illiiiEi Njim- Mmititit- LniliiTiliL NIEUWE ABONNÉ'S GRATIS. RAAD VAN SCHAGEN. Woensdag 16 Juni 1920. Gemengd Nieuws. SCIAGE 63ste üsargang. No. 6635. Dit blad verschijnt viermaal per weekDinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's m. 8 uur worden Advertenlidn zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. UITGEVERS: TRAPMAN CO., SCHAGEN. POSTCHEQUE en GIRODIENST 23330. INT. TELEF. no. 20. Prijs per 3 maanden f 1.55. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN TIËN van 1 tot 5regels f 1.10, iedere regel meer 20 ct. (bewijsno Inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend voor de Schager Courant ontvangen de nummers die nog vóór 1 Juli a.s. Verschijnen Vergadering op DinséBg 15 Juni 1920, des morgens half lien ure. Voorzitter de heer J. Cornelissen, Burgemeester, secre taris de heer A. C. Roggeveen. Aanwezig alle leden. Na opening der vergadering# volgt de lezing en goed keuring der notulen. Voorzitter deelt mee, dat aan den gemeenle-opzich- ter is opgedragen een onderzoek aangaande den vuilak voer door den tuin van da perceelen L> 141—146 naar de sloot; in deze vergadering zal in behandeling worden genomen een voorstel van B. en W. om f 2500 be schikbaar te stellen voor p.lannen kanalisatie; in het pad van dc Molenstraat naar de nieuwe huizen zal puin worden gegooid: het adres van de bouwvereeniging St. Christophorus is in behandeling bij B. en W.; aan ge noemde verceniging zijn een paar vragen gesteld, die eerst beantwoord moeten worden, alvorens tot ver dere behandeling kan worden overgegaan; aangaande de M.U.L.O.,-kwestie zijn B. en W. in onderhandeling met den Districtsschoolopziener; de kwestie der elee- trificatic is in behandeling bij d'e lichtcommissleaan gaande het geven van namen aan nieuwe stralen zal den raad in deze zitting een voorstel bereiken; insge lijks wijziging verordening op de heffing van belasting op publieke vermakelijkheden, wat betreft electr. pia no s enz Is- ingekomen een brief van den heer M. v. Vliet, met bericht, aanneming herbenoeming lid der licht- commissie; schrijven van den Commissaris der Ko ningin, met bericht eervol ontslag van den heer K. Douwsma als veldwachter, ingaande 1 Juni 1920. Volgt adres van de Vereeniging Algemeen Belang, met verzoek bespoediging demping Noord. B. en W. stellen voor, dit voor Kennisgeving aan te nemen, daar over deze zaak reeds in vorige zitting de beslissing is gevullen. Aan de orde is het adres der WestfriescheKaïjaal- vereeniging om een bijdrage in dc kosten voor het ma ken van een plan tot vaartverbetering. B. en W. stellen voor, het gevraagde bedrag, f 2500 te geven, gelet op, het groote oelang dat de gemeente bij nel spoedig tot standkomen van het plan heeft. Weliswaar hebben ook Ged. Statert deze zaak ter hand genomen, doch in het belang van een spoedige lot standkoming der plannen achten B. en W. het ge- wenscht, de door dé Westfriesche Kanaalvereeniging gevraagde bijdrage te verleenen. Van den heer L. Smid veldwaphter alhier, is een adres ingekomen, om de bijdrage voor zijn rijwiel te verhoogen. Hij ontvangt over 1920 f 15, voor onder houd ,\velk bedrag beslist onvoldoende is. Bij aanstelling m 1917 is door hqm aangeschaft een rijwiel van f 120, waaraan f 45 is gerepareerd, tezameD f 165. Dit rijwiel zal over eenigen tijd door een .nieuw moeten worden -vervangen. Adressant heeft in die ija- ren f 80 voor vergoeding ontvangen en krijgt op deze wijze een tekort. Hij verzocht pver 1920 alsnog f 35 te ontvangen. B. en W. stellen voor, op dit adres afwijzend te beschikken, omdat bij de begrooting van 1920 deze zaak pas is geregeld. Mevr. Roos—Broed gevoelt, dat de tegenwoordige ver goeding te laag is, maar wil over 1920 een hoogere vergoeding geven van f 15, om dan bij de begrooting te overwegen, voortaan een rijwiel van gemeentewege te verschaffen. Voorzitter merkt op, dat de rijksveldwachter f 50 vergoeding voor, het rijwiel krijgt ,dat