Alitittn lïitiis- Mmtiitit-' LantlimM ZATEPAG 27 MAART 1920 63ste Jflftrqann Nn. EERSTE BLAD. Staatsloterij. Bixineniandsch Nieuws. um Dit blad verschijnt viermaal per week Dinsdag, Woensdag, Etonder- dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's m. 8 uur worden Advertentiën zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. UITGEVERS: TRAPMAN CO., SCHAGEN. POSTCHEQUE en GIRODIENST 23330. INT. TELEF. no. 20. Prijs per 3 maanden f 1.55. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN TIÉN van 1 tot 5 regels f 0.80, iedere regel meer 15 ct. (bewijsno inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN. Trekking van Donderdag 25 Maart. Ie Klasse, 4e Lijst. No. 2706 f 2000, No. 12693 I 400. No. 12668 l 100. Prijzen van I 20. 847 1010 1045 1336 1387 1715 2428 2570 2926 2957 3316 3437 3781 4621 4659 4676 4846 4853 5511 6468 6547 7870 8214 8306 8713 9239 9748 10012 J0065 10203 10205 10225 10390 10532 10533 10716 10858 10975 11034 11459 11545 11617 12509 12565 12722 14026 13121 13122 13240 13295 13680 13964 14215 14850 15025 15268 15386 15437 15521 15534 15746 15823 15845 15898 15902 16054 16116 16182 16504 1'6549 17506 17547 17617 17845 17872 18148 18375 18593 18947 19156 19182 20101 20262 20438 20614 20627 20848 21540 21635 21672 21777 21987 22297 22438 22733 22773 22875 le Klasse 3e Lijst8808 rn.z. 8818, 12868 m.z. 12860 12818 staat niet vermeld. 19342 m-z. 19372. Op eeni- ge lijsten 22979 m.z 22977. HOLLANDSCHE MIJ. VAN LANDBOUW. De Hollandsche Maatschappij; van Landbouw heeft Donderdag te Amsterdam vergaderd onder voorzitter schap van den heer P. van der Koog. De voorzitter hield daarbij, een openingsrede, waar aan wiji het volgende ontleenen; Hel is voor de laiidbouwmaatschappijen gedurende den oorlogstijd een drukke en zorgvolle tijd. geweest en ook onze maatschappij, heeft hiervan haar behoor lijk deel gehad. 'Hoewel het eigenlijk doel, het gewone arbeidsvéldj, door do omstandigheden gedwongien, eetn. ander" ka rakter in die jaren heeft gekregen, dan vóór dein oorlog hot geval was. heeft liet hoofdbestuur steeds zich duidelijk voor oogen gehouden, .dat wanneer meer vrijheid van handelen bij beëindiging der vijan delijkheden mogelijk zou worden, oo'k de maatschappij gereed moest zijn, pon voor haar leden van de gun stiger voorwaarden, op de meest economische wijze te profiteeren. De gebeurtenissen, die zich na het sluiten van den vrede voordoen, laten zien, dat het met die gunstige omstandigheden vooralsnog zoo n vaart niet zal loopen en met de grootste voorzichtigheid moet worden ge werkt, om met in vele nieuwe moeilijkheden te gé- raken. De economische vooruitzichten zijn thans 'alle evpn ongunstig, want door do groote valuta.verschillen is de buitenlandsche handel zoo goed ais onmogelijk do cultuur van Yele producten zal niet di,e geldelijke gunstige uitkomsten kunnen opleveren, als wol noodig zou zijn. tegenover dure meststoffen hooge pachten eih. arkprijzen, zo,owel als de onzekerej arbeidskrachten -•n hooge arheidsloonen en belastingen. H"-t. landbouwbedrijf wordt dus thans met allerlei gevaar bedreigd. Wat daartegenover te stellen "mot de meesté kans van slagen, om deze bezwaren het hoofd te bieden? Hot krachtigste middel daarvoor zal zijn, om zich to vereenigen, te trachten als sterke verééniging voor haar loden de meest gunstige bedrijfevoorwaaraen te verkrijgen. De