AlOlttl NiïlIS- Firma Jb. MOLENAAR, Zaterdag 1 Mei. 1920. 63atv? Jaargang. No. 6611. UirUtVLRS: TKAPMAN CO., SCHAKEN. EERSTE RL AD. De dingen om ons heen. - liiitaeiiianascft INieuws. Gran A/alor, Wereldhandel, jMoordster (prima 5 ets.Sigaar) ALKMAARSCKE TABAK van J. R. KEUSS handhaaft haar alouden roem. SCHAB CO II Dil blad verschijnt viermaal per week Dinsdag. Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's m. 8 uur worden Advertentiën zooreel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. POSTCHEQUE en GIRODIENST 23330. INT. TELEF. no. 20. Prijs per 3 maanden f 155. Losse .nummers 6 cent. AD VERTEN TIÉN van 1 tot 5 regels *f 0.80, iedere regel meer 15 ct. (bewijsno inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN. Do heeren in San Remo hebben het niet gemakkélqk gehad. Zij moesten een goocheltoer verrichten, di© bijna zijnsgelijke niet heeft. Het ging er namelijk om het verdrag van Versaiües zóó te veranderen, dat het uitvoerbaar wordt, doch tevens dit zoo te doen. dat die wijziging niet in de gaten loopt. Want een groot deel van net publiek in de ver, schillende Ententelanden en speciaal in Frankrijk is nu eenmaal bezeten van angst voo.r Duitschland en streeft er naar Duitschland zooveel mogelijk te bin den, uit te putten en onschadelijk ie maken. Dat zijn de menschen, die het verdrag, hoe streng en drastisch het ook is, toch altoos nog te inschikkelijk' te zoet sappig vin den en die, als zij er iets over te zeggen hadden gehad, 'nog 'heelandere eischen hadden ger steld. Van de groep, die hu nog altijd kermt over de slechtigheid van Nederland, dat den keizer maar niet wil uitleveren, dat hij kan worden opgjehangen, van de sóórt, die het Duitscbe volk voor aüe eeuwen in slavernij zou willen houden. Zoodra dat volkje er achter kwam, dat wat In San Uemo werd bekok stoofd feitelijk een verzwakking beteekende, één soort tegemoetkoming aan Duitschland. zouden de moeilijk heden der regeeringen natuurlijk niet te overzién zijn geweest. Daarom moest het zoo gebeuren, dat men het niet merkte. Dat kunststuk hebben Nitli en. Lloyd George volbracht en zij hebben hun besluit zoo geformuleerd, dat zelfs de Panjsche pers niet be speur© heeft, hoe glad Millerand erin is gelegd. Zoo handig is men te werk gegaan, dat zelfs Duitsche journalisten uit San Remo seinden, dat Lloyd George het vleugje- sympathie voor Duitschland weef had ver loren en zich volmaakt met Frankrijk solidair ver klaarde. Nu dwepen wij volstrekt niet me.. Duitscbe. journalistiek in het algemeen, ai was het. alleen maar. dat zij zich nooit bepaalt tot berichtgeving, doch meestal een politiek omdergrondje heeft, maar het is toch wel zeer opvallend, dat deze journalisten de Klank zoo finaal missloegen. «4Is de meest beiang- obbenden niet bespeuren, welk een vérandéring in de .stemming ten hunnen gunste plaats heeft gehad, moet die verandering toch wel zeer goed gemask-eérd zijn geweest. Voor die verandering der stemming waren itn hoofd zaak twee redenen. Ten eerm de. noodzaksélijké reactie tegen de eigenmachtige occupatie van Frank fort en de andere steden door Fransche troepen. Er is wel eens gespot met de vre van den Amerikaan- schen Senaat, dat de Vereer.igde Staten, als zij lid werden van den Volkenbou t. te eeniger. tijd in een oorlog zouden kunnen woi ..en verwikkeld door de handelingen van een and.. lid. Die vrees leek ovér- dreven, doch is het niei geheel, zooals thans blijkt. Want de mogelijkheid was volstrekt niet uitgesloten, dat, wanneer Duitschland zich gewapend had verzet tegen de Fransche bezetting, een conflict zou zijn geboren, dat tot een. óieuwen ooflog had kunnen lei den. Dit gevaar al r wam men er niet rond voor uit is blijkbaar een F er motieven geweest, waarop Engeland en de andere leden der Entente, mét uit zondering van België dan, besloten heeft ^Frankrijk in dit opzicht te desavoueeren en te verlangen, dat dergelijke onbedachtzaamheden achterwege zouden blijven