Alllllll Billis- Mraitmit- LuünilliL RAAD VAN SCHAGEN. DONDERDAG 18 DECEMBER 1919 62ste Jaargang No. EERSTE BLAD. Uitgevers TRAPMAN Co. SCHAGEN, LAAN D 5. Int. Teleph. No. 20L Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donderdag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur wor den AUWtKiiiN^ eerstuitkomend nummer geplaatst. Prijs per 3 maanden fl.40. Losse nummers 6 cent. AD VERTEN TIEN van 1 tot 5 regels f 0.80, iedere regel meer 15 cent (bewijsno. inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte, berekend DOT NUMMER BSSTAAT UIT TWEE BLADEN. Vergadering op Woensdag 17 December 1919, des morgens half 10 uur. Voorzitlér de heer J. Cornelisseit, burgemeester, secre taris de heer A. C. Roggeveen. Aanwezig alle Jeden. Na qpening volgt de lezing en na edn qpmerking van den héér Rempt, goedkeuring der notulen. Voorzitter deelt mee, dat aan tle pers tijdeins de raad* vergader Jijen eveneeua versnaperingen wordén vér strekt. Aan het polderbestuur i* geschreven om den grond tusscheu MolctiMiaut en Nieuwe Laagzijde in gemeente eigendom te krijgen. Aen de rereauging van Ned. gemeenten ls geschré ven .over v^raekermg van gem..eigendommen tegén brandschade Aan den ^emeenteopzlch er is opgedragen niet tneér de gemeentewegen derina.e te verontreinigen als b.v. bij net café van den heer Mul is gebeurd en Ook 'geen sintels voor een dergelijk doel te gebruiken. De gëm.- opzichter heeft beloofd, zich daarnaar te zullen ge dragen, doch verklaarde, dat er wel 50 kub. M. grint zou "noodig geweest zijn bij Mui en op de Dorpen. Aan -hel hoofd der ^schoof is verzocht rapport uit te brengen: a over het bezoeken van sollicileerende onderwij zers lessen.) in hun klasse inplaats van proeflessen; b. over wie in aanmerking komen vo;jf het verstrek ken van schoof yan.oflels c. over de wijzigingen die zijn school behoeft, om veranderd te worden in een M U.L.O. jschoof. Omtrent puinl b. is ben gelijk verzoek gedaan aan het hoofd der R.K. Par. school. Aangaande de verstrekking van Amerikaansch schoei sel heeft voorzitter een onderiioud gehad met ziin ambtgenoot van Callantsoog, omdat hij meende, dat dit artikei daar was gedistribueerd. Aan Ged Staten ,s verzocht den verderen bouw van het hoogspanningsnet van palen in deze gemeente te staken. Uit een nader .onderzoek door voorzitter ingesteld, bleek duidelijk, dat het hoogspanningsnet van palen debniüef was en niet voor 7 jaar, zooals de heer Helder had beweerd. Wat de vaste aanstelling van Leeuwenkamp betreft, werd meegedeeld, dat deze eerst niét wildé, omdat hij zijn pensioenstorting iniet wilde missen. Nu deze was vervallen, weinschte hij wel vast aangesteld, (naar zon der inkoop van vorige jaren. De directeur wees hem op de onbillijkheid tegenover andere werklieden, dié welgestort hadden en zeide, dat hij zich voor een vaste aanstelling schriftelijk moest wenden tot de licht- cammissie. Tot nog toe heeft hij dit niet gedaan. De heer Trapman geeft in overweging, wanneet Leeuwenkatnp dien inkoop niet wil betalen, hem in de pensionneering op te nemen bij zijn vaste aan stelling. Het is Ook in het belang van de gemeente dat deze zaak wordt opgelost. Voorzitter vraagt den secretaris, of pensionneering zonder inkoop mogelijk is, waarop deze bevestigend antwoordt. Het aantal dienstjaren wordt dan gere kend in te gaan bij de vaste aanstelling en niet in 1913. Voorzitter zal deze zaak in de Lichtcommissie ter sprake brengen. Aan den 'directeur van de gasfabriek is opgedragen, de nachtbranders een