DINSDAG 25 JUNI 1118. 61ste Jaargang. No 6229. UitgeversTRAPMAN Co. Gemengd Nieuws. Binnenlandsch Nieuws. dirkshorn. I Dit blad rerschiint viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, onderdag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 ure wor den ADV HRTEN'fIËIn m het eerstuitkomend nnmmer geplaatst. &CHAGEN, LAAN D I. fait Teleph. No. t». Prijs per 3 maanden f 1.—per post f 1.20. Losse nummers 5 cent ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels f 0.65, iedere regel meerl2oenti (Bewijsno. inbegrepen). Groote lett. worden naar plaatsr. berekend De toestand in Ousleni ijk Uit verschillende berichten blijkt steeds meer dat de toestand in Oostenrijk en Hongarije en vooral te Weenen verre van rooskleurig is. Uit een ver slag van het Hongaarsche Huis van Afgevaardig den lezen wij dat graaf Michael Karolyi de toon beweging onder de arbeiders in de machinefabriek van de staatsspoorwegen ter sprake heeft gebracht, welke tot onlusten heeft geleid. In een botsing tus schen stakende grbeiders en gendarmen vielen vier dooden, vijf zwaargewonden en 12 lichtgewon den. Spr. achtte de eisdien van de arbeiders die in slechter conditie verkeeren dan in de particuliere bedrijven, gerechtvaardigd. Ook de trage oplossing van de kiesiechtquaestie heeft ernstig bijgedragen tot de opgewondenheid. Minister-president Wekerle verklaarde de ver klaringen van Karolyi nader te moeten toelichten. Aan de machinefabriek van de Hongaarsche staats spoorwegen, welke staan onder militair gezag, is het wegens looneischen herhaaldelijk tot stakingen gekomen. In den vroegen morgen van 10 Juni gin gen de arbeiders weaer tot staking over waarbij net tot botsingen kwam met de gendarmen, die met stukken ijzer werden geworpen. Major Zakjonka maande de arbeider aan zich te verwijderen, daar anders erger zou gebeuren. De arbeiders bleven echter. Nadat verschillende gendarmen en ook de majoor gewond waren, gaf ae laatste bevel van de vuurwapens gebruik te maken, met het gevolg dat vier arbeiders gedood en 19 verwond werden. Spr. zegde een onderzoek toe naar de al of niet noodza kelijkheid van het gebruik maken der wapens en verklaarde verder, dat de staking zich uitbreidt en in een groot aantal fabrieken gestaakt wordt. Wan neer de arbeiders de staking beëindigen, zullen alle gegronde wenschen worden vervuld. Thans is het zaak de orde te herstellen. Spr. zal zijn plaats niet verlaten, voordat de orde is hersteld. Hij zal de arbeidersmassa's ontzien, maar tegen hun opruiers zal hij optreden. Later verklaarde de minister van handel Szterenyi, dat de regeering deze maand juist voor verbetering der arbeidersloonen een jaarlijksch bedrag van 37 mill. kronen had beschikbaar gesteld. Men kan dus niet zeggen, dat de regeering tegenover de arbei ders een uitdagende houding heeft aangenomen. Pc staking is ten slotte door zijn bemiddeling bij gelegd op den grondslag, dat de arbeidersloonen in de machinefabrieken evenzoo hoog zullen wor den vastgesteld als in particuliere bedrijven. Ver schillende honderden bedrijven zijn gemilitairiseerd; deze hangen alleen af van den minister van oor log en diens militaire regelingen. Wanneer ook bij het post en telegraafwezen stakingen mochten in treden, zal hij met onverbiddplijke strengheid op treden. Het is de plicht van den minister van handel om de groote belangen, welke verhouden zijn aan het spoorweg- en telegraafwezen, in geen geval te laten benadeelen. Wij lezen ook eensklaps van een arbeidersraad die is opgetreden en onderhandelingen voert met den minister president Burian, en die ook eischen stelt over vredesonderhandelingen. Het gedeelte van de besluiten, dat over den vrede handelt, luidt als volgt „De arbeidersraad stelt vast, dat een aanmerke lijke en duurzame verbetering van de voedings- toestanden niet mogelijk is, zoolang de oorlog duurt Zonderde groote nindernissen, die in het tegen woordige oogenblik aan alle vredespogingen in