ATTENTIE! WOENSBAG 21 MEI NIK. 61ste Jnargnng. Nu, 6214. niet meer naodig. Uitgevers: TRAPMAN Co. SCHAGEN, LAAN D 5. Int. Teleph. No. 20. Daar wij inmiddels in het b« z t zijïi gekomen van de lijst der abonné's behoorende onder het Hulpkantoor PETTEN, is verdere opgave der adressen Op verzoek van den Brieven- gaarder, den Heer K. KOSSEN blgft deze, tevens voortaan weer met het Agentscllap der Schager Courant belast. DE UITGEVERS. Scheermessen met 1, 2, 3 en 10 jaar garantie. Scheerapparaten Sch erriemen Scheerzeepen Scheerkwasten J. STUURMAN, Kapper - Haarwcrken, Raad CallantSQOg. Oudleurlingun der Rijksland- bouwwinterschool te Schageu. Binnenlandsch Nieuws. Neutrale oorlogsslachtoffers. Alltflttl Airatmtic-1 LnMlil Hit blad verschijnt viermaal per week Dinsdag, Woensdag, Donderdag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 ure wor den Al>\ EK I FN'TlfiN in het'eerstuitkomend nummer geplaatst. Prijs per 3 m tanden f 1.per post fl.20. Losse nummers 5 cent ADVERTENTlfiN van 1 tot 5 regels f0.56, iedere regel meer 10 cent (Bewijsno. inbegrepen), Groote lett. worden naar plaatsr. berekend Laao/ijdn D 50 SCHAGEN. Vergadering van den raad op Dinsdag 28 Mei 1918, ues morgens 10 uur. Afwezig de heet Kruis- veld. Voorzitter de heer G. J. I.ovink, burgemeester, tevens secretaris. Voorzitter opent de vergadering, in het bizonder den heer Govers welkom heetende, die een ern stige ziekte heeft doorgemaakt, een ziekte die heel wat jonge krachten zou hebben gesloopt, doch het sterke gestel van den heer Govers heeft gezege- 1. We hopen, zegt |HI^HtiiaKiuppan9 vérs inogen samenwerken in het belang van Cal vierd. We hopen, zegt spreker, dat wenogecnigen tijd op vrienaschappelijKe wijze met den heer Go- lantsoog en in het bizonder voor de ingezetenen. De notulen worden goedgekeurd. Medegedeeld wordt, dat de minister de prijs van consumptie- melk heeft bepaald op 15 cent per liter, dat goed keuring is ontvangen op het besluit tot uitgilte in ■erfpacht van een stuk auingrond aan Ten Boekei. dat de Gemeente credietbank heeft geaccepteerd de tijdelijke kasgtldleening f 4000 a 4'/» pet De pogingen om wijziging te krijgen in de school uren en wel om Woensdags den geheelen dag school te houden en Zaterdags den geheelen dag vrij zijn zonder resultaat geweest De districts schoolopziener heeft een dusdanige regeling die door het hoofd der school was opgemaakt, niet goedgekeurd, omdat het z.i. niet opgaat voor en kele kinderen die op een grooten afstand van de school wonen een wijziging in de schooluren te brengen. Verder wordt er o.a. op gewezen door den schoolopziener, dat bij een wijziging de kin deren 5 m. per week brood mee naar school zou den moeten nemen, terwijl dat nu maar 4 m. is, dat ren wijziging ongunstig zou zijn voor het her- halingsondei wijs aan meisjes, dat het onderwijzend personeel dan geen cursus zou kunnen volg-n voor de hoofdacic en tenslotte dat de Woensdagmiddag zeer geschikt is tot het geven van godsdienston derwijs. De heer Vos stelt de vraag hoe het komt. dat een„ dusdanige regeling wel in andere gemeenten kan, waarop voorzitter antwoordt, dat in bedoelde gemeenten die regeling bestond en dan kan de schoolopziener haar niet wijzigen. Het bekende adres door den raad van'Kromme nie aan H.M. de Koningin gericht tot het doen af halen van graan uit de overzeesche havens wordt voor kennisgeving aangenomen. Goedgekeurd is terugontvangen de belastingver ordening. De crecntging van Neuerl. Gemeenten biedt haar tusschenkomst aan bij aan- en verkoop van materialen. Het kohier houdenbelasting wordt vastgesteld op f 120. Voorzitter zegt. dat de heer Govers verzocht heeft om ontheffing