De dingen om ons heen. ZATERDAG 25 MEI 14)8. 1 filsie Jaargang. No. 6212. PETTEN. EERSTE BLAD. Binnenlandsch Nieuws. Uitgevers: TRAPMAN Co. niet meer als Agent der Schager Courant optreedt. Daar genoemde brieven gaarder cns weiger! op te geven de hamen der abcnné's onder zijn kantoor behoorend, verzoeken wij die abonné's beleefd hun naam en adres even per briefkaart aan ons (Trapman Co.) te willen opgeven. f tJSÜÏSÜ! hem d=»e Dit blad verschijnt viermaal per week Dinsdag, Woensdag Donderdag en Zaterdag. Dij inzending tot 's morgens 8 ure wor den^ADVERTHNTIËN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. SCHAGEN, LAAN D S. Int. Teleph. No. 20. Prijs per 3 m tanden f 1.per post f 1.20. Losse nummers 5 cent AD V ER T IiN TI ËN van 1 tot 5 regels f0.56, iedere regel meer lö cent (Bewijsno. inbegrepen). Groote lett. worden naar plaatsr. berekend DU nummer batuuu uit drie bUd«»u. Aan onze abonné'i onder het Hulppostkantoor Petten berichten wjj. dat de heer K. ROSSEN, brievengaarder aldaar, vanaf heden s Het abonnementsgeld wordt dus voortaan door ons zelf geind per postkwltantie. NIEUWE ASONNË's gelieven zich rechtstreeks aan ons op te {teven. Ook ADVERTENTIËN zencle men zelf aan ons bu" reau In en niet meer door tusschenkomst van ge noemden Brievengaarder. OPTIMISME?... NEEN! De lezer, d e deze opstellenreeks volgt, zal heb ben bespeurd, dat ondergeteekende er niet van houdt, als alarmist op te treden en den tegenwoor- digen toestand of de toekomst al te zwart voor te stellen. Er is waarlijk al narigheid genoeg op de wereld, dan dat het noodig zou aijn de inktvlekken op ons levensblad nog eens extra aan te zwarten. Maar in weeiwil daarvan is er voor het optimisme van sommigen al evenmin grond. Speciaal in de laatste dagen, nu het zaaisel in de stadstuintjes zoo jriooi opkomt, zijn de optimis ten talrijker dan ooit te voren. Ons land heeft voorraad van allerlei levensmiddelen genoeg, heelt graan, aardappelen, zuivel, vleesch, kortom, aldus meldt een der Nederlaridsche nieuwsbureaux aan de pers „de Nederlanders kunnen zonder groote vrees den komenden winter tegemoet gaan", Voorwaar, dat is een blijde tijding voor ieder, die in het .land van melk en honing" af en.toe voor 'n tancyprijs een pakje kunsthoning en wat boter machtig wordt om daarmede zijn onvoldoend rantsoen onsmakelijk hoewel misschien zeer voedzaam brood naar beneden te werken. Maar als men deze optimistische verklaring van een „ongenoemd deskundige op landbouwgebied" op den keper beschouwt,, blijft er waarlijk niet veel grond voor optimisme over, In de allereerste plaats rekent de „deskundige" ermede, dal in de eerstvolgende maanden „geen al te groote missla gen" zullen worden gemaakt. Dit is op zichzelf te hopen. Thans en altijd. Mis slagen, grof of niet grof, behooren niet te worden gemaakt door menschen, die Staatsinkomen genie- ten om goed werk te leveren. Hoe nu het feit, dat alles wel los zal loopen, als er geen erge fouten gemaakt worden, aanleiding kan zijn voor optimisme zoolang men niets weet omtrent de personen die als regeérders in de ge legenheid zullen worden gesteld, al dan nietfouten te begaan, begrijpen wij niet precies. Uit de mededeehng blijkt, dat de deskundige zegsman overtuigd is, dat Landbouw ernstige fou ten beging. Landbouw blijtt, al komt er misschien na en tengevolge der verkiezingen een ander hoofd van het Departement. Wat dan? Moet die nieuwe minister niet alleen zijn eigen inzichten en plannen' verwezenlijken, doch boven dien de geheele bestaande methode van werken en alle opvattingen van het Departement, binnen een kwartier na zijn beëediging in het Noordeinde, glad veranderpnr Het is natuurlijk te dwaas om los te