dat is lang niet aanlokkelijk. Voorzitter zegt, dat ihet dragen Tan wapenen ver. boden is, maar misschien, zegt spr., was bet wel een bouten geweer. De beer Gaijaard vraagt naar bet praeadvies van B. en W. Waren de beeren angstig zich uit te spre ken in deze kwestie» Voorzitter: Het is een politiezaak, De beer Gaijaard: 0!m den mieter niet. Er wordt geld aan de gemeente gevraagd. De beer De Groot acht de Burgerwacht een nut tige instelling en de subsidieaanvraag is zeer bil lijk. De heer Gaijaard vraagt op welke gronden de Burgerwacht een nuttige instelling is? De heer De Groot: Om de orde en rust te hand haven als deze verstoord worden. Spr. wijst op Duitschlamd. De heer Gaijaard: Dus met revolutie, maar spr. wijst er dan uitvoerig op dat de revolutie niet van bovenaf maar van onderaf komt en dat in die dagen ook de katholieke arbeiders in de groote steden zich zullen verzetten. De heer De Groot gelooft dat geen oogenblik. De heer Gaijaard meent, dat in de groote steden ook in zulke dagen de katholieken- zich zullen plaatsen aan de spits der beweging» Spr. zal er echter niet dieper op ingaan, vrij zeker als hij is dat de f 30 zal worden geketst. De heer Visser verklaart zifch eveneens tegen een Burgerwacht. (Hij oordeelt dat Burgerwachten op het platteland alleen geschikt zijn om de menschen te gen elkaar op te zetten De -heer Visser noemt het een heel aardig speel tuig, dat de gemeenten aardig geld kost. De beer Wiilken wil ook zijn standpunt kenbaar maken. Spr. beeft van voorzitter steeds geboord dat hij er niet veel voor gevoelde en waar u als hoofd der politie <u sterk genoeg gevoelt bier de orde te handhaven' en zou zeggen bij een of ander voorval neen beeren, zoo «gaat het niet, en waar de zaak van bovenaf wordt voorgeschreven, is spr. niet voor bet subsidieeren van een dergelijke zaak. Bij stemming verklaart alleen de beer De Groot zich voor bet geven van subsidie. B. en W. stellen voor een kasgeldleening aan te gaan groot ten hoogste f5000.tot een maximum rente van 6 pet in het jaar. Goedgevonden. Volgt benoeming, van een secretaris-boekhouder van de Algemeene Armen administratie alhier. Sol licitanten zijn: Mej. M. Menagé Challa en de bee ren: P. de Boer, A. v. Dijk, J .Keuken, D'. Pool en H. Wilbrink. Door het Dag. Bestuur is de volgende alphabetische aanbeveling opgemaakt: P. de Boer, J. Keuken en D. Pool. Hot College van Armvoogden is hieromtrent ge hoord. Voorzitter vraagt of comitévergadering gewenscht wordt. De heer Wit acht dit niet nooddg, Het is toch met de Armvoogden besproken. De heer Borst: Daar weten wij toch niks van. De heer Wilken zegt, dat Armvoogden ons ge heel blanco mandaat geven. Het maakt bun niet uit welke van de drie wordt gekozen. De heer Gaijaard bad liever over alle zes gestemd. Waarom zijn die andere 3 menschen er ai gevoerd? De Raad begeeft zich nu in comité. Na heropening wordt tot stemming overgegaan. Ie stemming: P. de Boer 3 stemmen, J. Keuken 1, Dl Pool 3 stemmen; 2e vrije stemming: dezelfde uit slag, zoodat thans herstemming plaats vindt tus- sehen de beeren P. de Boer en D. Pool. De heer De Boer verkrijgt nu 3 stemmen, de heer Pool 4, zoodat benoemd is de -heer D. PooL Omtrent het in de vorige vergadering door den heer Gayaard gedane voorstel om alhier het maxi mum aantal te verleenen vergunningen te verlagen, adviseeren Bi en W. niet tot een dergelijke verla ging