Alieieca Nltns- AlitFtMlli-LilliiiUal wordt vervaardigd van uitsluitend te klasse Overzeesche Tabakken Het recht op het leven Zaterdag 29 Mei 1920. 63ste Jaargang, ,Nq. 6625. EERSTE BLAD. ATTENTIE. Ingezonden Stukken. Raad Barsingerhorn. Alkmaarsche Tabak van J. R. KEUSS Reclames. PINK PILLEN. Bïnnenlandsch Nieuws. SCIACE Dit blad verschijnt viermaal per week Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzendifig tot 's m.8uur worden Advertentifin zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. UITbtYtRS: TRAPMAN CO., SCHAGEN. POSTCHEQUE en OIRODIENST 23330. INT. TELEF. no. 20. Prijs per 3 maanden f 1.55. Losse nummers 6 cent. ADVERTBN TIËN van 1 tot 5 regels f 0.80, iedere regel meer 15 ct. (bewijsno inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. Wegtins de schrikbarende stijging der papierprijzen zijn wij genoodzaakt om vanaf 1 Juni a.s. onzen adver tentieprijs te brengen op 1 lot 5 regels 11.10, elke r<gel meer 20 cent. bij 4 maal plaatsen, 3 maal betalen. OE UITütVtRS. Schagen, 27 Mei '20. Geachte Redacteur, Ik verzoek u beleefd cenige plaatsruimte voör het onderstaande in uw blad, waarvoor bij Yoor^aat tnijh dank. Ik wil hiermede de aandacht van het publiek, 't wolk zich in 't komende seizoen iiti Callantsoog wil verpoozen, vestigen op de pangename(?) verassingen, welke een bezoek aan dat aardige badplaatsje elzoo kari brengen. Aangelokt door 't mooie weer was ik, als zoo' velen op een dier Pinksterdagen strandwaarts geto gen. Na oen korte wandeliing langs de zee begaven wil ops. door niets daarin verhinderd, enkele meters in hei duin. Nauwelijks echter gezeten, werden wij aangespro ken door zoo'n man in 'een groen pakje, vergezeld door eon gevaarlijk uitziende nond, in de wandeling koddebeier genoemd, die cr ons tot onze niet geringe verbazing opmerkzaam op maakte, dat wy ons op vwboden terrein van Jonkheer van de Poll bovon1' don ion zonder veel omwegen onze namen, als over- irodcrs der wet in zijn boekje opkalkte. Wil gevoelden ons, als in een val gelold en do situatie kan ook niet beter worden aangeduid, want niets is daar te zien, dat den arglooze waarschuwt, dat hij ^ich op gevaarlijk terrein bevindt. Alleen aan weerszijden, heel ver van ons af, werd ons gewezen op een paar borden, waarvan men 't 'opr schrift natuurlijk niet kon lezso. Wij maakten ons uit de voeten en de man Sn 't groene pakje posteerde zich op een hooge duin, -met een kijker den omtrek aüloerend; wachtend op zijn prooi Hn behoefde daarop niet lang te wachten, wamt enkele oogenblikken later liep bijna op dezelfde plaats weer een tweetal heit duin in, gevolgd door de blik ken van den auilobewaker, die even later ook op hein afschoot Of zij eveneens in dieln yal zij'n geloopein, weet ik niet, daar hot duin ze aan het gezicht omttrok. Zeker is 't echter, dat nog meerdere en vooral vreemde lingen op deze manier gedupeerd zullda 'worden. Enkele wandelaars, die van net strand getuige wa ren geweest van dit voorval, stemden teta volle toe dat dit een dwaze toestand is en 't is Inderdaad, heel zacht/uitgedrukt, onbegrijpelijk, dat de overheid hier niet al ieerder heelt ingegrepen, om den éigénaar vain die verboden terreinen te dwingen een béhoorlnké afrastering om zijn bezittingen te maken, opdat tniet meerdere personen het slachtoffer worden van dezen vantoestand. Intusschen, do bezitter der Callantsooger duimen kan „ruhig sein zijn schatten worden goed bewaakt. Men zij echter gewaarschuwd. U, Mijnheer dei Redacteur, nogmaals dankende voor de verleende plaatsruimte teeken