pBOTntKn, gaat ooft buiten de gemeente en daardoor zeer lab lig tp beroken, De meeste zorg éto moéitjé daarmee Hebben natuurlijk degene die ligt minst kapi taalkrachtig zyn, die vlugge vervoermiddelen om den dokter te "balen, niet kunnen, betalen. En ik zel^ zegt spr.. woon in een volksbuurt en dan wordt daar maar de hulp van een buurvrouw of kennis ingeroepen en ontstaan er "toestanden die niet mogen worden be stendigd. Het is in het laatste jaar, ongeveer 2 jaa4 voorgekomen, jdat 10 verlossingen zonder de hulp van den uokier hebben plaats genad en dat daarbij maar ee11 vrouw heeftgrfiolpen, die wel is waar in deze veel routine heelt, maai' toeti niet deskundig is. De dokter was niet aanwezig .en dit zijn toestanden, die in een beschaafde maats ctiappij als de onze wiet langer mogen voorkomen, is er een vroedvrouw, dan kan deze de plaats van den dokter innemen. Spr. wijst er op, hoe de dokter eerst zeer ^nthousiant was voor hare plannen, maar nu eensklaps is omgev draai.il. om welke reden is spr.' niet bekend. Dokter was zelfs bereid om alle verlossingen aan de vroede vrouw over te dragen. De dokter is nu echter geiieel veranderd, waarom weet spr. niet. Maar daardoor is haar de beste steun voor haar voorstel ontvallen. Toch biijlt spr .bij haar meeuiing, dat twee hulpen voor de verlossingen hier noodig zijn, de dokter alleen zal dat nooit kunnen redden. 1 De heer Breebaart informeert, of de zuster gediplo meerd is, wat verlossingen belieft. i Voorzitter zegt van niet, maar zij is toch uitnemend in staat den dokter van dienst te zijn De heer Breebaart is eveneens van dat oordeél.ên meent, dat haar hulp wei opweegt tegen die van de tegenwoordige titularisse. Voorzitter meent, dat in een 'kleine plaats als Wiin-t -i kei, voldoende verloskundige hulp aanwezig is, als -de dokter ©r zonder vroedvrouw is. De ondervinding in de jaren heeft geleerd,, bovendien, dat de vroédy vrouw zelfs niet werd gehaald, al kon men haar hulp voor niemendal ontvangen. Door die menschen werd de dokter gevraagd, ai moesten zij hem betalen. Spr. wijst op de Vluggere verkeersmiddelen, dokter rijdt zelf auto, men kon hem op de fiets halen en dan jtou hij joch in betrekkelijk korten tijd aanwezig zijn. Een vroodvrouw Jta» bier kit adizalf geeö be staan hebben. Mevr, Houtkooper—Bol zegt. dat in haar omgeving nooit een woord tegen de hulp van een vroedvrouw isgezegd. Men wil liever die hulp dan in 't geiieei geen. De hoor Van Leersum acht het verkeerd, dal mem schen, die het, niet kunnen betalen, de hulp een ér vroedvrouw zouden krijgen, terwijl die'het wel kunt nen betalen, den dokter zouden krijgen. De gemeénté heeft jegens allen dezelfde verplichting en aiién moé ten dus ma. over doktershulp kunnen beschikken.. Spr. wijst er dan ook op, hoe in de nieuwe iustructie van den gem.jgeneesiieer is vastgesteld, dat hij 10 verlossingen zal moeten doen en hiervoor f 12 ver goed krijgt. Bij het ontslag van de vroedvrouw wprdt dit verhoogd lot f 15. Uit de statistiek blijkt, dat per Jaar ongeveer jn Winkel 25 verlossingen plaats hebben en als alle 15 nu eens niet betalen kunnen, moet de dokter daar optreden. Men kan het den dokter wat vergemakkelijken door de hulp der zuster in te roepen. Deze kan voorloopdge huip en voorlichting verleenen én kan vroeg genoeg zien wanneer dokters huig noodig is. Zij heeft daarvan vol doende ervaring. Blijkt het, dat de dokter voor, deze bevallingen te weinig salaris ontvangt, zoo kan het wor den verhoogd. Spr. beriiaalt, het zeer verkeerd te vinden, dat alleen de anueren op de hulp der vroed^ vrouw zijn aangewezen. Spr. wijst,"'verder op Schagen waar ook de vroedvrouw geen