Tweede Kamer. Gemengd Nieuws. Contra-revolulioiiniiire actie in Duitsciiland. Binnenlandsch Nieuws. er vlugger handel maar weinig aanvoer. Kipeteren derelfde prijs, eendeierón lVi ct. hoogér per stuk, een mooie aanvoer. Het ging levendig. Boter maximumprijzen. Over het algemeen was de markt levendiger met den handel vlug. POLDER BUGHORN. De Ingelanden van den polder Burghorn hebben bij de verkiezing op Woensdag i.1. tot voorzitter geko zen den heer D. Bas, gem. Schagen, VERKO OP ING. Uitslag der vork ooipingen o pil Maart Sin. „de Beurs" alhier, ten overstaan van inotaris v. d. Bergh, van A. Voor de Erv©n van wijlen mevr. de wed ,T, Kerkmeer—Bakker 1. Weiland aan den Lagedijk, gem .Schagen, groot 1.84.30 H.A., kooper K. Zander Schagen, voor fo7l4.30, 2. Weiland in den Kaagpolaer ^gem. Barsiingerhorn, groot 1.66.20 H.A., kooper C. Smit Gz., Barsingerhorn voor f 4112.18. 3. Weiland, in den Weerepolder, gem. Winkel, groot 2.81.80 H.A., kooper. K. Engel, Kolnorn, voor f /820, B. Voor mevr. de Wed .A. van Rees: Weiland in den Kaagpoldier, gem. Bai-singerhom, groot 2.81.80 H.A, kooper K. Zander, .Schagen, voor f 6235, BENOEMD. De heer A. van der Vlies alhier, is benoemd tot machinebankwerker bij de H. IJ. 'S. Mijl, standplaats Schagen. SCHOOLLEVERANTCE. De levering der schoolbehoeften voor de drie open bare lagere scholen der gemeente Harenkarspel, is opgedragen aan de firma Trapman en Co. alhier. GESLAAGD. De heer P. G. Muij-s uit onze gemeente, is te Wel tevreden, Java, op 21 Februari geslaagd als 3e stuurman bij de Groote Vaart. POLITIE. Gevonden 2 zilverbotna. Verioretl ïe portamotmai* inhoud f 6.50. GEMEENTE SCHAGEN. Geboren: Nicolaas, zoon van Simoh Droog en Ma- rijtje Roggeveen. Overleden: Joseph, JLodewijk, Revers, oud 4 Imnd.,. t. v. Johannes Revers en Catharilna Cornelia Glandorf. Henriëtte Andriessa Elisabeth Snel. oud 75 j., wed. van Jacob Brugemand, ernstige conflict een einde te maken. De heer Tre-ib betreurde het echter dat Mr. Marchant deze zaak in de Kamer had gebracht. Nu kwam de politiek er bij en werd de oplossing nog moeilijker. De heer Troelstra betreurde echter eveneens, dat de mi nister een afwijzend standpunt innam. Spreker meent dat de werknemers, met halveering van het verschil in looneisch, dus met f7.50, genoegen zou den nemen. Tenslotte ontlokte de heer Nolens den minister de verklaring: „Indien de arbeidersorganisaties mij zeggen, dat zij urbitrage willen aanvaarden, dan zal ik dat wol aan de werkgevers overbrongen en daarop dan tevens sterk bij hen aandringen. Want de werkge- gevers kunnen dit erkende de Minister met eenig recht zeggen: Bij bemiddeling weten wij even zeker, dat wij altijd iets verliezen, als de ar beiders «weten, dat ze altijd iets winnen. Maar bij arbitrage is dat niet het geval. Wie dien vorm afwijst, stelt zich op den bodem van de Macht te genover het Recht en zal dientengevolge de open bare meening al te zeer tegen zich krijgen." Op deze wijze is er misschien kans het conflict tot een einde te brengen. Dit begreep de Kamer ook en de zaak eindigde voorloopig met het voorstel om de discussie ie slui ten. Hierover zal Dinsdag a.s. worden gestemd. ciën door den AlJDultseher Oltwig Hirschfeld. D ©„Vorwarts" dringt er op aan, dat spoedig 'n etude wordt gemaakt aan dezen terreur, De zaak omtrent de zetcontracten, blijft rvoorloo- pig steken. Het voorstel om een aparte commissie van onderzoek te benoemen, is aangenomen met 42 tegen 37 stemmen, vrijwel link* tegen rechts, op een enkele uitzondering na. Daarna volgde de