ociner Lourani „ADJUTM CAPENOR" De Jonge MII SPENENZALF Telegraaf. „Domino", „FUIMBEAII" Ier dekking staan. Vitrages en Alloverneis. J. H. SCHENE. Fotografie maalt Foto's aan huis. Witte Stalschelpen, SpenenzaDlTWl", JET GROENE KRUIS", H.WEIJLAND, Breezand Simplex Motorrijwiel, Nog één Landrol een flinke Dienstbode, De dingen om ons heen. SfaaUer dekking De Vos-Hackney hengst Schagerbrug. A. Bakker. staat ter dekking beschikbaar WILLEM II. K. ACKEMA, H. H. Veehouders! Blatchford's Kalvermeel. Broodbakkerij, Prima wollen kleurechte KARPETTEN en L00PERS. Linoleum en Vloerzeil. Angora Taf elkleeden in alle kleuren Fa.W. D. Niestadf Zn., een Dienstbode, Onderlinge Brandwaan-Maatschappij DE JONG Co. VASELINE Centraal Drogist Mantels, Mantelcostuums, Costuiimrokken, Heeren- en Jongeheerenkleeding, Veecastreerder. prima wit Hooi, Hooi en Sfroo, Zaterdag 8 Mei 1920. ti3sle Jaargang No. 6615. DERDE BLAD. Reclames. MOEDELOOSHEID bij S.ltlEKSÏÏKER, Koegras 40 Stamboek- en Premiebengst K. KATElt, Slikkerdijk Wierlngerwaard. zal IEDEREN DONDERDAGMORGEN te Schagen bij G.' PLEVIER Staat ter dekking: In hel „wapen van de ZIJPE", Ie Schagerbrug, DEKGELD f 16. Op de plaals „HUNUtREN" bij J. v. d. HAM, van GEBRs. GRONEMAN. De goedgekearde Stier Ter dekking beschikbaar: bij Jn. Slikk er Rz., te SCHAGEN Donderdags 8-4 uur Mei hel oog op Hemel vaartsdag zal inplaats van 13 Mei den 12en Mei spreekuur worden gehou den. Kalveren en Biggen P. DEKKER Jr., een in werking zijnde G. SCHOORL Pz. Groote sorteering nieuwe Schagen Als Correspondent van de te Amslerdam, A. SLEUTEL, 00 cent per kleine bus. fl.10 per groote bos. fl.- per,.'la kilo bos. 70 ct.per'|2 kilo nitgewogen. Hoogzifde E10 Schagen. Mn. KOOZING, Schagerbrug. TE KOOP: C. BRAMMER, gebruikte Rijwielen, P. AIJ Co. Koihorn. Er is wel eens spottend gezegd, dat wanneer mejn met de een of andere moeilijkheid geen raad wééf, er fluks een commissie wordt benoemd' en in öni vieelbecommissied landje spreekt men zelfs ietwat sma. deliik yan een kapstok, als men 'n commissie bedoelt. Als het waar is, dat een commissie een moeiliikheid beteekent, zooals een schip op strand een bakein. op zee is, ziin er vele moeilijkheden in de weréld. Want nooit is het getal commissies die. de zaken van net oude Europa zullen regelen, zoo talrijk ge weest als heden het geval is. Alleen pp economisch gebied tellen wij er reeds minstens ,n<egen. De commissie voor schadevergoeding, die voor herstel, de economische conferentie m. Spa die in Panjs, die in Brussel, die in Geneve, die iln Frankfort, die in Londen en die in New York. Misschien ^vergeten wii er £en paar en zeer waarschijnlijk behoort de conferentie in Kopiönhagen waar Letwinow zoogenaamd over kri] gsgevangeneln^ doch metterdaad over het herstel der economische betrekkingen tusschen SovietJFtusland en de anderé naties onderhandelt, er ook biigeteld te worden. Al die conferenties en commissies hebben één pL gemeen doel: goed! te maken, wat de oorlog in den war stuurde, te repareeren wat nog Voor reparatie vatbaar is en iets in de plaats te stellen van wa;t onherstelbaar ,werd vernietigd. Dit is niet gemakkelijk en alleen de allerbeste krachten kunnten hopen ier iets goeds van terecht te brengen. Vandaar dat het bespottelijk is, in een tijd waarin de allerhoogste zuinigheid en spaarzaamheid, het meept economisch gebruik van alle productieve krachten ge boden is, zoo uiterst oneconomisch om te gaan met de 'kupde en weienschap en het doorzicht der aller beste krachten. Waarvan er toch al zoo weinig zijn. EienJ tpnkele commissie van zeg drie