den weg staan, te onderschatten, herniouwd de arbeiders raad den eisch naar een zoo spoedig mogelijken algemeenen vrede. Met ernstige bezorgdheid stelt de arbeidersraad vast dat de eerste teekenen van een beginnenden omkeer van de stemming in de vijandelijke landen van Duitsche officieuze zijde op een wijze beantwoord is, die weinig geschikt lijkt, om een versterking van den vredeswil in de vijandelijke landen te vorderen. De arbeidersraad eischt daarom, dat de Oostenrijksch-Hongaarsche regeering zich niet alleen bereid toont, te allen tijde in onderhandelingen over den algemeenen vrede zonder inlijvingen en oorlogschattingen en over de oprichting van een liga der naties te treden, maar dat zij zichook bereid verstaart, zelf zoo spoedig mogelijk, de regeeringen van de vijandelijke landen tot vredes onderhandelingen op dezen grondslag uit te noodi- Sen. De raad aer arbeiders draagt aan de club van e Duitsche sociaal-democratische afgevaardigden op, dezen eisch onverwijld aan den minister van buitenlandsche zaken voor te leggen. Verder protesteert de raad tegen het plan, om het parlement opzij te schuiven en het absolutisme van art. 14 weer op te richten. Hij eischt de onver wijlde bijeenroeping van het parlement, welken eisch de Duitsche sociaal-democratische afgevaar- digen onverwijld aan den eerste-minister moeten voorleggen. Eindelijk verlangt de arbeidersraad de plechtige verzekering van de regeering en van het militaire bestuur, dat volgens de tegenwoordige beweging geenerlei straf zal opgelegd worden. Ter uitvoering van punt 2 van de besluiten van den Weenschen arbeidersraad van den 18den heb ben zich de leden van den Rijksraad Hanusch en Esever alsmede Nusterlitz, de hoofdredacteur van de Arbeiterzeitung, bij den minister van buiten landsche zaken vervoegd. Graaf Burian zeide ter beantwoording van tot hem gerichte vragen, wat hij hierop kon meaeaee- len. Hiji«vas zich de groote beteekenis van de voe dingskwestie bewust, a n welke hij zijn volle aan dacht en zorg wijdde. Hij was er daarom steeds op uit, de onderhandelingen met het Duitsche rijk over wederkeerige levensmiddelenverzorging zoo mach tig rriogelijk te bevorderen. Van onzen kant, zeiue hij, geschiedt nu ook alles om van onze bondge- nooten een ondersteuning te krijgen, die het ons gemakkelijker zal maken aoorden moeilijken, maar gelukkig nog maar korten tijd tot aan den nieuwen oogst heen te komen. Wat het vraagstuk van den vrede betreft, heeft, zeide Burian, onze politiek is geen verandering ondergaan. Nog altijd is de oorlog dien wij voe ren uitsluitend een verdedigingsoorlog. Het is verre van ons den oorlog ook maar een uag te verlen gen om eenigerlei veroveringen te doen of impe rialistische doeleinden te bereiken. Indien bij onze tegenstanders de neiging tot onderhandelen mocht blijken, zouden zij ons steeds bereid vinden, in be sprekingen te treden en een voor beide partijen aannemelijken, eervollen vrede te sluiten. Ook bij ons bestaat de wensch om mee te werken aan zoo danige betrekkingen tusschen de volken, die een vermindering van de lasten van de wapening mo gelijk maken en het gevaar van toekomstige oor logen verminderen zouden. Wij zouden, zoo betoog de de minister verder, alles doen en niets nalaten, wat ook maar met eenige kans op succes voor een totstandbrengen van vredesonderhandelingen dien stig zou kunnen zijn. Om het geschikte oogenblik daarvoor te gebruiken, volgen wij zorgvuldig de ontwikkeling van de stemming in vijandelijke lan den. Zoo lang echter onze tegenstanders, zooals dit nu helaas het geval is nog geert geneigheid toonen om in ernstige besprekingen te treden, zijn wij ge dwongen ons te verdedigen en alles te vermijden wat onze vijanden als teeltenen van zwakheid zou den uitleggen en wat hen daarom slechts tot ver lenging van den oorlog zou moeten aanmoedigen. De regeering is er zich ten volle van bewust, welke zware offers de breede volksmassa's aan het