Alitniu Bitlis- Mrattniii- Liillnillil DONDERDAG II MAART 1020 63s!« Jaargsng No. 6582 UITGtVtKS: TRAPMAN CO., SCHAGEN. Arrondissements Rechtbank te Alkmaar. iSinnenlanasch Nieuws. flden f 227.176.54, aan terugbetaalde voorschotten SGHAG Dit blad verschijnt viermaal per weekDinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's m.8 uur worden Advertentiën zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. POSTCHEQUE en GIRODIENST 23330. INt. TELEF. no. 20. Prijs per 3 maanden f 1.55. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN TIËN van 1 tot 5 regels f 0.80, iedere regel meer 15 ct. (bewijsno inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend Zitting van Dinsdag 9 Maart 1920. Een zichtzending^ Dc eerste van. de zestien zaken van heden bracht ons als beklaagde zekeren Arie Kruiswijk, een 28-jarig los werkman. Hij heeft-de brulalileit gehad, cun te Alk- te Alkmaar. Hij heeft de brutaliteit gehad, om te Alk maar van den goud. en zilversmid A. Repko op ZateiT dag 17 Januari j.1. een paar gouden ringen te stelen, die hij zich eerst op zicht liet toonen. Arie gaf nu voor, in dronkenschap te hebben gehandeld, 'n Mager excuus. Hij had bovendien nog een voorwaardelijk vonnis loopende" bij de Amsterdarasche rechtbank. Opgeu loopen wegens rijwieldiefstal. De Officier requireerde thans 6 maanden gev. Mr. Offers, raadsman, wees op een rapport van den heer Muurlink, dat inog moest iiukomen en wou dat eerst afwachten. En anders toch iin elk geval s.v.p. preventieve hechtenis iin mindering te brengen. i Een cadeautje. Met 't volgende zaakje kwam de 24 jarige Mies Horn in 't godrang. Hij is een Alkmaarsch grondwerker en had op 17 Januari j.1. van bekl. Kruiswijk vaja zooeven een der beide gekaapte ringen tén géschénké aangenomen, wetende dat dit kleinood van gapperij afkomstig was. Maar met zooiels kan je er leelijk in- loopen. Dat kwam Mies ook te weten, nu men niet minder dan 6 maanden brommen tegen hem eischte. Bekl. vroeg voorwaardelijke straf. Mr. Offers, die ook in deze zaak als pleitbezorger optrad, (ditmaal ter vervanging van Mr. Huizeinga uit Hoorn) vroeg voorwaardelijke straf, subsidiair aftrek van voorarrest Gappen maar. Dan kregen we Willem Jonker en Jan de Boorde^ „strijdende als broeders en sneevende .te zaam". Zij zijn Alkmaarders en hebben ter hunner woonstede wat steigerlouw en draadnagels van een aannemer welen te kapen. Dat gebeurde op 16 December jl. na gemaakt eafspraak. De O.v.J. dacht elk hunnes 3 tnaau)- den gevangenisstraf toe met drie proefjaren. Mr. Leesberg wees als pleiter op verschillende licht punten voor ziine cliënten en concludeerde .en slofte tot lichter straf. Heling. Hei manus Janssen, een soort opkooper te Alkmaar, had het gestolene van Jonker en de Boorder gekocht en zich zoodoende aan schuldheling bezondigd. Een delict ,waar niet mede geschertst wordt, getuige den eisch tot 1 ddagen gevangenisstraf. Nog meer langvingerigen. Nicolaas Marie Rasch. een 33-jarig los werkman had in 't vorige jaar een partijtje naaigaren, koetouw en bindtouw m de wacht weien te sleepen. Een en ander ten nadeele van den koopman Barend Vlessing. bij wien hij in functie was. Maar niet om den boel té stelen. Wegens de gepleegde verduistering werd nu tégém Rasch een maand „de doos in" gevorderd. Hij meende een koopje te halen. Jan Jonker, een 61-jarig „Omvakler" koopman, maar eon kwiek kereltje, dat ondanks z'n gevorderden leéf- tijd nog volstrekt niet „om valt", en er dapper op los praatte |,had van dat bindtouw, dat naaigaren en die spullen gekocht. Schuldheling, goede