Schaft Courant DERDE BLAD. De dingen om ons heen. Reclames. Oorzaken en behandeling Binnenlandsch Nieuws. Gemengd Nieuws. Zaterdag 17 April 1920 63sle Jaargang No. 6603. Tfrluta Een jaar of drie vier geleden wist buiten Jiet. heol beperkte kringetje van baukmeiischen en een énkél speculant ternauwernood iemand, wat bet wooird be- teekende. Tegenwoordig fluit de slagersjongen bat, als hij je op straat bijna omverrijdt en menschen. die niet wisten voorbeen of bet een wetenschap of eén bloemetje was, worden ex vandaag door geruïneerd in hun handel of gegok. Zoo veranderen da dingen. Toch hebben <die valuta altoos bestaan, wa'nt eigenlijk beteêkent het woord niets anders dan de prijsnotea- ring voor wissels, die uit het ©ene land op personen in een ander land worden getrokken. Die wissels hebben natuurlijk geein contante waarde Den eenen dag is het pond sterling wat meer waard dan den anderen, iin vergelijking tot dein gulden- Als er veel Nederlanders plotseling geld in Engeland moeten, bef talen, ;s het duidelijk, dat zij om geholpen te wor den gaarne een kleinigheid meer'betalen voor dé ponden, dieriji hoocüg hebben, dan in andere tilden, Maar dit kan nooit lalng duren, want zoodra er op een •wissel in ponden winst valt te maken, zijn er altoos wel menschen, dia ila Londen een tegoed heb ben en gaarne daarop een wissel trekken ten «eondé dien hier met winst te verkoopetn. Mocht het op een oogenblik niet wel dodnlijk zijn zulk een wissel machtig te worden, dan is er een. ander middel, nl. dat men goud koopt en dit naar Londen zendt Goud immers neeft voor de munt van elk land in gewone tijden een vaste waarde len 'daarom kan de wisselkoers nooit belangrijk of gedurende laingen tijd stijgen boven de goudwaarde. Het zoogenaamde „góudpiint" is de rem voor de stijging van de koersen, der wissels. Gedurende den oorlog is dit anders geworden. Im mers al betrekkelijk spoedig was de financieel© chaos zoo groot, dat elk land zooveel mogelijk zijn goud behield en den uitvoer verbood. Wamt tegenover dat goud konden de staatsbainken of de staten zelf pa piergeld in omloop brengen en daardoor voorzien in de groote betalingen, waartoe zij voor militaire doel einden of voor de verzorigng hunner bevolking met levensmiddelen of aindere gewichtige waren werdén verplicht Het bezit van goud maakte^ dat hun hoe veelheid papier in circulatie drie tot vijfmaal zoo groot kon zijn, als het quantum goud feitqlijk bedroeg Doch het waren slechts weinig lainden, die zich tot deze wettelijke hoeveelheid van drie of vijfmaal méér konden bepalen. Hoogstens enkele neutralen waren zoo gelukkig. De andere landen moesten veel verdér gaan. Zij drukten, drukten maar raak en verschillende hunner gaaln nog steeds voort met het vervaardigen van papieren geld. tn normale tijden ontleent dit zijn waarde aan de gouddekking die er achter staat en is het iedereen onverschillig of hij van een buiten lander papier of goudgeld ontvaogt. Ook al omdat hij weet, dat hiji zich slechts bij de, bank heeft te ver voegen om het ©en iln het ander te kunnen om" wisselen. Nu dit heeft opgehouden moet mem uit andere factoren zoekeln te berekenen, wat dé vérhou ding is tusschen papier en goud, factoren van verschil lenden aard, wier uiteenzetting ons hier te ver zou voeren. Evenwel is dit verschil de oorzaak, dat bijv. de Duitsche regeering de betaling vam yerscfiülende belastingen, vain de douanerechten aan de grens en thans weer 'van de consulaire rechten, voor het vi- seeren van passen ie.d. in goud verlangt en zoo men niet daarover beschikt, een opslag heft van een dui zend procent Voor een doorioopend pasvisum bijv. dat 60 mark kost, zou men, in papier