0INSDA8 10 SEPTEMBER 1918. 61ste Jaargang. No. 6273. STUURMAN, UitgêvêrgTRAPMAN Co. Raad Wieringerwaard. Laagzijde B 50 Schagen. S i! IAI Alpieca Nieiws- Uil Oit blad versohjjut viermanl par weekDinsdag, Woensdag. Donderdag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 nar wor den ADVERTHNTIËN in het eecstnitkomend Innmmer geplaatst. 8CHAQBW, LAAN D Int. Telnyh. No. M. Prijs per 8 maanden f 1.10; per post f130. Losse nummers öecrat ADVERTEJNTIÖN van 1 tot 5 regels f 0.6S, iedere regel meer lfi cent (Bewflsno. inbegrepen). Groote lett. worden naar plaatSr. berekend Zaterdagmorgen vergaderde de Raad onder lei ding van Burgemeester Haringhuizen. Afwezig de beer H. K. Koster met berichrvan verhindering. Voorzitter opent de vergadering en stelt voor, eerst het nieuw gekozen Raadslid de heer Bakker te insulleerendie in handen van voorzitter de vereischte eeden aflegt Voorx. zegt hierna onge veer het volgende: Mijnheer Bakker, U kunt zitting nemen, ik heet U welkom en feliciteer U met 't vertrouwen dat de kiezers in zulk een groot aantal in U h^>ben gesteld. In de enkele jaren dat U hier woonalhtig is, hebt U zich gegeven aan vele plaatselijke be langen. U is nu raadslid. Ik wil ae wensch uit spreken dat U als zoodanig veel voor de Wierin- gerwaard zult kunnen doen en dat we steeds ge zellig mogen samenwerken. Mijnheer Bakker ik feliciteer U. Algemeen e felicitatie. De heer BakkerMijnheer de voorzitter, ik dank U wel voor de welwillende woorden tot mij ge sproken en ook dank ik de burgerij voor de over weldigende uitspraak bij mijne verkiezing aan den dag gelegd. De ondervinding, die ik als Raadslid in de naburige gemeente heb opgedaan, is, dat men niet altijd van dezelfde opinie is, de besprekingen kunnen echter evengoed van vriendschappelijfcen aard zijnik hoop dat de samenwerking van dien aard moge zijn, dat we steeds gezellig de belangen der gemeente zulleu kunnen behartigen. Hierna worden de notulen voorgelezen, die on veranderd worden goedgekeurd. Voorzitter deelt mede, dat in de vacature Harps als onderwijzer in zooverre is voorziendat" ae heer longbfoed van Hoorn voorloopig door B. en W. als waarnemend is aangesteld. Voorz. vraagt toestemming de vacature te laten voortduren. Ingekomen stukkenGoedgekeurd is terug ont vangen het kohier hoofdelijken omslag en honden belasting. Van acn Bond van Gemeente-Ambtenaren het bekende adres om «en bijdrage voor rust- en va- cantieoord. De heer Sijbrands vraagt advies B. en W. Voorzitter zegt, dat B. en W. voorstellen afwij zend te beschikken. De heer Jb. Bakker zou toch iets willen doen de bijdrage behoeft niet zoo groot te zijn. Voorz. licht nog toe, dat 't alle recht van bestaan heeft een dergelijk rust- en vacantieoord te stichten en vraagt of de heer Bakker een voorstel heeft. De heer Bakker zegt, nog te kort in de zaken te zitten om een bedrag te noemen, doch vraagt wat er gedacht wordt van b.v. f 25. E)e heer Waiboer zal tegen elk bedrag stemmen. Wanneer die heeren rust noodig hebben, moeten ze zelf maar zien aan de centen te komen. De ge meente heeft al zooveel te doen om de zaak recht te houden. In stemming gebracht wordt 't voorstel Bakker met op een na algemeene stemmen verworpen. Dan is ingekomen een adres van den telefoon kantoorhouder W. Peereboom, waarbij deze ver zocht verhooging van salaris en bestelloon tele grammen. Hoewel niet eenparig, wordt door B. en W. voorgesteld afwijzend te beschikken. De andere heeren zwijgen als moffen, zoodat overeenkomstig dit voorstel ts besloten. Over de hooistekers wordt «enigszins beter ge dacht. .