ik, Hoogachtend, Een Pinksterbezoeker van, Callantsoog. daarstelling der bestrating yoor den walmuur. het ge- heele onderhoud van de, bestrating em van het diep^ houden van de haven vóór dein walmuur, terwijl oe polder het recht voorbehoudt, zonder daarvoor recht ten Verschuldigd te zijn, de voor den polder aaün komende goederen te mogen laten lossen aan den walmuur. Terwijl verder wordtgevraagd De gemeente Barsingerhorn neemt voor hare reké" ning: le. de kosten van daarstelling van den wal muur ;2e. de halve kosten van daarstelling der be strating voor den walmuur; 3e,. het geheele ondejrhoud en de instandhouding van den walmuur, terwijl de gemeente rechten mag heffen. B,. en W. hebben deze zaak ernstig onder het oog gezien en stellen hu voor, om op ae eischen van het polderbestuur in te gaan, een em ander in eet* schriftelijk voorstel nader uiteengezet. De heer Buis is het met dit voorstel eens. maar spr. wil de gemeente'opzichter van zijn groote ver antwoordelijkheid in deze ontlasten eh wil ook nog een advies vragen van eed bekwaam waterbouw kundige. De heer Kooijman is het hiermee eens. De' gém- opzichter is geen waterbouwkundige en raeelnt spr. dat de raad -zóó niet op het voorstel van B. en mag ingaan. Voorzitter is het met de beeren eens, dat de gémr opzichter geen waterbouwkundige is. Maar zooals tee~ kening en bestek thalns zijn, kan, spr. zich niet voor stellen dat er erilstige bezwaren zijn. Spr. gaat uit voerig na, hoe de muur gemaakt zal worden en me^ut dat alles yoldoende is voorbereid. Bovendien dringt de Rjd zeer, en als er opnieuw advies wordt ge vraagd, gaan er 3 of '4 weken verloren. Het aamtal bunders bieten, dat verbouwd wordt, is beteekenemd en als er niet alle spoed betracht wordt, heeft men er half September niets aan. Het is voor de gcf meente ook een fmaintieel nadeel, als de stéigér dan niet gereed is, Omdat er dan geen r-echteu kunnen worden geheven. Spr. kan iln deze natuurlijk niet de I volle .verantwoordelijkheid op zich nemen, hij js ook geen waterbouwkundige, maar mieent gerust te kuinr I nen zeggen, dat wij Ier dan gedurende 25 jaar af zijn, I Do heer Burger acht .voor het gesprokene der héé- ren Buis oh Kooijman veel te zegged, en wijst op hot noodzakelijke om goed toezicht te houden op te verwerken materialen. Om op-nieuw thalns advi-ep te vragen, zal, vreest spr., tot lang uitstel lijden. I De hoer Engel achtte eerst het voorstel van Waard en Groet een waagstuk voor de gemeente, want spr. voelde, dat toen van de gemeente het onder» houd werd geëischt, het polderbestuur redenéedde als de walmuur sl-echt uitvalt, hebben wij er niets moe te maken, dat is v%>r rekening der gcimeemté én die kan desnoods dan een nieuwe maken. Spr. meent echter dat, zooals het bestek en teekening thans is gemaakt en het advies dat onze gem.-opzichter ook elders heeft gevraagd, het vohjoende is. Spr. ver trouwt wel, dat het nu voldoende jaren mee kan Vergadering op Vrijdag 28 Miei 1920, nam. 3 uur. Voorzitter de meier Baieebaarfc, burgemeester, waar nemend secretaris de heer H. Dubbelman Jr. Voorzitter doelt mee, dat de secretaris, de héér Bronder wegens huiselijke omstandigheden, ernstige ziekte van zijn zoon, miei aanwezig kan zijn. Spr. hoopt op een spoedig herstek De notulen zijn iln verband met het verlof van den secretaris nog niet gereed em worden tot de volgende vergadering uitgesteld. Is ingekomen een 6chrijvem van de vereeniring van Nederlandsche Gemeenten, welke te Amstérdam één vergadering had gehouden ter bespreking vam de ma lariabestrijding. Door deze was het