vriend. Je weet nietwat dat is, die nieuwigheid". Maar dat zal je leeren begrijpen, als je bezig bent, de 14 daagjes door te maken, die de heer Officier je zoo van harte toe^ dacht. Aller oogen zijn gevestigd op „Kwatta", De 22-jarigo Jonannes Bleeker, vrachtrijder te HeerT hugowaard, heeft op 12 December j.1 .een reep choco lade gestolen van de winkelierster Ida van der Wal te Alkmaar. Dat was een heel gewoon diefstalletjel maar toch werd nu zoo en passant" f 25 boete of 25 dagen hechtenis tegen Bleeker gerequiréérd. De metercenten. Catharina Heilig, vrouw van Willem Grootjes, te Zuidscharwoude, was 'n beetje aan 't scharrelen ge weest Jinet de dierbare dubbeltjes, die ze in harén muntgasmeter had moeten offeren ein had zoo „al met al" rond een gulden weleiti te verdonkeremanén. Dat stond haar nu niet zoo mooi dn dat het met gepermitteerd is bovendien, werd haar nu ingepe perd met een eisch tot een tientje boeté of 10 dagén brommen. Mishandeling. Floris de Jong, was als beklaagde absent, al is de reis uit zijne woonplaats (Broek op Langöndijk) nu niet zoo'n onderneming. Hij had Cornelis Janssen, een hoorden en overhemddnstrijker uit Zuidscharwoude, den 13den December j.1, mishandeld, door hem te slaan. De O.v.J. eischte tegen Floortje thans f 15 boete of 10 dagen zitten. Een lekkere beet. Ook Jacob Smit, de volgende beklaagde, een opper man uit Heerhugowaard, was als beklaagde absent. Hij heeft den loden December te Alkmaar weder-» rechtelijk een pakje, inhoudende eeln lekkér brokjé vleesch, meegenomen. Dat gebeurde i!n 't café van Groot in de Peperstraat te Alkmaar. Maar de be_ stolen©, de koopman Evert Vis uit Driehuizen, gemeda- to Zuid en Noordschermer, had het gevalletje gauw in de gaten en er groeide een rechtzaakje van Dé O. v. J. eischte f 25 boete of 10 dagen brommen. Een uitstapje voor den verkeerde. Nu was Hendrik van Dijk aan de beurt. ,De deureln moesten op last van den Praesus wordeh gesloten Het zaakje zal d'r naar geweest zijn IMaar tnu kwam de politie bij vergissing met een anderen Van Dijk aansjouwen, die óók gedetineerd zat en óók wel 's „boven" wou kijken en dientengevolge geeh klein béétjé schik in 't geval had. En óp de bemerking, je moet daar nu (niet om lachen, had de „verkeerde" van Dijk onmiddellijk z'n smoes klaar en repliceerde schaterend: Nou zeg, 'k zal d'r om huilc,..." „Kaplaken". Intusschen moesten we het „ih afwachting" nu eerst maar met Jan Doves als beklaagde stellen. Die woonde in den herfst van 1919 op het eiland Wieringen, als knecht bij den slager Kroon ein heeft zich daar niet heel correct gedragen. Van sommige klanten iJade hij" gelden voor door zijn baas geleverd vleesch. Zoo bijv. van Geertje Tijssetn, vrouw van Klaas Kuit f 14.85 van Janna Janssen, echtvriendin van Piet Brouwer 16.50 e!n van Trijntje Kossen, vrouw van Martilnus Koodj' f 20.60. Allemaal „kaplaken', want dq baas zag er geen c«nt van. Maar 't liep vast, leelijk ook. De O.v.J. eischte nu 4 maanden gevangenisstraf, j voorwaardelijk met 3 proefjaren. Wat een beul.. Een lief jong zwart poesje speelde op een Lutje, broeker dorschvloer onschuldigjes met een stroohalmi...... I Bons één welgemikte, meedoogehlooze slag met een dorsdhvlegel dóór een anderen vlegel ein.ons poesjé was niet meer. Willem Oud, do eigenaar, was zijn. aardig katje kwijt. Maar zoó gaat het nu niet. De heer Oud [gaf 't ain' 'mell als gevolg, dat tegen den ruwen kattenmepper Douw© Valk uit Lutjebroek f 25. boete of 10 'dagen hechtenis werd gevraagd. Die lustte zeker zijn natje. Waar we met de zaak tegen Hendrik van