Óp huri verzoek worden de vergoedingen \ad_ f 25 en f 15 verhoogd tot f 35 cn f 20. hebben ze allemaal nagezien en eerstgenoemde brengt schriftelijk rapport uit. Gemeenterekening: ontvangsten f 27705.68, uitgaven f 25905.13, saldo f 1800.55. Burgerlijk Armbestuur: ontvangsten f 4104.08*, uitgaven f 4684.12, nadeelig saldo f080.03". Levensmiddelenbedrijf: ontvangsten f 33382.58* uitgaven f 36335.36, nndcJig saldo f 2952.77» wrik bedrag door de gemeente zal moeten worden bij betaald. De rapporteur zegt in zijn schrijven, dat alles keurig in orde is en brengt een woord van lof aan den ontvanger der gemeente en aan de directie ran het Levensmiddelenbedrijf. Voorzitter brengt dank aan de commissie en sluit zich gaarne aan bij de woorden van lof aan de betrokken personen. Ik wil wel verklaren dat de administratie zeer ten genoegen wordt waarge nomen. Punt 5 is aanbieding begroeting 1919. Burgerlijk Armbestuur sluit in ontvangst en uitgaaf met een bedrag van f 4852 (op dezo begrooting komt voor een subsidie van f 4800). Levensmiddelenbedrijf sluit met een bedrag van f 78781.92hierbij is ge noemd een bedrag uit de gemeentekas ad f 3500. Gemerntebegrooting sluit met een bedrag van f 36091.78. B. en W. stellen voor, deze begrootingen bij de Raadsleden te laten circuleeren. Dan, zegt voorzitter, hebben we op de convocatie een belangrijk punt, n.l.de Blectriclteitsverlichting. B. en W. nebben de zaak behandeld en komen nu met de volgende toelichting en voorstel: Voorstel van Burgemeester en Wethouders in take electriciteitsverïichting. Naar aanleiding der beraadslaging in de voor laatste vergadering van den Raad werd een onder soek ingesteld naar de mogelijkheid van electrifi- catie in deze gemeente. Al dadelijk bleek ons, dat verlichting voor de buitenwegen met het oog op de geringe bebou wing in verband met de kosten onmogelijk zou zijn. Overleg had plaats met het Provinciaal Flectri- S? w .bearijf. den heer Do Boer, Ingenieur van de N.V. t Noorderlicht te Groningen en dea heer Jb. Komi Kz. alhier. Gevraagd werd een plan voor verlichting: a. van Groote- en Kleine Buurt en Twee We- ffen f?* A 120 met in totakl 126 woningen, waar van 68 lichtloos; lengte pl.m. 2000 M.; Ian gedeelte ter lengte van plm. 170 M. Hrhtlooj^ Molenweg 10 woningen, waarvan 9 c. van Sluizerweg en Nieuwesluls 44 wonin gen, waarvan 30 lichtloos - lengte plm. 1800 M. hr*...0!", 180 woningen, waarvan er 107 niet van brongas zijn voorzien. In het vertrouwen, dat verscheiden brongasbe zifters voor verlichting electrlciteit sullen prefe- reeren, wordt op 150 a 160 aansluitingen gerekend. Wijl aan elk der wegen ia de Buurten draad moet worden gespannen, zal de lengte in totaal 5200 M. bedragen. In de eerste plaats is onderzocht, of het bedrijf de motor en de dynamo van den heer Koojj benut konden worden. In het rapport der Gasmotoren- fabriek Deutz te Amsterdam wordt dit ontraden. Het P.E.B. diende als gevolg hiervan in een plan voor een geheel nieuwe electrische centrale met laagspanningsnet. Gerekend werd op 160 aanslui tingen. De kosten hiervan bedragen volgens be- grooting f92000, uitgezonderd de huisinstallaties, welke worden begroot per lichtpunt niet langer dan 6 M. f20 en voor elkep M. meer f2.25, de or namenten zelf niet inbegrepen. De kosten zijn zeer belangrijk. Ten einde niet een bedryf te hebben dat tien tallen jaren na den oorlog nog steeds geremd wordt door extra hooge tarieven, is het aanbeve lenswaardig het verschil tusscken den tegenwoor- digen prijs, en den eesigszins normalen prijs, het z.g. kopkapltaal in hoogstens 5 jaar af te lossen. Na 5 jaar krijgt men dan «en normaal bedrijf met normale tarieven. Het kopkapitaal is f92000 - f32000 - 160000, waarvan dus jaarlijks moet worden afgelost f60000:8 f12800. Het normale bedrijfskapitaal, zijnde f32000, kan in 30 jaar worden afgelost, d.i. dus per jaar f 1100.