interpellatie van Mr, Marchant over de havenstaking. De intorpellant wijst er op, dat het hier een zaak van algemeen belang betreft. De regeering mag zich dus z.i. niet onzijdig honden en moet optreden onaf hankelijk van de. houding der partijen. Zij is ver plicht de ongewenschte gevolgen van het conflict zooveel mogelijk te voorkomen. Het zou een illusie zijn, een bepaalde organisatie te willen nekken. De gedachten, waaruit de organisaties zijn gegroeid, blijven bestaan. De beoordeeling van de strijdvraag wordt vertroebeld zoowel van de zijde van de werk nemers, als van die der werkgevers. De werkgevers, die evenals de revolutionnaire ar beiders den strijd willen uitvechten, vergeten dat de tijd voorbij is, dat de werkgevers alléén de verdee ling van de arbeidsproductie bepalen. De regeering moet zich de gegevens verschaffen om te kunnen oordeelen over de redelijkheid der elschen. Zij moet dat oordeel publiceeren. Spr. vraagt naar het oordeel der regeering en of de regeering dat oordeel wil meedeelen. Minister Aalberse betoogt, dat het onjuist is, dat hij zich niet met het conflict hdeft willen bemoeien. Spr. moest zich echter onthouden van onberaden stappen. Vóór het uitbreken van de staking heeft hij naar beide zijden gepoogd, of het conflict ware te voor komen, en na het uitbreken heeft spr. zich voort durend op de hoogte gehouden om na te gaan of hij iets zou kunnen doen met hoop op succes. •De gelegenheid om tusschenbeide te komen met kans op succes heeft zich echter nog niet voorge daan. Verder heeft de regeering alle voorzorgsmaatre gelen genomen, die te nemen waren, om nadeelen voor de gemeenschap te voorkomen. De regeering waardeert de houding van hen, die om het revolutionnaire streven van sommige ar beiders niet aan de staking willen meedoen, ofschoon zij de eischen billijk achten, en ook van hen, die zich verzetten tegen den aandrang om den strijd te laten ontaarden in een revolutionnaire bewe ging. Die den revolutionnairen weg, uitwillen, zegt spr. zullen de regeering kalm maar vastberaden tegen over zich bevinden. De regeering acht het niet in 'slands belang haar oordeel te kennen te geven. Zij heeft geen middelen om werkgevers of werkne mers te dwingen. Het meedeelen van haar oordeel zou dus par tijen niet tot elkander brengen, doch den strijd toespitsen. Het zou de regeering maken tot.partij en haar de mogelijkheid benemen bemiddelend tus schenbeide te komen. De heer Marchant was het niet met den minister eens en wees er in zijn dupliek op dat een gemo tiveerd oordeel der regeering van die partij die er door zou worden veroordeeld, zóó fnuikend zou zijn dat er aan deze staking weldra een eind zou zijn. Behalve Mr. Marchant en de minister Aalberse, traden tot dusver nog in het strijdperk de heer Brautigam, vertegenwoordiger der moderne vak organisatie en de heer Kolthek, vertegenwoordiger der onafhankelijke vakvereeniging. De eerste noem de deze staking, niet anders dan een strijd om hoo- ger loon. Zoodra, aldus deze spr., de arbeiders eenige bevrediging krijgen op het stuk van het loon, is de strijd uit.'Later nog eens: wegens het landsbelang dat met deze zaak gemoeid is, zijn wij bereid, naar een oplossing van het conflict te streven; alleen moet men niet denken dat wij op de knieën gaan liggen, want het uithoudingsvermogen aan arbeiders kant is in dit geval onbeperkt. En tenslotte nog maals: Elke redelijke poging tot oplossing zullen wij bevorderen. En de heer Kolthek verklaarde, dat ook de Fede ratie niet ongeneigd is om bemiddeling te