a RAAD VAN SCHAGEN. W0ENSDA6 13 AUGUSTUS 1919 62ile Jaargang No, 6463, Uitgevers TRAPMAN Co. SCHAGEN, LAAN D 5. Int. Teleph. No. 2a Binnenlandsch Nieuws. SCHAKER Algemeen Nieuws- Dit blad verschijnt viermaal per weekDinsdag, Woensdag, Donderdag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur wor den ADVERTKNTIËN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. COURANT. Aiiertentie- LiiAnvUil Vergadering op Dinsdag 12 Augustus 1910, des mor gens te half 10 uur. Afwezig de heer Koster, 1 vacature. Voorzitter de heer J. Cornelissan, burgemeester, secre taris de .heer 'A C. Roggeveen. Na opening der vergadering wonden de hoeren Schoorl, Blaauboer en Snel belast met het nazien der geloofsbrieven der nieuwgeboren raadsleden. De zitting wordt geschorst; na heropening deelt de heer Schoorl mee, dat die geloofsbrieven in orde zijn bevonden en tot toelating wordt geadviseerd. Hiertoe wordt met algemeens stemmen besloten. Hierna volgt de lezing en goedkeuring dier notu len. Medegedeeld wordt, dat die heer Koster afwezig is met kennisgeving. Voorzitter deelt mee, dat van de bouwtvereeniglng St Christopihorus (bericht is ingekomen, dat het be wuste terrein door de heeren Rasch cjb. is aange kocht en voor die volkshuisvesting gereserveerd blijft. Voorzitter deelt mee. dat door den adviseur der gemeente, den heer Blom, nam Noorderlicht ge vraagd is om specificatie Van het bedrag van 1125Q, dat Noorderlicht bereid is als korting, voor de onso liede afwerking vam het net toe te staan. Hierop Is nog nooit eenig antwoord gekomen. Aüle stukken zijn, zegt voorzitter, vierder door den secretaris en mij nagegaan en van gemeentewege is geen brief naar Noorderlicht gegaan om de dynamo al te be stellen. Br is dienaangaande niets gezonden. Is ingekomen een missive van den Commissaris der Koningin, betreffende aanstelling tot buitengewoon veld wachter van den heer Tamis Schenk. Van Ged. Staten ia goedgekeurd terugontvangen de verordening op de heffing van staan, waag en markt velden tol 1 Juli 1920; dito kohier hondenbelasting 1919; dito suppletoire begrooting, dienst 1919, dito raadsbe sluit aankoop grond woningbouwvereemging Scha gen; dito suppletoire begrooting. dienst 1918; dito raadsbe sluit af en overschrijvingen. Was verder ingekomen het reeds vroeger vorm 61-. de schrijven van Ged. Staten, waarin voorkomt de mededeeling op den eersten Dinsdag in Sep tember, den dag waarop de nieuwe Raad voor ae eerste 'maal bijeenkomt. Dij ontstentenis van den Bur gemeester. het oudste lid in jaren als voorzitter op treedt en deze dus beëdigt. Ged). Staten hebben een paar aanmerkingen, op het raadsbesluit (betreffende de betalingen uit den post voor onvoorziene uitgaven. B. en W. stellen voor aam de gemaakte bezwaren tegemoet te komen. Allen voor. Uit het laatste procesverbaal van kasopname bleek, dat in kas moest zijm en is bevonden f 7843.79E Van den heer I. Schoorl Pz. is bericht ingekomen, dat hij zijn benoeming tot lid! dier plaatselijke school commissie aanneemt. Is ingekomen het verslag van de Noordier&toom- trammaatsohappij over 1918. Het dividend wondt we derom bepaald op 3 pet Volgt het verslag van do (Rijkslamidlbouwwinter- Bchool te Schagem. Van den heer P. VerwelJ, ex-directeur van het 1«- vensmidxtelehbödrijf was een dankbetuiging ingeko men voor verleend wachtgeld over de maanden Juli en Augustus. Van (het Provinciaal Elactrtech bedrijf te Bloemen'-1 daal is (bericht ingekomen met de mededeeling dat voorloopdg één transformatorzui 1 noodig is. Deze zuil blijft het eigendom van het P.EJJ. en