Altmul Nitm Mmtfilit-1 Luttinllil WOENSDAG 18 FEBRUARI 1920 53ste Jaargang No. 5569. Uitgevers: 'iuaa'man 4 UO. EERSTE BLAD. Siet Landbouwhuis. FEUILLETON. DEVERBORGEN VALLEI Dit blad verschijnt viermaal Der weexDinsdag. Woensdag Donderdag en Zaterdag, dij inzendinu tot s morgens 8 uur wor den ADVKKTKXT1RN in het eerstuuKomemi nummer geniaalst. SCriAfiKN. I.AAN 11 5. Int. ï>lp..i.. No. ?0 Prijs per 3 maanden f 1.55. 1 osse nummers beent. ADVttltTEN TIEN van 1 tot 5 regels t 0.80. iedere regel meer 15 cent bewiisno inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berden.: DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. Dinsdagmorgen te ongeveer 11 uur had in het gebouw De Unie te Alkmaar, de officieel© opening plaats van het Landbouwhuis dn Noordholland. Bijgewoond word deze opening door verschil lende autoriteiten en wel: door den Commissaris der Koningin in de provincie Noordholland, jhr. mr. dr. A. Roël, dr. H. J. Lovink, Commissaris-Gene raal van de productie, dr. v. d. Zande, inspecteui van het landbouwonderwijs, burgemeester W'. C. Wandelaar, wethouder Thomson, secretaris Donath, den directeur van gemeentewerken, den heer Mac Donald, den heer Hazeloop, Rijkstuinbouwleeraar, Dr. Schey. Rijkszuivelcousulent^ Dr. de Vink. dis tricis- veearts en de voorzitters van de verèenigingen van oudleerlingen der Bijkslendbouwwinterschool te Schagen, de Prov. Regelir gscomrnissie> voor de Paar denfokkerij in iNoordhollarid, de Prov. Regelingscom- missie voor de Rundveefokkerij in Noordholland, de Bond van Zuivelfabrieken in Noordholland, de Coö peratieve Zuivolbank, de Coop. Zuivel-Exportvereeni- glng, de vereeniging tot Ontwikkeling van den Land-,, bouw in Hollands Noorderkwartier, de Bond van Rundveefokvereenigingen in Noordholland, de Ver eoniging tot Verbetering van de Schapenfokkerij In Noordholland, de Vereeniging voor den Wolhandel, de Bond van Geitenfok vereenigingen in Noordhol land, de Noordhollandsche Varkensfokvereeniging, de Coop. Bond van Aankoopvereenigingeh, de ver eeniging voor iLand'bouwhu ishoudonderwijsdé Prov: Commissie uit de Veilingen ih Noordholland en die van de Kaas- en Botercontrolestations. De voorzitter van het Landbouwhuis, de heer G. Nobel, sprak het openingswoord, waarin hij in de eerste plaats welkom heette den Commissaris cLetf\ Koningin, de vertegenwoordigers der regeering,, de heeren Lovink en Dr. v. d. Zande, het dagelijksch bestuur der gemeente Alkmaar, de Rijksambtenaren dié steeds zoo uitnemend hadden meegewerkt aan den vooruitgang van den landbouw in de provincie en vervolgens de verschillende gasten, w.o. ook de vertegenwoordigers der Pers. iSpr. gaf voor degenen die niet voldoende met de strekking van de stichting van een Landbouwhuis op de hoogte waren, een uiteenzetting daarvan. Het is een 'eenvoudige zaak. namélijk de huisvesting van de landbouworganisaties en verder de bevor dering van de alge meen e belangen van den land bouw, met alle wettige middelen. Spr. ging na, hoe door den Bond; van 'Zuivelfabrie ken beschikbaar was gesteld voor de stichting van een Landbouwhuis het saldo van de Kaasvereeni- ging. Het plan was echter niet doorgegaan en later is door Noorderkwartier een commissie van voor bereiding benoemd, bestaande uit de heeren K. Zijp, Dr. Bakker en spreker zelf. Deze commissie is het na de noodige besprekingen gelukt d'e verschillende