Het Hoogheemraadscliap Noordhollands Noorderkwartier. ATTENTIE I Binnenlandsch Nieuws. Plaatselijk Nieuws. Bekendmakingen. Het was in de zitting van 21 Mei 1910, dat de Staten van de Provincie Noordholland bij' de eind stemming met 48 tegen 0 stemmen besloten tot op richting van het Hoogheemraadschap Noordhol lands Noorderkwartier. Het beginsel dat ten grondslag lag aan het in het leven roepen van dit lichaam was ongetwijfeld het voelen van de noodzakelijkheid, om meer eenheid van beheer ie krijgen in de verdediging van Noord- holland tegen de zee en door die eenheid een dege lijker en meer afdoende wijze van verzorging en toezicht. Dat "was een gevoelde behoefte die niet dagtee- kende van vandaag of gister, maar reeds lang zich had geopenbaard in woord en geschrift, maar die •door de groote overstrooming in Januari 1916 ster ker dan ooit naar voren' werd gedrongen, De ramp die toen Noordholland had getroffen, stelde onweerstaanbaar den eisch: er moet verandering komen, meer eenheid in beheer en toe zicht is onafwijsbaar. x En eigenaardig ls het wel, dat in de oprichting van dit nieuwe Hoogheemraadschap als 't ware weer leven kreeg het vroegere beginsel dat wij in den jare 1250 zagen gehuldigd, en de geschiedenis zich dus weer herhaalde. Als toen een polder die tegen, den Westfrieschendijk werd aangedijkt, zijn zeedijk had gebracht op dezelfde hoogte als die van het andere gedeelte, dan werd hij in de algemoene verhoefslagingi opgenomen en daardoor de lasten pondspondsgewijze verdeeld. In den Graventijd is dat o.i. zoo juiste standpunt verlaten en kwam het beroemde (beroerde) woord als stelregel: Wie water deert, die water keert. Zooals gezegd, thans is met de instelling van dit nieuwe Hoogheemraadschap de groote algemeene saamhoorigheid weer begrepen, en in praktijk ge bracht. Wat is nu de taak van dit nieuwe Hoogheemraad schap? -Die taak is, voor zoover die niet is opge dragen aan anderen, de verdediging van het vaste land van Noordholland ten noorden van den Noor- der-IJ-dijk en den St. Aagten-dijk tegen de Noord zee en Zuiderzee. Het Rijk en de Provincie hebben ook hun deel in deze verdediging en het nieuwe Hoogheemraadschap heeft, wat de Noordzee be treft, alleen te zorgen voor de Hondshosschezeewe- ring en van de Zuiderzee voor dat gedeelte dat be gint bij de Oranjesluizen, gaande langs de geheele kust tot aan de Kooij in Anna Paulowna, waar het Rijk weer optreedt Ook tal van binnendijken krijgt het Hoogheem raadschap in onderhoud en wij: noemen! den Honds- toosschen Slaperdijk, den Schoorlschen zeedijk tus- schen Hondistoossche en Krabbendam, den Droomer- dijk, den Hazedijk, dito riwarsdijk, Zijperzeedijk, de Schinkeldijken, Helmdijk, Voordijk, SLtkkerdijk en Nooidwesterdijk, Noorderdijk en Üosterdijk van Wieringerwaahd, een gedeelte van den Westfrie schendijk en Westfrieschen binnendijk, van Aarts woud over Krabbendam en Oudorp tot den Klam- dijk, den St. Aagtendijk met den iNieu w-end ijk, den A'ssendelverzeedijik, den' Westzanerzeedijk, den Hoo- gendam, den Oostzanerzeedijk, den Waterlandschen zeedijk tusschen den Oostzaner Overtoom en Schel- ling-woude. Hierbij nog, de duikersluls in den Honds- bosschen Slaperdijk en de sluis in den1 Broomerdijk. Enkele bestuurslichamen, zooals die van den Honds- bosscbe, St. Aagtendijk en van