betalend, in ons land maar even drie guldein betalen, doch de goudr bepaling maakt, dat men thains 36 gulden moet neer leggen. Dit is yoor den Nederlander onaangenaam doch nog veel onaangenamer voor Duitschland zelf. omdat het bij alles wat het in den vreemde koopt met zijn eigen bijna waardelooze marken in goua moet betalen en dus ook twaalfmaal meer moet neerleggen, dan ©en ainder, .wiens valuta niet in dien war rijm. De overmate van papier waar te weinig goud tegen over staat heeft in het binnenland een wanverhouding ten gevolge maar nog veel eiger wordt de wanver houding ten aanzien van het buitenland, vooral ten aanzien -ram die landen, die tijdens den oorlog min der hebben geleden eln wier geld dus op prijs blééf, wier geld nog 'de oude goudwaarde hoeft Zooals bijfv. in Nederland eavVeneenigde Staten het geval is. On geveer de geheele wereld moét bij; Amérika tér markt komen, omdat dit voorloopig het eenige la'nd is met een voldoende industrieele productie en eén 'ovèr- sciiot van verschillende landbouwgewassen. De prijs, dien Amerika dus gelieft te rekenen, moet betaald worden en anders moet men het zonaer doen. Wan neer Nederland een of ander product had, waarmede het de wereldmarkt heheerschte, wat heden niét hét geval is, zouden ook wij kunnen rekenen wat jwe wilden en daardoor de valuta der andere landen kun nen influenceer en. Ook Amerika echter is daartoe met •n staat, omdat er nog steeds concurrentie bestaat en zelfs Amerika geen enkel monopolie bezit, zoodat van eenzijdige vorming vain den wereldpnjs door geen ■nkel land sprake is. Niettemin ziet het er met 'de valuta der verschillende landen allertreurigst uit, ge lijk een blik op de noteerilngen der wisselmarkt (af doende laat zien: het pond op 10y2 inplaats van 12, de mark op! 5 ligplaats van 60, de krooln op 1.4 inplaats van 50 cent, de Deénsche en Noorsche kronen op 50 en 53 ijnplaats vain 661/2, de frank op 17 inplaats van *18 cent,.... het zijn allemaal prijzen waartegen de bui- te: Janders slechts zeer moeilijk kunnen opwerken. Had men nu te maken met een tijdel ijken toestand, ik.n zou het zoo erg niet zijn, doch het jammerlijke L, dat niemand weet hoe lang deze verhoudingen zullen bestaaln. Hoe lang het zal duren alvorens het buitenland weer zooveel aan ons kan leveren, dat tegenover onze vorderingen weer vorderingen op Nederland komen, zoo dat ,er sprake kain zijn van een werkelijk wisselv.erkeer. Bijna alle landen produoeerén thans minder daln zijl zelf noodig hebben en zeker eel minder dan dat zijl zouden kunnen gaan dep- kcn aan uitvoer in eenigszins belangrijke mate en zoo lang dit zoo blijft, is er géeh werkelijke verbetering jn hun valuta te verwachten. Dit is een nadeel voor hun, doch ook voor ons. Walnt wel' kunnen wijl met onze guldens iln het buitenland velerlei artikelën ,veél goe keerver koopen, dan anders het geval zou zijn, maar er ar staat tegenover, dat het buitenland door de v iai.innige prijzen, die zij moeten besteden om gillens ie koopen, zoo goed. als biets van ons kun nen •«-schaffen en dat wat zij koopen zich tot kLei- iugneaen en, tot het allernoodzaleajllcste beperkt. Daar door zitten onze k'oopliedefn met ontzaggelijke voor raden, die zij niet kwijt kunnen worden, hetzij dan met groote crliezen. Duurt het te lang, moeten zij ten slotte hun voorraad gaan verkoopen, tegen veel als a.l inkochten, omdat zii geld noodig hebben, dan zal wel de prijs dalen, maar zal tevens -,cn kalastropthe niet uitblijven. Zullen er -feeksen van vUissementcn in ons land moeten volgen. Niet alleen onder gelegenbeidskoopliedek, die van huis uit wat 5^2* Zirl met 111611 maar zeer weinig me- denjoen j:\cy te hebben omdat hu!n