over te gaan, wijl de noodzakelijkheid daarvan niet wordt ingezien én vermindering van het maxi mum te eeniger tijd financieele schade voor den eige naar van> een der bestaande zaken zou opleveren. De beer Gaijaard zegt, dat hij van oordeel is, dat hoe meer vergunningen er zijn, hoe meer gelegen heid tot drinken wordt gegeven. Spr. betreurt ten zeerste, dat B. en W. met een dergelijk advies zijn gakomen en hij begrijpt niet dat zich noemende democraten- zich op dat standpunt stellen. Wij we ten allen, dat wanneer we in democratische rich ting willen, de alcohol veelal in den weg staat om te komen tot sociale hervormingen. Op de vorige vergadering heeft spr. op de statistiek gewezen, welke statistiek door den heer Visser bestreden werd. Spr. heeft er toen niet veel op gezegd, omdat bij eerst een onderzoek wilde instellen. Hij heeft geïnformeerd naar de cijfers die de brochure Noord- holland en het jenevergebruik aangeeft. De cijfers zijn door den Minister van Financiën gegeven, om in verschillende gemeenten het drankgebruik te kunnen daarstellen. Spr. heeft toen ook geschreven over de bemerkingen door den heer Visser gemaakt Er is spr. geantwoord dat de cijfers der brochure juist waren, mits er geen smokkelhandel plaats had. Alleen zijn de cijfers niet goed, wanneer frau duleus wordt gehandeld i*i drank. Is dit het geval dan zou dus de heer Visser dien frauduleuzen han del in de hand werken, wil hij dat niet, dan zou bij het drankverbruik moeten- bestrijden. De heer Van der Sluis, aan wien spr. inlichtingen had ge vraagd, kon niet indenken, evenmin als spr. zelf, dat de frauduleuze handel zoodanig was, dat dit veel verschil in de cijfers zou geven. Maar -hier over zou de heer Vsiser heter kunnen oordeelen. Spr. wees er verder op, dat de statistiek aan wees, dat in 1913 het drankverbruik vrij groot was en hij schrijft dat toe aan de groote drankgelegen heden hier. Spr. herinnert er aan -hoe verschillende gemeenteraden zich op het standpunt van spr. stel len. St. Pancras ligt geheel droog en Broek op Lan- gendijk, dat nu juist niet-tot de vooruitstrevend ste gemeenten behoort, heeft heit aantal vergunnin gen teruggebracht op 1. B. en W. beroepen er zich op, dat zij hun voorstel doen omdat het schade aan de betrokkenen zou veroorzaken en meenen dat de erfgenamen of de verkooper nadeel zou ondervin den. Spr. betwijfelt of die schade wel zoo groot zou zijn, dat zou naar spr.'s meening voor een perceel van Peetoom of Kooijman niet zoo groot zijn. Boven dien daarmede moeten we geen rekening houden. Spr. meent, dat men maar eens het oog moet rich ten ob het feit. dat het een gemeenschappelijk bé- lang is en dat hebben B. en wl pok in het oot> ge- houdan. met de in het levenrcoPW vau de gasfabriek. Det was schade voor de winkeliertjes, die petroleum verkochten. Ook in de dis tributiedagen is door verkoop van sajet schade gedaan aan de verkoopers daarvan, ook bij, den verkoop van Amerikaansche schoenen. Toen hebben B. en Wl zich op een ruim standpunt geplaatst en dat hadden zij óok nu moeten doen. De heer Visser zal de zaak kort bespreken, omdat alles wat spr. in deze zaak zegt. beschouwt wordt als te doen in eigen belang. Wat Gaijaard heeft gezegd over de statistiek daarbij staat spr. nog op hetzelfde standpunt. Do cijfers zijn heel erg overdreven. Spr acht het. gezien het weinige drankgebruik hier niet noodig om de