aanvaar den. Toen de minister vroeg: „Ook arbitrage?" gaf de heer Kolthek het ontwijkende antwoord: dat kunt u aan de Federatie zelf vragen. Deze spreker ver klaarde in tegenstelling met den heer Brautigam, die den stri.1d niet anders dan een loonstrijd wilde zien beschouwd, dat de taktiek der onafhankelijker was de besmettingsthoorie en solidiarlteitsst&king toe te passen. Vrijwel waren deze beide arbeidersvertegenwoor digers hot er over eens dat de werkgevers in het havenbedrijf bezig warenade spits af te bijten voor alle werkgevers in Nederland, om nu eens een eind te maken aan de loonstijging en beweerden dat de regeering door onthouding de positie der werkgevers zeer verstorkte. De heer Brautigam vroeg aan don minister of het waar was dat de werkgevers hem te verslaan hadden gegeven: gelast ons maar oen den looneisch te aanvaarden maar dan ook voor u do verant- delijkheid, terwijl de heer Kolthek den mlnlstet loo- voegdo: als ge geen machtsmiddelen tegenover de werkgevers hebt, vraag die dan aan dé Kamer, zoo als in 1903 geschiedde tegen de arbeiders. Verschillende sprekers hebben Vrijdag over de transportstaking gesproken en dit mag worden ge constateerd, niemand heeft de werkgevers direct in bescherming genomen. Vrij algemeen kon men zich met het standpunt van den minister zie hier boven niet vereenigen. De heeren Kuiper en Staalman drongen er b.g? op aan dat de regeering haar moreelen invloed moest aanwenden om aan dit Uit Berlijn, 12 Maart. Tegen den „Generalland- schaftdirektor" von Kapp, den gewezen kapitein Pabst, de publicisten Grabowski en Schnitzler, is een bevel tot inhechtenisneming "ijtgevaardigl. De beide eerstgenoemden zijn tot nu niet ie vinden. De vei- Ugheldsweer en de rijksweer te Berlijn zijn gealar meerd. Van gezaghebbende rij Ie wordt meegedeeld, dat te Berlijn sedert eenigen tijd do rechtsconservatievo kliek een actie is begonnen, met do bedoeling oen omwenteling tot stand te brengen. Uitdrukkelijk wordt echter hieraan toegevoegd, dat do rechtsche partijen in de Nationale Vergadering en don Prul- sischen Landdag aan deze beweging niet deel nomen. Vanavond werd de rustige Dultsche krantenlezer opgeschrikt door het officieel bericht betreffende de verijdeling van een reactionmairen staatsgreep. Het „Tageblatt" vertelt dan verder, dat de staats greep eigenlijk op Zaterdag j.1. was vastgesteld. Er schijnt toen evenwel iets tusschen beide te zijn ge komen. Het voornemen was, de regeering te Berlijn te overrompelen en gevangen te nemen, waarop do overal over het land verdeelde troepen zien bij do beweging zouden aansluiten. Als le'idors van de militaire actie noemt men in parlementaire kringen in het bijzonder twee uit de Berlijnscho revolutiedagen bekende generaals. Een dezer beiden generaal Von Lüttwitz zou naar verluidt, reeds ontslagen zijn. De „Lokal Anz." heeft hiernaar geïnformeerd bij het ministerie van rijks verdediging, maar men deelde het blad mede, dat er voorloopig nog geen veranderingen in de com mando's zijn aangebracht. In den portin enten vorm van een ontslag kan van een beslissing omtrent generaal Von Lüttwitz echter niet worden gespro ken. Intusschen komt er een Wolffbericht, mel dende, dat generaal Von Lüttwitz met verlof is ge gaan en dat generaal Von Oven hem tijdens zijn verlof zal vervangen. Minister Noske heeft aan alle afdeellngen van het Berlijnsche garnizoen doen mededeelen, dat d^ troepen zich gereed moeton houden om bij de eerste oproeping gereed te zijn. Deze mededeeling heeft in de kazerne van de rijksweer