loopen. Wanneer de .grove misslagen* bij den minister liggen en het Departement beter weet, is het teit, dat die misslagen plaats konden hebben, een be wijs, dat het geheele ministerie van Landbouw veel te volgzaam is, veel te weinig initiatief heeft en straks op bevel van een ander minister, met al de fouten en'neigingen tot onwillekeurige mts6la- ren, die ook hem zullen aankleven, precies de oude "buten zij het in anderen vorm zal herhalen. Immers van initiatief, van eigen opinie, op we tenschap en kennis gésteund, heeft liet Departe ment in het door ons gesteld geval geen blijk ge- k Grove misslagen blijven mogelijk. Waar is dan de grond voor optimisme? Het tweede geval, dat mogelijk ware, zou zijn. d,it het Departement volkomen met zijn chet ui ue verschillende kwesties accoord gaat en eensgezind met hem heeft saamgewerkt omdat hootu en raad gevers en medewerkers eens van zin waren. In dat geval kan het dus niet anders ol er zal ook in de toekomst, als er iemand aan het hootd komt, die een anderen weg mocht uit willen, een dr ng blijven bestaan om in de oude richting ver der te gaan. Als wij het zoo mogen uitdrukken, vol te houden hij den bestaanden sleur en dus de „misslagen* voort te zetten, die volgens den „des kundige" en volgens vele anderen, die misschien fc minder deskundig waren, zich hebben voorgedaan. Met deze twee gevallen hebben wij dus afge rekend. Wanneer het departement eigen initiatief had,' was het 't eens met den bewindsman van nu en moet men dus rekenen met de mogelijkheid van lijdelijk verzet, wanneer de nieuwe minister andere opinies heelt. En wanneer er gebrek aan eigen overtuiging en initiatief bestaat, opent zich de ge legenheid voor „misslagen" van andere soort. De eenige mogelijkheid tot vermijding van toe komstige misslagen zou dus een „Superman" zijn, een soort halfgod die niet alleen zelf geen mis slagen begaat, doch bovendien de kracht (en boven alles de volharding) bezit om biet toe te laten, dat zijn ondergeschikten de uitvoering van zijn voor schriften bederven of sleepend houden. Men zal ons toegeven, dat het uitermate moeilijk is, zulk een „Superman" te vinden onder de zeer weinige menschen, die zich laten vinden voor het baantje van distributie- en productieminisfer. Wij staan dus voor de keus eener herhaling der oude of eener reeks nieuwe „misslagen". Want aan de mogelijkheid een zoo krachtige persoonlijkheid te vinden als hier noodig is, wanhopen we. De eerste grond van geruststelling van den door het Vaz Dias-bureau ten tooneele gevoerden des kundige achten wij dus niet aanwezig. De misslagen oude of nieuwe zullen blijven voorkomen. Al bestaat de mogelijkheid, dat men door ervaring geleerd, sommige klippen zal weten te vermijden en geen versch vleesch uit Grongingen in Maastricht en geen vleesch uit V'enlo op Texel zal gaan distribueeren, hetgeen naar „men" zegt thans geschiedt, toch blijven er voetangels en klem men genoeg over. De tweede geruststelling is. dat er in Augustus weer vleesch en vet genoeg zal zijn voor een be hoorlijke distributie „mits er weer niet een stelsel- looze afslachting plaats heeft". Wjij hooren de woorden alweer, doch het geloof ontbreekt ons. Wij hebben in ons land genoeg vee, zeggen andere deskundigen, om of vleesch cn vei of zuivel te leveren. Een genoegzame hoeveelheid van de eene waar kan slechts aa" de markt komen ten nadeele van de andere- Wil'men de zuivelpro- ductie op peil houden, zoodat er genoeg voor uit voer beschikbaar blijft, dan lijdt de vleeschvoor- ziening daaronder. En omgekeerd. En nu willen de omstandigheden het eenmaal, dat wij moeten uitvoeren, als eenig middel om te kunnen invoeren. Dc koloniale producten zijn vrijwel