drankgelegenneden nog in te krimpen. Spr. acht het onnoodig om maar klakkeloos de waarde van de betrokken 'gebouwen te verlagen. De heer Gaijaard: Nu erkent u, dat er met het drankverbruik in vrij groote mate wordt geknoeid. De heer Visser: O neen. De heer Gaijaard: Of het een of het Önder is juist. In 1913 is volgens de statistiek hier zooveel gebruikt, zijn die cijfers niet juist, welnu dan is er geknoeid. De heer Visser: Wat do heer Gaflaard zegt laat mij volkomen koud, miaar fraude wordt hier niet ge pleegd. De heer 'Gaijaard i Dan zijn de cijfers juist De heer Visser: Er zijn nog hopen andere* dingen die invloed uitoefenen. De heer Gayaaidi Brengt u dat dan eens naar voren. De heer Visser j Daar heb ik geen, lust in. bet hier te deen. De heer Gaijaard wijst nogmaals op de statistiek. De heer Visser wijst op de wijze waarop zulke statistieken in elkaar worden gazet, b.v. voor den land bouw ,hoa het aantal paarden, koeien, kippen worden opgegeven. En als men dat weet, heeft men maling aan de statistiek. De heer Gaijaard acht dit heel wat anders, deze statistiek loopt over die verkoopers, en d©ze cijfers) moeten juist zijn, of er moet fraude worden gepleegd. Dat "houdt spr. staande. Maar afgescheiden daarvan acht spr. het noodig, de drankgelegenheden te weren of het aantal te verkleinen. Dat is niet alleen het standpunt der onthouders, maar ook van 'democraten met een ruimen blik. De heer Vissers Als de heer Gaijaard het zegt, aal het wel zoo zijn. De heer Wilken vraagt, of het verkleinen van het aantal drankgelegehheden wat helpen zal In N. Nie dorp wordt niet zooveel drank gebruikt Spr. acht dat Nederland droogleggen in deze alleen zal helpen- De heer Gaijaard heeft gewezen op St Pancras, maar daar zyn de omstandigheden misschien gunstig, maar 0 fhet daar helpen 'zal, spr. gelooft het niet De heer Gaijaard houdt nog een uitvoerig betoog, waarin hij aangeeft, dat juist de drankgelegenbaden voor de jongelui de verleiding brengt Spr. meent, dat wat hij voorstelt, al zeer onschuldig is, spr. wil maar 1 vergunning minder. Spr. wijst er <3), hoe er 6 vergunningen in de gemeente mogen zijn; er zijn er nog 5. die op Langereis is opgeruimd, maar kan toch weer Worden gegeven. Spr. wil 4 vergunningen- De neeren Visser en Wilken wijzen er op, dat de vergunning op Langereis nog open js voor iemand die aan de beurt is. De heer Visser zegt verder, dat er een strooming in B. en WL was, om niet hooger met het aantal vergunningen te gaaln. De heer De Groot zegt voorstander te zijn van In krimping der dnankgelegenheden, dus zal stemmen voor het voorsteLGaijaard. Eindelijk komt er stemming en wordt het voorstel- Gaijaard verworpen. Voor de heeren De Groot. Gaijaard^ en Borst. De heer Wit zegt. nog, tegenstander te riin van drankmisbruik, niet van gebruik. Spr. zal spoedig met een voorstel komen tot verbetering in deze. B. en W. deelen mede, dat aan den heer A. J. Veurman op zijn verzoek en ingevolge medisch at test. verlenging van ziekteverlol is toegestaan tot 1 Juni a.s. Ook dokter adviseert nog lot eau maand vcrlol Wordt toegestaan. Voorzitter zegt. dat de heer Wilbrink niet tengejr volgens de wet dan ,ean half jaar de school aan de Langereis mag waarnemen. Voorzitter heeft «u eens gesproken met den héér Sieswerda, oud schoolhoofd en deze' is genegen de school aan de Moerbeek waar te nemen. De schoolop ziener vindt dat heel