uur langer te laten branden en de lantaarn hoek Regentenstraat—Nieuweweg 's nachts door te laten branden. Een voorstel Van B. en Wj., om aan te sluitem bii de vereeniging van Ned. gemeenten zal den raad aanstonds bereiken. Aain deze gemeente worden 7 balen ziekenrijst ver strekt door het Centraal Administratiekantoor voor de distributie van levensmiddelen te 's Gravenhagen Wat de Amerikaansche. schoenen betreft, was er van Burgemeester J-ovink een zeer lijvig dossier ingeko men. waaruit wij de korte mededeeltng doen, dat het tpans voor het aanvragen van Amerikaansch schoeisel te Iaat is en dat mein lid moet zijn van de vereeniging van Ned. gemeenten- Van de vereeniging van Nederlandsche Gemeentén was eveneens heel wat papier ingekomen over dé vér leider der Zuiderzeedroogmaking; 4e. om het ant woord der gemeente Schagen aan Ged. Staten op hun vraag om advies nog niet te verzenden omdat nog niet is ingekomen het algemeen antwoord dat volgens besluit der geoomhineerde vergadering, 6 December te Alkmaar gehouden, aan Ged. Staten zal worden gezonden. B. en W. moeten rapport uitbrengen aan Ged. Sta ten, doch stellen voor de benoemde commissie per manent te maken. Goedgevonden. Van het Hoofd der Sctiooi is een uitvoerig rapport ingekomen: le. over het houden van proeflessen, of het bezoeken van de onderwijzeressen; ih hun klas sen. Van verschillende eigenschappen van de sollici" tanten moet men zich op de hoogte stellen, door in formaties. Verder kan men èn door een proefles èn door een bezoek te welen komen de wijze waarop de sollicitant zich voorstelt in een bepaalde klasse de leerstof te moeien behandelen. Waarom of proefles is gehouden en jjeen bezoek, hiervoor worden als re denen .genoemdle. bij proefles werken alle uitgé- nood.gde so.licitanten onder dezelfde omstandigheden, de leerstof is hun bekeind. daar zij hiervan enkele dagen te voren mededeeling ontvangen en zij dus voldoende tijd voor voorbereiding hebben; 2e. alle personen die invloed hebben pp het opmaken der voordracht en benoeming, kunnen bij de .proefles konnis maken met de sollicitanten; 3e. het bezwaar voor het hoofd der school, dat niet ambulant is, om, bij vacatures zijn klasse door andere onderwijzers te moeten laten waarnemen. Wat de schoolpantoffels betreft, deelt het hoofd der schooi mee. dat op 29 Nov. j.L 171 kinderen waren^ die met de kousen op hun voetenplank zaten. Van deze waren er eein 68_taL in het bezit van pantoffels of finantieei krachtig genoeg, om deze te koopen. Het aantal kinderen dat pantoffels behoefde, was ruim ge rekend 100. Wat de verandering der U..L.O. in een M.U.L.O. schooi betrof, w^rd meegedeeld, dat de volgende wij zigingen noodig waren: le, uitbreiding van liet aantal "leerjaren met 1, dat moet gebracht op 8 of 9 2e. hel brengen van het aantal lokalenJvaïi 10 op 11. waarvoor voorloopig het groote middenlokaal in twee&i gescheiden zou kunnen worden. Dit zal noodig ziin .indien het 8e en 9e leerjaar zooveel ièérlingén tellen, dat zij niet in één lokaal vereenigd kunnen worden. Men zou dan krijgen den volgenden toestand: le. lager ouderwijs met 7 leerjaren, waarvoor 7 lokalen 2e. parallelklasse met Fransch, voor het 5e pn 6e leerjaar, waarvoor noodig 1 lokaal 3e. M.U.L.O..onderwijs met 3 leerjaren, waarvoor noodig 2 of 3 lokalen. B. en W. stellein voor de proeflessen te handhaven en voor het vferdiere de zaken te nenvoyeeren tot verdere behandeling. Voorzitter noemt het rapport van het Hoofd der School een keurig rapport en deelt mee, dat ook van het Hoofd der R.