groote opgewondenheid veroorzaakt. Den manschappen werd medegedeeld, dat het plan had bestaan de regeering ten val te brengen en dat daarom voorloopig de verloven wa ren ingetrokken. Hetzelfde werd aan de veiligheids- weer medegedeeld. De „Vorwarts" verneemt, dat het complot ten doel zou hebben gehad de garnizoenen te Berlijn en Do- beritz over te halen aan -den staatsgreep deel te nemen om daarna den rechtschen partijen het re- geeringsgezag aan te bieden. PER TELEGRAAF. Uit BERLTJIN. Het berihet wordt bevestigd, dat troepen van de Marine-Brigade in opmarsch tegen de Regeering te Berlijn zijn. De Brigade komt uit Do- beriüz. De Brandenburger Thor, evenals alle andere toegangen der Regeeringsgeibuulwen eriz., zijn door sterke troepenmachten afgezet en met behulp van machinegeweren in staat van verdediging gebracht. De Regeering heeft maatregelen genomen om in onderhandelingen te treden. Men neemt aan, dat de Brigade eerst in de mor genuren bij Berlijn kan zijn. In de stad is alles rustig. De met de verdediging belaste troepen wisten niet, voor welk doel zij opgeroepen zijn. Tegen middernacht werd de militaire bezetting van de. belangrijkste punten nog verscherpt en plakaten werden aangeplakt, w'aarop werd mede gedeeld: H'altl wie verder gaat wordt neergeschoten. DE TOESTAND IN DUITSCHLAND. In Duitsohland steekt de reacüe steeds méér het hoofd op. We hebben er al reeds op gewezen, hoe Hindenburg caindidaat is gesteld voor hel presidentschap der Duits che Republiek, nadat de Keizer hem daartoe verlof had gegeven. Maar niet alleen op" politiek gebied, ook op andere wijze toonen de reactioinjnairen hun meerderen durf en grooteren invloed. Het S.D.A.P.jsche blad de Vorwarts geeft daarvan de volgende veelzeggende opsomming van gebeurté- nissen van de laatste veertien dagen: Insterburg. De Duitsch_nationale partijsecretaris eln met rijzweepen gewapende rijksweer-officierén ranséT ien in een openbare vergadering den meerdérhéids- socialistischen leeraar Weldemann af, omdat deze in een interruptie voor de regeering opkwam. Andefce socialistische bezoekers van de vergadering werdén eveneens afgeranseld. Baden-Baden. Na een anti-semitische vergadering wordt de Joodsche student Hahn door een anti-semir tischen student door een revolverschot gedood. Berlijn. In het Adlon-Hotel worden leden van de Entente missie door dronkeh Duilsch-haüonaJen, onder leiding van prins Joachim, ernstig mishandeld. Bremen Leden van. de Entente.com miss ie wordeb bij het betreden van een kazerne door rijksweertroéi- pen aangevallen en ernstig mishandeld. Passau. Een theaterrvooirs lelling van de vak ver eenigingen wordt door zwaar-bewapende rijksweertroo pen ,onder leiding van officieren verstoord, waarbij op de bezoekers met knuppels en rijzweepen ingéslagén geschoten en met stinkbommen geworpen wordt. Per sonen, die de identiteit van enkele daders wilden vaststellen, worden zelfs gearresteerd en i:n de gévanf genschap op beestachtige wijze mishandeld. Osnabruck. Een pacifistische vergadering wordl door gewapende rijksweer-soldaten uiteengejaagd. De pacifist .Knuppe wordt door een revolverschot ernstig gekwetst. De „Vorwarts" gaat dan eenige weken terug en haalt nog de volgende feiten op Charlottcnburg. Uilcenjaging van een Gerlach." vergadering door AIJDuitsche soldaten uit het Oost- zeegebied en rijksweertroepen. De réfcrönt én dc voor zitter van de vergadering werden zwaar mishandeld. Hamburg. Uilcenjaging van een vergadering waar gesproken werd door den sexoloog Magnus HirschCeld, aoor Al-Duitschers. Berlijn. Professor Nicolai wordt door lawaairma kende Al-üuitsche studenten verhinderd zijn college te houden. Berlijn. Tumult op het college van professor Einstein, uitgaande vain anti-Vernis tische studenten. Berlijn. Aanslag op den rijksminister van FinanT NOORDERMARK'i'BOND. Noaidschaiwoude. 