van zijn functie van brand meester en B. en W. stellen voor dit ontslag eer vol te verleenen en in zijn plaats te benoemen de heer G. Baken Jz. De heer De Heer meent,-dat het ontslaan en be noemen van brandmeesters tot de competentie van B. en W. behoort. Voorzitter gaat de Gemeentewet in deze na en blijkt dat de heer De Heer gelijk heeft, waarop voorzitter nu alleen mededeeling doet dat den heer Govers ontslag heeft gekregen en de heer G. Ba ken Jz. als Brandmeestef is benoemd. De heer Kruisveld komt ter vergadering. De heer Vos bepleit de wenschelijkheid dat de spuit geprobeerd wordt, terwijl de heer De Heer er op wijst dat het geheele brandwezen niet goed geregeld is. Voorzitter doet toezegging dat de spuit gepro beerd zal worden en dat B. en W. met de brand meesters zullen vergaderen om de verordening op het brandwezëh na te gaan. t< Van Mej. Leenheer, onderwijzeres, is het ver zoek ingekomen om vergoeding voor het waarne men van het hoofdschap gedurende het tijdvak 1 Januari 1917 tot 22 Februari 1917. Voorzitter zegt dat vanaf 1 Augustus 1914 tot 31 December 1916 aan Mej. Leenheer voor het waar" nemen van die functie een gratificatie is verleend van f150. B. en W. stellen voor om voor ongeveer die 2 maanden f 16 te geven. De heer Den Das vindt dat het wel een beetje nauw aankomt. Voorzitter. Ja het is nog jqist voor hqt einde van de markt, De heer Den Das zegt dat hij bedoalt, dat mej. Leenheer een gratificatie heeft gehad en nu vindt spreker het wel een beetje onbillijk dat voor die 2 "Wanden wordt gevraagd, Voorzitter vindt het niet onbillijk. luist B. en\\. nben zich laten leiden door het gevoel van bil Ikheid De lieer De Heer zegt, dat adressante haar krach ten als H. d. S. heeft gepresteerd en daarvow hoort een belooning. Met alleen de heer Den Das tegen, wordt het voorstel van B. en W. aangenomen. Aan mej. Leenheer wordt op haar verzoek te gen 16 juni eepvol ontslag verleend als onderwij- zeres. .Er hebben zich 25 sollicitanten voor de be trekking aangemeld. Voorzitter doet mededeeling over de aanbeste ding van den raadhuisbouw en zegt, dat Ged. Sta ten van oordeel zijn, dat bij een onderhandsche aanbesteding de gunning aan den raad is. Het werk wordt nu aan de laagste inschrijvers opgedragen. B. en W. stellen de volgende wijzigingen voor in het plan aanbouw raadhuis: le. het aanbrengen van een dakkapel, aangezien er op den zolder totaal geen licht is en die ruimte als bergplaats zeer noo- aig is; 2e. het plaatsen van een tweede schoor steen en 3e. het maken van een W.C. met urinoir. De kosten van dakkapel en schoorsteen bedragen respectievelijk f 300 en f 35, maar die voorde W.C. zou moeten bedragen f 504. Wat B. en W. in ver houding met den geheelen aanbouw veel te veel oordeelen. Na een heeL d >~assi<i wordt goedgevonden een bedrag v„n t.n hoogste f 3jJ hiervoor uil te trek ken omdat men van oordeel was, dat toen iets goeds zou moeten wofden gemaakt. Een der leden vond dat wan.ieer de commissaris der Koningin b.v hier kwam men zich niet moest behoeven te schamen indien deze van die gelegenheid gebruik moest maken. De wijzigingen worden met algemeene stemmen goedgekeurd. De verzekering tegen brandschade van het raadhuis wordt in verband met den aanbouw ver hoogd met f4000 terwijl B. en W. naar aanleiding van een opmerking des neeren Vos na zullen gaan of verhooging van verzekering der meubelen noodig is. Voorzitter zegt dat het niet mogelijk is een lee ning te sluiten voor den aanbouw raadhuis tegen 4'/»% en B. en W. stellen voor, nu die wijzigingen in den bouw zijn goedgevonden een leening te slui ten van f5000,— tegen ten hoogste 5%. Goedgevonden. B. en W. stellen