vereenigingen bijeen te krijgen om samen te stich ten Hot Landbouwhuis. Dat plan had goede resul taten en algemeen werd het groote belang dezer stichting ingezien. Toen werd er een strijd gevoerd 'om de plaats van vestiging, of het Alkmaar of Boom zou zijn. Ook deze laatste plaats zag gaarne Het landbouwhuis binnen haar veste gevestigd. Op twee na verklaarden alle vereenigingen zich voor Alkmaar en werd dit dan ook de plaats der vesti ging. Spr. noemt nu op de verschillende vereenigingen die toetraden en wel: de Vereeniging van Oudleer lingen der R.LWjS. te Schagen; de Pirov. Reg.-Com- missie voor de Paardenfokkerij in Noordholland; de Prov. Reg.-Commissie voor de Rundveefokkerij in NioordhoHand; de Bond van Zuivelfabrieken in Noordliollanid'; de Coöperatieve Zuivelbank; de Coö peratieve Züivelexportvereeniging; de Vereeniging tot Ontwikkeling van den Landbouw dn Hollands Noorderkwartier; 'de Bond van Rundveefokverceni- gingen in Noordholland; de Vereeniging tot Verbe tering van de Schapenfokkerij in Noordholland; de Vereeniging voor den Wolhandel; de Bond van Gei- tenfokverecnigingen in Noordholland; de Noordhol landsche Varkensfokvereeniging; de coöperatieve Bond van Aankoop vereenigingen; de Vereeniging voor Lan dbouwhuisho udond erw ijs. Later traden nog toe: de Provinciale Commissie uit de Veilingen dn Noordholland en het Kaascontrole- station en het Botercontrolestatlon, allen gevestigd te Alkmaar. Niet traden toe: de HoLl. Maatschappij van Land bouw, omdat haar kantoren te 's-Gravenhage waren gevestigd en de Roomsch-Katholieke Land- en Tuin- bouwbond in het diooaan Haarlem. Anders waren alle landbouwvereenigingen in Noordholland in Het Landbouwhuis gecentraliseerd. Toen kwam spreker aan de huisvesting van hei Landbouwhuis en bracht daarvoor een woord van dank aan het gemeentebestuur van Alkmaar en vooral aan den oud-burgemeester Ripping, voor al hetgeen deze daarvoor heeft gedaan. Ook het Dag. Bestuur en den Raad van Alkmaar bracht spr. dank en "teven den heer Willek es Mac Donald, den direct teur der gemeentewerken, die met groote voortva rendheid en bereidwilligheid de inrichting der ge- I bouwen aan het. Fnidsen en Voordam heeft bevor- derd. Twee. gebouwen zullen Het Landbouwhuis in Alkmaar voorloophuisvesten, omdat Allernaar op dit moment nog niet in staat was één gebouw, dat voldoende was, aan te bieden. Spr. vertrouwde echter in deze volkomen op.de- door Alkmaar gedane toezegging. I Spr. zou vele namen kunnen noemen van perso- I nen die allen veel voor Het Landbouwhuis hadden 1 gedaan. Hij zou d.it niet doen, zeker als hij dan ie mand zou kunnen vergeten. Spr. betuigde daarom in het algemeen aan allen die hadden medegewerkt en geholpen, zijn innigen dank. Maar één' naam moest hij noemen en dat was die van 'Dt. Bakker. Deze toch had in de voorbereiding en vooral bij de pro- paganda van deze zaak zijn volle werkkracht ge- geven. Het oprichten van een Landbouwhuis is. zoo ver volgde spr., niet zulk een groot gebeuren, maar men moet dat van wat. breeuur standpunt bekijken. En dan ziet men, dat door de oprichting van zulk een Landbouwhuis de mogelijkheid 'wordt geschapen, dat alle landbouworganisaties eiken dag in nauwer con tact met elkaar kunnen komen. En dat is noodig om de landbouworganisatie in zijn geheel sterker te maken en den invloed en werkkracht daarvan te vergrootèn E'n noodig is