12 Maart. Grove uien f 8 a 8.80, peen f 1,70 a 2.80, roode kool f 6 a 7.50. kleinore f 4 a 5.75, uitschot f 1.10 a 3.80, gele kool f 3.80 a 4.50. kleinere f 3 a 36 0, Deensche witte f 3.70 a 420, kleinere f 2.10 a 3.50, alles per 100 Kg. LANGE DIJKER GRUENTENVEILING. Br. op 1. 12 Maart. Roode kool a f 6.90 a 8.20, b f 5.10 a 6.70, uitschot f 3.80 gele kool a f 3.70 a 4.9^, b f 2.10 a 3.50, uitschot f 0.70 a 1.30. Deensche witte kool a f 3ta 4.70 b. f 2.20 a 2.80, uitschot f 0.70 a 1.30, wortelen f 1.50 a 2.10, uien I 6.80 a 8, alles por 100 Kg. Aanvoer 67600 Kg. roode kool, 96550 Kg. witte kool, 135600 Kg. gele kool, 12075 Kg. wortelen, 4150 Kg. uien. WARMENHUIZEN, 12 Maart. Roode kool f 2.50 a 7.80, gele kool fl.40 a 5, witte kooi f 1.20 a "4.50, uien f 6.40 a 8.50, peen f 2 uit schot roode kool f 0.60 a 2.20, uitschot gele kool f 0.80, aardappelen f 9 50, alles per 100 Kg. HOORN, 11 Maart. Kl. fabriekskaas f 58. kl, boerenkaas f 55. Aangevoerd 3 stapels, wegende 1563 Kg. Handel vlug. ALKMAAR, JL2 Maart. Op' de beden "gehouden graanmarkt wareln aangevoerd 1244 hictoliters. Tarwe f 28—31, roge f 25.50, gerst chev f 21—25. haver f 21—25.50, paardeboonen f 18.50—21. bruine boonen f 15—30, citroen boonen f 27, erwten kleine f 25—27, groene gr. f 27—32, grauwe f 50. ALKMAAR, 12 Maart. Op.de heden gehouden kaasmarkt wareln aangevoerd 17 stapels, wegende 12268 kilogrammen. Fabriekskaaskleine f 60. Handel matig. ZONDAG, 14 MAART. NED. HERV. GEMEENTE te: Schagen, geen dienst wegens vacature. Wieringerwaard, yoorm, 10 uur, Ds. de Graaff.- Be vestiging nieuwe leden. Kolhorn, nam. 2 uur, Ds. de Graaff. Huisduinen, voorm. 10 uur, Ds. v. Griethuijsen. Schagerbrug, voorm. 10 uur, Ds. Buiskool. Avondmaal. EVANGELISATIE te: Schagen, voorm. 10 uur, Ds. Boeke. Nam. 7 uur, Zangdienst. STUGINO DER KAASPRIJZElf. Alkmaar, 12 Maart. De aanvoer op de kaasmarkt bedroeg heden ruim 12000 Kg. De markt ving vlug aan met 60 guldon per 50 kilo, doch daalde later,, zoodat ge middeld 55 gulden besteed werd. De stijging van de kaasprijzen is een gevolg van den geringen aanvoer, .omdat vele fabrieken niet kazen aangezien ze con- sumptiemelk leveren. De handelaren noudén. de bé- legen kaas. <Ioor hen duurder ingekocht, nog steeds vast, ook nu de Minister er tniiet aan denkt, zooals hij op de vragen van het Kamerlid Rink antwoordde- om de kaas tege11 een behoorlijken prijs van hen af te nemen. De tegenwoordige productie kan wel gehéél in hel binnenland geplaatst worden, zoodat hierdoor de stijging te verklaren is. De handelaren zijn ontstemd over net antwoord van den Minister aangezien zo meonen, dat deze wel verantwoordelijkheid draagt voor i hunne verliezen daar hij door de te late verlening van vergunning' tot uitvoer belette, dat de handel toen dit mogelijk was, in het buitenland hoogere prijzen maakte. Tel. 'T ZAND. Uitslag der verkooping aan 't Zand ten overstaan van notaris Vrijburg, op 12 Maart. 1. Weiland, schuur, watermolen aan den Boschweg, nabij 't Zand, groot 7,23,90 H.A., eigendom .van J. Slot, aldaar. Opgehouden op f 17752. 2. Huis en erf aan t Zand,, f eigendom van J. Brak. I Opgehouden op f 1200. r 3. 