krachten te verdoelen in allerléi kléiiné op zich zelf staande bonden en vereetnigingien zal tot geen goed resultaat leiden. Men hoert ten op^- zichto van Verdeeldheid thans het voorbeeld bijl ónze Oostelijke buren. Maar gelukkig zijn er teekenen, die opi een samen werking wijzen. Ploewel nog geen vaste feiten zijn to constateeren, gaan er toch reeds én irn Noordhol- -ïand én in Zuidholland stemmen op, die op een vereenigd samenwerken wijzen en het hoofdbestuur de 'hoop geven, dat eenig resultaat in deze in de naaste toekomst wel is te bereiken. Wanneer het hoofdbestuur weet, dat dit verlangen ernst wordt, dat de noodzakelijkheid van een algo- heele samenwerking wordt gevoeld, dan zal ook het hoofdbestuur dit ten krachtigste' bevorderen. Hot ge volg zal zijn, dat oen reorganisatie der Maatschappij niet kan uitblijven. Een andere samenstelling va:n het hoofdbestuur, een andore 'ÖontributiÊregeling zal hieruit moeten voort vloeien. Het hoofdbestuur zal gaarne zijn medewerking tot verwezelijking dezer reorganisatieplannen verleénén, overtuigd als het is dat een centralisatie voor alge- meene belangen de beste factor zal zijn om resulta ten te verkrijgen. Versnippering van krachten leidt tot verzwakking. Spr. hoopt, dan ook, dat de besprekingen, die dezen zomer gehouden zullen worden, ^oover reeds mogen slagen en zullen vorderen, dat spr. in staat zal zijn, om in de ^ptembervergadering mededeelingén lé geven, die op een goeden uitslag doen hopen. Om dit te bereiken, doet hiji een beroep op aller medewerking, zoowel van de afdeelingen als alle leden persoonlijk. (Applaus.) De voorzitter heette vervolgens de beide oud-vooif zitters der maatschappij;, de heeren jhr. mr. P. van Foreest en mr. Zaayer welkom. Daarna volgden eenige mededoellngetn. Vervolgens hield dr. F. E. Fosthuma een beschou wing. over de Invaliditeitswet. Spr. herinnerde aan het werk van de Staatscom missie van 1895 en aan die van de landarbeiders verzekering, die in 1909 tot een zeer treurige con clusie is gekomen. Art. 369 van de Invaliditeitswet bracht in 1913 verbeterinlg, no'g meer in 1919, door de verhooging van de uitkeeringen op 1 Januari van dat jaar. en ten slotte door de invoering van de In validiteitswet op 3 December 1919. Spr. ging de werking van de invaliditeitswet in Duitschland na, in Denemarken, in België en in Noord-Amerika, waar men uitbreiding aan de par ticuliere verzekering hoopt te geven- De wetgever van Nederland heeft hoofdzakelijk het Duitsche stelsel gekozen, Spr. deed uitkomen, dat het hier in vorm was verplichte verzekering, i in wezen staatspensioen en in werkelijkheid gaat1 het op kosten van den werkgever. De geheel e vrij willige verzekering is volgens spr. ten doode opge schreven, omdat men den werkman eigenlijk bui ten de invaliditeitswet heeft gesteld. Toch verdient de invaliditeitswet meer waardeering dan zij op het oogenblik geniet. Spr. heeft zich echter afge vraagd, of de wet niet wat eenvoudiger had kunnen zijn, wat minder had behoeven te kosten-. Die kos- ten zijn niet meegevallen. Want de kosten zijn be- rekend op sterftetafel ien rentevoet. Spr. is vian oordeel, dat een systeem van onderlinge verzeke- j ring, zooals in den landbouw gebruikelijk is, beter en goedkooper*zou zijn geweest. Maar de landbou wer moet, nu de wet er eenmaal is, haar strikt eerlijk uitvoeren* Spr. waarschuwt ernstig tegen de