den Noorder 'U- en Zeedijk zullen daardoor worden opgeheven. Wij willen er nog even op wijzen, dat de in deze dijken liggende sluizen en duikers niet in onder houd bij het Hoogheemraadschap komen. Wel zal tweemaal per jaar daarover schouw worden uit geoefend. Zooals de lezer riet, een aantal dijken van groote beteekenis. Zoowel deze zee- als binn enwaterkeeringen zul len door het Hoogheemraadschap van de betrokken polders in gemeen overleg worden overgenomen op de basis van voor- en nadeel aan1 deze overname verbonden. Mocht men het onverhoopt niet eens kunnen wor den, dan zal gerechtelijke onteigening moeten vol gen. De zorg van het Hoogheemraadschap bepaalt zich niet alleen tot het in goeden toestand houden van deze dijken ,ook de wegen daarop liggend, zullen zijn toezicht en zorg eisch en, En wat Is nu wel het eerste werk dat van het nieuwe Hoogheemraadschap mokt uitgaan:? Men zal beginnen met op te maken dé kohieren van de schuldplichtigen en daarvoor zal men het kadaster wat de eigendommen ^betreft,moeten afschrijven. Dat werk is voor twee doeleinden moodig: le. om de kiezerslijsten vast te stellen en 2e. om vast te stellen de schuldplichtigen- en de bedragen waarvoor deze zullen moeten worden aangeslagen. Dat dit afschrij ven der kadasters een reuzenarbeid is, behoeft niet te worden betoogd, maar dat dit zeer veel tijd zal vorderen zal nog beter begrepen worden, als wij er op wijzen, dat maar op een drietal kadasterkantoren deze gegevens kunnen worden verzameld en op- geteekend. Is men met die kiezerslijsten gereed gekomen, dan kan de eerste verkiezing worden uitgeschreven. Kiezer en verkiesbaar is iedereen die heeft eigen dommen met een belastbare opbrengst van gebouw de eigendommen van f100 en ftngèbo-uwd van 150. Gekozen moeten worden 12 hoofdingelanden en 12 plaatsvervangers, deze laatsten hebben recht de vergaderingen bij te wonen, aan de debatten deel te nemen, adviezen te geven, maar mogen niet stem men. Is het bestuur in zijn geheel compleet, dan kan een vergadering door 34 personen, waaronder Secre taris, Penningmeester en Ingenieur, worden bezocht. Deze laatste drie ambtenaren worden'door Dijkgraaf en Hoogheemraden voor de eerste maal (maar tij delijk) benoemd. Maar om op de verkiezing terug t« komen. Het gebied van het Hoogheemraadschap wordt in drie districten verdeeld, waarvan dé hoofdplaatsen zijn Helder, P-urmerend en Hoorn. In elke gemeente wordt een stembureau gevestigd, terwijl het kan voorkomen, dat dn een enkele gemeente 2 stem- bureaux kunnen zijn, bijv. in Ursem, dat tot het district Hoorn en IP.urmerend behoort. De stemming zal eerst plaats hebben als candi- daatstelling enz. heeft plaats gehad en er alle ge legenheid is geweest voor verkiezingsactie etc. iBiJ deze stemming kan het ook ntgt in eenmaal zijn beslist, zoodat herstemming kan volgen. Ook het meervoudig alenarecht is nog van toepassing, er kunnen door één persoon niet meer dan 6 stemmen worden uitgebracht, -, We hebben er hierboven reeds op gewezen dat de op te maken kohlerèn ook zouden dienen om de schuldplichtigen eh het door hen te betalen bedrag vast te stellen, ©n dan dient als wij de kwestie der flnantiön kortelings aanroeren, er In de eerste plaats de aandacht op gevestigd, dat dit Hoogheem raadschap zal beginnen met een schuldvordering der