goed. geen andere hulp als er is» De heer Sieswerda had eerst bezwaar ornaat hij wat hardhoorig is, maar dat zal wel gaan. De heer Wit acht de onderwijzeres mej. Langedijk beter en meent, dat die maana den heer Sieswérda lang zal duren, en dat "hij evenals de soldaten de dagen wel zal tellen. Indien het evenwel niet andérs kan, zal hij zich erbij neerleggen. De heer Wilken zegt, 'dat het niet gemakkelijk gaat iemand voor een maand te krijgen. De heer Gaijaard vraagt, hoe het hier in de kom niet de school gaat. De heer Wilken: Het Is nu Vacantie. De schoolopziener schrijft, dat geen tijdelijk Hoofd beschikbaar is. Van de afdeeling Noordholland van het 'N.O.G. Is een schryven ingekomen, waarin gevraagd wordt, duur- tetoeslagen toe te kennen aan de gepensionuéérdé on derwijzers. Voor deze gemeente zou dat zijn aan Mevrouw Prins en aan den heer Sieswerda. Voorzitter zegt, dat als de heeren de Kamerversla gen, volgen, zü ermede bekend zuilen zijn, dat door de 2e Kamer is besloten den gepensionneerdén één toeslag van 40 pet. te geven. De Eerste Kamer zal dit nog moeten aannemen, maar in yerband hienaejde zou spr. het adres willen aanhouden. De peer Gaijaard bepleit, het geven van een .voor schot uit de gemeentekas, indien er directe behoéfté is» Voorzitter: Maar dat zou je bijna niet willen vragen. De heer Wilken zegt. dat als, nu dei heer Sieswerda «een maand lang tijdelijk hoofd'wordt, hij het salaris als zoodanig krijgt, berekend naar zijn aantal dienst jaren. Besloten wordt het adres aan te houden. Een adres van de afdeeling Nieuwe Niedorp van den A.N.G.O.B. om geen nieuwe vergunningen meer te verleenen, wordt voor kennisgeving aangenomen. Het beoogt hetzelfde ais straks door den heer Gaijaard is voorgesteld. Nieuwe vergunningen, zegt d© heer Wilken, zullen wé niet verleenen. Van dezelfde afdeeling is heit verzoek ingekomen om adhaesie te betuigen aan .het voorsteLRutgers betreft fende plaatselijke keuzei De heer Gayaard stelt voor, adhaesie te betuigeot .Zi. is er niets tegen, van welke richting men ook is, dat de gemeenschap uitspraak doel De heer Wilken kan zich met het voorsteLGaijaard vereenigen. Ook andere heieren en Voorzittér zégt, dat dus de meerderheid voor adhaesiebetui^ing is. spr. dan ook maar. De Raad was niet v-oor inkrimping van vergunningen ©n Wn wel voor plaatselijke keuze, dat is raar. Opgemerkt wordt, dat dit heel iets anders is. Van de afdeeling Nieuw© Niedorp van het Witte Kruis is vanmorgen een schrijven Ingekomen met het verzoek maatregelen te willen treffen, waar door men door het automobielverkeer niet zooveel hinder van stof zal hebben. Voorzitter zegt dat we dat allemaal wel zouden willen en we wel zouden- willen sproeien, maar dat kost en het geeflt niet als het niet dikwijls wordt gedaan. De heer Visser wil een onderzoek door B. en W. doen instellen en dan het adres op de volgende'ver gadering behandelen. Ook de heer Wilken wil dit, er op wijzende dat het hier een zaak betreft, geheel in het belang van de kom en zegt de heer Visser, dan zou moeten wor den nagegaan, waaruit de kosten moeten worden gehaald. Voorzitter meent dat Je zou kunnen wachten tot de tijd er voor ia en dan neem je een iefbak. (Besloten wordt het acfoos in Landen «te stellen van B. én W. De bespreking over toeslag op brandstoffen zal in comité worden gehouden. Sluiting volgt,

Schager Courant | 1920 | | pagina 8