weigering om zegels te plakken. Dit is een bolsje wistisch standpunt, dat spr. niet mag aanvaarden. Hij spoort de vergadering evenwel aan, niet stil te zitten bij den aandrang tot het verkrijgen van. wets wijziging, waarbij dan de practische bezwaren van de zijde van den landbouw kunnen worden onder vangen. De voorzitter zeide, dat het hoofdbestuur zich op het zelfde standpunt plaatste als de inleider. Er volgde eenige gedachtenwisselting, waarna ge- pauzeerd werd. In de middagvergadering heeft de heer K. Cz. de j Boer, lid van de Eerste -Kamer, ingeleid het onder werp: Naasting, van kleine 'steden van omliggende gemeenten en gronden in verband met de toe komst der plattelandsgemeenten. Na een uitvoerige, historische beschouwing over de bepalingen van de gemeentewet ten aanzien van i de voeging van gemeenten door den wetgever, con cludeert spr., naar aanleiding van hetgeen in de I kleinere gemeenten in Noord-Holland den laatsten tijd is geschied, dat het zijn vaste owerutiging is, dat het thans het goede moment is om de Ged. Staten I der provincie met de inzichten van de plattelands-1 bevolking, speciaal de landbouwende bevolking, in kennis te stellen. Hij drong er op aan, dat de al- gemeene vergadering van de Maatschappij Van Landbouw haar hoofdbestuur opdrage, aan de col leges mede te deelen, dat zij volkomen instemt met het streven om het getal kleine gemeenten door oordeelkundige samenvoeging met andere gemeen ten te verminderen, maar dat zij in -elke poging om plattelandsgemeenten bij stedelijke centra in te lij ven, niet anders kan zi'en dan een aanslag op haai economisbe belangen en haar eigeln «zelfstandig le ven. Met het geven vam die opdracht aan het 'hoofd bestuur zouden de leden van de Maatschappij vol gens spr. een juist inzicht toornen te bezitten in de belangen van de bevolking. De voorzitter dankte den heer De Boer voor zijn rede. Ook vanuit de vergadering werd den inleider voor zijn woorden dank gebracht. Een van de leden hebben, wat de veiligheid en het vervoer der com missie betreft, zeer vele en strenge éischén géstéld. BESTRIJDING VAiN SCHURFTZIEKTE BIJ AP PELEN EN PEREN. Het tijdstip waarop de eerste bespuiting met Bor- deauxsche pap ter bestrijding 'van de schurftriektd moet plaats nebben, zal weldra zijn aangebroken. Zoo wel voor appelen ais peren toch is dit het tijdstip, waarop de rose of witte bloemblaadjes tusschen de< groene kelkslippen van de nog gesloten bloemen richt- aar worden. Dit nu zal bij peren over weinige dagejn het geval zijn, bij appelen duurt het nog wat langer; bij; laat bloeiende appelen treedt dit stadium'natuurlijk later in dan bij vroege. Zoowel peer als appel kunndn dan bespoten worden mét li/a pet. Bordeauxsche pap, (lVa Kg. kopervitriool en 1 Kg. kalk p. 100 L. water). Deze eerste bespuiting is zeer werkzaam, maar toch is het gewenscht haar door een tweede te laten volgén, dia dan moet plaats hébben, als de jonge vruchtjes ongeveer de grootte van een knikker hebbeln béréikt. In de sehurftjaren kan zélfs een derde bespuiting noodig en rendabel zijn; deze wordt uitgevoerd, wan neer de vruchten de grootte Van een pruim hebbejn bereikt, dus meestal zoet ongeveer eind Juli—begin Augustus. Bijl peren kan men dan weder Bordeauxsche pap gebruiken, die dan echter iets slapper genomen kan worden, nl. 1 Kg. kopervitriool en ,8/4 Kg. kalk p. 100 Lwaterdaar appelen in