TWEEDE BLAD. Raad Barsingerhorn. Ingezonden Stukken. Binnenlandsch Nieuws. Woensdag 17 Maart 1920. 63ste Jaargang No. 6586. Vergadering, op Dinsdag 16 Maart 1920, des mid dags 2 uur. Voorzitter de heer K. Breebaart Dtz., burgemeester, secretaris de heer <P. Bronder, Aanwezig alle leden. Na opening der vergadering legt het nieuwe raads lid, de heer C. Buis, in handen van den voorzitter de vereischte beloften af. Voorzitter feliciteert dén heer Buis en spreekt de hoop uit, dat in goede sa menwerking de belangen der gemeente zullen wor den behartigd. Algemeene felicitatie volgt. De notulen der beide laatste vergaderingen wor den goedgekeurd onder dank aan den secretaris. Van Ged. Staten is goedgekeurd terug ontvangen Raadsbesluit geldleenlng, en suppletoir© begrooting. Van het Heemraadschap Schager Kogge is het be richt ingekennen dat in de vergadering van Hoofd- ingelanden op 18 detzer is besloten bij wijze van proef voor één jaar vanaf heden tot 1 April 1921, in de tijdvakken waarin veel water moet worden ver plaatst, zooveel mogelijk zorg te dragen dat bui- tcnge\yone hooge waterstanden in den boezem' wor den vermeden. In de eerste .plaats zal er op worden gelet, dat bij volzeo, direct nadat het sein daarvoor wordt gegeven, de gemalen der hinnenpolders wor den stilgezet ten einde te voorkomen dat bij zulke gelegenheden de boezem tot het uiterste peil wordt opgemalen, zooals eertijds en ook in den laatst vo- rigen herfst plaats had. Is ingekomen de mededeeling van den verificateur der Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten, dat de boekhouding van, het levensmiddelenbedrijf over het tijdvak 1 Augustus 1919 tot 1 Januari 1920 in orde is bevonden. Het'verlies was f 6071.02/4. Al deze stukken worden voor -kennisgeving aange nomen. (Het adres van de Commissie tot behartiging van de belangen der visschers, benadeeld door de droog legging der Zuiderzee, wordt gestold in handen van i B. en W. om praeadvies. Gevraagd wordt een bij- drago in de kosten. De heer P. Schuitémaker Jz. vraagt al9 «nderwij- zer ontslag tegen- 1 Mei 1920, wegens vergevorder den leeftijd. B. en W. stellen voor het ontslag op de meest eer volle wijze te verleenen, onder dank voor de lang durige diensten aan de gemeente bewezen, Het is 47 jaar geweest, zegt voorzitter. Allen voor. Volgt wijziging, Reglementen Arm- en 'Weezen- bestuur. De Raad had aan de voorzitters een jaar- wedde toegekend en aan de leden presentiegeld. 'Ged. Staten hebben daartegen bezwaar, niet wenschelijk j als zij het, vinden aan personen die de armenzorg 1 düenen, belooning te geven. Ged. Staten kunnen wel i goedkeuren om een tegemoetkoming te geven aan voorzitter en leden voor derving van inkomsten en tijdverlies. Voorzitter stelt namen» DB. en W, voor de regie- i menten aldus te wijzigen. Het blijft feitelijk hetzelf de, alleen is het een kwestie van vorm. Allen voor, Volgt wijziging verordening regelende de uitbeta ling van de jaarwedden van onderwijzers. Deze ver andering kunnen Ged. Staten eveneens niet goed keuren en kome met de in deze courant reeds her haaldelijk gereleveerde bezwaren. Allen zijn voor deze wijzigingen, maar voorzitter maakt de opmer king dat Ged. Staten, met deze voorstellen wel eer der hadden kunnen komen, dan had het veel druk te bespaard. Aan de orde is de verordening betreffende het Correspondentschap Arbeidsbemiddeling. Allen zijn voor dit concept, maar de heer (Burger spreekt de hoop uit, dat het bureau .in Kolhorn zal worden gevestigd en dat zoowel werkgevers als werknemers alleen van dit bureau zullen gebruik