provincie van f 12.000.000. Aflossing en rente daar van zal door het Hoogheemraadschap in een aantal Jaren moeten worden opgebracht. En dan verder dienen wij onder de aandacht te brengen dat 7x>owel de polders-zelf, als de schuld plichtigen in het Hoogheemraadschap hun schot en lot hebben op te brengen. De polders-zelf moeten betalen: le. een zekere vaste bijdrage, die geacht wordt te zijn het gemid delde vam kt gewone jaarlijksdhe onderhoud dat tot nu toe bestond; Be. de door den-watersnood getroffen polders zullen een zeker percentage betalen als bij staat B is vastgesteld. Deze beide aanslagen worden door het bestuur der betrokken polders zelf geind en zijn dus een verhooging van hun gewone polderlasten Dan zal er verder moeten worden voorzien in het bedrag dat het dijksonderhoud meer zal kosten dan tot dusver en in 't bedrag' der rente en aflossing der f 12.000.000 dat niet gedekt is; het bedrag dat ver valt door de opheffing der Hondsbossche en 't bedrag dat verder aan bestuurskosten zal worden uitgege ven. En dit alles zal door het toestuur van het Hoogheemraadschap gevorderd worden van de schuldiplichtigen zelf. En zoo hebben wij dam deze week onzen lezers de namen kunnen geven van de personen door onze Koningin op Voordracht v&n Ged. Staten onzer Pro vincie, benoemd in het Dogelijksch Bestuur van het nieuwe Hoogheemraadschap. En dan voegen wij hier dadelijk aan toe, dat het ons in hooge mate heeft verheugd dat de zóó verantwoordelijke toe trekking van Dijkgraaf in handen is gegeven van den heer C. Wijdenes Spaans Jr., (Burgemeester van Anna Paulowna, Dijkgraaf van den Anna Paulowna- polder. Dit verheugt ons omdat wij in den heer Wijdenes Spaans een man zien die deze taak met al zijn ijver niet alleen, maar ook met al zijn kunnen zal aan vatten. Steeds heeft de heer Wijdenes Spaans zich sterk aangetrokken gevoeld tot de polder- en gemeente administratie en op zijn 23ste jaar ais secretaris penningmeester van het Heemraadschap Mijzen be gonnen, is hij zich steeds in die richting' blijven bewe gen. Zijn loopbaan als secretaris van Oudendijk en Beets en secretaris-penningmeester van den polder Oudendijk vervólgend, is hij in Juli 1907 Burge meester van Anna Paulowna geworden als opvol ger van. den heer Jelles, van wien hij in Mei 1909 ook} het secretariaat der gemeente overnam. Die van, nabij gezien hebben den Augiusstal die toen is schóongebezemd, zullen begrijpen dat in die dagen veler aandacht werd gevestigd op den jongen man die aan het hoofd van Anna Paulowna stond. Krach tig en flink, met groote kennis van zaken is de gemeentehuishO'Uiding verder bestierd en tal van nieuwe zaken spraken van den grooten werklust en practischen zin van dezen burgemeester. En toen in Januari 1916 de watersnood ook Anna Pau lowna trof en voorspoed, bezit en veiligheid werden vernield of bedreigd, was het wederom Burgemees ter Wijdenes Spaans, die al zijn ijver en energie ge steld heeft in dienst van het algemeen. Wij herinne ren ons nog zoo levendig verschillende ontmoetingen in die moeilijke dagen met hem, die ons een scherp inzicht hebben gegeven in zijn 'taaie volharding. En toen 13 Oct. 1916 hij ook benoemd' werd tot Dijkgraaf van den Anna Paulownapolder, hebben velen ge voeld dat aan den rechten man werd opgedragen 't zoo uiterst moeilijke werk dat toen gedaan moest worden. Wat een zorg en arbeid, een voorbereiding en overdenking dat alles heeft goëi&chit, is hiér niet aan te toon en, maar in dezes moeilijke dagen is toch duidelijk gebleken over welk een organlseerend ta lent deze man had te beschikken. 