bebladerden toestand Bordeauxsche pap niet goed kunnen verdragen (êe bladeren en vruchten krijgen er brui'ne, z.g. brand- vlekken van en vallen soms af) bespuit© mén appelen alleen den eersten keer met Bordeauxsché pap, maar den tweecfen en derden keer met Califorlnisché (zwa- velkalk) pap.' Jer sterkte van| 1 deel op 30 a 35 dee_ len water. Dit geeft ook nog het voordeel, dat de soms voel schade veroorzakende appelmeeldauw er aanmerkelijk door wondt tegengegaan. Deze stof mag echter niet met •een roodkopieren pulverisateur wor den verspoten, maar met een geelkoperen of vérlood ijzeren. Het is mogelijk, tegelijk met de schurftrieikte de. wormstekigheid te bestrijden, door n.1. bij de tweede bespuiting ,een arsenicumpraeparaat be mengetti door de Bordeauxsche of Californische 'pap. Te "zijner tijd zal hierover een nieuw „Bericht" worden in het licht gogeven. Voor nadere inlichtingen omtrent de bereiding der bovengenoemde •middelen, adressen waar zij te ver krijgen zijn enz., wende men zich tot den Phytopo, thologischen Dienst te Wageningön of tot de plaatset- lijfce controleurs bij dien Dienst. DE STAKING IN HET SCHEEPVAART- EN TRANSPORTBEDRIJF TE ROTTERDAM. Zestien landbouwers, leden van dén Boerenbond zijln uit Vechel met een stoomboot naar hier gekomen om groote partijen Chili salpeter, die zij1 voor be mesting van hun land behoeven., te laden uit loods 16 aan de Binnenhaven, waarin de Chili salpeter is opgeslagen. De werkzaamheden vorderen goed. De dagen, die zij in de haven doorbrengen, verblijven zi] wees er op, dat er plannen bestaan om eerstdaags de gemeente Vlaiarddngerambacht in drieën te ver doelen en bij; drie .verschillende gemeéntéli in té lij ven. Andere aanwezigen wezen eveneens op de wil lekeur van de Provinciale Staten in. dit en ander verband .Ook de kleine polderbesturen geraken min of meer in het gedrang. De heer De Boer beantwoordde de sprekers. De voorzitter verklaarde, diat bet hoofdbestuur gaarne bereid is, de motie en de conclusie van den heer 'De Boer ov.er te brengen aan de bevoegde autoriteiten. De vergadering verleent daartoe bij acclamatie haar goedkeuring. MOND- EN KLAUWZEER. Enkhuizen, 24 Maart. Het mond- en klauwzeer heerscht hier thans in efge mate en de ziekte is kwaadaardiger dan den vongen zomer. Het vee van do meeste veehouders is thans aangetast. Gorinchem, 24 Maart. Het mond- en klauwzeer breidt zich hier en in den omtrek dezer stad meer en meer uit. De ziekte is niet van kwaadaardigen aard. zoodat sterfgevallen van runderen ea varkens geluk kig niet veel voorkomen. Als een kalfbeest aangetast is en het kiaïfl 3 a 4 /dagen (ter wereld is, volgt echter de dood. De schade bij de veeteelt em melkopbréngst is belangrijk. EEN NOVUM OP BELASTINGGEBIED. Dordrecht, 24 Maart. B. en W. stellen den Raad vocfr op te richten een stortingsfonds voor belasting gelden en schoolgelden. J>e aanslagbiljetten wórden te laat uitgereikt, waardoor de totale som der belastingen in een te kort tijdsbestek moet worden voldaan wat voor vele ingezetenen moeilijkheden met zich bréngt. Het doel is stortingsboekjes uit te reiken, waarop de belastingplichtigen gedurende het geheelé jaar groo- tere of kleinere bedingen kan doen inschrijven, met welke de belasting dan verrekend wordt. Over het gestorte bedrag wordt de gewone spaarbankrente ver goed. Het op deze wijze ingebrachte geld wordt on