-K. Parochiale School een rapport over schoolpantoffels is ingekomep. Daar waren 50 paar noodig. Naar aanleiding van dit rapport, zegt mevrouw Roos-Breed het vorig maal wel niet gezegd te heb ben, doch bedoeld te hebben dat ook pantoffels aan de kinderen der bewaarschool zouden worden ver strekt. -De heer Trapman zegt, dat uit het rapport van het Hoofd der School blijkt, dat de omzetting van de U.L.O.-school tot M.U.LD.-school niet zoo'n groo.t financieel offer aan de gemeente vraagt en hij stelt daarom voor, deze zaak ter directe afwikkeling aan B. en W. over te dragen en dat B. en W. tot inrichting van een M.U.L.O.-school maatregelen ne men. De heer Hopman wijst er op, dat wel eenige finan- tiëele' offers wérden gevraagd. Er zal een lokaal in tweeën moeten worden verdeeld en daar zal wel aan vastzitten, het maken van een ljovenlicht De heer Trapman meent, dat dit dan ook het aller uiterste is en dit zal moeten geschieden als het aan tal leerlingen het noodig maakt.' Maar deze verande ringen zijn van zoo'n geringe beteekenis, dat de Raad, naar spreker's oordeel, gezien het groote be lang, hier gerust aan B. en W. kunnen opdragen maatregelen tot de inrichting van de M.U.L.O.-school te nemen. De heer Hopman bepleit nog onderzoek met het oog op verbouw of nieuwbouw van de school, doch de heer Trapman meent, dat de Raad nu al zoo lang heeft gewacht met de schoolplannen en dat "we nog wel 2 of 3 jaar op de stichting van een nieuwe school zouden moe ten wachten. Bij de M.U.L.O.-inrichting is haast, het belang is groot. Met 8 tegen 3 stemmen wordt het voorstel-Trap- man aangenomen. Tegen stemden de hoeren Hop man, Snel en Koemeester. Overigens wordt het voorstel van B. en W. goed gevonden, zoodat de proeflessen worden gehand haafd en de schoolpantoffels zullen woraen aange schaft. Van Ged. Staten was de gemeen'erekening over 1918 goedgekeurd terug ontvangen, eveneens de dérdé sup- pletoire begrooiing. diens: 1919; dito goedkeuring ton— nenbclastingdito rioolbelasting. B. en W. stellen voor, de ingekomen missive vam de commissie ter bevordering van een spoedige af wikkeling van de salarisregeling voor het personeel aan vakscholen zoowel voor jongens als voor meis jes. voor kennisgeving aan te uanett. Van den Nederlandschen Bond vati Gem. Ambte. naren was een missive ingekomen, oin dein bouw van middenstandswooingen te bevorderen. B. en WL stel len voor. dit voor kennisgeving aan te nemen. Van denzelfden Bond was een gpdere missive in gekomen. waarin werd verzocht, om aan de gem.. ambtenaren een maand extrasalaris uit te betalen. B. en W. stellen voor, hierop afwijzend te beschik ken, omdat ook aan de gem^werklieden geen uitkee- rikig ineens is verstrekt Van den heer J. B. Bleeker Was bericht ingekomen, dat hij zijn benoeming tot lid der vaarwatercommissie aainiam. eveneens van den heer W. Roggeveen Cz. Mej. H. C. Buter te Viamen deelt mee, dat zij haar benoeming (ot onderwijzeres aanneemt. Was van den minister van Arbeid het bericht in gekomen, dat de voorschotten voor grondaankoop en woningbouw aan de woningbouwvereniging Schagen waren toegestaan. Naar aanleiding van een ingekomen schrijven van jaarpremiën Was ingekomen een rapport van de benoemde com missie inzake de vaartverbetering in Westfriesland. Deze commissie bestaat uit de heeren: J. Koster, J. Helder, W. Roggeveen Cz., P. Meurs Pz., J. H. Rog geveen, Th. L. Overtoom en J. Bleeker Dz. ÖL De commissie legt in de eerste plaats over de notu len van de op 6 December