maken. I-Iij •hoopt dat men als particulier geen vreemde werk krachten van elders zal laten komen, maar alles over het correspondentschap zal laten gaan. De jaarwedde van den correspondent stellen B. en W. voor op f 150. Hiervan betaalt het Rijk 60 pet. JLr zal een oproeping om sollicitanten geschieden. ■De instructie wordt voorgelezen en daaruit blijkt dat de correspondent eiken dag 1 uur op het bu reau moet zijn, terwijl hij ook nog andere Werk zaamheden zal moeten verrichten. Voorzitter wijst er op dat B. en W. hier een beginsalaris op het oog hebben gehad, blijkt het niet hoog genoeg, dan zullen zij met nadere voor stellen komen. De heer Kooijman spreekt de wensch uit, dat het bureau niet te Kolhorn komt, maar in het midden der gemeente. Voorzitter zegt dat de beslissing in deze aan B. en W. is en dat deze zaak ernstig met de wethou ders onder het oog zal worden gezien. Men moet er echter rekening mee houden dat de meeste arbei ders in Kolhorn zijn. Ook de heer Burger wijst daarop, en vooral ook het meeste losse volk, terwijl dat in Barsingerhorn en Haringbuizen rniet het geval is. Daar heeft men meer vast personeel. Ook de meei?1e werkloosheid is te Kol horn, dus daar is het bureau het best op zijm plaats. De heer Buis acht het salaris te klein en meehlj. dat er moeilijk iemand te vinden zal zijn. Men moet niet vergeten, dat meja 6 avonden.' per wefak; 1 uur op het bureau moet zijn. De heer Burger gaat met deze redeneéring accoord en wijst er op, dat het een persooln moet zijn, die goed onderlegd is en goed rapport moet kuinnen opstellen, met menschein moet kuinnen omgaan. Spr. acht f 20Ö beter. Voorzitter herhaalt, dat h'et een biegilnsalams is, als er meer werk komt dan B. en W. dachten, dan bullen zij het salaris verhoogen. Toeln de heer Geertsefma nog wethouder was, werd f 100 genoemd, wij zijn tot f 150 gegaan. De heer. Engel is evemeeins van oordeel, dat hét ambt éérst niet zoo druk zal zijn, f 100 achtte spr. te laag, daarom het voorstel van f150. Bovendien ligt het in de bedoeling als het werk het toelaat om den correspndent toe te staan een tijdlang het werk aan huis te doen. Wordt dè instelling drukker^ dan komen B. en W. met verhooging. Allen voor. Wordt aan de orde gesteld het voorstel om de onderwijskrachten aain de scholen te Kolhorn en Bar singerhorn te vermeerderen. Te Barsnigerhorn as' het aantal kinderen in, de le klasse 23, 2e 17. 3e 15, ,4e 17, 5e 15, 6e 12, 7o 10. -Te Kolhorn 24, 14, 271, >16. 21, 12 én 11. Er zijln. voor dat aantal 'kinderen te kort onderwijzers en wordt er te veel van de onderwijskrachten geëischt, terwijl het onderwijs fliet voldoende tot haar recht kan komen op deze wijze. B. en W .stellen voor, zoowel te Barsiin-* g ar hom als te Kolhorn het zóó te regelen, dat een onderwijzeres les zal geven in de le klasse,' 1 onder wijzeres in de 2e en 3e klasse; 1 onderwijzer in de 4e .en 5e klasse en het Hoofd voor de rest. Dan is 5het noodig, dat zoowel te Kolhorn als te Barsinger* 5horn één Onderwijzeres meer komt. Dan zal het on derwijs beter tot znn recht kunnen komen en is er dit groots voordeel dat voor het onderwijs in de hand" werken 2 onderwijzeressen - disponibel zijn op elke school. Deze plannen hebben, de volkomen goedkeu-1 ring van den schoolopziener en de Hooiden van scholen. Mevr. Bergman vraagt, of er dan biet 1 uur hand^varfc onderwijs kan worden gegeven. Voorzitter: Dat gaat niet, maar het Is de bedoe, ling. dat de jeene onderwijzeres kandwerklea zal go- ven tot en met de 6e klasse en dat de meisjes uit dé hoogste klasse apart van de onderwijzeres