Raad Nieuwe Niedorp. Yrijdag 16 April 1920. 63sle Jaargang No. 6603. Vergadering van den raad op Vrijdag 16 April 1920, des morgens elf uur. Aanwezig alle leden, benevens de weesmééstérs, dé heeren Stammes. Van der Stok, Winkel en Goet Voorzitter de heer P. Koopman, burgemeester. Secre taris de heer P. Haringhuizen, tevens weesmeestér. Voorzitter heet de heeren welkom en zegt dat hét hem genoegen doet, dat de weesmeestérs aan dé uit- noodiging om hier te komen, gevolg hebben gegeven. Spr. opent de vergadering en verzoekt den secretaris de notulen te willen voorlezen. Na voorlezing woeden ze onveranderd vastgesteld. De heer D. Pool, benoemd secretaris-boekhouder van de armien-administratie dankt voor het in hemi gep stelde vertrouwen en deelt mee «de bénoéming aan te nemen. In behandeling komt het in de vorige vergadering aangehouden adres im zake de Zaagmolenhaven en het omliggende terrein. Voor die openbare raadsvergadering had een bijeen" komst plaats gehad met de weesmeesters en eén com missie uit de burgerij:, bestaande uit de heeren Butter, Pluister en Groot Voorzitter zegt dat deze zaak straks «en punt van bespreking heeft uitgemaakt en vraagt of de raad au naar aanleiding van die bespreking goed kan vinden, dat hoewei de hoegrootheid nog niet gezegd' kan wor den. jret achterste gedeelte wordt drooggelegd De heer Gaijaard zegti Zouden we nu niet bepalen hoe groot ongeveer bet gedeelté zal wordén dat gedempt wordt Voorzitter zegt dat de beer Saijaard de bespreking gen beeft gevolgd en zal weteri dat gesproken is over 0 of 70 meter. Dat zal afhangen vajn het advies van een deskundige. Het is dus de bedoeling dat het voorgedeelte open blijft het achter gedeelté wordt droog" gelegd. Het is de bedoeling dat bet achterste gedeelté wordt gedempt en het te beplanten. Voorzitter meende, dat bet de heeren bekéind is, hoe de plannen zijn, n.L om een speelterrein voor kinderen te maken en een terrein 'voor de voétbal- vereeniging dn "dan het ovérige gedeelté béplantén. Cijfers evenwel kunnen niet worden meegedééld, dié weten we. nog niet De heer Gaijaard vraagt, of - we kunnen bepalen hoe groot het te 'dempen gedeelte zal zijn? Voorzitter licht toe, dat een 50 70 meter van het voorgedeelte van de haven overblijft. Het zal afhan." gen van het advies van een deskundige dien we in den arm zouden nemen. Het puntje waar het hier om gaat, is of de Raad vóór de demping is. De heer Wilken wil graag Benige nadere toelich ting hooren, m.1. dat op het gedempte gedeelte ©éné beplanting komt, efnz. Voorzitter zegt, dat er dus zal komen een speelterrein voor kinderen, een voelbalterrein en een béplanting, Maar dat is alles nog maar een voorioopig plain. De heer Gaijaard wil toch naar voren brengen, dat het mogelijk zou kunnen zijn. dat het voetbalterrein AfcfOj moeten biijven op het huiclige terrein, als n.1. blijkt uit het advies van een deskundige, dat er met speel terrein en voetbalferrein te weinig overblijft, zoodat het idéé van verfraaiing niet tot zijn recht komt, dan zou het kunnen zijn, dat het voetbalterrein daar niet kan komen. We kunnen nu besluiten tot de droogleg ging om later te besluiten, hoe het uitgevoerd zal worden. Voorzitter meent, dat alles op hetzelfde neerkomt Later zal wel blijken hoe het uitgevoerd kan worden. De heer Gaijaard wilde het toch aanstippen, omdat wij het wel besproken hebben in besloten zitting, maar het publiek dient ook van alles op de hoogte te rijin. De heer De Groot kan meegaan met de