een huur wordt gevraagd van f 6120 per maand. B. en W. stellen voor hierop in te gaan. De heer Trapman wijst er op dat deze brief van Bloemendaal 28 Juni is ingekomen en nu half Aug. eerst wordt behandeld. (En waar uit het schrijven blijkt, dat met het bestellen der bemoedigde mate- riolen zal worden gewacht tot het antwoord der ge meente Schagen is ingekomen, was een vluggere behandeling der zaak zeer noodzakelijk geweest. Dat thans op andere wijze een noodverhkidimg tot stand zal komen, was B. en W. toen nog niet bekend en waar de zaak die t hier betreft zeer urgent ia, had spoed) (betracht moeten worden. Voorzitter wijst er op, dlat geen raadsvergade ring in dien tijd is geweest, maar apr. belooft vlug ger afhandeling. Met algemeens stemmen wordt het voorstel van B. eni W. aangenomen. Tevens informeert de heer Roggeveen, in hoeverre als aam het bestaande net veranderingen door het P.EjN. worden aangebracht, de positie der gemeente tegenover Noorderlicht verzwakt I De Raad gaat hierover in comité. Na heropening volgt het bericht van den heer J. D. Klare, dat bij zijn vaste benoeming tot melkcon- troleur aanneemt. Van de Kon. Ned. Automobielclub is een schrij ven ingekomen met de mededeeling, dat voor het wegruimen van gezichtsbelemmeringen, afsnijden van gevaarlijke bochten of hoeken, «an gemeentebe sturen subsidie kan worden gegeven, mits het ge meentebestuur minstens voor de bal ft. in deze kosten bijdraagt Van het Provinciaal Eleetrisch. Bedrijf is ingeko- men een missive met de mededeeling, dat nu de kabelfabrieken weder met hum volle productiever mogen werken en de koperprijs enorm is gedaald, de tijd gekomen is om een begroeting ««.n te bieden voor een definitief electriach net in de gemeente Schagem. Geadviseerd wordt, om, teneinde het op richtingskapitaal niet te groot te maken, mede in verband met het reeds bestaande net. het net gedeeltelijk bovengronds, gedeeltelijk ondergronds uit te voeren. Het omdergromdsch net te bouwen' op 8130 M., het bovengrondsch op 3160 M. Ben deel der Oude materialen zal dan in het nieuwe net kunnen borden verwerkt. De kosten der definitive electri- ficatie der gemeente Schagen wordt begroot op 123600.De waardie van het bestaande Laagspan ningsnet is (hierbij buiten beschouwing gelaten. Al hoewel verschillend materiaal daarvan, nu het net blljvendi wordt, niet te gebruiken is, zal toch zooveel mogelijk bestaand materiaal worden verwerkt, het geen de eindafrekening tem goede komt. Voor elec- tricitedtameters moet f 15000 warden uitgetrokken. Deze zijn momenteel nog niet te verkrijgen. Waar dat stuk alleen ter kennisname is neerge legd, wordt het naar B. en W. teruggezonden voor nader prae-advies. Prijs per 3 maanden f120 per post fi.40. Losse nummers 6 cent. ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels f 0.75, iedere regel meer 14 cent bewijsno. inbegrepen,. Groote lett. worden naar plaatsr. berekend Van Ged. Staten is teruggekomen de door den Raad vastgestelde regeling betreffende pensioenbij drage onderwijzers. Ged. Staten deelem mede, dat deze regeling niet aan de goedkeuring van Ged. Sta- tan is onderworpen. Is ingekomen een adres van het comité ter behar tiging van de algemeene belangen van overheids personeel, waarin gevraagd wordt een vacantie van 14 dagen en een toelage daarvoor hoven zijn bezol diging met een mi-nirmirn van f 30.