Raad Heerhugowaard. Woensdag 27 Augustus 1919. 62ste Jaargang No. 6471. Vergadering van den Raad der gemeente Heer- gehouden op Dinsdag dén 26 Augustus Voorzitter Burgemeester Van Slooten. Afwezig de heer Bos, die door omstandigheden verhinderd was. Voorzitter opent de vergadering, waarna lezing en goedkeuring der notulen volgt. Ingekomen is een circulaire van het Haukemaleen, waarin wordt medegedeeld, dat bestuurders en cal- latioren van het Haukema-leen te Bolsward voorne mens zijn over te gaan tot het begeven van een studiebeurs. Nakomelingen uit de familie van den stichter, die naar de beurs wenschen te dingen, zul len zich schriftelijk bij bestuurders-collaitioren moe ten aanmelden, terwijl sollicitanten zich hebben te onderwerpen aan een vergelijkend examen. Daar bestuurders-collatioren weten of vermoeden dat er in deze gemeente leden' uit de familie van den stich ter woonachtig zijn, doen zij deze kennisgeving. Daar aan voorzitter en aan de raadsleden niets hieromtrent bekend is, wordt de circulaire voorloo»» pig voor kennisgeving aangenomen. Volgt hét jaarverslag van die te Hoorn gezetelde Gezondheidscommissie, dat wegens zijn uitgebreid heid niet wordt gelezen, doch "voor de raadsleden, die er belang in stellen, ter lezing, beschikbaar zal zijn. Voorzitter zegt, dat het der moeite wel waard is, om van' den inhoud kennis te nemen. Van den onlangs in functie getreden Armvader en hulptelefoonkantoonhouder J. de Jong, is een ver zoek ingekomen om eenige vergoeding te mogen erlangen in verband met het onlangs aanleeren van de toediening van' het hulptelefoon- en telegraafkan toor. Dat heeft adressant behalve wat reiskosten, ook een dag of 8 arbeidsloon gekast. Voorzitter licht nog toe, dat De Jong, die uit Hoorn hier gekomen is, hier met 1 Augustus in functie zou komen. Dan zou een instructeur van wege den telefoon- en telegraafdienst hem met het noodige op de hoogte kunnen brengen. Maar er was geen instructeur beschikbaar. Zoodoende moest De Jong bij den met 1 Augustus j.L afgetreden vorigen functionnaris De Heer, „in de leer". Dat moest dan vóór 1 Augustus gebeuren, vandaar dat De Jong verzuim van arbeidsdagen kreeg. De heer Met legt nu aan voorzitter een telegram over dat niet best in orde is en zou daarin wel verbetering wensohelijk achten. De Jong is naar het oordeel van den heer Met niet voldoende met taal en schrijven op de hoogte, zooals uit dat telegram kan blijken. Voorzitter geeft toe, dat dit telegram van De Jong niet best is; trouwens dat was met De Heer al niets beter. Voorzitter vindt het voor hen ook geen ge makkelijke taak om te doen. En daar de vrouw van De Jong nogal fouten schrijft, is die vrouw niet als plaatsvervangster aangewezen. De zoon van De Jong is nu voorloopig als plaatsvervanger aangesteld. En over het schrijven van De Jong zelve zijn geen opmerkingen gemaakt. Het is in zooverre iets, dat ons betrekkelijk niet aangaat; ze hebben hem geac cepteerd! De heer Overtoom Het zal wel peter worden, als hij het wat langer gedaan heeft. De heer Poland deelt die meening. Voorzitter: Ja, De Heer heeft aan De Jong geen onderwijs in de Nederlandsche taal gegeven, die kon De Heer zelf niet! De heer Schilder, vroolijk: „Die is mooi hoor!" Voorzitter: De zin in dit telegram deugt niet. De heer Schilder, tot den heer Met: Maar Jaap, jij maakte in het rijtuigvak ook niet dadelijk eerste klasse rijtuigen! De