e WOENSDAG 19 JUNI 1910. Giste Jaargang. No 6226. ATTENTIE! GRAT.IS. UitgeversTRAPMAN Co. SCHAQEW, LAAN D 1. Int No. II. De abonnementsprijs van de Schaper Couraut zal, te begin nen met i Juli, zijn per 3 maan den fl.tO, per post fl.30 Nieuwe abonné's ontvangen de num- mers, nog verschijnende Yoor 1 Juli. DE UITG. Raad van Zijpe. Raad van Wieringen. Binnenlandsch Nieuws. ser. troelstra en scheidemann. SCBAGER 1 Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donderdag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 ure wor- den ADVgRTEN rtËN in het eerstaitkomend nummer geplaatst. Prijs per 3 maanden f 1.—per post f 1.20. Losse nummers 5 cent ADVERÏENTIËlS van 1 tot 5 regels f 0.66, iedere regel meer 12 cent (Bcwijsno. inbegrepen). Grpote lett. worden naar plaatsr. berekend Vergadering van den Raad op Dinsdag 18 Juni 191ÉL des morgens 10 uur. Atwezig de heer Zeeman Voorzitter ae heer Mann, wethouder, Secretaris de heer J. A. de Boer. Na opening volgt goedkeuring der notulen van de 2 vorige raadsvergaderingen. Voorzitter zegt, dat de burgemeester wel zeer goed herstellende is, doch nog niet op krachten is om zijn functie te aanvaarden, waarom spreker nog is aangewezen om als voorzitter dezer verga dering te fungeeren. Ged. Staten hebben goedgekeurd het besluit tot af- en overschrijving, dienst 1917, een suppletoire begrooting, dienst 1917, de jaarwedden van burge meester, secretaris en gemeente-ontvanger bepaald op respectievelijk f 1800, f 1500 met vrije woning Een verzoek van de afdeeling Zijpe van den Nederl. Bakkersbond, om bij verordening het bak ken en rondbrengen van brood op Zon- en feest dagen te verbieden, wordt in handen gesteld van B. en W. Eveneens een verzoek van de heeren P. Dekker en Paarlberg, om een hoogere belooning ▼oor het bezorgen van distributieartikelan. Op verzoek krijgt de heer J. Beemsterboer voor 6/12 ontheffiing van de hondenbelasting. De afd. Schagen van den Bond van Ned. Onder wijzers betuigt dank voor de verhooging der onderwijzersjaarwedden. Van de onderwijzers Zonneveld en Kramer is een verzoek ingekomen om een jaarlijksche tege moetkoming van f100.—In handen gesteld van B. en W. om advies. Een yerzoek van de heeren T. Gootjes en D. de Geus tot het dempen van een sloot en het leggen van een spoor, wordt ter afdoeAng gesteld in han den van B. en W., als niet behoorende tot de com petentie van den Raad. Een uitvoerig rapport is ingekomen van de com missie, belast met het onderzoek van de kwestie der ontkroonde boomen aan den Rijksweg te 't Zand. In het rapport wordt nog eens gereleveerd hoe de boomen daar zijn gekomen, hoe door een bestaande commissie te 'tZand het snoeien enz. vrebd verricht en welke uitgaven en ontvangsten plaats vonden. t Reeds eerder is in den raad over deze zaak ge sproken en wij meenen te kunnen volstaan met de mededeehng dat was uitgegeven f 414.96, ont vangen f 450.99 en nu nog in kas was f 36.01. De door den raad benoemde commissie onthoudt zich van een oordeel over de kwestie, doch geeft in overweging dat de gemeente zich voortaan als eigenaresse der boomen zal beschouwen, terwijl in dit geval de commissie te 't Zand bereid is het kasgeld groot f 36.01 in de gemeentekas te storten Met algemeene stemmen wordt besloten de ge meente als eigenaresse te beschouwen, zoodat ook van gemeentewege voor het onderhoud der boo men zal worden gezorgd. De commissie ontvangt den dank van voorzitter voor het uitvoerig rapport. Voorzitter dfelt nu mede, naar aanleiding van een vroeger gedane vraag door den heer Brak over de voedselvoorziening van schoolgaande kin deren, dat B. en W. een onderhoud hebben gehad met de hoofden der scholen. Deze zijn van oordeel dat er absoluut geen behoefte bestaat aan voedsel voorziening van gemeentewege. De meeste kinde ren kunnen 's middags naar huis gaan, enkele