vaderland gebracht hebben en brengen. Als ook in de toekomst de offervaardigheid van de bevolking aan de dapperheid van ons leger gelijk blijft, dan is te hopen, dat wij binnen een niet te verren tijd ons gemeenschappelijk doel meer eervoller en duur zamer zullen bereiken, Naar het Duitsche legerbestuur meedeelt, zijn uit militaire voorraden 5000 ton broodkoren naar Oostenrijk gegaan. Om militaire redenen verdiende dit aanbeveling, en het koren is al met den spoor verzonden. Het legerbestuur stelt er prijs op. te verklaren, dat deze verzending naar Oostenrijk op de ver zorging van het Duitsche leger ol van de Duitsche burgerlijke bevolking geen invloed heeft. De verstrekking is geschied tegen de stellige ver zekering, dat dezelfde hoeveelheid voor 15 Juli teruggegeven zal zijn. Volgens een mededeeling van de Neue Freie Presse, zijn er van de 1000 wagons koren, die Duitschland ter beschikking van Oostenrijk heeft gesteld, al 500 onderweg. De Kreuzzeitung voegt er bij, dat Duitschland verder afstanddoet van denieu we aardappelen die, het bij wijze van compensatie uit Hongarije zou krijgen. Deze aardappelen zullen voortaan uitsluitend aan Oostenrijk komen. Er blijven zoodoende ongeveer 300 waggons voor Oostenrijk beschikbaar. Uit een telegram van Ludendorff aan den Ween schen burgemeester blijkt, dat alle koren invoer uit Roemenië. Bessarabië en de Oekraine aan Oosten rijk zal komen. Verder zijn ook de voor het Weste lijke front bestemde zendingen in April, Mei en Juni, ondanks de voedingsmoeielijkheden daar, ter beschikking van Oostenrijk gesteld. Ook uit Hongarije wordt hulp aangekondigd. De politieke troebelen hebben gelqid tot de ont slagaanvrage van het Kabinet Seidler. De houding der Polen heeft tot dit resultaat geleid. De Keizer heeft dit onslag nog niet aangenomen. Wat de levensmiddelennood betreft, heeft Boe dapest en meer andere Hougaarsche steden graan en andere levensmiddelen gezonden Boedapest zond o.m. naar Weenon 20000 hazen 800 000 Amerikanen aan hel front. Uit WASHINGTON, 22 Juni. Bij gelegenheid van de ontvangst van journalisten verklaarde generaal March, de chef van den generalen staf, dat 800.000 man tot op heden over den oceaan zijn vervoerd. Het land is zijn program 5 maanden vooruit Kerkbrand Ie Znidland. Zaterdag is bij een hevig onweder de protestant- sche kerk te Zuidland door den bliksum getroffen en in brand geraakt. In spijt van alle pogingen tot redding zijn kerk en toren, dagteekenend uit de tweede helft der 15e en het begin der 16e eeuw, geheel uitgebrand. Uit den Brand zijn gered de koperen lezenaar en voorlezers lezenaar en 2 gedraaide kaarsenstan daards, uit de tweede helft der 18de eeuw een ko peren doopbekkenhouder. Verbrand zijn een gesneden heerenbank uu de 2de helft der 17e eeuween fragment van een bank uit het midden der 1/e eeuw; een Tiengeboden- bord van 1641, gerestaureerd in 1853 en een Spreu kenbord van 1782. De antieke bijbel van den preekstoel is ten kos te van een verstuikten voet gered door ds. Kool haas. De klok, in 1446 gegoten door Wouter Kaer- was, is door den brancf gesmolten. De kerk was verzekerd voor f 25.000 en zal klei ner herbouwd worden. BURGERBHUG. In de laatstgehouden vergadering der vereeni- ging „Hulp in Nood* alhier, waar slechts 26 leden aanwezig waren, werden tot bestuursleden herkozen de Heeren A. Watertor en A. Mul. In plaats van de bestuursleden C. Reus en H. Stins. die bedank ten, werden gekozen de Heeren H. Delver en C. Commandeur. Aan ziektegelden werd in hetlaatst- verloopen half jaar uitgekeerd f 260, terwijl in dien tijd ontvangen werd f 260.42'/». - BURGERBRUG. Om een kinderfeest voor de schoolkinderen alhier te organiseeren waren na een oproeping slechts 10 belangstellenden opgekomen. Besloten werd per advertentie nog eens een oproep te doen. Wen- schelijk zal het dan zijn, dat vele belangstellenden het gewenschte gevolg daaraan geven, anders vree zen Wij, dat het gewone feest (fit