dat, zegt spr.. vooral met het oog op de toekomst en de toestanden in Europa, die er wel op I wijzen, ^at ook onze landbouw een moeilijken tijd i zal moéten doormaken. i Dat voor oogen geloof ik, dat wij1 goed werk' hebben gedaan en dj mogen wij bescheiden zijn begonnen, dat wij zijn op den goeden weg, beter en zekerder als op deze wijze de ai gemeen© landbouwbelangen kumnen worden gediend. Spr. gelooft, dat door deze verschillende vereenigingen te organiseerön in Hét Landbouwhuis de algemeetne belangen van den, land" bouw in de geheele provincie zullen worden bevordierd. Spr. hoopt, dat men waardeering zal hebben voor elkanders werk, maar ook bdji verschil van meening door HUBERT FOOTNER, voor Nederland bewerkt door L. ALETRINO. Uitgave van W. DE HAAN, Utrecht. 33. «Zul je het nu zeggen Haar intuitie zei haar, wat er zich in het kamp afspeelde. Weer een stilte toen bereikte een wicht kreunen Kitty's oor. Als geëlectriseerd sprong Kitty óp. Weg was al haar maagdelijke zaligheid. Met gloeiende oogen, zichzelf vergetend als een nioederdier, dat haar jongen door gevaar bedreigd riet, rukte zij de struike-n voor zi?h weg, en viel het kamp der mannen binnen. „Laat. dat, lafaards", schreeuwde zij hen toe. Joe Mixer, Stack en Crusoë Campbell deinsden achteruit, met stomheid geslagen. De halfbloed, die naast het vuur lag te slapen, werd wakker, en ging half overeind zitten, terwijl hij haar met wezenloo- ze oogen aanstaarde. Kitty zag alleen Ralph. Hij hing slap tegen het touw waarmee hij aan' den boom was vastgebonden. Zijn gelaat was bleek als van een geest; hij hijgde naar adem; het natte angst zweet had langs zijn slapen en langs zijn hals natte sporen achtergelaten. Met een kreet van medelijden snelde Kitty op hem toe, en rukte wanhopig aan de knoopen van het touw. De mannen herstelden zich van hun verrassing. Waar zij wisten dat Jim een dochter had, viel het •hun niet mocfrlijk de tegenwoordigheid van een blank meisje hier, zich te kunnen verklaren. En ge lijk mannen altijd doen, wanneer zij staan tegen over een vrouw wier toorn oprecht is, keken zij onnoozel en schaapachtig. „Bemoei u daar niet mee, jonge dame", gromde Joe. „Jij afschuwelijke lafaard!" riep Kitty, haar stem van woede nauwelijks meester. Joe's gezicht gebon op te zwellen. „Ga terug naar je vader", siste hij „dit is geen plaats voor jou!" Kitty keek hem niet verder aan. „Wanneer hij je hier vindt, en tegen je te keer Raat, heb ik je gewaarschuwd", dreigde Joe. „Deze bannen zijn mijn getuigen." Maar noch de gedachte aan de boosheid van haar noch iets andera kon Kitty nu nog af schrikken. Met de kracht der wanhoop rukte zij aan Mt koerde ,/Ta terug, Kitty", fluisterde Ralph tusschen do bleeke lippen. „liet geeft je niets". „Och jongen!" bracht zij uit, in haar stem een klank van hartstochtelijk verlangen, als een moe der die spreekt tot haar in pijn gemarteld kind. „Campbell, haal haar weg. van dien boom!" be val Joe. De langharige, grijnzende Crusoë pakte Kitty van achteren bij de ellebogen, en rukte haar ruw weg. Zij kon zich niet verzetten. Haar oogen schoten vonken. „Ik ben niet bang voor jullie voor niemand van jullie!" riep zij. „Uw opvatting over deze kwestie is niet juist, mejuffrouw", zei |oe, plotseling vol tijgerachtige minzaamheid. „Deze man heeft ons onrecht aange daan. Hij is wettig onze gevangene. Maar ik wil niet hardvochtig