bestaan heeft en hutten de gemeente patiënten moet zoeken. Ook hier zal zij geen voldoende praktijk hebben. Spr. raadt aan oin eerst eens een jaar .te werken onder dé niéuwe mv sjructie van den dokter en Ie zien, hoe of dal bevalt. Die dokters zijn er, volgens spr. „zelf wel wat de schuld van. .dal, de .vroedvrouwen te weinig hebben te doen Immers met die ziekenlondsenbewegiing héb ben de doktoren zelf gezegdgeef 25 cent per wéék meer en wij zullen ook voor de verlossing zorgen De oorzaak, dat de dokter hier van meening is verani derd. ligt misschien jin het feit, dat spr. met hem een huishoudelijk praatje heeft gehouden en op dit teil heeft gewezen En .dat de hulp van den dokter wel eens noodig .zal zijn, zonder dat ar is, och, dat komt bij de beter_gcsitueerden ook voor en waar er nu .eén zuster is. .die de menschen kan voorlichten, zal de dokter beier op de hoogte ziju van den lijd der bevalling enz. En dan zal de dokter ook wel aanwezig zijn en helpen. Mevr. Houtkooper—Bol blijft wijzen op de 10 ge. vallen waarin elke hulp ontbrak. Dat is de praktijk en die heeft, voor spr. de grootste waarde. Dp heer Van Leersum zegt, dat toen de instructie nog niet werkte. De dokter was toen niet verplicht te helpen. Mevr. Houtkooper—BolDe hulp ia n,ooit ^jeweL, gerd. De dokter was er niet. De heer Van Leersum: 'Thans ka-" men hem kennis geven wat er te wachten is. Die dokter kan elders zijn, dat gebeurt ook ons!, maar de vroedvrouw* ton 'ook eide.s Mevr. Houtkooper-rBoIDat zal minder voorkomen. De .heer Van Leersum: Dat geef ik u toe Maar iaat ons eerst <aens zien hoe de instructie werkt. Dezé bqgint feitelijk eerst iin 1920, De lieer Breebaart zegt, het met den héér Van Leersum eens te zijn. Er is nu een zuster, de dokter kan vroeg 'genoeg worden gewaarschuwd, er is altijd wel iemand die hem kan halen als hij 'niet aanwezig is. En dan zal het niet zoo spoedig noodig zijn, dat een buurvrouw of klemnis optreedt De heer Kaïnp meent, dat de tijd voorbij is, dat men buurvrouwen te hulp vraagt omdat we nu een zuster hebben en spr. gelooft dat deze wel- be hulpzaam zal zijn. Mevr. Houtkooper-Bol deelt nu mede, dat de zus ter een antipathie tegen deze zaak heeft en meent dat het een zaak voor een vroedvrouw is en dit ook den dokter meegedeeld heeift. Daarop heeft de dok ter haar voorgesteld in voorkomende gevallen den wachttijd daar te zitten, doch ook dan wordt te veel van de zuster gevergd, omdat, wanneer dat in den nacht gebeurd, zij toch 's morgens om 6 uur weer voor haar wijk klaar moet staan. De zuster gevoelt wel voor kraamvrouwverzorging, maar heeift geen liefhebberij voor verlossingen. Wanneer de dokter te veel buiten dé gemeente is, zal hulp dus noodig zijn. De secretaris wijst er op, dat de instructie van den gemeente-arts zoo luidt, dat, wanneer de praktijk in deze gemeente lijdt onder de praktijk van bui ten de gemeente, hem de bevoegdheid kan worden ontzegd de praktijk buiten de gemeente waar te ne men. Voorts wordt er op gewezen, dat Dr. Keus alleen dit jaar onder instructie als gemeentearts werkzaam is geweest, doch dat hij de instructie nooit heeft geteekend. Thans is dat met den nieu wen dokter anders. De instructie voor de zuster geeft aan, dat zij hulp moet verleenen waar hulp noodig is. Dat de zuster zich ook niet onttrekt, blijkt wel uit de hulp die toegezegd is aan spreker. Zij bood zich zelf voor die hulp aan en zij heeft toch geen reden om eerder ons te helpen dan een ander. Mevr. Houtkooper vraagt of een toestand als hier ook op andere plaatsen gebruikelijk ia Zij oordeelt, dat er voor de zuster te veel verantwoor delijkheid in deze gaat schuilen. Voorzitter