'En hoe onvermoeid steeds zijn zorg was voor zijn polder en gemeente spreekt mede zoo duidelijk uit dit eene feit dat door zijn aanhoudend ijveren en hameren de bijdrage van den. polder Anna Paulowna in de watersnood- kosten is teruggebracht van klein 4 pet. tot even Wa pet. Dat scheelt den Anna Paulownapolder jaar lijks een bijdrage van ongeveer f23000. Wij noemen dit enkele voorbeeld, omdat zooiets in den regel het scherpst tot de belanghebbenden doordringt. Ook willen wij nog even memoreeren, dat het eveneens mede zijn werk is geweest dat de kleine luidjes in Anna Paulowna f40.000 meer dan in andere plaat sen uit het Watersnoodfonds kregen uitgekeerd. Werkelijk, de veelomvattende en zóó veeleischen- de taak die thans aan den heer Wijdenes Spaans is opgedragen, is bij' hem vertrouwd en hij zal ook in dit nieuwe ambt zijn de stoere werker, de groote organisator die hij; zich steeds heeft getoond. De (Hoogheemraden zijn allen personen van meer dere of mindere bekendheid, maar die allen hun sporen op gebied; van polder- en waterschapszaken hebben verdiend. Ook in dit opzichreen gelukkige keus. Maar toch kan hier niet een betuiging van spijt achterwege blijven, dat onze ganscbe omgeving zoo schromelijk is misdeeld bij' deze benoeming van Hoogheemraden. Zien wij! den h-eer Verfaille als den vertegenwoordiger van Koegras en environs, dan mist de heele zoo belangrijke landbouwstreek in onze ruime omgeving zijn vertegenwoordiger. Immers de 5 andere Hoogheemraden hebben hun woonplaats en belangensfeer in Obdam. Hoorn, Purmerend, Edam en Monnikendam. Een indeeling die o.i. niet wijst op een oordeelkundige voorlichting in deze door het college van Ged. Staten, dat meer. rekening had hehooren te houden met onze nijvere en hoogst belangrijke omgeving. Het werk kan dus nu beginnen; laat het goed werk zijn, het belang van duizenden is er mee ge moeid. BARSINGERHORN. Volgens bekendmaking ten RaadhuLae zal op Woens dag 26 Mei a.s., des namiddags ongeveer te 6 ure in het doop Barsingerhom inkwartiering plaats heb ben van officieren, en manschappen, ela van 2 paarden. Ieder, wien daartoe een lastgeving wordt uitgereikt, is verplicht nachtverblijf te verstrekken tegen daartoe bepaalde schadeloosstelling Alleen voor onderofficieren behoort daarbij ook voeding. WINKEL. Aan R. Nap-, te Lutjiewmkel, opvolger van G. Brou wer, is verlof verleend voor den verkoop vain alcohol houdende dranken, andere dan sterke dranken. ZIJPE. Men deelt ons mede, dat de Kring Zijpe van de Gezinsverpleging, uitgaande van de Vereeniging van Ned. Herv. Diaconiën in ,de classis Alkmaar hl een dezer dagen gehouden vergadering is opgeheven, in verband met de omstandigheid, dat het werk dier gezinsverpleging door de gemeente zal worden over genomen. 