heer Krom meent, 'dat al was het telegram bij het opnemen, voor De Jong wellicht niet duidelijk, het toch voor den betrokken persoon, geadresseer de, niet zoo onduidelijk zal zijn geweest. Voorzitter zegt, we zonden De Jong opmerkzaam kunnen maken, dat hij de telegrammen toch zoo goed mogelijk overbrengt. Algemen wordt dit goedgevonden, terwijl mede met allen voor wordt besloten, om aan De Jong in verband met diens ver zoek, eenige vergoeding te doen toekomen. In verband met een schrijven, ingediend door het gemeentebestuur van Oterleek, aangaande het vanaf 1 Juni ten laste der gemeente Heerhugowaard ko men van de verpleegde krankzinnige mej. A. Goet, wordt, nadat door voorzitter de Koninklijke beslis sing, te dezer zake genomen, nog eens is voorge lezen, algemeen goedgevonden, dat zij vanaf 1 Juni j.L als verpleegde ten laste onzer gemeente komt. Voorloopig heeft zij nog voldoende middelen, waar uit de kosten aan de gemeente gerestitueerd kun nen worden. - Van den Nederl. Bond van Geh.-Onth. is een ver- zoek ingekomen om bet tappen van sterken drank in deze gemeente op lotingsdagen te verbieden. Goedgevonden zoodanige verbodsbepaling te maken. Namens het Kerkbestuur van Veenhuizen is an den secretaris van dat bestuur, den heer C. Appel, bericht ingekomen, dat de voorzitter geen verga dering ter bespreking over den toren wemsoht te ïbolGiffiffien Voorzitter is van meening, <iat dit schrijven toch wel als namens het kerkbestuur van eenhuizen gestuurd kan worden beschouwd. De heer Does stelt naar aanleiding hiervan oor om vanuit het gemeentebestuur onderzoek te doen, om in deze zaak meer licht te krijgen. Blijkt net, dat de toren in onderhoud voor rekening her ge meente moet zijn, welnu, dan is dat ook goed. Maar anders kunnen we dan toch ook onze maatregelen nemen om van het onderhoud van dien toren af te komen. Voorzitter: Dus u zou bii Ged. Staten nadere inlich tingen willen inwinnen. De heer Does: Ja, dat was mijn bedoeling. Mis schien zijn er hier in het gemeentearchief wel stuk ken, die op de zaak betrekking hebben. t oorzitter betwijfelt dit zeer. De heer Krom meent: Of het is eigendom der ge meente en dan kunnen we er mee doen wat we wil len óf het is geen eigendom der gemeente en dan zijn we ook niet verplicht tot onderhoud. Ook spr. zou bij Ged. Staten willen hooren, of wij er ons van kunnen ontdoen, om dan tot verkoop of zoo te kun ne i overgaan. De heer Met: De gemeente is denkelijk wel eige naar. Ons ■wetboek zegt, dat bij 30 jaar ongestoord gebruik eigendomsrecht intreedt. Als wij er aan tornen is te verwachten, dat het kerkbestuur van eenhuizen ook niet stil zal zitten. Als het zoover kwam, dat de toren werd afgebroken, zouden de kosten misschien veel grooter zijn. als van het on derhoud. Ik vind, we moesten er niet verder op in gaan. De gemeentetoren is van de gemeente, was hij van het kerkbestuur, dan zou men er niet, zooals nu, beschikking over hebben voor het vlaggen op de dagen, waarop dat gebruikelijk is. Is de toren van de gemeente, dan hebben wij er wel vrije beschik king over. De heer Overtoom vindt, dat het thans niet de vraag is of de toren is: gemeentetoren. Waar reeds aan het kerkbestuur is gevraagd: willen jullie den toren te Veenhuizen koopen van de gemeente, daar moet, vind ik, nu niet nog worden gevraagd: is dat onze toren wel? De heer Does zou willen weten, welke positie wij ten opzichte van den