DINSDAG 30 JULI IH8. liistB Jaargang. No, 0240. UitgévérsTRAPMAN Co. Raad Anna Paulowna. Gemeenteraad Oude Niedorp. Binnenlandsch Nieuws. AIiiiiii Niens- Dit blad verschijnt viermaal per weekDinsdag, Woensdag, Donderdag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 ure wor den ADV'KKTBNTIfiN in het eerstuiikomcnd nummer geplaatst. 8CHAGEN, LAAN D I. Int Tfleph. No. 21. Ie- LuMliL Prijs ner 3 maanden f 1.10per post f 1.30. Losse nummers 5 cent ADVERTENTIËN van 1 lotöregeis f0.6S>, iedere regel meer 12 cent licwiisr.o. inheprepen). '".renie lett. worden naar ptaatsr. berekend Vergadering op j.1. Zaterdag des avonds te 7 uur. Voorzitter de heer C. Wiidenes Spaans, burge meester, secretaris de heer C. Keizer. Afwe ig de heeren Kaan, Pateer, Blaauboer en Koorn, de laatste met kennisgeving. De notulen worden gelezen en goedgekeurd. voorzitter deelt mee, dat het Koorn op Zaterdag avond onmogelijk voegde te vergaderen met het oog op den winkel, die aan zijn zorgen is toever trouwd. Deze vergadering was met net oog op de gemeenterekening noodzakelijk. In de kermis ver- aderen was ook niet best mogelijk. Wat de klacht van den heer Koorn over de kroesjes en het drin ken uit den bak betreft, deelt voorzitter mee, dat het beenzwart voor den filter was besteld, de filter uit elkaar was genomen, maar het beenzwart was nog niet gekomen en daarom was een paafr dagen het water uit den regenwaterbak gedronken moeten worden. De filter moest schoongemaakt omdat het water onaangenaam van reuk werd. Het hoofd van dè school meende, dat als de heer Koorn er met hem over had gesproken, hij direct deze inlichtingen had kunnen krijgen. Nieuwe kroesjes waren reeds besteld. Van den heer Pateer was een brief ingekomen, waarin hij wegens vertrek uit de gemeente ontslag neemt als lid van den Raad. Hij wenscht dat als steeds de goede harmonie mag blijven bestaan. Voorzitter wijdt eenige waardeerende woorden aan den heer Pateer, die steeds de belangen der ge meente heeft voorgestaan en met wien het aange naam was om samen te werken, (Applaus.) Wordt gelezen het jaarverslag van de Handels- winteravondschool. Tevens was ingekomen jaarver slag Ambachtschool Helder en omstreken. Voorzitter deelt mee, dat wegens het heerschen van de roodvonk, school II tijdelijk moest worden gesloten. De vacantie is vervroegd en die zal dan ook weer vervroegd eindigen. Het was jammer voer de betrokken kinderen, dat zij daardoor niet aan het schoolfeest konden deelnemen, maar spr. meent te weten, dat het wel in de bedoeling ligt voor deze kinderen straks een afzonderlijk scnool- leestje te houden. Voorzitter vestigt er de aandacht op, dat de heer Blaauboer een opmerking heeft gemaakt over de heffing van het schoolgeld die spr. beaamde. Het schoolgeld wordt geheven van het belastbaar in komen. zooals dat over vorig jaar is vastgesteld. Doordat het bedrag voor levensonderhoud af te trekken verhoogd is van f300 op f450, plus nog f60 per kind, komen enkele personen, doordat bet schoolgeld bepaald wordt volgens het inkomenbe drag over vorig jaar. in een wat ongunstige con ditie. Maar practisch zal dat, als de schoolgeldver ordening werd gewijzigd, niet veel meer helpen. Twee kwartalen zijn 'reeds achter den rug en voor d« wijziging is behandeld én goedgekeurd, ook het derde, i dus het zou alleen eenig nut kunnen sor- teeren over het 4e kwartaal, want is 1918 voorbij, dan is ook het verschil voorbij. En dat nu achten B. en W. niet der moeite waard. Algemeen goedgevonden, de verordening onge wijzigd te Jaten. Van Ged. Staten is goedgekeurd terugontvan gen suppletoire begrooting en besluit verschillen de af- en