zegt dat de ondervinding heeft geleerd dat men liever niet de vroedvrouw vroeg doch den dokter. De heer Breebaart vraagt hoe het zal gaan bij be smettelijke ziekten. De secretaris zegt, dat de zuster dan hulp kan verleenen, doch niet anders dan onder te stellen voorwaarden. De heer Breebaart merkt pp dat het gevaar van besmetting bij verlossingen dus grooter wordt dan in andere gevallen. Mevr. Houtkooper meeat, dat deze omstandigheid (niet langer ïresfenOTga ftati Wijven en zij wijst «rog eens op de ervaring die zij in deze heeft gehad. De heer Breebaart merkt ook op, dat men vroeger zich verongelijkt gevoelde wanneer men op de hulp van de vroedvrouw was aangewezen. Daarom acht hij het systeem van B. en W. wenschelijker om ieder een gelijke rechten te geven. Spr. geeft ln overwe ging de zaak eens te probeeren zooals B. en W. voorstellen en er tevens den dokter opmerkzaam op te maken, dat de praktijk ln deze meente niet mag lijden onder die buiten de gemeente. Het voorstel-mevr. Houtkooper-Bol wordt hierop verworpen met"5 tegen 2 stemmen, die van mevr. Houtkooper en den heer Kriek. Mevr. Houtkooper vraagt of het in de bedoeling ligt de zuster voor de hulp salaris te geven. Voorzitter zegt, dat dit er niet aan vast zit Spr. meent dat wanneer er hulp noodig is, dat ze bij instructie die hulp imoet verleenen. Mevr. Houtkooper zegt tot de tijd wel zal leer en of het goed gaat. De heer Breebaart zegt, dat als het niet goed gaat, hij met mevr. Houtkooper zal meegaan. Mevr. Houtkooper stelt verder voor voor hulp aan kraamvrouwen een post van 1200 op de begroo ting te plaatsen. B. en W. merken op, dat dit een kwestie van onderstand is en stellen voor dit verzoek in handen te stellen van het Burgerlijk Armbestuur en wijzen er op dat uit niets gebleken is dat door het Arm bestuur geen onderstand werd verleend wanneer die noodig was. Mevr. Houtkooper acht het niet wenschelijk de zaak bij het Armbestuur aanhangig te maken, om dat hèt dan meer het merk gaat dragen van bedee ling en het niet een ieder even gemakkelijk valt bij het Armbestuur aan te kloppen. Spr. wijst of) het geval van Koeten, toen heeft de gemeente ook geholpen. Voorzitter zegt, dat dit een geval van geneeskun dige hulp is, maar de voorgestelde onderstand be hoort bij het Armbestuur. De heer Van Leersum: Volgens de Armenwet. Het voorstel van B. en W. wordt goedgevonden. De begrooting van het Burgerlijk Armbestuur wordt goedgekeurd, sluitende in ontvangst en uit gaaf op f5721.73, met een gemeentesubsidie van f4500. M>"touw Houtkooper-Bol stelt voor het Burgerlijk Asrar i/estuur op te dragen aan ©lken armlastige de onderdomsrente te doen uitkeeren, voor zoover noodig tot aanvulling van zakgeld en het restee- rende op een spaarboekje te plaatsen, welk bedrag bij overlijden aan het Armbestuur komt. B. en W. stellen voor hier geen beslissing te ne men, omdat het een zaak van het Armbestuur is. Wel zouden B. en W. het Armbestuur ln overweging willen geven het zakgeld ruimer te stellen. Mevrouw Houtkooper-Bol zegt, dat het zakgeld tegenwoordig 20 cent is en noemt als voorbeeld ddt iemand niet in de gelegenheid is met den postwa gen haar familie of kennissen te bezoeken. Wan neer wij menschelijk denken, moeten wij ook niet onmenschelijk handelen. Het heeft spreekster ver wonderd dat niet meer dan 20 cent zakgeld werd gegeven. Voorzitter gelooft wel dat dit punt het Armbe stuur is ontgaan, het was zeker gewoonte. Spr. twijfelt niet of ook het Armbestuur zal een ruimer zakgeld willen geven. Om nu echter de 3 gulden ouderdomsrente vrij te geven, B. en W. meenen dat daarvan wel misbruik zou kunnen worden ge maakt en dat