p-lan opgemaakt, om de malariabestrijding georganiseerd te voeren, door Rijk, Provincie en Gemeenten "en de kosten .voor de gemeenten te bepalen op 5 cemt voor iederén inwo-i ner., Allen voor om het adres irf hadden van B. en W. te stellen. Eveneens is ingekomieln. èen schrijven van cfe gb* meonte Oud_BeierIand, waarbii bij de behandeling van de subsidieaanvrage voor de Politieschool te Hil versum een motie was ingediend, waarin gevraagd wordt algeh-eelie reorganisatie van de politie en de gemeentepolitie 'te mak-en .tót rijkspolitie, w-elke motiê" was ingediend bij de Tweede Kamer der. Staten" Generaal en Haar alle gemeeintefn gezonden om ad-- haesie te betuigen. B. en W. 6tell-en voor. om adhaesie te b-etuigeln. wat algem-eten wordt goedgevonden. Was ingekomen ieen dankbetuiging van den heer Schuitemaker, voorheen onderwijzer in deze ge meente, voor de belangstelling em gunstige beschikking bil ziin aftreden als onderwijzer gemoten. Voor. ken niseeving aangenomen. Volgt het' punty waarvoor deze vergadering eigen" lijk is belegd, n! het maken van een walmuur -in den Waardpolder. Van het Polderbestuur van Waard en Groet was een schrijven ingekomen, waarin het zich bereid verklaart: le. aan de gemeente' Barsingea^ hom een subsidie te verleend van f 10000; 2e. 'voor 'zijne rekening tej hemen de halve kosten van aan zal moeten gebeuren, dam zou hij liever zien dat het afgebroken werd1 en opnieuw weer opge bouwd. Voorzitter zegt dat het huis zoo mog jaren mee kan en nieuwbouw te hooge kosten van de gemeente zou eischen. De heer Buis bepleit nog het maken van een por tiek. Dit acht de opzichter echter te kostbaar. Het voorstel wordt met algemeen© stemmen aan genomen. 'Op een vraag van- den hêer 'Kooijman-of dit werk onderhands zal worden aanbesteed onder de vak lieden in de gemeente), antwoordt voorzitter (be vestigend. Tevens wordt goedgekeurd een reparatie aan het huis van Dr. Beek-er, ten bedrage van f103.de Westmuur regent steeds in- en zal nu worden uitge hakt en opnieuw worden ingevoegd. De heer Blaauboer vraagt w-aar deze posten uit zullen worden -betaald. Vó-opzitten zegt diat hiervoor, een leening zal wor den aangegaan en dat dezen herfst bij het opmaken van de begrooting 1B. en W. niet zoo krap' zullen kijken als tot dusver het geval ia geweest. Door B. en W. wordt voorgesteld, om in- de vaca ture voor een onderwijzeres te -Haringbuizen voor- loopig niet te voorzien, dn verband met het kleine aantal kinderen, welks aantal 23 bedroeg, waar onder 3 van Schagen. Voorzitter zegt dat van -den heer Visser een les rooster is ingekomen, waaruit het onderwijs, door hem alleen wel doenlijk bleek en dat de benoeming van een 'nieuwe onderwijzeres enorme kosten met zich mee zou brengen. Allen voor. Mej. Zijlstra, die thans te Barsingerhorn als on derwijzeres is benoemd, zal tijdelijk worden aange wezen voor onderwijzeres in de nuttige handwer ken te Haringhuizen te hou-den op Woensdagmid dag .varf half twee tot vier uur. IB.- en 'W. vragen- vervolgens vrij mandaat om de eigendommen der gemeente wat -de electriciteit be treft, te verzekeren tegen brand- en bliksemschade. Het is de bedoeling om elke -huisinstallatie, meters enz. te verzekeren. Allen voor. B. en W. vragen machtiging om de andere ge meente-eigendommen hooger te assureeren. Allen voor. Voorzitter deelt mee, dat het land in den Groet polder volgens raadsbesluit ia aangekocht, (na af trek van een stukje grond dat voorzitter heeft ver kocht, 9 Are, voor f350), f9410.75. Algemeen wordt goedgekeurd dat voorzitter dit tuintje