jaar achterwege zal blijven. Werden wc op 16 Juni onthaald op zware hagel buien, als lentegroet, de zomer heeft zijn intre de gedaan met October-stormen. In één etmaal is het prachtig groen, ontwikkeld in vorige maanden, verwoest en afgerukt van de thans half kale takken, soms gingen zelfs vrij dikke, takken naar omlaag. De fraaie heesters zijn zwart gewaaid, en wat nog erger is, boonen en erwten liggen met geknakte stengels ter aarde. Een ligtent van de Afd. Harenkarspel van het Witte Kruis, staande aan den Oosterdijk op pl.m. 10 M. van dé sloot, is door den storm te water ge worpen met ontzette wanden en deuren en gebro ken ruiten. Gelukkig was de patiënte bijtijds ge vlucht. Ja, wel mocht de dichter van.den storm zeggen „En wat, als hij opsteekt, weerstond ooit zijn kracht?" Ue strijd legen de duikboolen. Uit de jongste inlichtingen, die wij uit neutrale bron ontvangen, blijkt de uitwerking van den strijd der geallieerden tegen het duikboètgevaar. Volgens een Scandinavischen correspondent, gaat geen week voorbij, dat Duitsche duikbooten niet naar haar basis terugkeeren, terwijl andere zwaar beschadigd naar de haven van afvaart teruggaan. Op de scheepswerven zijn vele burgers en krijgsge vangenen, die met het bedrijt op de hoogte zijn, te werk gesteld. Da correspondent verklaart, dat de lichamelijke en geestelijke gesteldheid, waarin de bemanningen bij h,un terugkeer verkeeren, groo te bezorgdheid heëft gewekt. De spanning, om ge- ruimen tijd onder water te moeten blijven, achterna gezet door vliegtuigen, torpedojagers, motorbooten, trawlers en andere hulp-marinevaartuigen, voor namelijk gedurende 't mooie weer in April en Mei, heeft een merkbare uitwerking op het personeel gehad en het noodig gemaakt, dat officieren en manschappen een langeren rusttijd krijgen. WIER IN 6SN. Vergadering dier Visschersvereeniging „Door Een dracht tot Verbetering", op j.1. Zondagmiddag, ten huize van den heer H. C. Engel. De voorzitter, de h„r M. J. Bosker, opent de ver gadering, De notulen worden niet gelezen, daar deze niet door den secretaris zijn gemaakt. De secretarist-permingmeester heeft bedankt en zijn thans deze functies vacant. Voorzitter stelt voor, hiervoor thans twee functionnaxissen te benoemen. Wordt goedgevonden. Aan de Petroleu mcommissie en den Minister is over de petroleumdistributie geschreven', maar nog geen antwoord ontvangen. Dit is vreemd, daar in den regel vlug geantwoord wordt Hat is ook moge lijk, dat het antwoord bii den secretaris is binnen gekomen, doch daar is blijven liggen. Er is ook een schrijven ingekomen van Texel, over de aldaar opgemaakte processen verbaal. Deze zaak moest 29 Mei dienen en door voorzitter werd op 30 Mei het schrijven van den secretaris ont vangen, dus te laat. Voorzitter deelt verder mede dat de> heer C. Kaan door hem als loco-secretaris is aangesteld, daar verschillende stukken moesten worden afge daan. Dit is echter tijdelijk en dient thans overge gaan te worden tot benoeming van een secretaris en penningmeester. Hiervoor worden gekozen de heeren C. Kaan en B. Kaleveld, die beiden hunne benoeming aannemen. Hierna wordt voorgelezen een schrijven van den heer Gelder, waarin wordt medegedeeld dat 26 Juni de bekeuringen weder zullen voorkomen, het is zaak 'dat de visschers zich dan maar bn verstak laten veroordeelen en kan daarna gehandeld wor den enz. Tot belanghebbenden hiervoor worden als afge vaardigden gekozen, om deze zaak te behandelen de heeren B. Kaleveld en P. Bakker. Prijszetting mestmosselen. Hierover ontwikkelen zich vele discussiën en wordt besloten den mini mumprijs te houden op f0.70 per 100 K.G. Voorts wordt besloten een bestelkantoor in te stellen, waar alle bestellingen zullen inkomen. Hiervoor zal een half pet. worden betaald. Hierna worden bij de rondvraag verschillende huishoudelijke punten behandeld en sluit de voor zitter de vergadering. Een Britsen verzoek. Reuter seint uit Londen d.d. 21 Juni. Wij