jegens hem zijn. Ik heb aange boden hem vrij te laten op zeer aannemelijke voor waarden. Als 'hij daar nieit op in wil gaan, is het toch zeker mijn schuld niet, wel?" „Zeg dien man dat hij mij loslaat, dan zal ik u antwoorden", zei Kitty verontwaardigd. Op jeen wenk van J*qö liét Campbell haar los. „Wat waren die voorwaarden?" wilde Kitty weten „Als u hem nu eenszei, hoe dwaas hij is, zal hij misschien wel naar u luisteren", zeide Joe krui perig. „Zeg hem, dat hij mij moet zeggen, wat ik weten wil, dan zal ik het hem niet verder lastig maken." „Wat wilt u dan van hem weléti?" „Alleen maar waar die mieid van Crossfox, Anmie Crossfox thuis ligt." Dit onverwachte antwoord verraste Kity zoo zeer, dat zij haar vastberaden zekerheid geheel dreigde té verliezen. Zij' wankelde, als was haar een physieke slag toegebracht. De kleur verdween uit haar wangen. „Annia Crossfox?" herhaalde zij: „Ik moet een en ander met haar in,1 orde maken," viel Joe in „Natuurlijk weet ik haar wel ergens te vinden, maar ik bob haast. Als hij mij zegt, waar ze is, dat ik dadelijk naar haar toe kan gaa'n, zal ik hem vrij laten.' Kitty's hart scheen in stukken le Wordén gescheurd door de verschillende emoties. De aanblik va'n Ralph's lijden martelde haar, maar haar ziel scheen te ver stijven, wanneer zij bedacht, dat hij het ter wille van Nahnya droeg. De ointdekking dat het van haar thans alleen afhing of het geheim behouden zou blij" ven, beangstigde haar. Dood en leven schenen daar van af te hangen, hoe zou anders Ralph zulke mar telingen kulntnen verduren? Het was Kittty duidelijk, dat zij hem eerder zou kunnen doodein, dan hein bert gfehetm afpersen. om in gemeenschappelijk samenwerken de algemeéné belangen van den landbouw te bevorderen (Applaus) Daarna kreeg het ,woord de Commissaris der Konin gin. Deze dankte^ bij afwezigheid van den minister van Landbouw, die eensklaps was verhinderd, den heer Nobel voor zijn uiteenzetting, die zeer zekér spr. en anderen een helder inzicht in zaken had go- geven. Spr. verheugde zich in deze concentratie van den landbouw, wetend dat alleen door een krachtige samenwerking de landbouw in Noordholland kan bloei en. En dat deze samenwerking in reeds zoo hooge mate is verkregen, verheugt spr. hartelijk en bracht warme hulde aan dein heer G. Nobel en bet verdere béstuur voor heigeen zij: in deze hadden gedaan eh verkregéJn Spr. heeft de overtu^ing, dat in de toekomst de landbouw steeds meer geconcentreerd zal worden en dat Het Landbouwhuis daarvan het sprekend symbool zal zijn. (Applaus.) De heer Dr. van derZaïnde begint met te zeggejm dat de .minister en directeurjreneraal verhinderd wa? ren. de laatste, door ziekte, gaf de verzekering, dat Het Landbouwhuis heeft de volle belangstelling der re- fleering. Ook spr. erkende de, groote beteekénis van Tiet Landbouwhuis voor de concentratie van den. landbouw, ook juist met het oog op de moeilijkheden die de toekomst ongetwijfeld voor den. landbouw zou brengen. Eensgezind optrekken der verschillende vér- eenigingen was juist in zulke tijden zoo noodig. Dan toch kan getoond worden wat kan worden gepresteerd^ Als alles normaal was. dan liep het wel, maar juist als er moeilijkheden komen, kan men zijn kracht toonén... Spr. twijfelde niet aan het succes van HeJ Landbouwhuis. eern werkzaamheid als hiervan kan uil gaan van groote beteekenis voor den