gestopt, onze eigen vaderlandsche artikelen zijn die van landt bouw en veeteelt en daarvan is zeer zeker geen overvloed te verwachten, Onze fabrieksproductie ligt praktisch stil wegens gebrek aan grondstoffen of is waar die nog beschikbaar zijn afhanke lijk van den kolentoevoer uit Duitschland, sedert de Britscbe convooien (o neen, heelemaal niet ten gevolge van den duikbootoorlog, wie zegt nu zoo iets?) slechts te hooi en te gras aankomen. Onze groenten, aardappelen en veeproducten, moeten dus de tegenprestatie zijn voor den invoer van steenkool, ijzer, staal en wat .wij verder noo dig hebben. Met geld of kredieten richten wij zeer weinig uit. Geld beteekent voor de oorlogvoerende landen momenteel niets. Of tenminste zeer weinig. Zoolang cf een drukpers is die bankpapier of schat kistbiljetten drukt behoeft voor geldgebrek geen vrees te bestaan. Over het dwaze idee van een gouddekking van al dat papier is men allang heen. En als het heelemaal niet anders wil, komt er maar weer een nieuwe Staatsleening, waarvan de inte resten zoo langzamerhand precies zoo veel gaan bedragen als voor den oorlog de hoofdsom <Jer uitstaande schuld.... Onze betalingen in goud beteekenen dus voor de oorlogvoerende landen oneindig veel minder dan een tegenprestatie in waren, in levensbehoeften Dat ziet men aan alle kanten. De Geallieerden betalen een huurprijs voor onze schepen, die ver boven alle verwachting is. Omdat een schip beteekent: oorlogs- en levensbehoeften, terwijl geld niets anders is dan een klein speel- fiche op het groene laken. Duitschland moet voed sel hebben, voedsel en vet en geen goudentientjes en geen gunstige wisselkoers kan dat ontbrekende voedsel vervangen of goedmaken. Als wij dus veel zullen produceeren, zooals de „deskundige" van Vaz Dias meent te mogen ver wachten, moeten wij er geenszins op rekenen, dat wij die producten kunnen behouden. Een groot, zeer groot deel er van zal als ruilmiddel naar het Oosten dienen te worden uitgevoerd, als wij ten minste de steenkolen en alles wat wij verder voor dè instandhouding van ons physiek en industrieel leven noodig hebben wenschen te ontvangen. Bovendien heeft dit optimisme nog een zeer ge vaarlijke zijde" N.l. deze, dat het uitbazuinen hoe goed wij er voor staan, en dit nog wel door een .deskundige"' onzen partnef in het dobbelspel een kijk in de kaarten geeft, die op zijn minst ge; sproken zeer ongewenscht is. Als de tegenpartij bij de onderhandelingen weet, dat het bij ons met aardappelen, vleesch, vet, zuivel, tarwe en rogge zoo goed staat, heeft hij een indice, welke eischen hij kan stellen, en hoe hoog hij ze kan opdrijven, oó, dat zij nog juist voor inwilliging vatbaar zijn. Ieder kaartspeler weet wat het is. iemand naast zich te hebben, wiens gezicht aan de tegenpartij verraadt hoe het spel „zit". Zoo'n onwillekeurig spelverrader is naar onze opvatting ook de "des- kundige" van Vaz Dias. Wij gelooven zelfs, dat het opbrengen van de visschcrsschepen, die anders hier de voorraden 'zouden hebben vergroot en een besparing op het vleeschgebruik hadaen mogelijk gemaakt, uitsluitend het gevolg is van zulke opti mistische uitingen. „Als zij in Holland vleesch ge noeg hebben en visch daarenboven, gaat het vleesch naar Duitschland, dus is een vermindering van de visch vangst een direct nadeel voor de Duitsche voedselvoorziening.". Deze redeneering sluit zoo precies, ligt zoo voor de hand en is een ioo ge recde verklaring van die jongste opbrengingen, dat wij alleen op grond daarvan al niets moeten hebben van dat optimisme, vooral niet wanneer het van hoe „deskundige" zijde het ook moge ko men, toch daarvan zijn wij overtuigd een zeer overdreven optimisme