Dijk, die met gesloten deuren ging, hebben overgeslagen, warén wo genaderd tot de veertiende strafzaak. De beklaagdó, Honri Grentz, een veearts uit Egmornd aan Zee, had op Woensdag 24 December j.L. van eein handelaar in gedistilleerd, J. M. Zuurbier, genaamd en te Alkmaar woonachtig, een kruik "ouwe Bols" gestolen. Diit kwam dén veedokter nu op een eischje tot f 50 boete of 25 dagen hechtenis. Een brutale. Klaas Arends, een Grootebroeker schippersknechtjei, had op Sint Nicolaasavond ean fiets gegapt van den smid en rijwielhersteller Willem Bloeuienaaal uit.Bo.. venkarspel. Klaas maakte dat hij met het karretje uit het gezicht kwam. Maar hij werd opgepikt en belandde na de noodige formaliteiten waa rliij wezen moest. Uit andeien hoofde zoodoende elders achter slot en grendel zittelnde, was i hij hier nu niet present en moesten we het zonder i zijn belangwekkende persoonlijkheid -stellen. Ook een 1 ramp 1 J Enfin, wat Klaas thans voor de vierschaar had moeten brengen, was zijn brutaal optreden in Arie Ruiter,s j 1 café te Lutjebroek, waar hij zonder boe of ba -een vrouwendoek wegkaapte, nadat hij op de te Bo ven karspel gekaapte liets was gearriveerd. De O.v.J. eischte legen dien brutalen Klaas thans f 20 boete of 20 dagen hechtenis Wederspanulg. Nicolaas Hoogendijk was poorlsluiter. Hij woont te Helder, waar hij tegen de politie op 18 December j.1. zeer wederspannig was. De O.v.J. eischte tegen Nicolaas thans 14 dagen ge. vangenisstraf. A.s. Dinsdag uitspraken. AMBTENARIJ. I Ambtenaar schrijft in De Vrijz.-Demócraat Het mag als -een vaststaand feit worden aangenomen, dat de ambtenaren bij die rest van de burgerij.' als lijntrekkers bekend staan. Hebbein zij het er naar gemaakt? Zeer zeker. Doch niet delagere, maar de I noogere ambtenaren diagen schuld aain zulk een l>e- oorcieeling. I Zij, de chefs en chefjes, toch zijn de oorzaak, dat aan alle departementen voor het te verrichten werk veel te veel menschen rondloopön, Wat hieronder volgt, is biltere ervaring Aan ©en afdeeling, waar nauwelijks werk is vootr twee man, worden ter meerdere glorie van den chéf nog twee ambtenaren toegevoegd. Gevolg: alle vijf werken thans 'ieder gemiddeld twee uur per dag, de rest van den tijd doorbrengend met lezen, moppen ver tellen en kankeren over de promotie welke zoo lang zaam gaat. Een hoofdambtenaar, die zich beklaagt over te wei nig werk. weet zich toch nog een ander ambtenaar toegevoegd te krijgen, enkel voor karweitjes, waar hij zich te voornaam voor acht. Gevolg: twee ambte naren, die veel te weinig te doen hebben. Een viertal ambtenaren van het bureau, .dat wij hier op het oog hebben, gingen iin -een andere belrék_ king over. Een gereede aanleiding, zal men zeggen, om. door hen niet te vervangen, het aantal werkuren der 0v-erblij venden -o-p- te voeren. "Zij;, die zoo- rede'néé-t ren, geven blijk van gezond verstand, doch begrijpen de. mentaliteit -der. chefj-es niet. Zij moetein over dé ruggen van huin ondergeschikten groot worden ein dus wordt nieüw personeel aangesteld. Het gevolg van dit steeds maar door aanstellen, van personeel is, dat het eenvoudigste werk, zooals het inschrijven van tezamen 30 40 (op enkele afdeelin- gen 15 k 20) inkomende en uitgaande stukken, ver richt wordt door ambtenaren die 3000 en meer gulden per jaar verdienen. Wordt dan niet o-ver het weinige werk door de betrokkenen geklaagd? Zeer zeker, doch het hel pit niets. M-en ondervindt er slechts nadeel van. Bij pro-- moties werpt men de klagers hun nietsdoen voor de voet-en als argument bij passeerein, do-ch men vergeet