en dai men voortaan in dergelijke quaesties eensgezind zal optreden. Do tweede overweging van een coulanter hehandé- ling der Duitschers is natuurlijk deze, dat men van een kikker geen veeren kan plukken en dat hét spél- lelje van trappen naar een halfdooden leeuw, noch moreel, noch practisch een profil lelijk werk is, hoe gaarne Foch en de andere „drufganger" het ook schijnen te willen spelen. De militairisten hebben lang genoeg kans gezien door hun blinde angst voor het overwonnen Pruisisch systeem te verhinderen dat de vrede in de wereld werd hersteld. Want dat dit systeem niet meer bestaat, blijkt uit de feiten. Blijkt o.a. uit den ophef, die er gemaakt wordt in Duitsch land zelf van een brigade-Ehrlrardt, enz. die de regeering niet klein kan krijgen. Dat blijkt ook uit de sterkte van het Duitsche leger, dat van 240.000 ♦man in Februari tot circa 200.000 in April was terug gebracht. Wij kennen thans uit een mededeeiing van Churchili in het Lagerhuis, de sterkte der bezetting- legers aan den Rijn: 14000 Amerikanen, 16000 Brit ten, 20000 Belgen en 05000 Fransclien. Dat wil zeg. gen, dat het bezettingsleger in die districten 75 pet. bedraagt van het geheele Duitsche ieger, waarmedé het Duitsche nik niet alleen de orde en rust in zijn geheel gebied moet handhaven, doch ook zijn Pool- sche grenzen moet dekken. Maar de cijfers voor de Entente houden nog niet eens rekening met dé troé- pen, die in Sleeswijk en in Silezië staan fen nog veel minder met het feit, dat onmiddellijk achter die occu patietroepen als reserve het geheêlé Fransché légér staat, het Belgische, het Poolsche, het Czechisch, en als tweede ban daarachter het- Engelsche, Italiaansche, Roemoensche en jugoslavische. Foch, die tijdens den oorlog waarlijk niet bang was uitgevallen, schijnt thams te meenen, dat zijn land in gevaar blijft, zoolang het niet over een minstens tie'nvoudige ovenhacht beschikt, een raadsel, waarvan de oplossing niet zeer voor de hand ligt. Thans is echter in San Remo een eilnde gemaakt aan diem veel te grooten invloed der Fransche militairen op den gang van zaken, Het gezond verstand heeft gezegevierd, wat tijd werdl Gaan we nu jna, wat ieor door de nota der Elntente Is' veranderd. In de eerste plaats wordt er met een boos g|ezicht gezegd, dat Duitschland op geen tegemoetkoming be noeft te rekenen, omdat het niet heeft gedaan wat het had moeten doen, maar feitelijk wordt daarmede gezegd, dat, als het er nu toe overgaat het verdrag na te leven, de Entente het iniet al te bar zal maktin en de bepalingen niet al te zeer (naar den lcttér zat opvatten. Dat beteekent, dat de tijd aangebroken is voor een revisie van het in Versailles gestreken vonnis. Maar om de Franschen niet te zeer op hun teeneii te trappen vervolgt de nota dan, dat de Entente er niet aan denkt inbreuk te laten maken op het verdrag en dat zij zelfs als het noodig is nieuwe stuk ken van het Duitsche gebied zal bezetten. Alleein staat er niet bij, wanneer en bij welke Duitsche over- i treding de Entente daartoe zal overgaan en heel het I dreigement is er dus een in de ruimte. Het voornaam, ste der wijzigingen is evenwel de uitnoodigilng tot een conferentie aan Duitschland gericht, waardoor de kan selier als gelijkberechtigde zal kunnen confereerén- mét I de andere regeeringsnoofden over de quaestié dér - schadeloosstelling, de uitvoering van het verdrag in I het algemeen en de economische belangeén van hét 1 Duitsche volk. Op deze conoessie volgt dan weer het dreigementdenk er aan, alleen als je je goed gédraagt, krijg je wat, anders... Het is te begrijpen, dat de Fransche pers het gewicht der nota hoofdzakelijk in de twee dreigementen zoekt j en net doet of dat andere niet is geschreven. 