verne men, dat Groot-Britannië aan de Nederlandsche regeering heeft verzocht een onderzoek in te stellen naar het blijkbaar zeer toegenomen verkeer op de Limburgsche spoorwegen sedert het sluiten der jongste overeenkomst tusschen Nederland en Duitschland. De Nederlandsche regeering heeft medegedeeld, dat zij bereid is een onderzoek te doen, maat spreekt de verwachting u it, dat het verkeer sléchts weinig of in 't geheel niet boven het normale zal blijken te zijn. Van de orens. Men schrijft uit Winterswijk Het gebrek aan werk, dat zoo langzamerhand in ons land toeneemt en zich o<3k in deze gemeente begint te openbaren, noodzaakt vele personen, zich over de grens van arbeid te voorzien. Vandaar is te verklaren het verschijnsel, dat, tegenwoordig meer dan vroeger, arbeiders passen voor Duitsch land vragen. Men ziet dan ook dagelijks tientallen van arbeiders per fiets langs de verbindingswegen met de Duitsche grensplaatsen trekken. Sommige hunner werken aan een klompenfahriek in het grensplaatsje Weseke, anderen op een steenfabriek te Vreden en zoo zullen er nog vele in andere be drijven werkzaam zijn. Het loon varieert tusschen 80 pf. en l Mark per uur. Van brood worden ze door dén patroon voorzien en dit in groótere hoeveelheid dan in ons land. Bovendien kunnen ze zich in een centrale keuken voor 5 groschen van een warm middagmaal voorzien, zoodat de lieden zeer tevreden zijn. Verborgen smokkelwaar. Op den Soerenschen weg bij Dieren is Vrijdag morgen door kommiezen een wagen aan£etroJ~" welke met hout beladen, onbeheerd op de"W„S stond. Voerman en paarden waren verdwenen. J een ingesteld onderzoek bleken een drietal j boomstammen te zijn uitgehold en met Kwattareepen en stukken zeep. smokkelwaar welke uit Apeldoorn afkomstig is, werd in beslag genomen en naar Dieren vervoerd. Bij ^Vffl^den stemming te. ver kiezing van 4 hoofd-ingelanden van den Anna Paulownapolder zijn gekozen de heeren P. J. Wai- boer met 109, K. A. Kaan met 105, D. Stammes met 107 en f. Smit Az. met 98 stemmen. Gedupeerd. Een groot aantal Hagenaars en vermoedelijk zal dat elders ook wel het geval zijn zijn, naar de „Avp." meldt, leelijk gedupeerd door de beslag legging op de thee bii de Thueré te Utrecht, waar volgens bericht 30.000 K.G. lag. De firma zegf, dal zij haar voorraad destijds aan net Distributiebureau heeft opgegeven en het er niet bij zal laten zitten. Zij verstrekte als tusschenpersoon ook de thee aan winkeliers die de onlangs toegestane l'/i ons per man mochten leveren. Deze winkeliers ontvingen hun thee jiu nog niet en konden dus ook nun afnemers niet helpen. Zij hebben zich nu tot de autoriteiten gewend, om 't hun toekomende alsnog te ontvangen een allenszins billijk verzoek, Hel loof van nieuwe aardappelen als veevoeder. De winteraardappelen worden bijna zonder uit zondering geoogst, nadat het loof is verteerd, zoo dat het niet kan worden benut, maar van de vroe gere soorten is het tijdens den oogst nog groen of groengeel, waarom het, mits het niét te veel bloe sems of onrijpe bessen bevat, tot veevoeder kan worden bestemd. Bevatten ze wel veel bloesems en bessen, dan is het zaak, .die vooraf zoo goed moge lijk te verwijderen, daar ze een tamelijk hoog per centage aan solanine bevatten, dat voor alle huis dieren zeer schadelijk is. Ook het loof is niet geheel vrij van die schadelijke stof, waarom wordt aange raden het in ieder geval maar in te kuilen om net eerst tegen 't najaar te vervoederen. De voedings waarde, ongeveer overeenkomende met die van ingekuild gras word dientengevolge niet noemens waard kleiner en naar uit onderzochte monsters febleken is, verdwijnt uit het ingekuilde product et solaninegehalte na eenigen tija geheel. Hel bewaren van stikstof in den bouwgrond. Het met iederen nieuwen oogst ernstiger nijpende gebrek aan voldoende stikstof voor eene goede ontwikkeling onzer landbouwgewassen, is een der zwaarste zorgen, waarmee de landbouworganisaties te kampen