landbouw, Spr. bracht de gelukwenschen der regéering over. Toen volgde de Burgemeester van Alkmaar, Mr. Wiendelaar, die de stichting van Het Landbouwhuis noemde Aesn bcteekenisvol feit voor Rijk en Provincié. Maar voof Alkmaar, is het van inog groolerc beteekenis omdat het hier is gevestigd. Spr. herinnerde er aan dat ook nog een andere Stedemaagd had gedongen naar de hand van dezen krachtigen zoonvan het land Maar hier was het voor Alkmaria Vi,ctrix gebleven. Dat. zegt spr., vervult mij met een gevoel van trots, maar ook van dankbaarheid. Van trots omdat ik u kan verzekeren dat het u nooit zal berouwen, dat u hier het Landbouwhuis hebt gevestigd. En van dank-* baarheid, omdat nooit op het gemeentebestuur, ook in zijn nieuwe samenstelling, tevergeefsch een beroep zal worden gedaan om deze stichting te die- nen. De slichting van Het Landbouw iln Alkmaar is een feit. waarop de gemeentelnaren trots £ijn, omdat het kan meewerken, om pok de stad hunner inwoning tot hoogeren. bloei te brengen. (Applaus.) Hierna werden onder leiding van Dr. Bakker de bedde gebouwen waar Het Landbouwhuis is gevestigd, bezichtigd. Wij brachten eerst een bezoek aan het pand aan het. Voor aam. Wé vonden daar twee ingangen, waarvan een toegang gaf tot de lokalen der Zuivelbank. Het zijn keurige kantoorlokalen, ruim en heel goed aangeJ kleed. Een keurig gemeubeld vergaderzaaltje. En daar achter is werkelijk vernuftig vajn den ouden kaaszolder een perfecte koffiekamer gemaakt, Tevens is dat nog een heel geschikt vergaderlokaal. Tegencivielén prijs levert de conciërge het ben nodigde voor den inweTri digen mensch. Door den ingang links komen wij iln. twee kantoor lokalen voor den Bond van Zuivelfabrieken. Hierachter is de wcyiiing van den conciërge.. Beneden vondeln wij nog eén ruim laboratorium, en een monsterkamer voor capaciteit van kaas enz. 'enz. Boven ir ook nog een zaaltje voor bestuursvergaderingen, waar Vrijdags, zooals men ons vertelde, de kaasbeurs wordt gehouden. Boven zijin eveneens de lokalen voor hel Ruiodvoew kantoor, enz. De kleine Stack bespiedde Kitty met zijn fretach tige muizenoogen. Geön beweging van haar ontging hem Plotseling riep hij uit: „Ze weet het zelf." Kitty kreeg het cevoel, als was haar plotseling een net over het hoofa geworpen, iln de mazen waarvan zij: reddeloos verward raakte. Stack was opgesprongen. Met eén boosaardigén, slu" wen glimlach keek hij beurtelings Ralph en dan weer Kitty aan: toen fluisterde hij Joe iets in het oor. Joe knikte toestemmend blijkbaar hoogelijk voldaan, ..Dus jij; weet ook, waar hij zijn goud vandaan hoeft genaaid, en waar die meid zich verborgen houdt?" vrooc Joe met een loerenden blik naar Kitty. „Neen, neein!" verweerde zij zich wanhopig, „Ik weet er niets yaiX I" Doch haar geldat, waarop een doodelftke schrik te lezen stond, verried haar. Joe grijnsde alleen maar.' „Heel b&s't," zei hij. als had hij haar niet gehoord. „Dan heb je dus de Wis om hét hem te laten verte/den, of om het zelf te doen." Kitty's eerste opwelling was te vluchten. Zij zag echter dat zij van plan warén, op haar gemoed te werken door middel van Ralph, én toén zij zich daarvan eenmaal rekenschap had gegeven, kon niets haar meer bewegen weg te loopen. Ralph's 'rechter arm haddein zij: vrijgelaten; slap hing hij nepr over het touw dat hem verder aan den' Joom vasthield. Joe greep den hulpeloozen