Veenhuizer toren hebben in te nemen. De heer Overtoom blijft het wat kinderachtig vin den om nu te vragen of het onze as. De heer Blauw: De heer Poland kwam van den herfst met het voorstel en hij hadi vernomen dat de Veenhuizer kerk rijk was. Maar die is heel arm. Als dat toen goed bekend was geweest, dan zou het voorstel niet zijn gekomen. Doch ik zou wel wil len, dat de heer Poland zijn voorstel introk. De heef Poland dient hierop dadelijk van ant woord en zegt: het is niet mijn doel het voorstel in te trekken. Of het Veenhuizer kerkbestuur ka pitaalkrachtig is of niet, dat doet er niet toe. Drie torens worden niet door de gemeente onderhouden. Deze wel. Dat is bevoorrechting van den een boven den ander, 't Is wel gebleken, dat het kerkbestuur van Veenhuizen niet rijk is, wel is de Diaconie daar rijk. Maar als de gemeente den toren altijd In onderhoud heeft, ben ik nog niet eens met den heer Met dat opruimen meer zou kosten als onderhoud. Ik zou dan toch liever één keer pijn hebben, dan voortdurend ziek te zijn. De heer Blauw: Veenhuizen is in 1853 overge gaan hij Heerhugowaard en het doel was toen, den toren te onderhouden en niet af te breken, 't Is een oud recht. De heer Poland zegt, neen, het is geen oud recht, als de gemeente verplicht is, den toren te onderhou den, moeten er bewijsstukken zijn en die schijnen er niet te liggen. Dat het geen verplichting is voor de gemeente den toren te onderhouden, kan het kerkbestuur van Veenhuizen nfèt weerleggen. Het kerkbestuur kan niet aantoonen dat de gemeente verplicht is tot onderhoud. De heer Met wil ook nog' even er iets over zeg gen en, als de heer Poland hem wil onderbreken, zegt de heer Met tot hem: U heet voor manier omi maar in de rede te vallen, doch ik heb het woord en ik zal mij zoo noodig op het reglement van orde beroepen. De heer Met is van meening, dat de gemeente de aangewezen man is om zijn eigen spullen' te onder houden. De heer Overtoom zegt tot den heer Poland: U twijfelt toch niet of de toren wel eigendom der ge meente is? De heer Poland zegt, daaraan niet te twijfelen. De heer Overtoom: U - heeft toch geholpen om heit besluit betreffende den toren er door te krijgen. Voorzitter acht dat nu de discussiën een minder aangenaam verloop zouden kunnen krijge.n de zaak eigenlijk ook genoeg besproken. De toren is aange nomen door de gemeente, met al het goede en kwade, dat er aan is. Wij hebben steeds ons best gedaan voor het onderhoud en de bestaande toestand moesten we maar bestendigen, liever dan een besluit te nemen dat toch zeer waarschijnlijk niet door Ged. Staten zal w orden goedgekeurd, als we goedkeuring vragen op het besluit om den teren te verkoopen. En als we hem afbreken, moeten we hem toch weer in een toestand brengen, dat hij 'bruikbaar is. Liever zou ik willen voorstellen, het te laten zooals het is. De heer Wijnker wil gaarne een eind aan de zaak zien. - Voorzitter zegt, dat B. en W. vinden, dat de raad in deze zelf maar 'n voorstel moet doen. De heer Borst stelt voor, het torentje te laten zoo als het is. De heer Schilder zegt, zich. met het oog op de slechte verstandhouding die tusschen Veenhuizen en de Waard zou Jcomeh, h.est met Borst's voorstel te kunnen vereenigen. De heer Poland wil dan Ged „Staten goedkeuring vragen om den toren zoo mogelijk van de hand te doen. Met de heeren Poland ,Krom. ^Wijnker en Does voor en de andere 6 aanwezige