3 Burgerwoonhuizen, met erven, benevens 1 ,p«or~ ceel bouwteriein, eigendom van P, A. de Wit. Opge houden op f 4065. -• HOOGWOUD. Vergadering van de afdeeling Hoogwoud valt de Vereeniging tot bevordering van het vakonderwijs in Westfriesland, op Donderdag den 11 Maart'20, 's avonds 7 uur, ten locale van den heer A. Breed. De voorzitter, de heer J. Breebaart Dz„ opent iget welkom de vergadering, waarna de secretaris de heer W. Speets de notulen leest, die onder dank worden goedgekeurd. Ingekomen stukken: Verleende subsidie door het gemeentebestuur. Door den Minister goedgekeurdé voor drachten van de leeraren H. Kuijpers, Weere, Abbe- kerk. J. Baas Alkmaar en J. Schuit te Oudkarspel. Achtereenvolgens worden herbenoemd tot Hoofdbé* stuurslid de heer W. Speets, tot leden van het Be stuur de heeren W. Speets en J. de Haan. De rekening sluit in ontvangst op f 954, in uitgaaf op f 960.57, nadeelig slot f 6.57.Uit het verslag van den len leeraar, den heer H. Kuijpers blijkt, dat 8 leerlingen met gunstig gevolg aaln het onderwijs heb ben deelgenomen. Tot afgevaardigde naar de op 13 dezer te Spierdijk te houden algemeen© vergadering wordt bénoemd dé heer F. Schotten. Bij behandeling van de agenda voor de algemeens vergadering wordt het zeer betreurd, dat zoo weinig belangrijke zaken aan de orde worden gesteld. Op deze wijze voortgaande loont het de moeite niet méér de algem. vergadering te bezoeken. Een lezing ovér een of ander punt kotn de vergadering aantrekkelijk maken. Er zal wat gedaan moeten worden, om het vakonderwijs in stand te houdeln. Ook wordt nog be sproken, om den vrijen Zaterdagmiddag voor de leer lingen in de praktijk tnuttig te laten besteden. Ten slotte wordt besloten, een verzoek te richten aan het gemeentebestuur, om de subsi-die voor dit jaar te verhoogen. Sluiting met dank. OUDE N1EDORF. Naar wij vernemen, zal op Maandag 22 Maart het fanfarecorps Crescendo 12Va jaar bestaan hebbön, welk bestaan gevierd zal worden door het geven, van een uitvoering of feestavond op dien dag. Tevens is dan d© heer P. Pranger 12Va jaar directeur, onder wiens uit stekende leiding het corps verscheidene eérsté éia ©ereprijzen behaalde. OUDE NIEDORP. Donderdagnacht brak er in de woning van den hoer K. Brak in de Leijen, brand uit. Door kracht dadig optreden der buren bleef het tot binnenbrand beperkt. BURGIRBRUG. Het melkvaren voor de zuivelfabriek „De Da go raad" is opgedragen aan J. Wittebol te Burger vlotbrug. BURGERBRUG. Het woonhuis 1© Burgervlotbrug, eigendom van dén heer W. Eriks, is onderhands verkocht aan den heer J. Rampen, aldaar. AARTSWOUD. Ook in onze plaats heeft zich eern geval vatn hik- ziekte voorgedaan, gelukkig In een lichte graad. OPMEER. De Directeur van de zuivelfabriek „Aurora" de hees Dijkstra, hoeft de benoeming te Balk aangenomen. NIEUWE NIEDORP. De alhier bestaande „Vriendihnenbond" is voorne men» ,in 't laatst van Maart iin lokaal Kooiman een gezellige Zondagmiddag te organisceren, opgeluisterd door viool en pianomuziek, terwijl ook voordrachten ten beste zullen worden geeven; een én aindér is hoofdzakelijk voor do donateurs bedoeld, die er gra tis van zullen kunlroen profiteeren, terwijl van andoren eenige entróe zal worden geheveln. De opbréngst wil genoemde bond aanwen-den om er armen en tubercu loselijders mee te ondersteunen.. NIEUWE NIEDORP. Onze vroegere plaatsgenoot, de» heer Joh. v. d. Mo- laa Cz„ sedert primo Augustus 1919 boekhouder aan het Rijkslandbouwproefstation te Maastricht, is met Ingang van 1 Maart j.1. bevorderd tot hoofdambtenaar van administratie bij genoemd Rijkslandbouwproefsta