afgevaardigdein uit /elk land, maar dan die drie ook de allervoor, treffelijks te, zou veel beter werk kunnen levérén, data de acht of tien verschillende lichamen die nu bezig zijn. Want het spreekt, dat geen enkel la'ad over genoegzame eerste rangs krachten beschikt om in al die commissies en conferenties behoorlijk te zijn vertegenwoordigd. Vandaar dan ook dat het resultaat van alle bespre kingen in al die lichamen steeds hetzelfde is: algej- meenheden, die zoolang worden herhaald, dat het grootste kuiken ze uit net hoofd kent: verhooging der productie, intensiever werken en spaarzaamheid. Het is opperbest. Die dingen zi]n noodig. Doch heeft men daar één, laat staan tien commissies voor noodig? Zou er iemand zijn, die niet. zelf inziet, dat hij harder moet werken, meer moet verdienen, mindér moet pitgeven, wanneer hij er piet zijn tegenwoordig) inkomen niet komt en steeds dieper iin de schuldejn geraakt? Wat heeft de wereld aan deze vanzelfsheden Dé eentoo quae»tie li, hoe men ml komwn tot d« uit voering van deze fraaie raadgevingen, die minder raadgeving zijn, dan wel het probleem zelf, dat moet .worden opgelost. Want als er meer en beter geproduceerd1 en min der uitgegeven wordt, is het probleem geen probleém meer en zoolang men blijft uitgeven naar \isks en rechts yoor allerlei dingen zonder beteek en is voor de productie, zoolang men de productie opzetteliik laag boudt, blijft het gevaar acuut en wordt het zelfs aanhoudend grooter. Wat baat het of een commissie zegt, dat land A al leen yan den ondergang kan worden gered, wanneer het steenkolen knigt voor de hervatting zijner aiivver heid, wanneer de mijnwerkers, die voor die kolen neb ben te zorgen, om de andere week, dan onder dit, dan onder dat voorwendsel het werk neerleggen? Er zijn artikelen, handelswaren, waaraan gebrek bestaat. Zeer zeker. Er zijn dingen, die tijdens deto oorlog niet werden voortgebracht omdat alle han den en machines bezig waren voor iets anders, dat bdangriiker was of leek. Er zijn ook' producten waar-; van in oen oorlog zóóveel is gebruikt en verbruikt, dat er thans een tekort aan is. Toegegeven. Maar de hoe- veelheid steenkolen is ongeveer dezélfdé géblévén. Mén heeft allerlei berekeningen gemaakt omtrent dé hoé veelheid kolen, die zich nog in de mijnen bevindt ew zelfs de allergunstigste raming spreekt nog van een tijdperk van drie eeuwen, alvorens die voorraad der thans bekende mijnen bij verhoogd intensief kolen- gebruik uitgeput zou kunnen geraken. Zelfs wanneer dus tijdens den oorlog het driedubbele van normale jaren zou zijn verbruikt, zou de voorraad toch nog maar met een ex tra .procent of zoo zijn afgenomen. Er is genoeg. Maar geen land heeft wat. Ieder zit er om verleden, en dagelijks slaan zij, dié nog wat voorraad hebben hun prijzen op, omdat de loonein zoo stijgen. Aannemend, dat de exploitatiekosten, de belastingen, de transporten, alle hooger zijn, dan is in den zoo sterk verhoogden prijs dit alles toch zeker gecalculeerd en zou men mogen verwachten, dat dan tenminste de voorraden, die men noodig heeft, er zouden komein Doch daaraan hapert het iin elk, opzicht. Die landen der Donaumonarchie, die vroeger uit eigen productie hun. kolenverbruik dekten, hebben nu plotseling tekort, hoewel de behoefte, wegens het uit anderén hoofdé stilliggen, van vele hunner industrieën toch zeker niet. grooter is dan vroeger. Tot zelfs uit Zuid_Afrika moesten steenkolen naar Europa komen. Dit alles is onnoodig als er maar gewerkt wordt en al herhalen nu alle commissies en conferenties dage lijks in alle toonaarden omhoog de productie