is! UITKIJK. HOE ER ELDERS GETOET WORDT. Donderdagmiddag is de gastoevoer te Rotterdam zoo slecht geweest, dat het in vele huisgezinnen onmogelijk is gebleken, warm eten te bereiden. Bij navraag te bevoegder plaatse, heeft men mee gedeeld, dat de oorzaak van dezen zeer ongewensch- ten toestand gezocht moet worden in de kwaliteit van de kolen, welke men sinds Woensdag aan de gasfabrieken gebruikt, waarbij dan nog komt dat de hoeveelheid, welke verbruikt kan worden, even zeer te wenschen laat. Tracht men nu de kwali teit van het geproduceerde gas te verbeteren, dan verstookt men eigenlijk weer te veel kolen. Ver geten moet echter niet worden, dat men stond voor een overgangsmaatregel; men had dan ook Don derdagmiddag goede hoop, dat reeds des avonds de druk verbeterd zou zijn. Nog verzekerde men ons, dat het met deze Ne- derlandsche kolen aan de gasfabrieken zeer be zwaarlijk werken is, en dat, indien er niet spoedig Duitscne kolen komen, het met de gasvoerziening binnenkort spaak zal loopen, Ter elfder ure efaesprongen. Te Leiden zou eergisteren een paartje in het hu welijk treden. De stukken waren alle in orde; de wethouder, die het huwelijk zou voltrekken, was op zijn post, mitsgaders de getuigen en de ouders van den bruidegom. De ouders van het bruidje lieten echter op zich wachten. Wat daarvan dere den mocht zijn, wist zelfs het bruidie niet. Er werd. gewacht en gewacht, bruidegom en bruid wachtten, ae wethouder en de getuigen wachtten, maar'wie ook kwamen, niet de ouders van het meisje. Toen besloot de jonge man maar te vertrekken en teza men met zijn ouders en zijn aanstaand? vröuwtje verliet hij het stadhuis. Nog geen 10 minuten wa ren verstreken, of de ouders van het bruidje kwa- mee aanzetten. Toen stormde een der getuigen, die achtergebleven was, naar de woning van den bruidegom. Onvr.rrichterzake kwam hij echter terug met de mededeeling dat bruidegom niet meer wenschte te trouwen. De ouders van het meisje hadden dan maar op tijd present moeten zijn. Sijkskacioor vaor «idk cn kaas De minister van Landbouw, Nijverheid en Han- geeft goedgevonden lo. in te stellen een eommissie van advies voor de directie van het Rijkskantoor voor Melk en Kaas 2o. tot leden dier commissie te benoemen, de hee- ren B. J. Gcrretson, te Rotterdam, lid van de Twee de Kamer der Staten-Generaal; Ws. Heusdens, te Gouda, directeur van de Naamlooze Vennootschap Kaashandel Mij., Gouda; M. G. Hummelinck, te Vlaardingen, voorzitter van de Vereeniging van Fabrieken van MelkproductenH. Kooistra te Leeuwarden, secretaris van den Bond van Coöpe ratieve Zuivelfabrieken in FrieslandG. N o b e 1, te Lutjewinkel, secretaris van den Bond van Zuivelfabrieken in Noord- FTolland; J, Noordam, te Rotterdam, voorzitter der afdeeling Melkverzorging der Nederlandsche Melkhygiënische Vereeniging; H, P. Staal, te 's- Gravonhage, oud-minister van Oorlog, lid van de Eerste Kamer der Staten-GeneraalA. van Wij nen, te Gouda, voorzitter der Coöperatieve Kaas- "iporteursvereeniging te Gouda; K. Eriks, secre taris van de Fnesche Coöperatieve en Zuivelex- portvereeniging te Leeuwarden. NcdcrLad cn tl.jf.land Men seint uit Keulen, dat blijkens een bericht uit Den Haagman het Hamburger Fremdenblatt sedert eenigen tijd sir Edward Holden, president van de London City and Midland Bank in het strengste incognito in Den Haag vertoeft, zulks naar aanleiding van een gewichtige Nederlandsch- Engelsche transactie. Zwerversdrama. Langs den weg van Zevenaar naar Arnhem heeft zich in de onmiddellijke nabijheid van het dorp Duiven Woensdag een ongewoon voorval afge speeld. Daar lag aan den bérm van_ den Rijksweg een jong paartje, zwervers. Hij een jonge kerel, zij een ongeveer