— B. en Wstellen voor hierop niet in te gaan, om dat deze aangelegenheid voor de gameentewerklio- dem sedert kort is geregeld. Allen voor. Ia ingekomen een adres van verschillende bewo ners van TjallewaL, met het verzoek te onderzoeken de mogelijkheid van eleotriticatie van dat deel dier gemeente. Naar B. en W. om prae-advies, Is aan de orde een adres van den heer N. Th. Groot, die meedeelt niet accoord te gaan met het bedrag dat B. en W. hebben wemschem uit te be talen als huur voor zijn slachtplaats. Adessamt had een vordering ingediend van f280, zijnde de huur van 28 weken, 15 Nov. 1918 tot 31 Mei 1919. B. en W. wenschten f 190 te betalen, zijnde de huur van 18 weken f 10 en 2 weken k f5. Met tal van rede nen poogt adressant aan te toonen de (bdJiij'khedd van zijn eisch. B. en W. leggen het contract over en stellen voor om op het verzoek afwijzend' te beschikken, aange zien na het opzeggen van de huur door den ge meenteopzichter, de stal omimidldellijk na dien ver koop van het materiaal door adressant in gebruik ia genomen, zoowel voor het slachten als voor stalling van paarden', door welke handeling adressant kan geacht worden ook reeds toen de huur als geëin digd te hebben bescbouwdL Allen voor. (B. en W. stallen voor aan den distributiearbedder W. Domper een wachtgeld toe te staan van f 91, welk bedrag hem1 volgens de bekende circulaire van den minister toekomt. Allen voor. B. en W. stellen voor het distributielokaal te be- stemmn voor commissiekamer en vragen een crediot van f200 voor de inrichting daarvan. De heer Boekei informeert hoe of het staat met de woning voor den bodet Is deze voldoende? We weten dat het bij den vorigen bode een groote opoffe ring, was deze kamer te moeten missen. «Voorzitter wijst er op, dat de toestand! wel wat an ders Is, omdat JPiaauw de kamer in het gebruik had en moest afstaan. Deze (bode heeft het vertrek nooit in gebruik gebadl Bovendien heeft deze bode ook nog het gebruik van de kamer voor aan de straat. De heer Trapman vindt juist in deze redenee ring van den voorzitter aanleiding er op te wijzen, diat deze voorkamer is de wachtkamer. Spr. zou juist dit vertrek als zoodanig willen blijven behou den en dan' ook werkelijk als wachtkamer willen hebben. Thans komen dóór alleen wiens positie van dien aard' is, dat zij in dit heilige der heilige mogen binnengaan. Het heeft spr. al meermalen, onaange naam: getroffen, dat menschen in een allesbehalve prettige temperatuur in dia gang moeten blijven om op den burgemeester te wachten. Spr. wenscht de wachtkamer te gebruiken voor allen. Als de secre tarie gesloten is, dus na vier uur, kan de bodie wat hem betreft de kamer weer voor zich nemen. De heer Roggeveen achtte het beter, als de kamer die thans voor commissiekamer wordt ingericht, als deze niet gebruikt werd. door den bode kón worden gebruikt. Voorzatter achtte het gewanschtec, om deze com missiekamer tevens voor wachtkamer te gebruiken. De heer Hopman is van het gevoelen van den heer Roggeveen en wil de commissiekamer aan den bode afstaan als er geen vergaderingen zijn Da voorkamer moet wachtkamer zijn. Aldus wordt besloten en de uitgaaf van f200 toe gestaan. B. en W. stellen voor de levensmiddelencommlssle op te heffen en aan de dames en heeren eervol ont slag te verleenen, onder dank voor de bewezen diensten. Allen voor. Vólgt de benoeming van hoofd der bewaarschool. Na ingekomen rapport van de dames-leden der plaatselijke schoolcommissie, bieden B. en W. den Raad de volgendie voordracht aah: no. 1 mej. J. de Vries te Alkmaar, no. 2 mej. M. S. L. KaJhle te Bor- culo. .Voorzitter doet nog mededeeling van een ingeko men sollicitatie van een mej. Visser uit Amsterdam. Mede in verband) diaarmee, vraagt de heer Trap man bespreking in