het wel kon voorkomen dat het over schietende aan de nabestaanden komt. Mevr. Houtkooper meent, dat hierop controle kan worden geoefend. Op de vraag van voorzitter licht de secretaris toe, dat er verschillende personen zijn voor wie een ver hooging van zakgeld niet gewenscht is. Wat be treft de kwestie met den postwagen, het Armbestuur is van oordeel dat de kinderen in dat geval wel de kosten kunnen betalen die een dergelijke reis ver oorzaken. De menschen worden in de ruimte ge voed Mevr. Houtkooper: Ja, er wordt goed voor de menschen gezorgd. De secretaris: Het kostgeld heeft gelijken tred gehouden met de levensomstandigheden en is 100 pet. verhoogd. Wat betreft de controle, hierover zal spreker niet in het openbaar spreken, maar waar voor hebben de menschen meer dan 20 cent zakgeld noodig? Mevrouw Houtkooper meent, dat de secretaris te veel aan het rekenen gaat en spr. wijst er op dat niemand graag afhankelijk is. De verzorging, ja, die is uitstekend. Voorzitter: Maar kan u niet meegaan met het voorstel van B. en W.? De heer Kaaij zegt, dat B. en W. geen cijfers heb ben genoemd, omdat dat wel uit de besprekingen zou zijn ai te leiden, doch spr. noemt nu als zakgeld 75 of 100 cent per week. De heer Breebaart zegt verhooging van zakgeld noodig te achten, vooral voor iemand die rookt Mevrouw Houtkooper zegt nu wel met het voor stel van B. en W. te kunnen meegaan. Het voorstel wordt met algemeens stemmen aan genomen. Door mevrouw Houtkooper-Bol was voorgesteld om het tonnenstelsel in eigen exploitatie te nemen en om de subsidie die thans aan het Witte Kruis wordt gegeven, het drie duizend gulden te verhoo- gen, onder de verplichting dat dit meerdere zal worden bestemd voor de verhooging der arbeids- loonen. B, en W. stellen voor om het eerste deel van het voorstel te stellen in handen van B. en W., veel als nog moet worden onderzocht in deze. En wat de verhooging van subsidie betreft, eerst eens met het bestuur van het Witte Kruis te spreken. Acht dat bestuur verhooging van het arbeidsloon noo dig, dan kon een verhoogde subsidie daarvoor in uitzicht worden gesteld. Voorzitter licht dit nog toé. Algemeen goedge vonden. Verschillende subsidies werden goedgekeurd als: f 15 vereeniging Vakonderwijs in Westfriesland, f 125 aan de afdeeling Winkel dier vereeniging, f 10 Win- keliersvereeniging te Schagen, f25 Harmonie te Winkel, f50 bestrijding tuberculose. Van de hand van den heer S. Kriek was 'heit voor stel ingekomen om aan kinderen die geen schooi- pantoffels haddein, deze te verstrekken. B. en !W. stellen voor dit in hun handen te stel len tot overleg met de hoofden der scholen omtrent toestand en behoeften. B. en W. zijn niet tegen het voorstel. Het is de bedoeling om aan allen die pan- toffels verlangen, deze te geven en de pantoffels moeten in school blijven. Algemeen goedgevonden. Van het Centraal Comité tot afsluiting en droog making der Zuiderzee, dat beoordeelen wil de schade bij opheffing der bedrijven geleden, is het verzoek ingekomen om een bijdrage voor de nood zakelijke uitgaven. B. en W. stellen voor dit voor kennisgeving aan te nemen, omdat de regeering een cop! missie heeft benoemd om de nadeelen aan ver schillende bedrijven toegebracht, te onderzoeken. Allen voor. Van de afdeeling tot afschaffing van alcoholhou dende dranken is het verzoek ingekomen om finan- tieelen steun. IB. en W. stellen voor f 25 te geven. De heer Kriek wil eigenlijk al de ontvangsten die de gemeente uit den drankverkoop haalt, aan de drankbestrijding besteden. Voor dit jaar zal hij met B. en W. meegaan. Allen voor. Van het Hoofdcomitó voor de groote Landbouw tentoonstelling to