1 Allermerkwaardigst is ^evenwel, dat de Fransche pers er nog niet op heeft gewezen, dat de uitnoodiging om naar Spa te komen heelemaal geen concessie is, I omdat reeds in het verdrag zelf wordt gezegd, dat de vaststelling van de vergoeding alleen zat plaats hebben, nadat Duitschland daarover is gehoord en daL de Duitschers zelf uitdrukkelijk verplicht zijn voor zii pefi een voorstel omtrent het bedrag doen, zich daarover te verstaan met de belanghebbend|fmogend heden Duitschland heeft dus voortaan zijn lot in eigen hand Als het wat gelieft voort te maken met de uitvoering der bepalingen, en niet ïioodeloog talmt, (bijv. door het afleveren van de drie slagschepen in April 1920, ter wijl zii gemakkelijk tien maanden vroeger hadden kunnen zijn gezonden), is er kaïns, dat er weldra betere tijden aanbreken. - Wat dan ook waarlijk tijd wordt... UITKIJK. BESCHIKBAARSTELLING VAN LEVENSMID DELEN. In zijne memorie van antwoord op het 'voorloopig verslag der Tweede Kamer betreffend© hét wétsont- werp lot aanvulling en verhooging vain het tiende hoofd stuk der Staatsbegrooting voor 1920 (beschikbaarstelling van levensmiddelen le halfjaar 1920) deelt de minister van Landbouw enz. mede, dat het ook aanvankelijk in zijn voornemen ligt binnenkort de wittebrood je aar ten af te schaffen. Volstrekte zekerheid "wanneer zulks zal geschieden kan op dit oogeahlik nog niet worden gegevea Mot de rijst heeft de'regeering behoudens hét verstrekken van industrierijst aan fabrikanten van kindermeel geen bemoeienis meer, doordién allé voorraden jen behoeve van zieken gereservéérd, aan de gemeenten zijn verstrekt geworden. De minister deelt de meening ,dat vooral in de steden, waar "velen moeilijk turf kunnen opslaan en de kachels ook niet voor turf zijn Ingericht., een hoe veelheid van 11 eenheden zwarte brandstoffen voor tal van gezinnen ïiiet voldoende is te noemen. De Sigarenfabriek Schagen BLIJVEN SEEDS AANBEVELEN ONDERSTAANDE MERKEN H.H. Wederverkoopers vraagt prijsopgaaf. de verkoopprijzen dezer kaas dadelijk boven de vroe gere maxima stegen en de binneuüandsche handel slechts met moeite zich de noodige hoeveelhedén bé- legen kaas kon verzekeren. Wat betreft de vraag omtrent de door de Regeering thans gevoerde uitvoerpolitiek, zij opgemerkt, dat deze staat in heit teeken van 'het zooveel mogelijk vrij. laten van den uitvoer. Een algeheele opheffing van crisisbepalingen ten opzichte van melk en zuivel acht de minister echter niet aangeradenmet name is handhaving noodig van het verbod om melk tot be paalde melkproducten te verwerken, ten einde té voorkomen, dat voor de groote steden een tekort aan consumptiemelk ontstaat. Echter streeft de minister naar een regeling in overleg met belanghebbdhdên, die producenten en handelaren zoo weinig mogelijk drukt. Hel is ook ten volle de opvatting van den minister, j dat de wet van 3 Augustus 1914 en het Kon. Besl. van 26 October 1914 nooit de bedoeling hebben ge. had om een met de crisis niet ih verhand staand doel te. bereiken en bijv. de kaasbereidors té dwingén zich bij een kaascontrodestation onder Rijks toezicht aan te sluiten, Evenwel zijn de beschikkingen van 12 en 17 Septemer j.1., volgens welke is bepaald, dat, met ingang van een nader te bepalen tijdstip, alleein kaas va n een R ij ksc o riirol emveirk voor zien zal mogen worden uitgevoerd, met deze opvatting allerminst in strijd. Intusschen wenscht de minister wel mede te de©lén dat het zijn voornemen is 'te bevorderen, dat ook (na de crisisperiode alleen gecontroleerde kaas zal wor den uitgevoerd. Een daartoe strekkend ontwerp zal hoopt hij, de Kamer binnen niet te la'ngen tijd be reiken. De minister meent, dat het een zéér groot voordeel bij de behandeling van het bedoelde wejtsont- wer p'zal blijken te zijn, dat mien dan kaïn oordeelen op grond der ervarmg .opgedaan tijdens de periode. steenkolen-positie is-evenwel nog vain. dien aard, dal aan' verhooging der rantsoien'en thans niet kan worden gedacht. Tot een tegemoetkoming aaan de groen te nzouters is aanleiding gevonden uit hoofde van het feit, dat ook de regeering eigenaresse was van een niet onaanzienlijke hoeveelheid gezoutén groén- ten, waarbij bij