Binnenlandsch Nieuws. UitgeversTRAPMAN Co. SCHAGEN, LAAN D 5. Int. Teleph. No. 20. Raad vaii Oudkarspel. Alpicsi Nienvs- Dit blad verschijnt viermaal per weekDinsdag, Woensdag Donderdag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 nur wor den ADVERTENTIËN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. couhahit. AilYertEülie- LnfliiilliL Prijs per 3 maanden f 1.20 per post fl.40. Losse nummers 6cent. ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels f 0.75, iedere regel meer 14 cent bewijsno. inbegrepen). Groote lett. worden naar plaatsr. berekend Vergadering van dm Raad dezer gemeente, op Zaterdag 16 Augustus 1919, 's morgens 10 uur. Afwezig meit kennisgeving de boeren Eeoen en Bouwena. De beer Bouwers doelt In rijn schrijven moe, dat hij verhinderd la da vergadering bdj te wonen en waar dit de laatste vergadering zal rijn, dia door den ouden Raad wordt gehouden, meent bij daaraan bet volgende te moeten toevoegen: Gedurende bet tijdperk, dat ik vertegenwoordiger van de gemeente was, kan ik niet anders dan met genoegen daarop terugzien. Mijn diamk aan u, mijn beer de voorzitter en niet minder aan den Raad voor de altijd aangename samenwerking. Ook mijn dank aan de stemgerechtigden van Oudkarspel voor bet vertrouwen mij die jaren geschonken. Ik hoop van harte, dat de kiezers van deze gemeente in de toekomst geen berouw mogen hebben van hunne keuze en de nieuwgekozen raadsledn bet hunne hebben bijgedragen zooveel htm mogelijk is, tot bloei van de gemeente. Ook hoop ik, voorzitter, dat bet EXA. nog geruiemen tijd een aangename taak mag blijven om als hoofd der gemeente te fungeeren. Van Ged, Staten is bet kohier EL O. niet goedge keurd teruggekomen. Er was besloten als hoogste percentage 8 pet. te heffen, doch dit mag niet tooo- ger zijn dan 4.11. Het zal hierdoor moedig zijn de verordening weer geheel en al om te werken, waar voor de heerGoet op een desbetreffend verzoek van den voorzitter zijn medewerking wederom toezegt. Besloten wordt het ingediende voorstel in te trek ken en zoo spoedig mogelijk met een nieuw voor stel voor den dag te komen. Gedurende de -maand Juli zijn 172 telegrammen ingekomen. Goedkeuring is ingekomen op de geldileenimg groot f12500 voor de gasfabriek en de geldleenimg van ten hoogste f1800 voor de distributie, waarvan gelukkig maar f800 noodig is. Naar aanleiding van het verzoek van den bar biers- en kappersbond om medewerking tot vast stelling van een 60-urige arbeidsweek, heeft voor zitter na gedaan verzoek, bezoek gehad van den voorzitter van de hier gevestigde afdeeling, welke na inzage van een desbetreffend wetsartikel ver zocht heeft, het adres voor kennisgeving aan te nemen, waaraan voldaan wordt lEen ingekomen verzoek van C Hoogeboom, om 8 maanden afschrijving op den H. On wegens ver trek, wordt toegestaan. Op het verzoek van den Raad om betreffende de salarissen van BUigemeeeter, Secretaris en Ont vanger dezer gemeente ie een boogere klas te plaat sen, is door Ged. Staten gunstig beschikt. Zou deze gemeente aanvankelijk in de 3e klasse komen, nu wordt ze in de 4e klasse opgenomen. Mede door het feit dat alle jaren in dienst van Rijk of Gemeente doorgebracht meetellen, heeft de burgemeester 19 dienstjaren en komt rijn salaris daardoor op f2200, wat die voorzitter hoog noemt. Nadat de Raad zijn goedkeuring hieraan hecht, dankt de voorzitter voot dit besluit. In de schoolgeldregeling met de gemeente Alk maar, moet eendge odm. wijziging aangebracht worden, waaraan zal worden voldaan. Hierna wordt |de gemeenjterekening Voorloopig vastgesteld met een ontvangst groot f75629.32, een uitgaaf groot f 75449.8814, aizoa een saldo groot