pols. Kitty zag dat een siddering door Ralph heenging;- zij zag hoe hij trachtte zijn lichaam stijf (rechtop te houden; zij zag de spieren op zijn kaak opzwellen, terwijl hij de tanden opeen klemde: „Laat dat! Laat dat!" gilde zij wild. „Dat is zijn zieke arm!" Crusoë GampbelTs groote hand hield haar ruw tegen toen zij op Ralph wilde toesnellen. „Ik wilde hem z'n spieren maar wat los laten maken", zeide Joe, grinnikend. Kitty had dien scho.uder eiken dag verzorgd.; nog zag zij in gedachten het door inwendige bloedingen blauwroode, opgezwollen vleesch. Met haar zachte vingers had zij Jiet nauwelijks durven aanraken uit vrees hem pijn te doen, en nu zag zij dien slager op het punt zijn laffe wraak er op te koelen. Het was haar, als voelde zij zelf de pijn. Zij was een bezwij ming nabij. Joe, Kitty van terzijde gadeslaande, draaide den arm even heen en weer. Kitty zag Ralph's oogen zich groot openeneen geluid kwam niet over zijn lippen. „Om te beginnen", zeide Joe. „Ik geloof dat Je goed zou doen het nu maar te vertellen, voor het erger wordt!" (Hij greep den arm weer vaat. Op het Finidseu is beneden gehuisvest het Kaas- en Botercontrolestatioia Noordholland, dat onder leiding staat van den- heer De Waal. (Zij is een instelling van den Bond van Zuivel fabrieken in Noordholland, de Vereeniging van Zui vel fabrikanten' in Nederland en van den R.-K. Dioce- sanen Land- en Tudnbouwbond in Diocees Haarlem. De Vereeniging is gèvestigd te Alkmaar. Zij heeft ten doel den afnemers en consumenten van kaas afdoenden waarborg te verschaffen, dat de kaas door de aangeslotenen bij die stations in de voor Edammer- en Goudsche kaas gebruikelijke vor men en in broodvorm, vervaardigd, is bereid uit koe melk zonder eenige toevoeging van vreemde vetten; dat die kaas in de droge stof een minimum-vetge halte van 40 pd, 30 pet., of 20 pot. bezit' overeen komstig de aanduiding op de daarop aangebrachte Rijksmerken, dat het watergehalte er vain binnen normale grenzen blijft Zij tracht dit doel te bereiken door de oprichting en exploitatie van een kaascont rol e stat ionhet uit reiken van Rijkskaasmerken en het volledig contro- leeTen door deskundige personen, van het bedrijl der aangeslotenen. De controle op de bedrijven der aangeslotenen be rust op: a. het toezicht op het bedrijf en op de boekhou ding, door het contro'estation voorgeschreven; b. het scheikundig onderzoek van grondstoffen, producten en bij-producten; c. het toezicht op het gebruik der verstrekte kaas- merken. De Vereeniging het Botercontrolestatlon „Noord- Holland", bij verkorting flBXlN.H.) is gevestigd té Alkmaar. Zij is een instelling van den Bond van Zuivelfa brieken in Noordholland, van de Vereeniging van Zuiv elf abrikan ten in Nederland en van den' R.-K. Diocesanen Land- en Tulnbouwbond in het Diocees Haarlem, De Vereeniging heeft ten doel voor hare aange slotenen de gelegenheid te scheppen zich te plaat sen onder eene onder Rijkstoezicht staande controle, overeenkomstig de bepalingen van de voor de boter controlestations geldende Rijksvoorschriften, ten einde aan hunne afnemers zekerheid te kunnen go- ven voor het ontvangen van onvervalschto Neder- land'sche boter, zonder voor de gezondheid schade lijke, bederfwerende stoffen, en met een normaal watergehalte. Zij tracht dit doel te bereiken dooi de oprichting en exploitatie van een botercontrole- station, het