De Verkiezing. Mr. P. J. Oud, UitgévèrsTRAPMAN Co. STEMMING D0N0EHBA6 27 JUNI I9IJ. 61ste Jaargang. No 623!. bef verschil tusschen de S.D,A.P. en de Vrijzinnig-Deiiiocidien: 12 Arrondissements Rechtbank te Alkmaar. Mishandeling. Bekendmakingen. STEMPLICHT Gemeenteraad Oude Niedorp. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donderdag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 ure wor- den ADVERTENTIËN in het eerstuitkomend nnmmer geplaatst. BCHAGEN, LAAN D i.lat Teleph. No. M. Prijs per 3 maanden fl.— per post fl.20. Losse nummers 5 cent ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels f0.66, iedere regel meerl2oent (Bewijsno. inbegrepen). Groote lett. worden naar plaatsr. berekend WezeD wij gisteren op de onderlinge verdeeld heid in den Eoononusuhen Bond en liet weinige houvast dut hun politiek den kiezers geeft, thitus willen wij eens naar voren brengen I)e 8.D.A.P. wil het particulier grondbezit af schaffen. De boer mag niel langer een eigen bedrijf beziilen. liij moet worden een klein rad in het groote ra derwerk van een Staacslaudbnuwbediijf, een zet- boer, een ambtenaar, die zijn boerderij niet meer naar eigen verkiezing mag inrichten en niel meer over de prodnclen van zijn bedrijf mag beschik* ken. J)e Vrijzinnig-Democraten willen hel behoud vaa den zelfstandigen boerenstand. Zij willen het voortbrengend vermogen van land- en tuinbouw krachtig bevorderend De zorg voor de landbouwen de bevolking mag volgens hen bij geen anderen tak van ons volksbestaan achtergesteld worden. Daartoe willen zij, dal de grond zooveel mouelijk eigendom zal zijn van de boeren zelf Niet een klein aantal grootgrondbezitters, jioch een groot aantal eigen boeren moeten den grond bezitten. De Vrijzinnig-Democraten hebben daar met alle kracht voor gestreden. De S.D.A P. wil alle vrije handel en bedrijf afschaffen, den middenstand doen verdwjjnen, allen maken tot ambtenaren De Vrijzinnig-Democraten willen handel en be drijf Steunen en willen alle leden van het volk. die daartoe hakwaam zijn, gelijke kans geven <>m een zelfstandige positie te veroveren. De tegen woordige tijdsomstandigheden leeren maar al te goed, waar bet heen gaat als de Slaat het geheele bedrijfsleven in* handen neemt. Alles wordt dan door ambtenaren van bovenaf geregeld. En leert de distributie van tegenwoordig niet, hoe ellondig slocht het gaat als ambtenaren alles moeten doen. Niemand is meer baas op eigen erf. In de tegen woordige omstandigheden zijn veel buitengewone maatregelen noodig. In de Kamer streden de Vrij zinnig-Democraten tegen het onrecht, dat door oommiseies en ambtenaren aan velen wordt aan gedaan. Zij vorderden do instelling van Dislribulie* rechtbanken op, dat landbouw, handel en nijver heid recht zouden kunnen zoeken als er onrecht werd aangedaan door almachtige ambtenaren. Dank zij hun optreden,"zullen die rechtbanken er ko men. De Vrijzinnig-Democraten willen, zoodra de omstandigheden weer normaal znllen zijn geworden, die buitengewone bedrijfsbelemmeringen weer doen verdwijnen. Landbouw, handel en nijverheid moe ten hun vrijheid van beweging weer terng krijgen. Dit is niet alleen in het belang dor bedrjjven, doch van de geheole volkswelvaart. De Socialisten daarentegen vinden die belem meringen prachtig. Iedere nieuwe vrijheidsbeper king Is voor ben een stap nader bij den sodalis* liscben heilstaat. Hoe minder landbouwer en mid denstander te vertellen hebben, hoe gcmakkolijkor het zal zijn hen straks ambtenaren in het staats bedrijf to maken. Niet