f 179.51 K. De rekening van het Burgerlijk Armbestuur wordt vastgesteld met een ontvangst van f 390K95*, een uitgaaf van f 892451, alzoa Oen nadeelig saldo groot f 18.55*. •De daartoe benoemde commissie heeft beide re keningen nagezien en goedgekeurd. Van dien heer Eecen is bericht ingekomen, dat bij als plaatsvervangend lid van de gascominis- Ble bedankt, De heer Kalverdijk wijst er op, dat in de regeling voor duuirtetoeslag gezegd wordt tot f1500. Wan neer er gesproken werd van tot en met, zou dit voor het hoofd, der school een voordeelig verschil brengen van f75. De heer Kalverdijk stelt voor deze wijziging alsnog aan te brengen. Nadat de Baad zich overtuigd heeft, dat een zoodanig besluit geen verdere gevolgen met zich zal brengen, wordt met algemeen® stemmen als zoodanig besloten. Waar niemand meer het woord verlangt, zegt voorzitter bij de sluiting dezer laatste vergadering met den ouden Raad het volgende: «aar dit de laaste vergadering is die eendgen uwer bijwonen, kan ik niet nalaten u dank te zeg gen voor uwen steun en bijstand, in de Jaren uwer zittdmg ondervonden. Veel hebt ge in het belang onzer gemeente gedaan en belangloos veel tijd, hier aan opgeofferd. Inzonderheid wethouder 'Kroon, die "JN® ala raadslid en verscheidene jaren J°^LJler rijde heeft gestaan, mijn hartelijken dank. Steeds zullen de gehouden biju U ala aangename uren in herinnering blijven. Zeer zeker hebben wij in die zes jaren, dat ik burgemeester ben, verschil van meening gehad, is dit zelfs zeer veel voorgekomen, doch hebben zaken van personen weten te schei den, waardoor we vriendschappelijk hebben samen gewerkt. Wanneer ik thans terugga tot mijn tot burgemeester en voorzitter van uw college en rie daar nog bier aanwezig de heeren Kroon But- ter, Hansen, Over, Kalverdijk, Rootjes en Bouwers dan is in déze jaren het oude college aanstonds ge-' deel verdwenen, om plaats te maken voor een nieu wen raad. Zoo zult u dus aanstonds bulten dit college staan a zal dit voor U niet minder en voor mdj zeer on7 Vre'em<i zijn, doch ik weet zeker, dat u met w,, ?®neenschappelljke zaak zuilt meeleven, sluit 11 Bte^s aanbevelende in uw vriendschap, tk deze, onze laatste vergadering, ab®q®rin»8meamkrm te alkmaar. Uitspraken 15 Augustus 1919. Kei r Guidemond, huisvrouw van J.Steeman, a« v, R,; h. Johann.es Herman u» Heddeman, koopman te Alkmaar, ged. H. v, B.; c. Cornelis Beets, 'kooppian te Schermerhorn, ged, H. v. B.; d. Cornelis Rezel, koopman te Alkmaar, ged. H. v. B., diefstal en heling van f1225, ten nadeelen van L. Kroon, edsch tegen allen vier jaar gev.. uit- SPA^wta' t>' m' g0v"' c' en <1- vrijspraak. Albertus Roelof Ploeg, kopergieter te Hoorn, ged. H- v- B;> diefstal van- rijwielen, eisoh 10 m. gev., jaren!'aa^ m' K0V' voorwaardelijk met 8 proef- a. Dirk Potharat, los werkman, gedom. te Am- sterdam, ged. H. v. B., b. Heletaa Louisa Paetzbold, artiste, gedom. te Amsterdam, ged, H. v. B ver duistering van rijwielen 1 n. Vermeulen e.a. 'edsch tegen bedden 6 m. gev., uitspraak a. 8 m. gev.. b. vrijspraak. Hendrik van Dijk, boerenarbeider, zwervende, ged. H. v. B., verduistering van een rijwiel tn. A. Loots, eisch 8 m. gev., uitspraak 8 m. gev. voor waardelijk met 3 proefjaren. Pieter Hubert Koenen, kantoorbediende der pos terijen te Hoorn, ged. H. v. B., verduistering van zHveahons in dienstbetrekking, edsch 1 jaar en 0 in. gev., uitspraak 12 m. gev. Wegens vertraging eerst heden. ANNA PAULOWNA. Zondagmiddag had' aan de Molenvaart tegenover het café van den heer A. List, een wedstrijd in het ringsteken op fietsen plaats, waarvan de uitslag was: le prijs C. Looojensteijn, 2e prijs K. Jomgejan, 3e prijs