DERDE BLAD*. De dingen om ons heen. Binnenlandsch Nieuws. Gemengd Nieuws. Reclames. Zaterdag 13 Maart 1920. 63ste Jaargang No. 6S83. Het wereldgebeuren staat nog altoos in het teekea van de Vredesconferentie. Daar is de Turksche quaeS- tie en boven allesdaar is het economisch manifest, dat de Conferentie in Londen aan de wereld richt. Het Turksche vraagstuk 'is nog altoos even moeilijk als het bijna een eeuw is geweest ziii het dan ook, dat 'zij, die in deze tragedie de hoofdrollen vervul len, niet geheel dezelfde mieer zijin, als vroégér. Jaren lang was Rusland de staat, waarom heel de Balkanvraag draaide en ging het ia hoofdzaak over de quaestie of de Balkan door Turk. of Slaaf zou wor den bestuurd. Daaruit zijn alle Balkanoorlogen voort gekomen en men zou zelfs kunnen 'zeggen, dat de wereldoorlog zelf in zekeren zin ook een .Balkan" oorlog" geweest is. Althans in den beginne was dit zeer zeker het geval. Rusland is thans evenwel Voor gerui- men tijd uitgeschakeld en zeer zeker zullen er vélé jaren heengaan voor er van krachtige pogingen om den Balkan onder Slavischen invloed te -brengen, sprake zal kunnen zijn. Het zou volmaakt in den lijn der machtspolitiek der Entente hebben gelegen om nu, door de verdrijving der Turken uit Europa en door het oplossen van het Turksche Rijk in Klein-Azië in zijn samenstel-- lende deelen voor goed het Turksche vraagstuk van de baan te werkenGriekenland te geven wat Grieksch is (of heet .te zijn), Armenië, Syrië, Mesopotamië, Pales tina. Arabië. enz. onafhankelijk te maken, zoodat het eigenlijke Turkije zou worden beperkt tot eefn zcér klein land. Deze oplossing zal vermoedelijk dan ook wel door velen als een ideaal zijn beschouwd. Doch er zjjn allerlei bezwaren tegen aajn te voeren. Jn de eerste plaats: wie zal de buit krijgen? Hoe zal het gebied verdeeld worden? Syrië is een soort van geestelijk pachtgebied van Frankrijk sedert jaren, even als de Vereenigde Staten een soort prerogatief sché- nen te willen uitoefenen op Armenië, omdat de Chris tenen aldaar door Amerikaansche zendelingen waren bekeerd. Maar het Koninkrijk der Hedzjans beweejrt en niet geheel zonder recht, dat op grond van, het beroemde „nationaliteitsprincipe" feitelijk geheel Kléin- Azië, met uitzondering van de oorsprönkelijk-Grieksche kolonies aan de kust, Arabisch zijn en de bekende Emir Feisul. het troetelkind van Engeland, heeft zici;. reeds tot verrassing van zijn voogd en protector in Damaskus, tot koning van Arabië laten kronen, waar toe hij ook Palestina rekent, wat natuurlijk in Londen allerminst in goede aarde zal vallen, omdat Engeland zich nu eenmaal inbeeldt, dat het protectoraat over de a.s. Republiek Zion van rechtswege aan Groot- Britannië behoort, evenals natuurlijk net ten koste van zulke groote offers veroverde Mesopotamië. ia zelfs ook bet protectoraat over het Hedzjahs Konink- ryk_zelf. Dit zijn echter betrekkelijk nog bijzaken vergeleken met bet lot van Konstantimopel. Frankrijk wü niét, dat -Engeland, zich daar nestelt. Het beeft Alexalirdrië al en Malta en Cyprus en Jaffa, als haven van Palestina Met Gibraltar aan den anderen kant wordt de Middel- landsche Zee een gesloten Britsch water als Koinstan- tinopel er nu ook nog bij komt. Dan is de Fransche Middellandsche Zeevloot even onbruikbaar voor alger meene doeleinden als een (in de toekomst ééns wéér meetellende) Zwartezeevloot van Rusland. Immers, net zou aan Engeland staan, wanneer dit alle uitgangen van de Middellandsche Zee beheerschté om daarin alleen toe te laten en te dulden wien hel zelf wenschte. Omgekeerd vindt Londen, dat het al héél ver is gegaan toen het Frankrijk