plannen^ maar hij zag gaarne eene vraag beantwoord. Het spreek woord zegt: het breedst komt achter; voor wie kor men de kosten? De voorzitter zegt, dat we den steun hebben van Weesmeesters, en hiji gelooft, dat het dus yoor de gemeente niet te zwaar zal worden. De heer Wit wilde ook graag die vraag meer beslist beantwoord te zien. De kosten der demping zijn voor de gemeente, wordt de rest allemaal door Weesméés- ters betaald? Voorzitter kan daar geen antwoord op geven. De beer Wit zegt, dat het voorheen heette, dat dé demping alleen voor gemeönterelkening was, de rést yoor Weesmeesters Voorzitters We weten nog (niet, wat Weesmesters willen: en die wetön .ook trouwens de kosten nog niet De beer Wit zag het liefst, dat de Weesmeestérs, alles buiten de demping vallende, betaalden. Zooals u bet zegt, is het erg rekbaar. De heer Wilken meent, dat we toch allen wel over tuigd zijn, dat pr iets gebeuren ïnoest met de Zaag molenhaven; de gemeeinte kwam toch op kosten. Maar zoo zwaar is het toch niet De Raad kan mi. het voorstel gerust accepteeren. Wij moeten zorgen dat daar een goede toestand komt, het mag ons welkom zijn, dat Weesmeesters ons steunen. De beer Gaijaard herinnert er aan "dat er van eene commissie uit de burgerij een adres is gekomen, ook van Weesmeesters, is een adres gekomen. Wéés- meesters vroegen daarin, of rij terrein voor speelplaats mochten afstaan. Verder vroeg de commissie uit de burgerij, de haven te dempen, het daar te verfraaien, de haven uit te diepen enz. Naar voren is gebracht, dat rij zullen zorgen voor de kosten. Weesmeesters heb ben subsidie toegezegd, dat is ons ih de .voijge ver gadering toegelicht Ën nu twijfel ik geen oogenblik (en dit als antwoord aah Wit) of Weesmeesters zullen wel zóó rijn, ook de gemeente ito dat opricht te steu nen, evenals aan de commissie uit 'de burgerij is toe gezegd. We kunnen mi. daar gerust afstappen. De heer Wit zegt; dat het ook volstrekt rijn ger dachte niet was, dat Weesmeesters zich zouden te rugtrekken. Ik wilde alleen positief weten, of alle bijkomende kosten voor hutoüe rekening kwamen, of een gedeelte en dab ben ik er vooTj van alle hij- komende kosten voor Weesmeesters. De heer Visser meent, dat 'de Raad heel kort kan zijn), die zaak is voldoende besproken en spreker zou aan de Weesmeesters een sdhrijtven willen richten waarin wordt medegedeeld dat tot demping is be sloten. Wanneer wij; nu toestemming geven tot het leggen van den dam, dan zal men zijn gang kunnen gaan, om het speel terrein klaar te maken, door b.v, reeds wippen, enz* te bestellen. De heer Wdlkeh informeert bij don secretaris hoe het staat met de acte van verhuring, De secretaris zegt, dat de tussohantljdische scha de dtoor den Raad moet worden bepaald. De heer Wit vraagt nog eens wie de kosten van speelterrein enz., zal betalen. Da heer Visser vraagt, waarom de heer Wit die vraag straks niet naar voren heeft gebracht, De heer Wit zegt strakls ook die vraag te heb ben gesteld, maar toen kreeg hij een vaag antwoord van den voorzitter, Voorzitter meent, dat de Raad nu maar moet bo- sluiten te dempen, de rest komt dan later wel, De heer Gaijaard wil juist nu zien vastgelegd' dat de demping, aanplanting, het inrichten tot speelter rein, van gemeentewege geschiedt, met subsidieering door de commissie uit de burgerij en da wees meesters, Spreker meent jdait dit besluit nu behoort te worden genomen. Voorzitter s-egt, dat de Raad het moet goed vin den dat de dam wordt gelegd. De heer Gaijaard