Binnenlandsch Nieuws. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Burgerlijke Stand. Marktbericht-ftn. Tweede Kamer. Raad Heerhugowaard. GEEN AGCUNSBEWUS. Willem li, slager te Koedijk, heeft niet aan j&Jjin accijinsverplicntiiig voldaan, geen accijnsbewijs geen kwi lAinüe vaii betaling van accijns kunnen vertoouen. De Rijksadvokaat eisch. te ten slotte f 100 met ver beurdverklaring. Door. den Oificier werd daarna (sub sidiair) 50 dagen hechtenis geëischt. ALLEMAAL VAN HETZELFDE GENIE. Arie. B., slager te Sint Pancras en J. de W., land bouwer to Koedijk, hadden frauduleuze slachting van een rund op hun geweten en konden geen Ofbwijs van betaling van accijnzen overleggen. Eisch door "den Rijksadvokaat f 150 tegen B. en vrijspraak voor "do W, De O.v.J, requireert tegen B. subsidiair 100 dagen hecht Arie B moet er nog eens aan gelooVen en -wel wegens accijnsontduiking. Geëischt wordt door den Rijksadvokaat 4 maal f 150 boete met verbeurdverkla ring. De O.v.J. eischt subsidiair 4 maal 30 dagen hecht. 'legen den timmerman P. B. een familielid van Arie B., '4iii zooeven, werd wegens verhindering van een ambtshandeling (bii visitatie) door den Rijksadvokaat f 100' boete gevorderd. De O.v.J. requireerde subsi diair 50 dagen hechtenis. Volgt nog een soortgelijk zaakje als de laatste stuk of wat. uil. tegen G. B. te Sint Pancras (accijnsonldui-. kiing) Door den Rijksadvokaat wordt deze zaak in" -getrokken. Wegens frauduleuze slachting werd tegen Pieler G., slager te Broek op La'ngendijk, door den Rijksadvo kaat geëischt f 25 ho-ete en door den O.v.J. subsidiair 10 dagen hechtenis. Tegen Teunis O., van beroep slager en woonachtig te Schoorl. werd wegens frauduleuze slachting dooi den Rijksadvokaat geeischt f 50 met verbeurdverklaring De O.v.J. eischic subs. 10 dageui zitten. 't Was ook al voor verboden slachting dat Arie Str. Ie Zuidscharwoude,van beroep slager, terechtstond. Eisch f 150 met verbeurdverklaring, terwijl de O.v.J. 100 dagen hechtenis eischle. Heske J., slager te Zuidscharwoude, was beschuldigd van accijnsontduiking en belemmering van ambtshan deling. Eisch f 150 en f 200 boetede O.v.J. eischle subs. 2 maal 100 dagen brommen. Jan K. van St. Pancras, had accijnsovertreding op zijn lever. Eisch f 25 met verbeurdverklaring, subsi diair den eisch van den Officier5 dagen de doos in, C. J. S., sluger te Helder, maakte het dozijntje juist vol. Zijn delict was. dat hu een ambtenaar toegang weigerde tot de slagerij. Beklaagde schittert door af wezigheid. Do rijksadvokaat eischte inu f 100 boete, subsidiair werd door dein O.v.J. gorequireerd 50 dagen hech tenis. Fine, A's. Dinsdag uitspraken. DE TOEKOMST VAN HET OPENBAAR ONDER- WIJS. Men schrijft uit Ovcrijsel: Bij aanneming der wet op het lager onderwijs zal hét spoedig met het openbaar onderwijs In de meesté plattelandsgemeenten van Overijsol gedaan zijn. Het openbare onderwijs zal er hooge uitzondering worden De R.K. geestelijkheid zal niet verzuimen overal ka tholieke scholen te doen stichten of openbare van de gemeenten voor het katholiek onderwijs te doen overnemen. En waar een christelijke bevolking domi neert. zal eveneens het christelijk onderwijs worden ingevoerd. De moeste katholieke of christelijke gé-1 meeutebcsturen zijn voor dezen nieuwen stond van zaken wél te vinden, al is het ook alleen maar, om den xwaren last van schoolbouw, schoolgeldregeling enz. enz van hun schouders te kunnen wentelen. Hoor slechts, wat een burgemeester van Tubbergen aan de vroede vaderen dier