raadsleden tegen wordt het voorstel.Poland verworpen. Het voorstel Borst 'om den .toren te behouden in den toestand waarin die zich bevindt, wordt met 6 stemmen voor en de hee ren Poland, Krom. Wijnker en Does tegen aangenomen. Voorz.Dus dat is voorloopig van de baan. Een voorstel van den heer Van der Meuvel, ambt. ter secretarie alhier, om verbetering van jaarwedde) is nog niet door B. en Wi. behandeld en kunnen zij. in deze geen advies uitbrengen. Ook van veldwachter Haster is een verzoek om ver hooging van salaris ingekomen. Deze adressen worden eerst naar B. en W, verwezen om prae_advies. De circulaire aangaande de regeling door Ged. Staten van de salarissen van Burgemeesters, .Secretarissen en Ontvangers komt nu ter tafel en B. en W. kunnen zich vereenigen met de indeeling onzer gemèente hiér bij in de \e klasse en met de 'aangegeven jaarwed-t den, zijnde voor Burgemeester f 2600. secre:aris f 2000 tot f 2500 (als de ambten zijn vereenigd f 1900, en ontvanger f 1200f 1600. De heer Poland stelt voor om, wat er vorig jaar bij 'bespreking o\er dit punt is gezegd, na de notulen te hebben geraadpleegd, nogmaals aan Ged. Staten te berichten. Het voorsteLPoland wordt met de heeren Does, Po land en Krom voor en de andere 7 tegen verworpen. De heeren Met ,Krom en Does hebben als commissie de gemeenterekening nagegaan. De heer -Mét rappor teen dat alles in orde is en tot goedkeuring wordt geadviseerd. De commissie bevond ook de Armbestuurs rekening in orde en adviseert, ook die goed te keu-i ren. Beide rekeningen worden goedgekeurd. De gemeenterekening geefi aan f 469.74 voordeélig saldo. De Armenrekening f 408.07 nadeelig saldo. De heer Krom dringt aan op zooveel mogelijk ge lijke verdeeling van leverantie aan. het Armbestuur onder jie winkeliers. Voorzitter zegt .dat dit reeds in bespreking is ge komen en dat er op is gewezen. De heeren Blom, Poland en Bos hebben de reke ning van het El. bedrijf nagezien en in orde bevon den, blijkens rapport van den heer Poiand. Het na deelig slot was f 1153.64. Geadviseerd wordt tot goed keuring. Aldus besloten. Dezelfde heeren hebben ook de rekening van het Levensmiddelenbedrijf nagegaan en enkele kléine ver schillen geconstateerd, doch overigens was het in orde. De commissie kan, indien die verschilposten op da nieuwe rekening in orde worden gemaakt, tot goed-, keuring adviseeren. Dienovereenkomstig wordt besloten. Aan de diverse boekhouders en de commissiën wordt dank gebracht voor hunnen arbeid. Voorz. wil nu nog eenige nadere mededeeling doen omtrent het electr. bedrijf en de mogelijke uitbreiding daarvan. De commissie heeft eenige gegevens ■yérza-. meld ten aanzien van de eventueele uitbreiding. Tot heden hebben zich 202 aanvragers aangemeld yoor aan sluiting in het gebied der uitbreiding, en dat wel met totaal 472 lichtpunten, waaraan een opbrengst van f 10252 is te ontleenen. Voorz. zegt aan den Ingenieur te hebben gevraagd, of die. berekening wil geven. Spreker is gisteren bij hem geweest, ter bespreking en op '.t oogenblik is er wel aanleiding om uit 'ie "brei Jen. Het tarief voor de lichtpunten wordt iets Jiooger. Dc jaarlijksche garantie voor het eerste lichtpunt *al zijn f 10 voor 2 lichtpunten f 15, yoor drie f 20, voor vier f 25, enz. Dan zijn er nog 18 nieuwe woningen, die zullen kunnen worden aangesloten. De heer DoesIk heb na de rondgang nog 4 eigenaren voor aansluiting hij