dat niet 'bij den aangekochten grond be hoorde feitelijk, heeft verkocht. Het leeningsbesluit zal in de volgende vergadering worden genomen. Bij de rondvraag vestigt de heer Burger de aan dacht op de wenschelijkheid om van gemeentewege een advertentie te plaatsen, om de ongeorganiseer de arbeiders op te wekken zich te organiseeren en en met het oog op den tijd is spr. voor diije|ct|(f uitvoering. Als aat niet gebeurt, zitten wij juist met don bietentij d mid-cten iln Jjiet werk. De heer Buis maakt zich niet angstig over den muur, maar over de beheiïng. Spr. meent, -dat het vragd) om advies niet zooveel tijd behoeft te kosten. Voorzitter zegt, dat de bejieiïng heslist voldoende is Spr. wijst er op, dat het geen zeehaven is, maar oen binnenhaven. De heer Blaauboer wijst op de muur aan de Strook, deze is veel lichter ondernomen en blijkt toch méér dan voldoende. De heer Kooijman vraagt wat of de opzichter van Waard1 en Groet heeft gezegd? Voorzitter zegt van geen goed- maar ook geen afkeuring. De heer S-mit acht dat begrijpelijk, waar de be groting van den gemeenteopzichter lager was dan die van den polderppzichter. Voorzitter meent d-a/t dp polder zich niet slecht heeft -gehouden en het juist oordeelt, dat w-aar het plan v-an de gemeente uitging en-bestek en teeke ning is opgemaakt, er geen oordeel daarover is uit gesproken. Na nog eeni-ge discussie wordt het voorstel van B. en W. i-n stemming gebracht en aangenomen met alleen de heer Buis tegen. B. en W. stellen voor om dit werk niet aan te besteden, maar onderhands aan een bepaald per soon te gunnen. Er is een persoon in de gemeente die het voor een bepaalde som wil doen en deze persoon zal -het werk degelijk opleveren. Er zal een dagelijksch opzichter Jbij het werk worden aange steld, zooals de heey Burger wenscht. Met het oog op den spoed- vragen B. en W. machtiging. De heeren Kooijman en Buis willen aanbesteding onder de gegadigden in de gemeente, terwijl de heer Smit met B. en W. is meegegaan, omdat naar zij-n oordeel voor dat werk dat veel risico draagt, niet veel liefhebbers in d-e gemeente zullen zijn. De heer Eingel noem-t de tijdsbesparing, hier de groote factor en vraagt of het werk op den bepaal den tijd klaar komt. De -heer Kooijman informeert of de bedoelde per soon finantieel tot uitvoering in staat is. Voorzitter zegt van- ja, terwijl de -heer Smit mee deelt dat een ho-o-ge boete kan worden geëischt van f 1500, als het werk te laat mocht -zijn. Deze boete is i-n overeenstemming met het verlies door de ge meente te lijden, als niet met de bietencampagne rechten kunnen worden geheven. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen met de heeren Buis en Kooijman tegen. Voorzitter deelt mee, dat door B. en W. een onder zoek was ingesteld naar de gesteldheid van het woonhuis van mijnheer De Groot. 'Uit dit onder zoek bleek dat herstel dringend noodzakelijk was. De kosten zouden ongeveer f 867 bedragen. De hoofd reparaties bestaan in nieuwe kozijnen en ramen, nieuwe deur enz., enz., alles is verrot, zegt spr. De heer Buis vraagt of het dan geheel hersteld zal zijn of dat er in de naaste toekomst nog meer aan te sluiten bij de werkloozenkas. Spr. doet dat naar aanleiding van een circulaire van den Bond van Land- en Tuinbouwarbeiders. Spr. geeft uitvoe rig aan de uitstekende werking der w-erkeloozen- kassen, wijzend tevens op het feit dat na 1 Juni a.s. art. 23 in werking treedt, dat voorschrijft dat een vverkelooze eerst dan recht op uitkeering heeft als hij 26 weken lid is geweest. Wie dus met 1 Decem ber