W. Jong-ejan, 4e prijs B. Blom, Be prijs A. Hogewoning. WIERINGEN, Schreven wij in een vorig nummer over het drukke vreemdelingenbezoek aan ons eiland, ter- wille van den ex-kroonprins van Duitschland, Za terdag -kwam zelfs een vliegmachine ons eiland met een bezoek vereeren, met het kennelijke doel, belangstelling te toon-en voor den •kroonprins. -Het was Zaterdag 12 uur dat plotseling, een groote tweedekker-tvUegnaachine hoven het dorp Oosten- land verscheen. Zij droeg het merk K 167 en was bemand met vijf man. Wel een kwartier lang cir kelde de machine om den toren van de Ooster- 1 ander kerk hen, blijkbaar zoekende naar de Pasto rie, waarin de ex-kroonprins huisvesting heeft. De bestuurder bekeek waarschijnlijk echter de woning van het hoofd der school voor de pastorie, want hij zweefde maar steeds boven de schoo-lwoning. Vrij Laag kwam de machine, maar tot landing kwam het niet, daarvoor ia het terrein wel ten eenenmale ongeschikte Na een kwartier verdween de vliegmachine weer, in Westelijke richting. De geheele OoBterlander bevolking was top de been, en evenzoo de bewoners van het nabijgelegen dorp Den Oever. De Dijk zag zwart van het volk, dat met bewondering de evoluties van de vlieg machine gadesloeg- Ja, ons Eiland beleeft zoo van alles in deze dagen van het Hooge Bezoek. WIERINGEN. Naar men ons mededeelt, heeft de heer C. C. de Wit te West er land zijn herberg) uit de hand verkocht aan den heer W. J. Sanders alhier. WIERINGEN. Zondagnamiddag had Voor de zoovealste maal alhier weder een voetbalmatch plaats, tusschen de vereenigingen van Texel en hiér. Texel kwam met een sterk -elftal uit, hetgeen direct bewees, want alle partijen werden door hen glansrijk gewotomenj Van onze tolub (waren vele beste spelers absent. De uitslag was: Texel 8 en Wieringen 0 punten. Veel volk woonde de wed strijd bij ende ex-kroonprins was er niet, het geen voor de Texelaars jammer was. WIERINGEN. Ds. F. C. de Vries, predikant bij de Nedi Herv. Gern. te Oosterland e-a. alhier, heeft voor het op heim uitgebrachte beroep naar Ahbetoiroek, Z.-BL. be dankt. WIERINGEN. Tijdens een hevig onweer, hetwelk JJ. Zaterdag •boven ons eiland heerschte, werd te Westerklief een beste melkkoe van den heer D, F. Lont door den bliksem gedood. Het beest was niet verzekerd. TEGEN DE BELGISCHE INLIJVINGSPLANNEN In een dezer dagen te Roermond' gehouden alge meen® vergadering van» den R. K. Kiezersband voor Limburg, vroeg mr. Janssen, lid der Prov» Staten te Maastricht, of het aan het bondsbestuur bekend is, dat een in den kieskring Limburg gekozen Twee de Kamerlid streeft naar annexatie van een deel van Limburg. De -kiezers zuilen niet duiden, zegt spr., dat iemand, die op dergelijke wijze tegen al ler gevoelens ingaat, nog langer als hun vertegen woordiging aanblijft. De voorzitter deelde naar aanleiding van deze vraag mede, dat het bondsbestuur aan de katho lieke kamercluh gevraagd heeft, of haar iets meer bekend is van die kwestie en of zij reeds stappen heeft gedaan, waarop dr. Notens heeft geantwoord, dat bedoelde persoon mr. dr. EL van Groenendael is. Spr. wenscht dien heer v. 