middellijk in de gemeentekas gestort en als kasgeld gebruikt. De te vergoeden rente bedraagt minder dan die, welke betaald moet worden ter voorziening aan kasgeld, zoodat er voordeel voor de, gemeen te is ver kregen en het den 'belastingschuldigen gemakkelijker gemaakt wordt aan hunne verplichtingen te voldoen. MR. TREUB NAAR RUSLAND. Den Haag. 25 Maart. Naar aanleiding van eeln in de Telegraaf verschenen bericht over een réis van mr. Treub naar Rusland kunnen wij; het volgende mede- deelen. De regeeringen der geallieerde landén hébbén één commissie samengesteld., die^ tot opdracht heeft, de toestanden in Rusland le gaa'n bestudeeren. Zij heb ben onzen landgenoot prof. mr. M. W. F. Treub uitgenoodigd in die commissie zitting te nemen. De heer Treub die vermoedelijk het eénigé lid van de neutrale landen zal zijn heeft de uitnoodiging in ernstig beraad genomen. Neemt hij haar aa'n, dan zal hij geruimen tijd afwezig zijn. Alle leden zulle(n één of twee secretarissen mogen meenemen. Intusschen zijn de entdnte.regeeringen nog in ovesf leg met de regeering der Sovjetrepubliek, want zij aan boord van hun stoomboot. Uit Zuidland zijn 12 landbouwers gekomen, die uit dezelfde loods een scheepje met Chüisalpetér hébbén geladen, waarmede zij naar hun dorp zijn terugge keerd. Het aantal werkwilligen, aangekomen voor de Scheepvaart Vereeniging Zuid, is nu tot ongeveer 650 gestegen. Allen 'hebben een onderkomen gévondéïi op de terreinen van de Holland Amerikalijln aan de Wilhelminakade. Op ruim dertig in de havens liggende stoomsche pen wordt gewerkt door werkwilligen van de Scheep vaart Vereeniging', personeel van de Steenkolen Han del Vereeniging, Zeeuwsche visscbers, Pransche ma" rine-matrozen en eigen bemalnningein, NEDERLANR EN DE BEROERINGEN IN DUITSCHLAND. De minister van buitenlandsche zaken heeft heden in de Tweede Kamer meegedeeld, dat hét départémént van landbouw een telegram heeft ontvalngen van de Aktion Ausschusz uit Duitschland over levering van steenkolen tegen ruil voor levensmiddelen. Wie dié Aktion Ausschusz is, weet spr. niet en de regeering kan natuurlijk alleen onderhandelen met de wettelijke regeering. Onze gezant te Berlijn heeft géén ovérlêg geweigerd, wijl niemand hem' overleg gevraagd heeft. Onderhandelen met een de facto-regeening is moéiliik, daar er op dit oogenblik meerdere de facto-regeemr gen in Duitschland zijn. BIJ DE DUITSCHE GRENS. Men meldt: Te 's Heerenberg leeft de bevolking in groote vréés voor de komst van het' Duitsche roode leger. De vrijr willige landstorm is opgeroepen, pilitaire wielrijders zijn reeds aangekomen. Verdere militaire vers terkin "gen worden verwacht. VERPLEGING ARMLASTIGE KRANKZINNIGEN. Het Statenlid dr. M. de Hartogh, heeft aan Gedepu teerde 'Staten van Noordholland de volgende vragen gesteld lo. Hoe groot is het aantal armlastige krankzinnigen uit de provincie Noordholland, dat buiten deze pro vincie wordt verpleegd? 2o. Kunnen Ged. Staten eelne opgave verstrekken van het aantal verpleegden in de provinciale zieken" huizen, dat gedurende de laatste zes maanden 'naar buiten de provincie gelegen ziekenhuizeln is overgé" bracht 3o. Wordt bij die verplaatsing steeds voldoende rekening gehouden met de wenschefn van de be trokken familieleden, ook wat betreft hunne gods dienstige overtuiging? Het antwoord van .Gedeputeerde Staten luidt als volgt ad lum. Het getal armlastige krankzinnigen uft Noord" Holland, dat krachtens de bestaande verpleegcontracteln!, buiten deze provincie wordt verpleegd, bedroeg eindé Februari j.1. 