me gehad. De heer Krom merkt op, het wel eenongerijmd-j heid te vinden als iemand in een _gemeentewoning woont en zelf voor electrische geleiding moet zor gen, maar met de verloskundige is het toch Zoo ge gaan een paar jaren geleden. Voorz.Dat zijn dingen, die de commissie goed onder de oogen moet zien. Binnenkort vergadert de commissie van hijstand om dat te bespreken, hoe dat te regelen is. De heer KromEr zijn gemeenten, waar de Provincie Jjet geheel exploiteert. Spr. zou daar wel voor gevoe len en wil wel graag de menschen aan electrisch licht helpen, maar als we er zoo af konden komen dan was dat wel goed. Voorz.Als Provincie of Electriciteitsmaatschappij 't willen overnemen dan is dat goed, maar 't is niet zekeru dat die dat willen doen. De heer Met merkt op, dat Oterk'ek nu onder helt bedrijf van de P.E.N, is opgenomen. Spreker zou wei van gemeentewege willen vooi ft omen aai Bijv. eenigê maan den na aansluiting petroleumlampen worden aange schaft. Voorz.Als wij tot uitbreiding overgaan, krijgt de gemeente al meer risico. Het zou zoo kunnen dat van gemeentewege stroom gelegd wordt tot de meter en dat de aangeslotenen yerplicht zijn, In de huizen geen.' ander dan electrisch licht te bezigen, (geen petroleum, gas, enz.) Dan had men zekerheid van de opbrengst. De heer Blom acht dit toch eigenlijk een paarden-' middel. De heer Krom: Ja, als je dat kon gedaan krijgen. Voorz. vindt, we moeten goed overwegen wat we doen. De heer WijnkerAls andere wijken komen met aanvragen, wat dan? Voorz.Dan vragen we daarover meer gegevens. Spr. is er wel voor om als het eenigszins kan,, de uitbreiding te doen. Maar de raad moet beslissen. De Ingenieur is uitgenoodigd te komen. En deze mede-i deeringen kunnen we nu doen, verder op 't oogern blik .niet. De heer Met zou voor het maken der huisinstallaties bij Voorkeur ingezetenen willen kiezen. Die voelén verantwoordelijkheid voor het door hen afgeleverde werk meer dan zij, die buiten de gemeente wonén, Voorz. zegt toe, dat met deze opmerking rekening zal worden gehouden. Komt ter tafel begrooting der gemeente, dienst 1920. in ontv. en uitg. sluitende op f 77366.28 (met f 4158.30 voor onvoorzien). Armenbearooting geeft aan f 7396.95 in ontv. en uitg. (met f 101.38 .voor onvoorzien). Het Armbestuur zal f 5000 subsidie van de gemeente ont vangen. Van het EI .bedrijf is nog geen begrooting ingekomen. Het levensmiddelenbedrijf is opgehevén, toch zal daar nog wel een schema van inkomen. De begrootingen zullen ter inzage zijn. Voorz wijst er op, dat de heeren, Bos. _Blauw. Schilder en Overtoom hier heden voor 't laatst als raadslid aanwezig zijn. De heer Bos is niet aanwezig. Voorzitter denkt in den geest der vergadering 4e spreken als hij al deze heeren hartelijk dank zegt voor al wat zij in het belang der gemeente hebban gedaan. Verschil van opinie werd steeds vriend-' schappelijk opgelost en voorz. dankt de heeren allen voor hunne medewerking en hoopt, dat het hen in hun verder leven - en mochten zij eventueel nog eens in het raadscollege terugkomen -wél zal gaan. JJe heeren Schilder, Blauw en Overtoom beantwoor den achtereenvolgens voorzitter in welgekozene woor- en brengen hem hunnen dank, waarna na mededee ling dat obligatie No. 10 in de gemeentelijke géldlee-t ning 17 Januari 1914 is uitgeloot,,, de vergadering onder dank door voorzitter wordt gesloten.

Schager Courant | 1919 | | pagina 5