geknoei tijdens den oorlog lanieidiing is geweest tot allerlei prijsvérh00" gingen, die ainders onnoodig zouden zijn gebleken) maar ooi? v bonafide handelaars. Het is dus niet alleen een daad van menscheljjkheid waaneer wlï da bevolkingen der land«n, het meest gelei én héb ben thans op financieel gebied te hulp komen, door leeningen of voorschotten, maar wel degelijk ook ons eigen belang. Die hulp van Nederland kan natuurlijk nooit zoo kracht^ zijn., dat de oude toestand in ons buitenlandsch verkeer In korten tijd weder normaal wordt Dat wij kronen en marken en franken ooit weder op 50 en 60 cent zullen zien, gel00ven wij niet, maar met internationale hulp die dan in do eerste plaats van Amerika moet komen, zal zeer veel te bereiken zijn .Nederland en Amerika zullen er toé moeten overgaan die hulp te verleénen om hun besté klanten niet te verliezen. Men moge misschien zoér ongaarne 'nog meer geld riskeeren in landen, waar nog zoo groote verwarring heenscht lön waar do kans op een staatsbankroet zoo .groot is, het moge voel hebben van goed gold Inaar kwaad geld gooien> maar aan de nootmkebjkheid het te doein, ontkomt men niet Dat het hoogst immoreel gedobbel in het vreemde geld, door allerlei vreemd gespuis, daardoor tevens zou ophouden of althans belangrijk zou worden be perkt, lijkt ons een zoo groot voordeel, dat do hulpr verleening reeds daarom misschien reeds overwogen zou dienen te worden. Nu dezer dagen deze aange legenheid in een internationaal congres ter sprake komt leek het ons niet pngewenscht er in het kort den nadruk op te leggen, wat er aan het valuta vraagstuk vastzit UITKIJK. Uil de Nationale Verga kring. e Duitsche (Nationale Vergadering ia bijeen en er wondt heel wiat gesproken en tal van' verwijten krijgt de regeering te «likken, verwijten waarvan zij er velen verdient, in (hoofdzaak dat zij te slap is. Wij zouden hier op die Nationale vergadering niet de aandacht .vestigen, als dat niet iets was ge beurd' dat de volle aandacht waard is. Onlder de vele aanvallers der regeerinigl behoorde -ook de onafhankelijke socialist Brass, De correspon dent van bet Hdbid. vertelt daarover: De groote gebeurtenis van den dag is de aanval van de rijksregeerings op den onafhanke'lijk-soc, af gevaardigde Brass, nadat deze een liefst drie uur lange eindeloos vervelende detailreden over de toe standen in bet Ruhrgetoieid gehouden, had1. (Brass brenglt inderdaad een merkwaardige bloem lezing uit opvallend volledig materiaal. Het is trou wens de moeite waard, eens de aandacht te vestigen op het enorm ontwikkeld spdonnagestelsel, waarover de onafh, socialisten in Duitschland beschikken en W'aarvan Frankrijk dan ook steeds idan/khaar ge bruik heeflt gemaakt. De heeren onafhankelijk en zijn er steeds als de kippen bij om staaltjes vian reebtsebe of regeeringsspionnage publiek te maken. (Het blijkt ook beden uit Bcrass's rede, hoe enorm uitgebreid het inlichtingsmateriaal van dze partij, wat betreft de R'uhronlusten, is. Van elk stadje, elk dorp'jer 'rweet Brass te vertellen, hoe de rijksweertroe- pen er opgetreden zijni, welke fouten ze begaan heb ben, boe alles was voorbereid, welke bevelen de mi litaire commandanten gaven, of ze betrouwbaar wa ren of niet, welke particuliere briefjes van vaak zeer compromitteerenden aard ze. onderling wissel den. En niet alleen van mannen als generaal Von Watter en andere hooglgeplaatsten, maar zelfs van de jongste luitenantjes. De onafhankelijken moeteen wel een heirleger van helpers in al'le post- en telegraafkantoren en op alle telefooncentrales in het geheele Duitsche rijk heb ben om zóó op de hoogte te blijven. Maar dan komt, om bet standpunt der rijksregee- ring te