in Syrië de vrije hand liet. En dus zou een andere Staat Konstantinopel moe. ten krijgen. Van E'ngelsche zijde heeft men eerst dé Vereenigde Staten op den voorgrond geschoven, maar Amerika's houding blijft nog steeds onzeker Aangezien een kleine staat als heerschar in de zeeëngte misschién toch verkieslijk was, noemde men toen Denemarkc/h en Griekenland. Zooals voor het mandaat over Ar menië ook ons land werd ter sprake gebracht. Maar Griekenland moge een groot verleden en tmis- schien een toekomst hebben: tegenwoordig staat of valt het met Venizelos. Het zal nog alle bewijzen hebben te leveren, dat het in staat is op modern^ wijze een wereidmogendheid te wordein en één zoo groot gebied te besturen. Bovendien bebbe'n de gé_ beurtenissen vóór Griekenland in oorlog trad duidelijk bewezen, welk een vruchtbaren bodem het oplevért voor gekonkel en politieke iintrigue. Het is dus mlet te verwonderen, dat men eenigszins huiverig is om een zoo groote verantwoordelijkheid op zoo zwakke schouders te leggen, zelfs wanneer tusscnön die schou ders een hoofdals dat van Venizelos staat.... Toen leek dus de beste oplossing den Turk maar in het bezit van eenig Europeesch gebied 'en van zijn hoofdstad te laten. Mits natuurlijk ae Entente nauw- ete controle op zijn doen en laten kon uitfoenejn. kwam nog bij, dat Engeland eenigszins huiverig werd om de verdrijving van den Sultain uit Stamboel door te zetten. Want die Sultan is tegelijkertijd het geestelijk hoofd van een groot deel der Mohamedaam- sche wereld, en speciaal door vele volken die tot het Britsche wereldrijk behooren, wordt hij1 als Kalif., als afstammeling van den Profeet beschouwd. Allerlei iin- -terae verwikkelingen iln Indië zouden het gevolg kun" nen zijn, .wanneer Engeland een leidende rol ging spelen bij de verdrijving van het geestelijk hoofd van den Islam. Reeds werden er in Britsch-Indië eta in Egypte en elders vergaderingen valn Muzelmannen gehouden als protest tegen de voorgenomen verdrijving van den Kalief, tot plotseling het machtwoord uit Londen klonk, dat de Turken niet uit Europa zouden worden ver jaagd, als hun toekomstig goed gedrag verzekerd was. Dit leek veel, maar was dubbelzinnig, zoals zoovele verklaringen der Vredesconferentie. Want nauwelijks was dit woord gesproken of er begon een felle pers campagne in Engeland en elders, ook in .Griekenland tegen dit besluit. Wonderlijk genoeg bestond die cam pagne in het b e w ij s, dat er een verbeterd gedrag der Turken niet te verwachten viel, omdat, terwijl het vredesverdrag hun nog niet eens was voorgelegd, de gruwelen tegen de Armeniërs voortduurden, ja z5fs verergerden. En dit. zooals Lord Bryce en zijn vrie'nden met klem beweerden: terwijl die Turk wist, dat de hard of zachtheid van de vredesvoorwaarden van zijn eigen gedrag zou afhangen Wat zou dain de toekomst wel niet Brengen? Er kwami nog wat bij': Amerika nam ijfveirig deel aan deze campagne en voor het eerst sinds langen tijd bleek het Amenkaansche volk. de: pers en de Senaat het vrijwel eens te zijin met Wilsons 'nota, dat de Turk moest verdwijnen. En dit let wel terwijl Ame, rika nooit in oorlog was geweest met Turkije. Het gold hier niet een vredesvoorwaarde, beweerdé Amérika, doch de plicht van elk Christenmensch. Dit was vrij duidelijk en nog duidelijker liet men tusschen de regels doorlezen, dat Amerika er niets om maalde, al zou ook Engeland, door het uitvoeren van die Christenplicht, iin conflict geraken met zijn eigen Islamitische onderdanen. Ziedaar Engeland in een uiterst moeilijk parket: Europeesch Turkije laten voortbestaan beteekëat eén conflict met een groot deel der