hebben. Als een der middelen om zoo veel mogelijk stikstof te bewaren, wordt nu in sommige zandstreken aanbevolen om de akkers, die 't volgend voorjaar met aardappelen zullen worden beteeld, dezen herfst met wat rogge te bezaaien en die enkele weken voor het nitpoten der aardappelen weer onder te ploegen. Veel oplos bare stikstofverbindingen, die anders gedurende den winter door het hemelwater naar diepere lagen zouden worden meegevoerd, zullen dan door de roggeplanten worden opgenomen, die, na te zijn ondergeploegd, ze weer aan het opvolgende gewas ten goede doen komen. Bouwvoorscbol van 3 millioen. Ter voorziening in den enormen woningnood zal de bouwvereeniging „Heerlen" ongeveer 550 arbei derswoningen laten bouwen. Zij heeft daartoe een aanvraag bij den gemeenteraad van Heerlen inge diend om een bouwvoorschot van f 3.040.900. Dit is het hoogste voorschot tot dusver door een gemeente ingevolge de Woningwet verleend. Binnen tien dagen I Naar aanleiding van een verzoek van veehouders in Friesland, die nog wachten op uitbetaling van het door het Rijk gevorderde vee, heeft de Minis ter bepaald, dat voortaan binnen 10 dagen na de levering het Rijk de geleverde koeien zal betalen. Jhr. Boreel van Hogelanden. Jhr. mr. J. W. G. Boreel van Hogelanden heeft tegen de zomerzitting ontslag genomen als lid van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland. Provinciale leeningen Noord-Holland Gedeputeeerde Staten van Noord-Holland stellen voor twee leeningen aan te gaan, ten bedrage van f 100.000 en f 600.000 onderscheidenlijk voor een bij drage voor den bouw van een nieuwe sluis te IJmul- den en voor uitbreidingswerken ten behoeve van het Provinciaal Electriciteitsbedrijf van N.-Holland. De rente xal ten hoogste 5 pet. bedragen. De lee ningen moeten in'40 jaar zijn afgelost. De omzel van de Tweede Nederlandsche iaarbrnri Blijkens een door den voorzitter van den Raad van Beheer der „Vereeniging tot het houden van Jaarbeurzen in Nederland"^vertrouwelijk ingestelde enquête naar het bedrag van de op de 2e NederL Jaarbeurs tot stand gekomen zaken, hebben van de 1062 deelnemers 528 net bedrag van hua omzet op gegeven tot een totaalsom f 23.000.000. De totaal opgave der op de Eerste Ned. Jaar beurs tot stand gekomen zaken bedroeg f 7.000.000, welk bedrag door 346 van de 690 deelnemers was opgegeven. De gemiddelde omzet per deelnemer aan de 2e Ned. Jaarbeurs bedroeg derhalve f 43.000 tegen f 20.000 per deelnemer aan de Eerste Jaarbeurs. Gegeven het feit, dat door ruim 500 deelnemers aan de 2e Jaarbeurs geen cijfer van hun omzet is bekend gemaakt, kan het totaal bedrag der..?P jaarbeurs tot stand gekomen zaken veilig v f 30.000.000 geraamd worden. He^Bureau voor mededeelinffen inzake de Vocd- "lïert'alS^wo'rm meldinE gemaakt Tan HernaaiaeujK wux kken met gebruikmaking van z°eernw°eTnig of zelfs in het geheel geen graan. Aan ^Tlk^procedé's „ordt ^»nde.oodgetue- dacht gewild, maar het komt steeas nierop neer, dat men brood bakt van aardappelen, boonen en dercelfike producten, waaraan dan soms een weinig ewn wordt toegevoegd. Deze grondstoffen worden echter gelijk bekend is, nu reeds voor de brood- bereiding benut, en dit zal ook in de naaste toe komst ongetwijfeld rioodig blijven. Wij bezitten daarvan ook geen onbegrensde hoeveelheden, zoo dat ook die materialen slechts in beperkte mate voor de broodvoorziening kunnen worden gebezigd. In nog sterkere mate is dit het geval met melk poeder, dat mede kan worden aangewend bij d« broodbereiding. Ook daarvan is voor dit doel niet genoeg beschikbaar om eenigszins belangrijke resul taten te bereiken. Men zal dus goed doen van zulke nieuwe brood- procedé's niet te hooge verwachtingen te hebben. De Jamvergif'^ing Haar wii vernemen, is de officier van justitie van 't vrijsprekend vonnis tegen B. J. H. Vlek te Am sterdam in hooger beroep gegaan. De eisch luidde levenslange gevangenisstraf.

Schager Courant | 1918 | | pagina 1