'Groenendael de gele genheid te geven om zich te verdedigen en hem in een schrijven een verklaring te vragen. Ook kan er een commissie benoemd worden, dia hem zal hooren. Het bevreemdt den heer Janssen, dat de heer van Groenendael niet opkomt tegen de beschuldiging van misdadige handeling tegenover het land. Wie niet schuldig is, iaat een beschuldiging niet op zich rusten, zegt spr. Op voorstel van den- voorzitter wordt besloten, aan het hoofdbestuur over te laten, of een com missie de zaak zal onderzoeken of dat -tot den heer van Groenendael een schrijven zal worden gericht Het resultaat zal in een zoo spoedig mogelijk te houden algemeens vergadering worden medege- dein(de namiddagvergadering heeft mr. dr. Nolens, lid van |fl;e Tweedie Kamer,) gesproken tjver |het annexiondsme .Spr. gaf als zijn meening te ken nen, dat zij, die gedeelten van ons^grondgebi^, willen onttrekken of ten minste (mhreuk ^ten maken op de souvereine rechten van om la^ hun doel niet zullen bereiken. De annexionistmche actie is voor spr. thans meer een oorzaak van ergernis dan van onrust De beer Noleus laakte voorts het optreden van het veelbesproken Kamerlid, waaraan gdtoeel derland -zich geërgerd heeft -Het staat, volgens spr. vast, dat dat Kamerlid, afgezien hoe zijn hande ling uit anderen hoofde moet worden 'gequalifi- ceord, de Limburgschë bevolking op de grootste wijze heeft beleedigd. Hij zal begrijpen, dat er voor hem in de op de Grondwet van Koninkrijk der Nederlanden be- ëedigde volksvertegenwoordiging geen plaats meer ta, en in ieder geval niet in de Katholieke Ka merclub. Ergernis verwekt de houding van enkele Lim burgers. Nederlandsche burgers en onderdanen, dia aan de annexionistiache propaganda meedoen. Tot hen zou spr. willen zeggen: staak uw onedel be drijf. Gij verliest er dan nog maar alleen het geld bij, dat ge er misschien voor hebt uitgegeven, maars tenzij ge u al te zeer gecompromitteerd hebt, kimt ge uw goeden naam misschien nog redden. Wat België zelf betreft, brengt de heer Notens hulde aan de Vlamingen en de Vlaamsche pers, met name aan de Standaard en Ons Vaderland, die aan de campagne tegen ons land niet meedoen, en aan mannen als Woeste, die den moed hebben, ook in de Belgdsche Kamer tegen het annextanisme op te komen, Applaus. Spr. betreurt echter, dat de Belgische regeering de annexionistische verlangens heeft overgenomen en deze door haar gedelgeerden te Parijs laat be pleiten. België en Nederland zijn op elkaar aan gewezen, om, over en weer, al de voordealen ta ge nieten van een goede nabuurschap. Besloten werd, om aan de Koningin toet volgende telegram te zenden: De R.-K. Kiezerstoand voor den kieskring Lim burg, vertegenwoordigende ongeveer 68.000 kiezers, betuigt Uwe Majesteit da onwankelbare trouiw van zijn leden aan Koningin en vaderland en hun om- verzettelijiken wil om bij voortduring Nederlan ders te blijven en spreekt het vaste vertrouwen uit, dat Uwer Majestedts regeering Limburg onverdeeld zal weten te behouden. Limburg hljjv-e in lengte van dagen bij1 Nederland. Voorts zijn de volgende telegrammen verzonden: Aan Zijne Majesteit den Koning der Belgen, Brus sel: Sire. De R^K, Klezersbotnd voor Nederlandsch Limburg, vertegenwoordigende ongeveer 68.000 kie zers, verontwaardigd over de voorstelling, in Bel gië gegeven, alsof de wenschen, van Belgische zijde aan -de Commissie te Parijs kenbaar gemaakt, ten opzichte van Nederlandsch Limburg, overeen zou den stemmen met da gevoelens van de Limburg- eche bevolking, protesteert tegen iederen aanslag op het internationaal statuut van Limburg en tegen iedere inbreuk op de rechten en belangen van de bevolking van dit gewest Aan Z.E. mr. Laroche, voorzitter van de commis sie voor de herziening van de tractaten van 1839, minister van buitenlandscbe zaken, Parijs. De Bond' van kiezers van de katholieke partij' In de Provincie Nederlandsch Limburg, vertegen woordigende ongeveer 68.00Q kiezers, kennis geno men hebbende van Belgische neigingen en aanma tigingen ten aanzien van Limburg, verklaart, dat deze neigingen en aanimafdgingen geheel in strijd zijn met de gevoelens en de overtuiging van de be volking van Nederlandsch Limburg, geeft zijn diepe