DINSDAG 13 MEI 1919 62ste Jaargang No. 6411. Ingezonden Stukken. Binnenlandsch Nieuws. UitgeyersTRAPMAN Co. Anna Paulownapolder. Raad van Haren karspel. De YrijziiiE^-Democralen willen goed onderwijs voor ALLEN, goede salarissen yoor onderwijzers en ambtenaren, goed vakonderwijs, waardoor vooral de kleine middenstand zeer wordt gebaat. I SCHAKER Aliemeei Nieuws- COURANT. Alieiieiiie- LnflniUiL Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donderdag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur wor- den ADVERTENTIËN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. SCHADEN. LAAN I> 8. Int. Teleph. No. M. Prijs per 3 maanden fl.20 per post fl.40. Losse nummers 6ecnt ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels f 0.75, iedere regel meer 14 cent (bewijsno. inbegrepen). Groote lett. worden naar plaatsr. berekend Zijp», 12 Mei 1919. M. de R., Bij nalezing van mijn Ingezonden stuk, voorko mende ln uw blad van 10 Mei 1919, blijkt mij, dat er ie4a in de pen is gebleven. Het bedoelde Bijzonder Reglement is Vastgesteld door de Staten van Noordholland, Mj besluit van 15 November 1904, no. XXIa en goedgekeurd bij K. B. van 28 December 1904, no. 35. Beleefd verzoek ik u dit in uw eerstvolgend ver schijnend blad te rectificeeren. Met mijnen dank, G. VRIJBURG. Oud-Secreftaria. gevonden. De heer Dekker, opzichter van den polder, dankt de vergadering voor de verhooging van de onderhouds" kosten van zijn rijwiel, waartoe bjj de begrooting is besloten. Hierna sluiting. I I I l M i .1 1 U Vergadering van Dijkgraaf, Heemraden em Hoofd ingelanden op Zaterdag 10 Mei 1919, des morgens 10 uur. Afwezig de heer P. Dz. Kaan, heemraaa en de hoofdingelanden de heeresi Tiel en Smit. i Voorzitter de heer C. Wijden» Spaans, dijkgraaf, secretaris de heer J. K. Kaan. Na opening volgt lezing der notulen, die onveran derd worden goedgekeurd. De heer Smit komt inmiddels ter vergadering. Mededeelingen De heer P. Kaan Dz. heeft mondeling mededeeliingj van verhindering gedaan, de heer Tiel schriftelijk. WBar de heer Tiel meent, dat dit de laatste vergadering was geweest, die hij had kunnen bijwonen, neemt hij in zijn schrijven afscheid van Djjkgraaf, Heemraden en Hoofdingelanden, en spreekt de" wemsch uit, dat het den polder goedga. Dijkgraaf zegt, dat de heer Tiel zich vergist, Indien hij] meent, dat dit de laatste vergadering voor Juli zou zijn. We krijgen nog de stemming en daarna het onderzoek van de geloofsbrieven op welke vergadering de heer Tiel tegenwoordig mag zijn. We helmen dus nog ge legenheid hem te ontmoeten, overigens willen we zei ér wel zijn woorden met vriendelijkheid ontvangen. Van Ged. Staten zijn enkele opmerkingen over de herziende verordening Ingekomen, welke opmerkingen nog door het Dag Bestuur zullen worden onderzocht. Het ontwerp .reglement van het hoogheemraadschap Noordhollands Noorderkwartier is verschenen en Gea Staten hebben bericht, dat zij met het schrijven van het polderbestuur over de f 79000 niet volledig kun nen instemmen. Het Dag Bestuur heeft daarna nog eens een breedere uiteenzetting van de zaak aan Géd. St. gezonden. In het rapport, van welks inhoud Dijkgr. nog niet kennis heeft kunnen nemen, komen wei eenige opmerkingen over de lasten van Anna Paulowna voor, doch de juiste inhoud kan spreker niet meedeoj