tion. NIEUWE NIEDORP. De arbeider Cor Kanij, in dienstbetrekking bijl Jb. Kooij Cz., van „Koetenburg", had het ongeluk, met de driewielde kar, bespannen met twee paardén op hol te geraken en zich daarbij irtogal aan de beide boenen te bezeeren. NOORDSCHARWOUDE. In Concordia werd Donderdagavond ter bestrijding van de malaria een lezing met lichtbeelden gehouden door dr. Jenny Weijermatn, lid van den centralen gezondheidsraad. Deze avond was .uitgeschreven op initiaüef van de afdeeli/ng vain het Witte Kruis, en was tamelijk goed bezocht. De heer Weijerman wees er op, dat de malaria vooral in Nóordholland steeds in hevige .mate woedt, ook in Zeeuwsch Vlaanderen jaarlijks in niet geringe mate voorkomt en ook in de omstreken van Delftzijl steeds toenemende is. Bij Delftzijl is de ziekte vooral na de komst der militairen zeer toegenomen. Opmer kelijk is, dat steeds die plaatsen worden aangetast, van waar personen met Noordholland in aanraking zijn geweest. In Drente waren het de turfschippers, waar onder het eerst de ziekt© woedde, in Harderwijk warén het de grasmaaiers, die het eerst onder de malaria leden, en in een gesticht t© Woensel werd dé ziékté het eerst geconstateerd, r&dat een tramsport iongems uit Alkmaar daarheen wa? overgebracht; allen dus te©" kens. dat de oorsprong der malaria uit Noordhollaind komt. De malariamug overwintert in hoofdzaak in paarden stallen, doch ook in varkenshokken en konijnenhokken. Men dient vooral die plaatsen ia den winter in het oog te houden en zooveel mogelijk te zuiveren. Ze hebben noodig het bloed vain warmbloedige dieren of van de menschen, tnadat ze circa 20 dagen de noo- dige hoeveelheid bloed gezoge11 hébben w vliégén ze uit- en zoeken de stille heldere met plantéh bé- Ï-oeide wateren op. om daar hun eitjes te leggén. Is deze plaatsen door de ufbn beschenen worden, ontwikkelen zich de eitjes tot larven, deze larve|a worden muggen en deze muggen zoeken w«er één winterverblijr op en het volgend jaar herhaalt zich opnieuw dezelfde cirkelgang, natuurlijk ïn veel he viger mate. Eén ©n ander werd verduidelijkt mot lichtbeddén, waarbij we te zien kregen enkele poelén in dé dui nen, ©etn zeer besmette stal te Oudkarspel, térwijl verder op de meest duidelijk© wijze werd t© zién goeven welke streken in ons lan,# 't (moest besmét zijn. Een ieder die de bestrijding tor hand wil memein. kan ©r op alle mogelijke manieren toe m©d©w©rké|tt. Hot is voo reen leek uiterst moeilijk om de malaria mug van do anderen te onderscheiaondood daarom allo muggon die men machtig kan worden. U kunt dat doen met behulp van een glas met petroleum onder de muggen te houden, waardoor ze zeer spoedig bedwelmen. Zoek ze niet alleen op de aangegévén plaatsen, doch inspecteer ook uw slaapvertrek, waar ze veelal onder de bedden hun winterverblijf hebbén. Ze zoeken juist de plaatsen op ,waar ze zoo dicht mogelijk bij hun slachtoffers zijn ,om direct wanneer ze behoefte aan bloed hebben daarvan te ku'nnen pro fiteeren. De broedplaatsen kunnen worden bestreden, door deze in beweging te houden, in een stille vijver bv. waarin een hoeveelheid visch is, kan. de mug tniet voortplanten. Er werd van de gelegenheid tot het stellén, van vragen door enkele aanwezigen gebruik gemaakt. Er werd o.a. gevraagd, of het niet op den weg van de overheid lag om de primitieve varkenshokken op te ruimen. Gemeend werd, dat dit niet direct uit te voeren is. Toch was de heer Weijerman van oordeel, da- ('hier voor de vooruitstrevende raadsleden een grootsche taak is weggelegd. De gemeenten