voor niets bepleitte de sociaal-democraat Sannes in de Kamer, dat de Minister nog veel moer in moest grjjpen. Al gin gen daardoor tal van middenstanders failliet, daarvoor behoefde men niet bang to zijn. Hoe meer zelfstandige ondernemers er over dea kop gaan, boe eerder de socialistische bedrijfsstaal komt. De verfoeilijke klasseslrijd wordt door do So ciaal-Democraten als het heilaanbrengend middel gepredikd. Patroon en arbeider worden beschouwd als twee vijandige elementop, die geen wedorzijd ■che belangen hebben. Een theorie diep verderfe lijk en onwaar, die zijn slechte gevolgen na zich moet sleepen. Patroon en arbeider hebben wel de gelijk wederzijdsche belangen. De tegenwoordige tijd beeft ons dat duidelijker getoond dan ooit. De Vrjjzinnig-Demooraten willen een samenarbeiden, oen elkaar steunen tot heil van het algemeen. Kiezers, wilt gij geen regecring van het groot kapitaal, maar wilt gij ook niet in de Staalsal- Oachl der Sociaal-Democratie, stem dan 8 Juli a.8. °P lijst die der Vrijzinnig-Democraten, en wel van die lijst °P den vierden naam van boven af, op *0 in den nog zoo korten tijd dat hij lid der weede Kamer is, getoond heeft door daden wa' U wil. 5Ir. Oud is een afgevaardigde hier in onze ®®geving ingeburgerd, die de belangen van deze r«ek kent. Men bedenke toch dat naast de alge _ee®ne Ppbtieke beginselen, do belangen va^i het niet mogen worden vergeten. Zitting van Dinsdag 25 Juni 1918. EEN RIJWIELLIEFHEBBER. De eerste beklaagde, waarmee de Rechtbank zich heden bezig hield, was Simon Nicolaas Bak ker, 'een thans te Alkmaar in het Huis van Bewa ring gedetineerde arbeider van 47-jarigen leeftijd, eboren te Ursem en wonende te Heiloo. Simon, _ie niet best ter spraak is. had daarvan heden hin der genoeg, want hij had zich wel voor drie ver schillende netsengrapjes te verantwoorden. Zoo was hij in Tt begin van Februari bij het café „De Rustende Jager" van mej. de wed. v. d. Horst te Heiloo aangekomen, waar even te voren ook de logementhouder Thomas Henstra uit Alkmaar was gearriveerd. Henstra was per rijwiel gekomen en nad z'n „vilesopée" eventjes builen tegen den café muur gezet. Een nog altijd zeer gebruikelijke wijze van doen, in spijt van de roofzuchtige zwijntjes jagers. Dat het echter een gevaarlijk systeem is en blijft om je fiets zoo maar zonder meer tegen den eersten aen besten calémuur te kwakken en dan binnen even „op te steken," zonder eenige ver dere zorg voor het karretje... dat zou Henstra ook al gauw tot zijn schade ondervinden. Simon „rauschte* het rijwiel, wist het in een publieke vei'- kooping te „steken" en maakte er via deurwaarder A. J. van Schoten van Medemblik op bedoelde pu blieke verkooping te Hoor negentien gulden voor. Te Wognnm wist beklaagde, ook in Februari nogmaals zijn slag te slaan. Daar was de landbou wer Jan Commandeur van Blokker zoo onvoor zichtig om op 'n boelhuis zijn rijwiel onbeheerd neer te zetten. Het ging zonder eenige formule van overdracht al gauw in de handen van den gewiek- sten fietsenminnaar over, die in publieken verkoop te Hoorn er f25.25 voor kreeg. In Maart j.L was er een boelhuisje te Veenhui- zen. Daar was Arie Zee van Hoogwoud heenge gaan per fiets. Ook dit rijwiel werd door Simon gestolen. Maar dit karretje kon Simon niet gauw genoeg aan den man krijgen. En dat was zijn on geluk. Wel bracht hij het eerst bij een rijwielher steller en liet het daar een poosje blijven, vermoe delijk om de geschiedenis liever eerst een beetje te doen „bezinken", doch de miin sprong nu