overschrijvingen. Alles voor kennisgeving aangenomen. De gemeenterekening wordt aangeboden in ont- van^st op f94842.45, uitgaaf f 92828438, batig saldo Tot commissieleden om deze rekening na te zien, worden benoemd de heeren De Graaf, Sipman en _)e kohieren voor het schoolgeld over het 3e kwartaal worden vastgesteld op: school I f 119.52, school II f 109.04, school III f24,22. B. en W. stellen voor bij de woning van den politieagent Teutelink een schuurtje te bouwen, van 2 Dij 3 M., begroot op f180. Het schuurtje te bouwen op steenen voeting, met steenen straat, opgetrokken van hout, met asialtpapier afgedekt. B. en W. stellen voor de huur niet te verhoogen. Allen verklaren zich voor het bouwen van een schuurtje. Wat de huur betreft, wilde de heer De Graaf deze met f0.25 per week verhoogen. De huur van f24JO is niet hoog en de huren die van der gelijke huisjes in de omgeving daar wordt gege ven, is algemeen hooger. Voorzitter acht deze opmerking ten deele juist, maar meent dat het oog gehouden moet worden ep het feit, wat andere gemeentebeambten voor hun huizen als huur geven. En vergeleken daar mee is f2.50 voor Teutèlink voldoende. De dokter huurt voor f256, de hoofden van scholen voor f200 «n de secretaris voor f200. De heer De Graaf meent, dat deze huren even- mDereheérb Geerligs had liever dat het schuurtje wat solieder werd gebouwd van steen. De huur- oorzïtterwijsterop"'dat het dan belangrijk duurder wordt. De opzichter meent dat het zoo heel goed kan en het onderhoud niet veel zal zijn, sis het jaarlijks wordt geteerd. „„rovi De huur wordt met algemeene stemmen opf*,..X gehandhaafd en de wijze van bouwen eveneens als «oor B. en W. voorgesteld. j. Voorzitter zegt. dat B. en W. T00r®t^1®°-®%ril gratificatie, die de veldwachters met kermis krn- gen, te verhoogen. Er zijn steeds dan 6 velawacn- ters die f 2.50 per dag ontvangen: maar waar alles duurder wordt, raag deze vergoeding ook wel wor den verhoogd. Voorzitter heeft eens na£®vraa^°, deze onkosten niet konden worden gedcc'afe®^ door de veldwachters, maar spr. kon daar tot nog toe geen voldoend antwoord ontvangen en daarom komen B. en W. met een tweeledig voorstel. Eun- oen de veldwachters het niet declareeren aan net Rijk, dan hen uittebetalen door de gemeente M per dag. Kunnen zij het wel declareeren dan boven wat het Rijk geeft 12.50 door de gemeente vergoeden. De heer Geerligs is het hiermee volkomen eens, ts laag als f 2450 per dag is. De heer Stammes wil het bedrag op f5 brengen. Voorzitter zegt, dat de brigadecommandant met *4 volkomen tevreden was voor zijn manpetjes. Allen voor. Als zetters moeten aftreden de heeren R. Blan- kuvoort en A, de Graaf. De voordrachten worden als volgt opgemaakt: no. 1. R. Blankevoort, no. 2. C. J. de Mazure; 2e voordracht: no. 1. A. de Graaf, no. 2. D. Stammes. Van de afdeeling Anna Paulowna van deS.D.'A.P. was een adres ingekomen om voor personen die daarvoor in aanmerking komen beneden den kost prijs ongebleekt katoen verkrijgbaar te stellen voor onderkleeren. Door het ongemotiveerd opdrijven van de prijzen van katoen, komt er gebrek aan lijfgoed. Adfressante wil verkrijgbaar stellen ka toen voor '2 hemden per persoon en in de uitvoe rige toelichting, waarin de regeling te Baarn en Soest is opgenomen, wordt genoemd een inkomen van f 1400 voor de personen die in aanmerking komen. Verder vinden wij daar nog een regeling van verdeeling enz. enz. Voorzitter deelt mee, dat dit adres 24 Juli is inge komen en nu hebben B. en \V. aan een winkelier eens prijs van katoen gevraagd en deze prijs loopt van f 1 tot f 0.75, katoen van 90 c.M. breedte. Hier van is ecluer geen