— De rente van het stichtingskapitaal is ia de eer ste jaren gemiddeld f4000. Het kolenverbruik der zuiggasinstallatie kan bij 160 aansluitingen worden aangenomen op f1650 per jaar bij een kolenprijs van f&ö per ton franco wal Wieringerwaard. Het olieverbruik is te rekenen op f800 per jaar. Vonr onderhoud en reparatie, alge meene onkosten, salaris machinist, lijnwerker, ad ministrateur, ingenieursadviezen en diversen, kan men uittrekken een bedrag van f2800 per jaar. De totale jaarlijksche uitgaven worden dan ge durende de eerste 5 jaar: Rente f4000, aflossing f13100, kolen f1650, olie 1800, salarissen etc, f2800, V°^t go^keuring ciiv Neemt men aan, dat gemiddeld per perceel 2 allemaal' miod.n 5ullerL£ordcJ1 "«gebracht, lus in to taal 160 X 2 320 stuks, dan zijn gedurende de eerste 5 jaren de kosten per lichtpunt 22350320 f70, Na 5 jaar, wanneer het kopkapitaal is afge schreven, worden deze kosten per lichtpunt en per jaar plm. f24. Het komt dus hierop neer, dat gedurende de eerste 5 jaren voor elke woning gemiddeld f140, daarna gemiddeld f48 per jaar yioet woicien be taald, terwijl bij den aanleg in eens zal zijn ver schuldigd plm. f50 en f10 of meer voor lampen. DU plan is verbazend bezwarend. De afstanden maken het duur en met het oog daarop kwam naar voren de vraag: wat zal het kosten zonder Nieuwesluls en Sluizerweg? Voor dit gedeelte, netlengte 1800 M., sijn naar verwach ting ten hoogste slechts 30 lichtpunten te plaatsen. Meer rendabel scheen verlenging aan ae Twee Wegen tot Notweg. Een en ander werd nader overwogen. Inmiddels kwam door dc electrificatie te Barsin- gerhorn de centrale te Kolhorn vrij. Twee nieuwe plannen werden nu Ingediend: Plan 2. Netlengte 4450 M. In dit pl*n is do verlichting van do Nieuwe Sluis uitgesloten, doch wordt net net nnar den Westkant verlengd met 950 M. J.J?vernam# °er centrale te Kolhorn, die ge lijktijdig 190 lampen van 50 N.K. kan voorzien van electrische stroom, zijn de totale kosten plm. f58000. In dit geval aouden de jnaruitgavon in totaal be dragen 715500. Neemt men aan, dat de totaio aansluitingswaar- de in kaarssterkto bedraagt 18000 N.K. en dat or 75 aansluitingen zijn var. 1 lamp vat 32 N.K. ett de overige aansluitingen 50 N.K. en meer sijn, dan zou men het volgende tarief kunnen toepassen. Eert te 50 N.K. aansluitwaarde of minaer per 10 N.K. f 12 per jaar. Het wordt alzoo voor een lamp van 32 N.K. f36 en voor 50 N.K. f60. Alle volgende 10 N.K. f7 per jaar. Het totaal der jaaruitkomst zou dan zijn: 75 lampen van 32 N.K. f2700, 75 lam pen van 50 N.K. f4500, overige lampen, totaal 11850 N.K., f8295, totaal f15495. Plan 3. Netlengte 3500 M. Zonder Nieuwe Sluis en uitbreiding Twee We- Fen. Totaal kosten f47500, jaarlijkscne uitgaven 15000. Het tarief wordt dan respectievelijk. Eerste lichtpunt per 10 N.K. 112 per jaar, volgende per 10 NK. f6 per jaar. Wat het eerste plan betreft, kan geen zekerheid van onmiddellijke uitvoering worden gegeven. Bij aankoop zal de Centrale te Kolhorn vermoedelijk vrijkomen voor December, zoodat de stroomleve- ring uiterlijk met Kerstmis kan aanvangen. De materialen voor het net benoodigd. kunnen onmtd- 3 maanden te wachten. Het gewicht is te Nijmegen aanwezig om op dunneren doorsnede te woraen getrokken. Bij uitvoering door het PJLB. zal direct met den aanleg worden begonnen. Het gebruik van den motor van den heer Koojj wordt