publieke opfnie Sn EngelancLzelf, een conflict met de eigen traditie, met de meening van een overwegend deel van hét Amé- rikaansche volk en de Turken verdrijven, terugko men op het eens bekendgemaakte voornemen is: op stand en ontevredenheid Bij de Muzelmansche onder danen en wellicht een nieuwe hardnekkige guerilla in Klein-Azië. En in zul kicdn guerilla tegen de Natter4 nalisten zouden de beste troepen der Britten, zij, die zoo pas Mesopotamië veroverden, onbruikbaar zijn, nl. de Britschjndische Mahomedamen. Ziedaar hoe moeilijk het is, imperialist naar Engelsch, christen naar Angelsaksisch, en aanhanger van Wil sons XIV punten maar algemeen menschelijk model en dat alles tegelijk te willen wezen* UITKIJK. DE MELKPRIJS. Als een bewijs hoe snel de melkprijzen dalen, meldt men uit. Polsbroek en omliggende gemeenten aan ,VDe Stand.", dat tin (November 1919 de prijs 16 cent per liter af boerderij bedroeg, in December en Januari d.a.v. 15 ct., de eerste helft van Februari 14 cent, de tweede helft dier maand 13 cent. Met 1 Maart j.1. werd een prijs vastgesteld door de zui velfabrieken van 12 ct. en thans ingegaan 8 Maart 10 cent per liter, terwijl nog verdere verlaging in het uitzicht staat. Thans zal aan de boerderijen algemeen mët kaasmaken een aanvang worden ge maakt. RELLETJES, Te Rotterdam trachtten gisten een aantal sta kende havenarbeiders het vervoer te beletten van twee wagens spek van de Maashaven naar het abat toir. Op den Goudschen weg werd de aandrang van het publiek zoo gToot dat de poliite eenige schoten in de lucht lostte, terwijl in de Boezemstraat char ges met de sabel werden gemaakt. De leider der stakers werd in het bezit gevonden van een gela den revolver. ST. PANKRAS. Woensdag vergaderden belanghebbenden bij een vér- eeniging vain mei Zuideiind van St. Pancras met de gemeente St. Pancras tem huize van den heer Jrt. Tames aldaar, om de verdere actie te bespraken. Medegedeeld Werd, wat reeds door het voorloopig comité bij Ged. Staten van Noordholland ein gemeen tebesturen va'n Koedijk ein St. Pancras was verricht, waaruit bleek ,dat Koedijk geen heil ziet in losmaking van i/a deol der- gemeente en -3t. Pa'ncras ©r zéér sympathiek tegenover staat. Opgericht werd een ver- vencenigin g„Oins Belaing" voor t voeren van verderd actie. HARENKARSPEL. Woensdag had alhier de verhuring plaats van het crasgewas a.d. weöen in de banine Harenkarspel in het lokaal van den neer N. Boon te Kalverdijk. De geheele opbrengst bedroeg f 476.50 tegen f889.50 in 1919; Het grasgewas van de Woudmeer bracht f 80 op tegen f 197/75 het vorig jaar. HARENKARSPEL. Benoemd tot Hoofdingeland van den polder Geest. merambacht (Oosterdijk en Molengeersdn) de heer P. Borst, ter vervanging van den hee FW. de Jongh, die bedankt heeft. BREEZAND. Woensdag 10 Maart hield de vereenigiing van Mclk- leveranciers een vergadering iin het lokaal van den heer B. J. Boelsums. De voorzitter, de heer A. Buy, deelde mode, dat geen convocaties gedrukt en dus ook iniet verzonden waren, schoon de secretaris wel een desbetreffé'ndén brief met ledenlijst, zooals gebruikelijk is, naar dein drukker had gestuurd, die dan steeds de verzending op zich neemt. Deze bleek echter den brief iniét te hebben ontvangen, zoodat de schuld blijkbaar bij1 de post, en niet Bij den drukker ligt. Intusschen bleek onder deze'omstandigheden, het eenig mogelijke, om alsnog onverwijld alle leden persoonlijk te convo- ceèren, lietgeen dam ook geschied is. Voorzitter brengt dank aan de heeren M. Broers en D. Blaauboer, die zich daarmee hebben belast. Verder deelt voorzitter mede, dat op de Bondsvergadering van Vrijdag 5 