doet nog een# uitkomen dat hij alles van gemeentewege zou willen zien uitgevoerd. Spreker meent, dat dit iu de straks gehouden be spreking ook is overeengekomen, De heer VisBer iwll er ddrect aan vastknoopen, dat de Raad goedkeurt een deskundige te benoemen om de plannen uit te werken. De heer Wilken: En dan daarvoor met de wees meester» en de commissie in overleg trcdon7 Do heer Visser: Zeker, alleen een deskundige te benoemen goheel voor rekening der gemeente. Voorzitter vraagt, of de Raad machtiging zou kun nen geven met het oog op werkeloosheid met de voorbereidende werkzaamheden te 'doen begintoon. Met algemeene stemmen wordt toesloten tot dem ping van het achtergedeelte van de Zaagmolenha ven met die reeds genoemde bestemming en tevens goedgevonden een deskundige te benoemen. Van den heer D. Wtit Gz., lid van den Raad is oen schrijVen ingekomen, waarbij: deize er op aan dringt, dat er op wordt toegezien dat het sluitings uur der tapperijen niet wordt overschreden en het veibod om geen kinderen beneden den 16-jarigen leeftijd in vergunningslokaliteiten toe -te laten, in het belang der opvoeding dier kinderen streng worde gehandhaafd. De heer Wit licht dit schrijven toe, zeggende dat het niet zoozeer doelt op de gewone dagen maar op de dagen dat bal wordt gehouden. Dergelijke dagen wOrdt tot 's nachts 2 uur verlof gegeven. Voorzitter: Ja, dat is in de verordening vastge legd' tot 2 uur pn dan moet het lokaal ontruimd worden. De heer Wit meent dat hieraan de 'hand gehou den moet worden, want juist met die zg. plakkers ontstaat het grootste drankmisbruik. De heer Visser zegt, Gat het Mot gaat om tfwee punten, die niet een kwestie zijn van den Raad, maar van u, mijnheer de voorzitter, als1 hoofd van politie. Het eerste punt: sluitingsuur, staat in de politieverordening; het 2e punt is ook vastgelegd en wel in de Drankwet. Wordt daar de hand niet aan gehouden, dan kan men zich tot het hoofd van de politie wenden. De heer Wit zegt, dat het zijn bedoeling was dat de Raad zich tot den burgemeester Wendide maat hei verzoek of er de hand aan wordt gehouden. Spr. is niet wetit/isch aangelegd en is er niet altijd voor dat de puntjes zoo worden aangehaald, maar spr. zijn gevallen bekend, die het noodzakelijk maken dat de hand er aan wordt gehouden: De heer Visser meent, dat de heer Wit dan die gevallen alleen aan den burgemeester moest ver tellen. De heer Wit zegt, er met den secretaris over te hebben gesproken om het in comité te bespreken, maar na die bespreking met den secretaris, zijn we overeengekomen, dat het wel goed was het in de Raajdsvergadering ter sprake te brengen; Het is mooier, 'dat de mensdhen het op deze manier te weten komen, dan dat d'e politie erbij te pas komt. De heer Wilken: U heeft zeker het oog op ge vallen bij u in de buurt? De heer Wit: Ik noem nu maar liever geen na men in het openbaar. Voorzitter zegt, dat Pool regelmatig de hertoer- gen hier in het dorp naloopt en daar wordt trouw de hand aan het vastgestelde sluitingsuur gehou den. Maar wanneer er te Terdiek en Moerbeek eens iets .te doen is, gaat Pool d; ar niet altijd |heen, dat is niet te doen. Gelukkig zijn we nu weer in het bezit van een rijksveldwachter en met hem heb ik af gesproken dat ilk hem er mee in kennis zou stel len wanneer er iets te doen was te Terdiek, Moer beek enz. en hij heeft me beloofd dat hij er tegele- genertijd dan zou kijken, niet altijd, dat zal niet meentekas. De voorzitter kan zich met flat gevoelen best