Schagen was 'het verzoek inge komen om finantieelen steun. B. en W. stellen voor geen bijdrage te geven, maar 1100 te storten in hert waarborgfonds. De heer Breebaart bepleit zoowel subsidie als storten in het waarborgfonds en stelt voor <100 en f200. Steun toch is noodt? en het waarborgfonds beschouwt spr. als geld alleen aan te spreken in uitersten nood. De heer Van Leersum en voorzitter bepleiten al leen het geven van waarborgfonds, dat geld is aan te spreken als er te kort is. De'heer Van Leer sum acht dit principieel het meest juist, omdat hert eigenlijk niet aangaat, dat, als de tentoonstelling een overschot oplevert, het gemeentegeld in de kas van de afd. Schagen der Holl. Mij. v. Landbouw komt De heer Kaaij wijst op 1914 en toen Is volgens de notulen geen subsidie gegeven, omdat men oordeel de dat het comité kapitaalkrachtig genoeg was zeil de zaak op te zetten. Als dat toen zoo was, is dat thans zeker zoo. Na een nogal uitvoerige discussie, komt de heer Breebaart tot het voorstel, dat als men dan in Win kel geen subsidie wil, het bedrag in het waarborg fonds wel wat mag worden vergroot en stelt f300 voor. Allen zijn daarvoor, ofschoon mevrouw Houtkooper-Bol meent, dat f100 genoeg is, gezien de sociale nooden in de gemeente,, die steun en voor ziening behoeven. De uitgaven der gemeentebegrooting worden vast gesteld op f 89882.45. Bij de ontvangsten vraagt de heer Kriek scherper handhaving van de inning der belastingen. Volgens spr. blijft daarvan een te groot deel weg; f1700 is nog niet geind. Voorzitter licht toe, dat thans alles erg laat is, maar anders alles vrijwel aan het eind van het jaai binnen is. Den gemeente-ontvanger is geschreven krapper op te treden. De heer Kamp vraagt of de gemeente geen ambte naar heeft om de belastingen te innen. Voorzitter zegt, dat deze nog niet is te krijgen, 'De tegenwoordige belastingambtenaar te Nieuwe Niedorp heeft er geen zin in. Mevrouw Houtkooper-Bol wil de schoolgelden ook per postkwitantie innen. Voorzitter acht dit te duur en t©_ lastig. Thans doen de hoofden van scholen het als vriendendienst." Ook hier is echter over geschreven. iEr moet verbe tering in komen. De begrooting der gemeenschappelijke gasfabriek wordt behandeld en daaruit blijkt dat aan Winkel toekomt f 6813.02Ü, Hieruit, wordt betaald het bedrag voor het reservefonds en de rente en aflossing van de verschillende geldleemingen, ook voor de uit breiding der gasfabriek. Deze begrooting wordt goedgekeurd. De Hoofdelijke Omslag wordt geraamd op f30.000. De heer Kriek had een voorstel Ingediend om de hondenbelasting te veranderen. Voor personen beneden en tot f1500 inkomen fl voor hond voor bedrijf, f3 voor luxe honden. Voor personen boven f 1500 f 10 per hond onverschillig of het voor bedrijl of luxe was. B. en W. willen de bedragen van thans handha ven. Zij gelooven dat de wijziging niet meer zal opbrengen en verschillende menschen zal belemme ren, terwijl de wet niet toelaat om voor luxe hon den en die voor het bedrijf worden gebruikt, het zelfde belastingbedrag te eischen. De heer Kriek trekt zijn voorstel in. Met alge meen© stemmen blijft het zooals het is. Mevrouw Houtkooper-Bol stelt voor om de be lasting op de tooneelvertooningen enz. te stellen op 10 pet B. en W. zijn hiervoor, maar zij wenschen een ver ordening te ontwerpen en bezwaren uit den weg te ruimen met het oog op de controle enz. Allen voor. Mevrouw Houtkooper-Bol stelt voor om de begra fenisrechten, die f 600 zijn, met 50 pet te verhoogen. Voor personen met inkomens tot en beneden f 1500 y* van den aanslag vrij te geven. De huurgraven af te schaffen en allemaal eigen graven. Ook deze