l7-jarig vrouwtje, dat aldaar aan een kind het leven heelt geschonken, liet onder den blooten hemel geboren jongetje werd door den vader ijlings naar Duiven gebracht ter inschrijving in den Burgerlijken stand. Bij deze formaliteit fun geerden als getuigen de pastoor en de burge meester 1 Spionnaqe in daoen van r.risls. De „Haagsche Post" bespreekt het onlangs door de Telegraaf gepubliceerde spionnagegeval •a' noemt het een zeer bedenkelijk geval. „Intusschen", zoo gaat het blad verder, „wordt ons zelf van betrouwbare zijde mededeeling ge daan van een hoogst ernstig en helaas gelukt spionnage-geval, dat ware de voor eenige weken dreigende oorlog met Duitschland werkelijk uitge broken, noodlottig had kunnen worden voor een zeer belangrijk gedeelte onzer verdédigingslinie. De mededeeling luidt als volgt: „Een soldaat van een der in Zeeland liggende regimenten infanterie heeft in de dagen van spanning met Duitschland de geheele verdediging van en de opstelling der troepen op Walcheren bij volledige mobilisatie (ook het aantal stukken en het kaliber daarvan) aan Duitschland verraden. De daarop betrekking hebbende gegevens heeft de verrader ontvaagen van eea paar onderofficieren, werkzaam pp net bureau van den staf in Zeeland. Hij heeft die ge gevens gebracht of laten brengen aan een Duitsch officier aan de Hollandsdh-Belgische grens in de Buurt van Rozendaal. Omstreeks half Mei, dus geruimen tijd na het plegen van de misdaad, wera ae verrader gevangen genomen. Een niet njgevuioe onze vragen „gelukkig" reeds beantwoord ware De „H. P.* vreest, „dat het hoofdkwartier in deze vragenlijst op bende, werd op de vragen „geit I. P." VTccai, „um »"-* ,„„u. gelegenheid niet veel zal hebben tegen tespreKen Het hoofdkwartier wca evengoed als,waarschijn- ■■■■■■■■■■Ibeter 'dan door heeren en dames, bij GEEN EENHEIDSWORST MEER, DOCH VET SCHAPEN VLEESCH. de vraag van den heer Van Doornt betref- lijk nog een van velerlei beetje zijde*!, schen, die iets van onze verdediging afweten, voor ijrof geld ot voor gunsten te verleiden hun vaoer- land te verkoopen en te verraden. fenae den veestapel en de vleeschvoorziening, ant woordde de minister van Laubouw, Nijverheid es Handel; Hoewel de minister gaarne toegeeft dat bij het sparen van den veestapel op dit oogenblik in den komenden zomer over een grooter hoeveelheid vleesch zal kuuüen beschikt worden dan rm ver moedelijk het geval zal zijn, kan hij niet de strek king deelen, neergelegd in het hiervorenbedoelde artikel, dat wij thans door het opeten van één ons vleesch tevens zullen moeten ontberen het pond vleesch, dat beschikbaar zou komen, indien op dit oogenblik het ons vleesch gespaard bleef. Met inbegrip toch van het aantal stuks runderen, dat ten behoeve van de militaren geslacht wordt, zijn thans per week nog niet ten volle 6000 stuks runderen noodig, een hoeveelheid, die in geen ver houding staat tot het totaal van den rundveestapel, die volgens de in de Staatscourant vervatte op gave kan gesteld worden op 1.795.195 stuks. De mi nister heeft te minder bezwaar in het afslachten van vorenbedoeld aantal runderen, aangezien daar door meer voedsel vrij komt voor voedering van den rundveestapel in den komenden winter en op grond van de omstandigheid, dat met het oog op ae productie in het algemeen, de inkrimping van den veestapel noodzakelijk is. Gedurende eenige weken zal nog moeten worderf voortgegaan met de verstrekking van eenheids worst; daarna kan echter voor de voeding beschikt worden over vette schapen. In het midden van dezen zomer zal, naar de minister vertrouwt, een beperkt vleeschrantseen kunnen beschikbaar wor den gesteld, doordien dan voldoende vette rende ren aanwezig