verdedigen, de rijksweerminister dr. Gessler op het spreekgestoelte en zijn frissche, sympathieke, door en door s'terke rede maakt zooveel indruk, dat wij op de perstribune de verzuchting niet onder drukken kunnen: „Goddank, eindelijk weer eens een minister, die bet eerlijk met Duitschland meent niet alleen, maar die het bewijs geeft boven de par tijen te staan 1" (Het is waarlijk een verlossing na al het slappe regeeringsgedoe, waaraan we gewoon zijn. En niet alleen is het een verlossing; het was ook een verrassing. Want als dr. Gessler na nog eens met grooten nadruk op den geweldigen ernst van den toestand', niet alleen dn het Ruhrgebied, maar in géhee'l Duitschland. gewezen te hebben, overgaat tot een directen en zeer persoonlijken aanval op den afgevaardigde Brass, maken we een herhaling mee van de sensationeele onthullingen van Noske, ver leden jaar in Weimar, toen betrekking hebbende op de pogingen der onafhankelijken om de reacti- naire officieren door omkoopdng op hun hand te gen. Maar ditmaal is de beschuldiging, die van de re- ge erings tafel uitgaat, van nog veel ernstiger aard. Want dr. Gessler weet ongeveer het volgende te vertellen: „Als de heer Brass, gelijk uit zijn rede is gebleken, over een zoo uitnemend en uitvoerig materiaal be schikt, hoe komt het dan, da't hij dit niet onmid dellijk ter beschikking der regeerimg- heeft gesteld, opdat deize daarvan- ten behoeve ivan de rust en de veiligheid in het Dutitsehe rijk gebruik kon maken? De regeering had dit materiaal niet en moest haar wijlsheid halen uit enikele korte mededeelingen in de onafhankelijke organen 1 ,*Miaar wat wed erger is: Diezélfde heer Brass, die zooeven (hier gesproken heeft en die zijn eigen regeering nielt wilde inlichten-, zag er geen bezwaar in de Entente-commissie in het bezette gebied w e 1 in te lichten! „Volgens officieele telegrammen, die bij! mij zijn binnengekomen, is de heer Brass kort geleden m het bezette gebied gezien in tegehwoordighéid van lat hiji aan de Duitsche regeering weigerde en waren zijfn inlichtingen aan de "Entente nog opzettelijk' misleidend, zoodat hij bijv. vertelde, dat 'het aantal der Duitsche troepen in. de neutrale zone niet 18000, maar 180.000. bedroeg." De woorden van minister Gessler, die in ademlooze spanning worden aangehoord, ontketenen langzamer hand biji de regeeringspartijen, en bij de rechterzij djd een orkaan van verontwaardiging. De onafhankelijken behalve Brass, die doods bleek op rijn bankje rit eh verlegen grijnslacht, zijn dr. Oscar Cohn, Luise Zietz, Geyer, vader en zooin, en nog enkele anderen aanwezig rijn geheel gé- isoleerd. Van alle andere balnk'eïi worden Brass verwens ch in" gen naar het hoofd gegooid: „Verrader! Foei' Foei! LandverraadI Dot is hoogverraad' D'ruit met hem! D'ruit I" Maar dr. Gessler weet steeds weer de aandacht paar rijn woorden terug te leiden. Het wordt tot een groote triomf voor den minister en hen oogenblik later komt de rijkskanselier flé echtheid van de telegrammen, waarop de regeering haar beschuldigingen baseert, nog eons bevestigen, en 'decit de minister van justitie mede, dat z.L van hoogverraad niet kan worden gesproken, maar dat wel degelijk op den afgevaardigde Brass de verden king van landverraad rust en dat nog hedenavond tot rijn vervolging de inoodigo stappen zullen wori den gedaan. Tegen het eind Vah de zitting, die tot Iaat in den avond duurt, komt Brass zelf nog eens aan het woord. Hij geeft toe, dat hij met de Entente onderhandeld heeft, maar naar zyin zeggen jLn het belang van Duitsch land en wel dver het terugvoeren der vluchtelingen; hij ontkent, dat hij eénige mededeeling over de sterkte van troepen heeft gedaan, ontkent