krij- Sen daartoe wat langer vrijaf terwijl gebleken is, at de kinderen die niet naar huis gaan, voldoende voor/aad boterhammen bij zich hebben. Komt aan de orde het voorstel van B. en W. tot uitbreiding van het personeel op het distributie- Voorzitter gaat na, hoe de werkzaamheden voor de distributie meer en meer toenemen en er nu weer een groote uitbreiding zal komen, o.a. door de vet- en botervöorziening. Het is nu den secre taris onmogelijk geworden het werk voor dit be drijf voort te zetten zonder dat de werkzaamheden ter secretarie daar onder lijden. B. en W. komen daarom, hoe vervelend zij het ook vinden, bij den Raad met het tyorstel tot uit breiding van hel personeel. Het komt B. en W. wenschelijk voor dat de secretaris blijft het hoofd van het distributiebe drijf, omdat deze thans goed met de zaak op de hoogte is. Den heer Raat verwondert het niet dat B. enW. met dit voorstel komen, de werkzaamheden nemen steeds toe. Spreker erkent thans volmondig, dat het nu beter is dat de secretaris aan het hootd blijft van het distributiebedrijf, hoewel het vroeger waarschijnlijk beter was geweest het bedrijf afzon derlijk te houden van de secretarie, maar thans is het niet meer de tijd om daar wijziging in te bren gen. Op de vraag van den heer Raat wordt meege deeld, dat het salaris van het personeel voor het distributiebedrijf is: voor den secretaris f30 .-per maand en van den heer Koster f 16 per week, ter- yjl een enkele keer 1 2 dagen hulp wordt ver leend. 6 De heer Raat acht het nu beter inplaats van een vo&r het distributiebureau te nemen, een amb tenaar ter secretarie te benoemen, die zoo noodig Ye.L van den secretaris kan doen, opdat de •taris zich nu en dan geheel kan wijden aan de distributie. De voedselvoorziening'"maakt het noodig dat de aanvragen met de meeste voorzorg worden gedaan en 'spreker oordeelt het daarom zoo goed als de secretaris zich daaraan bijna ge heel kan wijden. ooi^itter wijst er «p, dat wanneer een ambte naar tvr secretarie zou worden benoemd die het werk van den secretaris kan doen, dit een vaste benoeming zou moeten zijn. De heer Hooij zegt, dat in 't begin niet jvas te zien welke werkzaamheden tenslotte aan de distri butie zouden zijn verbonden, wat ook wel bleek uit de bereidwilligheid van de heeren Slot en De Boer, om het werk gratis te doen. Langzamerhand is dat veranderd en heeft belooning moeten vol gen. B. en W. vragen nu aan deh Raad iemand te magen nemen die op het distributiebureau werk zaam zal kunnen zijn en dit lijkt mij beter, min der kostbaar dan zooals de heer Raat wil, een ge routineerd ambtenaar ter secretarie. Het gaat niet op zulke groote uitgaven te doen als we het met minder kunnen. De heer Van der Sluijs acht de tijd nu gekomen om de distributie los te maken van de secretarie. Spreker wil den secretaris niet te na komen, inte gendeel, heeft alle respect voor het werk van den secretaris, maar de mogelijkheid zou kunnen be staan, dat ten slotte het secretariaat te lijden had door het distributiebedrijf. Spreker wil die groote aanloop los maken van de secretarie, een directeur, speciaal belast mef het distributiebureau, benoemen. De distributie breidt zich steeds uit en zal nog meer uitbreiden en dat mag in de toekomst geen stagnatie veroorzaken op de secretarie. Het ambt van secretaris vraagt aen geheelen persoon, dat voor de distributie vraagt ook het heele lichaam en ik kan me niet indenken dat 1 persoon die 2 zaken in zijn geheel kan dienen. De heer Hooij wijst er op, dat wanneer de distri butie van de secretarie ging, men iemand daar voor zou krijgen, die er geheel vreemd in Is, terwijl de secretaris daar en tegen er nu inzit, thans feroutineerd is en scheiding zou dan ook'ëen ver- azende storing in het bedrijf teweeg brengen en daarom zal ik indien noodig tegen splitsing