gemeente médédéélt in Me jongste raadszitting: ,Oin te geraken tot den bouw eener school te Lange veen hebben B. en W. één schrijven gericht tot net, kerkbestuur aldaar. En de pastoor <jier parochie deelt namens het kerkbestuur mede, dat naar haar oordeel de meest gtwensch* plaats' voor den bouw der bedoelde school met het oog op een latere overname door het kerkbestuur is, zooveel mogelijk im de nabijheid der kerk". Ziedaar de toekomst 'eener nieuw te stichten openbare school. En zoo zal het. trots allen «tegenstand, ook zonder twijfel van do zijde van zeer veel katholieken, die van ouder tot ouder op de openbare school onderwijs ontvingen, .gaan met nagenoeg alle bestaande open bare scholen in overwegend katholieke of christelijke gemeenten Maar deze omwenteling op onderwijsge bied zal niet tot stand komen, zander tegenkanting. Dit blijkt ook reeds uit het geval te Langeveen. Het schrijven van den pastoor namens het kerkbestuur bleek uit de verklaring van eenige raadsleden te zijn gedaan buiten medeweten jan de kerkmeestérs. Maar -- de pastobr wil het aldus en daarbij heeft men zich gewoonweg neer le leggen. En straks, op den tweev den Pinksterdag, zal de Twentsche katholiekendag te Almelo die in zijn vaandel heeft geschreven; ,,Het Katholiek onderwijs" den .eisch der geestelijkheid voor het algemeen katholiek onderwijs m katholieke ge meenten nog wat aandikken, om weldra met gewold van wapenen het heer der katholieke openbare onder wijzers te verdrijveij, op non-activiteit te brengen of over te doen in de rij "der bijzondere leerki-achtejn, Dan is voor dé meeste, zoo niet alle openbare platte-1 landsscholen van een belangrijk deel van Overijsel het laatste uur geslagen. Waar is dan de school voor de kinderen, hoe klein ook ingetal, wier ouders het openbaar onderwijs blijven prefereeren? BURGEMEESTERS VACATURE TE MEDEMBLIK. Men schrijft uit Medemlbli'k aan het Hdbld.: Zeer tot verbazing der ingezetenen kwam Dinsdag het bericht in, dat Burgemeester A. Peeroboom van Wderingen, tegen 15 Maart e.'k. als zoodanig alhier benoemd, aan den Minister ontheffing heeft gevraagd AIs redenen worden genpeimid, dat do gezondheid van den heer Peereboom te wensohen overlaat, als mede dat de ambtswoning hier te groot is. Nog dezer' dagen was de heer Peerehoom hier; reeds waren voorloopige plannen voor den dag der installatie in voorbereiding. DE MELKPRIJS. De melk is te Sn eek tot 16 cent per L. verlaagd. Naar verluidt, zai die prijs spoedig weer dalen, wijl aan de fabrieken door de boeren tegenwoordig maar 10 cent per L. kan worden bedongen. ZUIDSCHARWOUDE. 't Wordt onveilig in onze gemeente. Er zijn giste ren alweer 2 fietsen gestolen, een van den winkelier T. en een van den koopman M. Opgepast dus! LANGEDIJK. Tot nader order zijn de tuinbouwers-leden der organisatie vrij zoowel wat de hoeveelheid' der te verkoopen kool als wat de prijzen betreft. Verdere onderhandelingen met Duitsdhland hebben tot geen resultaten geleld. DE SPRAAK TERUG. Een jaar geleden verloor een 30-jarigo man to Ti el door onbekende oorzaak zijn spraakvermogen. Maandagavond' voelde hij een eigenaardige prikke ling in de keel en kreeg zijn stem plotseling terug. DEN HELDER. De gomeoniteraaid heeft Dinsdagavond tot wethou der benoemd den heer 'D. C. A. de Zwarte, soc.