De dingen om ons heen. WOENSDAG 10 JOL! 1918. 61ste Jaargang. No. 6239. UitgeversTRAPMAN Co. Uit en Voor de Pers. I SCHAGÊN, LAAN D 5. Int. Teleph. No. 20. Nieuwe Ministeries? Binnenïandsch Nieuws. - WIERI.NüERWAARU, Nieuwe looimethode. Ophefilno vau hjf slcchlvcrbod. 11 Aimitult- LaiiMlsi. Dit nUd verschijnt viermaal per weekDinsdag, Woensdag, Donderdag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 ure wor den ADVERTENTIËN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. Prijs per 'i maanden f1.10per post f 1.30. Losse nummers 5 cent ADVBRTENTlEN-van 1 lot 5 regels f0.6«. iedere regel meerl2cenl (Bewüsno. 'inbegrepen). Groote lett. worden naar plaatsr. berekend Naar De Tijd* verneemt, is het waarschijnlijk, pat, indien de rechterzijde de resreering aanvaardt, een Ministerie van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen zal worden ingesteld. Voor een afzonderlijk ministerie van Onderwijs !Si *eAIlieer ,reden, omdat in de naaste toekomst juist Onderwijs de meeste zorg zal behoeven. Wij hebben hier wel in de eerste plaats op het oog de wetten, welke uitvloeisel zijn van de bevrediging, doch bovendien moet de inrichting van ons geheele onderwijsstelsel worden herzien. De befaamde ineenschakclings-rapporten. zijn nou altijd slechts rapporten; de tij^l dringt, om in den geest daarvan de noodige wettelijke maatregelen te nemen, ten einde eindelijk één geheel stelsel van lager en middelbaar onderwijs te krijgen, dat voldoet aan de eischen van den tegenwoordigen tijd. Wanneer wij slechts willen, kunnen wij Onder wijs binnen betrekkelijk korten tijd zóódanig her vormen en verbeteren, dat het een voorbeeld wordt voor andere landen. Maar dan moet het voorbe reidende werk worden overgelaten aan één man, aan één verantwoordelijk minister, die deze reus achtige taak op zich neemt. Blijft Onderwijs aan het ministerie van Binnenlandsche Zaken, dan vreezen wij, dat door gebrek aan tijd en door an dere omstandigheden de zaak van het Onderwijs weer wordt vertraagd. juist de rechterzijde, die in het verleden zoo veel heeft gepresteerd voor het onderwijs, zou het als een eeretaak kunnen beschouwen, de ge- wenschle hervormingen tot stand te brengen, zoo mogelijk binnen één wetgevende periode. „Het Centrum" bepleit de instelling van afzon derlijke departementen voor Onderwijs en Arbeid (in plaats van Crisis), om Marine en Oorlog te vereenigen in- Defensie en Waterstaat onder te brengen bij Binnenlandsche Zaken. Het (R.K.) „Huisgezin" constateert, dat „De Standaard" een rechtsch ministerie afwimpelt. „Bij wat haar daartoe noopt is zekere verstoord heid tegen de katholieken, ook over hun machts- vergrooting. moeilijk te miskennen. Hoe het zij. als de „Standaard" mr. Heemskerk toevoegt: weet wel, dat als gij de formatie van een rechtsch kabinet aandurft, ge op onze club geen oogenblik kunt rekenen. dan- hoeven wij aan een ministerie van rechts niet verder te denken. Wel schijnt de „Standaard", die „onze staatslie den van eerste kaliber" niet aan een proefneming wil wagen, .pasopkomende staatslieden" ookonder haar partij niet le willen verbieden, aan de vorming van een ministerie, deel te nemen, maar aan zulk een verlof hebben wij niets. Geen pasopkomende staatslieden hebben we noodig, maar de eerste en de allereerste krachten. Het land bevindt zich in den allermoeilijkst denk baren toestand, én wat de verhouding ten opzich te vin het buitenland én wat onze voedselvoorzie ning en ome financiën betreft. Niet „pasopkomende staatslieden" kan men aan dezen toestand niet het hoofd bieden. Indien de anti-revolutionaire leider het aan man nen als Idenburg en Colijn onmogelijk maakt,juist nu de volle maat van non kunnen te geven, en als uiterste concessie misschien aan politici als Rut- gers en Beumer wil vergunnen, van een eventueele kabinetsformatie deel uit te maken. dan doet men verstandiger van een principieel ministerie af le zien. De ministers, die we noodig hebben we hopen eenparig den heer Loudon