stemmen. Voorzitter zegt, dat ook B. en w. over splitsing hebben gesproken, maar waar op de vraag van B. en W. de heer De Boer heeft gezegd dat nij, wan neer meer hulp op het distributiebureau kwam, ge negen was aan het bedrijf te blijven, meende B. en W. dat het beter was het voorstel van thans te doen. Het blijkt reeds voldoende bij groote distri butiebedrijven voor welke dingen men komt te staan door onbekwaamheid en ongeschiktheid van het personeel. B. en W. achten het daarom beier om ae secretaris te behouden als hoofd, iemand, die de meest mogelijke ervaring op dit gebied heeft en met een werkkracht die we bij dat bedrijf niet best zouden kunnen missen. De heer Brak gaat in deze accoord met wat de heer Van der Sluijs heeft gezegd. De secretaris werkt van 's morgens tot 's avonas, zijn wil is uit stekend. Maar vergen wij niet te veel van hem? Kan, wanneer hij als hoofd van het distributiebu reau optreedt, het secretariewerk niet te veel ach ter raken? Het is nu eerder de tijd^dit bedrijf los te maken van de secretarie dan wanneer we met de secretariewerkzaamheden ten achter zouden zijn. De heer Raat waarschuwt tegen splitsing opaat dit z.i. gevaar kan opleveren voor ae levensmid delenvoorziening en waar we dus voorzichtig mee moeten zijn. Op de vraag van den heer Raat zegt de Secre taris, dat hij fiever had dat de distributie van het raadhuis ging. Maar op de vraag van B, en W, om aan het hoofd te blijven van het bedrijf wanneer mker hulp werd verleend, is door mij gezegd dit te zullen accepteeren. Wat het idee-Raat betreft om een gediplomeerd ambtenaar ter secretarie te benoemen, ait lijkt me uitstekend, beur dan een ambtenaar voor ae distributie. De heer Appel geeft de voorkeur aan een ambte naar voor de distributie, omdat die tijdelijk benoemd kan worden. - - Na eenige discussie wordt het voorstel van B. en W. aangenomen, tegen de heeren Raat, Van der Sluijs en Brak. Omtrent de salarieering zegt voorzitter, dat B. en W. machtiging vcagen een bedrag van f 100 per per maand te Depalen, opdat B. en W. kunnen zien hiervoor een .goede werkkracht hetzij 1 of 2 te krijgen. De heer Hooij oordeelt het beter, dat en W. hierin vrijheid van handelen krijgen, opdat zij tot het verkrijgen van goede kracht zich niet gebonden gevoelen aan een bepaald bedrag. Ook hierover ontstaat een breede discussie, waar bij de heer Raat opmerkt, dat het misschien wel mogelijk is een ambtenaar voor de distributie te nemen, die tevens op de hoogte is van secretarie werkzaamheden. De heer Van der Sluijs meent, dat van f 100 per maand zeer zeker geen 2 goede werkkrachten zullen zijn te krijgen en voorzitter doet tenslotte toezegging, dat indien de Raad het voorstel van den heer Hooij goedvindt, B. en W. rekening zullen houden met hetgeen hier' door de heeren is gezegd. B. en W. krijgen nu vrijheid van handelen wat betreft de salarieering. Van Ged. Staten van Noordholland is terug ont vangen het raadsbesluitvan 7 Mei 1918, tot het aangaan van een geldleening ad f5000. Ged. Staten hebben tegen net plan van aflossing der geldleening bezwaar. In verband met het doel, waarvoor de leening zal worden aangegaan, kan dit College voor de aflossing geen langeren ter mijn toestaan dan een van 3 jaren en wel in dier voege, dat in elk der jaren 1918 en 1919 een bedrag van ten minste f1650 en in het jaar 1920 het restant ad f 1700 wordt afgelost. en W. stellen voor het besluit met inachtne ming van dén wensch van Ged. Staten te wijzigen. De heer Hooij zegt-met het oog op de zware be lasting tegen net voorstel te zullen stemmen, de heer Raat zal tegen stemmen omdat hij nog steeds van oordeel is dat deze leening niet op zijn plaats is» Met genoemde heeren tegea wordt het voorstel van B. en W. aangenomen. Aan den heer W. F. Ridder van Rappard vrorat op zijn verzoek tegen 1 Augustus 1918 eervol