l als men hen laat praten, helpt hun goede raad geen zier. -Kun nen de neeren veel beter wat anders bijv. iéts productiefs gaan verrichten. Met hun anderen raad gaat het al precies eender wees spaarzaam I Alwefer 1s de raad goed. Maar elk land heeft [nog altoos een enorm budget voor leger en vloot, voor materiaal van allerlei soort, dat als die plechtige verklaringen in de Spiegelzaal van Versailles iets be-~ teekenen 'nooit noodig zal zijïi. En de volkeren zelf denken ook niet over sparen. Nooit was de weelde zoo opgeschroefd als heden ten dage. Genotmiddelen van allerlei soort, luxe voorwierpen, amusementen zijn op nep J09UI 8ou 'uaSa-jseS slud ui ui-ioua prijs steeg het gebruik, dat men er van maakt. Wij misgunnen niemand zijn sport, maar waartoe het inoodig is, dat het getal automobielen en motorfietsen dage. lijks toeneemt, dat personen die niets te doen hebbén dan van hun huis naar een bureau, en sociteit^of een concert te gaan', dit per auto moeten doen, 1'n.plaats van per tram, ontgaat ons. Waarom hoofdambtena ren zoo goed als allemaal en overal over auto's be schikken, zonder dat hun werk van diein aard is. dat zij voortdurend snel en over groote afstanden hebben t* verpliauen, 1» even een» oen raadsel. Eén, wtarvan de allereenigste oplossing Is, dat het zoo deftig staat en een collega elders ook een „wagen" hééft. Voor den oorlog toiein ahes goedkoop was dacht men er niet aan. Nu is het normaal. Wordt de manj die niet automobielt voor genoegen of in de uitoefening van zijn ambt of Beroep" bijna niet yoor vol aangezien. Loonsopdnjving ver buiten rede lijke grenzen, „meedoen", niet wiileln achterstaan bi] leen ander, snel bevredigde jalouzie op njkwordeirs, dat alles maakt, dat de heele wereld boven zijn stand leeft En goeddeels boven zijn inkomen. Met alle gevolgen van dien, voor Staten zoowel als voor De commissies .zeggenweest spaarzaam] 1 En de wereld endosseert dat gebod steeds maar aan zijn buurman. Wees jij dan toch zuinig i, zegt A tot B en B tot G. Maar A inoch B denkt leprpaijj zichzelf iete te ontzeggen. En het eind is de catastrophej voor particulieren! zoogoed als voor Staten.^ UITKIJK, EEN DER VERSCHIJNSELEN. Een ernstig verschijnsel bij nieraaindoeuing Is moe deloosheid, omdat het dientengevolge lastigervalt om alle aniderie verschijnselen te boven te komdn. Gij doet meer kwaad dan goed door bij de pakken neer te zitten en u zorgen te maketn. Maakt in plaals daarvan een wandeling en neemt een opgewekt, flink besluit. Zegt tot uzelf: „Ik weet door mijn rugpijn» loomheid en urinestooi*niss>en, dat mijln nieren ver zwakt zijn „maar ik zal de gewoonten veranderen, die er nadeelig voor zijn." Vermijdt laat naar bed gaan zware maaltijden en onnoodige prikkels, en begint eenvoudiger te leven. Dat is een verstandige, geschikte leefwijze voor uw gezondheid, die veel zal bijdragen tot het genazen van nierverschijnsialen als rheumatiek, steeln, ischias, nieijgruis, nier. of blaasontsteking, rugpijln, spit en urinekwalen. Foster's Rugpijn Nieren Pillen zullen u helpen om gezond te worden. Zij versterken en heelen dé nié- ren, geven verzachting aan de urinewegen,, en. wek ken de nieren op tot haar taak om het urinezuur en de vloeibare onzuiverheden uit het bloed te filtreérén. Foster's Pillen werken niet op de ingewanden. Zelfs gevorderde gevallen vannierzwakte zwichten dikwnls voor een voorzichtige verandering in gewoon ten en tijdelijke behandeling» met Foster's Rugpijn Nieren Pillen. En als gij weder gezond zijt, houdt u dan aan matigheid, opgewektheid en de noodige lichaamsbe weging om