les zullen krijgen. Algemeen goedgevonden. B. en W. stellen voor, om de straatlantaarns niet tic branden vajnaf 25 April—1 September. Dit laatste stellen B. en W. voor in verband mot de lichte maan. De heer Blaauboer vraagt, of het dan eveneens dé bedoeling is, enkele lantaarns toch den geheeLeii nacht te laten branden. Voorzitter zegt van niet. B. en W. achten dat Sn den zomer niet nóodig. De heer Buis achtte dat de lantaarns wel eerder dan 25 April uit konden. Voorzitter zegt, dat ook dit verband houdt met de maan. Do heer Engel wijst er nog op, dat die enkele/ lantaarns 's Inacnts bleven branden met het oog op de arbeiders, die 's morgens vroeg in donker naar hun werk moesten. Dit is in den zomer niet noodig. Allen voor. Volgt het bekende adres der gem. Schageln, om meer medezeggingschap in de burgemees lersbénoé-i ming, en daarvoor door den raad laten opmaken een aanbeveling van''3 personen waaruit de koningin zou kunnen benoemen. B. en W. stellen voor. aan dit adres adhaesie. te be tuigen. De heer Buis vraagt, of op deze wijze de onzijdig heid niet wat in het gedrang komt, er zal dan toch een burgemeester worden benoemd, van de partij, die op dat oogenblik het stérkst as. Voorzitter zegt, dat voorgesteld wordt, een aanbe veling op tö maken, maar de koningin kan daarbui ten gaan. Het is toch gewehscht. dat de gemeend zich uitspreekt over de burgemeestersbenoeming. Hét kan natuurlijk een partyman zijn, maar dat zou jam* raer wezen. De heer Engel wijst op den reeds bestaahden toe stand. Thans wordt in den regel toch ocik reeds een burgemeester 'benoemd, wiens beginselen saméngaan met de meerderheid van den Raad. Met dat feit wordt dus thans ook reeds rekening gehouden. Het zou ook niet aangenaam voor den Burgemeester zijn, als dat niet zoo was en hij geregeld met zijn raad overhoop lag. Spr. ziet dus in dit opzicht niet veel verandering en acht het beter, dat de raad zich uitspreekt. Met algemeene stemmen besloten, om adhaesié té betuigen. Van het Provinciaal Dralnkweercomité is het adres ingokemein), met 'de vraag, om het aantal vergunnin gen in te krimpen. Er is te dien aangaande geen voorstel van B. en W., De heer Smit is er voor om de drankgelegenhe- den in te krimpen en spr. wil bet maximum van 7 brengen op 5. Er is er 1 in Haringbuizen, 1 aan de Kreil, 1 in Kolhorn en spr. wil er 2 te Barsin- gehorn behouden. Op Barsingerhorn zijn er 2 en er behoeft er niet 1 te verdwijnen, er is hier geen mis bruik. Te-Kolhorn is uit de zaak van Jonker nu eenmaal de vergunning weg en het is spr. wel eens meege deeld dat het zeer verkeerd zou zijn als deze daar terug kwam. Er zijn daar veel volksvergaderingen bij Jonker en het is blijkbaar een goede zaak ook zonder vergunning. Daar is dus geen schade. De heer Engel is eveneens voor vermindering van de vergunningen en wel van 7 op 4. Spr. wil voor elke wijk 1 vergunning. Wel is het waar dat Jonker geen vergunning heeft, maar dat doet aan de bil lijkheid niets af dat elke wijk 1 vergunning krijgt. Jonker staat als le aanvrager op de lijst voor een vergunning en hij hoopt zeer sterk die te krijgen. Spr. is uit een oogpunt van rechtvaardigheid er voor dat Barsingerhorn ook 1 vergunning krijgt in de toekomst, evenals Kolhorn er 1 zal houden. Voorzitter is het met den heer Engel eens. Spr. noemt het onrechtvaardig als Kolhorn 1 en Baisin- gerhorn 2 vergunningen zou houden. Jonker heeft de zaak gekocht zonder vergunning, maar met de wetenschap dat hij no. 1 op de lijst was. Voor het oogenblik blijft de toestand voor de herbergen te Barsinge.dhoni zooals