs, Kunstvoorwerp, met verguld zilveren me daille, aangeboden door den burgemeester van Bar singerhorn, toer P. Kuijper van Krommenie met 143 punten; 2e prijs, Kunstvoorwerp, de heer W. Oot.e- man van Bovenksrapel, met 141 punten; 3e prijs( Kunstvoorwerp, de beer P. Hagenaar van Zuidsohar- woude, met 138 punten; 4e prijs, Kunstvoorwerp, de •heer J. N. v. d, Weiden van Haarlem, met 136 punten; 5e prjjs, Kunstvoorw., de heer S. Waagmeester van Krommenie, met 136 punten, bij loting tegen voor- gaanden speler. lo Serieprijs, verguld zilveren medaille, aangebo den door de Kolfclub „Barsingerhorn", de heer K. van Duuren van Barsingerhorn met 98 p. in 2 series; 2e Serieprijs, voor sajetballen, zilveren medaille, aangeboden door de Kolfclub .Mik Wis" van Krom menie. Voor do meeste punten in de le serie verkreeg een zilveren medaille, aangeboden door den Noord- holl. Kolfbond, de heer J. Peetoom vaii Nieuwe Nie dorp met 155 punten en voor de meeste punten in de 2de serie, een zilveren medaille als voren, de heer P. de Geus van Zuidsebarwoude met 151 punten. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer J. P. J. van Wijk, thans adjunct-commies ter Secretarie to Apel doorn, is als zoodanig benoemd te Delft. Beroepen bij de Ned. Herv. Gemeente van Ilippo- Iytushoef en. Westerland alhier de WelEcrw. Heer Üs. A. Trouw, candidaat te Rockanje (Z.-H.) Naar wij vernemen, is in de algemeene vergadering van 't Heemraadschap Wieringen besloten de polder en dijklasten opnieuw te verhoogen met f 3.50 per n.a. zoodat deze lasten voor 1918 zullen bedragen f Jo. per II.A. Voorheen betaalde men slechts f 6 per m.n doch de zware onderhoudswerken der versiJu bihnen- en buitendijken zijn oorzaak dezer verhoog g. Eem V den Oever tegen het havenhoofd mijn, die voor de omgeving zeer gevaarlijk lagen waarde burgerij lang niet mee ingenomen was, wist men door er Sn touw aan te binden van de wa te knjgen en md cïcn bootje zocwaorts op to rocion. an (leze onjjo- wenschte gast. werd de Marine in kennis gesteld en door een schot van een torpedoboot werd ze in den I grond geschoten. Door den heer J. Mulder P.Nz. te Westerland is bij den rijksveldwachter A. Admiraal aangifte gedaan dat bij hem kippen en eenden zijn gestolen. Hiervan is proces-verbaal opgemaakt en zal een onderzoek paar den dader(s) worden ingesteld, Met de amsjovisvisscherij gaat het vrij goed en wordt flink geld verdiend. Hemelvaartsdag werden er 140.000 stuks door 7 schepen aangebracht en' in de zouterij van de heeren Koorn en Minnes ingelegen. Ook van morgein (Vrijdag) was de vangst weer goed. De haring en 'geepvisscnenj gaat ook goed. Haring wordt voor ue regeering gezouten in de zouterijen van de heeren Kat en Russelman. Da prijzen van alle soorten visch zijn hoog. Door den heer Burgemeester alhier is bij den Offi cier van Justitie te Alkmaar een aanklacht wegens be- leediging ingediend tegen den schrijver (X.) van het ingezonden stuk in de Schager Courant van 20 April j.L Vrijdagmorgen had aan de Grootebuurt een droevig angeiluk ^plaats. Een dienstmeisje dat over de brug liep, zag een paar klompjes en een muts drijven en al zeer spoedig ook een jongetje dat voorover in 't water lag. Het was een ruim 3-jarig zoontje van den heer D. Doets. Toen deze zelf 't knaapje er had uit gehaald, scheen 't wel of er nog eenigszins leven in was. Door toesnellende buren werd de methode van Eerste Hulp uitstekend toegepast totdat ook de dokter zeer spoedig ter plaatse was. Meer dan 'een uur is deze er mee bezig geweest, doch helaas vruchteloos. De levensgeesten konden niet meer worden opgewekt. De moeder van 't knaapje was ongeveer een week ge leden bevallen. Van