was spr. nog niet bekend toen B. en W. deze kwestie besproken hebben. E>e heer Trapman breekt een lans voor het verzoek van adressant. Hij is het met B. en W. eens dat de besluiten bij de begrooting genomen, niet altijd weer moeten worden gewijzigd, doch in dit speciale geval wil hij van deze goede gewoonte afwijken, omdat ge bleken is, dat de toegestane bijdrage absoluut onvol doende is. Spr. stelt voor, gunstig op het verzoek te beschikken, ow dan bij de begrooting een vaste re geling te treffen. Nadat B. en W. dit voorstel hebben overgenomen, wordt het- met algemeen© stemmen aangenomen. B. en W. stellen vervolgens den raad voor, van den heer C. Blaauboer c.s. aan te koopen voor de som van f 16250, de perceelen aan de Molenstraat, kad. Gem. Schagen, Sectio C 753, 1092 en 1093, ter grootte van 14 Aren en 5 centiaren. De koopsom te voldoen uit de opbrengst eener geldleening. t De desbetreffende concept-Desluiten, zoomede een 2e fluppl, begrooting, dienst 1920, worden eveneens aange boden. Er wordt voorgesteld, een geldleening aan te De heer Van Nuland vraagt fiaar de bestemming van deze panden. Voorzitter; Dat moet nog door B. en W. worden besproken. f keer.. Van Nuland wijst nu op; gebreken van de panden. Bij het perceel-Lutjeharms is geen behoorlijke regenbak, het water is voor consumptie niet te ge bruiken, zelfs niet voor de wasch. Spr. stelt voor, de bestaande bak te doen nazien, of een nieuwe regen bak te doen plaatsen. De huur van het perceel is van men aard, dat eenige reparatie er wel van af kan. Verder wijst Spr er op, dat de inventaris van het per ceel Wed. Scheltus niet schijnt te zijn overgegaan, dat de vorige eigenaar, de heer Raap;, geen afstand van den caiéinventaris heeft willen doen en waar de heer Raap niet zeer philantropisch is, is spr. bevreesd, dat mej. ocheltus die inventaris straks zal moeten missen en *n wSm^ k.omt met ^ar bestaan. Spr. vraagt, of B. oQt, w moe*te willen doen, die inventaris voor Wed. Scheltus te koopen. De kosten zouden kunnen worden bestreden uit de opbrengst van 5 daarstaande boomen, die daarvoor gerooid en verkocht konden worden. Voorzitter zegt, niet te begrijpen, dat door Lutjeharm» geen klacht Is ingediend bij B. en W. over dien regen- ak. Dat is een toestand die geen dag langer mag blijven 1 bestaan. De beer Van Nuland zegt, dat 'do menschen bang wa ren voor mijnheer Raap. Bij den heer .Knuwer is een flinke bak en dar konden ze gratis regenwater krijgen. Voorzitter zegt, dat B. en W. een onderzoek zullen instellen De heer Trapman vindt het aardig dat B. en W. een onderzoek willen instellen maar vraagt toch 'of B. en W. voor zij een besluit nemen dit of dat te doen, daarmee den raad in kennis te stellen. Spr. kan ïn geen enkel opzicht meegaan met de redeneering van den heer Van Nuland. De perceelen zijn zelfs nog niet in eigendom van de gemeente overgegaan en wat betreft de quaestie tus- schene Wed. Scheltus en Raap dat zijn particuliere zaken, waar wij niets mee noodig hebben. Voorzitter; Ik ben het met u eens. Nu de gemeente eigenares is nu deugt er direct niets meer van. Maar wanneer de regenbak zoo slecht is, mag dat niet lan ger bestendigd olijven. De heer Trapman herhaalt zijn verzoek geen besluit te nemen voordat de raad er mee in kennis is gesteld. De gemeente is nauwelijks eigenares geworden of buur man raadslid wordt opgezocht en verschillende grieven worden kenbaar gemaakt en door buurman raadslid hier ter sprake gebraent. De heer Van Nuland is toch van oordeel, dat op de gemeente nu do plicht rust te zorgen dat de menschen goed regenwater hebben De heer Trapman zegt, dat de menschen vergeten hebben te klagen waar ze te klagen hadden. Juffr.' Lutje harms is ook al bij Spr. in de buurt geweest en toen waren er buitengewoon opgesteld te koopen, ondanks don de toestand die daar heet te bestaan. Voorgesteld wordt door B. en W. om de verordening op de heffing op openbare vermakelijkheden te wijzi gen. Zij steUenn voor f 1 per week te heffen voor automatische of electrisehe muziekinstrumenten in inrich tingen waarvoor door den Burgemeester een doorloopen- de vergunning is vverlcend. Deze belasting moet 3 maan den vooruit worden betaald. De heer Overtoom vraagt welk recht nu geheven wordt. Voorzitter-Niets en daarom heeft de neer Trapman voorgesteld wijziging in de verordening aan te brengen. De heer Koemeester vindt f!.