ver keerd en de-politie heelt het karretje in beslag weten te nemen, terwijl Simon werd achterhaald en reeds vrij spoedig als gedetineerd achter slot en grendel het verdere verloop van een en ander mocht afwachten. Beklaagde, wiens eerste vrouw overleden is, ter wijl z'n tweede als krankzinnige in Meerenberg wordt verpleegd en zijn kinderen te Amsterdam in het weeshuis zijn opgenomen, terwijl een zoontje van hem aan fistel lijdende is en gaf op door dat alles tot armoede te zijn vervallen, wat de aanleiding tot de ten laste gelegde handelingen moet zijn geweest De O. v. J. eischte tegen Bakker 1 jaar en 6 maanden gevangenisstraf. Mr. Leesberg, pleiter, concludeerde tot lichtere stiaf of voorwaardelijke veroordeeling. NOG EEN RIJWIELLIEFHEBBER. Een ander rijwielenliefhebber troffen we aan in den volgenden beklaagde, Pieter Stolp, een 31-jari- ge min of meer aan lager wal geraakte decoratie schilder. geboren te Alkmaar, onlangs gedomici lieerd te Bergen en laatstelijk zwervende, 'n han dige sinjeur, die hier voor de rechtbank nog niet zoo heel* lang geleden een tamelijk zware straf op liep wegens bet vervaardigen en uitgeven van valsch bankpapier. Piet was den 24sten April jj. in Alkmaar, naar alle waarschijnlijkheid met het hoofddoel om eens rond te neuzen of cr op het gebied van de fietsen niet „wat te doen' viel. En jawel hoor, de slimme Piet zag met zijn geoelenden blik al op éenigen af stand, dat er een fiets onbeheerd buiten stond, in afwachting dat de berijder zich netjes zou laten kappen en scheren in de gerenommeerde zaak van den heer P. A. van Dam, coiffeur de deux sexes op 't Zevenhuizen. Die fiets zoo vlak voor dien barbierswinkel was een te aanlokkelijk stukje roof goed voor Piet, dan dat hij het met rust kon laten. Maar hij wist niet, dat de eigenaar R. Tolsma van Bergen binnen zat en zelfs voor alle zekerheid een slot om den ketting had gedaan. In die onwetend heid stuurde Piet een zevenjarig knaapje op het begeerde rijwiel af, doch het kina stuitte natuurlijk op het afsluiten van de ketting en - ging ae scheersalon binnen, vragende het rijwiel van „me- heer" aan hem mee te geven. Toen liep de geschie denis natuurlijk heelemaal in 't honderd 1 De kap per, zelf geen tijd hebbende om op de verdachte zaak verder in te gaan of zich van huis te begeven, waarschuwde z'n buurman T. Koeman. Deze, een rijwielhandelaar, dus een man van 't vak, was fluks bereid en ging met het 7-jarige ventje mee. „Me- heer Stolp bleek nabij den Koningsweg al heemen weer loopende, al op het jongetje te wachten. Toen Koeman meekwam, had Piet tamelijk goed zijn woordje klaar en zei dat het ventje de boodschap heelemaal verkeerd had gedaan, want de lastgeving was geweest om Piet's (eigen) fiets te halen uit „De Locomotief", 'n café vlak bij 't station. Die „eigen" fiets was dan nota bene een dameskarretje met een leege achterband, zoo lek als 'n zeef, door bekl. inderdaad bij Johannes de Jong, den kastelein uit de Locomotief, gedeponeerd. Enfin, Piet had zich te verantwoorden wegens eene poging tot het ste len van een r" X-- zijn wil ona knaapje de „kar" 'niet men doordat vermaledeideslót om de ketting. De O.v.J. requireerde tegen Piet 12 maanden gevange nisstraf. Mr. Stap, pleiter, achtte het bewijs niet sterk en gaf in overweging, daarmede bij het uit spreken van vonnis rekening te houden. VALSCHE AANKLACHT. Martha Koorn van Den Helder had een valsche aanklacht ingediend als zou bij haar zijn ingebro ken, waarvan we onlangs toen dat zaakje diende, reeds