evenééns dat hü aan Entente-journalisten materiaal heeft veir strekt, dat niet reeds van te vordn in de Duitschei pers was opgenomen. Maar hij slaagt er toch biet in den omgunstigen indruk weg te nemen. Men gelooft hem niet, maar »1 te goed wetende, dat de betrekkingen tusschen da onafhankelijken en de Franacho militaristen zie ooh de oöthuüfnflK} van gisteren door de Duitsche regeering over de Slannen der Fransche generaals betreffende do Vér eeling van Duitschland niet van vandaag of gis teren rijn. Ik heb u trouwens op die innige „vriendschap" reeds herhaaldelijk uitvoerig gewezen. De feiben komen j-at ik schreef, nu maar al te duidelijk bevestigen. En voor den heer Brass persoonlijk kon uit zaakje nog wiel eens zeer Onaangename gevolgen hehhén. VAN ECZEEM. Eczeem is dikwijls te wijten aan bloedarmoede. lichamelijke of geestelijke inspanning. Ook kan het een gevolg zijn yah^besmetting, het voortdurend om gaan met natte of droge wareb. in winkel, of tverk" plaats, of overgevoeligheid yoor buitengewone .warmt» of kou. De behandeling eischt veel zorg eb zindelijkheid. De lijder dient «eenvoudige, voedzame spijzen te gé bruiken en vooral zwaar voedsel ien alkohoi te ver mijden. Geregelde stoelgang is noodzakelijk; verstopr ping 'verergert de kwaal. Tot beteugeling der ontsteking en om de last van eczeem te aoen yerdwijnein, bestaat niets betérs dan Foster's Zalf. Deze verdrijft de prikkeling en de ge- neigdheid om de aangedane plaatsen te krabben. Foster's Zalf heeft «een antiseptische, verzachtende en heelende werking, droogt niet te spoedig op, laat zich niet te gemakkelijk afvegen eh dringt tot op iedere aangedane plek door. Deze zalf is zeer succesvol bij alle jeukende huid kwalen ten heeft Wal vain hardnekkige en langdurige gevallen gen ezön. Zij is ook een uitstekend genéésmid" del voor aambeien. Foster's Zalf (let op den juisten baam) is te Scha- gen verkrijgbaar bij Gebr. Rotgans a f 1.75 per doos. de naam van onze kaas in gevaar. De redacteur te Brussel van de „Msb." schrijft: De roem van onze Goudsche kaas, -welke ook in België zeer groot is, wordt sinds eenigdn tijd bedreigd. Het publiek klaagt er over dat veel Hollandsche kaas. welke onder dien maam verkocht wordt, uiterlijk wel op het heerlijk Nederlandsche product gelijkt, doch in kwaliteit veel te wenschon overlaat. Wat de oorzaak is? Zij ligt niet in Nedelrlahd* doch in België. Uit bevoegde handelskringen wijst men er op, oat men in België sinds den oorlog be- gonneln is onze Gouda-kaas na te maken, en dat vooral sedert den wapenstilstand de namaak grooter omvang heeft aangenomein. Die vorm van dit imitatie-product, dat als Hollandsche kaas aan den man wordt gebracht, lijkt als twee druppels water op onze Goudsche, maar het gehalte slaat ver beneden het Nederlabdsché fa brikaat. Door deze han-deling-ein. wordt niet alleen het Bel gisch publiek bedrogen, maar, men begrijpt dat 'de naam van Onze Nederlandsche kaas zeer in discrer diet wordt gebracht Het ware dan ook te wensoheh,, dat de Nederlandsche regeering en 'de Nedérlandsché belanghebbenden maatregelen zouden treffen, opdat ij Jeroen op het eerste gezicht het ondérschéid aan zien tusschen de .echte Nederlandsche en het mindér- waardig namaaksel. DE O ORLO GS WINSTBELASTING EN DE GE MEENTEN. Minister De Vries heeft in de Eerste Kamer mee gedeeld, dat binnenkort een wetsvoorstel is te iwadh- ten om zestig, milldoen gul en uit de Oorlogswinst!) e- lasting te verdoelen/ onder de gemeenten. HULDIGING MR. TROELSTRA. Behoudens toestemming daartoe is het bestuur der Federatie Den Haag van de S.DA.P. van plan ter gelegenheid van den 60sten verjaardag van den heer Troelstra den jubilaris