daarbij -de schuld van dit leegzitt-en bij zich zelf te zoeken- Toont men ruggegraat en gaat men solliciteeren, dan is meestal een nul o ph-et rekest het resultaat. Wij staan in het verdomboekje en zullen dat ook blijven, zoolang daar niet komt een krachtige hand om de Augiasstal te reinigen. Wij zullen het voorloopig bij het bovenstaande la ten. Alleen nog een kleine illustratie. Bij het hoofd bestuur van de, posterijen, waar men het werk over dag blijkbaar niet aan kan, stelt men avondschrijvers aan en recruteert daarvoor ambtenaren van andere bureaux. die overdag lijntrekken en er 's avonds nog éen aardig duitje bij verdienen met kopieerwerk, Wordt het niet ho-og tijd, dat wordt ingesteld een commissie, welke een nauwkeurig onderzoek maar de werkwijze op de departementen zal instellen en waar noodig met krachtig© hand zal ingrijpen. Uit deze com missie were men de belanghebbendefn. Dc belastingbetalers hebben er recht op ein de ovér- blijvende ambtenaren zullen er wel bij' varen. Zes uren stevige arbeid werkt heilzaam. Minder werken kweekt futloozen. wier eenig lichtpunt in den ambtelijken; loopgaan is het vijf uur slaan en het teekenen van .de bctaalsrol. SAMENVOEGING VAN GEMEENTEN. De Getmeente.Stem heeft in een twéétal artikéléö het vraagstuk der samenvoeging van gemeenten bef handeld. actueel geworden door enkele oindeir het bewind van milnister Ruys tot stand gebrachte, bij' de StatemG-eneraal aanhangig gemaakte, of aan 's minisr ters departement in behandeling zijnde combinaties, en door aanschrijvingen van denzelfden minister aan provinciale besturen. Dat voor deze samenvoeging de wind thans gunstig waait, verheugt het weekblad in I hooge mate. Jarenlang plaatste de Regeering zich op het stand punt, dat het initiatief in deze moest uitgaan van Ged .Staten en dat vereeniging van gemeenten als 1 regel slechts dan diende te worden tot stand gebracht als die gemeenten zelve eenstemmig zich daarvoor verklaarden. Dit standpunt was zeker onjuist, omdat toch waarlijk niet mocht worden aangenomen, dat i juist de meerdere .of mindere sympathie van de be trokken gemeenten zei ven de juiste graadmetér was voor de wenschelijkheid van deze zaak. Het is immers overbekend, dat vooral andere overwegingen dan die, 1 ontleend aan het algemeen belang, de Houding van ge meenteraad en ingezetenen in den regél plégén té bepalen als zij omtrent grenswijziging of vereeniging van gemeenten zich hebben uit te spreketn. De éérste vraag lis meestal: worden wij er financieel beter van? Soms komt het zelfs niet to-t het stellen van die vraag en j is de ©enige overweging, welke voldoende is zien té- gen den maatregel te verklaren, eén misplaatst en ovér- dreven gevoel van zelfstandigheid en onafhankelijk heid, waar bereidheid tot sarnenweridng en gemie'en- I schappelijke regeling in het algemeen belang als plicht j moest worden beschouwd. Het gemeentewezen hééft zich reeds sedert jaren ook reeds vóór den oorlog j ontwikkeld op zoodanige wijze, de taak der gemeente werd van dien aard en de behoeften der inwoners. welke bevrediging eisch ten, waren reeds lang zoovelé en zoo verschillend van voorheen, dat niet langer ieder dorpje op zichzelf in staat bleek a ls zelfstandige ge meente naar behoore'n aan alle eischen te voldoen. Daarvoor was geen geld beschikbaar en stonden even min voldoende werkkrachten ter beschikking. De redactie komt dan over den financieelen nood der gemeenten te spreken. Om het zinkende schip te redden zal bezuiniging, 1 waar maar ©enigszins mogelijk, het parool moeten zijn. Geen zuinigheid die de