'T ZAND. Wil vernemen, dat mej. M. M. A J. van Giezen te Alkmaar, benoemd is tot onderwijzeres aan fle R.K. School alhier. W IER INGER WAARD. Dondördagavónd vergaderde voor de 2e maal die afdeelinö Wieringerwaard „Vacantiekolonies", weder om onoer leiding van den heer Haringhuizen. Deze vergadering was noodig omreden 2 der gekozen be- i stuurs leden ,ni. mevr. C. Koster—Rezelmam en de heer J. Speets voor deze functie hadden bedankt. Er waren nu twee dames en hoeren aanwezig, l)r. Schröder, die oen en ander over de vacantiekolonies enz. zou uiteenzetten, was door 't waarnomen van zijne praktijk verhinderd. Op verzoek van den voorzitter wordt nu door den I heer Hazeloop aan de hand van vde concept statuten het doel en de werking van eene dusdanige veii eaniging medegedeeld. De vcqïieghig kost f 1.50 pér dag. waarbij nog komt 4 stol niéuwe ouderkleeren. Deze worden desverlangd door het Centraal Bestuur beschikbaar gesteld voor 10 oent per dag, Zoodat dit voor onze voreenigiing, die nog niet over veel geld kan beschikken* wel is te prefcreendn. Vanaf 19 Jütii a.s .zal er van hier een kind gedurende 5 weken te Egmond a. Zee worden opgenomen. Tot bestuursleden worden thans gekozen del heeren A. K, Kaan en H. Kok, die zich deze benoeming laten welgevallen. De statutatn zullen worden, opgozojr den ter ^©dkeurlng r. h. Hoofdbestuur en de Kroon. Na de vergadering zijn de beatuurefunctiën verdeeld als volgtde heer J. G. Hazeloop, voorz., mej, G. J. van Wijk, secretaresse, mej. A. J. M. Zijp, pen"1 ningmees teresse. StïHAGERBRUG. Woensdagavond had de jaarvergadering plaats van de Woningbouwvereeniging „Zijpe'. Uitgebracht wer den de jaarverslagen van secre aris en penniingmeestér. Als leden der commissie tot het hazien dei* rekej- ning werden gekozen de heeren J. v. d. Oord ela J, A. de Boer. In de plaats van de aftredende bestuurs leden de heeren C. Hooij en G. v. d Sluijs, van wie de laatste niet meer in aanmerking wenschte te kor men. werden gekozen dé heeren J, A, de Boér én A. Kapitein. Medegedeeld werd, dat de woningen waren ver huurd en dat door den Miniser de huur der wo ningen was bepaald op f 4.10 per week HARENKARSPEL. Tot Bestuurslid van den Polder Woudsmeen in de vacature J. Spaans Rz.t is benoemd de heer G, Doe- kes Jbz. HARENKARSPEL. Tot boekhouder van de Tuflnbouwvereeniging, Same3T werking" te Harenkarspel, is benoemd de heer P. Dekker, te Tuitjenhom. ANNA PAULOWNA. De Burgemeester van Anna Paulowna verzoekt in" lichtingen omtrent verloren bruin lederen portemon" na ie, inhoudende ruim f 10.50. WIE RIN GEN. Dinsdagavond 18' Mei hield de vereeniging ter Bier vordering van Getrouw Schoolbezoek haar jaarvergade ring bij den heer D. D. Lont te Hippolytushoef In hel Bestuur, werkzaamheden enz. kwamen geen wij" zigincon. Waar wed verandering in kwam? Jjn de fi nanciën. Em 'daarom dien© hier een opwekkend woord tot de meer en minder kapitaalkrachtigen op Wieringen. Tast s.v.p. wat dieper in den geldbuidel en geeft wat meer. Zoo niet, dan kan er van een reisje der schooljeugd niets meer komen en wordt net feest een feestje. Verleden jaar was gespaard voor een reis naar Am sterdam m werd flink op de lijsten geteekend. Het werd '©en klein reisje en nog ging de kas een véértig gulden achteruit. Nu laat zij 'den bodem zien. De gemeentebijdrage f 27.50 is ondanks oorlog en duurte onveranderd gebleven: 10 cent per kind. Een glas melk met eên jodenkoekWe hopen echter. op duur- tetoeslag. Maar meer verwachten «we vaft ouders en kindervrienden. Waar toch om West en Oost zoo flink wordt geteekend voojr BaLChampetre en vuur* werk