voor een wijziging in de politie verordening te brengen waardoor het wordt ver boden om zich tusschen de strandpalen 12 en 14 te ontkleeden. Th.ins was alleen de bepaling ge maakt dat het verbod is in zee te baden zonder zwembroek, badmantel of badhemd. Het zich ont kleeden achte B. en W. minstfcns even aanstootelijk. Goedgevonden. Bij de rondvraag wijst de heer De Heer naar aanleiding van een klacht van den heer Den Das op de vorige vergadering over losloopende honden op een artikel in de politieverordening, waarin wordt bepaald dat op tijden door B. en W. te be palen, de honden moeten zijn voorzien van een muilkorf, als op het raadhuis aanwezig is. Spreker vraagt of die wel op het raadhuis is, want dat an ders bij verbajiseering de niet van een -muilkorf voorzien zijnde honden aan de verordening zouden voldoen. Voorzitter zegt dat die wel aanwezig is: De heer Hollander wijst op den treurigen toestand voor de arbeidersklasse. In enkele gezinnen is gebiek aan klecüing en spreker acht net noodig dat eens' getracht wordt of het Nationaal Steun comité in deze wil helpen. Voorzitter zegt dat het wel blijkt uit het niet- verleenen van steun ten opzichte van de ver nielde ruiten door mijnontploffing dat het Nationaal Steuncomité niet royaal is, maar vanwege het plaatselijk steuncomité kou een poging kunnen worden gedaan. Goedgevonden. De heer Vos vraagt of er geen zeep kan worden verstrekt, omdat de menschen die voor hun wasch noodig hebben. Voorzitter zegt dat hij hiertoe geen kans ziet. De heer poliander als lid van.de levensmiddelencom missie weet, dat we voldoende aanvragen, maar er komt niets. Hierna sluiting. groote werkzaamheid van den voorman in déze, den heer N. Raap. Op het gebied der organisatie is nog veel te doen en spr. denkt dan aan de veeboeren in de eer§te plaats. De minister zal zijn scheurgebod wel hand haven. En hoe onaangenaam voor ons veeboeren, zal het met het oog op de voeding der bevolking van ons land wel onvermijdelijk zijn. Spr. meent echter, dat de veeboeren zonder or ganisatie de productiviteit van hun bedrijf onmo gelijk tot de gewenschte hoogte zullen kunnen op voeren. Daarvoor is een krachtige organisatie en voorlichting noodig. Voor een weidenoer die 2 a 3 H.A. land zal scheuren is de aanschaffing van alle werktuigen te duur. Er zal een organisatie, een coöp. vereeniging fhoeten komen om die machines aan te schaffen voor de verschillende leden der vereeniging. Ook zou voor goede voorlichting moe ten worden gezorgd. Propaganda voor dit denk beeld te maken acnt spr. mede een plicht der leden. De heer P. Hopman, secretaris, leest de notulen, die onveranderd worden goedgekeurd De heer Smeding, directeur der Rijkslandbouw- winterschool te Schagen, dringt eerst aan op het doorgaan der excursie naar de Betuwe en het ne men van maatregelen daartoe. Vervolgens worden mededeelingen gedaan over de proeven met voe derbietenzaad, om betrouwbaar zaad van te kwee ken, over de haverproefvelden om te zien of dege neratie bij dc haver optreedt en over de erwten- proef om te kunnen aantoonen dat het niet nood zakelijk is om voortdurend origineel zaad in te voeren, maar goed zaaizaad? is te behouden door een goede behandeling. Volgt jaarverslag van de commissie van toezicht od het stntion vooi" melkonderzoek over het jaar 1917, De toestand was gunstig. Er werden 10547 Vergadering op Dinsdag 28 Mei 1918, des mot rens ten half elf uur in veerburg te Anna Pau- Vergadering op Dinsdag 28 Mei 1918, des mor P lowna. De voorzitter de heer [och. Blaauboer Kz. opent de vergadering, er op wijzend, dat de landbouw op dit oogenblik staat in het teeken van de organi satie. Verschillende