1022. Bovendien zijn er nog armlastige krankzinnigen, die door de gemeentebesturen in 'gestichten, buitèn dé provincie gelegen, zijn geplaatst, zonder tusschehkomst van de .provincie. Hun aantal bedroeg laatstelijk 580. ad 2um. In het tijdvak van 1 Juli 1919 tot en met 31 December 1919 zijn in totaal 117 armlastige krank" ziimigem uit de Provinciale Ziekenhuizen naar buitein dezfc provincie gelegen ziekenhuizen overgéplaatst. ad 3um. De hier gestelde vraag kan zonder voorbe houd bevestigend worden beantwoord. De overplaat sing naar gestichten, buiten de provincie gelegen, ge' schiedt niet, indien door de familiebetrekkingein bef zwaren van eenige beteekenis tegen dé overplaatsing naar eten ander gesticht worden ingebracht, terwijl steeds rekening wordt gehouden met de godsdienstige overtuiging der patiënten. DE INVALIDITEITSWET. Kotn onlangs worden medegedeeld, dat aa'n dein Minister van Arbeid de eerste 10000 handteekeningen waren toegezonden van werkgevers, die met aaru drang verzoeken, dat wijzigingen in de Invaliditeits wet zullen worden aangebracht, thans bericht men dat die eerste 10000 door een tweede J0000 tal zijn gevolgd en dat binnen 'enkele dagen het derde 10000 lal den Minister zal bereiken. In dit verband herinnert men er aan, dat de werk-T gevers, die dit adres hebben geteekend, daarin op den voorgrond erkennen, dat het plicht is voor oude en invaliede arbeiders te zorgen en dat die zocg wettelijk moet worden geregeld NEDERLAND EN DE BEROERINGEN IN DUITSCHLAND. Als gevolg van het overleg van den minister van oorlog ad interim met de militaire autoriteiten, hebben er voorbereidingen plaats, om in geval van noodza kelijkheid, in het Oosten des lands met spoed over de noodige troepen te beschikken, waartoe o. a. het op roepen onder de wapenen van drie lichtingen der aldaar gelegerde tweede divisie is voorbereid. KIEVITSEIEREN. Ofschoon het weer uitstekend is. worden ejr in Fries land nog weinig kievitseieren gevolnden. En er wordt alle dagen wél - haar gezocht. De ervaren ei-zoek ers begrijpen er niets van. Wegens het kleine aantal blijft de prijs hoog. van 50 tot 60 cent per stuk. VOOR ONDERKRUIPER GESCHOLDEN. Tot Rotterdam kregen de bootwerker Koster en die expeditieknecht Barends Donderdagavond twist omdat eeralgenoemde Barends voor onderkruiper had ge scholden. Barends gaf zijn tegenstander met een zak mes een steek in de linkerborst. Barends vluchtte etn Koster zonk ineen. Naar het ziekenhuis gebracht bleek Koster, een man van 22 jaar, tengevolge valn in wendige verbloeding1 rfeeds overleden le zijn. Baréinds is in zijtn woning door de politie gearresteerd. OUDE NIEDORP. Op de op 2^d ezer vastgestelde kiezerslijst komen voor 623 kiezers voor de Tweede Kamer, 618 voor de Provinciale -Staten en 584 voor den gemeenteraad. 