ont- slaS verleend als gemeentegeneesheer, schoolarts en lid van de commissie van toezicht op het lager onderwijs. B. en W. hebben den heei* G. B. Schmidt be noemd als tijdelijk gemeentegeneesheer. Met het oog op de benoeming van een genees- iu' een v°lgend maal zal plaats hebben, zegt heer Raat straks in comité hierover nog wat te willen zeggen Voorstel van B. en W. om het loon van de spuit gasten te verhoogen, in verbanerhiermede art. 5, alinea 3 van het Reglement op het Brandwezen te wijzigen en te lezen als volgt: voor een diëtist van niet langer data 4 uren 50 bent per uur, voor een dienst van meer data 4 uren: voor •o eerste 4 ,uren 50 cent en voor de daarop .volgende uren 40 cent per uur. De benoodigde ververichmigeta zullen door deze manschappen zelve moeten worden betaald.2 De heer Hooif wil dc verordening laten zoo ze Is maar de beloomng verdubbelen en dus brengen op 60 cent en 50 cent. De verhqoging te beschouwen als een duurtetoeslag, omdat niet is te voorzien, hoe de looncn jn de toekomst zullen worden. Allen voor. Volgt .nadere stemming over het punt om alinea 4 van art. 19 der Verordening op de heffing van den H.O., betreffende ambtshalven aanslag al dan niet uit de verordening te lichten en waarover Sn' de vorige ver. galleriiig de stemmen, staakten. De heeren Raat, Van uer Sluijs, de Wit en Matan zijta nu tegen het voorstel om He bepaling betreffende ambtshalven'* aanslag te doen vervallen, de andere 6 heeren er voor, zoodat geen ambtshalven juinslag meer plaats heeft. Ingekomen js een adres ven den heer H. *r. d Poll, kruidenier te Schagerbrug, waarin hij mededeelt, dat hij sloods te weinig* rcgceringsgoed ontvangt en daarom verzoekt maatregelen te willen treffen, bat zulks niet meer gebeurt. Voorzitter zegt, dat, deze zaak. door B. en W. ia onderzocht en naar ae meening van B. en W. is het mogelijk, dat wanneer eén grossier b.v. 500 K.G. in kleinere hoeveelheden aan détail listen aflevert, er eenig verlies zal komen, 't Gaat echter niet op dat détaiflisten dij verlies moeten lijden en het komt B. en W. het beste voor dat de grossier behoort op te geven wat werkelijk wordt geleverd en dat de ge meente dan tenslotte maar voor het tekort moet worden aangesproken. De heer Paarlberg toont met voorbeelden aan dat j het van beteekenia is wat te weinig wordt ontvangen. Op 26 April 1916 kreeg spreker in baaltjes groene erwten te kort 18 pond, op 10 Juni 1918 30 pond te kort, op 4 Januari 1917 18 pond, op 15 Februari 26 )>ond en de laatste keer 50 pond. De heer Hooij heeft zich- gisteren bij -mij kunnen" overtuigen dat een baal boonen, die inclusief zak 202 pond moest we gen, slechts 190 pond woog, terwijl wanneer er over geklaagd wordt bij den chef, deze zegt dat hij na aflevering er niet meer mee noodig heeft De heer Hooij zegt darde gemeente niet meer moert betalen dan zij ontvangt. Laat men de goederen bij aankomst wegen, bij een tekort direct reclameeren en niet meer betalen dan men ontvangt. Ten slotte wordt goedgevonden, dat eventueele tekorten zullen zijn voor rekening van de gemeente en niet van de détaillisten en dat de goederen bij aankomst zullen worden gewogen. Goedgekeurd worden af- en overschrijvingen tot een bedrag van f55,71 en een suppletoire begroo ting van f500. Hierna sluiting. B. Raadsvergadering op Maandacnam. 