wijsheid bedriegt, iniegélndéél al hetgeen onze groote nieuwe tijd vergt zal ernstig .onder het. oog moeten worden gezien. Maar op be_- stuurskosten dient belangrijk te worden bespaard. In het oog moet worden gevai, dat bestuursinrichting en 1 administratie geendoel mogen zijn, doch slechts mid del om het doel op de meest aannemelijke wijze te bereiken. Het stelsel der kleine géniééntén hééfjj onder de tegenwoordige omstandigheden afgedaan. Als in^Friesland dienen overal, waar dit ©enigszins mo gelijk blijkt, tien a twintig of meer dorpen oinder één gemeentelijk bestuur te worden samengebracht. Vor ming van groolere gemeenschappen met in het alge meen niet minder dan bijv. 15000 inwoners dient stelsel matig met groote 'doortastendheid te worden bevor derd. Daardoor zullen millioenen guldens kunnen 1 worden bespaard aan jaarwedden, vergaderkosten, kas" I ten van gemeentehuizen, bureaukosten enz. eénérzijds en zal een zuiniger en doeltreffender bestuur kunnén worden gevoerd anderzijds, vooral ook omdat dan 1 personeel kan worden aangesteld, dat meer voor ziïne I taak berekend is dan thains iJn redelijkheid mag worden verwacht. Kleine gemeenten kunnen niet voor alle zaken, welke thans ook tot haar taak behooren, vol doende bezoldigde krachten aanstellen en in de toe komst zal dit bezwaar nog veel ernstiger gaan wegen. En hel is niet te zeggen hoe groote schade wordt toe- gebracht aan de gemeentefina'nciën en aan eene goédé j vervulling van de gemeentelijke taak. ^ndien niet de gemeente voor haar werk op eerste krachten de hand kan leggen. Het weekblad schetst vervolgens de taak der. g&- meente, als agente van het rijksgezag en op eigen 1 initiatief. Z.i. begint nog slechts het beeld der modern el gemeente zich' af te teekenm. Tot besluit dé volgêndé opwekking: Wij hopen dat Ged. Staten der onderscheidene pro vinciën deze groote zaak van hoogst gewichtig alge- I meen belang zeer ernstig en zeer krachtig zullen aan- vatten. Wij vertrouwen ook dat zij dat zullen doen. Wij vleien ons verder dat de besturen der betreffêa- 1 de gemeenten zich, wanneer zij aan Ged. Staten zul len hebben te advis-eerai. op "3 eeln zoodanig ho-og standpunt zullen plaatsen en van een zoo ruimen blik blijk zullen geven als inaar onze- meening thans door het alge-meen belang wordt gevorderd. Laten wij ejr 1 aan toevoegen .-den welns-ch dat velen eigener béwéging mede -de nand aan den ploeg zullen slaan en van nu af de samenvoeging mei a'ndere gemeenten aan I de orde zullen stellen, zonder voorstellen of circu- i laires van hooger gezag daaromtrent af te waehten- Gelukkig kan reeds uit den jongsten tijd op goede voorbeelden in deze worden gewezèn. Wij wenscben ten slotte dön tegenwoordigen Ministejr van Bininenlandsche Zaken toe, dat een der maatre gelen welke in de loopende wetgevdndé périodê, naast gewichtigen arbeid van andere Departementen van algemeen bestuur in het heil van land en volk, zullen leid-en tot een krachtiger ein bloeiend gemeéntéwézén moge zijn da vorming onder zijln bewind van vele nieuwe gemeetntein van voldoejnde grootte -en met genoegzame innerlijke kracht tot ver vulling van de belangrijke taak, welke voor de Neder- landsche gemeente in. de allernaaste toekomst is weg- ST. MAARTENSVLOTBRUG. Voor een flink bezette zaal ihield de vereeniging Nut en Genoegen alhier Zondag j.1. een bijeenkomst in de zaal van den beer Veuger. Bebalve een lezing en tableau, bevatte het programma dezelfde stukjes als de nutsavond voor gehuwden. Evenals bij die gelegenheid was ook nu weer alles in het werk ge steld om den aan-wezigen een genoegelijken avond te bezorgen. 