ver «enigen. Eveneens de heer GaJjaerd riet ook niét in waarom dit uit te stellen. Met algemeene stemmen wordt f 1200 subsidie yoor 1919 aan de Armvoogden toegestaan. De voorzitter van het Armbestuur, de heer De Vries. >etuigt Zftn dank voor dit besluit, hu kunnen we ons weer reaclen, zegt h$ De heer Gaijaard heeft mee diezei rékéning inagé- zien. en het is hem opgevalkia,- dat de vorige boek"* houder, de heer v. Ttossum, verbazend" veel werk heeft gemaakt van' .de boekhouding. Daarvoor komt hem 'een woord van dahk toe, doch spr. gelooft wel, dat hetribor den opvolger eenvoudiger ingericht kan worden'opdat het gemakkelijker nageaehi kan worden dan nu net geval was. Voorzitter onderschijft deze meenïng van den heer Gaijaard volkomen. De 'heer y. Rossum 'heeft 'er veel werk van gemaakt, of het voor niet-boekhoudkutodigen gemakkelijk was, is de vraag, maar ©en woord van lof is hier niet misplaatst De Armvoogdjjrekening Is hlertnlgde dus goïetigq- kfeurd. Voorzitter stelt nu aan de órde de WoefcetarekenimJ De heer Visser, die 'met de hoeren Borst én Wit deze rekening heeft ha gezien,- zegt, dat alles nauw4 keurig is ingezien, alles zag er keurig uit, eh alle bescheiden' klopten volkomiein. Spr. stelt voor, de re kening goed te keuren., den penningmeester té déchar* geeren en heereh Weesmeéstérs té dankén voor hun goede zorgen. Spr. tioemt ednige cijfers s Ontvangsten beginsaldo f 1351.13landhuur T 2095hypothecaire en andere aflossingen f 9195pente hypotheken enz, f 2300; rente effecten f 700' ir^elost deposito 4000; diverse ontvangsten f 456.70, totale ontvangstetot f 20097.83. Uitgaven j Onkosten ten behoeve der Weezen f 2145.80polder- en andere lasteh f 746.58diverse subsidiën f 1400obligatieleening a.d. gemeente f 3300, rentelooze voorschotten f 130; k "déposito geplaatst f 4000tijdelijk déppsito f 7000diverse fttgaven f 369.90, totale uitgaven f 19092.28. Kassaldo dus f 1005.55. De Weezenadministratie heeft aah bezittingen f 128320.55. De bestaan uit 24 H.A. land, geschat op f 33717.50 (dat is nog geschat op het oude bedrag): hypotheken f 56975» obligaties f 12150; effecten f 10200 rentelooze voorschotten f 327250dépositos f 11000 j kasgeld f 1005.55- Het bezit is bij vorig jaar ruim duizend gulden voor uitgegaan. Er rijn tha'ns twee weezen in de inrichting. Nadat de voorzitter den Raad en de Weesmeesters heeft gevraagd, of nog iets hebben te vragen of op te merken en hiemand iets heeft, wordt de réké ning va'n Weesmeesters goedgekeurd en brengt voor" zitter He commissie dank voor haar werk en heerdn Weesmeesters .voor hun richtig beheer en hij! "be veelt de administratie in huhne goede zorgen opnieuw aan, jn het vertrouwen; dat rij naar hun beste weten die bezittingen eehe goede bestemming zullén gévén De secretaris deelt nog mede, dat Ged. Staten wetor schen, dat in de Gemeelatebegrooting van 1920 wor den opgenomen de verbooging der salarissen van Bur" gemeester en secretaris en bet gehéélé madééligé saldo van 1918 (een gedeelte hiervan was op 1919 gebracht) De Raad keurt deze administratieve maatregelen goed. De voorzitter sluit hierna de openbare vergadering. De heer Wit: Dat doet me genoegen, mijn/heer de voorzitter. Voorzitter: Maiar ik kan er niet yoor zorgen, dat Pool er heen gaat, dan zou het politiecorps moeten worden uitgebreid. De heer Wit zegt, dat het hier gaat om die Jonge kinderen die op tie bals verschijnen. Voorzitter zegt er zijm aandacht aan te zullen schenken. Aan d'e orde is vaststelling van