17 Juni, des nam, 2 uur. Afwezig de heeren R. Koorn en S. P. de Vries Voorz! do heer A. Peereboom, burgemeester, Secrotav ris de heer W. G van Duin. Na opening door den voorz. worden de notulen vata do 'vorige vergadering door dm secretaris gelezen en onveranderd goedgekeurd. Ingekomen stukken. Dat do hoeren S. de Vries, Bakt kor en D. Pi Mulder hunne benoeming tot armvoogd aannemen. Van do heeren G do Wijn en P. de -Ruijler 'dat zij hunne Jtenoeming voor het heriialingsonderwijs even eens aannemen. Dat door Ged. St. machtiging is vt-rloand tot het doen van betalingen uit den post onvoorziene uitgaven, zoo. als dit in de vorige vergadering is besloten. Eveneens goedgekeurd 5 suppletoire bcgrooüncen, eveneens de vaststelling van de jaarweddon van dm Burgemeester, Secretaris en Gemeente-Ontvanger, alsmede dat het ver. lies der Gasexploitatio tijdelijk uit de Zeegraskas geL dokt wordt; ook fa goedgekeurd de suppletoire bcgrooi. ting inzake Zeegras, en Gasoxploitatie. Door den minister van Waterstaat wordt medegedeeld dat fiij de subsidie voor den aataleg van den wog wil verhoogen tot f 25000, mits de provincie pene gelijke subsidie toekent, aanbesteding in het openbaar, enz. - Wordt wegens vertrek aan verschillende reclamanten ontheffiing H. Omslag verleend, eveneens voor Hotn. denbolastmg Eene circulaire Inzake verbetering van do positie van Gemoentc-Ontva ngers wordt na enkele discussiöin voor kennisgeving aangenomen. óp oen verzoek van do verceniging tot bevordering van getrouw schoolbezoek wordt besloten aan Oester, land— Hippolytushoef f 27.50 en Westeriand f 10 sub. sidio te geven. Voorz. leest hierna voor eeta schrijven van de Mid donstaixdsverocmging, waarin medegedeeld wordt, dat met teen adres gecirculeerd wordt om don Commist saris aan te bieden, met verzoek tot eleclrische verlichting alhier. Het ndres is bijgesloten en wordt voorlezen en verzocht aan B. en W. om medewerking. De Ontvanger van Registratie deelt mede, dat we derom voor den tijd van 3 jaar do verpachting van de wierwaarden aan do jjomoente iWierinflctn fa tooget staan voor eene jaarlijksche pacht van f 8000. Ook .in het vervolg zullen gegronde reclames onmei- fing van pacht In overweging worden gönomm verljand hiermede stellen B. en Wi voor dit wier te laten maaien cn de prijs te rnr>n f 6 75, por 100 Kilo, waarbij "komt f 0.85 persloon. pacht f 1.50, fl voor personeel, °^5 voor vmscM. lende uitgaven en f Wwinst voor Genwmto wo. dat 100 Kilo dan komt franco aan boord de mvcn °PDhei?' D. Koorn vraagt, op welk kwantum voorz. zijne berekening hooft gemaakt. Voorz. zegt oene normale oogst op 6000 heelq pakken to scbatlcn. De hoer Koorn antwoordt, het maalloon niet te hoog te vinden. Voorz. merkt op, dat de prijs slecht verhoogd kan worden., daar dan de berekening fout is en de prijs voor de 'contracten weer veranderd moet worden. De heer Koorn merkt op, dat de prijs van t' 10.75 niet zoo hoog is. Voorz. vindt dit al eeta tamelijke prijs, prijs fa dan f 11.50, f 11 en f 10.50 franco Amsterdam, waan. bij dan nog de winst voor de handelaren moet komen. De heer D. Minnes vindt het prijsverschil tussdhen Erima en afwijkend niet te hoog. Zou het niet goed zijn et eerste 0,25 te verhoogen en het tweede i 0.25 te verlagen. Hierover wordt nog verschillend gesproken en stelt do heer B. Kat voor, aan de maaiers te betalen f 7, f 6.50 en f 6. Pit wordt met algemeene stemmen op advies van B. en W. goedgevonden en zal f 3 pakken, geld worden uitgekeerd. De prijs voor de contractanten worat aan r 11. r 10.50 en r 10 franco schip WieL ringen Wordt ook goedgevonden. Wordt verder besloten dat a.s. Maandag met maaien een begin zal kunnen worden gemaakt en de hoeveelheid dier te maaien balen aan B. en Wi overgelaten. AL en overschrijvingen tot een bedrag vata f 2157.21 op de rekening 1917 wordt goedgekeurd. Eene suppletoire begrooting 1917, alsmede be taling uit den post onvoorziene uitgaven, worden eveneens goedgekeurd. Op den dienst 1917 worden enkele posten H, O. en H. B. oninbaar verklaar/L Hierna stellen B. en W. voor om voor 1918 eene commissie van drie leden te benoemen voor het onderzoeken der ingekomen reclames Hoofdelijkën Omslag,* waartoe worden benoemd de beerén J. Hermans, D. Koorn en J. Rotgans, welke niet. van hart hunne benoeming aannemen. De rekening van Armvoogden, wordt met