het is, het is alleen als de een of de andere zaak hier verkocht mocht worden. De heer Kooijman acht het niet juist d$t het voor Jonker en. de vergunninghouders te Barsingerhorn hetzelfde is. Als er geen vergunning meer ia is, is de zaak heel wat minder waard. Jonker heeft de zaak zonder vergunning gekocht, dus die wist liet en bovendien is Barsingerhorn het hoofddorp. Voorzitter zegt, evenals de heer Engel, dat het pre cies hetzelfde is. Jonker staat no. 1 op de lijsr, met de wetenschap dat een man van 90 jaar voor hem plaats zal maken. Maar men moet zich als raadslid niet op dit standpunt plaatsen maar op dat van het algemeen belang. De heer Blaauboer zou het prachtig vinden als het drankgebruik kon worden verminderd. Spr. ziet echter geen heil in het verblinderen der vergunnin gen. Al zijn het verlof lokalen, dan tapt men daar toch dranken waarvan men evengoed dronken kab worden. Ook in herbergen zonder vergunning kan men zijn geld verteren en zich dronken drinken. Het eenige middel dat doel treft, zou zijn, dan alle 7 weg. Mevrouw Bergman wil ook de geheele gemeente droog leggen. Voorzitter: Zoover zijn we nog niet. De heer Smit herhaalt 5 vergunningen te willen. Spr. acht er 2 op de Kreil overbodig, bij Jonker is de vergunning er eenmaal, uit. Voorzitter wijst er den heer Blaauboer op, dat men dronken wordt dn een verlof lokaal, omdat de jongelui de drank in een flesch meenemen, dat ge beurt zelfs ook in vergunningen. Da's de besliste waarheid- en als men zich z.<o misdraagt, helpen het inkrimpen der vergunningen niet.. De heer Engel wijst er op hoe vroeger te Kolhorn 5 of 6 vergunningen waren cn de toestand wat het misbruik maken van drank hetreft, heel veel is ver beterd. De heer Blaauboer: Ik betwijfel het. Voorzitter en de heer Engel spreken dat beslist tegen, veel als de toestand is verbeterd. De heer Smit meent dat de heer Blaauboer be doelt dat men van bier of port ook dronken wordt. De heer Blaauboer: Dat is toch zeker wel alge meen bekend. Voorzitter: Maar van jenever spoediger. De heer Blaauboer: Als er dan 'iets moet gebeu ren, ben ik tegen het idéé-Smit. Spr. wil dan ook liever in elke wijk 1 vergunning. De heer Buis vraagt of de Raad de macht heeft te bepalen waar de vergunning za* zijn? Voorzitter: Ja zeker. Het voorstel-Enigel om 4 vergunningen, wordt aan- worpen. Voor de heeren Smit, Buis cn Kooijman. fHet ovorstel-Engel om 4 vergunningen, wordt aan genomen. Tegen de heeren Smit, Buis en Kooijman. Volgt een adres van het bestuur der afdeeling Noordholland van den Nederlandsïben Bond van Gemeenteambtenaren om een betere salarisregeling, met het zoogenaamde.4/5 systeem, van hefrdoor ge meentesecretarissen. genoten salarissen. B. en W. stellen voor het adres voor kennisgeving aan te nemen, pas als het salaris van de ambtena ren is geregeld. Dat salaris is meer dan het 4/5 van het salaris van den gemeentesecretaris, geteld de verschillende functies die dé/a ambtenaar heeft. Combineeren, zegt voorzitter, is in een kleine plaats nu eenmaal noodig. Allen voor. Is van Denk en Doe een adres ingekomen, met hét verzoek om een subsidie voor het herstel der Kokkrf- brug. We zien, zegt voorzitter, dat deze vereeiruging zich niet door den. Raad heeft laten overvleugelen. De heer Engel: Wij: lijken, wel een gymnastiek!