melding maakten. N'u was dat gevalletje op nieuw aan de orde, doch nadat thans uit de ver klaring van den geneeskundigeJ. A. M, J. H. van Friitag Officier van Gezondheid te Den Helder, bleek dat Martha voortdurend onder geneeskundi -p *"»-**> r fc» -v rijwiel, die niet gelukt is door de van ïafnankejijkq omstandigheid dat het onopgemerkt mee kon ne- 'ide sic ge behandeling is, terwijl het „nog niet" noodig is thans, om haar naar een krankzinnigengesticht over te brengen, meende de O.v.J. op grond van het niet voor het ten laste gelegde toerekenbaar geacht kunnen worden, de buiten vervolgingstelling van Martha te mogen requireeren. IN HOOGER BEkOEP. Volgende beklaagde was Cornelis Meijer, bakker te Alkmaar, in wiens bakkerij buiten den daarvoor bij verordening geoorloofden tijd arbeid was ver richt. Toen Kees voor het Kantongerecht van rechts vervolging ontslagen werd, ging de Ambtenaar in hooger beroep. Heden diende dan hier de zaak. Dé O.vJ. eischte f 5 of 5 dagen hechtenis. Cornelis Kraakman, een 21-jarige landbouwer uit Zuidscharwoude, was op Zondagavond 21 April in café „Nieuw Halfweg" bij den kastelein S. Klaver te Heerhugowaard onder de talrijke bezoekers van de danspartij, die in Klaver's kolfbaan toen werd gehouden. In de gelagkamer was, zooals het ge woonlijk gaat, gelegenheid tot biljarten. Daarvoor interesseerde Kraakman zich blijkbaar 't meest. Maar nu was hem ten laste gelegd, dat hij Arie Vlaar, een 20-jarig jongmensch uit „de Waard" met een bierfleschje tegen net hoofd gegooid had, zoo dat de jongen bewusteloos werd aoor de kracht, waarmede „de treffer" was toegepast en dokter Spierings er aan te pas kwam. De President vroeg in den loop van het getuigenverhoor nog, of het fleschje waarmede beklaagde had gegooid en dat aan scherven op het biljart te land kwam, na Vlaar zoo geweldig te hebben geraakt, ook door Kraak man kon zijn gebezigd om den gemeenteveldwach ter P. Haster daarmede te raken, terwijl het per abuis Vlaar raakte. De Praesus vroeg dit, omdat Hastèr dien avond wel ruzie heeft gehad met Kraakman en Vlaar niet. Nadat eenige getuigen waren gehoord, achtte de Officier het bewijs te zwak om strafeisch in te stellen. Z.E.G. vroeg vrij spraak. EEN AARDIGE VRIJER. Willem de Graaf, een 20-jarige timmerknecht te Benningbroek, gem. Sijbekarspel, was verloofd met Guurtje Groot van Oostwoud. WAs verloofd met haar.... want vóór de „vaste verkeering" in onder trouw tn huwelijk kon worden omgezet, heeft Wim zelf door zijn rare streken zich het verlies van zijn meisje berokkend. Hij moest een boodschap doen in Hoorn, kon de trein niet meer halen en kreeg de fiets van z'n Guurije ter leen om er Hoorn me de to bereiken. Maar eenmaal dAAr, verpatste hij het rijwiel van zijn uitverkorene bij een photograaf J. Heijkoop—Schepper, die er voor f 27.50 eigenaar van werd. De portrettenman betaalde f 750 A con tant. De rest zou met de portretten worden verre kend, Want Wim had meteen maar de welgelij kende reproductie van zijn eigen beminnelijk pro fiel en van dat van zijn Guurtje besteld. Maar Guurtje deed er aangifte van dat haar vrijer haar fiets verduisterd haa en tegen Wim werd nu 6 maanden gevangenisstraf geëischt VERNIELING. Pieter Koorn, een 20-jarige landbouwer uit Ha renkarspel, sinds 2 Mei in militairen dienst, heeft in den nacht van 7 op 8 April het aanplakbord van den polder Schagerwaard vernield. Dit vreemd soortige amusement kwam Piet te staan op een eisch tot f 25 boete of 10 dagen zitten. BOVEN MAXIMUMPRIJS. Gerrit de