alge meene stemmen goedgekeurd. Rondvraag. De heer Rotgans geeft in overweging de sloot in de Haukes te verbeteren met het oog op de betere afwatering naar de Stroeërkoog. Wordt goedgevonden en zal geschieden in Augustus—Sep tember. De heer Kat vraagt of in de distributieregeling ook de Raad zeggingschap heeft, waarop voorzitter ant woordt, dat dit hoofdzakelijk aan den burgemeester is overgelaten, in sommige gevallen aan B. en W.; de Raad heeft alleen zeggingschap in de financi- eele zaken hiervan. Voorzitter zal echter gaarne ovcntueele klachten of goede wenken van de raads leden willen ontvangen en geeft in overweging dit na de vergadering of wel dagelijks bij hem te doorn De heer Hermans merkt op, dat het tijd wordt dat er eens wat grint komt en vraagt of de han gende kwestie al wat opschiet Voorzitter antwoordt, dat de Wierlnger Vracht vaart vereenigang een explolt heeft ontvangen om binnen 30 dagen te leveren. Deze zijn echter nog niet om en dient men dit eerst af te wachten. Voor zitter heeft echter wel gehoord, dat zij er waar schijnlijk niets van weten willen en zal dan in de volgende vergadering gevraagd worden eene pro cedure aan te gaan. B. en W. hebben evenwel be sloten een schip grint te koopen. Men weet niet hoa eene procedure zal afloopen en kan dit trou wens ook te lang duren. Do heer D. Minnes vraagt, of B. en W. ni%t bij de schippers moeten zijn inplaata van bij de Vracht- vaartveroeniging. Voorzitter: Neen, rij hebben het aangenomen, do schippers kunnen het wel van den een aan den ander overdragen. De heer Hermans heeft een monster* getrokken. Wij hebben do wethouders erbij gehaald en heeft do schipper zelf- getuigd, dat de grint niet deugde. Do heer D. Minnes: Is er toen-de Vrachtvaart- veraeniging wel in gekend? Voorzitter: De menschen melden zich aan namens de Vracht vaart v ereeniging. De Vrachtvaartvereenl- ging had ook die grint moeten aanbieden; eiken scliipper meldde zich maar aan. Do heer D. Minnes: Ik heb De Jong gesproken, die kon echter geen grint krijgen, hij moest hier voor een groot er schip aannemen, de vracht was hooger, enz. Voorzitter merkt nog op, dat B. en W. hebben aangeboden, bij den Raad een bemiddelingsvoorstel te doen om van meerdere kosten de helft te betalen of om desnoods maar een schip te levéren, maar zij laten absoluut niets van zich hoor en. Wij moeten dus thans afwachten wat die 30 dagen zullen op leveren. De heer Kat zegt een gevalletje gehad te hebben, waarbij de vroegere voorzitter der Vrachtvaartver- eeniginig hem direct op de zwarte lijst zette. Dit is dus een stipt persoon en Is hij er daarom ook voor dat de gemeente thans de puntjes maar eens OP do i zot Voorzitter: Zij hebben al oen adviseür In dm arm genomen en die zal wel advisoeren er met op te gaan. wji Do heer Kat neemt graag aan, dat Ca JffZ. wh- blj B. en W. heeft voorgezeten, wamwer^ ec^ ter niet op willen ingaan, is er m op Voorzitter zegt, dat Jongkted en heb. de vergadering J'^ g^oeltelijk, waarvoor '7 d<*5n doch wij hooren er niets moer hij zijn best zou - jlfwaohtKtti willen, zij wat, dan i wel wat, doch hert kan niet van Óen kant komen. Sluiting- Mr. Troelstra heeft gisteren te 's-Gravemhage een onderhoud gehad met Scheidemann. Er bestond geen aanleiding om medodeelingen te doen over dit onderhoud, heeft mr. Troelstra gezegd, Er is een verslag van hert besprokene opgemaakt, dat de heer Troelstra zal meenemen naar Lxjnden, en do heer Scheidemann neemt een afschrift mee naar Berlijn, ten einde daarover overleg te plegen mert zijn partljgenooten. DE REIS VAT 'AR. TROELSTRA. „Vanwege de ..ederlandsche afdeeling van den Bondi van Neutrale Landen wordt meegedeeld, dat deze afdeeling het volgende telegram heeft gericht aan Havelock Wilson, voorzitter van den Bondi van Britsche Zeelieden:

Schager Courant | 1918 | | pagina 1