de rekening van de Algemeene Airoenadiministratde. Daartoe zijn inmiddels ter vergadering versche nen de armvoogden de heeren Jb. de Vries en Blok ker. Nlamens de commissie belast met het niazien dier rekening, brengt de heer Wilken rapport uit. Vol gens d'e kasrekening is er een voordeelig saldo van f 313.11/4, de winst- en verliesrekening yan de boer derij geeft een winst aan van f 5022.27, de winst- en verliesrekening! van de Armenadministratfie daar entegen, een .verlies ,van f 6079.34 K. De winst van de boerderij is gestort in de kas der Armcnadministra- tie en het verlies blijft daardoor nog f 1057.07K. De balans geeft na aftrek van' dit verlies een bezit aan van f 24831.82. Namens de commissie adviseert de heer Wilken fcLe rekening goed te keuren. Alles is in volmaakte orde bevonden. Vtoonzitter dankt de commissie voor blaar onder zoek van' deze uitgebreide administratie en richt een woord van dank tot heeren Armvoogden, de hoop uitsprekende dat zij met dezelfde ambitie en lust de administratie zullen blijven voeren. De heer visser vraagt of er van heeren Armvoog den reeds een voorstel Is op -welke manier zij bet geleden verlies meenen te moeten dekken. De heer. Wilken zegjt, tilat het de bedoeling van Armvoogden was dit aanstonds ter sprake te bren gen. De heer Jb. de Vries, armvoogd, zegt nu, dat d'e Armvoogden met een tekort ritten en ze dam ook voornemens wlaren een request tot den Raad te richten. Het kan' nu echter beter besproken woeden. Wat het ontstaan vlan het verlies betreft, zegt spr., we hebben een paar luidjes in de gevangenis zitten, de dure tijd, zooals we allemaal wel weten, we heb ben een ander paard gekocht dat duur -was. We zou den dan ook wel aan dien Raad willen vragen de subsidie van de gemeente te verboogon. We hopen dlat dit Jaar gunstiger wordt en wanneer we hu een toeslag van f1200.— kregen, dan zullen we het wel weer redden, als we tenminste geen gevange- nisluidjes meer krijgen, want die hebben het ons lastig gemaakt. We hebben ook een duren werk man gehad. Voorioopig kunnen we het niet meer zonder hulp redden, Voorzitter acht heit het beste, dat armvoogden een verzoekschrift tot den Raad richten jeto riïet bepaalde cijfers komen. In de volgende vergadering kan de Raad dan een voorschot aan de Armvoogdii toekennen. De heer De Vries (voorzitter der Armv.)i Een voor- schot? Dot moeten we teruggeven eh dat kénnen we niet. Voorzttte? i Zoo bedoel IX het Biet. ik bedoel dat de gemeente het tekort moet dekken. De heer Wilken vindt het Wet noodig dat ter eerst nog een verzoekschrift komt We zijn hier allen eanwesg en küa voldoende ingelicht 't Doet mn genoegen,- dat Armvoogden meenen het met 'f 1200 te kunnen^ redden. Want het eigenlijk 'tekort Is niet rtum 1 1000 maar hooger. Er komTbiJ een erfenisje van sim. I 230. dat ingeteerd is, doch bij de be- atüngen gehoekt moet worden, en een postie van f 115; dat eveneens aain den rechthebbende moet worden terughetardd, zoadat het verlies wel f 1400 her- draagt Zoodat de vraag van f 1200 niet te hoog is. De heer Visser vindt eveneens,dat de Raad hu we! beslissen kan; jve weten alles,, en weten évén- eens. dat de Armvoogden het beheer uitstekend bé- harügen. We wisten eigenlijk allemaal, dat dit tekort te wachten' was, alles wordt maar naar het Armbe stuur verwezen, da gemeente is zoodoende yan véél kosten verschoond. Ik zou zeggdifc er ds niefs tecen om dei f 1200 aan Armvoogden te goveto. uit de ge-1

Schager Courant | 1920 | | pagina 7