bedrijven op landbouwgebied zijn georganiseerd in verschillende vereenigingen. Vooral in een abnormalen tijd als wij thans bele ven, hebben deze organisaties voor de betrokken bedrijven groote voordeelen afgeworpen. En dan heeft spr. in de eerste plaats het oog op den Bond van Zuivelfabrieken in Noordholland. Dat is wel niet een organisatie zoo stevig als wij die wel zouden wenschen; maar toch is zij gebleken te zijn van groot gewicht en beteekenis voor haar le- den. Hulde brengt spr. aan leiders van dien Bond, de heeren G. Nobel en H. Koster Kz. en spr. herin nert er met genoegen aan, dat dit zijn leden van de vereeniging der oudleerlingen. Laat dit feit een spoorslag, zijn voor andere leden om ook in die richting krachtiu arbeidzaam te zijn. Daarna wijst spr. op de organisatie der akkerbouwers, ook in Anna Paulowna en herdenkt daarbij gaarne de monsters onderzocht, waarvan 191 door particulie ren, de i^st door kaasfabrieken en fokvereenigingen. 159 monsters werden onderzocht op deugdefijkhrid en 11 maal werd het gistingstoestel genuutst.* L/e rekiiuing eu verantwoording van het Station voor melkonderzoek wees een ontvangst aan van f 1176.09 en uitgaaf van f 1161.94%, dus het batig saldo is f 14.14'/i. Tot leden der finantieele commissie worden ge kozen de heeren J. A. Mijts, A. Brak Az. en P.1 Schuijtemaker, tot 'plaatsvervanger de heer Jb. de Geus Wz. Met algemeene stemmen werd de heer Dr. D. L. Bakker renoemd tot eerelid der vereeniging. De heer P. J. Kistemakcr deed als aanvulling op hetgeen door den heer Smeding reeds was ge meld, nog eenige mededeelingen van d« commissie voor het verheteren van zaaizaden. Wat het haver proefveld betreft, was de 3e en 6e nabouw ter on derlinge vergelijking uitgezaaid. Er is 4 H.A. uitgezaaid van den jongsten nabouw en 1 H.A. van den 6en nabouw. De verkoop van het zaaizaad is uitstekend ge- gaan. Dc verzekering werd peg-ven, dat het zaaizaad dai verkocht is, ook voor zaaizaad is gebruikt. Volgen mededeelingen van de commissie tot be vordering van controle op aangekochte partijen veevoeder en kupstmest. De heer C. Raap geeft eerst de rekeningen der proefnemingen te Schagen, Hoorn, Texel en Helder, die te zamen als eindre sultaat gaven e#n nadeelig saldo van f6.72'/a- Te Schagen werden 15 monsters voederstoffen en 4 monsters meststoffen onderzocht. Te Hooru respec tievelijk 5 en 1, te Texel 2, te Helder werd niets onderzocht In de voederstoffenmonsters werd vol gens het verslag van alles en nog wat dat er niet in hoorde, aangetroffen. Algemeen werd het ge- wenscht en noodzakelijk geoordeeld, dat een scher pere controle werd uitgeoefend op dë door de re geering gecontroleerde meststoffen, alle gelegen heid als er bestaat voor handelaars om met deze regeeringsineststoffen te knoeien. Waarom, zoo werd gevraagd, mag de vereeniging zelf niet voor de controle zorgen en moet dit persé aan de re geering worden gelaten en moet de betrokkene zich tevreden stellen met die regeeringscontrole, al blijkt later ujt nader onderzoek dat er vervalschlng heeft plaats geliad. Goed werd het geoordeeld, dat de vereeniging blijft controleeren om met cijfers dc legccring nan te kunnen toonen, tLai het verstrekte miifderwaardig is. Vooral werd geklaagd over het varkensvoeder van prof. van Calcar, dat maar 40 a 50 pet. ven de waarde vertegenwoordigde. Als de regeering dat straks zou distrlbueeren, zou dat een ware btrop voor do varkenshouders blijken te .zijn. Uit oen onderzocht monster blijkt dat voer te bevat ten: tarweistof, gedroogde gemalen aardappelen, ge malen riet, bloed, zand en gemalen schelpen. Eén partij noodvoer bevatte 6.5 pet. zand, 'n .andere partij 9 