bedragen met 50 pet. te verhoogen en de menschen met f1500 inkomen of minder H vfji te stellen, onvermogenden kosteloos. B. en W. willen den bestaanden toestand hand haven. Verschil tusschen eigen- en huurgraven is er niet, ook niet wat de plaats betreft Terwijl de wijze van begraven ook dezelfde is. Mevrouw Houtkooper-Bol zegt, nu die standsaf scheiding hier niet bestaat blijkbaar, haar voorstel te zullen intrekken in zooverre dat de huurgraven moeten vervallen en het eigen graven moeten wor den. Voorzitter ontraadt dit sterk. Het blijkt dat, hoewel men op de begrafenis zeer bedroefd is, men latei soms de huur van het graf niet wenscht te betalen. De huurprijs is uiterst billijk, f7.50, en daarvoor heeft men 25 jaar recht op het graf, terwijl men het daarna nog kan verLengen. Bovendien zal, alk men er allen eigen graven van maakt, het kerkhof moe ten worden uitgebreid. Mevrouw Houtkooper-Bol trekt haar voorstel in. Door den heer Kriek wordt voorgesteld de heffing van schoolgeld te wijzigen en wel: met een inko men beneden f1000 vrij van schoolgeld betalen, van f 1000—f1500 de'helft van het huidige bedrag, van f 1500 toU f 1750 het huidige bedrag, voor elke f 250 of gedeelte 50 p^t. verhooging. berekend naar den norm van f 1750. Voor het M.UL.O. onderwijs een zelfde verhooging als voor het lager onderwijs. B. en W. meenen dat de heffing van schoolgeld niet behoort te worden verhoogd, met het doel de gemeentekas te stijven en zij achten het voorstel vooral niet aanbevelenswaardig, omdat het aanlei ding zou kunnen zijn dat niet voldoende werd deel genomen aan het M.U.L.O. Het schoolgeld voor M.U.L.O. is bepaald op f 10, ©en bedrag waarvoor de kosten van leermiddelen ongeveer worden gedekt Door hèt voorstel-Kriek wordt gevreesd, dat het aan tal kinderen zal dalen en daarom stellen B. en W. voor de tegenwoordige regeling te handhaven. Na deze uiteenzetting zegt de heer Kriek zijn voorstel in te trekken, jammer als hij het zou vin den als daardoor de M.TJ.L.O.-school gevaar liep. Van den heer Kriek is verder het voorstel inge komen B. en W. uit te noodigen stappen te doen tot verhooging van de bijdrage van de Banne Winkel in het onderhoud der wegen en die bijdrage in ver houding met de onderhoudskosten der wegen te verhoogen. B. en W. achten het wenschelijk, dat de Banne in het onderhoud bijdraagt naar verhouding van de kosten, doch hoogstens twee jaar geleden is een dusdanig verzoek tot de Banne gericht, maar zon der succes. Evenwel B. en W. zijn wel genegen nog eens een dergelijk verzoek tot het Bannebestuur te richten. v De heer Breebaart imerkt op, dat er een overeen komst moet bestaan en de vraag komt nu op in hoeverre wij in dat onderhoud zullen moeten voor zien. Voorzitter zegt, dat de wegen ln eigendom aan de gemeente behooren, dus zij zal zich niet aan het onderhoud kunnen onttrekken. De heer Breebaart wijst op de melkwagens, waar door de wegen hebben te lijden. Voorzitter zegt, dat er ook kans is dat voor melk- vervoer vanuit Wieringerwaard een vrachtauto komt. Goedgevonden wordt, dat B. en >W. nog een po ging bij het Bannebestuur zullen doen. De begrooting wordt hierna in haar geheel vast gesteld; de post hoofdelijke omslag wordt bepaald op f 32000. De schaal voor het kohier 1919 wordt be paald op 1.3. Ter tafel komt het plan achoolbouw Lutjewinkel. Het bij te bouwen lokaal zal vooraan worden ge bouwd. Na toelichting van voorzitter en den heer Smit, gemeenteopzichter, wordt het plan aange nomen. De begrooting geeft f 14600 aan. Voorzitter wees erop, dat met deze zaak spoed is gemaakt omdat eén nieuwe wet ingediend is over de rijksbijdrage van 25 pet Om] .de