een ovatie te «brengen, WAARDELOOS. Uit Hoogezamd wordt gemeld, dat een landbouwer die verhuizen ging en e'en grooten voorraad gezouten boonen en kool voor eigen rekening had ingezet, de geheele partij, voor een waarde van f7000, in een sloot heeft geworpen. De inmaakvaten werden mee genomen. DE Z UIVELPR ODUC TIE ONDER RXJKS-CON- TROLE. Het onderhoud met den Minister. Uit Amsterdam, 15 April. Naar wij «vernemen, heeft de minister van LanldbouW in de conferentie, welke hij Woensdagmiddag j.1. (had1 met de com missie uit de 14 zuivelorganisaties, naar aanleiding van het dato 10 April j.1. aan bedoelde organisaties verzonden weigerend 'antwoord, in zake het verzoek, om het geheele zuivelbedrijf vrij te laten, aan ge noemde commissie medegedeeld, dat hij op één voor waarde desnoods bereid zou zijn aan het verzoek der organisaties om alle beperkenlde bepalingen op te heffen, tegemoet te komen. 'Zulks zou, naar de minister verzekerde, alléén dén mogelijk zijn, in dien door de requestreerende organisaties op eéér deugdelijke gronden aangetoond zou kunnen wor den, dat, indien deze het roer in handen namen, een ahsoluut-geregelde, vlot-loopende zuivelvoorzie- mng gewaarborgd zou zijn. Van bevoegde zijde merkt men, naar aanleiding van deze ministerieele voorwaarde op, dat dit vrij wel gelijk staat met de o«orspronkelijke weigering van den minister. In de bovenbedoelde organisaties spreken n.1. zooveel corporaties mede, wier belan gen onderling lijnrecht tegen elkaar indruischen, dat eén waarborg, als de minister bedoelt, nimmer gegeven kan Worden. Men denke maar eens aan de telkenmale weer naar voren tredende kwesties oveer di melkprijzen tussclhen de veehouldersbonden en de melkinrichtingen en -slijters, waarbij in de crisis jaren groote stagnatie in de melkvoorz/ienöng alléén voortkomen kon worden door het ingrijpen van hoo- gerhand. Nader vernemen wij nog, dat de plannen tot vor ming, van een bureau, dat né. de verdwijning van het thans in liquidatie zijnde zoiijvelkantoor, de melk- voonzieninig dn goede banen zou moeten leiden, thans eenigszins vasteren vorm hebben aangenomen. Hoogstwaarschijnlijk (zal het nieuwe bureau oen onderdeel vormen van het departement van Land bouw. Tel. tegen revolutiegevaar. 's Gravenhage, 15 ApriL Bij do Tweede Kamer is Ingekomen ©en belangrijk wetsontwerp, dat ongetwij feld tot veel strijd aanleiding zal geven. Het is een wetsontwerp vain minister Heetnskerk. waarin nadere voorzieningen worden voorgesteld tot bestrijding van revoluüouinaire woelingen. Strafbaar wordt gesteld le. Het in verstandhouding tredeïl met een iB 'het buitenland gevestigd persoon of lichaam ter voorberei ding, bevordering of teweegbrengen van revolutie; 2e. het invoeren va'n eenig voorwerp, waarvan men weet of ernstig vermoedt, dat hot bestemd is onil stof fel ijken steun te gevèn aan het voorbereiden^ bevor deren of teweegbrengen van revolutie; 3e. het in bezit 'hébben van eenig voorwesp als in punt 2 bedoeld; 4e. het in het openbaar moóideling of schriftelijk opruien tot ongehoorzaamheid aam eenig wettelijk' voorschrift of tot gewelddadig optreden tegen de openbare orde. De punten 1, 2 «n. 3 worden gestraft met gevange nisstraf van teh hoogste 5 jaar. punt 4 piet gevange nisstraf van ten hoogste jaar of geldboete van ten hoogste f 300. Verder wordt strafbaar gesteld iedere andere voor bereiding van eed aanslag op den grond wettigen Re- öeeringsvorm of op de orde van troonopvolging. Ook hierop staat tfiü gavanMfateatraJ vaa fi jaar. De verachlUande uifadïltveu.wordwi uitvoeriger om schreven. In de Memorie van Toelichting wordt gezegd, dat het ontwerp zich in hoofdzaak ook zal keeren;. tegen buitenlandsche