Maart, te Amsterdam in „Parkzicht" gehouden en aoor hem bijgewoond, oa. besloten werd, om de melk- levering niet te regelen per maand, gelijk door som mige afgevaardigden werd voorgesteld, doch per zo mer. Voor de overraelk wist men een uitweg maar Frankrijk en België, daar men ze machinaal goed kon houden. Wat de vereeniging „Breezand" betreft; had voorzitter de verzekering ontvangen, dat de fa briek „De Concurrent" de overmelk wel wenschte te accepteeren, mits bij voldoend quaintum. Voorts was er een uitnoodigiing ingekomen tot een vergadering in den Helder, waar een voorstel der SlijtersvörqÖniy ging, aldaar, om den melkprijs op 121/» cent te brelngen,, zou behandeld worden. Na deze en nog enkele ahdere mededéélingén vér- krijgt de heer "C. Wolmerstett van Ouder Amstfel het woord. Spreker schetst uitvoerig den toenemendeta strijd tusschen de trusts der grootkapitalisten ein de coöpera ties der vakmannen, Met tal van voorbeelden wordt aangetoond, hoe in het buitenland slechts door hun krachtige organisatie, deze coöperaties zich tegen over de trusts konden handhaven. Ook in ons lanq zijn de boeren zich gaan organiseeren. doch veel te laat. Maar een enkele coöperatieve suikerfabriek béstaat er toch reeds en meerdere zullen volgen. Hoé bang de grootindustrieelen op zuivelgebied voor het coö- pereeren der melkboeren zijn bewijst het féit, dat dé firma Jurgens gezegd heeft er 12 millioen, de firma Van den Berg er 6 millioen voor over te hebben, om dit coöpereeren den kop in te drukken. Wel een bewiis, hoeveel door zulke firma's aan het product der Boeren verdiend moet worden. Latdn de boer én echter wél bedenken,, dat dit product zelf aan hein behoort en moge die gedachte te weeg brengén, dat geen huniner inogManger ongeorganiseerd blijft, want dan sfechts zijn zij van die groot-i'ndustrieelen niet meer afhankelijk. Zich op de productielijst beroepend zegt spreker, dat 21 cent per liter tot Mei volstrekt geen overdreven eisch was ja eigenlijk nog te weinig, wijl daarbij: op mond- en klauwzeer nog niet eens was gerekend. Ook mocht men toch waarlijk wel 5 pet. uit zijn bedrijf hebben. Maar tegen den melkprijs der boeren werd door „Het Volk" en „De Telegraaf" aller felst geageerd en het publiek smaalde mee op dié géld zuchtige boeren, hetzelfde publie kdaf in kalme berus ting de buitensporigs te prijzen voor artikelen betaalde, waarvan de leveranciers reusachtige winsten maakten. Dat er geld naar de Centrale Boerenleenbank stroomde werd aangehaald als bewijs van den toehemenden rijk dom der boerern. 't Was echter een gevolg van in krimping van het bedrijf. Mem ziet dam ook, nu er weer kunstmest enz. te krijgen is, preccies het omgekcferdé. Nu wordt zooveel geld gevraagd bij de Boerenledn-» banken, dat de Centrale tot voorzichtigheid moest aanmanen. Gelukkig zijn er eenige lichtpunten voor den Boerenstand. De valuta stond afname van onze zuivelproducten door het buitenland in den weg. De mark begint echter .©eniger mate te rijzeln, ein hét) pond sterling staat reeds oip f 10.10. Duitschlaind ein Engeland kumlnien dus, meer nog dan thans reeds, onze afnemers worden. Met Frankrijk wordt onder handeld. De Bond. zegt spreker, moet zóó in kracht toenemen, dat niemand achterblijft. Enbloc melk le veren zij het streven ,da:n kaïn men zorgen, dat het product een goede reputatie krijgt. Wenschelijk daar voor is ,dat de bestaande zuivelfabriekjes alvast zoo spoedig mogelijk wojrden overgenomen. Voorzitter dankt den spreker, waarna het vroegere voorstel van den heer Alb. Tiel, om aan den melk rijder over 54 dagen alsnog -,4 cent te betalen, in stemming komt, en wordt aangenomen. Vijf nieuwe leden worden eveneens als melkleiveranciérs toégé laten. Hierna rondvraag en sluiting. SCHAGERWAARD. Bij de tweejaarlijks che verpachting van het grasgewas op oe kaden en langs de wegen, gisteren gehouden. bedroeg de opbrengst f 500, Voor twee Jaar was die f 580.