voor feesten der grooten, zal men ook zeketr het jaarlijkscbe feest der kiemen mogelijk, willefn tmikejn. Nogmaals -1- steunt de vereeniging flink i DEN HELDER. Naar wij vernemen, £s Woensdag J.I. te Alkmaar voor het examen van Ziekemverpl eogater geslaagd niëj M. W. ter Burg, leerling-verpleegster tn het Gean. Zioekiihuis t© den Helder, ZUIDERZEEWERKEN. Do Z uideraeevisscheri j -Ra ad heeft van de econo mische subcommissie in den Zuiderzeeraad gedaan weten te krijgen, de uitvoering der eerste démpings- werken althans dit jaar "uit te stellen tot na 1 Juli. Voor het laatst is dus dit jaar de trek Van haring, ansjovis, enz. langs de Hollandsche kust en Wieringen gegaan. MOTORONGELUK. Bil £e uitspanning de Groene Jager onder Wartis- veld is gistermiddag 'de rijwielhandelaar G. Beek uit Brammen met zijn motorfiets tegen een boom opge reden en öp slag gedood. ONZE UT TVOERPOL1TIEK. Commissarissen der N.U.M.hebben bij J&otie den Minister van Landbouw hun meening te kennen ge geven* dat de Staatsbemoeiingen met den uitvoer, waar ©enigszins mogelijk, dient te worden opgeheven. EIGENAARDIGE VOORWAARDE. Door veehouders in de gemeente Schoteriand, die een huis te huur hebben, wordt de voorwaarde ge steld* dat een dochter van dön huurder, bil hen als meid In dienst moet treden. f WONINGNOOD EN GEZINSLEVEN. Een Friesche firma 'heeft een gehuwdein reizigér té Leeuwarden en een te Heerenvéen. Dézé zoudön van standplaats verwisselen en «kanders huis betrekken. Daar het huis te Heeren veen aan de firma behoort, was dit geen bezwaar; de reiziger te Leeuwarder* woonde echter in een huis, gesticht door Patrimonium aldaar en deel uitmakende van een complex wo' ningen. f Patrimonium maakte nu bezwaar, omdat bij eventueel vertrek vaind en reiziger-huurder één aiiC dere gegadigde aan de beurt was, die op de fijst stond. Patrimonium weigerde. De firma deelde mede, dat dan de oplossing niet anders zou kunlnen worden gevonden, dan dat de reizigers in pension gingen bij de achtergebleven vrouwen, waardoor het gezinsler ven vain beide families zou worden geschaad, Patrimo" nium Jtwam daarna op zijne weigering terug. WIERINGEN. i D© voormalige Duitsche Kroonprins is hedenmor gen met de postboot vain 8 uur van hier vertrokken, teneinde gedurende de Pinksterdagen eém bézoék té brengen aan zijn ouders te Doorn. De ex-Kroonprins wordt o pzijne reis, die geheel per auto gaat, verge zeld door dien Secretaris-Generaal in Algerrleeinen.' Dienst, Mr. J. B. Kaïii, door Burgemeester Peereboom en door Majoor Von Jona. De vorige adjudant van den Kroonprins Majoor Mülder. von Mübiheim is gister voor o weken naar Duitschiand vertrokken, WIERINGEN. In de concertzaal vain den heer M. de Haan te Hippolytushoef had gisteren vanwege de vereeni ging „Omhoog", door den voorzitter De. J. M. Leen- dertz met een toepasselijk woord, de opening plaats van de hudsvlijttentooDstelling. Deze tentoonstelling gaf den bezoekers weer veel moois ter bezichtiging en geven wij bier in het kort weer enkele der vele dingen welke ten toon waren gesteld, le. Van den handwerk cursus van dames alhier, borduur-, §chaduw-, richelieu- en kantkloswerk. 2e. Een inzending op het gebied van het maken van scheepjes en vliegers door jongens en ouderen, waarvan in het bijzonder de aandacht trok een prachtig opgetuigd scheepje en een vlieger in den vorm van een vliegmachine. 