voor Buitenlandsche Zaken te behouden moeten het beter kunnen doen dan Posthuma, dan Cort van der Linden en dan Treub zij moeten ook opgewassen zijn te gen de zeer sterke oppositie en de zeer knappe le den, die van de oppositie deel uitmaken. Al de ministers moeten dus eerste klas krachten lijn. Kunnen we die, om welke reden ook, niet krij f;en, dan dienen wij reeds hierom van een christe ijk ministerie af te zien, want wij mogen noch het land, noch de kiezers teleurstellen door een proef neming, die de kiem der onvruchtbaarheid in zich draagt. De Eerste Kamer. De cijlers, op de verschillende partijen bij de herkiezingen voor de Tweede Kamer uitgebracht, houden menige ernstige waarschuwing in, schrijft De Tijd. Ontstellend is het ongetwijfeld voor Rotterdam, dat daar de volstrekte meerderheid der kiezers rood heeft gestemd. Als daar dus piet krachtig wordt gewerkc door onze menschen, znl.de rnadsmeerder- neid het volgend jaar socialistisch zijn. Van nog grooter betcekenis is echter de waar schuwing ten opzichte van de Eerste Kamer. Zoo als men weet zal de Eerste Kamer op de oude wijze door de Provinciale Staten worden gekozen. Af worden dus de Provinciale Staten volgens het evenredige stelsel samengesteld, dan is nog de Eerste Kamer niet in evenredigheid met de sterkte der partijen in het land. Een stem meerderheid voor de linkerpartijen in de Staten van Zuid-Hol land zal de oorzaak zijn, dat de 10 Rechtsche her- ste Kamerleden door I0 van de Linkerzijde worden verrangen, 't Loont dus de moeite eens na te gaan hoe de stemverhouding is geweest in de elf pro vinciën. Wij zullen daarbij alleen tot Rechtsch rekenen de Katholieken, Anti-Revolutionnairen en Christe lijk Historischen en alle overige partijen en groe Pen bij Links indeelen. Dezefde egef dus toepas sen als voor de verkiezingen, waarhij de Iweedc Kamer op liet doode punt is gekomen Op deze wijze komen wij tot de conclusie, dat Rechtsch zijn gebleven de provincies Noordbrabant, Gelderland, Utrecht en Limburg en dat Noordholland. Fries land, Groningen en Drenthe een linksche meer derheid hebben gehouden, Zuidholland, Zeeland en yvcrijsel hebben' zich bij deze verkiezing eveneens "i meerderheid voor links uitgesproken. „Ujor Zuid-Holland bedraagt die meerderheid ■vvvT stenimen. van Zeeland 1000 en voor Overijsel stemmen. Zoodat dus bij een uitslag ongeveer gelijk aan die van dit jaar, het Volgend jaar in Zuia-Holland, Zeeland en Overijsel linksche leden voor de Eerste Kamer zullen worden gekomen. Nu treedt de Eerste Kamer het volgend jaar niet in haar geheel af, doch slecnts voor een derde ge deelte, waardoor voor deze drie provinciën 5 reent- sche Eerste Kamerleden lot de altredenden be- hooren. Deze vijf leden zullen dan door leden der linkerpartijen worden vervangen en de Eerste Kamer, die nu bestaat uit 30 rechtsche en 20 link sche leden, zal eveneens op het doodc punt, 25 tegen 25. komen te staan. Bij een eventueele ontbinding der Eerste Kamer tusschen 1919 en 1922 zou de verhouding worden 33 Links en 17 Rechts. Wij herhalen, dat hierbij wordt verondersteld, dat ook bij de Statenverkiezingen het volgend jaar, dezelfde kleine partijen met hetzelfde succes deel nemen aan de verkiezing en dat de gekozenen van deze groepen medewerken aan de verkiezing van leden der linkerzijde voor de Eerste Kamer. De mannen van rechts, die zich hebben laten verleiden op deze groepen hun stem uit te bren gen mogen zich dus wel bedenken, voor zij daar toe het volgend jaar weder overgaan. Vervolgens blijkt uit deze beschouwing overdui delijk de dringende noodzakelijkheid, dat ook de Eerste Kamer volgens het evenredige stelsel wordt samengesteld. Een verhouding van 33—17 in de Eerste Kamer spot met alle evenredigheid. 