zullen zijn. ANNA PAULOWNA. Zondag 2 Juni, namiddags half drie, spreekt me vrouw A. Tjaden v. d. Vlies „Enka" in hotel Veer- burg van den heer H. Jonker, voor den Bond van Christen Socialisten. Het te behandelen onderwerp zal zijn: Antimilitairistische Verkiezingen. Debat zal 'eer geu^nscht zijn. INBEZITNEMING OOGST 1918. In de Nederlandsche Staatscourant van 5 April is bekend gemaakt, dat het in de bedoeling iigt van den oogst 1918 alle producten in bezit te ne men, die daarvoor geschikt zijn. Onder de gewassen, in die bekendmaking ge noemd. is het vlas niet met name vermeld. De minister van Landbouw. Nijverheid en Han del brengt ter algesaeene kennis, dat het in de be doeling ligt, ook het vlas, het vlasstroo en het lijn zaad van den oogst 1918 in bezit te nemen. De te betalen prijzen zullen tezijnertijd worden bekend gemaakt. Polderverkiezingen. Bij Kon. Besluit benoemd Zuiderzeedijk, A. B. Bierma, te Ternaardin de provincie Noord-Holland tot heemraad van het waterschap de Schermer, J. Koning, te Alkmaar; tot dijkgraaf van den polder de Zeevang, D. Veis Jz., Ie Kwadijk; tot heemraad van het ambacht van Westfriesland, enaamd de Vier Noorder Koggen, vanwege de ioogwouder Kogge, S. Glas, te Hoogwoud tot heemraad van den Zuidpolder Dij Edam, S, de Jonge, te Edani. Vervorderino- De burgemeester van Harderwijk heeft gisteren namens den gemeenteraad den minister van land bouw telegrafisch verzocht, te beletten een vorde ring van 15 stuks runderen in die gemeente, waar mee het rundveekantoor in Gelderland bij niet vrijwillige levering van dit aantal heeft gedreigd. Worden zoo seinde de burgemeester, zoodanige vorderingen niet belet, dan zal algemeene nood en verarming ontstaan en het klein veehoudersbedrijf te Harderwijk ten gronde gericht worden. ST. MAARTENSBRUG. Naar ons werd medegedeeld, heeft het Dagal. Bestuur van Zij po en Hazepolder de heer G. Veuger Gz.Jr., alhier benoemd tot dagelijks opzichter bij den bouw van de houten noodkeering met schqtbalksnloods bi de Zijjier Zeedijk te Pelten. ST .MAARTENSVLOTBRUB, Het fietstochtje dat de heer v. d. W. en zijne echt- genooto ondernamen op één heerenrijwiel had voor nen minder aangename gevolgen. De vtouw kwam daar bij zoodanig te vallen oat haar arm vrij ernstig werd gekneusd en geneeskundige hulp moest worden inge roepen. GALLARTSOOG. Voor de vacature van onderwijzeres aan de Open bare School alhier hebben zich aangemeld 21 solb- dcitanten. >v ta «n Do smidsknecht B. de J. ajhier, kreeg V^jd*# trap van een paard tegen zijlfi. hoofd, waar bewusteloos neerviel. Zijn toestand is zeer Men seint ons heden, dat de getroffen smidsknecht hedenmorgen is overleden. 4n Sl Mameiama owrg* nomen. VrydïK trad in' het lokaal van den beer A. MiHi to Verlaat als spreker op de heer Mr. P. J. Oud lid van do 2e Kamer voor het District Halder. I>è zaal was goed bezet, terwijl de vergadering werd geleid dpor dan voorzitter der Protestantsche Kies vereniging. den hoer Pluister. Nadat spreker eerst m breed» trekken een helder inzicht had gegeven in de evenredige vertegenwoordi ging in de wijzigingen der Kieswet, en hoe de nieuwe wijze van stemming gaat, wees hij vervolgens de prin cipieel» verschillen aan tusschen de sociaal-democra- ten en de Vrjjzinnig-Democraten en daarna die tus schen de Liberalen en de Vrijzinnig-Democraten. In een gloedvolle red» wekte hij de kiezers op, om vóór alles do democratische partijen in do nieuwe 2o Ka mer te verserken. Een der aanwezigen, de heer Piers. trad met tien spreker in debat, om, zijne ontevredenheid te uiten over de tegenwoordige Regeering," vooral inzake de Voedselvoorziening, en hij wilde geen woorden, maar

Schager Courant | 1918 | | pagina 1