3e. Van de Fröbelschool te Rotterdam allerlei knutselwerk van papier. 4e. Van het hoofdbestuur van den Volksbond tot afschaffing van sterken drank, diverse houtsnijwer ken, waaronder een volledig slaapkamerameuble ment. 5e. Van de vereeniging van Volkskunst een in zending diverse klompen, allen met snijwerk ver sierd. 6e. Het IBiJbelach Museum van Ds. Nleuwburg van Boskoop. 7e. Van de afdeeling Volkskunst, uit Dirksland een keurcollectie fijne dameshandwerken. 8e. Uit de Wiêringer industrie nog een collectie mandwerk, te gebruiken voor alle doeleinden, een paar expres daarvoor vervaardigde reuzensigaren, baaltje tabak enz. 9e. Tal van mooie teekeningen en schilderijen, terwijl het lokaal met bloemen en planten versierd is. Het een en ander leverde een prachtig gezicht op, zoodat met den Pinksterdagen een bezoek aan de tentoonstelling te torengen, niemand zich zal be klagen. Op de avond van de opening liet het zangkoor „Zanglust", directeur de heer Stavenga, eioh hoo- ren, hetwelk de vele aanwezigen reeds zeer aange naam bijeen deed zijn. Voor de volgende dagen zul len ook zang en muziek ter afwisseling worden ge geven, terwijl men zich tot lafenis der dorst zich te goed kan doen in een daarvoor ingerichte thee tent aan thee en limonade. Het volgende blad zal niet Dinsdag maar Woensdag a.s. verschijnen. De Uitg. O, DAT SMALLE NOORD. Toen de heer G. de Wit van Het Zand 'Donderdag morgen van de markt naar huis zou rijden, schrikte zijn paard op 't Noord en liep achteruit, wat tot ge volg. had, dat èn wagen èn paard te water raakten, terwijl de heer De Wit zolf nog juist bijtijds het rij tuig uitsprong. Niet zoo gelukkig was zijn zoon dia mede reed. Die toch werd uit het rijtuig gewipt, toen dat reeds met een wiel over de sloot hing, en kwam het water in, en nog maar nauwelijks was hij onder gedompeld of de wagen kwam over hem heen. De toeschouwers dachten het ergste, maar gelukkig kon hij onder het voertuig vandaan komen en de wal op zoeken. Zoodoende kwam bij met een nat en zeer modderig pak bij den heer Ranke, voor wiens huis het ongeluk gebeurde en verwisselde daar van klee- ren. Dit ongeluk dan nadi wonder boven wonder geen ernstiger gevolgen dan een licht gojiavend rij tuig, een gekwetst paard en een stel natte" kleeren. Wanneer wordt het raadsbesluit eindelijk eens uitgevoerd en bet Noord gedempt? MARKTOWERZICHT van 20 MeL Deze markt gaf weer een aardige drukte. Van de v©tt© koeien kan gezegd worden, dat de handel zéér stug was, d« prijzen liepen van f 1—f 1.15; van d« vette vaarzen f 1.20 per pond. Met de kalf- en geldekoeien ging heft even ééns niét best. De pinken waren Üuur; de 'handel Vlug.. Van de paarden yalt miets bijzonders* te melden. De nuchtere kalveren gingen ook stug, maar duur. Deze golden pl.m, f 6 pér stujlc minder dan vorige weken ©n dat vindt hierin, zijh reder?, dat de yellen' heef wai minder waard zijn. Voor een koppeltje vette schapen werd weer f 70 betaald. Do handel in overhouoers was stug, maar duur. De ergste kooplust schijnt in deze wel wat over te zim, wat ongeveer met de lammeren het geval was. Deze handel was ook stug, er waren er veel aan gevoerd,- maar velen zijn onverkocht gebleven. Er zullen zoo ongeveer eeln. 500 stuks naar Leiden ge stuurd