-. ZELDZAAM JUBILEUM. Heden, Zaterdag, is de heer Jan van der Aa te Tilburg, meesterknecht van de Flanel- en Wcrtlen- stoffenfabriek voorheen Gebroeders van Spaendonck, zestig jaar daar in betrekking. JULIANADORP. Tot kaasmaker aan de kaasfabriek „Juliana" élhier is benoemd <lc heer Joh. Ens te Schoorldam. ANNA PAULOWNA. Benoemd tot ambtenaar ter Secretarie dezer ge„ meente de heer J. B. P. Vasseur, eerste ambténaar ter Secretarie van Grootcbroek, BURGERBRUG. Mullens Jr. heeft Woensdag 1.1. een voorstelling in het goochelen gegeven aan de schooljeugd alhier. Hij heeft daarvoor bil de ingezetenen een vrij groot be drag opgehaald. Wat hij te berde bracht was beneden het middelmatige. We geven den jongen Mullens den raad niet weer in het publiek op ite treden vóór hij de goochelkunst zoo goed verstaat als zijn vader. We zijn van Mullens beter gewend. NAWEEëN VAN DEN WATERSNOOD. Men schrijft uit iNoord-Limbung aan het Hdlbld.: Met landbouw en veeteelt zal het wel schikken in Limburg voor het komende seizoen. Weliswaar moe ten enkele perceelen, beteeld met winterkoren, wor den ondergeploegd, maar de meesten zijn door duch tige behandeling met schoffelegge of cultivator en een overbemesting met chilisalpeter toch op vol doende wijze te helpen, terwijl de wei- en hooilanden veel geprofiteerd hebben van de zonnige, warme dagen, die Februari dit jaar in zoo groote mate gaf. Weliswaar zijn daarop, in de lagere gedeelten, tame lijk groote oppervlakten, waar 't overstroomingswa- ter is blijven staan omdat het niet op natuurlijke wijze kon wegvloeien,, maar in verhouding tot 't ge heel zijn die oppervlakten toch maar klein en wan neer het weer droog blijft, als het de laatste weken geweest is, zullen die plassen gauw zijn „wegge storven", zooals het onder de hoeren heet, en kan daarop in den nazomer nog een flinke snede gras groeien. Minder goed staat het er echter voor met den gezondheidstoestand in de meeste dorpen aan weers zijden van de Maas. Het overstroomingswater heeft veel rottende stoffen, krengen van allerhande die ren, faeces enz. meegevoerd naar de ondergeloopen streken en veel daarvan is achtergebleven in de woningen en in de veelal open putten, die bestemd zijn om drinkwater te leveren. Waren nu de be woners, dadelijk na den watersnood maar zoo ver standig geweest om te luisteren naar de raadgevin gen der gezondheidscommissie en van de plaatse lijke geneeskundige''autoriteiten, die aanraadden om onder ruime aanwending van soda, zeep en carbol de huizen vooral inwendig te reinigen en om de putten leeg te pompen en schoon te maken, dan zou het aantal slachtoffers van den watersnood zonder twijfel zeer gering gebleven zijn. Maar ondanks de ernstige raadgevingen van hoogerhand en ondanks het feit, dat zich hier en daar pokken- en typhus- gevallen voordoen, om van de heerschende griep epidemie niet te spreken, gaan op vele plaatsen de menschen door met het totaal verontreinigde put water voor allerlei huiselijke doeleinden te gebrui ken en om het te drinken zonder het eerst gekookt te hebben, waardoor, als bet straks warmer wordt, de kans op een herhaling van de typhusepidemie, die het vorige jaar het mijngehied teisterde, eiken dag toeneemt. In deze omstandigheden, nu het gevaar dat er door den watersnood indirect veel slachtoffers zul len worden gemaakt, steeds grooter wordt, zou het daarom in zeer hooge mate gewenscht zijn dat van hoogerhand maatregelen werden genomen om, des noods tegen den zin der eigenaren, alle overstroom de putten alsnog te doen leegpompen. Daardoor zou den er al heel wat bronnen van besmetting gaan verdwijnen en als men nu bovendien de menschen ertoe kon brengen om geen ander dan gekookt drink water te gebruiken, dan zouden er waarschijnlijk in het komende warme seizoen heel wat levens ge spaard worden, die anders een prooi van de typhus werden. EEN VROUW HOOFDBESTUURDER IN DE R.