j.1. te Alkmaar gehouden vergadering der Westfriesche Kanaalvereeniging en enkele andere stukken. In die vergadering werd besloten tot benoeming eener commissie tot ontwerp van andere plannen, waartoe ook Schagen zou wor den uitgenoodigd. De commissie wijst er in haar conclusies op: le. dat Ged. Staten op het oog hebben een belangrijke verbetering van den vaarweg Schagen—Oudkarspel Alkmaar en 2e. dat een kanaal Schagen—Stolpen minder urgent wordt igeacht, omdat dnt kanaal eerst na het droogmaken van het Wieringermeer rijn groote beteekenis zal krijgen; 3e. dat de ge- combineerde* vergadering 6 December j.L te Alkmaar gehouden, de plannen van Ged. Staten in haar geheel volstrekt onvoldoende vond en besloot tot de instel ling van een commissie tot het ontwerpen van een kanaalplan voor Westfriesland en het maken van Propaganda daarvoor; 4e. dat op bovengenoemde vargadering algemeen wenschelijk werd geacht, om voor de nieuw aan te leggen kanalen de maten van bat Merwedekanaal als maatstaf te nemen en in dien geest allen gelijkluidend aan Ged. Staten van advies te dienen. De commissie adviseert verder: le. een afgevaardigde lo benoemen voor de eventueel te houden vergadering "Pr commissie tot het ontwerpen van nieuwe plan- neö; 2e. het kanaalplan Schagen—Oudkarspel—Alk maar te accepteeren, maar tevens te blijven propa geren voor het kanaalplan StolpenSchagenKol- dorn; 3e, ter propageering van dit laatste plan een °hderhoud aan te vragen met den heer Wortman, God. Staten, waarin deze zeggen, geen bezwaar te hebben tegen verzilvering van de aandeelem dér gé- hueemée in de Ned oorlogsleeniog, om daaruit ge deeltelijk te voldoen de koopSom voor het terrein, a ngekocht van de woningbouwN^reeniging 'Schagen. stellen B. jeïi W. voor, „deze aandeelen te verkoop én en de rest der koopsom te betalen uit de gewone middelen. Al deze 'stukken worden voor kennisgeving aange-t nonnen Het blijkt dat de gemeente geen voord eelige beleg- xniddelein. Goedgevonden. Van den heer Memelink, ingenieur van het P.E.N., was een schrijven ingekomen, waarin deze terugkwam op het in de voorlaatste raadsvergadering gesprokene o>-t het electriciteitsbedrijf. Het opgegeven tariéf was alleen gebaseerd op het instaande door Noorderlicht aangelegde net. De netverliezen daarmedé zijin m.i. juist getaxeerd. Het jichttarief 60 cent achtte ook M. te hoog en dat zal veel lager worden bij normalen bouw en over de geheele gemeente, uitgebreid. De bereke- nigen van den heer Helder gaan niet op. omdat bij meterplaatsing het verbruik onmiddellijk tot 60 pet. wordt gereduceerd. Bij het tegenwoordige net en hij afnamé over dan mieter is het aangenomen jaarverbruik door den heer Helder veel te hoog en komt het jaarvér, bruik meer overeen met zijn opgave. Het definitieve tarief kan eerst worden vastgesteld, nadat het rapport betreffende het definitieve L.S._net teSchagén is bin nengekomen. Voor kennisgeving aangenomen. Van den heer Boom, hoofdingenieur van het P.E.N. was een missive ingekome waarin deze meedeélt, dat van een voorloopige stopzetting van de werk- zaamheden aan de bovengronds che hoogspaoningsge leidingen geen sprake kan zijn. De benoodigde mate* rialen zijn reeds aangekomen, circa 200 arbeiders ?ijn in dienst genomen, zoodat stopzetting een enorme schade zou beduiden, die de betrokken gemeentén zeer zeker niet voor hare rekening zullen willen nemen. Overigens. ?oo eindigt deze brief, kunnen wij niet na laten. er u pp te wijzen, dat hoewel wij steeds gaarne bereid zijn met