pci De resultaten met het voer-Van Calcar ver kregen, waren gelijk nihil. Het bestuur kreeg de opdracht om pulblicaitie van "de uitkomsten van ihet regeeringsvoeder zooveel mogelijk te bevorderen. Daarna volgde een bespreking over de uitgaaf van een maandschrift voor don Bond van Oudleeringen, in de plaats van het tegenwoordig jaarboekje. Uit het brecde prae-advies .van het hoofdbestuur kwam sterk de wenschelijkheid van zulk een maandschrift naar voren. Het prijsverschil per lid heette f 0.40. Na eenige discussie kwam de vergadering tot het be sluit om voor te stellen de uitgave nog wat uit te stellen en de beslissiDg voor deze vereeniging ten minste uit te stellen tot de herfstvergadering. Er ontspon zich vervolgens een bespreking over de keuring van gewassen en zaaizaden op monster. Dit werd afgekeurd en een keuring te velde noodig geoordeeld. Do heer V. Kaan gaf met verschillende voorbeelden aan hoe verkeerd het keuren op monster wak. Partijen toch afgekeurd te velde, werden op monster goedgekeurd. De heer Smeding gaf nog en kele mededeelingen omtrent een a.s. vergadering te Utrecht, tot doel hebbend te komen tot eenheid van keuring van gewassen en zaaizaden over neet jn - De "lieer P. Re-zelman bracht nogmaals te£ het a.s. verplichte schcu.gehod eh bepleitte het doel matige scheuren van één groot bedrijf, inplakte van het opleggen der verplichting over verschillende boer derijen van een deel van het land. Voorzitter zette uiteen, dat hij zich in deze had gedacht te Ftiehten voor een zekere omgeving een cooi) vereeniging. Deze vereeniging moest aan het hoofd hebben een deskundig leider, die theoretisch zoo goed onderlegd was, dat hij voor de verschillen de leden, die grond moesten scheuren, een goed teelt plan zou kunnen maken. Die leden zouden gezamen lijk machinerieën kunnen koopen, één gebouw kun nen, stichten om dit onder te brengen, kunnen aan- koopon goede lijnpaarden, enz., enz. Spr. meent dat dit goed zou kunnen werken en tegenover de regee ring ook meer kracht en medezeggingschap zou kun nen ontwikkelen. Spr. meende, dat tot. het krijgen van één groot bouwbedrijf, geen genegenheid zou be staan. OoU dc heer V. Kaan achtte het een bezwaar één geheel bedrijf to scheuren, niet steeds als het land geschikt is. Spr. wil alleen scheuren land, dat gosohikt is en daarop scherp toezicht De heer Smeding geeft daarna ter orlönteering voor de excursie, die aanstonds per fiets door den Anna Paulownapo'ider zal worden gehouden, verschillende mededeelingen. Daaruit blijkt, dat het zoutgehalte der oitdergeloopen gronden zeer is verbeterd en heel gunstig is. Het zoutgehalte kan geen slechten in- j vloed meer uitoefenen op den groei der gewassen en is de structuur daarvan wejlicht de oorzaak. De grondbewerking heeft wel dezen invloed op het zout gehalte, dat niet bewerkte grond hooger zoutgehalte heeft dan oppervlakkig bewerkte grond. Van kalk- bemesting heeft men sprekende resultaten gehad en dat is gebleken zeer gunstig voor de structuur te zijn. Er is kalkbemesting toegepast tot 8000 K.G. per bunder. Er zijn verschillende gewassen proefvelden aangelegd, ook controleveldjes, die niet veel hebben geleerd. Hoe of het precies staat met de grondbewerking is nog een open vraag. Of' men oppervlakkig of diep moet bewerken is moeilijk te zeggen. Dat hangt af van de zwaarte van den grond. Algemeen is men van oordeel, dat in hot voorjaar een diepe bewer king vooideeliger gevolgen beeft. De gronden die in den herfst diep bewerkt zijn, schijnen een eenigs- 1 zins beter gewes te geven dan de oppervlakkig be werkte. Pen bepaalde conclusie is echter niet te Lr kb en. Hierna sluit de voorzitter de