4ij de eerstvolgende wijziging der Provinciale wet, die zeker niet lang zal mogen uitblijven, zal dit onzerzijds een onafwijsu... zijn. Onze Economische .Politiek. De rede waarmede Minister Loudon bijna on het oogenblik, waarop hij zijn portefeuille (tijdelijk?) zou neerleggen de commissie voor economische voorlich ting in het buitenland heeft geïnstalleerd is alleszins belangrijk. De lezer, die onze artikelen in deze kolommen heeft gevolgd, weet hoe herhaaldelijk wij in verband met de in het buitenland genomen maatregelen, een derge. lijken voorlichtingsdienst hebben bepleit. Wij juichen het dan .ook tan zeerste toe, dat deze commissie zij liet zeer laat thans aan het werk kan gaan. Voor. al in samenhang met de even te voren door den mi nister van Landbouw geïnstalleerde commissie voor de economische politiek. Wy betreuren het alleen, dat deze beide commissies die onafscheidelijk van elkander zijn, niet als één com missie ,die dan zelf haar arbeid kan verdeelm. tot stand gekomen, is en dat de benoeming zoo laat ge schiedde Toch heeft deze late benoeming een onwillekeurig voordeel, n.1. dit. dat de commissies' bij haren arbeid profijt kunnen trekken van wat op dit stuk elders tol stand kwam. Indien het juist is, wat de heer Loudon zeide. dat ook ons land zich heeft voor te bereiden op het vre. desoffensiefna den oorlog, dan is het zeker van be lang wanneer de voorlichtingscommissie, die het ver- konnimgswerk heeft tc organiseeren, niet gelfee! in het duister tast, doch reeds ecnigizins op de hoogte is van hclgoen dc andere volken tegen wie dat vreedzame offensief' 1) gericht is, van plan zijn te doen of bezig zijn 'voor tc bereiden. Daar kan de voorlichting de verkenning, op grond, waarvan de agdere commissie, n.1. die voor dc economische politiek, met hare voor. stellen moet komen, ten zeerste mede gebaat zijn. Het materiaal is overvloedig en neeml nog dagelijks in het buitenland in omvang toe. Speciaal de Entente mogendheden zijn royaal met hun plannen en, als dc oorlog zdf niet zooveel ruimte in de,pees in beslag nam, zou het publiek veel meer omtrent die plannen weten, dan thans het gevul is. Intusschen mag als bekend worden verondersteld, dat de Ccptrale mQgcndheden niet alleen elk In eigen Iand een reeks maatregelen voorbereiden tot herstel van hun economische welvaart, doch tevens dat er een stroo- inlng bataat zich zooveel mogelijk onafhankelijk te ma- keu van het buitenland. Het droombeeld van een .ge sloten handelsstaal, een „autarkie" Mitteleuropa'' die zichzelf bedruipt en niemand buiten <fc grenzen noodig hoeft, is voor velen in Duitschland en Oostenrijk hel ld<Een ideaal intussehrti, dat niet te verwezenlijken is. omdat Centraal-Europa nu eenmaal een reeks grondstof fen mist die ook de knapste ingenieur en chemicus hiet kan producocrcn of blijvend vervangen. De ersatz Voor katoen, rubber, kwik, koloniale waren, oJic houdende noten, petroleumproduclcn. erlscn en andere delfstoffen, waarmede men zich er heeft di>orgeshtg<m, zinkt natuurlijk in het niet, wat prijs en qualitcit be treft, bij het echte artikel. Geheel buiten do onihvv landen on werelddoelen kan Ccntröal-Euroija niel, zelte al "kreeg het do beschikking over dc hulpbronnen van geheel hot oude Rusland on oon dool van Aziè Van dozo wetenschap hoeft de Euitcnle en Amerika ruimschoots partij getrokken. De verklaringen van V er- sallks, de besluiten van do' Conferentie van Rome en straks di° van Londeti, waarop waarschijnlijk de rap porten der Engelsche commissie van voorbereiding on veranderd zuilen worden aangenomen, zijn geheel en al in dien goest en op grond dier wetenschap opge- *De Duitscho industrie blijft uitteraard als concurren tie op menig gebied uitgesloten, wanneer men haar ze kere grondstoffen geheel onthoudt of slechts mondjes maat toebedeelt. Do geassocieerde mogendheden zijn daartoe volkomen bij machte Immers liet feit, dat daartoe niet alleen hel llritsche wereldrijk behoort, doch ook de Veroarugdo Staten m de meeste Zuid-Amerikaalnsche landen, t«t wijl do Duitscho Kolonies te loor gingen, geeft hier don doorslag Geheel Afrika. Amerika, Australië on een zoor groot deel van Azië, het gamsche tropische deel der wereld behoort tot of aan dc geassocieerde