de wenschen van de betrokken ge meenten 'naar mogelijkheid rekening te houden, de wijze van bouw der hoogspanningsgeleidingen een zaak is. die uitsluitend ons bedrijf aangaat. M.a.w. be moei je alsjeblieft niet met zaken, waarmee je niks noodig hebt. Voorzitter herinnert er aan, dat B. en W. zich in middels over deze zaak tot God. Staten hebben ge wend. Van het Hoofdbestuur der Ned. ZuitLAfrikaansche vereeniging is het verzoek ingekomen om dank te betuigen aan het ZuicLAfrikaansciia volk voor de ge zonden mais voor de noodlijdenden in Nederland. B. en W. stellen voor dezen dank te betuigen. De heer H. Koot, gem. Uurwerkmaker, vraagt tegen 1 Januari 1920 ontslag als zoodanig. B. en Wi. stud iën voor, dit ontslag eervol 'te verleene11. Naar aanleiding van een ingekomen missive, stellen B. en W. voor, tegen een contributie van f 5 per jaar lid te worden van die vereeniging tot behoud van natuurmonumenten iln Nederland. Met deze voorstellen-gaat de Raad accoord. Mej. Aafjes en de heer G. Troost, tijdelijke leer krachten aan onze openb. lagere school, deelen mee, dat zij Ipiet hun inkomen, berekend naar f 800 per jaar. niet rond kunnen komien. De kosthuizen zijn duur, van het betalen van kosten voor verdere studie is geen sprake. Zij verzoeken, hun salaris op ten minste f 1000 te brengen. B. en Wi. wijzen er op, dat de jaarwedde bedraagt f 920. beiden van het rijk een maand extra_salaris ont vangen, de hoer 'Troost bovendien duurleloeslag eh verder, dat de jaarwedden bij de wet zijn vastgelegd en daarvan niet kan wordujn afgeweken Voorzitter zegt, dat mej. Aafjes inmiddels heeft cerklaard, het verzoek te willen intrekken, waartoe zij een briefje tot den Raad had moeten richten. Het schrijven wordt daarom buiten behandeling gelaten. Van het onderwijzend personeel der openb. lag. school was indertijd het verdoek ingekomen, om pre- mievrij pensioen. Dit punt was aangehouden, omdat eerst Ged. Sla Ion een beslissing zoude11 kunnen no men inzake oen raadsbesluit van Haarlem. Waar Ged. Stalen nu dat raadsbesluit van Haarlem niet hebban goedgekeurd, stallen B. en W. voor, op het indertijd gedaan verzoek afwijzend te beschikken. Aldus wordt besloten. Van den heer Klare, me&oontroleur, was het ver zoek ingekomfcn, om ziin salaris met f 200 te ver- hoogen of f 100 salarisverhoogirig en de onderzoekkosten voor rekening der gemeente Schagen. i B. en W. stellen voor, het salaris met f 100 te verhoogen en niet in te gaaln pp het verdere verzoék van adressant De heer Rempt heeft een onderzoek ingesteld, waarbij hem is gebleken dat er heel wat onkosten aan 't melkonderzoek Zijn verbonden en 't salaris hem niet te hopg voorkomt. Hij stelt voor een sala- risverhooging van f 100 te geven en de onkosten van het onderzoek voor rekening van de gemeente te nemen. De heer Meurs vindt het niet goed maar te be sluiten tot het betalen van een onbepaald bedrag voor de kosten van onderzoek. Spr. weet niet hoe groot de werkzaamheid is en wanneer B. en W. een salarisverhooging van f100 voldoende achten, moet hij zich daar bij neerleggen. Voorzitter zegt dat de heer Klare veel werk van het onderzoek maakt, hij houdt voeling met spr. als hoofd der politie, bespreekt verschillende zaken met hem en zendt maandelijks een rapport bij B. en W. in. De regeling werkt in deze gemeente uitstekend. De heer Rempt meent dat Klare vrijer staat als hij vergoeding voor de onkosten krijgt. Misschien zou hij dan wel meer monsters ook nemen. De heer Trapman zal noode het voorstel van B. en