-dem., die de benoeming in beraad heeft gehouden. Aangenomen werd' aan gewijzigde verordening, bevattonldo een verhoogd tarief voor drinkwatorleve- rinig. Het tarief werd voor een jaar vastgesteld; vóór het volgende jaar zullen B. en W. een nieuwe1 her ziening hij den Raad indienen. Men berekent een hoo' ger opbrengst van ongeveer f14.000. Do Raad benoemde voorts oen commissie van drie ledep tot herziening van de plaatselijke directe be lasting naar het inkomen en eenige andere plaatse lijke belastingen. JHR. BERESTEIJN BURGEMEESTER VAN ARN HEM? P. Nolting zijn opvolger in de Kamer. Naar wij vernemen is binnenkort de benoeming te verwachten van Jhr. <mr .!Dr. E. A. van Beresteijn, lid der Tweede Kamer, tot burgemeester van Ara- hem. Be heer Van Beresteijn zal dan ontslag nemen als lid der Tweede Kamer. Zijn plaatsvervanger is de heer P. Nolting, oud-lid der Tweede Kamer. (Naar men weet bestaat te Arnhem een burge- moesterevacature in verband met het aftreden van mr. Baron van1 Heemstra als hoofd1 der gemeente.) Tel. GRONDBELASTING. Het .bestuur van heit Kon. Nadert Landbouwcomltó (heeft zich in- verband met de in het ontwerp inzake de regeling van de grondbelasting aangebrachte wij zigingen en niet het voornemen, het wetsontwerp 'op nieuw in de atfdeeldng te onderzoeken, per adres tot de Tweede Kamer gewend om te herinnèren aan zijn adressen met bijbeboorende rapporten van 11 December 1017 en 11 Januari 1918. Het bestuur schrijft, dat de gevaren, waarop in genoemde adressen en rapporten werd gewezen, se dert door den loop van zaken niet- onbelangrijk zijn vergroot. -De J and prij zen zijn in de laatste jaren zeer hoog geweest. Veile gronden zijn dn andere handen overgegaan, dikwijls ook in weinig kapitaalkrach tige handen. Zoo zijn vele voormalige pachters ge noodzaakt geworden, wilden zij hun bedrijf behou den, de gepachte boerderijen te 'koopen met behulp van veel hypotheek. De productiekosten, inzonder heid de loon en, zijn enorm, gestegen. De invaliditeits wet heeft op, (het landbouwbedrijf groote lasten gelegd. Treedt nu, wat zeer waarschijnlijk is, een be langrijke daling van de productenprijzen in, dan zal er in den landbouw een - crisis ontstaan, welke wei- licht haar wederga in de geschiedenis niet heeft, en dus tot gevolg zal hebben ,dot de grondprijzen aanmerkelijk moeten dalen. Het zou daarom, zoo wordt in het adres betoogd, van een zeer slecht agrarisch beleid getuigen, in dien door het vemhoogen van het percentage van de grondbelasting en het baseeren van die belasting op de thans geldende abnormale prijzen, de overhead er toe medewerkte, de positie van vele eigengeërf den nog moeilijker te maken dan zij uit anderen hoofde reeds zal worden. Op grond van een en ander mieent het bestuur met meer klem nog er bij de Kamer op te moeten aan dringen, de aanhangige voorstellen te verwerpen. Mocht intusschen de Kamer meenen, aan dit ver zoek geen gevolg te moeten geven, dan zou het naar do meerling van het bestuur noodzakelijk zijn, niet alleen voorloopig de belasting te heffen naar de dooi den eigenaar opgegovon verkoopwaarde, zooals dï minister van financiën thans voorstelt, maar deze regeling definitief to maken. De aangifte van de waarde zou dan zoodanig kunnen worden geregeld dat de overeenstemming tuss>phen belastbare en wer kelijke waarde steeds is verzekerd, zoodat een intre dende crisis onmiddellijk verlaging van de belasting ton gevol'go zou hebben. HOOGWOUD. De Raad van Hoogwoud heeft in zijn vergadering van ]1. Dinsdag besloten, oin sohooilpantolfels te ver strekken aan ae anne kinderen op de gcm.