aiet onmogelijk geoordeeld. Ten einde onafhankelijk te zijn van het vrijko men der Centrale te Kolhorn dus nog voor December geheel gereed te zijn zouden wij vol gens het advies van den heer Memelink: 1. de motor van Kooq kannen laten veranderen in een zuiggasmotor; 2. een zuiggasinstallatie van 15—16 PA. kunnen koopen en 3. een dynamo met een riem kunnen aanschaf fen. In dit geval zou het vermoedelijk ook goedkoo- per uikomen. De keer Memelink verzekerde, dat de begroo ting niet of slechts onbeteekenend zou worden overschreden. Gelegenheid tot inschrijving werd gegeven aan Noorderlicht en den heer Koon. V'aa den heer De Boer Noorderlicht - ont vingen wij bericht, dat hij als gevolg van onge steldheid niet heden, maar eerst morgen zijn op gave kan indienen. De heer Kooij gaf de volgende cijfers, vrijblij vend: Plan 1 totaal f88950; plan 2 totaal f72066, plan 3 totaal f63773. Bij gebruik van zijn motor enz. f52603. Uit een en ander blijkt, dat. wil Wieringerwaard electrisch licht hebben, flink in de beurs moet worden getast. Waar het slechts een deel der ge meente betreft, zijn wij van oordeel, dat belang hebbenden zelf de kosten moeten dragen. Wij stellen voor: 1. bij voldoende deelneming een 'der meest geschikt geoordeelde plannen van gemeentewege uit te voeren, mits de aangeslote nen gezamenlijk sullen instaan voor het jaarlijks benoodigd bedrag en met dien verstande, dat de gemeente bereid zal worden gevonden over 5 jaar aa aflossing van het kopkapitaal een en an der voor boekwaarde over te nemen. 2. In een a.s. Woensdagavond met belangheb benden te houden vergadering de, plannen te be spreken. De heer Memelink heeft zich beraid ver klaard alsdan inlichtingen te geven. Het ligt in de bedoeling ook de gemeentegebou wen aan te sluiten en zoo mogelijk voor straat verlichting electrisch licht toe te passen. De heer C. A. Waiboer zegt: Waar we vanmor gen nog een 2e begroeting ontvingen en ook nog een begrooting wachtende zijn van den heer De Boer, zou ik willen voorstellen deze nog bij de leden te laten circuleeren, om dan b.v. Dinsdag avond eerst nog eens te vergaderen. We komen dan meer beslagen ten ijs. De heer Sleutel zou Woensdag bijeen willen ko men terwijl de heer Bakker vraagt of 't bepaald noodig is, reeds zoo spoedig t« vergaderen. Voorzitter zegt. er m«t den heer Memelink over gesproken te hebben. Deze was bereid Woensdag alhier de zaak nader uiteen te zetten. Het is ge- wenscht dat er spoed achter gezet wordt. In aie vergadering kunnen we ook de meeningen der ingezetenen hooren. De heer Waiboer meent ook, d® zaak t® moeten bespoedigen. Voorzitter wil de wensch nog uitspreken, dat ve len a.s. Woensdag op die vergadering tegenwoor dig zullen zijn. Niet alleen ae menschen die er direet belang bij hebben, doch ook is 't gewenscht dat eigenaars van huizen hunne steun verleenen, vooral waar het geldt peraeelea door flnantieel zwakken bewoond. Het laatste pnnt der agendo is «en voorstel van B. en W. tot het Indienen van'bezwaren tegen het ontwerp Reglement van Bestuur voor het Hoog heemraadschap Noordhollandsch Noorderkwartier. Dit ontwerp, zegt voorzitter, ligt ter visie; 't blijkt dat ook de gemeente belangrijk bierbij is betrok ken. We hebben het van alle kanten bekeken en kwamen tot de overtuiging dat 't voor ons van ingrijpende beteekenis is en de gemeente onbillijk zal worden getroffen. We Vbbsn ons onthouden van waterschapsaangelegenheden, doch hebben al leen voor oogen datgene waarbij de gemeente-fi- naneien zijn betrokken. Wii meenen, dat de Raad als vertegenwoordiger der burgerij bezwaren kan en dient in te prengen