comité. Na heropening wordt mej. J. de Vries met alge meene stemmen benoemd. Wordt aangeboden die rekening der gemeente, slui tende, wat den gewonen dienst betreft, met een ont vangst van f 11322023, uitgaven f 130.773.95, dus met een nadeellg saldo van f 17553.72. Tot leden van de commissie, belast met het onder zoek, worden benoemd, de heeren Roggeveen, Meurs en SneL B. en W. stellen voor, gelet op de steeds stijgende kosten van den reinigingsdienst, om de riool- en tonnenbelasting te verhoogen. Voor de tonnenbe- lasting te vorderen niet f L50 en f 2.50 per jaar, maar f250 en f 4ü0 en voor tonnen in kramen enz. met f 0l50 per week, maar f 1 per week. De rioolbedastmg te brengen van fl op f2 per uitmonding. Goed- g^ndTrondvraag zegt de heer Boekei, dat de Raad indertijd heeft besloten, dat de privaten die boven openbare wateren zijn aangebracht, moeten worden verwijderd. In verband met de duurte dar mate rialen is dit uitgesteld, doch spreker zag nu tijdstip bepaald, waarop die privaten moeten een De beer Blaauboer stelde de vraag of het nu wel zoo noodig was dat dit gebeurde waarop de heer Boekei zei, dat de Raad eenmaal dat besluit had 8*Deh<!w Snel deelde mede, dot het ijzer beter en tegen billijker prijs verkrijgbaar was en wanneer nu bet tijdstip door B. en W. wat ruim wordt genomen, diaai la ar kans dat de putten goedikooper zijn. Voorzitter doet tenslotte toezegging, dat B. en VV. zullen overwegen tegen weikan tijd dae privaten moeten zijn verdwenen. De heer Boekei zegt, dat de bewoners van. den Lutjewallerweg straks in de g^egenheid zijn ach aan te sluiten bij Ijet Electricitedtsbedrijf te singerhom Spr. informeert hoe of het nu de aansluitingen. Er zijn wel gemeenten die Óen of meer lichtpunten gratis geven. Voorzitter zegt, dat hier geen gratis lichtpunten zijn gegeven, alleen is de gelegenheid opengesteld voor die menschen die geen f 10 direct konden beta len, het bedrag in gedeelten te voldoen. De heer Trapman oordeelt het alleszins billijk, dat de bewoners van den Lutjewallerweg dezelfde tege moetkoming ondervinden als de menschen hier. Spfr. wijst er op dat wel f 10 per lichtpunt is betaald, maar de koeten waren hooger. Het is voor Schagen het goedkoopst als Lutjewal eleetrisch licht vanBaxgin- gerhorn ontvangt en Schagen heeft dan ook alle re denen om mede te werken dat Lutjewal op dezelfde conditie licht krijgt als Schagen heeft gehad. Spr. hoopt dat het niet te long zal duren eer ook die andere buitenwijken aan het eleetrisch net worden aangesloten, maar ook die menschen hebben dan aanspraak op dezelfde voorwaarden die de andere ingezetenen zijn gesteld!. De Raad zal zeker wel aan B. en W. willen overlaten-met de betrokken aanlig gende gemeenten in overleg te treden om een' re geling te treffen. Aldus wordt besloten. De heer Trapman wijst op den allertreurlgsten en tevens allergevaarlijkste® toestand aan het sta tion, waar de reizigers bij het oversteken van rails en baan aan bloot staan. Wel zijn er bij de iHiolland- scha spoor plannon in bewerking om verbetering aan te brengen, doch dat kan' nog wel langen tijd duren en spreker geeft daarom in overweging dat de Raad1 eens zal trachten verbetering te krijgen door een adres te rlcnten aan de Hollandsche Spoorweg maatschappij en tevens aan den betrokken minister. Ook voorzitter is dién gevaarlijken toestand opge vallen en spreker heeft reeds geklaagd bij de Hol landsche spoor, welke klacht tengevolge heeft ge had, dat niet meer gerangeerd' mag worden wanneer treinen binnenkomen. Spreker vindt het uitstekend als eens