Leeuw, rijwielspecialiteit te Aana Pau- lowna, heeft daar aan zijn clientele rijwielbanden boven den daarvoor vastgestelden maximumprijs verkocht.... Strafbaar. Eisen f 50 of 10 dagen hecht, WEGGEBLEVEN. Abraham van der Velden, matroos, bij de Kon. Nederl. Marine, te Den Helder in garnizoen, was na oproepiijg om op 11 December j.1. aan het fort Eriprins present te zijn, niet verschenen. Eisch 14 dagen gevangenisstraf. DAT MOCHT NIET. Pieter Wortel, arheider te Texel, had zich op 16 April wederrechtelijk op stam staand hout uit het boschje „'t Doolhof' toegeëigend, wat den heer Officier tgans aanleiding gaf om gauw eventjes f 15 boete of 10 dagen zitten tegen Piet te eischen. NIET ERG VRIENDELIJK. De 35-jarige visscher Gerrit Bakker, en pension bij mej, ae wed. Nijdam, was nu aan de beurt. keer ging. En toen het ergste dan voorloopig voor 'j scheen te zijn en Gorter „rustig" kon gaan zit- n schrijven, vloog ze 'm over ae tafel neen an dermaal aan. Gorter had het trouwens al net druk man van Maar de gezelligheid. Gerrit meende zijn kostv aen nood te moeten bijstaan, want zij h halve tegen Dirk, ook tegen diens 23-j conversatie verloor bij de seconde aan meende zijn kostvrouwtje in 'jat had het be- jarige echt vriendin Antoinette Maria Wittenberg, die zich ook niet onbetuigd liet. Met veel moeite had Dirk er Gerrit na diens „entrée de chambre" weer uit weten te werken, maar Gerrit die „best»kwaad" was, voegde in zijn toorn Antoinette nog woorden toe, die we maar niet zullèn herhalen. De O. v. J. eischte tegen Gerrit, die nog eens heel vriendelijk: „Hei?".... riep, toen hij wegens zijn doofheid een van 's Presidenten vragen niet ver stond, f25 boete of 10 dagen eenzame opsluiting. EEN FIJNE FAMILIE. Maartje Groen uit Castricum ls een heel aardig meisje. Maar niet altijd!.,.. De mensch is afwisse lend van humeur.... 't Is ruim een jaar geleden dat haar moeder vader is dood te Castricum kwam wonen, maar een aanwinst is het niet. Het is een barre nulshouding volgens rijksveldwachter Gorter. Maartje's broer Dirk bijv. is de sentik van heel de gemeente. Nu. Gorter kan van die lui mee praten krachtens de ervaringen, die hj in den tweeden Kerstnacht en later van hen opdeed. Ma en Dirk waren in den nacht van 26 op 27 December j,l. bezig om briketten uit een spoorwagen te ste len. Ze hadden de zakken gevuld, doch vluchtten, toen ze Gorter en den gemeenteveldwachter Bleijendaal zagen, de gevulde zakken achterlaten de, die in beslag genomen werden. Maar nu moest ten raadhuize den volgendendag verhoor plaats vinden. Dirk en Ma ver;schenen, een reusachtige hond meel Ma leidde het verhoor zeer netjes in door Gorter en Bleiiendaal a .ebei aan te vliegen en hen de vreeselijkstescheldwoor- den naar het hoofd -te slingeren: choleralijder inoluis werden de politiemannen door haar ge noemd. 't Was barbaarsch zooals het mensch te Bleijendaal met Ma in de weer was. En nu vloog het nijdige mensch dan Gorter weer in de kuif. Geen wonder, - dat er een ferm verbaaltje van groeide! Gorter zei, dat Ma. die absent was, feite lijk in Rotterdam huist met een Rus, ergens in een café. Ze is bijna nooit in Castricum, maar was er voor Kersttijd „thuis gebracht" door deRotterdam- sche politie. Het gezin van Maartjes moeder rooft en stroopt herhaaldelijk ea moe doet zelf vlijtig mede. Het barre optreden bezorgde Ma een eisen tot 5 maanden gevangenisstraf. DE RUITEN INGEGOOID. Adriana Maria Kee van Uitgeest had aldaar bij zekeren Jan Smit eenige glasruiten ingegooid en hoorde thans deswege