-scholen te Weerc, Aartswoud, Kerkelaan, Lange reis en do Bijzondere school. Aain hot Heemraadschap „De Vier Noorder Koggen" was verzocht do palen voor 't electrisch net In den Laingeroizerdijk te mogen plaatsen. Dijkgraaf én Iloem, raden wildon dit niet toestaan. Besloten werd. zich hierbij niet zoomaar neer tc leggen,- daar in Opmeer wel toestemming is verleend B. ctn W. zullen zich verstaan met Ged. Staten. Van God. Staten was een schrijven ingekomen, bo- troffonde de weigering van den Raoad om de veirt hoogde salarissen aan Burgemeester, Secretaris en Ont vanger uit te betalen. Als de Raad blijft weigeren, gullen God. Staten van hunne bevoegdheid in deze gebruik makein. Na oen stevig debat waarby blijkt, dat een deel van den Raad van zyn eerst ingenomefn standpunt van weigering is afgeweten, omdat 't toch niets g[eeft" wordt met -4 tege*i> 3 stemmen besloten, de salarissen uit te betalen. De vier voorstemmers (hoewel protösteerdndé tégér de verhooging) waren de neeren flartog, Deken, Por tegieo en Schilder. d>e heeren Vijn, Glas en Bosset, bleven onwillig en stemden ook tegen een supplelloirél begrooting van f 4600. waaruit de verhoogingen voor| 1919 en 1920 zullen worden betaald en waarvoor een Idleening zal worden aangegaan. De Raad besloot verder met 5 tegen 2 stemmen (tegen het advies van de meerderheid van B. en Wj om adhaesie te betuigen aan het adres van Scha gen betreffende de medezeggingschap bii Burg<anéés- torsbenoemingen. Tegen de hoeren Schildér én Dékén De borgtocht van den Gemeenteontvanger word! verhoogd van f 2100 op f 4000. Een paar personen in de Weere zullen woirdet aangesteld tot buitengewoon veldwachter. Daar heoi zich oen veiligheidswacht gevormd om te waken tegei inbraken enz. Ten slotte wordt besloten met het beginnen met d eJectriciteit in de kom van Hoogwoud (waar de aan leg gereed fs) te wachten tot in de heel© géméöntj de aanleg klaar is. DE STAATSCOMMISSIE VOOR SOCIALISATIE. Naar „Het Volk" verneemt zijn de heeren Wibac en dr. v. d.' Waerden door de regeering uitgenoodig deel uit te maken van de commissie onder voorzi- ter&chap van dr. Nolens. HET HAVENCONFLICT. Boycot van Hollandsche schepen. Uit Rotterdam., 3 Maart. iWe hebben inzage g- kregen, aldus de Tel., van een manifest, dat door do Belgischen Transportarbeidersbond te Antwerpa wordt verspreid. Heit as gericht (tot de transpor ta belder s te Antwerpen, Brugge en östenlde. Zij verklaren: (Het is onze pliidht ite weigeren, onder welke voo- waarden ook, een. Hollandscih schip te lossen of laden. Wij moeten de Hollandsche! reeders treffa in hun coffre-fort en de 'Belische Centrale zal lata overwegen, na den afloop dezer staking, in hoeveië deze boycot dient ie worden voortgezet. Het ordewoord is dus in elk gevalgeen Hollands a schip lossen of laden Wij Zullen dit besluit van den Belgischen TranspoL arbeidersbond beken dmaken aan de Engelsolie fed- ratie van transportarbeiders en wij hopen er toe 5 komen deze boycot internationaal door te' voere11 wij- zullen, overwegen of deze internationale boyd dient te worden gehandhaafd, zelfs na afloop va'n dei staking Ieder kent dus het ordewoord: Boyootteert alle Hl landsché reeders." glas tegen 10 pet winst plus loon en vracht aan de schilders op te dragen, verklaarden zich 1 slem tegen en 3 stemmen voor, zoodat het spiegelglas in eigen beheer blijft vain de Maatschappij'. De rondvraag leverde niets op. waarna de voorzitter onder dankzegging de vergadering sluit ONDERLINGE PUIGLAS VERZEKERING-MAA- SCHAPPIJ. Vergadering op Woensdag 8 Maart, dea avonds! uur m hot lokaal van <ton neer P. Roggeveen. Aanwezig waren 3 bestuursleden en 1 lid. Voorzitter, de heer J. H. Schene, opent de V!