gezond te blijven, maar vergeet ook niet een woord van lof voor het geneesmiddel ,dat u genas. Overtuigt u, dat de juiste naamFoster's Rugpijn :Nieren Pillen ien de nandteekening vain James Foe ter op het etiket voorkomen. Dit behoedt u yoor na- maak. Dee chte zijn te Schagen verkrijgbaar bn Gebr. Rotgans a f 1.75 p. doos of I 10 p., zes doozen GEMEENTE NQORDSCHARWOUDE. Ingeschreven over de maand April 1920. GeborenJohan, zoon van Gerrit Deuekamp en van Hendrika Kierebrink. Dieuwertje Aafje. doch ter van Pieter Deutekom en van Judith Berkhout Alida Cornelia, dochter van Gerardus Theodorus van dor Vliet en van Johanna Christina Cornelia. Kooij- man. Trijntje, dochter van Arie Ootjers en vain Neel- tje Kostelijk Cornelis, zoon van Willem Duderink en van Agnes B er trant. Willem, zooin van Johannes Henselmans en van Joha'nna Louisa Beemsterboer Cornelis Johannes, zoon vain Jacob Bakkum en vain Uraul» Oudeman. Ondertrouwd: Dirk Swager en Ma art je Kuiper. Si- mon Kaan en Cornelia Opperdoes. Hendrik Petrus Gerardus Bakker en Adriana Antoinette van Dijk, Getrouwd: Passchier Groot, weduwnaar van Cor nelia Aberkrom en Elisabeth Maria Riet Maarten Visser en Trijntje Butter. Dirk Swager en Haartje Kuiper. Overleden: Jacob Hoek, oud 62 jaren, Nicolaas Spaans, oud 12 maanden. Johan|oa Maria Tehres, echt- ganoote van Jan Huigen, oud 68 jaren. Aaltje Kok, wed. van Nicolaas van 'Velzen, oud 72 jaren. GEMEENTE HJ3BRHUSOWAARD» Ingeschreven over de maand April 1920. Geboren: Agnes Anna Calharilna, dochter van Pe- :trus Johannes Entius en van Llisabeth Bos. Paulus Anthonius, zoon van Aluthonius Groot du van Maria Oudeman. Leonardus Hermanus, zoon ~valn Leonar- dus Adrianus van Montfoort en van Elisabeth Roest. Cornelia Johanna, dochter van Cornelis Oudhuis en van Alida Heddes. Petxonella, dochter van Jacob Berk hout en van Niesje de Boer. Jacobus, zoon van Aiuto- nius Franciscus Muilehoom en van Agatha vain Schagen. Clara, dochter van Arie Groenveld en van Maria Bakker. Jacobus Adrianus Gerardus ,zoon van Nico laas Weed en van Peitronella Strooper. Rommert. zoon van Kornelis Polsma en vanHutje Talsma. Pietrus, zoon van Pieter Stoop en yan Johaüna Pronk. Cor nelia, dochter van Jan Kooij jen van .Cornelia Net- tinga. Petrus Johannes ,zoon van Nicolaas Ursem en van Antje Groot. Petrus .zoon van Johannes Oud huis en van Neeltje de Boer. Pieter Dina. dochtejr van Anna van der Zaag en. van Antje Stuursma. Engelberlha Cornelia, dochter van Jan Dekker en van Cornelia Oudhuis. Jacobus Simon, zoon van Arie Pancras en van Neeltje de Groot. Anna Athania, dochter van Cornelis Raadscbelders en van Anna Penning de Vries. Amlna Maria, dochter van Arie van Langen en Antje Dekker. Adrianus* zoon van Johannes Ottenbros en van Neeltje Tamis. Overleden: Hendrikus Petrus de Wildt, oud 5 maanden, zoon van Petrus Leonardus de Wildt en van Maria Dekker. Levenloos aangegeven kindi van Manus Korver en van Neeltje Heggelaar, Ondertrouwd: Dirk de Boer ien Maria Beeirse, beL den alhier. Arie Vlaming van Ursem en Aagje Blee- ker, alhier. Pieter Beerepoot van Blokker en Aga tha Catharina Schilder, alhier. Klaas Vethaak, vin Oterleek ien Aagje Bakker, alhier. Cornelis Spaans, van Averihorn en Trijntje Bakkier, alhier. Pieter de Boer en Joha'nna Schilder, heiden alhier. Reins Rezel- man van Nieuwe Niedorp en Trijntje Molenaar, alhier. Dirk Dekker, van Harenkarspel en Geertruida Ktiu ver., alhier. Jacob Huberts, van Wognum en Catha rina 'Agnes Geertruida Entius, alhier. Klaas Mink vain Wannenhuizein en Gornelia IVIidnes, alhier. Willem Kos ,van Harenkarspel