en daarom stellen we voor. dit te doen. De bezwaren zijn op de volgende wijze uiteengezet. Bij dezen hebben wij de eer U.E.G.A. stede te deefen. dat het Ontwerp-Reglement van Bestuur van het Hoogheemraadschap Noordhollandsch Noor derkwartier ons aanleiding heeft gegeven tot de volgende opmerkingen cn bezwaren 1. Naar voren komt de vraag Waarom niet geheel Noordholland ten Noorden van het IJ en Amsterdam tot 'het waterschap te laten behooren? De landen toch bezuiden den tf oorder Ij-djjk an den St. Aagtendijk benevens de dulagronden zou den bovenalen op den duur gevaar loopèn. Niet onbelastbaar moeten daarom blijven de H- polder, plaatsen al9 Velsen «a Bloemendaal en ae duinen, voorzoover die niet aan particulieren be hooren. In den loop der jaren zal men langs. het Noord zeekanaal groote fabrieken zien verrijzenook deze zullen belangeu hebben én aan hen behoort tevens een belasting opgelegd te worden. Amsterdam, hetwelk ongetwijfeld veel belang heeft bij het voortbestaan van Noordholland, sou billijkheidshalve mede kunnen bijdragen. 2. Hoewel de algemeene strekking ons inziens instemming verdient, wordt toeh bezwaar gevoeld tegen de verdeeling der lasten. Meer speciaal met betrekking tot Wieringerwaai d wenschen wij dit toe te lichten. r.,1..-.r Door den Polder en de ingezetenen der Gemeente ingevolge art 5 ^bej-ekwd volgens^toriich^ 5% f 9400 dellijk door het een deel ran et P.E.B. worden geleverd, behalve het koperdraad. D" 'r t In 2 Dit zou zijn bij een omslag naar de grootte van den polder per H.A. niet f B30, maar f 7.09. De kosten der verbetering, welke voorloopig nog niet waren vast te stellen, zullen in plaats van f 201000 plm. f 270000 bedragen. Op blz. 30 der Nota van Toeliehting wordt oa. kennis gegeven, dat door den polder zonder be zwaar geheel de kosten opgebracht kunnen wórden. Indien het nu in de bedoeling ligt (wat naarhet- feen op blz. 33 wordt opgemerkt mogeljjk schijnt) et bedrag van f 70Ö08, waarmede de oorspronke lijke raming wordt overschreden, ook geheel ten laste van den polder te brengen, dan geeft dat een verbooging van de vaste jaarlijksohe bijdrage, sub a. bedoeld, van plm. f3100 of f 1.83 per H.A. omslag. In totaal wordt dan de bijdrage over het eerste jaar vrijwel f 15000, of per H.A. berekend f 8.92. 2. Ingevolge art. 136: a. door de:i polder een vaste jaarlijksche bijdrage van f 400; b. een omslag over de gebouwde ea ongebouwde eigendommen tot een jaarlijks vast te stellen be drag, ter dekking van de kosten van onderhoud en nieuwe werken te maken boven f 188200 naar een gelijk percentage wat voor Wieringerwaard neet zal komen op plm. 1/52'/» van de heffing op ongebouwd en op plm. 1/240 op gebouwd. voorts mag niet Duiten bescnouwing blijven, dat ook moet worden bijgedragen in de aoor de Pro vincie te heffen belasting ter dekking van het te hare laste blijvende gedeelte der bekende 40 pet en ten slotte, dat reeds f 19000 voor rekening van den polder kwam. Wanneer wij deze eijfers vergelijken met die van andere waterschappan' b.v. van Anna Paulowna en Drechterland, aan komt men tot de overtuiging dat geen juiste maatstaf is aangelegd. B.v. Anna Paulowna zal betalen 1. a. f 46500 - 4495 X f3.20 of 14377.60 f32122.40; b. 5 over ongebouwd, ad f 122215.45 f 6110.77; c. 5 over V» van gebouwd, ad f 77744 f1943,60. Totaal f 40176.77. Dat zou zijn per H.A. f 8.94 inplaats van de ge raamde t 10 per H.A. 2. ingevolge art. 136: a. vaste bijdrage polder f 5600; b. omslag over ongebouwd e« gebouwd respec tievelijk als voor Wieringerwaard berekend, plm. 1/61 Vi en plm. 1/102. Duidelijk blijkt voor Wieringerwaard een onbil lijke verhouding. 