len. Mochten In het rapport onderwerpen voorkomen, dia aanvechtbaar zijn. dan zal het Dag Bestuur niet nalaten daarop te wijzen. Naar aanleiding van de jnededeeling en de in stemming van hoofdingelanden een schuit grint van Schippers te Amstprdam. te koopen tegen f 6, wordt door Dijkgraaf medegedeeld, dat naderhand is geble ken, dat de grintprijs is gedaald. Mochten evenwel ba- bestellingen van grunt aan Schippep worden gedaan, dan zal ook deze koop tegen verminderden prijs wor den berekend. In den nacht vatn 6 op» 7 Mei heeft een klein brandje plaats jgehad ih het machinegebouw gemaal no. I, te Van Ewiicksluis. waarbij een gedeelte zolder en 3 balken zijn verbrand. Door de Oudkarspelsche Brand waarborg Mij. is opname van de schade gedaan en zal f 240 worden uitbetaald, voor welk bedrag volgens de opzichter de zaak zeker wel in orde kan worden ge maakt. Van de vaste arbeiders is het verzoek ingekomen, evenals vroeger het geval was, des Zaterdags niet lan ger dan tot 4 uur te mogen werken. DJjkgreaf zegt. dat volgens'het algemeen reglement deze zaak thuis hoort bij het Dag Bestuur en alge- meen wordt dan ook goedgevonden, dit schrijven in handen te stellen van net Dag Bestuur. Tot wederopzegging en met de bepaling, dat alleen Ypenboomen zullen worden geplant, wordt aan de R.K. Parochie vergunning verleend tot het planten van boomen in de wegbermen voor hare eigendom* men aan dea Nieuwen weg Het Dag Bestuur vraagt machtiging, evenals vorig jaar, tot het verhuren van grasgewas aan de zeedijken, en wel thans voor de z.g. voorsnee. waarbij de voor waarden worden gesteld, dat de perceelen voor 15 Juni a.s. moeten zijn gemaaid 'en het hooi voor 10 Juli moet zijn weggevoerd De perceelen zullen per 400 Meter worden aangeboden, terwijl de polder zelf het gedeelte van den Amsteldijk „van paal 52 tot 58 behoudt. Nog wordt voorgeste>d bij de verhuring geen onkosten te heffen, doch daarentegen de verplichting te stellen, dat de huur direct moet worden betaald. Goedgevonden. ioiQ ^handeling wordt genomen de begrooting, dienst Nadat op enkele posten iniichtu y< n zijn ge ragd wordt de begrootiug ongewijzigd vastgesteld, sluitende in ontvangst en uitgaaf op f 592.365.10, met een post voor onvoorzien van f 4271.08. De omslag ,?ven?k vorig jaar bepaald op f 32 per H.A. «et kohier van omslag over 1919 wordt eveneens vastgesteld, waarbij de termijnen van betaling als volgt ®Jo geregeld; 1 termijn f 10 te Anna Paulowna en Breezand 28 Juni, te Schagen|26 Juni, 2e termijn f 10, Anna Paulowna en Breezand 9 Augustus, te Schagen 7 Augustus, 3e termijn f 12, te Anna Paulowna en ür^a nd, 11 October, te Schagen 9 October. «ij de rondvraag vraagt de heer J. BLaauboer of pet brandgevaar in het macninegebouw nog bestaat. *aarop Dijkgraaf zegt, dat besloten is al het hout dat ®-et den schoorsteen in aanraking komt van ijzer te ®tan voorzien. De heer K. A Kaan wijst op het gevaar, dat het Jfetonstraatje in den Kerkweg oplevert. Er zijn ge- o®elten, waar het ijzer doorkomt en als dat niet spoe dig wordt opgemerkt is dat gevaarlijk. Dijkgraaf zegt, dat wanneer ijzer wordt ontdekt, dit onmiddellijk weidt verwijderd. Het verdient aanbe veling de slechte stukken uit te halen en de stukken beton dan zoodanig te verleggen, dat successievelijk met bestraten kan worden doorgegBatn. De