verontwaardiging te kennen over die wijze, waarop de -provincie Nederlaindscto Limburg in toet geding is gebracht en. protesteert tegen iederen aanslag op toet internationaal statuut van Limburg en tegen iedere inbreuk op die rechten en belangen van dia bevolking van dit gewest. NEDERLAND EN BELGIS. De volgende vertrouwelijke omzendbrief van toet Belgische ministerie van builenlandsctoe zaken, in houdende onderrichtingen aan de Belgische agen ten in Limburg, wordt ons medegedeeld: Ministerie van BuitaniL Zaken. Directie P. Nr. 4246. Vertrouwelijke nota voor hot Groot Algemeen Hoofdkwartier. »-« M« M Op dit oogenblik moeten alle Belgische agenten in Hbllandsoh Limburg in de mate hunner krach ten medehelpen aan de voorbereiding van den te rugkeer dezer provincie aan het Moederland; geen enkele delegenheid verwaarloozen om aan de Lim burgers te toon-en dat -hum belang aan de zijde van België ligt; zonder onbescheidenheid die Limbur gers aammoedigen die zich onze partijgangers too rnen, zoowel zij die het in het geheim zijn als zij die het zouden kunnen worden. -De meest bereid willige hulp die zij aan, al deze zullen verleanen, moeten zij het verschil doen uitschijnen dat zij' tus schen Limburgers en Hollanders maken. Zij' moe ten eiken dag en bij elke gunstige gelegenheid hunne erkentelijkheid betoenen aan de Limbur gers voor hunne weldaden tegenover de Belgische vluchtelingen. Het is noodig dat op dit oogenblik de Belgen in Limburg den indruk wekken dat zij vertrouwen stellen in den gunstigen uitslag der onderhande lingen die met Holland gevoerd worden betreffende de herziening van de traktaten van 1839 en de re geling van de vraagstukken van de Schelde en die Maas; dat zij zich zeer zeker toonen van den steun dien ons door de Entente zal verleend worden en van de doelmatigheid van dien steun. Men moet niet |te veel rechtstreeksche propa ganda voeren deze aan de Limburgers overla ten; men geve te verstaan, dat, wanneer Lim burg opnieuw Belgisch wordt, het Limburgsch zal biij-ven of herworden, dat Limburg niet zal gehecht worden hij eene andere provincie, dat men er de Fransche taal niet zal opdringen, dat het katho licisme er evenzeer zal beschermd worden als on der het iBWandsch treglom; het anti klerikalisme is niet op zijne plaats in deze streek, integendeeL. DE GEWEZEN DUITSCHE KEIZER. •Men meldt uit 'Doom aan het „U. D.": Wij vernemen, uit goede bron, dat de ex-kedzar van Duitschland „Het Huls Doorn'" alhier gekocht heeft van mevr. Baronnesse van Heemstra—De Beaufort. OUDESLUIS. x Tijdens een hevig onweder dat hier Zaterdagavond: woedde, is dé bliksem geslagen in een boom bij het huls van den heer Wijn. De stukken er van lagen eeitige meters ver, Ook werft een ruit van de wo ning ingedrukt. De heer De V„ daarnaast wonende, en juist buiten staande, werd «enige oogemblikken bewusteloos. LANGEDUX. Men weet, dat hier over het algemeen op straat een groote drukte heerscht, als gevolg van het be staan der veilingen. Ook weet men, dat de hoofd straat zeer smal Is. Hoogst gevaarlijk ls het dan soms ook op straat, als tal van stoomfletaen langs den weg fietsen en men verbaast er zich over, hoe er niet meer ongelukken gebeuren. In Zuidacharwoude is een maximumsnelheid voor die rijtuigen vastgesteld, 15 KAf. per uur. Men schijnt er zich evenwel niet veel om te bekommeren, getuige het feit, dat in de vorige 2 weken niet min der dan 14 personen om het snelle rijden zijn be keurd. Wanneer zullen eens in alle gemeenten be palingen tegen het te snelle rijden in het leven war den geroepen. ZUTDSCHARWOUDE. Wat zeker zelden of nooit voorkomt, gebeurde Zondag alhier. In de kerk, waarin Da. Schermerhorn