- te hoog en stelt voor f 0.50 per dag te heffes. De heer Van Nuland jwijst er op, dat Mej Fransen ook automatische piano in haar café heeft staan en voor zulke menschen acht hij de belasting te hoog. In be ginsel zou hij de instrumenten heelemaal willen ver bieden. Het voorstel-Koemeester wordt verworpen; voor de heeren Koemeester en Van Nuland. De heer Koemeester verlangt stemming over ,het voor stel van B. en W., wat Voorzitter aanleiding geeft te zeggen; Toch geen obstructie zeker. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomente gen de heeren Koemeester en Van Nuland. De heer Overtoom vraagt of het Voorzitter's voor nemen is, wanneer meer vragen inkomen dergelijke dingen te plaatsen, vergunning daartoe te verleenen. Voorzitter; Elk geval wordt op zich zelf beoor deeld. De heer OvertoomIk geef U in overweging geen vergunningen meer te geven. Voorzitter zegt, dat dat niet zou zijn in het belang der gemeente, nu er belasting wordt betaald en bovendien is er bij mij nooit door de buren over geklaagd. Voor dat toestemming wordt verleend, bespreek ik het m'et de veldwachters. De heer Overtoom acht het niet gewenscht, dat nog meer va ndie instrumenten in Schagen worden geplaatst Café's die tot nu als betrekkelijk net bekend stonden, worden er door tot kroegen verlaagd. Spr. gelooft wel, dat de buren er last van hebben. De heer Koemeester; Koelemeij voor buurman te hebben, is ook niet zoo pleizierig. De heer TrapmanNou, Beethoven, Lizt, Mozart enz. Vporzitter wijst er op, dat de vergunning tot weder- opzegging wordt verleend. De heer Overtoom zou hebben voorgesteld, heele maal geen vergunning te geven, wanneer enkele per sonen niet reeds een groote som hadden uitgegeveh. Het gaat nu niet meer or, dat de raad "klakkeloos eeo dergelijk besluit neemt. De neer Hélder vraagt tenslotte of de discussies over dit pnut weer zijn heropend, omdat een besluit reeds was gevallen. De heer Van Nuland brengt de belasting op entree geld ter sprake, en meent, dat de belasting in verschei dene gemeenten belangrijk hooger zijn dan hier. Voorzitter zegt, dat niet lang geleden de belasting hier vanS 5 (pest^ o plO pet. ïs gebracht. Overigens is ook hem opgevallen, aat de belasting op andere plaatsen hooger was. De heer Helder wijst op de verhouding met het per centage van den hoofdelijken omslag. Wanneer we in dat opzicht een vergelijking maken met Amsterdam dan zal men zien, dat we in verhouding daarmee een hoogere belasting op publieke vermakelijkheden, hebben De heer Meurs; Zouden we niet van het onderwerp afstappen anders komen we vandaag nie tklaar. Voorzitter; Maar als een 'lid een vraag stelt, moet ik daar toch op antwoorden De heer Meurs; Laat men dan voor de volgende vergadering met een voorstel komen, zoodat het op de agenda geplaatst kan worden. De heer Van Nuland zal nu geen voorstel doen, maar bij de behandeling van de begrooting er op terug komen. B. en W. stellen voor, de straat, loopende vanaf de Landbouwstraat naar de Molenstraat den naam te ge ven van Magnusstraat en die loopende evenwijdig aan de Molenstraat den naam van Rozenstraat en voorts den naam Landbouwdwarsstraat officieel vast te leggen van de straat loopende vanaf de Landbouwstraat naar de Roggeveenstraat. Voorzitter zegt, dat B. en W. aan deze namen zijn gekomen, omdat deze herinneren aan oude dingen van Schagen Magnus van Schagen en de Roos, die achter me op deze stoel staan. De heer Trapman wil een kleine rectificatie in het voorstel. Het zou niet moeten wezen Rozenstraat, maar