heer Smit vraagt, of in verband met de herstel> '8 van de Diriebruggen de boom voor de kaastal bnek, die den toegang tot die fabriek belemmert, mag Worden verwijden? Dijkgraaf «egt, dat bet Dag Bestuur dit beeft goed- Verrgadering van den Raad dezer gemeente, op Zaterdag 10 Mei, 's namiddag» 3 uur. Voorzitter de heer J. Burger, secretaris da heer Jb. Dam. Aanwezig alle leden. Voorzitter spreekt er bij de opening zijn genoe gen over uit, dat deze vergadering weer eens vol tallig is na ongeveer 2 jaar. De notulen worden gelezen en goedgekeurd. Naar aanleiding van de notulen deelt de voor zitter mee, dat een der ambachtslieden en den ge- meénteopzichter, evenals de Raad van oordeel wa ren, dat het beter is het (schilderwerk itot den herfst te laten wachten, vooral met het oog op ver mindering van prijs. De olie vooral zal na Sep tember aanmerkelijk goedkooper zijn. Van den Minister Is Ibericht Ingekomen, dat goedgekeurd 1» bet besluit om déze gemeente ln 3 stemdistrlcten te verdeel en. Van mej, Hartman ia (bericht ingekomen, dat zij haar functie als onderwijzeres in deze gemeente met ingang van 1 Juli of zooveel eerder haar dienst het toelaat, zal aanvaarden. In verband daarmede hebben B. en W. mej. Vermeeren tot dien datum als tijdelijk onderwij zeres benoemd. 'Hierna deelt voorzitter mede, dat met het oog op de overbevolking van de school te Waarland, B. en W. getracht hebben een hulplokaal te krij gen tot het nieuwe lokaal klaar is. Dit is ech ter niet gelukt. De kinderen zoolang thuis laten, zegt voorzitter, daar kan ik ook niet overheen stappen en daarom is na overleg met den school opziener een regeling getroffen, dat van 812 en van 1—5 uur school gehouden wordt, waardoor alle kinderen onderwijs zullen ontvangen. Deze toestand kan ongeveer 4 maanden duren. De Raad keurt dit goed. Voorzitter deelt hierna mee, dat door het gasbe drijf f627,15 is uitbetaald voor gebruikt gas boven het gegarandeerde. Na overleg met de hoofden der scholen te Kerke- buurt en te Waarland, is bij de timmerlieden prijs opgave gevraagd voor het- maken van 4 en 6 school banken, omdat daar tekort plaatsen zijn. Kerkbuurt zal ongeveer 15e leerlingen hebben. Voor het geven van harnlwerkanderwjjs te Waarland wordt tijdelijk benoemd Mej. Vermeeren, totdat mej. Hartman in functie treedt. God. Staten stellen voor. enkele wijzigingen te bren gen in het besluit tot verleenen van voorschot aan Goed Wonen. Dit betrof de verhouding van Rijks- en gemeentebij dra gen. Wat het eerste gedeelte betreft bevreemdt dit dén voorzitter zeer omdat dit besluit door Ged. Stalen is goedgekeurd, het Kon. besluit .is gevallen en ook de inspecteur had niet de minste aanmerking gemaakt. Wat het tweede gedeelte betreft, wordt Besloten de bedoelde administratieve wijziging aan te brengen. Wat betreft het eerste gedeelte zal dit nog eens onder dé aandacht van GexC Stalen gebracht worden. Tenslotte wordt nog besloten de leege kas van den gemeenteontvanger weer te vullen en daarvoor een kas- geldleening aan te gaan van ten hoogste f 10000. Waar ae rondvraag niets oplevert, wordt hierna de vergadering door den voorzitter gesloten. NIEUWE NIEDORP. Zondagmiddag j.L werd in de kolfbaan van den heer Kooiman alhier, na een inleidend woord van Ds. N. J. C. Schermerhorn, door den heer Van Easchut