zijn, geen goed teeken. Dit zal wel zijn oor zaak hierin nebben, dat de koopers ön weiders te bang zijn voor totngfclaar «en de risico niet willen loocpn. In biggen dn schrammen was het matig, duur. Vain vette varkens trekkend-duur. Voor eerste kwaliteit werd nog 93 ets. per pond besteed. De aanvoer was klein. De handel in konijnen en kippen was goed. De boter was weer duurder, met geen vluggen handel. Wat van de eieren ook gezegd kan worden. ONTSLAG GEVRAAGD. De heer K. (Douwsma, gemeenteveldwachter al hier, heeft tegen 1 Juni eervol ontslag aangevraagd. KERMIS-PAARDENMARKT. Onze kermismaardenmarkt zal gebonden.' wonden op Maandag 21 Juni. GESLAAGD. De heer C. Melker, brievenbesteller aan het kan toor alhier, is te 's-Gravenhage geslaagd voor het Assistent-examen. DURE SCHAPEN. De heer K. Hoogscbagen alhier, verkocht Donder dag op de markt 10 schapen met 10 lammeren voor f 1000.—. VLAS- EN KORENBEURS. Het. hotel met café-restaurant De Vlas- en Ko renbeurs te Anna Paulowna is in eigendom over gegaan aan den heer C. Zwart alhier. PINKS TERDIENST. Wij verwijzen naar die advertentie in dlit minimier mcr, waarin Ds. de Graaff mededeelt, dat de Pink-t 'sterpreekbeurt in de Ned. Herv. Kerk alhier nader op Tweeden Pinksterdag is bepaald voormiddags 10 uur. VEREENIG1NOSLEVEN. Vrijdagavond waren ten lokale van den heer J. Igesz alhier verschillende afdeëlingen van vak- bondén bijeengekomen, teneinde te hooren het doel en werken van een Bestuurdersbond, wat door den heer Schilling van IJmuiden werd uiteen gezet. Binnen 14 dagen zullen de vakafdeelingen op nieuw een vergadering uitschrijven om te komen tot oprichting van een Bond. GEMEENTE SCHAGEN. Overleden: Gijsje Boekei, s17 dagen, d. van Dirk Boekei en Alida van Overbeek. Getrouwd: Jan Willem Lokman 31 j., spoorweg" beambte, en Maartje Rijs. 29 j., zonaer beroep, beiden alhier. Jan Schenk, 27 j., landbouwer te Sint Maarten en Agatha Zwaag, 19 j., zonder beroep alhier. POLITIE. Gevonden' 1 zakmes, 1 pakje inhoud manufacturen. Inlichtingen ter Secretarie. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Schagen bren gen ter openbare kennis, dat ter gemeentesecretarie ter inzage ligt een.verzoek met bijlagen van H. P. J. Bank, .banketbakker te Schagen, om vergunning tot uitbreiding van zijne bakkerij dóór het plaatsen van eene electrische krachtinfltallatie gedreven dopr óón electro-motor in het- perceel aan de Hoogzijde, wijk C, No. 161, kadaster bekend in Sectie C, no. 737. Op Dinsdag 1 Juni a.s.. des voormiddags 10X uur, zal ten /Raadhuize gelegenheid toestaan om bezwaren tegen de inwilliging van dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker, als zij, die bezwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen, vóór het bovengemel de tijdstip, ter secretarie der gemeente kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. De aandacht van belanghebbendenwordt er op gevestigd, dat volgens de bestaande jurisprudentie niet tot toeroep gerechtigd zijn zij, die niet over eenkomstig art. 7 der Hinderwet op den bovenbe- paalden dag voor het Gemeentebestuur zijn versche nen, ten einde hup bezwaren mondoling toe te lich ten. 5 Schagen, 18 Mei 1920. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, P. HOPMAN, Lo.-B. De Secretariè, [ROGOKVÏEEN.

Schager Courant | 1920 | | pagina 2