invloeden ter bevordering van een omwenteling £n .Nederland. De minister merkt op, dat zich hier -te lande buitenlandsche invloeden doen gelden, welke strekken om aap de revolutionnaircj propaganda niet otobelangryken steun te verschaffen De menschen, die revolutie willeb, rijn in ons land wel verre in de minderheid, maar met buitenland sche hulp kan zelfs een Zeer kleine minderheid voor de veiligheid van den Staaj gevaarlijk worden geacht Bij de strafbepalingen tegon den bovenvermelden invoer wordt gedacht aan deto. invoer van. groot© geldswaarden, «diamanten enz. Ook wordt nog opgemerkt, dat het wetsontwerp niet alleen strafbaar stelt het voorbereiden, en be vorderen van een concrete poging tot revolutie, piaar van omwenteling in het algemeen. Onder ornJwcnte^ ling is te verstaan het op onwettige wijize vernietigen of veranderen vain de grondwettelijke organisatie van Staat of maatschappij. DE DUITSCHE POLITIEK. Er wordt in de pers veel gesproken over den nieu wen dreigenden staatsgreep. In de conservatieve bla den staat vandaag een verklaring van .de Duitsch- nationale volkspartij. Deze verzekert dat zij pLke om" grondwettelijke daad veroordeelt ejn dat hieuw© po gingen om de heerschehide macht omver te gooien eén catastroph© voor Duitschland zouden beteekönen. De partij hoopt, dat al haar aanhangers plannen van dien aard zoo krachtdadig mogelijk zullen bestrijden- Dat klinkt erg mooi voor conservatieve bladen., maar er komen berichten uit Pomtaerem en van elders, die doen inzien dat de toestand niet al te rooskleurig is. Zoo meldt bet Berlinier Tageblatt, dat in .Silerië de rijikisweerofficieren met staking «dreigen voor het ge- _val hun collega's, die aan de tegenrevolutie hebben deelgenomen werkelijk worden ontslagen. Het blad beweert verder, dat men bij den aldaar wonenden Duitschen nationalen afgevaardigde ,von Kessel vier kanonnen en vier vlammenwerpers beeft gevonden. Verder meldt 'de Politisebe Parlementarische Nach- richten, dat de rijksweertroepen in Pommeren niet zoo heel erg te vertrouwen zijn, en dat er daarom andere troepen zullen, worden heengezonden. Ook zal men eischen dat alle wapens die in het bezit van'de burgerij! zijn, worden ingeleverd. Deze laatste maat regel wordt genomen om te vermijden dat op de groote landgoederen ia 'Pommeren wapenvoorraden worden opgestapeld om op het geschikte oogenblik 'te voor schijn te brengen. Uit dezelfde bron woxdt gemeld, dat het vrij on zeker is of Luttwitz en Kapp zich in Pommeren be vinden. Kapp is ook niet te Dantrig. Hiji is waar schijnlijk per vliegtuig naar het neutrale buitenland gevlucht De 'Vossisch© Zeitung verneemt uit Pommereja. dat "de z. g. Zeitfreiwilliger (vrijwillige landstorm) daar nog steeds niet ontslagen zijn. Te Greifswald exer- ceeren rij geregeld in gezelschap van, studenten. Er is ook nog geen sprake van de afdanking der Baltische troepen. In Beo-lijm zelf worden vrijwilligers geron" seld voor onbekende doeleinden, en de bureau s van deze ondernemingen rijn in officieele gebouwen on" dergebracht. zooals in 't sjation Zoölogischer Garteri. Hetzelfde blad verneemt, dat een zeker Duitsch natio naai burger Augustin iln aarimerking komt voor de functie van Ministerial-director biji het njksvoeding^T departement, ,en /deze zelfde Augustin, was bijl Kapp uitgekozen voor de functie vam onderstaatssecretaris. De rijksminister van verdediging heeft een burger lijk comissaris benoemd die den militairen opperv bevelhebber der rijks weer te Erfurt zal biistaan. Vol" gens de Fredheit heeft de militaire opperbevélhébbéx geweigerd, om burgerlijken commissaris te er kennen. In sommige plaatsen wordt de aanwerving van le den