en Anjna Bleeker, alhier. Getrouwd: Arie Vlaming en Aagje Bleeker. Nico laas Broertjes en Sijtje Oly. Adrianus Bruin en Anna Beers. Dirk de 3oer en Maria Beerse. Pieter Bééré- poot en Agatha Catharina Schilder. Klaas Vethaakc en Aagje Bakker. Cornelis Spaans en Tnj'ntje Bak ker. Pieter de Boer en Johanna Schilder. Rens Re- zelman en Trijntje Molenaar. GEMEENTE CALLANTSOOG. Ingeschreven over April 1920. Geboren-: Anna, dochter van Gerrit Zwaatn en Aal" tje van der Werf. Nicolaas, zoon van Cornelis Baken en Klaasje van den Berg Ondertrouwd: Dirk Brommer. 25 jaar, te Zijpe en Neeltje Hollander 21 jaar, alnier. Gerrit Kater, 27 jaar, te Zijpe en Trijntje ten Boekei 26 jaar, alhier. GehuwdNicolaas Jan Zeeman, 24 jaar, te Zijpe en G uurtje Kruis veld, oud 23 jaar, alhier. Dirk Brom mer, 25 jaar, te Zijpe, en Neeltje Hollander, 21 jaar. alhier. OverledenGerfof, 4 jaar, zoon van Reinder Keulen en Sijbrandje Johannis. de donkerbruine Oldenburgër Stamboek en Premiehengst: Bekroond als extra Tuig- en Bouwpaard. In de jaren 1914 met f 200. 1915 met f200, 1916 met f200 en 19i7 met f 200, tegen f IS.- dekgeld, mei I I.— voor slamboek. De donkerbruine preferent ver klaarde zal eiken Dinsdag en Zaterdag van- al 20 April Ier dekking slaan bil O. SCHOORL Pz. de zwa?e Anglo Normandische Stamboek-Hengst D I bekend door zijn makheid, zoowel voor landbouw- als voor rijtuigpaard. Aanbevelend, Zwinweg Anna Paulowna tegen een DEKGELD van f 41.—, de met f 200.bekroonde 3-jarige Belgische Vos Stamboekhengst Merries die verworpen hebben worden niet toegelaten. Om teleurstelling te voorkomen is het gewenscht merries van te voren op te geven, daar er slechts een beperkt aantal wordt toege laten. TE KCOP, voor billijke!} prijs: Opbrengst Moeder op 2-jarigen leeftijd 5120 K.G. melk met 3.34 0/„ ▼•t, by D. WIT S». to Haasbrook. GR00TE SLOOT, 0U0ESLUIS. Tandtechnlkor, - ZAANDAM, houdt spreekuur voor het plaatsen van Kunsttan den, Kronen en Brugwerk. Pljnlooze operatieve behande ling wordt door Tandart» uitge voerd. Adres: Den heer ROGGEVEEN, Café ,,'t Oude Slot", Schagen. Fok eg mes) uw met 't Is weder Verkrijgbaar bij SCHAGERBRUG. UIT DE HAND TE KOOP: bij T BLAAUBOER, Verlengde Meerweg, Breezand. Overal Ie ombieden. wegens ruimen voorraad A fl.— per H.L., franco Schagen, Scha gerbrug en 't Zand, bij ADR. VOS J. Ax., Cailantsoog. GEVRAAGD: wegens huwelijk der tegenwoor dige, bij M. C. DE GRAAF, Boer- mansweg, Anna Paulowna. beveelt ondergeteekende zich be leefd aan voor het sluiten van brandverzekering op roerende en onroerende goederen. In Assurantiën, Schagen. in de bekende goede kwaliteit, speciaal voor tongblaarkoeien, f 110 per doos. om mee te melken, voorkomt zeere spenen, Hiervoor bussen meebrengen. alles naar maat. Aanbevelend, Tevens verzekering tegen rl^co van castreeren. de aangehouden 1-jarige STIER Opbr. der Moeder op 2-jarigen leeftijd 3395 K.G. melk, vet 3.48%. Hersteld van de tongblaar, bij D. BLAAUBOER, Meeldijk, Barsin- gerhorn. TE KOOP: Klaverhool, Turlsirooisel, Slroo, en Eiken brandhout, bij Laagzijde - SCHAGEN. TE KOOP: wegens gezond heidsredenen, een in goeden staat verkeerend 3'/i P.K. en eenige waaronder een damesrijwiel, bij ANTH. BORST, Zwarteweg, Breezand. voor billijken prijs. Adres P. W, KWANTES, Sme derij, Schagerbrug. TE KOOPr geperst in balen en los,, bij Ook verkrijgbaar bij H. G. KROON, Nieuwe Weg, Anna Paulowna. Terstond gevraagd: bij Jn. DE WIT, St. Maartensvlot- brug. Wegens huwelijk een gevraagd. Melken geen vereischte, tegen hoog loon, bij Wed. G. BËETS, De Rijp.

Schager Courant | 1920 | | pagina 9