wordt geschreven naar do Spoorwegmaat schappij en den Minister van Waterstaat. Ook schijnt het wel te geven dat een afgevaardigde vqqï de Tweede Kamer in den arm wordt genomen. De heer Trapman: Dat zal wiel gebeuren. De heer Trapman informeert verder, hoe het staat met de brandstof f onvoorzien ing in onze gemeente. Verschillende gemeenten hebben reeds hun mini mum winterrantsoen in bezit en spreker stelt de vraag: Hoe staat onze gemeente er voor? hl hier soms al wat opgeslagen of niet? Voorzitter zegt dat toevallig gisteren door de Brandstof fencommissie is vergaderd' en toen ook daar er de aandacht op is gevestigd!, dat bijv, Am sterdam) zijn im^-nnTmnri winiterrantsoen heeft. Br is op die vergadering besproken of wanneer de aan voer wat grooter nog .werd, ook zij die hun winter rantsoen willen hebben; daartoe in de gelegenheid zouden worden gestold. Op een volgende, dus de Sep- tenrbervergadering, zal hiertoe wel worden' beslo ten. Niet iedereen evenwel bijv. de minde® goed gesitueerden zal zijn rantsoen dan kunnen krijh gen, omdat er zullen zijn die het niet direct kun nen betalen of bergen. De heer Trapman zegt, dat voorzitter zich pre cies zoo uitspreekt, als spreke® het heeft (hoeren vertellen dezer dagen. Spreker heeft zich afgevraagd hoe het mogelijk ia dat de gemeentenaren in de eene gemeente hun brandstoffen reeds in den kelder of op zolder hebben, terwijl in de andere gemeente daartoe geen voldoende aanvoer Is. Spreke® wil niet zeggen dat er iets aan de regeling van onze brand- stoffenoommissde mankeert, maa® hij wijst er op dat zi. allen dezelfde hoeveelheid brandstof moeten hebben: Hij zou gaarne zien dat de brandstoffen- commissie haar best deed dat binnen- den kortst mo gelijken tijd de gemeente haar voorraad brandstof fen kreeg. En, aldua vraagt de beex Trapman: Hoe. gaat het met de brandstof voor de minder gesitueerden, voor hen, die niet direct kunnen betalen? Wordt die brandstof bij de brandstoffenhaude laars voor die menschen opgeslagen en bewaard. Het zou toch al te erg zijn als de beter gesitueerden bevoorrecht werden en de brandstoffen van da minder gesitu eerden werden toegewezen aan de beter gesitueer den, terwijl voor de anderen de risico bleef, dat zij van dan winter niet zouden kunnen worden gehol pen. Voorzitter: Er zuilen er ook zijn dia geen plaats hebben. De heer Trapman: Dan zal1 ook voor dia menschen de brandstof moeten worden opgeslagen en bewiaard. •Voorzitter zegt, niet te kunnen waarborgen dat we aanstonds zooveel brandstoffen krijgen dat de geheede gemeente, ja het geheede district, haar 10 eenheden krijgt. Schagen dia® 9, omdat we reeds éen eenheid hebben gehad. De heer Trapman begrijpt zee® goed dat Voor zitter dit niet kan waarborgen, maar wanneer er dus voor alle gezinshoofden 3, 4 of 5 eenheden zijn, blijven die 3, 4 of 5 eenheden dian ook voor alle ge zinshoofden bewaard? Krijgt niet de een zijn 9 een heden en de ander niets, omdat er menschen zijn die niet direct alles kunnen betalen of geen ruimte heb ben. Want het gaat niet op dat de een de risico loopt van den winter geen brandstof te krijgen, terwijl don de ander zijn rantsoen reeds in huis heeft Voorzitter i Weet u zeker, dat voor die minder ge situeerden en voor hen; die geen plaats er voor heb ben. in Amsterdam de brandstof is opgeslagen? De heer Trapman weet dit niet zeker, maar pou toch bijna bevestigend 'durven antwoorden. Gezien de zorg VOO® de burgerij en de politieke situatie in Am sterdam; zou Bpe. wed durven zeggen» in Amsterdam zal wel daarvoor gezorgd rijn. Voorzitter