bevoegde zijde deelde men ons mede, dat in de Vrijdag gehouden vergadering van de Kerkvoogdij der N. H. Gemeente de Keer A. Kroon Px. als voor zitter en Kerkvoogd bedankt heeft. In de gehouden vergadering van de Zangvereeniging Harmonie alhier, wera tot voorzitter herkozen de heer W. J. Brouwer en tot penningmeester de heer S. Kossen. Gekozen werden tot secretaris de heer K. Bos en tot commissarissen de heeren K, a. Klerk en H. Kalf. f Een dochtertje van den heer K. Gr. alhier had het ongeluk van öe fiets te vallen, waardoor haar arm zoodanig werd gekneusd, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Bij de op Vrijdag gehouden stemming voor twee Hoofdingelanden van den polder "het Koegras" aja de beide aftredeinden, de heeren Mr. A. A. Loopuijt epi J. S. B. Janzen, herbenoemd. De Telegraaf meldt: In Woensel's felienoord, het gedeelte dat aan de stad Eindhoven, grenst, hebben Donderdagavond hevige straatgevechten plaats gehad. De huiseigenaar v. d. E. had een woning verhuurd aan de wed. De Gr., die ook haar dochter en schoon zoon met kind in de woning had opgenomen. De wed. zou bij een anderen schoonzoon intrek ne men, en toen nu de schoondochter en kind een oogen blik de woning hadden verlaten, had de huiseigenaar, op advies van zijn advocaat, de toegangen versperd. Dit was 's avonds 8 uur het sein tot verwoed op treden van een talrijke volksmenigte. De woning van den huiseigenaar werd met steeneö gebombardeerd. De burgemeester ham onmiddellijk maatregelen en tegen negen uur verschenen gewapende soldaten en marechaussees, die, na een kort sommeeren. gebruik maakten van ac wapenen om de massa uiteen te drijven. Straatstooien en klinkers van opgebroken stoepen dienden ais projectielen en beukten op daken, deur ut en ramen. De politie sloeg geweldig met de sabels. Er werden enkele menschen weggedragen die gewond waren. Tegen 10 uur was de politie en militairen, Ha herhaalde charges, het terrein meester. J)e twee woningen, van dm eigenaar m huurder zien er deerlijk uit. Ramen, paneelen, deuren, letter lijk alles is verhield. Groota sternen liggen in de kamers en op de meu belen. Mm schat do schade op f 500. Hedein Zaterdag 11 Mei. begint de nieuwe wekelijksche broodkaartperiode. Alhoewel de nieuwe kaarten nog altijd 2800 gram aan bons aanwijzen, zal slechts de helft kuinnen worden verstrekt, omdat de veertien- daagsche duur op een week is teruggebracht, Mm schrijft uit Banieveld; Sedert het begin dezer week zijn hier ruim JJ mi litairen ingekwartierd, wien opgedragen is bij de lana- bouwers in deze stréken een streng onderzoen. stellen paar achtergehouden voedingsmiddelen, nog slechts enkele boerenerven met een nt eerd zijn, is toch reeds heel wat der Op do ome plaats haalde men^k houtiniit uit bii om ander werd een groote Kist, ge- 10 nX het zich laat aanzien, zal de buit overvloedig "landbouwveblof en scheuren van gras. ^en'landbouwer te Utrecht vroeg landbouwverlof aldus deelt een lezer van het Hdbl. mede onder belofte dat hij dan vier bunders van zijn grasland zou s^heuretn. Hoewel de burgemeester van de plaats zijner in woning het verlof dringend noodig oordeelde; de advi seur van landbouwverloven gunstige beschikking aanbe val m de secretaris van de Cultuurcommissie eveneens zijn instemming met de verlofsaainvrage te kennen gaf werd er afwijzend beschikt op het verzoek. Wel een .aanmoediging voor het scheuren van gras land! Naar thans van de Belgische grens gemeld kan wor den waren ten tijde van de spanning tusschen Neder land en Duitschland in Gent niet minder dan 80.000 rnalx Duitsche troepen cavalerie en infanterie gecon centreerd, Vad,

Schager Courant | 1918 | | pagina 1