^ vereeniging wij. maken tenminste telken een brug* oefening. (Gelach.) Dank fin Doa wijst er op, hos het voorstal om do KoMcebrug door do gemeente over te nemeh, door den Raad is afgewezen. Voor het herstel der brug is van particulieren f 163.50 bijeengebracht De kosten der -herstelling zullen zijn f 660 en nu vraagt Denk ien Doe het ontbrekende als subsidie der gennsénté, Biestek en teekemilng van den heer Droog wordejn, overgelegd. B. en \V. stellen voor, f 500 subsidie te yerleeban, mits de brug gemaakt wordt onder toezicht van den gemeente oprichter. De heer Smit zegt. dat men wellicht vreemd zal opkijken, dat er van B. en W. een eensluidend advies is in deze. Spr. toch was steeds een LegCasiiandeff. Maar waar het nu blijkt, dat de inwoners van Kolhorn zulk ©en 'groot bedrag voor de brug overhebben, k spr. van meeming veranderd. En bovendien, f 500 subsidie is geen t 1200 of f 1400. De heer Engel zegt, dat hij ook is veranderd. Hij toch was een voorstander ervan dat de gemeente del brug zou overnemen. Maar nu de heer Smit de brug ©en eindje op kwam, ben ik hem maar tegemoet ge. gaan en zijn wij het eens geworden, Dil was nog maai* het beste. Wij hadden ook hét geld der parti culieren klimmen overnemen on dan zelf bouwen, maar hel leek spr. billijker als 'subsidie geven. De heer Burger zegt den heer Smit dainlc voor zijlne tegemoetkomende houding in deze. Waar spr. is gehveept de opfwerper van het hers.tel van deze brug, doet hel spr. genoegen dat het nu een goed resultaat gééft. Allen verklaren zich voor f 500 subsidie. Aan de orde is benoeming wethouder. Nu de raad weer voltallig is, kan dat geschieden. De heer Smit wordt benoemd met 6 stemme/W. 1 stem op1 den heer Buis. De heer Smit neemt de benoeming aan. Voorzitter feliciteert hem, en spreekt de verwachting uit, dat er genoegelijk etn vriendschappelijk zal worden samengelwerkt. Voorzitter wijst er op. .hoe besloten was, om het bestelloon van telegrammen huiten den kosteloozem kring te bepalen op 40 cent. Spr. is na informatie gebleken, dat de verste, bewoners meer moéstén bé~ talen, soms tot f 1 toe. Nu is overeengekomen, met den tolegrambesteller, dat alle telegrammen buiteh dén kosteloozen kriing voor f 0.60 zullen worden wegge bracht. Dit bedrag dus door de gemeente te betalen. Op de vraag van den heer Blaauboer, of dit ook voor Kolhorn is, jegt voorzitter, dat het daar veel gemak- eklijkers kan dan in Barsingefliórn. Voorgesteld wordt, om een wijziging te brengen in de verordening betreffende de heffing van den Hoofd. Omslag. Thans luidde de bepaling f 600 aftrek voor noodzakelijk levensonderhoud en 25 pet, niet belasten voor inkomen uit arbeid eln f 50 kinderaftrek voor kin deren beimedeln 16 jaar. Do heer Engel bad hot stelsol f 800 aftrek voor levensonderhoud, met vervallein van. de 25 pet. Voor don kinderaftrek is eerst gevraagd hot advies van God, Staten, met hel oog op ae uitlating van. den minister van Biinjnenlamdsche zaken in de Eerste Kamer. Ged. Staten meenen dat geen bezwaar is tegen eén kin deraftrek van f 100 voor kinderen beneden 14 jaar. De heer Engel zegt, dat na uitpluizingen en bere- nen gebleken is, dat zijn stelsel f 800 aftrek zonder de 2o pet. uit arbeid, geen ontheffing gaf voor in komens tot f 2000. Wel was dat het geval tot f 1200, maar niet tot f 2000. Het oude stelsel f 600 met de 25 pet! uit arbeid bleek voordeeliger. voor die inko mens. Spr. zal zich dan ook bij het oude stelsel [neer leggen, met 'dien verstande, dat de kinderaftrek be paald wordt op f 100. Spr. brengt dank aaln den secre taris voor hot vele werk in deze gedaan. Algemeen wordt de verordening in dien zin gewijzigd. De heer Burger VTaagt,. wat of er gebeuren moet met personen, oie geen huis kunnen krijgen. Voorzitter zegt, dat er nog maar 1 is, voor de ande ren is het geredresseerd. Spr. noemt de gevallên