W. steunen. Er wordt hier gesproken van onkos ten en monsters, maar de Raad krijgt geen defini tie van die onkosten en monsters. Het is hier de vraag: hoeveel onkosten gaan van dat salaris al èn hoeveel houdt Klare dan van dat salaris over? De heer Koster merkt op, dat Klare vraagt f200 verhooging of f100 verhooging en dan de onkosten voor rekening der gemeente te nemen. Die onkosten kunnen dus vrijwel op f100 worden gerekend. In verband met de maandelijksche rapporten, meenen B. en W., dat de betrekking met die verhooging van f 100 voldoende betaald wordt. Wel lijkt het spr. nuttig, de rapporten van den heer Klare bij de stuk ken voor de raadsleden ter inzage te leggen. Mevrouw Roos-Breed stelt voor het verzoek aan te houden, opdat dan in een volgende vergadering met cijfers kan worden aangekomen. Dit voorstel wordt verworpen 'met 5 tegen 6 stem men. Tegen de heeren Hopman, Koster, Rempt, Snel, koemeester en Meurs. Het voorstel-iRempt wordt eveneens verworpen en wel met 9 tegen 2 stemmen. Voor mevrouw Roos- Breed en de heer RemjM. Het voorstel van B. en W. wordt hierna aange nomen. I' i Van de getn.Jveldwachterswas het verzoek ingeko men. ook hen een toeslag over 1919 te geven, als de gem „werklieden. pntvangen en hun salaris te bepalen op f 1500. benevens vnje woning. B. en Wu stellein voor, den duurtetoeslag der veld wachters te verhoogen vanaf 1 October met f 4 per week. Bji de begrooting voor 1920 ïs. hun salaris bepaald op f 1500 met intrekking van de aan Douwsma tot heden verleende tegemoetkoming izi de woniiighuur. Het voorstel van B. en W. wordt met algemeens stemmen aangenomen. Op het adres van den doodgraver Bijpost stellen B. en W. voor. zijn salaris als doodgraver te brengen van f 350 op f 600 en dat voor nachtwacht van f 250 op f 300, met intrekking van duurtetoeslag. B. en W.. stellen voor, den opzichter van het Riet bosch een vaste aanstelling te geven op eeh Jaarwéddé van f 300. Beide voorstellen worden aangenomen. De afdeeling Schagen van den Roomsch.Kathor lieken Volksbond wijst er in een adres Op, dat de aftrek voor noodzakelijk levensonderhoud bij de be lastingbepaling is gesteld op f 500, plus f 25 voor elk kind .Zij achten f 800 en i 50 voor elk kind noodza. kelijk. zonder bepaling van het maximum van het aantal kinderen. B. en W. wijzen erop, dat sinds 19 Maart j.1. met in gang vajn 1 Januari 1920 de aftrek is bepaald op f600 plus f 50 voor elk kind zonder bepaling van een maximum aantal kinderen. B. en W. stellen voor. op het adres afwijzend te beschikken. De heer Snel herinnert eraan, dat hij in de noemde vergadering van 19 Maart 1.1. een hooger drag had voorgesteld voor aftrek voor noodzakelijk levensonderhoud, dat voorstel is toen niet aangenomen, het werd f 5Q lager gesteld. Maar nu de Raaa anders is samengesteld, vraagt hij. of deze Raad een aftrek van f 600 niet tfe weinig vindt. Hij 'stelt voor, een af trek van f 700 plus f 50 voor elk kind, zonder limiet Mevr. RoosBreed stemt in met het gevraagde iq het adres, zij acht f 800 als noodzakelijk' levensondaiV houd werkelijk henoodigd. De heer Rempt kan accoord gaan toet het voorstel van het adres, maar stelt daarop een amendement voor. dat de aftrek voor oingehuwden f 600 zal bedragen. 