- gaderi'ng, mot een woord van welkom aan de aa wezigun, waarna de notulen worden voorgelezen i onveranderd goedgekeurd. Ingekomen fc een schryven van de vereenigde scl. derpatroons, uit behagen, waarin zij om de leveri; en plaatsing van glazen verzochten tegen het nav> •gend winstpercentageVoor dubbeldik glas 40 p winst plus loon; voor spiegelglas 15 pet. winst pl loon en vracht en de overblijvende stukken voor Maatschappij, of 10 pet. winst plun loon en vracht do overblijvende stukken voor de schilderpatrooi Voorzitter zegt, dat het bestuur heeft besloten, c het dubbeldik glas tegen genoemd winstpercentag aan de schilders op te dragen, doch wat het splegc glas betreft, daarop konden zij niet ingaan. De pet .winst was to hoog gevonden; zij achtte 10 p< hoog genoeg, en wilde hiervan niet afwijken. Do neer Wit zegt. dat zij voor 10 pet. de rist' niet op zioh kunnen nemen, zoodat na eenig ov ein weer praten het voorstel van het bestuur in ster miing wordt gebracht. De gunning van het dubbetd glas wordt door slleta goedgekeurd, en om het spiegi DE SPLITSING IN DE COMMUNISTISCHE PAR TIJ IN DUTSCHLAND. Uit Berlijn, 3 Maart. De „Fredlhert" meldt over de splitsing in de Duitscihe communistische partij, 'dat in een vergadering der comiriunisti'scihe partij is bepaald, dat sledhts zulk-e personen of organisaties worden beschouwd als tot de partij te behooren, die de Heidelibergsöhe grondbeginselen in principe, en in hun toepassing erkennen. Met deze bepaling is de splitsing der partij defi nitief voltrokken,, daar de oppositie-groep in de par tij kan worden beschouwd als uit dê partij te zul len treden. Zij zal een bijzondere partij vormen, zoo dat voortaan in Duitsohtand twee communistische organisaties bestaan. LIEVER EEN PAK SLAAG. Een der Londensche rechtbanken had tweie mannen veroordeeld tot eenige maanden dwangarbeid \vegejns bigamie. Beidein verzochten hun slraf veranderd te mogen zien in geeselstraf met „the cat o' nine tails' (het touw met negen knoopen). De rechter antwoordde, dat de wet dit niet toestond, maar dat het hem speet de beklaagden dit genoegt^n iniet te kunnen gunnen. STEMMEN PER POST. In Australië zullen voortaan o.a. de volgende per sonen hun stembiljet over de post mogen verzenden: zij, die meer dan tien mijlen vvan het stembureau wonen; zij, die óp de uren waarop de stemming ge houden .wordt in den regel op reis zijn, de ernjstig zieken, de zwakken, vrouwen van zwakke gezondheid. DE VREDESVOORWAARDEN VOOR TURKIJE. Uit Londen, 3 Maart. Naar Reuter verneemt, zal Turkije voortaan geen vloot meer mogen bezitten. Volgens de bestaande plannen van den Oppersten Raad, zot door de gebiedsverminderlng van Turkije de bevolking van 30 mdllloen tot 6 milldoen worden teruggebracht. De gebieden, die van het Turtcsche Rijk worden afgescheiden, zullen misschien een gedeelte van de Turkscihe schuld moeten betalen. LENIN STELT DEN VERPLICHTEN ARBEID IN. Uit Kopenhagen wordt den 29sten Februari aan „Le Journal" bericht, datde Russische Sovjet-re- geerlng beslag heeft laten leggen op alle particuldero fabrieken', op de werkplaatsen van de spoorwegen en op die fabrieken, welke reeds gemilitariseerd zijn. Ail wie weigert om te werken, zal onmiddellijk naar het front gezonden worden. ONTPLOFFING. Uit Berlijn, 3 Maart. Te Brandenburg a. d. Ha vel heeft een ernstige ontploffing plaats gehad op het terrein van do Deutsch-Luxemburgische Bergwerk- und HUtten A.G., doordat een gevulde granaat in