landen. Op de uitzonderingen komen wij straks terug. Dit bcteekent, dat alle producten der tropische en subtropische gewesten on alle delfstoffen, stapelartiko- lon en grondstoffen, die buiten Gentraal-Luropa gd. vomdan of geproduceerd worden, aan dc centrale mo gendheden kulnncn worden onthouden, zoolang de ge- associoerdem dit verkiezen m zoolang hun verbami hecht .genoog is, om „lekkage" tegen te gaan De productie, die de wereld buiten Centraal-Europa. niet zelj produceert zijn betrekkelijk wetwg in gelal, bestaan hoofdzakelijk uit industrieele producten, die door Duitscho patenten gedokt of gcheimprooedé waren. Gedurende den oorlog zijn die geheimen vrijwel ont dekt of heeft men een ersatz gevonden, die voor ver betering vatbaar is on welker verbetering dus ook gaan deweg verwacht kan worden. Er kunnen dus twee autarkiën, twee groepen van in rigen behoefte voorziende landen komen, hen gebrek kige, een gaandeweg volmaakte. Ej\ daarnaast in den drjjp van allebei de neutrale landen, die door hun ligging en bodem en industrie allerlei arlikelap van elders noodig hebben en voor hun uitvoer van eigen productie die twee gesloten groepen als afzetgebied noodig hebben. Zoo beschouwd en veel ander» is er uit den toe stand niet op te maken ziet het er dus voor die neutralen miet zeer gunstig uit. Moeilijkheden met den aanvoer van wat mem er noodig heeft, moeilijkheden met den Invoer dei' overtollige producten. Gelukkig, alweer, dat ook deze brei niet zoo heet geseten wordt, als zij gekookt werd Want de middel-Europeesche handelsgroep heeft aL lerlei onbevredigde behoeften en moet dus op den duur toch tot concessies overgaan, zoowel om haar s.ur- plus kwijt.te raken als om hare grondstoffen en hulp stoffen. te verkrijgen. Ëm de andere groep bestaat uit zoo heterogene en zoo ongelijkwaardige bestanddeelem, dat er op nare hechtheid weinig staat valt te maken, Bovendien is een groot deel der leidende mannen in beide groepen volstrekt niet ingenomen met die plannen voor gesloten 'handelsgroepen. Het 'vrij- handelbeginsel, het koopmansprincipe op de goed koopste markt te koopen, dn de duurste te verkoo lden, zal op den duur sterker blijken dat het krach tigste thans heerscliande chauvinisme. Het is echter toekomstmuziek thans reeds reke ning te gaan houden met het uit elkaar vallen der groe pen zelf of met de concessies: waartoe zij over on weer na korter of langer tijd bereid zullen blijkep te zijn. En zoolang dit niet het geval is, blijven de neu tralen, zooals wij zeiden, in den drup en den druk van allebei. Ook die neutralen zijn geenszins gelijkwaardig. Een er van, Nederland n.1. verkeert in een uitstekende po sitie om van beide partijen reeds aanstonds concessies te bedingen en de een tegen de ander uit ie spelen, gelijk de commissie voor de economische politiek dan ook ongetwijfeld niet zal nalaten. Onze koloniën met hare producten, waarvan wij slechts koffie, thee, tabak, rijst, rubber, petroleum, tin. coprats noemen, bezorgen ons oan positie, waaraan de andere neutralen niet kun nen lippen. Indien er een iand is, dat spoedig de grenzen der twee gesloten groepen' zal kunnen forceeren, de econo mische blokkade zal kunnen breken, dan is het Neder, land in «n. Nederland buiten Europa, De „Voorlichtingscommissie," die heeft vast te stel len, wat het buitenland van ons noodig heeft en even tueel aan ons kan verkoopen, welke kansen er voor onzen uitvoerhandel is voor het betrekken van levens middelen, grond- en hulpstoffen beslaat, zie! haar taak als verkenner voor de commissie voor economische politiek belangrijk lichter gemaakt door het 'feit, dat wij zoowel voor den invoer dien weg noodig hebben, als voor den uitvoer, dien wij wenschen, iets in ruM hebben aan le bieden. In ruil, zóódat de andere.de gesloten groepen, al mogen, zij ons don niet beslist noodig hebben, toch bij dien ruil wél varen. Waar dus de kans op 'gunstig resultaat van het werk der commissie geenszins is uitgesloten, ver heugen wij ons in hare benoeming des te meer. UITKIJK. 