groote voorraad. Maar B. en VV. willen deze zaak eerst nog eens onderzoeken. De wijze van kleeden kon bijv. hier afwijken van die te Baarn en Soest en daarom moest eerst onder zocht worden wenscht men hier dat kantoen en verder mogen eerst wel eens de kosten worden nagegaan, die zullen niet gering zijn. B. en W. stellen daarom voor, de zaak te onderzoeken. De heer Stammes vraagt, óf er dan weer spoedig ver gaderd wordt. De prijzen worden steeds hooger en deze voorraad kan aanstonds verkocht zijn. Voorzitter zegt dat er in Augustus weer ver gadering is. Met algemeene stemmen wordt het voorstel van B. en W. aangenomen. Voorzitter wijst er op dat in den a.s. winter de lichtlooze avonden zullen komen. In een gemeente als Anna Paulowna van zulk een groote uitge strektheid en zoo uit elkander gebouwd, is het eenige kunstlicht dat te krijgen zal zijn carbid en kaarsen. De gemeente had voor haar distributie bedrijf en kantoor wat petroleum gevraagd, maar ons is gemeld dat de voorraad zoo oeperkt is, dat het raadhuis wat zijn verlichting betreft, wel op carbid en kaarsen za! zijn aangewezen. En nu is ged icht of met behulp der stoomgemalen die wij hier hebben geen electrisch licht kan worden ver kregen. Op dat idéé zijn wij gekomen, omdat ook de polder voor zijn nachtmalen geen petroleum heeft om zijn machinegebouwen te verlichten. Car bid is daar door de luchttrillingen slecht te gebrui ken en nu is besloten door de hoofdingelanden oin een beknopte installatie te maken cm voor de machinegebouwen electrisch licht te krijgen. Zou dat nu ook niet dienstbaar gemaakt kunnen wor den voor sommige deelen der gemeente, is toen verder gedacht. Te Ewijcksluis echter is de machine volop belast, daar is geen kracht over voor de omgeving. Te Kleinesluis is ongeveer rog een 25 PX onbelast en zou dus wellicht geleverd kunnen worden. Daarover is gesproken in het Dag. Be stuur van den Polder en ae Hoofdingelanden heb- zielen 1 cent per inwoner, moet bijdragen f 12.93. Goedgekeurd. Verslag Handelswinteravondschool te Schagen over 1917) Na lezing voor kennisgeving aangenomen. Als zetters voor 's Rijks directe belastingen tre den periodiek af de heeren Strijbis en Ligthart, Met nen worden op dubbeltal gezet de heeren C, Over en D. Wijnker. Door B. en W. wordt aangeboden de gemeente rekening over 1917. Ontvangsten f 19351 •HZ*, uitga ven f 18629.63, voordeelig saldo f 722.lv5. Tot leden van de commissie, die te zijner tijd de rekening zal hebben na te zien worden benoemd de 5 raadsleden buiten de weihouders. Voorz. zegt dat de convocatie nu is afgehandeld, dat er aanstonds in comité generaal nog zijn te behandelen reclames Hoofd. Omslag en een suppl. kohier idem, zoodat nu de rondvraag kan worden gedaan. De heer Ligthart vestigt er daarbij wel de aan dacht op, dat de kermis op vele plaatsen wordt afgeschaft. En waarlijk, in deze tijdsomstandigheden wordt het ook wel tijd, om de kermis af te schaffen, te meer met het oog op die „vreemde" ziekte (de Spaansche ziekte?.... verslagg.) en niet het minst met het oog op de vele woonwagens, die op zoo'n kermis afkomen, zooals we herhaaldelijk hier en daar zien, is het wenschelijk, tot afschaffing van de kermis over te gaan. Voorzitter vindt, dit voorstel moeten we niet te licht achten, om dat zoo nu te doen, nu we reeds zoover in 't seizoen zijn. De kermis aan het Verlaat is reeds geweest en A. Mijts heeft dus kermis gehad en de een wel en, de ander niet, d a t gaat niet. En bovendien gaan die menschen, die naar de kermis willen toch naar andere plaatsen, waar wél kermis wordt gehouden toe en besteden d&&r hun geld, dat dan nog de gemeente uit