sterke prijsdaling ernstige verliezen geleden zouden worden. In Februari 1919 heeft daarom de minister aan de betrokken erisisorganisaties opgedragen eene overéén komst met de drie bestaande zoutersvereenigingeji te sluiten, krachtens welke de regeering zich verbond bu van overheidswege goedgekeurde verkoopen aan den eigenaar het verschil te vergoeden, tusschen dén overeengekomen eenheidsprijs en dein' door hém bé- dongen- verkoopsprijs, met dien verstande, dat iln to taal tan hoogste f 1.000000 aan bijslag werd beschik baar gesteld. Aldus had de regeering het in de hand verkoopen in paniekstemming te voorkomen. Door de inmiddels steeds ongunstiger geworden omstandighe den, is het bedrag van f l.OÖQ.OOO ten volle uitga, keerd moetien worden. Het is juist dat de Verliezen op de peulvruchten van den oogst 1915/J916 voor rekening vain het graan- bednjf zijn genomen; zulks is geschied in overleg niet den minister van Financiën. In het Voorloopig Verslag komen voorts een aantal opmerkingen voor met betrekking tot de kaaspo sitie van dit oogenblik. Alvorens lot de be antwoording daarvan over te gaan, geeft de minister een uiteenzetting omtrent de omstandigheden, die tot den tegenwoordigen toestand hebben geleid. De minister vertrouwt, dat het na deze uiteenzetting duidelijk zal, zijn, dat niet ten gevolge van door de Regeering gemaakte regelingen of van in overleg mét regeeringspersonen- getroffen prijsbepalingen belang hebbenden in hunlne verwaohtingen zijn teleurgesteld, De minister is niet bereid te voldoen aan liet blij kens het Voorloopig Verslag door eenige leden geuit© verzoek, om de voorraden kaas, door exporteurs in ruil voor het "recht op export voor he t binnenlandsch verbruik opgelegd, tegen de gestelde maximumprij zen over te nemen of den houders dezer kaas ©éin schadevergoeding uit te keeren. Intusschen erkeint dé minister, dat afgescheiden van de kwestie der schade loosstelling bevordering van den uitvoer vain zuivel producten in het algemeen belang (noodig is en dat, ten deze door credietverschaffing van overheidswege, nelpend kan worden opgetreden. De milnister is dan ook reeds in deze richting werkzaam geweest, als gevolg waarvan binnenkort naar Duitschland voor ruim f2.500.000 kaasden voor f 3.000;000 melkpoeder en gecondenseerde melk zal worden uitgevoerd. Hierbn mag niet uit het oog verloren worden, dat er ook buiten het crediet om op belangrijke schaal kaas wordt uitgevoerd; er is bijv. van 3 October 1919 tot 31 Maart jl. ruim 11.000.000 Kg kaas uitgevoerd geworden. De toestand is op verre na niet zóo on gunstig als geschetst wordt. Dit blijkt voorts wel hier uit ,dat na het opheffen van die maximumprijzen voor kaas van den z.g. verplichten opleg op 1 April j.1, waarin 'bij wijze van crisismaatregel is bepaald, dat alleen gecontroleerde kaas kan worden uitgevoerd. Ook de minister erkent de mogelijkheid, dat houders van kaas belangrijke bedragen verloren hebben; hij. ontkent evenwel ten stelligste, dat zulks zou geschied zijn „door de kaaspolitiek der Regeering." VERKEER MET VRACHTAUTO'S, Vain verschillende gemeenten ontvangt de directie van de Vereend ging van iN ed erlandsch e Gemeenten in - den laatsten tijd aanvragen voor verordeningen, waarin bepalingen zijn opgenomen betreffende het rijden met zware vrachtauto's. In verband hiermede 'brengt zij ter kennis 'van de leden dat, niaar de di rectie vernam, bij het departement van waterstaat wórdt overwogen, om voor het verkeer met zware vrachtauto's (bijzondere voorschriften in het leven te roepen. Voor die voorbereiding van deze voor schriften i.s een speciale commissie ingesteld. DE GEMEENTEN EN DE L. O.