1) Wij zeggen dit liever dan het woord van Loudon „vredesoffensief", dat vooral in de laatste weken een andere en niet zeer gunstige beleekenis heeft gekrégén. Het vreedzame behoort in dezen handelsstnjd voor zoover een regecring daarbij betrokken is, op den voor grond te staan. Maandagavond vergaderde de Ned. Vereen, van Akkerbpuwers. onder leiding van den heer K, A. Kaan te Anna Paulowna, ter behandelidg der vra genlijst van den minis\er, over h^et laten van brood- koren. De heer Kaan opende als volgtMet een gevoel van diep leedwezen moet ik heden deze vergade ring openen, daar door het overlijden van den heer Willem Metzelaar een geacht lid en tevens bestuurs lid van ons is heengegaan. Ik geloot' wel de tolk van allen te zijn wanneer 'ik zeg, dat wij in Hem een vriend hebben verloren. Want, zooals wij Wil lem hebben gekend als mensch met zijnppgeruim- den geest en opgeruimd humeur, zagen wij hem gaarne in ons midden en was hij met zijn goed hart altijd bereid te helpen waar dit nuttig en noodig was. Als man verdiende hij een plaats in de voorste gelederen, want men vond hem steeds bereid voor liet algemeen belang mede te werken, om het blok op den ongeëffenden weg vooruit te brengen; Als akkerbouwer stond hij noog aange schreven, getuige zijn bedrijf, dat met beleid en doorzicht gedreven werd. Helaas 1 de dood maakte een einde aan dat kostelijke leven. Zijn vrouw verliest in hem een dierbaar echtgenoot, zijn kin deren een liefde- en zorgvollen vader, zijn ouders een beminden zoon, zijn familie een geacht lid. De Maatschappij een man die mede werkte om op te bouwen. De afd. Wieringerwaard van dc Ned. Vereeniging van akkerbouwers een achtenswaar dig bestuurslid. Dit, mijne heeren, aart hem als mijn laatsten groet. Aan de orde wordt gesteld bovengenoemde vra genlijst. Het bestuur had gemeend, dat broodkoren moet worden gelaten aan de telers met hunne ge zinnen, vaste en losse arbeiders. Een breedvoerige discussie ontspon zich over de vraagwat wordt verstaan onder losse arbeiders. Aangezien men t hierover niet eens kan worden, worat goedgevon den, dat alleen gevraagd zal wbrdenvoor telers en arbeiders met hunne gezinnen en wel 120 K.G. per gezinshoofd. Wat dit laatste betreft, wordt 't zeer gewenscht geacht dat voeling wordt gehou den met alle 27 vereenigingen die de vragenlijst hebben ontvangen; opdat de antwoorden zooveel mogelijk eensluidend zijn. De geheele vragenlijst met de antwoorden van den Minister wordt voorgelezen. De genoemde cijfers van den Minister zijn volgens de meening van de vergadering geheel verkeerd voorgesteld. We kunnen gerust den Minister de verzekering geven, dat we gaarne bereid zijn 60 pCt. meer koren af te staan, indien ons daarentegen voldoende broodkoren wordt gelaten. De heer P, J. Visscher vraagt, welke zekerheid gegeven zal worden, dat het graan dan ook wer kelijk geleverd zal worden. Voorzitter zegt, dat dit zal afhangen van het antwoord van den Minister op het rapport, dat de V.N.A. heeft ingediend. De heer Visscher zegt, dat het een goeden in druk bij de Regeering zou maken indien wij de zekerheid geven van te zullen leveren. De heer Jb. Kistemaker heeft van bevoegde zijde vernomen, dat in Haarlemmermeer nu reeds tarwe in voorkoop wordt verkocht. De heer J. A. Waiboer zou het gewenscht ach ten, dat het smokkelen door den Minister straf baar gemaakt werd met gevangenisstraf. Geldboete daar geeft een boer tegenwoordig niemendal om. Voorzitter wil dat maar aan den Minister over laten. Ten slotte wordt door den heer J. Ph. Blaauboer de karwij ter sprake gebracht, n.1. of het aan het bestuur wel bekend is, dat deze moet worden op geslagen in «le veemen. Over deze karwijzaak wordt wederom druk ge redeneerd, De een wil niet leveren, een ander vraagt: welk recht heeft de Regeering om ze weg te halen, en welk recht heb ik zelf om ze te hou den. Een derde wil voorstellen, dat de landbouwers onderling voeling houden met elkander en zoo