uit Alkmaar, gesproken over lijkverbranding Aan deze rede over lijk verbranding ontleenen wij, dat sinds de in werkingstelling van. het crematorium te Driehuizen het vraagstuk der lijkverbr-ndin" meer en meer de aandacht wekt. Uit een gezondheidsoogpunt zou be graving op een Jcerkhof met het meest verkiezelijkste zijn. waar zich lijksappen vormen, die tot aantasting der omgeving kunnen leiden, terwijl grachten om kerk hoven oorzaak van verdere verbreiding kunnen zijn. Bij geleerden zijn de meenimgen hieromtrent echter verschillend en wordt ook beweerd, dat nog nimmer van kerkhoven af epidemieën zijn ontstaan Het graf verteert de dooden na 10—30 jaren (wat afhangt van allerlei factoren: bodemgesteldheid, kli maat, watertoestanden, e.k.) meestal tot asch. Niet altijd. Er zijn gronden, waarin het overschot verdroogt, of in de z.g. lijkwas overgaat, waardoor het ontbinaingsprow ces eindeloos wordt verlengd. Aangaande de rust in het graf werden op sprekers verzoek door Ds. Schermerhorn eenige bladzijden voor gelezen uit „De kleine Johannes" van Ft. van Eeden. Vervolgens werd aangegeven het Verschil tusschen een gewone begrafenisplechtigheid en een crematie- of lijkverbrandingsplechtigneid, en deed de spreker uit komen, hoeveel plechtiger, hoeveel mooier de crematie- Voorzitter zegt op eigen initiatief aan Kistema- ker opgedragen te hebben een kamertje te behan gen en enkele kleine werkzaamheden te laten ver richten In de woning van den Rijksveldwachter. De Raad keurt een en ander goed. Bericht is ingekomen, dat de gasprijs met 4 ets. per kuib. M. Is verlaagd. Voorzitter en secretaris hebben de vrijheid geno men voor het raadhuis telefonische aansluiting aan te vragen, omdat steeds meer de noodzakelijkheid daarvan blijkt. De wethouders hebben hunne goed keuring daaraan gehecht. De heer Doekes: Het is wel jammer, dat hei niet eerder gebeurd is. De Raad kan er volkomen in meegaan. Van den Bond van Gemeenteambtenaren is het verzoek ingekomen om het salaris van den hulp keurmeester te brengen op f1300.met 5 twee- jaarlijksche verhoogingen van f100. Als gevoeg daarvan heeft een gecombineerde, vergadering plaats gehad, waar besloten werd het voorstel te aanvaarden en aan respect gémöenteraden voor te stellen het salaris te brengen op f1300 tot f1800, met inbegrip van vergoeding voor het rij wiel. Het tegenwoordige salaris "1100 tot f1400 en f50 vergoeding voor rijwiel, werd ook daar te laag geoordeeld. We hebben in hem een goed, heel goed en plichtgetrouw ambtenaar. De heer Hoogland: Komt De Groot nu niet hoo- ger te staan dan de onderwijzers? Voorzitter: Ja, maar een gewoon werkman staat ook hooger ln salaris. De heer Borst: Hij heeft ook een groot arbeids veld. De heer Hoogland: Het loon van den werkman is tijdelijk, doch dit Is blijvend. De heer Doekes: Het salaris der onderwijzers i« een kwestie van tijd. Voorzitter: Het aanvangssalaris voor een gewoon onderwijzer za). voor deze gemeente misschien op f 800 komen dat van het hoofd der school op f 1300. De heer boekesZou het niet in den lijn 'liggen dan tevens het keurloon te verhoogen? Anders zalhet de gemeente geld kosten. VoorzitterAls het Wijkt, dat we niet uitkomen, ligt het op den weg. De heer Hoogland: Als er maar geen scheeve ven houding komt met de andere gemeenteambtenaren. De heer Zut: Kan het niet aangehouden worden om eerst te zien wat de andera gemeenten doen? 