een smeltoven terecht kwam. Er ontstond een groote brand. Geen menscih kan nog bij de plaats van liet onheil komen. Verschillende personen zijn gedood en gewond. DE TOESTAND VAN WILSON. Dit Washington, 3 Maart. President Wilson heeft heden eon autotocht van een uur gemaakt in de bui tenwijken van Washington. Dit is do eerste maal, dat de president tijdens zijn ziekte uitgaat. BEDREIGING MET STAKING WEGENS ARRESTA TIE VAN SPOORWEGBEAMBTEN. Uit Frankfort, 3 Maart. Volgens oen bericht uit Karlsruhe deelde héden in den landdag van Baden de minister van financiën dr. Wirfeh mede, dat we gens diefstallen uit een groot aantal spoorwagens op het rangeerstation Manniheim 76 beambten en 103 staatsarbeiders in voorloopige bewiaring zijn. De af- deeling Mannheim van het verbond van Duitsch spoorwegpersoneel verzocht dén minister van finan ciën verdere arrestaties achterwege te laten en voor alle vroegere gevallen amnestie te verleenen. Wordt aan dezen wensch niet te gernoet gekomen, dan zdu het personeel van het rangeerstation den dienst sta ken. De minister van financiën, dr." Wirth, verklaarde naar aanleiding hiervan terecht, dot hij zich niet in het werk der justitie zou mengen. 'De bedreiging met staking noemde hij ongehoord. DE AMERIKAANSCHE SENAAT EN DE VOL KENBOND. Uit Londen, 3 Maart. Volgens een Reuterbericht heeft de Amerikaansche Senaat wederom do door Lodge voorgestelde reserve aangenomen, en wel dit maal met 56 tegen 25 stemmen, waarbij Amerika zich onder den volkenbond het recht voorbehoudt zelf over alle Amerikaansche aangelegenheden te be slissen. Herhaalde pogingen van democratische zijde aan gewend, om deze reserve gewijzigd te 'krijgen, mis lukten. Veertien, democratische senatoren stemden met de vereenigde republikeinen voor de reserve, waartegen* Wilson zich indertijd dermate kantte, dat hij verklaarde het vredesverdrag dan liever aan den kapstok te hangen. Nieuwe Niedorp, mam. 7 uur, Ds. Schermerhorn. On derwerp: Afbraak en Opbouw. Valkkoog, voorm. halftien, Ds. Tinhodt Oudkarspel, voorm. halftien, Ds. de Leeuw. Veenhuizen, voorm. 10 uur, Ds. Bartiouw. Oude Niedorp, geen dienst Huisduinen, voorm. 10 uur, Ds. v. Grlethuijsesi. Heerhugowaard, voorm. halftien, Ds. Broekema. Dein Oever, voorm .10 uur, Ds. Lcendertz. Westeiiand, nam .2 uur, Ds Bax DOOPSGEZ. GEMEENTE te: Hippolytushoef, mam. lialfacht, Ds. Leendertz. Nieuwe Niedorp, geen dienst. Barsingerhorn, voorm. 10 uur, Ds. v d. Veen EVANGELISATIE te: Donderdag. Schagen, nam. 7 uur, Ds. Boekë. Schagem, voorm. 10 uur, de heer van Mullem. 's Avonds geen zangdienst. Breezaind. voorm. 10 uur, de heer Boon, GEMEENTE OUDE NIEDORP. ingeschreven over de maand Februari 1920. GeborenHendrilta, dochter van Remmet Hieinis en Hendrika Wals. Cornelia Margaretha, dochter van Johannes Pieter Jaspers en Anna Kramer. Pieler.. zoon van Cornelis Semeins en Wilhelmina Bossen. Wilhelmima Anna., dochter van Jacobus Ruiter en Guurtje Vlaarkamp; Petrus Johainnes, zoon van Pieter Broersem en Cornelia Wijnker. Gornelis Wilhelmus, zoon van Arie Bijwaard en Christina Bout, Agatha Maria, dochter van Pieler Dekker en Trijntje Stoop Lourens. zoon van Willem Schoen en Maarlje Reijne. OverledenGoverdina van Giessen, oud 95 jaar, dochter van Gerrit van Giessen en Maaike Vos (over leden in Januari te Castrieum). Maartje Winkel, echt- genoote van Dirk Maars. oud 99 jaar GEMEENTE BROEK OP LANGENDIJK. Ingeschreven over de maand Februari 1920. GeborenJan, z, v, A. Wielings en M. Hartman. Jacob. z. v. Alb. Smit en