Roosstraat. Voorzitter wijst op de welluidendheid. Rozenstraat klinkt beter. De hee rKoster zegt, dat liet coi^plex op de Ro- zenweid staat en er is dan ook door iemand gevraagd waarom het geheel niet werd genoemd Rozenweide. De heer Trapman evenwel deelt mee, dat bij een later onderzoek is gebleken ,dat er juist niets ligt op de Rozenweide. De Rozenweide is achter het kerk hof en het postkantoor. Mevr. Roos—Breed wil de straat die nu voorgesteld wordt als de Magnusstraat, naar oud-Burgemeester Vau Doorn noemen, omdat deze veel heeft gedaan voor dit slratcnplan en een zeer sympathiek persoon was. Zij zou dus de straat willen noemenBurgemeester van Doornstraat. De heer Helder heeft bezwaar tegen den naam Mag nusstraat, omdat de straat is een verlengde van ae I^andbouwdwarsstraat, en er geen motief is dit kleine stukje een nieuwe naam te geven, We krijgen een groot Schagen en wanneer Schagen nu'wordt als Chicago, dan zullen we hier veel te veel straten krijgen. In Chicago zijn ze van uren lang en om nu telkens een stukje straat een andere naam te geven noemt spr. klein- steedsch. Voorzitter zegt, dat deze straat toch een heel ander karakter heeft dan de Landbouwdwarsstraat. De heer Trapman wü alle hulde geven aan den persoon van oud-burgemeester Van Doorn, maar moet er toch op wijzen, dat deze niets heeft gedaan aan de Louwplannen, die thans tot uitvoering zijn gekomen, hij is noch op de cene. noch op de andere wijze mee in contact geweest. Wat het idee van den heer Helder betreft, de Landbouwdwarsstraat zal dan nu die offi- cieele naam krijgen, maa rspr. heeft nooit sympathie tehad voor dwars- of zijstraten. Bovendien is dit geen warsstraat van de Landbouwstraat, het is een geheej 8parte wijk. Zij komt op geen enkele wijze overeen met de Landbouwstraat. De heer Helder is heelemaal niet overtuigd door de redeneering van den heer Trapman en vindt het beter de naam Magnusstraat te bewaren voor een mooie re straat. Voorzitter; Er zit toch veel stijl in. ue neer Trapman meent, dat de heer Helder in deze zeer voorbarig is, met zijn oordeel. Laat hij wach ten met zijn oordeel, tot de straat geheel klaar is. H'et is alsof de heer Helder een oordeel uitspreekt over ien nieuw costuum waarin de rijgdraden nog zitten 'en de kraag nog van voeringstof is. Zonder stemming wordt het voorstel van B. en W. aangenomen, met dien verstande dat de Rozenstraat zal lieeten Roosstraat. Mevr. Roos zegt triomphantelijk dat zij dus woont Magnusstraat hoek Roosstraat. Wordt aangeboden het kohier van de belasting op de honden, tot een bedrag van f 495. Goedgekeurd, Bij de rondvraag zegt de heer Trapman," dat B. en W. hebben bekend gemaakt, dat met dc kermis alle straatmuziek zal zijn verboden. Daar dit buiten mijn be voegdheid ligt, zegt spr., zal ik me bepalen tot 't doen van een vriendelijk verzoek, met de a.s. kermis toch niet geheel en al de straatmuziek te verbieden. Het is nu eenmaal kermis en men wil dan wat reuring pp straat hebben. Voorzitter zegt, dat deze bekendmaking niet alleen slaat op de kermis, maar ook op het maken van muziek op Maandag en Donderdag. Het geeft veel overlast aan de bevolking en het werkt een toeloop van elementen in de hand die men liever niet in de gemeente mag hebben. Men krijgt er ook door een groote toeloop van woonwagens. Het is bovendien moeilijk nu de bekend making overal is aangeplakt, dit eensklaps te rectificee- ren. De feitelijke- uitvoering is aan den burgemeester en het is moeilijk om te zeggen, die \yel en die niet. De heer Trapman beaamt, dat het moeilijk is, nu een wijziging te brengen in de eerder aangenomen hou ding, maar op verschillende plaatsen als Alkmaar enz. worden ze tot een zeker aantal toegelaten en spr. zou het jammer vinden als alles werd geweerd. Iets an ders is het, |[at het verboden wordt, Vrijdags en Don derdags, dat L uitstekend, en dat is ook geen muziek- maken, maar draagt het karakter van bedelarij. Voorzitter