voor de republikeinsche organisatie van militai ren door de officieren gestraft Intusschen organiseer en de vakvereenigingen eén gewapend verzet Zij zullen lijsten uitgeven waarop elk georganiseerd arbeider of beambte kan inleekénén. indien hij bereid is de republiek 'tegela de binnenland- sche vijanden, zoo noodig met de wapens, te verdedi gen. Te Hamburg onderhandelt de senaat met de vak- vereenigingein over de noodige veiligheidsmaa tregélén. te^en nieuwe reactionaire ondernemingen, fe Munchen besloten de vakvereenigingen ook zoo noodig de reactie met algemeen» werkstaking te bé st rijden. SCHANDELIJKE TOESTANDEN. Een droevige foto vindt men in L'Oeuvr© gerepro duceerd. „Frankrijk's onda'nkome roemrijloe dooden zonder grafstede";, staat &rboven. Op do foto riet men te midden va'n militaire/ uitrustiiigsiukkoii als helmen, tasschen, ralnsels allerlei mensehelijk ge beente liggën, schedels, armen, enz: Reeds vêrbléékt door zon en regen. L'Oeuvre plaatst het volgende onderschrift bij Üe plaatsHier riet men ©ein treurig-waar documelat Deze foto van een hoek van het slagveld biji de boerdonii van Sapigneulles eln hiet vier van Berry-aurBac, held" haftige en tragischer nagedachtenis, is verleden week genomen. Op den door granaten omgewoelde^ grond liggen niet slechts verroeste helmen, ransels, en flarden van kleeren stukken van projectielen en ge broken wapens. Mén riet er helaas ook al te voeil mensehelijk» overblijfselen. De doodsbeeinderstapéls op het kerkhof. Schedels, beenderen, alles wat Inog spreekt van het duistere, zoo niet vergeten offer van onze duizenden helden. Het schandelijke, het niet 'té boeten schandelijke is, «dat zeventien maanden na den wapenstilstand de batie, «die. hun haar bestaan ver schuldigd is, aan deze deerniswaardige dooden nog het graf niet heeft kunnen geven, dat rij! verdienen. De ondankbaarheid va'n «de levenden, van de over levenden. De onverschilligheid of de onmacht, J>eiden even schuldig, van het opéubaar gezag L'Oeuvre "vraagt dan waarom .of rfien miöistefr Leredu, toen hij laatst op 'n Zondag bevrijde streken bezocht, toch niet naar Sapigneul -heeft gébracht, op dat hij: met eigen oogen zou kunnen zien wat dringende plicht der natie was. Maar misschien, zegt L'Oeuvre rijn dat juist de dingen, die men een minister niet laat zien. ANDERSOM. De krij'gsraad te Duisburg had' 'deizer dagen' vijf personen ter dlood veroordeeld. Van hoogerthand' is echter de krijgsraad als bevooroordeeld geslaakt, waarna een nieuwe rechtszitting werd gehouden, waarbij aan den militairen voorzitter een beroeps- rechter en een arbeider werden toegevoegd.. De terdoodveroordeeilingen werden toen opgehe ven. beestachtig. De brandweerman Appelman He Keulen heeft, anderhalf jaar geleden zooals nu na een twist met zijn vrouw pas door deze is uitgebracht, zijn zie kelijke «zoontje vian zeiven j-aar, aan wien hij een hekel had, op een uitstapje doodgeschoten en be graven. onder het roode bewind. Uit Mamborn wordt gemeld, dat daar den dag ha den aanval op de optrekkende troepen zeventien gé- heel ontkleede lijken rijfc gevonden. Voor zoover ze herkend kondeln worden, waren het alle rijks- weersoldaten. die levend gevangen genomen warén. Hl Gelsenkirchén. deelde de eerste burgémééstér mede, dat het Comité van Acti© 720.445 mark van de stad heeft .afgeperst Daarbij komen nog de on kosten voor het begraven der slachtoffers en andere betalingen. Jer hoogt© vain 245.000 mark. De door de burgerij aangegeven schade door plunderingen ein „requisities" bedraagt rond 2.070.000 mark. Dooddeel® buiten de stad liggende streken wend nog een schade van 1 millirya mark cpgegovah.

Schager Courant | 1920 | | pagina 9