-K. VAKBEWEGING. Het hoofdbestuur van den R.-K. Textielarbeiders- bond heeft mej. A. Hutten te Bergen-op-Zoom be noemd tot gesalarieerd hoofdbestuurder van den Bond, die 5000 vrouwelijke leden telt. VEEVOEDER-C OMMISSIE. In de gistermiddag gehouden vergadering der Tweede Kamer deelde de voorzitter mede, dat hij tot leden van de bijzondere commissie van onderzoek voor de veevoedercontracten had benoemd de hee ren Sasse van Ysselt, Van Veen, De Monte verLo- ren, Sannes on Dresselhuijs. TREINONTSPORING. Een personentrein uit 'Ede is .gistermiddag nabij het station Barneveld, N. C. S., ontspoord. De loco motief en een rijtuig zitten in het zand. De trials zijn afgeknapt. Geen persoonlijke ongelukken. HIJ KREEG GEEN WERK. In een Londensch blad met een gToote versprei ding, zette dezer dagen een gedemobiliseerd majoor een in het oog loopende advertentie, waarin hij werk vroeg. Hij deelde erin mede, dat hij 35 jaar, gehuwd en vader, van drie kinderen was; dat hij vier jaar ervaring in het machine-hedrijf en negen jaar han- delser^aring in Engeland, Canada en de Vereenigde Staten had. Hij voegde erhij„ben bereid om elk ge schikt werk op mij te nemen, ten einde gezin en tehuis te redden". De man kreeg op deze advertentie geen enkelen brief. De Evening Standaard vestigt in haar kolom men de aandacht op dit betreurenswaardigegeval en doet een beroep op1 werkgevers, om dien man, die zijn land gediend heeft, voor den ondergang te be hoeden. TE VEEL KATOEN. In Egypte is, tengevolge van de stijgende katoen- prijzen, zooveel katoen verbouwd, dat het verhou wen van tarwe er sterk onder geleden heeft en er nu ernstige voedselschaarsclhte dreigt. De toestand, die in de steden ongunstig is, is nog slechter op hét platte land en het ergst in Boven-'Egypte. De slacht offers zijn de boeren, de fellahin, die óf kleine stukjes grond pachten óf, wat met millioenen het geval is, zich als veldarbeiders verhuren. Volgens de officieele mededeelingen, is er in Egypte 25 pet. katoen mer verbouwd dan vóór den oorlog. Tarwe en andere granen zijn, toen zij al halmen 'begonnen te maken, dikwijls ondergeploegd, om voor katoen het veld te ruimen. Tegelijkertijd is er onder alle standen schrikba rend in katoen en katoenzaad gedobbeld. Dé natio nalisten visschen in troebel water en geven ook voor het gebrek aan voedsel de schuld aan Engeland. In gewone tijden heeft Egypte altijd zich zelf kun nen voeden en door strenge bepalingen en maatre gelen voor den normalen verbouw van tarwe hoopt men de zaken weer in orde te brongen, maar de moeilijkheid is, om door den overgangstijd heen te komen. DE VEESTAPEL IN BELGIë. De „Etoile" deelt mede dat de commissies voor het in ontvangst nemen-van den veestapel, welke Duitschland aan 'België moet uitleveren, druk aan den arbeid zijn. Zij zijn thans bezig met het onder zoek van de schapen en geiten in de verschillende ontvangst-centra, zoo&ls Wiesbaden, Dortmund, Neurenberg en Keulen. De door de Duitschers gele verde beesten waren in de abattoirs verzameld en dan per spoor naar België vervoerd. Sedert Vrijdag j.1. komen er dagelijks een