doet toezegging deze kwestie nog eens in B. en W. te zullen bespreken. De heer Van Nuland heeft de Wed. Grootes bij zich gehad, die mededeelde dat. aan haar zoon vergun ning is verleend tot 31 December 1920 met een orgel straatmuziek te maken. Dit verlof is wel mooi, maar die persoon heeft geen orgel en spr. vraagt, of de ge meente voor dien persoon geen orgel kan huren. Voor heen scheen er ook -zoo'n overeenkomst te bestaan. Voorzitter; In mijn tijd niet, misschien dat burge meester Van Doorn als particulier een dergelijke re geling had getroffen. De heer Hopman weet er ook niet van. Voorzitter zegt, dat wel eens een verzoek door Blok ker is gedaan om f 5 vracht te betalen, maar daar is afwijzend op beschikt door ons. De heer Rempt vraagt naar een circulaire, die in gekomen zou zijn, van den Land-, Tuinbouw- en Zuivelar- beidersbond, betrekking hebbende op de werkloosheid. Voorzitter zegt, dat dit wel "mogelijk is. Hij leest de circulaires wel, maar voorts gaan ze naar den heer Ham, die correspondent is van het bemiddelingsbureau. De heer Rempt zou een aanbeveling in de courant willen plaatsen. Het is van groot belang voor de ar beiders, dat ze zijn aangesloten. De heer Helder veronderstelt dat de heer Rempt be doelt de kennisgeving, dat de belanghebbende een half jaar lid moet zijn van dien Bond, wil hij bq wer keloosheid uitkeering krijgen. De heer Rempt beaamt dit. Voorzitter zal den heer Ham hierop wijzen. De heer Rempt zou nog eens willen spreken over het trottoir van de Hoogzijde. Het zou een heele ver siering zijn voor de gemeente en de uitkomende straat klinkers zouden best kunnen worden gebruikt voor de straten, die er hier en daar ellendig uitzien. Spr. zegt, dat per vierk. M. tegels f 1.12V» goedkooper zyn. dan straatklinkers. Voorzitter doet zich kennen als een groot voorstan der van dit plan, doch een der wethouders gevoelde er niet veel voor. Behalve het arbeidsloon zou het ruim f 400 kosten De heer Rempt dacht niet, dat het duurder was dan straatklinkers. Spr. vindt het jammer dat er geen over leg is gepleegd met den stratenmaker. Voorzitter zegt, dat B. en W. dit niet gewenscht vin den. De opzichter is onze man en het is niet gewenscht dat overleg wordt gepleegd met den stratenmaker. De heer Rempt noemt dat een heel gewone zaak. De heer Trapman begrijpt niet veel van de rede neering. De raad is canscheiijk onkundig van de zaak. Er wordt hier gesproken over .het niet plegen van over leg, over tegels, enz., maar de quintesence gaat voor spr. yerloren. Spr. begrijpt, dat de heeren onderling iets hebben besproken. Voorzitter zegt nu, dat reeds eerder gesproken is het trottoir van de Hoogzijde te veranderen in een te geltrottoir, en dat ook de heer Rempt een dergelijk idee naar voren heeft gebracht Hét was dan de bedoe ling de tegenwoordige steenen weg te nemen en die op anuere slechte plaatsen te gebruiken. Een der wethou ders voelde er wel wat voor, de andere meende, dat er nog zooveel andere plaatsen waren, die verbetering noodig hadden en die wildé wachten tot de behande ling van de begrootina De heer Hopman; Ik ben er met de begrooting ook nog niet voor klaar. Voorzitter vervolgtDe heer Rempt wilde over leg plegen met den opzichter en stratenmaker, maar dit achtten B. en W. niet goed. De heef Trapman: Is de Hoogzijde daartoe wel geschikt met al aie stoepen? Voorzitter meent van wel. Dat is wel te regelen. De heer Hopman zegt, dat het een zaakje zou wor den dat de gemeente wel een kleine duizend gulden zou kosten en wanneer de gemeente nu dat bedrag over heeft meent spr., dat net beter is, andere ge deelten te verbeteren. Voorzitter merkt op, dat de kosten zullen bedra gen groot f 400, behalve het arbeidsloon. De heer Hopman zegt, dat het arbeidsloon toch ook berekend moet worden. Al is het werk in eigen beheer, het moet toch betaald worden. Bij de begroo ting werden de steenen bovendien bijna op volle waar de getaxeerd. De heer Rempt