't Komt zoo onvoorbereid I Voorzitter is daar niet voor. De heer Hoogland: Ik zou niet hooger willen gaan dan f 1500 Je weet niet wat het worden zal. De heer Dekker: Moet hij er van leven? Voorzitter: Ja. hij moet zich er geheel aan geven. Waar het niet op de agenda staat, wordt ten slotte besloten, het tot de volgende vergadering aan te houden. plechtigheid is boven de gewone begrafenisplechtigheid. Wel is tégen de lijkverbranding aangevoeld, dat men daarmee de afgestorvenen aan de snelst mogelijke ver nietiging prijsgeeft en er dan ook zoo heeJemaal niets meer is. Maar de hoogste piëteit is de wil van de afgestorvenen uit te voeren. Er wordt op aangedronge11 dat de lijkbezorging opnieuw van staatswege afdoend geregeld wordt. De staat heeft het recht en dm plicht, alle waarborgen te eischen. dat de lijkbezorging ln geen enkel opzicht de hoogere rechten en de vealigneèd van de levenden verkort, maar hij eerbiedige tegelijk de vrijheid in deze zoo teere zaak Bij lijkverbranding wordt de mogelijkheid daarge- stèld, dat alle leden van hetzelfde huis, hoe ver ook verspreid en waar ook gestorven, tezamen rusten in één rouwkamer, in een columbarium-nis, pok in één graf, zelfs in één urn. Ih het buitenland zijn reeds heerlijke urnen-tuinen aangelegd. Wil men den urt onder groene zoden begraven, niets verhindert dat. Men kan hem plaatsen op een marmeren zuil onder scha duwrijke boomen of in het volle licht der zon. Men kan daarheen vrome pelgrimsvaarten dom, zonder dat eenige ontzettende gedachte de stemming verstoort. De spreker behandelt ook de waarborgen, welke de voor de lijkverbranding voorgeschreven formaliteiten medebrengen, tegen misdadigendood, vergiftiging e.d. en doet uitkomen, dat deze volstrekt niet minder goed zijn dan bij de gewone teraardebestelling. Vervolgens beschrijft hjj, hoe de lijkverbranding is ingericht In de ovenruimte bevindt zich een soort rij dende hefboom met zeer lange tilannen. Die loopt op rails waarin dicht bij de ovenopening een draaischijf is aangebracht Als de kist beneden is geldt aller aan dacht eerst den oven; de kist is dus nog niet la den oven. Werpt men een Wik door het kijkglas, dat zich tegenover de overdeuren bevindt, dan Tiet men tiaar een geweldige vlammenwarreling. product van gasolie en door motorische kracht toegevoerde lucht. De oven is een roodgloeiende steen enbea, met een rooster ook van steen, tot draagvlak. Om te weten of de oven de vereischte temperatuur heeft, rijn daarin 3 vuursteenen kegeltjes geplaatst, die op 80), 900 en 1000 graden hitte smelten. Is 't Iaaü ite kegeltje verdwenen, dan is ook de goede temperatuur bereikt, want de ervaring heeft geleerd, dat een verhitting tot boven 1000 graden het orematieproces niet bevordert, maar juist tegen houdt omdat dan wel de vieeschdeelen sneller ver-t teren doch er zich dan om de beenderen een korst vormt die de verassching in hooge mate vertraagt, zoo niet belet Dan worden ae lange armen van het neftoe- stel onder de kist geschoven en wordt deze naar dm oveningang gedraaid! Voor eóhter de ovendeuren emi- ge seconden opengaan, wordt de houten kist, die de zinken kist omgeeft, weggenomen. Op de kist wordt nu nog een vuurvaste stem gelegd, gegrift met het nummer