belooft tenslotte onderzoek, terwijl de heer Trapman nog zegt, dat hem de gelegenheid werd gegeven brandstoffen te ontvangen en spreker accep teert dat natuurlijk, maar dat neemt niet weg, dat bij het onbillijk blijft vinden pis hndere, fninder gesitueerden het niet zouden kunnen, krijgen. De heer Trapman zegt, dat besloten is, de gasprijs op 18 cent te brengen maar tevens dat, nadat 1 Juli de balans der gasfabriek zou zün .opgemaakt, pou wor den overwogen of die prijs verhoogd of verlaagd moet worden of gehandhaafd. Het is nu reeds half Augus tus en het mij nog niet gebleken, dat er iets van dien aard hier .ter tafel ligt. Spreker voegt hier zijn beklag aan toe, dat een zoo urgente zaak op zoon kalme manier wordt behandeld. Wanneer we straks weer bij elkaar komen, rijd er reeds 2 maanden in het bedrijf verloopen, voordat het raadsoollege te weten komt. hoe de zaak er voor staat en de gelegenheid krijgt zich uit te spreken. Spreker wil nu maar buiten be schouwing laten, wie hieraan de schuld heeft, doch acht het noodig, dat het raadsoollege wat vlugger kunnen beslissen tegen welken prijs gas geleverd moet worden. Voorzitter laat den secretaris hert rapport van de secretarie halen, en zegt, dat dat rapport 4 Augus tus is ingekomen. Op de vorige vergadering der Lichtr commissie is het behandeld, doch hert kon niet meer ter innige liggen voor deze raadsvergadering en por doende moest het worden uitgesteld tot de volgende vergadering. De heer Koster was uit, terwijl de leer Meurs niet andere -Vrijdag! of 7at«vlags kas ver. De heer Trapman noemt de verontschuldlgDgen die voorzitter aanvoert, .voor zulk een urgente zpak al bij zonder zwak. Het is in een bedrijf als.de gasfabriek toch niet moeilijk, om enkele dagen na 1 Juli een proefbalans gereed te hebben. Dan kon accountant en Lichtcommissie deze beoordeel en en had Juli kon de raad beslissen. De raad had dan hoed gemakkelijk een vergadering kunnen houden. Spreker heeft sPaks reeds ,og „de noodzakelijkheid gewezen dat de sa ken hier wat vlug ger behooren te worden behandeld, epn het gaat niet aan, dat wij fcteeds moeten afgangen van de weinige vlugheid van de leiding in he.' gasbedrijf. De heer Jleujs zegt, dat de directeur nu eens niét de schuld treft. Deze was namelijk met rijn proefba lans klaar* fopat de accountant, de heer Schoorl, is ziek geweest. Daardoor schijnt het rapport niet éér der dan 4 Augustus te rijn binnengekomen. Wjj heb ben er al een paar keer op aangedrongen. De hoer Trapman segt,. dat de accountant niet ziek geweest is misschien waren er ajnxlero redenén, dat'hij het niet hoeft kunnen doen. dat is spreker niet fce. kend. Maar -wat ljrj spreker net zwaarst we^t, is, dat de raad zoo lnnj moet wachten eer hij oen overzicht van het bedrijf krijgt, om oen beslissing "inzake de gasprijs te kunnen nemen. Men moet niet eind Augus tus komen vet een balans van 1 Juli en met die verdere bijkomstige omstandigheden heeft ipr. niets to maken. Voorzitter zegt, dat de heer Schoorl, da accountant wel ongesteld is geweest, de man zat vol mét uitslag* Spr. beroept zich hierbij op. den secretaris*, dia be vestigt dat de heer Schoorl uitslag had. De heer Trapman meent dat voorzitter de zaak n utoch wat ai te Intiem behandelt.» wat 'i.i. geen pas geeft. Zi- bfehoeft uitslag geen fyeletsel voor het rap port te zijn, dat pi van buiten en niet in de horeens* De heer Snel vraagt nog, of de brandstoffencommis-1 sie niet pens voor briquetten kan zorgen, (J Voorzitter belooft dit. Hierna gaat dn raad ta comité* GEEFT VLIEGEN SENSATIE? Nu