ondersteuning wil hebben bij werkeloosheid, moet zich voor 1 Juni a.s. aangeven als lid. Spr. legt er den nadruk op dat werkeloozen niet meer feeh-oeven te rekenen op het Steuncomité, omdat de minister dit niet meer wil, maar ondersteuning al leen kan- worden gekregen bij de werkeloozenkassen of bij het armbestuur.. Voorzitter wil deze zaak liever in de volgende vergadering behandelen, waarmee de heer Burger genoegen neemt. v De heer Engel echter vraagt voorzitter of deze circulaire bij het gemeentebestuur i-s ingekomen. Voorzitter weet dat niet bepaald. De heer Engel zal het ditmaal laten passeeren, om-dat de secretaris door 'familieomstandigheden niet steeds present kon zijn, maar hij achtte het toch zeer wenschelijk dat deze zaak vroeg, genoeg in B. en W. was behandeld. Dat acht spr. een zaak van finantieel belang ook voor de gemeente en niet alleen voor de arbeiders. Spr. wil er dan ook direct werk van maken om aanmelding der betrokkenen voor 1 Juni nog mogelijk te maken. De heer Blaaul?oer uit de meening, dat de betrok kenen voldoende op de hoogte zijn. Dit bestrijdt de heer Engel, tevens wijzend op het feit dat sommigen nog steunen blijven op de hulp van het Steuncomité dat niet meer bestaat. De heer Blaauboer deelt een uiting van arbeiders mee, die het lid worden van den Bond' van Land- en Tuinbouwarbeiders te duur achten. 'De heer Engel beaamt dat dit door arbeiders ge zegd wordt. Maar dat kan niet anders. De werke loozenkassen' zoo in te richten -dat deze -niet over de organisatie gaat, is ondoenlijk. Dan immers zou den alleen ziji zich. aansluiten die -de meeste kans had den om werkeloos te worden, en was de zaak niet met den weinigen regeeringssteun van thans voor el kaar te houden. De organisaties hebben be-grepen dat het haar belang was dat de werkeloozenkassep onder haar kwamen, -maar ook de minister heeft gevoeld dat dit noodzakelijk was. Het is een groot finantieel belang ook voor onze gemeente dat de arbeiders zich organiseeren, daar anders de finan- tieele hulp van het 'Rijk bij werkeloosheid wegblijft. Ook de niet-georganiseerden moeten geholpen, maar dat -zal alleen kunnen door het armbestuur. De heer Burger bepleit eveneens nogmaals het organiseeren der arbeiders en de voorlichting der gemeente noömt spr. in deze noodzakelijk. Spr. wijst er verder op dat de arbeiders algemeen graag hun finantieelen steun aan deze regeling geven en dat reeds stemmen zijn opgegaan om dezen steun, f9.60 per week, te verhoogen. Na nog «enige discussie wordt mief algemeene stem" ïmen biesloken -eien diergelijke advertehtié té plaatsén. Mevr. Biergman—Gons infonneiert baar het hand- werkonderwijs, en het vervaardigen van groote klaer dingstukken.' Zal in de volgende vergadering besproken wordeOv nadat nogmaals met de onderwijskrachten is geconfe reerd. Voorzitter vraagt naar het woningrapport* dat thauu ïvolgens mededeeling gereed is. Hierna sluiting. a czs a o tza d 351 verkrijgt men door d d d d d d GEEN BETREKKINGEN IN ENGELAND VOOR VREEMDELINGEN. Uit Vlissingen, 26 Mei. Naar wij vernemen, wordt aan personen, die naar Engeland willen gaan om aldaar een betrekking te aanvaarden, geen -pas verstrekt, daar de Etagelsche regeering, zich stipt wil houden aan haar belofte om eerst de gedemo biliseerde soldaten in de gelegenheid) te stellen een betrekking te vinden. Wil men voor zaken, voor studie of voor plei- zier -naar Engeland, dan kan men een pas beko men, maar ook dan wordt scherpe controle gehou den of men geen betrekking aanvaardt, ONZE KOLENVOORZIENING. De Haagsche redacteur van