der verbranding. Deze steen wordt later met de asch Ln den urn gedaan als identiteitsbewijs. Even te voien is het stoken van den oven gestaakt én het brommen van den motor geheel opgehouden en dood stil wacht de vurige oven, de deuren gaan open het heftoestel wordt vooruitgeschoven en snel leggen de lange ijzeren armen hunnen last in het gewelf om zich zoo snel mogelijk terug te trekken. Dan worden on middellijk de deuien g sloten. De handeling duurt nau welijks eenige seconden, zoodat de warmtegolf zelfs Ctijd heeft, ook maar iets van zijn gloed aan de :natmosfear af te staan. Diep grijpt deze handeling aan en geeft ontroering; het openen van dm oven geeft plotseling de visie van een horizon op mooien zomeravond. Als de kist komt ingevaren, weerspiegelen zich de kleuren van flm horizon in het zink. Even maar, want, voor de deu- E>n zich nog hadden kunnen sluiten, zag men het jee re ulsel reeds bezwijken, (Voor het kijkgat ziet men dat van het zinken huis niets meer «over was, het bleek reeds in dampen opgegaan en door den hoogen schoor" steen verdwenen te zijn. Soms oxideert het snel en trekt als het ware een wit kleed over den doode, zoodat men zeer weinig van het proces volgen kan. De hooge temperatuur leidt tot zelfontbranding der lichamen en het zijn werkelijk vlammen ontstaan door de ontbrandende gassen van het 'ontbindend weefsel', die de omzetting voltrekken; vóór het stoffelijk over schot in dm oven komt. wordt het stoken volkomen urende het geheete gestaakt en het j>i\jft gestaakt gedi proces. Geen brandstotvlkm raakt den ovenbewoner. De lijkverbranding is. zooals spreker verder deed uitkomen niet iets van vandaag of gisteren, doch werd ook reeds bii de oudste volken, die wij kennen, toegepast.. Te Driehuizen waar in 1914 het crematorium werd geopend, zijn de volgende verbrandingen geschied jn 1914: 1. in 1915: 46, in 1916: 89/ia 1917: 98. In Aua 1918 had de 300e verassching plaats; 31 Dec. 1918 de 369e. zoodat het aantal lijkverbrandingen in 1918 135 bedroeg. Tot 1 April zijn in 1919 47 lijken verascht. Nadat spreker zijne uitvoerige rede had 'beëindigd, werden door hem op verzoek van iDs. Schermerhom nog eenige inlichtingen over de kosfen. enz. verstrekt, (de contributie komt ,op f 1.50 per jaar) waarna eene afdealing Nieuwe Niedorp werd opgericht met 18 le den. Een voorloopige commissie, bestaande uit de hee- ren Ds. Schermerhorn, D Brouwer (H. d. SchJ en J. Keuken, zal de zaak verder ter hand nemen. De spreker heette nu als secretaris der afd. Alkmaar, de heden tot stand gekomen afd. welkom, in de rij der bestaande afdeelingen en hoopte dat rij tot bloei moge komen. Onder dank sloot Ds. Schermerhorn met eenige welgekozene woorden vervolgens de bijeenkomst, EEN BUITENGEWOON KREDIET. De regeering vraagt nog een buitengewoon kre diet van 86 miilioen gulden ter voorziening in de uit gaven als gevolg van de nog voortdurende buitenga^ wone omstandigueden, dat door het departement van oorlog te dragen is en niet uit de zoogenaamd» i.1'. ugrooting te bestrijden valt. WAPENS EN MUNITIE IN BESLAG GENOMEN. Men meldt uit Venlo: Door de marechaussee werden gisteren in een café in het naburige Velden in beslag genomen drie kisten geweren, 2000 boxijzers, acht kisten handgranaten, een massa dyuamiet.patronen. petroleum, enz. Het