M. Zingor. Ondertrouwd: Arie Huibers en Pietertje Moeijes, weduwe van Jan Huibers. Overleden: Jan Blom 71 j„ weduwnaar van Neeltje van der Molen. Maartje Veenstra, 12 jaar. Aaltje Glas, 2 jaar. GEMEENTE HARENKARSPEL. Ingeschreven over de maand Februari 1920. Geboren: Johanhes Petrus, z. v. Johannes Petrus Pronk, en Aagje Blainkendaal. Alberta, d, v. Jan Rorije en Neeltje Roelofina Broers, Willem, z. v. Jan Goed hart en Anina Smit Elizabeth Catharina. d. v. Jan Groen en Grietje Hoedjes. Maria, d. v. Johamnies Schotten en Marie Leek. Johanna Catharina, de v. Gerrit Bos en Wilhelmina Geertruida Boekei. Catha rina, d. v. Antonius Bos en Elizabeth Beemsterboer. Guurtje, d. v. Gerrit Doekes en Maartje Stolp. Anna, d. v. Petrus Ruiter en. Catliartna Maria Bleeker. Ondertrouwd: Klaas Kostelijk en Catharina Maria Wiink Overleden: Johanhes Theodorus Hoek, oud 9 m., Trilntie Landmah, oud 78 jarein, weduwe van Jan Wiiideboer. GEMEENTE WEERINGEN. Ingeschreven over de maand Februari 1920. Geboren: Meijert, z. v, C. Koorn en G. Heijblok. Janni, d. H. Kuut én M. Bakker. Catharina Maria, d. v. M. Lont en M. do Haam. Jan, z. v. P. Kooij en M. Tijsem. Catharina Maria., d. v. S. Shooij! en T. Bak ker. Trijntje Maria, d. v, V. Koorn en P. Heijblok. Alcxander, z. v. K. van Hoorn en T. Nicuwienburg. OndertrouwdD. Spoor en G. Doves. Joh. Poppen en G. Zomerdijk, Getrouwd: D. Spoor én G. Doves. Overleden: Jan Mostert, oud 54 jaren, eohtgen. van A. Metselaar. Trijntje Keiizer, oud 85 jaren, wed. vah A. Veerdig. Jaconus Admiraal, oud 7 maanden, z. v. A. Admiraal ön M. Poppen, SCHAGEN, 4 Maart. 14 Paarden f 150 a 900, 16 geldekoeien, mag. f 300 a '500, 57 'idem vatte, f 400 a 1675, 15 kalfkocieh f 300 a 557. 11 vaarzen f 250 a 450, 3 pinkcin f80 a 160, 188 nucht. kalveren (f 15 a 35, 613 overhouders f 34 a 60. 17 varkens, mag f 80 a 100, idem, vette, p. Kg f 1.40 a 1.60, 63 biggen f 30 a 45, 21 konijnen f 1 a 2(, <40 kippen f 2l a o, 14 Kg. boter f 2.96', 12870 kip-eieren f 10 a 11, 1054 eendeierein 9Va ct. WARMENHUIZEN, 3 Maart. Roode kool f 2.1Q a 4. gele kool f 1.20 a 2.20, witte kool I 1.20 a 1.90, uien f 6.60 a 7.40, peen f 1.60, uitschot roode kool f 0.50 a 1.80, uitschot gele kool f 0.30 a 0.90, uitschot witte kool "t 0.50 a 0.80, alles, per 100 Kg. N O 011D1 R M A R KTB O NDNoo r dsch a rwo ude. 3 Maari. Roo&e kool f 4 a 5 kleinere f 2.70 a 3.80. uitschot f 1 a Jt.40, gele kool f 2 a .2.90, kleinere f 1 a 1.80, Deensche witte f 2.10 a 2.40, kleinere f 1 a l'.90, grove uien f 5.80 a 7.80, peen f 1.50 a 1.80. alles- per 100 Kg LANGED1JKER GHÜFNTENVEILING. Br. op* I. 3 Maart. Roode kool, a f 4 a 5.10, b f 2.40 ,a 3.90, uitschot f 0.70 a 2, gele kool a f 1.90 a 2.60, b f 1.20 a 1.80, uitschot f 0.50 a 1.10, Deensche witte kool a f 1'.60 a 2, b f 1.10 a 1.30, uitschot f 0.,50 a 0.80. wortelen f 1.70 a 2, uien f 4.10 a 7,20, alles per 100 Kg. Aanvoer 87250 Kg.' roode kool, 69450 Kg witte kool, 135000 Kg. gele kool, 6100 Kg. wortelen, 10825 Kg. 5 uien. Predikbeurten. ZONDAG, 7 MAART. NED. HERV. GEMEENTE te: Schagen, voorm. 10 uurt> Ds. de Graaff. Doop. Wiormgerwaard ,gcen dienst Kolhom, voorm. 10 uur, Ds. v. Loon. Winkel, geen dienst wegens vac. te Zuidscharwoude. Zuidscliarwoude. vm. 10 uur. Ds. Nijënhuis Ockhuijsen Callantsoog, voorm. 10 uur, Os. France. Oudesluis, voorm. 