de Msb. had een onderhoud met een op het gebied der kolenvoor- ziening deskundige persoonlijkheid. -Wat (de vbó-ruitzichten van to-nze kolenvoorzie- ning betreft, was de zegsman der Msb. van mee ning, dat waarschijnlijk het volgend jaar ©enige opluchting in de rantsoeneering zal kunnen ko men; misschien kan de kolenddstrihutie dan ge deeltelijk vorden opgeheven. MAÏS VOOR DUITSCHLAND. Naar Wolff djd. 27 dezer uit Berlijn verneemt, heeft de Handelsvereeniging van Duitsche land bouwers, volgens de bladen met goedkeuring van de Rijksregeering, zich. bij een Nederlandsche madsfirma de levering van 750.000 millioen ton mals verzekerd. De levering zalzich over twee jaren uitstrekken; de rnais zal als mest voeder voor^ varkens dienen. DE ZONDAGSWET. Volgens de Tel. wordt in parlementaire krin gen verwacht, dat er met de behandeling van het ontwerp-Zondagswet geen haast zal worden ge maakt. Velen verzekerden zelfs, dat het tot een openbare behandeling -nooit zal komen en het ont werp in he-t schriftelijk debat zal blijven „steken". Vast staat,' dat er dit zittingsjaar van «enige be handeling niets meer zal komen. Maar mócht het ontwerp die phaae van het ge meen overleg 'bereiken, dan zal het belangrijk wor den gewijzigd. DE EX-KEIZER. Zooals bekend, is Dultachland's vroegere keizer thans gehuisvest in Doorn. En alhoewel het be trekken van zijn nieuwe woning in alle etilte heeft plaats gehad, is dat toch niet geschied zonder cere monieel. De Telegraafcorrespondent meldt daar over: De „hof-maarschalk" in schitterende uniform met de Marschallsstab in de 'hand, wachtte hoven aan de trap die naar de hal voert, die Deutsche Fahne, in handen van den hausmeister, groette het ex- keizerlijke paar drie maal weemoedig, symboliek. Be ex-keizerin, wier hartkwaal haar het traploo- pen verbiedt, werd in een gereedstaanden draag stoel, de trap op naar -boven gedragen. Er waren tal van bloemstukken'' in. Diep geroerd namen de ex-monarch en zijn ge malin de hulde van het zeer kleine troepje aan wezige getrouwen in ontvangst Slechts weinige mi nuten daarna reeds brachten tal van auto's de aanzienlijken uit den omtrek aan. om de nieuwe bewoners van het Doornsche lustverblijf te ver welkomen. Menig bezoek is sindsdien reeds aan den Huize Doorn gebracht Zaterdag arriveerde de ex-kroonprins in het nieuwe ouderlijk huis om er de Pinksterdagen door te brengen. De begroeting was van bedde zij den zeer hartelijk, zonder ceremonieel. De Pinksterdagen zijn er 's ochtends en 's avonds godsdienstoefeningen gehouden, geleid door den ouden Berlijnschen hofprediker. De ex-keizer staat des ochten-dis zes -uur op. Blken ochtend, toen het nog niet te warm was kloofde hij zijn eigen haard-vulling. De laatste dagen is er echter geen brandstof nooddg. Woensdagmiddag half drie vertrok de ex-kroon prins weer.' Dinsdagmiddag maakte hij een uitstapje op het motorrijwiel van zijns vaders chauffeur. Even werd een visite op het Huis Siamdenberg gebracht en ver volgens over Amerongen teruggereden. DE ARBEIDSWET. Interpellatie van den heer Schaper. In de Tweede Kamer heeft de heer Schaper ver lof gevraagd den minister van Arbeid te interpel- leeren over de inwerkingtreding van de Arbeids- HONGAARSCHE KINDEREN. Bij eengisteren te Breda aangekomen transport Hongaarsche kinderen waren, volgens de ,yBreda- sche Courant", een dochter en een zoontje van den Hongaarschen minister-president, graaf ApponyL CALLANTSOOG. Tot rijksveldwachter alhier werd overgeplaatst die heer J. C. Scheffers te Amsterdam.

Schager Courant | 1920 | | pagina 1