po de Eita de vliegsport rijn triomfen viert, spreekt men algemeen over vliegen en menigéén is méde „dé Lucht in geweest". Allerlei oordeel veilingen hoort' men over de indrukken daar boven opgedaan. Een redactrice van de Amsterdamsche Dameskroniek heeft den vliegerjkoning Fokker nu eens naar zijn in drukken gevraagd en cunósileflshaive laten vrij hier onder volgen wat Fokker heeft „gezegd i SjHoe lang vliegt u rif sxaagt de redactrice. „Acht jaar", „En welke sensatie geeft u hei vliegen?" Nu lacht de ander. Ironisch. „Geen sensatie. Of het moest die Van verveling rijn. pindelooze verveling op den duuj; ik vlieg nooit lang.' En dan, doorgaande op dit onderwerp en zéér me dedeelzaam i „Och. 'de moderne toestellen vliegen zoo heel 'gb makkelijk; het besturen van die vliegtuigen vereischt zoo weinig inspanning, dat elke sensatie og den duur heelemaal is uitgeschakeld. Daarbij komt dan nog. dat door de groote hoogte, waarop wij komen, elk gevoel van Snelheid totaal verloren gaat. Al die feiten samen maken, dat ik het vliegen een Van de meest vervél lende en langdradige bezigheden vind. Ik vlieg nooit langer dan .tien .vijftien minuten qn ik vlieg„.. als ik mij om het een of ander sterk geërgerd heb. of als ik een nieuw toestel heb in ia vliegen, want dan heb ik uitsluitend op de technische hoedanigheden van de ma chine te letten .Af en toe krijg ik er pledzier in, wat vreemde beweging met het toestel uit te voérén, maar al 'die „wonderenzijn tenslotte niets anders dan bewij zen van de technische volmaaktheid van da heden- daagsche toestellen. .jvroeger Joch baarde de stabiliteit van het vlieg tuig ons de grootste zorg, maar door voortdurende ver betering der techniek, door sterkere motoren vooral, is die slabiliteitsquaestie zoo volkomen overwonnen Tlat zij ons geen noofdbrekens meer kost. Integendeel. Hét moge paradoxaal klinken^, wij rijn er du od uit, de toestellen zoo bewegelijk mogelijk te maken, wat Pé- goud deed; zóóveel jaren terug, is nu niets meer; wat hij vroeg van zijn toestel; is thans eerste vereischte van iedermodern vliegtuig. Zoo'n modern „vliegtuig kan immers Hit eiken stand dien het; 't zij 'door een fout in het besturen, 't rij dooropzettelijken wil van den bestuurder; in de luent inngemt, weer in fcijn normale ligging terugkomen; moet zelfs geheel uit zich zeil, terugkomen in de oorspronkelijke ligging Maar deze en andere eigenschappen van de mo derne toestellen zijn niet zelden de aanleid ende oor zaak dat een aantal vliegers, die niet zoo buitenge woon groote technische kennis bezatten, tot lucht acrobaten worden. «Zij laten hunne toestellen alle mogelijke buitelingen uitvoeren, die inderdaad zeer accentueeren den acrobatische® aanleg van den be stuurder dan zijn technische kennis. Durf ia voor dergelijke luchtbuitelingen dan ook volstrekt niet noodig. Voor een leek blijft het evenwel moeilijk te onderscheiden, wie nu wel de technisch goed onder legde vlieger ia, die hoog in de lucht drijft, en wie de acrobaat „Het is mij dan ook al herhaaldelijk, een niet ge ringe ergernis geweest, in de kranten te moeten lezen, dat men mij ook al heeft gepromoveerd tot zoo'n luchtacrobaat; dat men mij .bewondert" als iemand, die gedurfde loopings maakt Ik wil het hier wel graag vertellen, dat een looping een van de minst moeilijke bewegingen is van wat men in de lucht te zien krijgt; een looping is een van de eenvoudigste evoluties, die bij de zg. luchtacrobatiak meer een machine- dap. een pilotenquaeatie is". «En uwe prachtige landingen?"

Schager Courant | 1919 | | pagina 1