schijnt, dat er vele van dergelijke bewaarplaat-* sen langs deze grens rijn. EEN KOSTBARE VIOOL GESTOLEN. Gisternacht is uit den winkel van den heer Hakkert aan de Westewagenstraat te Rotterdam door het .in slaan van een ruit van ziiin etalagekast een ,iu 1525 vervaardigde viool, afkomstig uit Brescia, gestolen. De inbrekers zijn aangehouden. De kam van ue viool is gevonden, maar die viool zelf is uog zoek. CONCOURS HIPPIQUE EN SPRINGCONCOURS TE AI.ITMA AW Naar wij vernemen, zal door „Alcmaria", Vereeniging tot bevordering van het Vreemdelingen veer, Zondag 1 Juni op het terrein van de Kennemer Sportclub aan de Nieuwpoortslaan te Alkmaar evenals het vorige jaar een groot concoursJiippique en een spAugcoucours voor Heer-rijders en officieren worden gehouden, DE ONDERWIJZER SS AT. A,RISSEN. De onrust; die een deel der onderwijzerswereld heeft bevangen en die zelfs al het ongerijmde denkv beeld aan met minder dan een staking heeft doen op komen, is niet onverklaarbaar, schrijft het Hdbld. Im mers. wordt Ililet wetsontwerp in zake sa lancering on gewijzigd aangenomen, dan gaan een groot aantal on- derwijzers(essen) ook schoolhoofden, in salaris ach teruit. niet alleen in Amsterdam, maar ook in veel andere plaatsen. Die achteruitgang zou in sommige gevallen zoo groot zijn dat hei economisch leven ip de gezinnen, die getroffen worden, in de war raakt. We weten b.v. van een onderwijzeres, kostwftster, die niet 'minder dan f 1200 achteruit zal gaan en we gelooven niet„ dat het in de bedoeling van den wet gever ligt, hervormingen tot stand te brengen, die maat- sohappe.ijken achteruitgang van gezinnen veroorzaken zal. Mocht de minister zich gebonden achten aan rijn ontwerp, dan kan de Kamer voor het aannemen van een daartoe strekkend amendement zorgen, dat de ver ordeningen. die gemaakt rijn voor een vast le steilten datum, b.v. 1 Februari 191ü, van kracht blijven. In het belang van hen. die zich slachtoffer gevoelen van het ministerieel ontwerp hopen we, dat de Kamer een middel zal weten te vinden, om de bedreiging, die boven een groot aantal gezinnen hangt, af te wenden. HARENKARSPEL. Aanbesteding van het maken van een schoolgebouw, gang. privaten enz., te Waarland, gemeente Harenkarspeb op Zaterdag -den 10 Mei 1919. Ingeschreven werd door de heeren: L. Visser, te Dirkshorn, voor f 18.180; A. Visser te St. Maarten, voor f 18000; P. Doorn te Zijpe voor i 17.400; J. Keesman te Schagen. voor f 17300; Doedeman en Schilder te 't Zand, voor f 16987; P. Tuin. 't Zand, voor f 16700; L. Overtoom, Schagen voor f 16475; J Ruis. Dirkshorn, voor f 16320; H. de Vries Kalverdijk, voor f 16300; C. Bakker, Dirks horn' voor f 16136.80; Gebr. Boekei, 't Veld, voor f 15800; P. Voorman, Schagen voor f 15800; M. C. Tuinman, Schagen, voor f 15800; J. B. Vers tra ten en HooflervoVst Alkmaar, voor f 15040; G. M. van La- tum. Alkmaar,, voor f 14900. Begrooting f 16712. Het werk is aan den laagsten inschrijver gegund. DE BROODPRIJZEN. Het volgend telegróm is gisteren door de Centrale Commissie uit het Ned. Verbond van Vakvereenigiu- gen en de S.D.A.P. aan den minister van landbouw verzonden De Centrale Commissie uit het Ned. Verbond van Vakvereenigingen en. de S. D. A. P., verzoekt Uwe Excellentie dringend aan het plan. om de broodprijzen

Schager Courant | 1919 | | pagina 1