op. De heer Kooijman zegt, dat er een woning op de Tin leeg staat. Do heer Burger vraagt of er geen plannen voor de toekomst moeten worden beraamd. Voorz. zou 'eerst graag het rapport der commissie hebben. Spr. dringt op spoed aan. Mevr. Bergman: Wij: nebben 3 woningen beslist :argekeurd. Voorzitter: Ik had graag uw rapport en het is noodig dat dit nu spoedig komt. Is het misschien gewenscht om in. de plaats van den heer Geertsema beden een nieuw lid te benoemen? De heer Blaauboer doet namens zijn medecom missielid', mevrouw Bergman, daartoe het verzoek. Dan kan bet onderzoek vender over Haringhuizen, Kreil, Poolland en Barsingerhorn worden voortge zet. Tot stemming overgaande, wordt de heer C. Buis benoemd met 5 stemmen, 1 op den heer Kooijman, 1 op den heer Smit. De heer Buis neemt de benoe ming aan. De heer Burger zal mot bet verder bespreken van deze zaak Wachten tot de commissie gereed is. Mevrouw Bergman vraagt om een paar school- panióffels te zien. Voorzitter tzlal er eéh paar laten 'halen. Mevrouw Bergman wordt verder nog meegedeeld, dat dóór -de Zuster verschillende kleeren zijn aan gekocht. De heer Kooijman vraagt of het verantwoordelijk is om uitvoeringen en bals te geven geheel zonder politietoezicht. Voorzitter zegt, dat is bepaald^dat voor uitvoerin gen en bals 1 politieagent aanwezig zal zijn. En als het .publiek zich bij de uitvoeringen, zooals thans is gebleken, zich niet geheel ordelijk kan gedragen, zal ik de vergunningen op Zondag sluiten. Ik heb tegenwoordig onze politie voor andere doeleinden hoog noodig. Als ér minder wordt getapt, zal de toestand wel verbeteren en daartoe moet de kaste lein zelf meehelpen. -Zooals het bij de uitvoering van Stipriaan is geweest, was het gewoonweg erger lijk. Dergelijke dingen moeten niet meer voorkomen anders zullen er andere maatregelenworden geno men. Bij Nan de Jong is niets gebeurd. De heer Kooijman: Daar is wel iets gebeurd. Ik zal dat niet openbaar maken, maar ook daar was politiehulp zeer gewenscht. Spr. acht het zonder po litie niet verantwoord. Voorzitter: Ik heb met de politie afgesproken, als er een uitvoering is te Barsingerhorn, dan komt 'Dubbelman, te Kolhorn dan komt (Langedijk en te Haringhuizen, Poolland om beurten. De heer Kooijman: Op Haringhuizen was geen po litie, dat is onverantwoord. Bals zonder politie, dat gaat niet. Voorzitter: Dat is een politiezaak. Ik heb mijn po litie elders hoog noodig. De uitvoeringen en bals duren lang en den volgenden dag kan de politie daardoor ook bijna geen dienst doen. Het publiek moet zich zoo gedragen dat er geen politie noodig is. Als de drank niet in den man is, is er geen last. Ik zal uw, wenken in overweging nemen. De heer Engel: Als men zich nu straks eens mis draagt, sluit u dan op Zondag alle lokaliteiten, zoo als u zooeven beweert.. Voorzitter: Neen, dat is de bedoeling niet. Ik töal dan Zondags den verkoop van sterken drank ver bieden. Ik ben van plan een bijeenkomst te houden met de kasteleins, want deze moeten meewerken. De heer Engel: Neen, dan is het goed, ik zou het onbillijk vinden als door het misdragen van enke len, alle uitvoeringen onmogelijk werden. Voorzitter: Dat is niet mijn bedoeling. Hierna sluiting. h«b, door hoyi lokalei, hoMrtfn te noemen. Maar roo noem ik dagelijks zulke lokalen waarin de jeugd ver leid wordt en heb daar geen. andere bedoeling meé voorgehad. (Dit is uit drankbestrijders oogpunt beke ken). Wat inu het lierela van de gramaphoona betreft), dat is toch zeker een groote verleiding voor de kin- doren in de eerste plaats. Maar ook voor de gehoelé