van Nieuwe Niedorp optrad, was geen enkele ouder ling of diaken aanwezig. WINKEL. Door den tusschenpersoon van dien Raad van Air- beid zijn 549 formulieren van in loondienst zijnde personen bewerkt. WINKEL. Mejuffrouw W. Oudt, werkzaam geweest bij die distributie alhier, heeft met gunstig gevolg examen afgelegd, al» kantoorbediende bij de Posterijen en Telegrafie en zal als zoodanig 16 September aja. te Amsterdam in dienst Worden gesteld. EEN MINISTERIEELS TIKFOUT. <De Ensched-eesche correspondent van Het Volk schrijft: Het is met de salarisregeling voor de leeraren aan de middelbare scholen te Enschede een treurige geschiedenis geworden. Oorspronkelijk was daar het college van B, en W. een regeling ontworpen, die nog iets gunstiger was dan het salaris-ontwerp der regeering toekende aan de leeraren der R. H. B. S. Ie 'klasse. Toen echter dit ontwerp ter kennis der gemeente besturen kwam, besloot de raad op voorstel van B. en W. en na Ingewonnen advies, het ontwerp in overeenstemming te brengen met de bezoldiging der le klasse; in de meening dat daartoe des te eer der goedkeuring zou worden verkregen. Men wachtte, zooals veelal op mindstetrieele bet- schikkingen, een geruimen tijd en toen kwam de afwijzende beschikking. lEen salarisregeling Ivoor Enschede kon niet goedgekeurd worden als die der le klasse. De minister gaf daarbij te kennen, dat een regeling volgens de salarieering detr 2e klasse geen 'bezwaren zou ondervinden. Voor het personeel een teleurstelling; voor die ge meente eveneens, die al de grootste moeite heeft gehad geschikt personeel te krijgen. Er was even wel niets aan te doen. Men schikte zich naar dien wensch van den minister en besloot da regeling in den aangegeven geest te wijzigen en opdertusschen te trachten dien minister van de wani-hwi ijikheld eener betere regeling te overtuigen. Wederom werd gernimen tijd gawachtt flocü de raad had geen bezwaar ,waar de regeling geacht werd 1 Januari te zijn Ingegaan, aan het personeel een voorschot te verJeenen overeenkomstig bet be drag dat de leeraren zouden ontvangen hebben. De minister had immers bij voorbaat goedkeuring toe gezegd. Helaas, dezer degen komt andermaal ds ministe- rteele beschikking: afgewezen. De minister had in zijn vorig schrijven een „tik fout" ontdekt. Niet volgens de 2e, maar volgens de 3e klasse werd nu de salarisregeling gevorderd. Een nieuwe teleurstelling voor het personeel en tot overmaat van ramp zal het nu nog moeten te rugbetalen, wat het reeds te veel heeft ontvangen als voorschot. GERED. Zaterdagmiddag is aan toet stille strand te Sche- veningen een der zwemmers met levensgevaar van een wissen dood gered De man wias te ver in zee gegaan en kon den wal niet meer bereiken. Op zijn geroep om hulp begaf een der bezoekers van bet strand zich onmiddellijk te water en het gelukte hem den drenkeling, die reeds het bewustzijn had verloren, met veel moeite het strand te bren gen. Door middel van een zuurstofapparaat wenden de levensgeesten weder opgewekt. 'T KAN VERKEEREN, Een landbouwer te Zuidveen, nabij Steenwljk, kocht voor 14 dagen een drachtig varken voor f850. Thans heeft dat varken 10 biggen geworpen. Gere kend naar den prijs van f 45, waarvoor J-L Maan dag die jonge dieren op de markt aldaar verkocht werden, maakt dat een bedrag van f 720» 't Kan verkeeren. Voor nog geen twee jaar wierp men in heteUfdo Zuidveen de pasgeboren biggen weg en liet ze van gebrek omkomen. Op de markt alhier stopte de eene boer den ander, als hij kom, ongemerkt de 6 weeksche biggen op den wagen om er maar af te komen. De dieren hadden toen niet de minste waarde,

Schager Courant | 1919 | | pagina 1