'Hij wijst echter op het eigenaardige, dat hier de af deeling van den R._Kath. Volksbond met dit. adres komt, terwijl in streken, waar de Roomschen over* wegend zijn, veel lager aftrek plaats heeft Spr. noemt enkele overwegend 'Katholieke plaatsen, waar f 255, f 300, f 340 wordt afgetrokken, zelfs enkelen zonder kinderaftrek! Spr. wil deze feilen maar even vast leggen, omdat daaruit blijkt, dat waar de Katholieken de overhand hebben, zij bitter weinig doen ter ♦ver betering van de sociale misstanden. Wat .ecluor niet dat spr. voor inwilliging van dit adres is. urgemeester en secretaris meenen, dat art. fA3 dér Gemeentewet niet toelaat, een verschilléndén aftrék te bepalefa. en dat dit voor alle agngeslagenen gelijk moet zijn. Gewezen wordt echter op Winkel, waar de nieuwe verordening op den H.O. pas is goedgekeurd em waarbij da aftrek voor ongehuwden, geen kostwin ner zijnde, is bepaald op T 3u0. De heer Trapman kan het standpunt van B. eii W, wel begrijpen, dat zij vasthouden aan de nieuwe ver ordening, die pas in Maart is vastgesteld en nog niet eens toegepast is maar evenzoo kan hij zich in-* denken dat de voorstanders van het adres de gelegen heid aangrijpen, miet dezen nieuwen Raad tot een hoogeren aftrek te komen. Tot die laatste categorie behoort ook spr., waarbij hij er aan herinnert, dat hij door afwezigheid niet heeft medegewerkt aan de vér- ordetning, die 19 Maart is vastgesteld Hij kan zich niet vereenigen met het idee.Snel, maar is zondér aarzeling voor f 800, benevens den kinderaftrek van f 50. Wat het amendement—Rempt betreft, de om standigheden van jonge menschen,. ongehuwden, zijn wel zoo gunstig, die zijn in zooveel gunstiger conditie dan gehuwden, dat hij voor die categorie oen aftrok van F 400 Voldoende achke. Zonder zich te vereenigen met de motieven, dié het adres tier aanbeveling van het gevraagde heeft aan gevoerd, kan spr. zich met .de strekking ervan ten volle yercenigen. De heer Koster zegt, dat ten deele het standpunt van B. en W. is bepaald door den gedachtengang dien de heer Trapman uitsprak, maar er zat ook nog dit achter, dat bij het aanslaan van de arbeiders en andere kleine bezitters de Raad deze steeds zoo zacht mogelijk heeft behandeld en dus niet hun geheele inkomen is aangenomen. Wanneer het voor stel van dé heeren werd aangenomen waar spr. sympathiek tegenover staat dan zou dit tot ge- volg moeten hebben, de aanslagen van alle belasting betalers op het juiste bedrag vast te stellen. Het gevolg hiervan zal echter zijn, dat de belasting voor de arbeiders o.a. niet zal verminderen, maar wel zal het aantal reclames zich buitengewoon uitbreiden. Waar ook deze gemeente zware jaren zal krijgen en voor buitengewone uitgaven komt, daar is het ge vaarlijk één categorie uit te schakelen van belaa- ling betalen en die lasten te brengen op de schou ders van anderen. Het belastingpercentage stijgt, en de menschen met inkomens aansluitende aan de arbeidersklasse, zullen weer hooger lasten krijgen dan nu. Waar wij leven onder, zware omstandig heden, daar moeten allen bijdragen; komt er een lichtere tijd, dan zouden we verhooging van aftrek kunnen overwegen; nu meent spr. het te moeten ont raden. Wordt het echter aangenomen, dan zal de Raad juist moeten aanslaan. De heer Koster ver volgt. dat. wanneer hij Katholiek was, dan zou hij den heer Rempt antwoorden, dat hij diens gegeven voorbeelden hoe Katholieken elders optreden, niet gelukkig vindt en diéns standpunt niet juist, Spr. vindt het toe te juichen, dat hier de Katholieken een meer verlicht standpunt innemen en toonen mee te willen helpen opbouwen. Voorzitter merkt even op, dat wat de heer Koster zeide van verhooging toe te passen als de tijden lichter worden, dat niet consequent ia. Dèn immer»

Schager Courant | 1919 | | pagina 1