jeugd. Door het laten spelen vam muriekinstrumeniiein in zulk© lokalen, .wordt toch zeker ménig jongeling verleid om te blijven. Waardoor al zoo menig jonge ling tót dien -.toestand is gebracht, dat gerust gezegd kan worden, dat hij hel rechte pad miet meer betrciedt. Wat hot open rijn, van de lokalen aan de Stolpervlotf* brug betreft, dat heb ik zélf gezien tot ver na slui tingsuur. Dus dat kon ik. gerust zeggen. Wat de blauwe knoop betreft, mij dunkt, die zou den heer Kind zeer §ocd passen. Daar de heer Kind toch ook lid van de .D.AJP. is, dus ook in den strijd staat om deze maatr4 schappij: te verbeteren. En dan verwacht ik, dat do heer Kind als S.D.A.P.'er toch ook zal weten, dat juist do alcohol een groot struikelblok is, om deze maatschappij te verbeteren. Die drinkt, die denkt niét, en die 'denkt die drilniet niet, dus als ieder S.D.A.P.'er ook den strijd tegen de alcohol zou opnemen, dan zouden wiji ai een groote slap .vooruit gaan ir* me richting waai-voor wij; strijden. Dat heb ik bi] de bediening van mijn voorstal wel eenige Bierhuishouaers tegen mij in het harnas zo ujagen. aat dacht ik wel, maar daar staat tegenover, dat ik door menige moeder zal gei- prezen worden. Ik weet dat vele moeders des Zoir dagsmiddags hun zeer jeugdige zoons met tranen in de oogen zien uitgaan, omdat ze weten, dat de Zon" dagmiddag in. de kroeg wordt doorgebracht. U., M. de B., dankend voor de verleende plaatsruimte J. GROOTES. v Schagcrbrug. Zijpe, H '20. M. de R, Beleefd verzoek ik eenige plaatsruimte in u wblad, bijl voorbaat mijn jdalnk, cm wel naar aanleiding dat de heer Jb. Kind door middel van uw blad zij'n gram schap heeft bekend gemaakt, omtreint mijin voorstel en gesprokene iln de Zijper Raadsvergadering. Ik wil zeer gaarna bekennen, alsdat ik wol wat bout gesprokén H EEHH U GO WAARD. Door der Coöperatieve Boerenleenbank werd haar 15e algem. vergadering gehouden in het lokaal van den heer A. Rus. De heer Met opent met een éüikél woord de vergadering, waarna de heer J. Akbermain de notu len der laatst gehouden vergadering leest. Hierop Volgt de lezing vam het Inspectierapport, dat in alle opzich ten gunstig luidt. Uit de overgelegde rekening blijkt, dat do Bank weer een goed jaar heeft gemaakt en uit het jaarverslag, dat de Bank zoowel in ledental toe- noemt als in kracht en soliditeit. Het feit,, dat de Bank door zeer velen wordt gebruikt zoowel voor het hei leggen vain spaargelden ais voor het nemen vam voor schotten, bewijst „dat ze in ieén ware behoeft© siteéda meer en meer voorziet. Voor spaargelden wordt de rente vastgesteld op 4, voor voorschotten op 5 pet. De gemaakte winst wordt op de reserve gebracht, waardoor deze met f 1825.95 zaL worden vermeerderd iem daarmee do f 9000 na dert Herkozen wordt in het bestuur "de heer W. vam Slooten, im tlem Raad van Toezicht de heer Jac. Met, die beiden onder applaus der vergadering ver klaren de bemoemiing aan te nemen. Het salaris van den "kassier wordt, ma eelnige toelichting van bestuurs zijde Verhoogd met f 200 en daar/nee op f 700 gebracht Na ©enig' debat wordt met algem. stemmen beslotdn tot het verleenen vam een jaarlijksche subsidie aan da afd. van Het Witte Kruis, voor de aanstelling van een verpleegstieJ*. uitsluitend voor de gem. H©érnugo4 waard. Do h.h. Jac. Zomer, Jac. Hoogland en Jac. vam der Bussa worden aangewezen voor het nazien der re- rekening over 1920. Op een desbetreffende vraag wordt geantwoord, dat de verhoogde rente geacht wordt te zijm ingegaan op I Jan .j.1. v Door den kassier wordt dank gezegd voor dc ver hooging van zrfin salaris, waarna da voorz .met een woord van daink: en de beste wenschen voor het jaar 1920 de vergadering sluit WIERINGEN. Ten overstaan vain motaris Obreen had j.l Zaterdag, 's avonds h&lfacht, in het café vain den heer H. Koster te Dosterland. en tem verzoeke van de wed. D. Klein en kinderem te (Gest de publieke vcjrkooping plaats van: 1. Een .perc. grasland, gelnaamd ,PIatven, groot 17*/j snees. ICooper de heer J. Rotgans Johz., voor f 1605. 