'Dat dit den spelenden gelukt is, mogen- wij zeker wel opmaken uit bet daverend applaus na afloop van ieder stukje. iZooals gewoonlijk, beeft de beer S-warthof als gri meur weer uitstekend werk geleverd. Een gezellig bal was bet besluit vian dezen -goed geslaagden avond. VERHOOGING DER PENSIOENEN. 'Naar de Wolkskrant" uit goede bron verneemt, heeft de Regeering het voornemen, den toeslag voor de pensioenen te brengen op 40 procent in plaats van 20, eooals oorspronkelijk was voorgesteld. ENORME PRIJSDALING. De huurprijzen van bouw- en- weiland gaan in de Betuwe sterk naar beneden. Dagelijks brengen de verhuringen 40 50 pet. minder op dan bij de ver huring in 1919. Eén perceel weiland deed aldus ,.De 'Stand." ditmaal slechts f850 tegen f1850 bij een vorige verpachting. ONTSLAG BIJ HUWELIJK. Ged. Staten van- Overijsel hebben het besluit van den Raad der gemeente Tubbergen om aan onder wijzeressen, die in het huwelijk treden, eervol ont slag te verleenen, niet goedgekeurd. EEN SCHIP MET AARDAPPELEN ZOEK. Een Uaagsch aardappelhandelaar, vereelt de „N. H. Ct." J)evraohtte eenige weken geleden te -Leeuwar den een schip met circa 1150 mud aardappelen, ter waarde van ongeveer f7500. /De schipper, K, P. de Raadtj kreeg opdracht om te Amsterdam telefoni-sch in Den Haag orders te vragen waar hij lossen moest; in Amsterdam of in Den Haag. Op 23 Fe bruari j.1. passeerde het. schip de Oranjesluizen en belde de schipper het kantoor in Den Haag op. Hem werd medegedeeld, dat hij den volgenden dag tele grafisch bericht zou ontvangen. Dat telegram werd verzonden en behelsde, dat doorgevaren moest wor den naar Den Haag. Het schip is intusschen tot he den niet op -dc plaats van bestemming aangeko men. Een ingesteld onderzoek, naar de plaats waar het zich bevond, leidde tot geen resultaat. In Am sterdam was het niet meer te vinden en ook elders waar veel schepen passeeren, was het niet gepas seerd. Thans is bij de politie aangifte gedaan van bet niet alledaagsche geval, in de hoop, dat zij het tot helder heid zal weten te brengen. ZLJPE. Woensdag had alhier plaats de verkiezing van twee hoofdingelanden in den Zijpe en Hazepolder. Periou diek moesten aftreden de heerdn A. J. Kruijer én Jn. Eriks. Ook bij deze verkiezing waren de partijen in twee groepen verdeeld ,nl. de contiibuabel-eu en egaléménts. landen. Door de contribuabeleui waren candidaat ge steld de heeren A. J. Kruijer, aftr en G. Bruin Jz. Door de egalem-entslanden de heerdn Jn. Eriks, aftr. en Joh, Verduin. De uitslag wasA. J. Kruijer 284 stemmen, G. Bruin j Jz. 285 stemmien, Jn. Eriks 246 stemmen, Joh. Verduin 1235 stemmen, Jb. Stamm-es 4 stemmen, S. Buik 1 stem. onwaarde 1 stem. Gekozen de neeretn A. J. I Kruijer -en G. Bruin Jz. W ARMENHUIZEN. Maandag 1 Maart jl. hield onze damclub „Ons Ge noegen" naar laatste bijeenkomst in dit seizoen in het lokaal van den heer Mosch alhier. De voorzitter, de hoer P. de Groot, heette allen wolkom en bésprak in 't kort nog eens de gezellige wekelijksohe bijéén* komsten, die achter ons liggen. Bijina alle leden wa ren steeds present. We zijn dah ook op damgebied heel wat gevorderd, getuige de 4 wedstrijden, welké .wij in dit seizoen hadden ein die alle glansrijk gewon nen werden. De laatste wedstrijd tegen de Damclub Koedijk teekend-e 33—17, voorwaar een schitterend succes .We kunnein dus met grond verwachten, dat ons het volgend seizoen allen weer te zamen vindt. Aldus de voorzitter. Daarna werden de prijzen uitgereikt, aan de 3 winners van elke klasse. Deze prijzen bestonden uit fraaie boekwerken op damgebied. Ook de niet-winlndrs -kregen een dergelijk kleiner werkje. Na nog ééniC gen tijd gezellig bijeen te hebben gezetém, ging mén m de beste harmonie ,tot nader order" uiteen, OUDKARSPEL. De Coöperatieve Boerenleenbank vergaderdé Dins dagavond met 89 ledjn. Na opening en lezing notulen wordt het jaarverslag uitgebracht, waaruit blijkt o.m. het volgende1 alge meene. 