uitreiken van een Rijksbotermerk en het volledig controleeren door deskundige personen van het bedrijf der aangeslotenen. De controle op de bedrijven der aangeslotenen be rust op: a. het toezicht op het "..edrijf en de boekhouding; b. het scheikundig onderzoek van' grondstoffen, producten en bijproducten; c. het toezicht op het gébruik der verstrekte rijks- bo termerken. Doordat zeer vele zuivelfabrieken ln onze provin cie bij beide stations zijn aangesloten, is het zeer - goed mogelijk en uit een economisch oogpunt zeer gewenscht, dat beide stations hetzelfde personeel en denzelfdon directeur bezitten. Dit is hier dan ook, evenals in de provincie Zuid-Holland, het geval. De botercontrole is reeds van veel ouderen datum dan de kaascontrole. In 1901 werd te Leeuwarden het eerste botercontro 1 ©station opgericht door de Friesch© Maatschappij van Landbouw. Den 17 Juni 1905 wcTd in het Staatsblad de Botermerkenwet af gekondigd en op dit oogenblik bezit haast elke pro vincie in ons land haar botercontrolestatlon. Wat de kaascontrole betreft, deze is begonnen met de volvette Goudsche kaas in de provinciën Zuid- ,JHoud op! Houd op!" gilde Kitty. „Ik cal het zeggen!" Zij zeeg op den grond neer en bedekte heit gelaAt met de handen. .Ralph, half bewusteloos van smart, zag haar met verwondering aan. Hij verdacht er haar piet van, dat zij zijn geheim kende. „Beloof je me hem. los te laten, als ik het vertel?" vroeg Kitty. „Hij zal losgelaten worden, wanneer je de waar heid spreekt," beloofde Joe. Zittend op den grond, haar handen in den schoot samengeklemd, het hoofd gebogen om Ralph niet to zien, begon zij te vertellen, ademloos, zonder een oogenblik te onderbreken, als wilde zij zich elke ge legenheid benemen om zich rekenschap te geven van hetgeen zij deed. „Ongeveer een halve .mijl vóór de Grumbler-wa- tcrvallen mondt een klein stroompje van den noor delijken oever in de Stanley uit. Het is te herkennen aan een groote, vlakke rota, naast den mond. Daar moet je landen. Er is een pad dat bergopwaarts leidt het loopt naast het riviertje. Dat volg je, tot je uit het bosch komt aan den voet van een groot© bergpiek, die den vorm heeft van e'en Opge stoken duim". 'In ademlooze spanning volgden de mannen het verhaal. De bijzonderheden verleenden het een groote mate van waarschijnlijkheid. De kleine Stack schreef alles op in zijn notitieboek. Bij de eerste woorden die zij sprak, werd Ralph's gelaat verwron gen als door een nieuwe smart. Hij voelde zijn schouder niet meer. „Dicht bij de plaats, waar je uit het woud komt", ging Kitty voort, „kruist het pad een ravijn. Op die hoogte wijk je van dei# weg af, en volg je de ravijnbedding, linksaf een klein eindje maar. Het ravijn maakt een zwakke bocht, bij de bocht ligt een groote massa dood hout, en daarboven staan drie boomen op een smallen rotsw'and, met wat struikgewas „Kitty! om Gods wil!" mompelde Ralph. Zij durfde hem niet aanzien. Sneller nog dan eerst, ging zij voort: „Achter dat struikgewas is een 'hol, dat uitkomt in een berggamg. In de gang moet Jé links afslaan, dan ga je een heel en tijd voort bijna een half uur. Neem een toorts mee om je deen weg te verlichten. Je komt uit aan den anderen kant van don 'berg. Daar is een prachtige vallei. I/angs geen anderen weg. is die te bereiken, en daar is het'r Woedt vérvolfd.

Schager Courant | 1920 | | pagina 1