gaat boven dien. De heer Over stipt aan, dat er de vorige maal in B. en W. ook over is gesproken. De heeren Rempt en Strijbis zijn niet voor af schaffing. Elk moet weten wat hem past De heer Over vindt het toch eigenlijk wel tijd om de kermissen nu af te schaffen, ook met het oog op die vele woonwagens. Alkmaar heeft daar van ait jaar toch maar niet zooveel last gehad waar er ae kermis dit jaar niet doorgaat. De heer Rempt vinat dat men de woonwagens toch niet kèert, zoolang er oorlog is, ze mogen immers niet over de grens en blijven hier dus vertoeven. De heer StrijbisHet Komt veel te laat op, om het houden van kermis nu af te schaffenwe zijn nu te ver in het seizoen gevorderd. De heeren wethouders J. Wit en C. Over vinden cr toch wel veel voor om de kermis af te schaffen. De heer Strijbis: Maar op alle plaatsen is liet immers kermis met veel volk, hier in de omgeving en dan gaan ze toch d&drheen És 't hier niet is. Voorzitter vindt ook er zal wel veel geld uitge geven worden op de kermis, maar ieder moet weten ben goedgevonden als de mogelijkheid daartoe be stond, dat door deze machine electrisch licht werd verwekt, mits de kosten geheel buiten de polder- kas vielen, dus door belanghebbenden werden be taald. Veel nut ziet spreker nog niet in de zaak, omdat de machine niet geregeld eiken dag loopt, dan weer eens stil moet staan om schoongemaakt te worden, bij vorst niet loopt enz. Er zullen dus wel groote bezwaren zijn, maar toch willen B. en W. dat de zaak eens grondig onderzocht wordt. En nu stellen B. en W. voor om bijv. bijhetP.E.N. inlichtingen te vragen en een onderzoek te laten doen en levert dit onderzoek dan een resultaat dat verlichting mogelijk is. dan de kosten van dit onderzoek te laten betalen door belanghebbenden, levert het geen resultaat dan de gemeente met de kosten te belasten. Hoog zullen deze kosten wel nooit komen. Na eenige deliberatie wordt dit voorstel aange nomen. De heer Geerligs geeft nog in overweging om een. zware locomobiel te nemen. Voorzitter meent dat dit niet zal gaan omdat deze te veel brandstof zal eischen en bovendien wordt er met een groote locomobiel niet voldoende licht verkre gen. wat z.i. wel bewezen is indertijd met het feest te Wieringerwaard, waar Wissekerke voor de en kele lichten de locomobiel over de roode streep moest jagen. De neer De Graaf-ziet er niet veel in, te onre gelmatig als de poldermachine maalt. Voorzitter is dat met hem eens, maar een onder zoek mocht eens de mogelijkheid aantoonen en is het geprobeerd dan weten wij het. Algemeen goedgevonden. Hierna sluiting. Vergadoring van den raad der gemeente Oude Niedorp, gehouden op Zaterdagnamiddag den 27sten Juli 1918. Aanwezig allen. Voorzitter Burgemeester Nagelhout, die de ver gadering opent, waarna de notulen worden gelezen en\$ordtgemedegedeeld, dat goedgekeurd van Ged. Staten zijn teruggekomen besluit tot af- en over schrijving der suppl. begrooting en besluit tot geld- leenin^ ad f 600 ten behoeve van het Distributie- ^Ingekomen een verzoek van den heer F. C.Jong te /iidewind, administrateur van het Levensmid- delen- en Brandstoffenbedriif, om met het oog op het meerdere werk zijn salaris tot f 1000 te ver hoogen. Met allen voor, toegestaan. De beerooting der te Hoorn gezetelde Gezond- KrirUrnmmissie konft nu ttr tafel, Misucijicr in Ontv en Uit* U f2006.44», O. Niedorp met 1293 wat hem past. De heer J. Wit: Als er kermis is, gaan ze er heen. Voorzitter vindt, als er geen kermis is, daartrelt men de burgers mede. De heer LigthartHet zijn er toch maar enkelen die profiteeren. De heer RemptAls hier geen kermis werd ge houden zouden ze bijv. naar