mogelijk" niet leveren aan de veemen. Voorzitter zal een en ander in de hoofd bestuurs vergadering ter sprake brengen en is dan gaarne bereid, later inlichtingen te verschaffen ook wat betreft het antwoord "van den heer De Goede be treffende karwijlëvering. NIEUWE NIEDORP. De leverantie van leermiddelen ten behoeve van de Gemeentescholen alhier is opgedragen aan de firma Trapman en Co. te Schagen. Onze voedselvoorziening. Nu de geassocieerde regeeringen niet ongeneigd zijn ons toe te staan met onze eigen, nog in Ne- derlandsche havens opgelegde schepen voorraden te gaan halen, doch dit door de jongste wijziging in de Duitsche „Prisenordnung onmogelijk is ge maakt, daar Duitschland die schepen tamelijk wel vogelvrij verklaard heeft, geeft het „Vaderland" de volgende oplossing aan de hand voor het vraag stuk, hoe in den voedselnood hier te lande te voorzien: ,Uit Nederland vertrekken ten spoedigste tien schepen, dit in Noord- of Znid-Amerikaansche ha vens broodgraan gaan laden. Uit Nederland-indië vertrekken ten spoedigste tien schepen, die ons plantaardige oliën, rijst en- andere noodzakelijke levensmiddelen medebren gen. Beide partijen waarborgen ons de absoluut onge hinderde vaart /lezer schepen, de Vereenigde Sta ten bovendien de noodige bunkerkolen, en zoo noodig proviand voor de opvarenden, zonder dat daarvoor eenige contra-praestatie wordt gevorderd. Onzerzijds geven wij de zekerheid: aan Duitschland, dat de in de vaart gebrachte schepen, onder, geen voorwaarde of voorwendsel voor geassocieerde diensten zullen worden afge staan of afgevorderd, voor welke laatste de uit drukkelijke garantie nog eens expressia verbis, kan worden herhaald; aan de geassocieerde mogendheden,-dat van het met deze schepen aangevoerde geen kruimel over de grens zal gaan, noch ook ander voedsel, dat door het ingevoerde geremplaceerd zou worden, hetgeen gegeven den stand van onze voorraden, nauwelijks denkbaar is. De bespreking van een dergelijk voorstel kan tot de meest onvermijdelijke wisseling van dépêches beperkt blijven. Zij behoeft niet langer dan eenige dagen te duren. Is de weóerzijdsche toestemming bereikt, dan behoeft ook de, inmiddels voorbereide uitvoering niet langer tijd in beslag te nemen dan strikt onvermijdelijk is." Het „Vakblad voor de Schoenmakerij" deeltmede, dat een bekende firma hier te lande na jarenlange proefnemingen er in geslaagd is, zooileder te ver vaardigen volgens een methode, geheel afwijkende van de tot nu toe gevolgde. Eenige bijzonderheden van deze vinding zijn, dat het looiproces hoogstens een week duurt en dat het leder steviger worclt dan gewoon leder en nagenoeg overslijtbaar is. Een eigenaardigheid is verder, dat het diepzwart van kleur is. Wat den prijs betreft, deze zou in ieder geval onder den maximumprijs gesteld kun nen wordeil. Vertegenwoordigers van den Zeeuwschen Sla- gersbond hebben' een onderhoud gehad met den Mihister van Landbouw die meedeelde, dai na 15 fuli het slachtverbod zal worden opgeheven en een rantsoeneering van 1 A 2 ons vleesch per week zal plaats hebben. CentralfseCring wordt door den minister ernstig overwogen. De duurdere soorten vleesch zullen in aparte winkels verkocht worden. Aan schadeloosstelling der slagersbedrijven kan niet worden gedacht. (Geesche Ct.) Stopgezet. Naar wij vernemen zijn de tabaks- en sigaretten- fabrieken der N.V. Tabaksindustrie v.m Gëbr. Philips te Maastricht tengevolge van het afgekon digd uitvoerverbod van tabak en daarliet absoluut niet te overzien is wanneer en hoe een normale expedilie wederom mogelijk zal zijn, stopgezet, waardoor 387 man werkloos zijn geworden. De Cabinetcrisis. H. M. de Koningin heeft gisteren in audiëntie ontvangen de heeren C. v. d. Voort van Zijp, Mgr. li tV Nolens en Z.Exc. den Minister van Staat Jhrvlvlr. A. F. de Savornin Lohman, alle leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal en voorzit ter van de Kamerfracties der rechtsche politieke partijen, (Msb.)

Schager Courant | 1918 | | pagina 1