tegen zich eischen 5 dagen gevangenisstraf. MISHANDELING. Cornelis Muntjewerf van Schermerhorn hdeft op 21 April den vrachtrijder Cornelis Wittebol van Wognum mishandeld, toen deze daar de huishoud ster Jannetje van Wieringen kwam halen, om bij hem, Wittebol. in dienst te treden. Tegen Muntjewerf werd f25 of 10 dagen hachte- nis .gevorderd. FRAUDE. Martinus J. Abbo, een 19-jarige voormalige klerk bij het Heldersche levensmiddelenbedrijf onder directie van den heer A. G. A. Verslegen, die hier vroeger als redacteur van „Het Anker" wel eens kwam, moest nu terechtstaan. Abbo heeft namelijk fraude gepleegd met broodkaarten en levensmid delenbons en deswege werd nu tegen dien 19-jari- genjongen 3 maanden gevangenisstraf geëicht. BELEEDIGING. Teunis Kooij, watermolenaar te Zijpe, heeft op 2 Maart j.1. aldaar Gerrit Jongebloed beleedigd, door dezen diefstal van kaarsen te verwijten. De aan nemer Arie Eriks had de beleediging gehoord. De O. v. J. eischte tegen Tamis f 15 of 10 dage» hechtenis. Tot slot een Kinderwettenzaakje dat met geslo ten deuren werd berecht A.s. Dinsdag uitspraken. tor verkiezing van de leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van SCHAGEN brengen ter openbare kennis, dat op Woensdag 8 Juli 1918, van des morgens ACHT tot des namiddags VIJF uur, zal geschieden de stemming ter Verkiezing van de leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Herinnerd wordt aan de verplichting, opgelegd bij art. 71, tweede lid, der Kieswet, dat ieder, die volgens de kiezerslijst bevoegd is tot de keuze mede te werken, zieh binnen den voor de stemming be paalden tijd ter uitoefening van zijn kiesrecht moet aanmelden bij het stembureau in het voor bom op de kiezerslijst aangewezen stemdistrict. Art. 149 der Kieswet luidt: De kiezer, die niet voldoet aan de verpliohting opgelegd bij *rt. 71, tweede lid, wordt tenzij den rechter van eene geldige reden van verhindering bljjki, gestraft met berisping of met geldboete van ten hoogste drie gulden. Indien tijdens het plegen van de overtreding nog geen twee jaren zjjn verloopen sedert eéne vroe gere veroordeeling van don schuldige wegens ge lijke overtrpding onherroepelijk is geworden, of de deswege opgelegde geldboete vrijwillig is betaald, wordt geldboete van ten hoogste 10 gulden opgelegd. De uitspraak is aan hooger beroep noob cassatie onderworpen. Indien de straf van berisping wordt opgelegd aan een afwezig gebleven beklaagde, wordt eene schriftelijke vermaning van den Kantonreohter om aan de verpliohting opgelegd bij art. 71, tweede lid, in het vervolg te voldoen, aan veroordoolde vanwege het openbaar ministerie keteekend op e wgze, voorgeschreven bij art. 144 van het et- boek van Strafvordering. Tevens wordt de aandacht gevestigd op art. 128 van het Wetboek van Strafrecht, luidende: Hij, die opzettelijk zich voor een ander uitge vende aan eene krachtens wettelijk voorschrift uitgeschreven verkiezing deelneemt, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste een jaar. Sohagen, 24 Juni 1918 Bujqjeciaatar eb Wethouders voornoemd, De Bui-gamees ter, J. CORNELIS*». De Seoretaris, ROGGEVEEN. 'Vergadering van den Raad der gemeente Oude Niedorp, gehouden op Dinsdagavond 25 Juni 1918. Afwezig de heer P. Wit wegens ongesteldheid. Voorzitter burgemeester Nagelhout, die de ver gadering opent, aarna de notulen worden gelezen en goedgekeurd. Mededeelingdat het raadsbesluit tot tijdelijke leening van f 2000 ter voorziening in kasgeld is goedgekeurd

Schager Courant | 1918 | | pagina 1