Heerhugowaard gaan, waar zoovele kermissen in een jaar zijn in al de verschillende deelen dier gemeente, waar die placht gehouden te worden. De heer P. Wit't Is toch verleden jaar al ge probeerd en toen bleek het, dat velen niet wilden afschaffen. De heer J. WitAls er kermis is, gaan ze erheen. De heer StrijbisEn er gaat heel veel volk naar toe, dus men wil de kermis toch wel. Voorzitter: Er wordt wel geld verteerd op de kermiS. Tegenwoordig zijn trouwens de loonen hoog en ieder moet het voor zich wet^n of hij veel of matig of weinig wil verteren. Maar dit is zeker, de burgers worden er de dupe van, indien er geen kermis zou zijn. De heer Rempt: Is 't hier niet dan gaan zenaar 'n andere plaats. De heer Ligthart: Maar dat zijn lui, die aan onze kermis geen behoefte hebben. Voor hen be hoeven we hier geen kermis te houden. De heer Strijbis: Er worden reeds genoeg van onze burgers getroffen door deze tijden, aaarin mogen wij niet medewerken, om hen nog méér te treffen. De heer Ligthart: Ik zou toch de kermissen liefst maar opdoeken. De heer J. Wit: Ta, we hebben, zooals straks gezegd is, reeds een kermis gehad. En nu de een wel en de ander niet, da's 'n beetje lastig I De heer StrijbisJa de kermis te Verlaat is al geweest. De heer Ligthart stelt voor, de kermis te Zijde wind niet door te laten gaan en ook die te Oude Niedorp niet te laten plaats vinden. Voorz.: Willen de wethouders dat nu reeds be handelen, in deze vergadering Of zou dit zoo ern stig ingrijpend voorstel eerst nader overwogei worden? x Men heeft geen bezwaar om nu tot benan- ling over te gaan. Met 5 stemmen te^en,f" rritter wordt het voorstel verworpen. Y^0:" 'Lj P. Wit. Rempt, Over en Strijbis. De twee die vóór stemden waren: J. Wit en J. Ligthart. ker. Daarna wil de heer Ligthart het o mis-Zondag hebben. Met het oog op Zondagsheüi ging en Zondagsrust vooral wil de!heft^igthart te Oude Niedorp en te Zydewind het kermisvieren vorig jaar al ge,pre ken en beginselen laat ik voor een ieder hoog, maar als «r Zondags geen kermis is en 's Woens dags misschien daarvoor in plaats wèl, daar ben ik niet voor. De heer Ligthart wil desnoods dan alleen te Zij dewind Zondags geen kermis. De heer Over: Als er te Zijdewind Zondags geen kermis zou zijn, daar ben ik niet tegen. Maar hier te O. Niedorp op Zondag geen kermis, dat gaat njet, dan is ft de moeite niet voor de menscnen, die er aan verdienen. Voorz. vindt ook, voor den Maandag en den Dins dag alleen kunnen de menschen de drukte niet maken. Bij de vorige behandeling van deze ge schiedenis is gebleken dat de meeste ingezetenen vóór kermis waren. De heer J. Wit: Laten we het nog "aanhouden. De heer Ligthart: Als we er niet over beginnen komt ft nooit 1 De heer OverWat O. Niedorp betreft dat komt al heel kort op. Maar als het nu aangehouden wordt, voor Zijdewind, waar de kermis in September is, is het nog tijd. Als er een wenk van de burgers inkwam bij den raad, zouden we daarmede dus rekening kunnen houden. De heer P. Wit: Als we naar verleden jaar uit gaan, toen waren de meesten toch voor de kermis ie Zijdewind. De jongelui vooral. De heer Rempt: De kermis is ook voor jongelui en voor neringdoenden. De heer Ligthart en alle andere heeren vinden goed, het nog aan te houden over den Zondag van kermis. De heer GtrijbisDan kunnen we zien of er adressen komen vóór of tegen 1 Voorz. sluit in dank de zitting en men gaat in comité-generaal. Hijksldiifibouwwinterschool Ie Schagen. Het programma van het onderwijs aan bovenge noemde school voor het aanstaande winterhalfjaar werd ons toegezonden en is voor iedere belang stellende verkrijgbaar. In een begeleidende circu