of twee treinen met beesten aan het grensstation Montsen aan, Daar worden de beesten behoorlijk gevoed, waarop de trein naar een bepaalde plaats vertrekt, waar de koopers gereed 6taan. De eerste zendingen zullen naar Vlaanderen gaan. Tot dusver zijn reeds twee tot drieduizend paarden uit de bezette Belgische zone teruggekregen, doch er moeten nog duizenden worden ontvangen. DE BETREKKINGEN MET HET VATIKAAN. Uit Parijs, 11 Maart. In de wandelgangen der Kamer verluidt dat de regeering zeer binnenkort een wetsontwerp zal indienen betreffende de hervatting van de betrekkingen tusschen Frankrijk en het Var- ticaan. Het ontwerp zal voorstellen een crediet te openen, dat bestemd is voor de werkzaamheid van een Fransch gezantschap bij het Vatikaan; het zal uiteenzetten dat de hervatting der betrekkingen ten volle door gewichtige redenen van nationaal belang worden gerechtvaardigd, en dat de maatregel in geen enkel opzicht inbreuk zal kunnen maken op het htans bestaande niet-geestelijke regime en op de wet betreffende scheiding van kerk en staat, dia onaantastbaar zijn. DE ONTPLOFFING TE BENRATH. Thans is vastgesteld, dat bij de ontploffing in de Rijnsch-Wëstfaalsche elecfcricdteitswerken te T c-n- rath 14 personen zijn gedood, 21 zwaar !h een groot aantal licht gewond. De materieele schade is zeer groot. DE TOELATING VAN DUITSCHE CORRESPON DENTEN. In het Lagerhuis heeft de minister van binnen- landsche zaken Sihortt meegedeeld, dat hij een ver zoek had ontvangen van een krant te Berlijn om vergunning om een correspondent naar Engelad te zenden. Dit verzoek was thans in overweging. Na ovhrleg met de betrokken autoriteiten had.de minister de vraag overwogen van toelating van cor respondenten uit vroegere vijandelijke landen en hij had besloten dat, indien de bladen in genoemde landen de verplichting op zich namen, dat de be trokkene geen ongewensohte vreemdeling was, hij toegelaten- zou kunnen worden onder bepaalde voor waarden. DE ZWIJDENDE GIDS. In het Leicester Square fond er-grondstation te Londen is in den hall waar men zijn plaatsbiljet koopt, een nieuwigheid aangebracht, die voor vreem delingen van groote beteelcenis zal wezen. Het is een kaart van Londen, waarop de voor naamste schouwburgen, hotels, gasthuizen, e.d. zijn aangegeven. De vreemdeling, die een cf ander ge- bou wbezoeken wil, drukt op een knopje daarbij aangebracht en zoodra hij dat heeft gedaan, toonen electri&c'h verlichte en gekleurde lijnen, naar welk station hij zijn kaartje moet nemen om zoo dicht mogelijk te komen bij de plaats, die hij bezoeken wil. Bevindt zich die plaats dicht bij 'Leicester Square- station, dan vermeldt de gids „geen trein nemen" en witst zij tevens aan hoe hij het gemakkelijkst te voet de plek bereiken kan, die hij zoekt. De uitvinding is gedaan door een (Zwitser en indien zij inderdaad proefhoudend blijkt, zal zij spoedig in tal van andere Londensche stations worden toege past. DE VROUW EN DE DUURTE. In Engeland wordt door de vrouwen krachtig op getreden tegen de duurte. De parlementsleden ont vangen duizenden briefkaarten van vrouwen, die verontwaardigd zijn over de hooge prijzen en daar tegen maatregelen verlangen. Te Deal is een vereeniging van huisvrouwen op gericht, om tot verlaging der prijzen te komen. Ook de Vereeniging van den middenstand, die te Londen een sterke organisatie heeft, begint een grooten veldtocht tegen de duurte. Zij eischt dat er in de commissies tegen de woekerwinst 50 pet. vrou wen zullen zitten, DE MIJNWERKERlSiSTAiKING IN FRANKRIJK. Het mijnwerkerscongres te Anzin heeft besloten, dat tot staking overgegaan zal worden. GEEN DIRECTE