-WET. Als uitvloeisel der buitengewone algemeens ver gadering der Ver. van Ned. Gemeenten is aan de Ministers van Onderwijs, van Binnenliandsche Za ken en van Financiën een schrijven gericht, waar in uitdrukking wórdt gegeven aan de teleurstelling waarmede de vergadering heeft keennis genomen van de Memorie van Antwoord op het Voorloopig Verslag over het Wetsontwerp tot regeling van het L. O., waaruit blijkt, dat de Minister van Onder wijs niet geneigd is een kostenverdeeling van het L. O. tot stand te brengen, waailbij deze kosten grootendeels ten liafete van het Rijk worden geno men. Er wordt op gewezen, dat de verouderde rege ling der finanoieele verhouding tusschen rijk én ge meenten er noodzakelijk toe moet leiden, dat de <ge- meentefinanciën meer en meer worden ontwricht en dat een verbetering in deze regeling alleen zal kun nen worden gevonden, wanneer de kosten van aan gelegenheden van algemeen rijksbelang nagenoeg geheel door het Rijk warden gedragen. De verwach ting wordt daarom uitgesproken, dat het Wetsont werp' alsnog zal worden gewijzigd in den geest als is aangegeven in het adres der Vereeniging aan de Twéede Kamer v.an 24 November j.1. HET EINDE VAN HET HAVEN CONFLICT. In de „Zeepost", orgaan van de scheepvaart en het lassur anti e wez en, schrijft de heer O. K(amer- lingh) O(nnes) ondier het opschrift: „JMe millioen armer": „'De arbeid heeft meer dan anderhalf millioen in geboet, en stellig hebben de extra -kosten voor het kapitaal niet minder bedragen. -Na tien weken is het einde nauwelijks als oplossing te betitelen, wat zal dan de toekomst zijn? Dat de gemeenschap aan stonds weer drie millioen armer in nog gtrootere verbittering een hieuw conflict te gemoet zal gaan? Het verdient toch overweging dunkt mij, om zulks te verhoeden. Met de allergrootste moeite is voor stichtingen in het algemeen belang geld te vinden, tal van genootschappen, die de ergste kwalen on zer maatschappij trachten te genezen, bedelen dag aan dag. om geld en alleen door misverstand wor den o-p deze wijze mililioenen weggesmeten. Gold het verlies alleen strijdlkassen of reserves, die voor de welvaart als verloren, -moesten worden (beschouwd, dan 'konden de cijfers ons onverschilliger laten. Het droevige echter is, dat de welvaart dergelijke be dragen -juist in zoo dringende mate behoeft. Het verlies, dat voor het kapitaal uit dergelijke conflicten voortvloeit, is van dadelijken invloed op tal van beschikkingen waarmede het algemeen be lang gediend kon worden. 'Het verlies voor den ar beid. betreft niet alleen de strijdkassen, het gaat veel dieper, omcfat het honderden gezinnen dwingt, zich in schulden te steken. Op de ongewenschte ver houdingen uit zulke .toestanden geboren, behoeven wij niet in bijzonderheden licht te doen vallen. Men kan odk volstaan met'te zeggen, dat het droevig is; het eenige dat men moet zeggen is, dat het in de toekomst moet worden voorkomen. Het zoeken naar de middelen mag ons niet met rust laten. 'En wanneer de natuurlijke oplossing: het inzicht, dat gelijkwaardige partijen zijn aangewezen op overleg, door verregaande verbittering geen vat heeft op bei-den, dan zal het tijd worden voor de hóógste au toriteit om in ieder geschil beide partijen te ver plichten eene gelijke uitkeering te doen voor een door iedere partij zelve erkend noodlijdend alge meen belang. Er Wordt dan ten minste uit ieder conflict iets goeds geboren1.' HET CONFLICT IN HET TRANSPORTBEDRIJF. Naar. wij vernemen, hebben de Nederlandsche Fe deratie en de Centrale Bond van Transportarbeiders bericht ontvangen, dat de boycot van Nederland sche schepen in het buitenland spoedig mogelijk heden reeds opgeheven zal worden. Echter zal deze boycot voortduren voor de Nederlandsche Stoomboot-Maatschappij te Amsterdam, zoolang deze maatschappij haar poorten nog voor de sta kers gesloten houdt. Gelijk men weet, wil de Hol- l'andsche Stoomboot-Maatschappij niet. eerder per soneel aannemen, voordat de boycot geëindigd is. NA DE TRANSPORTSTAKING. Uit Rotterdam; 20 April. De Ned. Federatie vairt Transportarbeiders verspreidt heden in de haven een manifest met het opschrift: „'Niet aan den kqt- ting". „De scherpslijpers der Scheepvaartvereenigingen Noord en Zuid", aldus v-angt het manifest