13 bestuursvergadering en 9 gecoriibineenlé vergaderingen zijn gehouden. Aantal inlagen spaar- ban k410, aantal terugbetalingen 304. Het aantal spaar der svermeerderde met 15; is thans 206, waarvan 24 beneden f 10, 55 beneden f 100, 67 beneden f 1000 en 60 daarboven. Het bedrag aan spaargelden was op 1 Jan. f 186898.34 op 31 Dec. f 216545.28. Het aan tal gegeven voorschotten kwam van 54 op 68. 37 le den hadden rekening courant, met een totaal bedrag van f 95370.13. Zeven Ihek. cour. met een tegoed van f 12490.55, vorig jaar was het aantal ree. cour. posten 31. De omzet is geweest f 1445508.87Vshet aantal posten in het dagboek 1241, tegen 941 het vorig jaar. Uit de rekening bleek, ,dat is ontvangen aan spaar- 19.500.75, aan ontvangsten aan loopende rekening van de l-eden f 101.860.3b, dat de op- reserve gebrachte winst van het vorig jaar is f 515.11, dat is ontvangen' aan rente f 10562.43, dat is terugbetaald aan spaar gelden f 197.529.60, is uitgegeven aan voorschotten f 29600. is uitgegeven in loopende rekening aan de leden f 123 909.65, is uitgegeven aan rente f 9115.71. Het eindbedrag der rekening was f 527038.14l/2- Uit de balans bleek, dat het bedrag aan uitstaande voorschotten is f 65.906.25 hot tegoed in loopende rekening bij de centrale bank f 61.515.94; bij de leden f 95.370.03 dat de saldos der spaargelden zijn f 316.545.28 ;ide schuld in loopende rekening aan de leden f 12.490.55,dat totaal in het reservefonds ge stort is f 1.586.651/2 en de winst vain dit jaar is f 625.31. Het eindbedrag der balans is f 231.247.79Va. De rekening is inagezieh en in orde bevonden door de heeren Jb. de Boer en C. Klinkert. Voor het na zien van de volgende rekening worden aangewefzetn de heeren P. Leegwater en P. Wijin.- Hierna komt aan de orde een voorstel valn, het bestuur om het salaris van den kassier te, brengen van f 500 op f 550. De heer Jb. Kisbemaker stelt voor, het salaris te brengen op f 700, gezien» het vele werk, dat er aan verbonden is. De heer Van Exter wil met salarisverhooging voor zichtig zijn en zou daarom gaarne zien een verhooging van f 50 en een toeslag valn f 100 over 1919. Het voorstel van het bestuur wordt bij staking van stefamuen verworpen. De voorstellen Van Exter e'n Slotemaker kocmeln hierna tegen elkaar in stemming. Op het eerste wor den 47, op het tweede 38 stemmen uitgebracht, zoa. dat het voorsteLvan Exter aangenomen is! Als lid van het bestuur wordt herkozen de heer Jn. Visser met 72 stemmen, als lid van den raad van toezicht de heer J. C. Swager met 78 stemmen. Beiden nemen huimne benoeming aan. Het bestuur stelt voor, om de rente voor spaar-f gelden te brengen va:n 31/2 opt 4 pet» ien de rente voor voorschotten van 4Va op 5 pet. De heer Zaagman stelt voor, het te laten zoo het ia. Het voorstel van het bestuur wordt met vrjjwid algemeene stemmen aangenomen. De vergadering vindt goed, het orediet bij de ceBr tmle bank te brengen van f 70000 op f 100000. De kassier dankt voor de verhooging hem toegQita** en verzocht de leden, zich zooveel mogelijk aan dtfn zittingsavond te houden. Hierna sluiting mgt dank MA aanwezigen etn, per».

Schager Courant | 1920 | | pagina 1