laire gericht aan de ouders van jongelieden die voor het bezoeken der school in aanmerking ko men, zegt de Directeur dezer inrichting, de heer Smeding, het volgende: „Zooals u waarschijnlijk bekend zal zijn, wordt het onderwijs gegeven in twee opeenvolgende win terhalfjaren, waarna een diploma kan worden be haald, terwijl eveneens gedurende dien tijd gele genheid wordt gegeven zich als melkcontroleur te bekwamen. Vooral in de tegenwoordige omstandigheden, waarin men niet meer op zijn eigen bedrijf kan doen en laten wat men wil (laat ik hier slechts noemen den scheurdwang, die wel niet lang meer op zich zal laten wachten), nu er zooveel admini stratieve kennis, van- de landbouwers wordt ge vraagd en zij genoodzaakt worden tot het zich op de hoogte houden van de vele bepalingen en be slissingen van minister ©f commissies, is toch het aanbrengen van een flinke algemeene landbouw kundige ontwikkeling voor de jonge landbouwers alleszins wenschelijk te noemen. Ik meen u daarom ernstig in overweging te moe ten geven uw zoon alsnog in de gelegenheid te stellen, die langs dezen weg te verwerven. Mochten zich financieele bezwaren bij u voordoen, voor on- vermogenden en minvermogenden staat de gele genheid open een Rijkstoelage als tegemoetkoming in de kosten te ontvangen. Aangifte voor den aanstaanden cursus kan direct geschieden (op aanvrage aan ongergeteekende wo.dt een aangifteformulier toegezonden), moet in ieder geval hebben plaatsgehad vóór halfSeptember. Desgewenscht worden gaarne mondeling nadere inlichtingen verstrek, alsook voorlichting verleend bij het zoeken van huisvesting". Zijpe. In de vorige week heeft eene deputatie van ar beidersvrouwen uit verschillende deelen dezer ge meente een bezoek gebracht bij den Burgemeester, om hem den noodtoestand onder het oog te bren gen wat betreft de zeepvoorziening. De Burge meester zegde bij het onderhoud toe alle pogingen in liet werk te zullen stellen, dat af en toe zeep ge distribueerd zal worden. Vrijz.-Dcm. Bond en Staatspensioen Zooals reeds gemeld, zullen er door den Vrijzin- nig-Dem. Bond tal van protestvergaderingen wor den gehouden tegen het besluit der Eerste Kamer inzake het Staatspensioen. Te Alkmaar zal een dus danige vergadering worden gehouden op Maan dag 5 Augustus, waar Mr. Merchant zal spreken. De Recntsche Kiesvereenigingen te Alkmaar zullen officieel van het houden dézer ▼ergradering[ worden in kennis gesteld en worden uitgenooaiga tot debat. Hoogwoud. Vrijdag is alhier door het onwederdoodgMlage een veulen van den heer S. de Goede in de Weere. Spaansche griep. Te Haarlem zijn weder onder het garnizoen 47 gevallen van Spaansche griep voorgekomen. Onder het 21e ree. infi zijn 140 gevallen voorgekomen. Te Uitgeest is de Spaansche griep uitgebroken. Er zijn voorshands zestig gevallen. De Spaansche griep neemt te Assen een kwaad aardig karakter aan. In de kazerne zijn reeds meer dan 20 miliairen, die er longontsteking bij hebben gekregen. Katoen legen verlaagden prijs Naar „Het Volk" verneemt, heeft het gemeente bestuur van Amsterdam, de hand weten te leggen op een vrij groote partij katoen, geschikt voor net vervaardigen van onderkleeding. Het katoen zal binnenkort worden gedistribueerd tegen een prijs, die aanmerkelijk lager is dan die in den vrijen handel. De stof zal alleen aan'hen worden verstrekt, die gferechtigd zijn tot het ontvangen van lederkaarten en schoenenoons, Op deze wijze hoopt men eenigermate te voor zien in de groote behoefte aan onderkleeding, die thans bij de arbeidersklasse, als gevolg van de schrikkelijke duurte der grondstoffen, bestaat.

Schager Courant | 1918 | | pagina 1