2. Een perc. grasland, genaamd Hoekven. in de Strocërkoog, groot 26Vs snees. Kooper de heer G. Eont Jz., voor f 1090. 3. Een perc. grasland, genaamd Rocpoel, groot schraal 16y«t snees. Kooper de hoer B. H. Kraan, voor f '130. 4. Een perc. grasland, gepaamd „dc Ilauw", groot 131/3 sne^s. Kooper de heer E. Evorls Jz. voor f772. 5. Ben perc. grasland, gelnaamd „Gestburg", groot 15 snoes. Kooper de hoer P. Bakker Jr., voor f 865. 6. Een perc. grasland, genaamd „Geelsteen", groot schraal 21 snees, Kooper de hoer J. Koom Vz., voor f 1970.—, 7. Een perc. grasland, genaamd „Kaapven", groot 21 snees. Kooper de hoer J. Bakker Jacz., voor f 1100. 8. Een perc. grasland, genaamd „Boschke", groot II Va snees. Kooper de heer Kt Wit, voor f 310. 9. Een perc. grasland, genaamd Kavel 12, groot 2.47.38 H.A., en 10. een perc. bouwland, genaamd Kavel 12, groot 1.91.06 H.A. Kooper de Wed. W. de Jong, voor f 11900. 11. Een perc. grasland, genaamd „Kavel 19", groot 1.20.50 H.A. Kooper de heer R. Lont Sz., voor f 3300. 12. Een perc. bouwland, genaamd Kavel 19, groot 2.58.50 H.A. Koopeirs de heeren Jb. Tijsem én IC. Maars voor f 6400.— Tezamen ongeveer 12.17.44 H.A. opgebracht f29.742.— 2e. Ten verzoeke vam mevr. de wed. A. van Rdes, een perceel bouwland, genaamd „de Lage Krofteh", f oot 1.05.10 H.A. Kooper de heer J. Rotgans Sz., voor 2275.—. BURGERBRUG. Het bericht omtrent dem verkoop' va'n de boerderij1 van den heer W. Eriks aam J. Rampen, voorkomende iin het nummer vam Zaterdag 11. is voorbarig. De heer Erikh heeft het huis nog niet verkocht EEN OUD BRABANTS GH GEBRUIK. Men schrijft uit Oss: Vanmorgen had er eeln verhuizing plaats. Niets bijzonders zult ge zeggen. En toch had die verhuizing vieel bekijiks. Naar men zeide verhuisde iematnd uit Oss Inaar Erp doch het doet er ook weinig toe, wiem de 'Ver huizing gold of waarheen mem uit Oss zijn toevlucht nam. Voorop ging eén ouderwetsche Brabaintsche huifkar, mooi geverfd en overkuifd met een helder wit laken. Daarin had het verhuizende gezim plaats genomen. De huifkar reed echter niet alleen, maar opéöide één lanflö rij vam Brabantsche karren met groen vetrs:~-J en beladen met huisraad. Wel eén twintig volgden de feerste huifkar. Natuurlijk waren dat geetn wagens van den verhui- zendem boer. Wat wil het oude gebruik? In echten gemeenschapszin kwamen de boeren van Erp hun (nieuwen boer inhalen en helpen bijl het ver* huizen. Ieder die over paard en kar te beschikken1 heeft, spant het paard in en komt mee gereden.. Op iedere kar laadt men eem gedeelte va'n dé land bouwgereedschappen, vam'de voederartikelen, die nog in voorraad zijm, im één woord, al wat mee moet met de verhuizing, wordt over de aanwezige wagens ver deeld en ieder draagt zijn last. Het vee volgl in processie achter den laatstóa wagen, ook alweer gedreven door de nieuwe buren van dem verhuizer. Na een langen, weg heeft de blijde inkomst plaat». Als de vreemdeling 'het nieuwe dorp binnenkomt, ia hiji al geen vreemdeling rmeer, hij' is verbroederd mét degenen, die hem als nuia hraedp tegemoet kwoméa en inhaalden. versierd zoo

Schager Courant | 1920 | | pagina 5