ergadering en gaan de oudleerlingen op weg-door den Anna Paulowna» polder, om te kunnen nagaan den invloed der over» «trcominj ender de verschillende bewerking van den bodem. Dc Noord-flollandsche I andhouw-Onderlinac. onder leiding van den heer H. J. Avis. Uit het jaarverslag over 1917 blijkt, dat op 31 December waren aangesloten 2833 landbouwers. Er hadden in 1917 plaats 366 ongevallen. Hiervan betroffen 22 patroonsongevallen en 7 gevallen van bedrijfsziekten. In 1917 werd 5 malen aangilte gedaan van een ongeval met doodelijken afloop. Drie getroffenen waren gehuwd,, aan de nagelaten betrekkingen werd een blijvende uit- keering verleend, waarvoor een reserve-kapitaal noodig was van f9,174, -. Aan 5 der door een ongeval getroffen arbeiders moest een blijvende uitkeering worden toegekend, terwijl 6 patiënten op dit oogenblik nog een tijde lijke uitkeering genieten. In hoeverre net nosdig zal zijn, aan deze een blijvende uitkeering toe te kennen, valt thans nog niet te zeggen. Met inbegrip van deze 8 w.trcn 35 aer getroffenen langer dan 2 maanden invalide. Als oorzaken van de ongevallen werden genoemd voertuigen 48, paarden 23, hoornvee 22, landbouw machines 19, vallen van den arbeider 35, vallen van het voorwerp 10 beknelling 13. krachtsinspanning 37, snijdende werktuigen 47, infectie 43, oogkwetsin gen 9, brandwonden 3, verdrinking 1, breken van gereedschap 4, b'-drijfsziekten 7, diverse oorzaken 5. De onkosten die voor de patroons op deze ver zekering komen bedragen over het verslagjaar f 1.05 per f 100,jaarloon, Voor een knecht, die f 500,— loon per jaar verdient worden de kosten 10 cent per week. Voor deze kleine uitgave worden ook de geldelijke gevolgen van de zwaarste on gevallen gedekt. De ziekte verzekering voor inwonend pesoneel heeft zich gedurende het verslagjaar wederom uit gebreid. Het aantal deelnemers steeg tot 813. De femtddelde kosten per verzekerde bedroegen 4,67 per jaar. „In het bijzonder maakte dc tuberculooze weer zeer vele slachtoffers". Zoo staat het in het jongste driemaandelijksch overzicht van het Amsterdamsche Bureau voor Statistiek. Een reeks cijfers geeft dan een uiterst donker beeld van de vermeerderde sterfte. Vooral onder kinderen heeft de tuberculose gewoed. Wij zullen onze lezers mét al die cijfers niet ver moeien. Wie ze weten wil, kan ze ter aangehaald plaatsen vinden. Dit zij voor ons Sen?f5: aantal sterfgevallen aan tuberculose on< is sedert 1914 vrijwel verdubbeld, des zachte» winter. Een strenge win toestand zeker nog veel en veel erger hebben genPaahkonfdoorzaa'k ligt vobr de handverminderd weerstand., Toedl"»- "bSéÏÏ& 'publicatie5 teert ons noe wat anders dat de infectieziekten met groote kracht om zich tffeen grijpen, vooral mazelen en kinkhoest. Ook hier znn het weer in de eerste plaats de kinderen (vooral de jonge kinderen) die ten offer vallen. Naast de ondervoeding heeft de oorlog hier een tweede wapen de woningnood. De gemeentelijke Woningdienst heeft cijfers i 1 nvan het Maand- paren, die nood- verzamcld (te vinden in de bijlagen van het Maand- huwae •n bij anderen zi door eengenomen zooals de Jodenbuurt en het Muiderpóbrtkwartier bericht) omtrent de jong gehuwd deren genom geen aparte woning bezit. In sommige' buurten, gedwongen bij anderen "zijn gaan inwonen. Het dijkt, dat door eengenomen 60% der jonggehuwde wfl is dit verschijnsel het sterkst. Welk een funesten invloed het gemeenschappelijk gcbrüik van kamers keukens en andere inrichtingen in de volksbuurten heeft, valt moeilijk onder cijfers te brengen, maar zeker is het, dat de sterfte en vooral ae kinder sterfte er ontzaggelijk door toeneemt.

Schager Courant | 1918 | | pagina 1