aan - „zullen zich niet op hun gemak Voelen over de wijze, waarop de havenarbeiders en zeeliedenorga.nisa.ti es aan de staking een einde hebben gemaakt. Daarom hebben zij een manifest verspreid' met geen ander doel, dan om de leden der organisaties tegen hun besturen op te zetten en hen te noodzaken op de voorwaarden der Werkgevers een collectieve arbeids overeenkomst af te sluiten. Op de door de werk gevers gestelde voorwaarden kan echter onmoge lijk een collectieve arbeidesovereenkomst voor den tijd van meer dan 1 jaar worden aangegaan. De besturen der havenarbeiders en zeeliedenorga nisaties hebben getoond, tot de uiterste concessies bereid te zijn en wel door een collectieve arbeids overeenkomst te wallen aanvoeren op de grond slagen van f7.50 per dag -voor havenarbeiders en een gage voor de matrozen van 15 per imaan-d voor de zeelieden uit te betalen tegen den koers van den dag. Deze van arbeiderszijde zeer ver -tegemoet komende voorstellen zijn door ,de werkgevers hoog hartig afgewezen". Het manifest toont vervolgen® aan, dat de werk gevers geen bevredigende oplossing .hébben gewild. Zij wilden de volledige onderwerping der arbeiders in het eerstvolgende jaar. -Elke'daad-werkelijke po ging der betrokken arbeiders om meer .loon te krij gen den kop in te drukken, dat is toch wel hot on mogelijke gevergd.. Zeker, wij hadden het collectief contract kunnen aanvaarden met de gedachte: „wij beschouwen het bij gelegenheid toch als scheurpa^- pier", en dit eou werkelijk niet 7joo moeilijk zijn ge weest. Immers, wiarnneer roovers ieman)d het rnes op de keel zetten om al zijn geld. beschikbaar te stel len, en hij weet deceh rooverA den volgenden dag dit geld weer afhandig: te maken, 'dan heeft hij groot gelijk al» hij zich niet aan de afgelegde ver klaring houdt. Als ge dan oogenhlikkelljk ayi het werk moet, be sluit het manifest, tegen het oude loon, dan raden wij U ernstig aan Uw arbeidsprestatie darmede kt overeenstemming te brengen. Voor weinig loon be hoeft n-iet veel arbeid te worden afgeleverd, wijl de werkgevers de arbeiders een niet zoodanig bestaam toekennen, waaruit de Individueele arbeider de kracht kan putten, om zijh arbeid in dienst Van de gemeenschap té stellen. DE WACHTGELDERS. In het voorloopig verslag vtam de Tweede Kamer ^treffende -het ontwerp der 1, o.-wet is de wensch ken/baar gemaakt te bevorderen, dat bij vookom end e vacatures de gemeenteraden in de eerste plaats onderwijzers, die wachtgeld genieten, zullen benoe men. De minister vian onderwijs heeft thans aan de gemeentebesturen, medegedeeld, dat ook hij lier- plaatsing van wachtgelders, die voor een nieuwe be trekking geschikt zijn, van zoo groot belang aóht, dat hij in. de M. v. A. heeft toegezegd, maatregelen in dien zin te zullen nemen en op ernstige mede werking hij hén en het schooltoezicht te zullen aan dringen. Ter uitvoering vain dat voornemen heeft de mi nister aan de gemeentebesturen een lijst van wacht gelders toegezonden, bevattende enkele inlichtingen o.a. omtrent hun leeftijd', Jaiatste standplaats, laatst genoten jaarwedde en tegenwoordige woonplaats. De distmets- en arTondt&sementsschoolopzien'ers, in wier ressort de wachtgelders laatstelijk werkzaam zijn. geweest, zullen, zoo geeft de minister te ken nen voor zoover dócnlijk ongetwijfeld bereid zijn alle verdere inlichltingen te verschaffen, welke kunnen dienen voor do beoordeeling of deze per sonen voor benoeming in. aanmerking kunnen ko men, hetzij rechtstreeks, hetzij door tusschenkomst van den schoolopziener tot wiens ambtsgebied de gemeente behoort. De minister roept de ernstige medewerking van de gemeentebesturen in om te bevorderen, dat bij voor komende vacatures in hunne gemeente in de eerste plaats, voor zooveel mogelijk, wachtgelders zullen worden benoemd. OUDKARSPEL. Door het gemeentebestuur zijn een tiental werké" loo-zen aan het werk gezet, voor uitbreiding van bd kerkhof, j

Schager Courant | 1920 | | pagina 1