kans te ontioopen, <Ue bfjdrage te moeten missen, wordt duaa zaak aan- ltangig gesmukt Indien de schoolopziener, die hef plan heeft goed-, gekeurd, ook het bestek goedkeurt, k^n lot aanbeste, ding worden overgegaan. Komt aan de orde de vraag, of de boeten biji den bouw gem..veldwachterswoning enz. zullen worden toegepast. Dte eindoplevering was 30 dagen over tijd Oen er kan f 10 boete per dag worden geheven, dus f 300. De heer Smit. gem._opzichter, licht de zaak toe Er ontspint zich een lange discussie, waarbij wordt .gewezen op het 'gevaarlijke om geen boete té heffen, met het oog op de toekomst, terwijl de heer Van Leérsumt, hoewel in .principe voor boefeheffing, oor. deelt, dat 'de .gemeente hier geen zék^rhéid génoég "heeft, omdat van regendagen enz. geen aaMeekéning is gehouden em dus de aannemer moeilijk iln rechten aan te sproken. De heer Kriek had nog voorgesteld om waar Smit gezegd had. dat het werk goed was, maar f 25 boete te heffen. Het slot is echter dat seen boete zal worden ge, heven, maar voor de toekomst steeds de hand za] worden gehouden aan de boetebepalingen en regén- dagen enz. zullen worden genoteerd. "Wordt besloten, ©m Nieuwjaarscollecte te houden Gisteravond was bij den burgemeester ©en verzoek ingekomen, om voor de zangvercenlgfng een schoollo. kaai te mogen gebruiken voor haar repetities. D® vereeniffing zoü voor haar kosten het lokaal verwarmen en vementen en schoon opleveren. De veieénSj was eerst by Mijnheer, deze wilde ma 1 repetitie dé vereeniging niet meer hebben en blééf alléén hét lokaal van Brouwer over, dit' was echter te klein. Ook over dit punt ontspon zich een heel discours waarbij algemeen de mpetning naar voren kwam. dat het voor ae school "hiet gewönscht was, dat er repev tities in werden gehouden, temeer daar er nog eérj Iocaliteit bij een caféhouder was, al was hot dan kleia Met algem. stemmen werd dan ook afwijzend od het verzoek beschikt. y De rooilijn voor hef te bouwen perceel voor den hte. Bos wordt zoodanig vastp«toM dat als rooilijn wordt gerekend de sjiijlijn van het voorste en achterste perceel aan weerszijden. iBij de rondvraag informeert de heer Kriek, 0f de kinderen van Lu?ji©wlnkel, die naar Kolhorn school mochten man. die school hu ook werkelijk bezoeken. De secretaris zegt, dat de vergunning de school te Kolhorn te mogen bezoeken, reeds lang geleden is afgegeven, en berust bij het gemeentebéstuur vp.n Bar- singerhom.' Spr. heeft dezer dagen gehoord, dat de bewuste kinderen te Lutfewinkel school gaan. Mevr. Houtkooper merkt op. dat er ouders schenen te zijn. die niert wisten dat het verzoek de school te Kolhorn te mogen bezoeken was toegestaan. Het was wel wenschelijk, dat de ouders waren aangeschreven. De secretaris zegt, dat nooit Iemand van de versoe kers hier geweest is, naar den uitslag te vragen. Voorzitter wijst er op dat het Verslag van den raad toch algemeen bekend £*9. De heer Kriek vraagt, of het gemeentebestuur nog er "Pp toeziet, da? pude menschen, die dicht hij de 65 jaar zijn, op 65jarigen leeftijd d© ouderdomsrente zullen ontvangen. De secretaris zegt, dat de Raad van Arbeid zich in \terbinding heeft gesteld met Armbesturen en der- geliike instr-lfingcn We krijgen hierop enkele namen van personen te hooien voor wie het van belaijg ls» waar ze bijv. 63 Et ar zijn. pch op te geven voor de vrijwillige vcrz&j lering. Mevr. Houtkooper—Bolvraagt, of de zuster zoo spoedig mogelijk eten verhandtaseh krijgt Voorzitter zegt. dat hem geen afmetingen daarvan be* kend zijn. Er zal spoed moe worden gemaakt. Toen werd eindelijk om "tegen 6 "uur de vergadering gesloten.

Schager Courant | 1919 | | pagina 6