291 vrouwelijke kiezers komen op de bj'st voor. OUDE NIEDORP. In de vergadering van hoofdingelanden der banne alhier, werd de rekening vastgesteld met een voordéélig saldo groot f 1431.96V2, ontvangen was f 11661.37, uit gegeven f 10229.401/2- "De begrooting voor 1920 werd vastgesteld in ontvangst en uitgaaf op f 13383.41. De omslag werd bepaald voor dit jaar op f 10 per H.A. De leverantie van grint, bazalt en steönen is op ge dragen aan Be Wild Alkmaar. NIEUWE NIEDORP. Donderdagavond 25 Maart j.1'. werd ©en openbare vergadering in café Kooiman gehouden door dón Ned. Bond van Arbeiders in het LancL, TuiJnf en Zuivel" bedrijf, afdeeling Nieuwe Niedorp. De Voorzitter der afdeeling, de heer H;, Klaver, van Aartswoud, opende, waarna de spreker, de heer Kok, Propagandist_Hoofdbestuurder- het woord veaf kreeg voor zijn onderwerp: „Tweeledig geschil". Het tweeledig geschil tusschen patroon en arbeider bezitter en niet/bezitter, zullen we behandeléin én béT spreken wat ter verbetering is te doen en uiteë'uf zetten hoe het mogelijk is, tot lotsverbetering voor den arbeider te komen en het prolitariaat in deze meer vriji te maken. Er moet door de werkgevers niet worden gezegd, dat de bedrijven het niet toelaten, maar de positie van den arbeider moet verbeterd worden. Het is dus eén tweeledig verschil en 'dat is zamen te vatten in de spreuk„De wereld en wat 'er op 'is, is voor de heele menschheid." We hebben aan den eendn kant de bourgeoisie, de bezitters, aan den anderen kant de niet beziltersj bet proletariaat, dat maar tevreden inoet zijin -meft dat, wat van de 'tafel afvalt. Op de school leerden we ,van de Zilvervloot, van de Ruiter en meer van die Nederlanders. Nederland was in die dagen groot, stond aan den spits, was in grooten roem. Later is dat veranderdj, Engeland kwam in betere positie, had betere handels vloot enNederland kwam in verval. Als er *n crisis is in de Maatschappij, dan drukt dat vooral op de personen, die werkzaam zijn. Als Nederland in verval geraakte, dan was het 't proletariaat, dat het eerst werd gedupeerd, de onderste lagen' van dé Maat schappij. Do arbeider van voor 1860 was nog onbe. wust, nog geen organisatie gewoon. In die zestig jaren begon er eenige 'verbetering te komen iln -dé positié van den arbeider. In 1861 is de organisatie van de typograven geboren geworden. In 1866 had een ty pograaf f 6 weekloon. Als er .een 'de straat op werd gegooid, kwamen tientallen anderen, om' de plaats in te nemen. Verbetering voor den arbeider kom in die dagen niet: „het bedrijf liet het niet toe." In 1871 werd f 9 per week aangegeven als dat wat voldoende was om den arbeider datgene wat noodig was voor hét leven te verschaffen. Een beste typou graaf had toen f 7 per week, een sigarenmaker f 7.5Q, enz. Patroons waren niet bereid er wat bij te doetn. Het bedrijf liet 't niet toe. 't Bedrijf is grooter ge_ worden, .de winsten der patroons stegenrij werden eerder rijk. De arbeider mocht zich niet verzetten. In de kapitalistische maatschappij en hare wetgeving werd met twee maten gemeten. De arbeidér wérd met veel zwaarder© straffen bij overtreding bedreigd, dan de patroon. In Engeland werd om 't haverklap een arbeider gestraft. Een patroon deed met den ar beiders naar verkiezing, wat hem als patroon beliefde. In '73 hadden we de sigarenmakersstaking, met als gevolg zooveel mindere productie in dat artikel. Die duurde van April ,'73 tot Januari '74. De sigarenmaker had een arbeidsdag van minstens 11 uur. Ook was verkeerd, dat in sommige bedrijven, als pottenbakkerijen meisjes van 11—20 jaren tusscheö t mannelijk personeel in moesten werken, waardoor het zedelijk peil lijdt. Eerst in 1880 en later is er groei in de verbetering voor den arbeider te constateeren en spreker gaat

Schager Courant | 1920 | | pagina 1