ACTIE. Uit Londen, 11 Maart. -Het bijzondere congres van de vakbonden, dat vandaag te Westminster bijeen is gekomen, heeft met groote meerderheid de politiek van directe actie ter afdwinging van de nationalisa tie der mijnen door een algemeene werkstaking ver worpen. De stemverhouding was 3,800.000 tegen en 1.000.000 voor directe actie. Het voorstel om langs wettelijken politieken weg te trachten de eischen no pens nationalisatie van de mijnen verwezenlijkt te krijgen werd aangenomen met dezelfde verhouding van stemmen. Thomas gaf als zijn meening te kennen, dat de gebeurtenissen wezen op de mogelijkheid van een arbeidersregeering, indien de arbeiderspartij zich zelf de beschermer zou toonen,van de heele gemeen schap inplaats van de vertegenwoordiger van een zeker deel daarvan. Een politiek, welke leiden zou tot tijdelijk voordeel tegenover hen, die thans de teugels in-handen (hebben en gekozen zijn door het volk, .zou oen verontschuldiging zijn voor een ver gelding tegen hen, die deze politiek aanmoedigen, wanneer zij eenmaal aan het bewind kwamen. Da groote menigte des -volks, waaraan wij, leiders, onze positie danken verwacht van ons en heeft het racht van ons te verwachten dat wij leiding zul len geven. Zij moet tot het inzicht gebracht worden, dat de eenig zekere weg is gébruik te maken van de onafhankelijke en intellectueele macht, welke ens geschonken wordt door de Britsche constitutie de meest democratische van de heele wereld en welke ons het verkrijgen van wat wij eischen mo gelijk maakt. Clynes verklaarde in een krachtige redevoering, dat het gebruik van geweld, zooals de voorstan ders van directe actie wilden, geen Britsche, maar een Pruisische methode faas. De ideeën veranderen met de gezondheid. Er bestaat tusschen den geestestoestand en dien waarin de gezondheid verkeert een groote overeen komst. Zoodra het lichaamsgestel in den regelmati- gen- loop zijner werkzaamheid is aangetast, doet zich dadelijk den invloed daarvan gelden op 'het karakter én op de wijze van zich voor te doen, wat zich uit door een neiging tot droefgeestigheid en sombere ideeën, terwijl zij die gezond is, een opge wekt, vroolij.k, vriendelijk karakter hebben. Mei. Comelia Aarts, die J>ij hare ouders woont, Zandbergsche weg. 34 te Breda, verkeerde eénigszins in zulk een toestand. De oorzaak ervan was een crisis van bloedarmoede. Hoe deze is overwonnen, zegt het volgende schrijven „Gedurende langen tijd heb ik geledein aan een vol hardende en afmattende bloedarmoede. Ik was altijd zeer zwak en terneergeslagendaarbij ointbrak het mijl aan eetlust, dped Ik mijne gewone bezigheden mét té- genzin en werd ik vervolgd door sombere ideeën. Van alles heeft men daartegen geprobeerd: rust. af leiding. buitenlucht, geneesmiddelen, maar niets hielp. Eindelijk heb ik de Pink Pillen gelnomen. Deze heb., ben den gelukkigsteln uitslag te weeg gebracht. Ik bèta nu sterk en vroolijk, mijta bloedsomloop is weer naar behooren. niets hindert mij. Ik ben zooals men zijin moet op mijn leeftijd van jong meisje." Welnu, niets dan pelnige pillen zijn noodig gewee&t om alles te veranderen. De Pink Pillen hebbein het bloed bezorgd waaraan gebrek was. Men weet dat het spreekwoordelijk is geworden, te zeggen, dat de Pink Pillen bloed geven met iedere pfl. Daaroon zijn zij onovertroffen tegen bloedarmoede, bleekzucht, alge meene zwakte, maagpijnen, scheele hoofdpijnen, ze nuwpijnen, zeinuwuLtputtmg. De Pink Pillen worden verkocht a f 1.75 de doos eta f 9 de zes doozen .franco, in het HoofddepotNassau- kade 314 te Amsterdam en bfj verachülejndê apothekers en drogisten.

Schager Courant | 1920 | | pagina 9