10 uur, Ds. Ohnékes. St. Maartensbrug, nam. halftwee, Ds. Onneloes. Kerkebuurt, voorm. halftien» Ds. Domst Barsingerhorn. geen diénst De O.W.jbedasting is ter ziele. Het amendement Tor Laan .om ook over 1919 die belasting nog le hef fen, is verworpen met 39 tegen 21 stemmen. Ervóór stemden de vrijzinnig- en sociaal-democraten, do revolutionairen en de clrnstelijk-historische heer Bakker. Heit jaar 1918 zal dus het laatste zijn waar over nog O.W.jbedasting wordt betaald. En van een conjunctuunvinstbelasting. d^p in de plaats van de O.W.Jheffing zou treden, komt voorloopig, naar de minister gisteren mededeelde, ook niets. Daarna wend- het ontwerp op heit mijnrecht behan deld éa, na eenige discussie van nfet veel botéékénis aangenomen. Ton slotte kwam, nadat eenige ontwerpen zonder discussie, waren goedgekeurd, net voorstel aan do ordo tot het vormen van een afzonderlijk bedrijf voor den .pots_chèquü-' en -girodienst en tot het on derbrengen van dat bedrijf bijl Financiën. Minister Köiiig en collega De Vries traden hiervoor in het strijdperk. Hetwas geen postzaak, maar een kassiersbedrijf, waarvoor men dan ook andere men- schen moet hebben dan de postbeambten. Deze tfjn bovendien reeds overbelast met werk. Het postwissel verkeer vermindert niet. In zooverre heeft dé giro dienst dus haar doel gemist, maar toch blijft zij! nutbg en jioodig. De voordracht werd bestreden door de heeren Rink, Van Stapele en Lely. Vandaag het vervolg en mis schien Mie beslissing Vergadering Raad Heerhugowaard op Woensdag 3 Maart 1920, voorm. 1 uur. Voorzitter Burgemeester van Slooten, Afwezig de heeren Wijnker, v. d. Oord en Met. De laatste komt later ter vergadering. Voorzitter opent de vergadering, waarna de notu len worden gelezen en goedgekeurd. Ingekomen: le een schrijven van Ged. Staten dd, 4 Febr. ji., waarbij goedgekeurd wordt teruggezonden het raadsbesluit van 26 Januari 1920, tot net doen van uitgaven uit den post voor onvoorziene uitgaven dienstjaar 1919het totaal van die uitgaven uit ,,on- ovoorzien" bedroeg f 545.35V2. Voor kennisgeving aan genomen. 2e, een adres yan den raad van Schagen aan de Tweede Kamer der Sta ten-Generaal, waarbij verzocht wordt wijziging van art. 59 der Gem._wet te bevorder ren in dien zin, dat inzake de benoeming van den Burgemeester meerdere medezéggépschap wordt vér- leend aan den Raad en deze voor ©ene benoémifng eene aanbeveling van zoo mogelijk drie personen maakt, 't Gemeentebestuur vraagt, aan zijn adres ad haesie te betuigen. B. ein W. meenen, zich in deze te moeten onthou den van advies en den raad zelf daarover te laten besliss-etn. Voorzitter zegt, er is veel voor etn' ook veel tegetn. Met het oog op' evenredige vertegenwoordiging acht spr. 'het iniet gewenscht, want je krijgt een partijman. De heer Kostelijk: Ik vind er veel voor. Wij' hebben iniet te klagen, maar er zijn gemeenten, die ©én Bur- -gemeestcr op hun, dak krijgen, waaraan ze niets hebben, Spr. is met voorz. eens, dat wanneer je ie stipt aan de voordracht houdt, je een partij kwestie k'^oorz.Ik heb hot voor sommige geiAeemten ge zien, ,dat hot goed was, als er een vreemde kwam. 't Beste zou intusschen wellicht zijn, zijii, het aan de Ver. van Nederl. Gemeenten over te latén. Dczé toch zou bijv. de zaak bjji de regcering aanhangig kun nen rnaketn. - Don heer Does was ter keunissei gekomen, dat hot stelsel in België v/ês gehuldigd. En daar schijnt het geen goede uitwerking te hebben gehad. De heer BlomIn Nederland beslist de Kroon toch. Wat in België niet zoo is. De heer Poland is met het voor en tegen ervan iniet bekend on wil het laten, zooals het te. D« heer Kostelijk deinkt ,oat er me*r voor dan

Schager Courant | 1920 | | pagina 2