kunnen op velerlei manieren de malariabestrijding ter hand nemen. Wij meenen na hetgeen wfe in een onzer vorige nummers onze lezers nebben voorgelegd met dezé uiteenzetting van het verhandelde te kunnen volstaan en vertrouwen dat elk in zijn vermogen het zijne er toe zal bijdragen om de malariabestrijding te be vorderen. Te ongeveer 10 uur sloot de voorzitter met een woord van dank voor de belangstelling der vergadering. OUDESLUIS. Naar wij vernemen, is het café „De Hoop alhier, behoorencle aan de familie Slikker, onderhands ver kocht aan den tegenwoordigen huurder, den heer G. Sluis. WIERINGERWAARD. Woensdagavond had alhier eene vergadering plaats van de afdeeling Wieringerwaard der Holl. Mij. van Landbouw, onder leiding von den heer K. Zijp. Aanwezig 16 leden en 1 gast. Na lezing der notulen door den secretaris, den heer D. Sleutel, kwamen eenige ingekomen stukken in behandeling, o.a. een motie van de afdeeling Hoorn, tot het voeren van actie tegen sommige be palingen der I. W. Hierover ontspint izich een uitgebreide discussie, waarbij de heer R. Kaan te kennen geeft, dat ge noemd onderwerp reeds aanhangig is bij het Ned. Landbouwcomité en zou een afwachtende houding 'in deze willen aannemen. De heer Koster zou willen weten hoe gehandeld moet worden tegenover bui- tenlandsche arbeiders. Voorzitter deelt mede, dat de heer Smeding te Schagen each bereid heeft verklaart voor de afdee ling een lezing te houden over de droogmaking der Zuiderzee en stelt voor den datum te bepalen op Donderdag 8 April a-s. en wekt de aanwezigen op zooveel mogelijk mee te werken tot een flink be zoek, dat gratis voor iedereen toegankelijk zal wor den gesteld. De verdelging van musschen en eleTen had tot re sultaat, dat tot heden werden gedood 794 musschen, terwijl 1866 eieren werden vernietigd. Besloten werd op dezelfde wijze voort te gaan. De rekening van den penningmeester werd na gezien door de heeren A. Sleutel De. en J. Ph. Blaau- boer. De ontvangsten hadden bedragen f z7c.ó(5/i, de uitgaven f 238.24, batig saldo f 34.14 Door den heer J. Ph. Blaauboer werd verslag uit gebracht van de gehouden vergadering van H. N. K. Tot afgevaardigde voor de dit jaar te houden ver gaderingen wend gekozen de heer H. Koster Ktz„ plaatsvervanger de heer Jb. Bakker Jz. De heer P. Hartog, accountant te Schagen, meelt zich aan tot het coöperatief boekhouden voor de landbouwers. Eenige landbouwers gaven zich reeds op om hunne boekhouding door genoemden heer Hartog te doen bijhouden, terwijl bij den secretaris gelegenheid bestaat tot bet bekomen van nadere in lichtingen en opgave voor deelname. De beschrijvingsbrief voor de algemeene vergade ring lokt geen bespreking uit. (De rondvraag levert niets op, Waarna sluiting volgt. ST. MAARTENSBRUG. De Zuivelfabriek „Eensgezindheid alhier heeft den prijs van hare consumptiemelk den 7en Maart 1.1. met 2 cent per Liter verlaagd. KOLHORN. De zouterij alhier zal dit jaar niet in werking wor den gesteld. Alle ansjovis van vorig jaar 4s nog aanwezig; er is in dit product geen handel. De vis- schers 7Aillen nu elders hun visch moeten brengen, vermoedelijk wel naar Medemblik. Er goed voorstaan doet het dus niet. KOLHORN. noT Het hulppost- en telegraafkantoor alhier, werd czi Het hulppost- en telegraafkantoor alhier, werd met 227 punten, onder de 3e klasse gerangschikt. GEMEENTE ZLJPE. Ingeschreven vati 9—12 Maart 1920 Geboren: Jan, z .v. G. Veeier ©n Tr. Bak. OverledenJacob Watertor, oud 3 weken, 9, V Jb, Watertor «a Bellis.

Schager Courant | 1920 | | pagina 2