1. Anna Paulowna met een oppervlakte van 4493 H.A. belastbaar land heeft 13000 M'. zeedijk'; Wie ringerwaard met 1694 H.A. 900 M'. 2. De waarde der jgronden kanln beide poldert vooral na enkele jaren gelijk worden gesteld. 3. De dijken in Anna Paulowna hebben gekost f 21'6000: in Wieringerwaard f 270000. 4. In Anna Paulowna ontstond wegens te zwak ken dijk doorbraak ener moest hersteld worden. In Wieringerwaard hadden tijdens den storm de dijken niet meer dan gewoon geleden en werd niettegenstaande deze omstandigheid de dijksver- hooging g e 6 i s c h t'. 5. Anna Paulowna zon, Ingeval herstellen onmo gelijk ware gebleken, voor een groot deel waarde loos zijn geworden Wieringerwaard daarentegen had alleen hoogere kosten van zeewering gekregen. Om deze redenen is het bijdragen in de ïeéningen door Anna Paulowna tot een bedrag van f 8.94 te genover Wieringerwaard f 7.09 of misschien nog wel f 8.92 per H.A, niet gewettigd. De onbillijkheid wordt nog grooter ten aanzien van de bijdrage voör de algemeene kosten inge- vplge art. 136. De vaste bijdragen ad f 5500 en f 400 worden gerekend te dienen voor onderhoud der eigen dijken. In dc overige kosten draagt Wierin gerwaard met plm. 1700 H.A. over ongebouwd nog meer bij dan Anna Paulowna voor plm. 4500 H.A. De geheele bijdrage over ongebouwd en ge bouwd geeft de volgende verhouding: Voor elke f 10000® ten behoeve van o.a. nieuwe werken boven de f 1882® besteed, moet bij leening door Wieringerwaard jaarlijks aan rente en aflos sing worden bijgedragen voor onbebouw plm. f 6®, voor gebouwd plm. f 132, totaal plm. f 822; door Anna Paulowna respectievelijk f 590 en f 310, totaal plm. f 9® of per HLA. berekend f822:1691» f 0.492 door Wieringerwaard en f 9® 4493 »f 0.20 door Anna Paulowna. De vergelijking met Anna Paulowna geldt ook wel voor sommige andere gebieden. Wij achten de voorgestelde klassificeering In 6trija met de belangen aer ingezetenen en meenen daarom ter verkrijging van een betere verhouding in de bijdragen van waterschappen, gemeenten en andere Belanghebbenden U.E.G.A. te moeten ver zoeken: 1. Alle gronden ten Noorden van het Noord- zee-kanaal, met uitzondering van de niet aan par ticulieren behoorende duinen, benevens Am ter- dam in den omslag te betrekken. 2. het meerendeel der thans nog gekedloadar- houdsplichtigen der zeedijken, inzonderhi dd dj* overstroomd geweest zijnde gebieden, met inacht neming van de voor hun waterschap bestede kos ten, zwaarder te belasten. j,. 3. Art 139, 2de lid, in dien sin te wijzigen, dat voor de ongebouwde eigendommen de belastbare opbrengst niet zal worden berekend naar de u t- komsten van het kadaster, welke te veel verschil len met de werkelijke opbrengsten, maar dat deze zal worden bepaald voor geheele gemeenten of, wanneer daartoe door verschil in grondsoort aan leiding bestaat, voor gedeelten van gemeenten door arie door het College van Dagelijksch Be stuur te benoemen deskundigen. De heer Blaauboer: Zou er geen rekening wor- den gehouden met de qualiteit grond en daarom Wieringerwaard hoog zijn. Zou 't niet mogelijk zijn dat dit geklassificeerd wordt? De voorzitter zegt, dat de grond te Anna Pau lowna tegenwoordig nog niet zoo goed aal sijn. Toch is net wel mogelijk dat door den verbouw van handelsgewassen landbouwers daar hoogere prijzen verkrijgen daiv de landbouwers "hier. voor de overstrooming werden daar, b.v. In Breezand, landerijen verkocht voor hoogere bedragen dan hier voor de weilanden golden. Men moge Wierin gerwaard beschouwen als een welvarende gemeen-

Schager Courant | 1918 | | pagina 1