zegt; dat er gebrek aan straatstee- nen is. De heer Hopman; Als je betalen wilt, zijn er wel straatsteenen. De heer Rempt vindt trottoirbanden niet noodig. Voorzitter vindt het een mooi idee. Het was de be doeling de Hoogzijde alleen te nemen vanaf den heer Visser, Markt, tot de Wed. Roggeveen, hoek Laan. De heer Koster wil een volledig plan maken, om dat den raad op de volgende vergadering voor te leggen. Er wordt Wel gezegd, dat troittoirbanden niet noodig zijn, maar spr. wyst op de ongelijkheid van de be staande band. De heer Trapman wil nu reeds zeggen, dat hij te gen het plan is en volkomen de meening van den heei Hopman onderschrijft. Spr. is niet bang om iet* uit te geven, wanneer het noodig is. Maar er zijn zoo veel punten in Schagen die om verbetering schreeu wen en waarover de menschen steeds hebben gemop perd, dat wanneer er een duizend gulden over zijn, het beter is andere plaatsen te verbeteren. Spr. vindt het niet goed, dat er met 2 maten wordt gemeten, de een alles tegeven en de andere als 't ware in het ver domboekje te stoppen. De vorige keer heeft de raad zich nog verzet tegen het bestraten van een stukje van de Dorpen en dan gaat het niet op, hier een dergelijke luxueuse verfraaiini aan te brengen. De f 60O) zooveel die we uit de O.W.-belasting zullen krijgen, zullen heusch wel een ander gaatje vinden. Voorzitter zegt, dat B. en W. bezig zijn met de be strating in de Hoep en op de Loet. De heer KoemeesterHet Rensgas is wel het aller slechtst. Daar kan men niet meer langs. Voorzitter; Dat wordt veranderd met de demping. Het resultaat is, dat deze kwestie, nadat B. en W. alles nog eens zullen hebben nagegaan, in volgend* zitting nog eens zal worden behandeld. Mevr. RoosBreed informeert, of er nog school feest is, dit jaar. Voorzitter zegt van ja, er i4 f 400 voor uitgetrokken. Mevr. RoosBreed wijst op het tekort aan drink water en vraagt, of er geen wagen met water kan ko men. Spr. wijst op het bezwaaarlijke en duré van hft bekomen van water. Voorzitter zegt, dat er een wagen met water besteld kan worden als dit noodig is. Rondbrengen met een wagen, zooals een paar maal gebeurd is, met den sproeiwagen acht spr. zeer gevaarlijk voor de gezond heid. De heer Trapman wijst er op, dat de praktijk heeft bewezen, dat een wagen water alleen aftrek heeft als de kerkebakken ledig zijn. Anders geeft men algemeen de voorkeur aan dit "Water en wordt de wagen met water nooit leeg en moet men dat laten wegloopen. Spr. erkent de last en onkosten van het haren van water,- maar spr. kent geen ander middel en ontraadt ten sterkste het rondbrengen met den sproeiwagen. Hierna gaat de raad in corqité. HET WONDERBEELD TE AKEN. De correspondent der Tel. meldt: Dinsdagavond verspreidde zich in Aken het gerucht, dat een wonder geschied was in een particulier hui* op. de Hoendermark t, bij de Domkerk. Een crucifix eigendom van 'n ^bejaarde zeer geioovige R.K. vrouw, handelaarster in .eieren en boter, zou plotseling levend geworden zijn en bloed gezweet hebben. Verschillende geloofwaardige personen waren er ge tuige van geweest, dat het Christusbeeld zich bewoog, en dat uit zijne wonden bloed vloeide. Het wonder herhaalde zich nog enkele malen en van wijd en zijd kwamen oud en jong, zelfs van uit de Hollandsche grensplaatsen, naar de Hoendermarkt, om voor het huis te bidden. Het was aan verschillende personen vergund, het wonder te aanschouwen. Aken en zijne bevolking, m hoofdzaak goed Katho liek, heeft misschien meer dan eenige- andere Duitsche plaats de gruwelen van den oorlog aanschouwd. Zijn godsdienstigheid is grooter geworden en men beschouw de het wonder onmiddellijk als een teeken Gods. Ge- heele processies uit de naburige dorpen trokken bid dend naar de wonderplek en dag en nacht bevond zich een (godvruchtige menigte voor het huis. De geestelijkheid viam Aken mam een gereserveer de houding aan. Onmiddellijk, werd door dien deken Mgr. Domer, .de Aartsbisschop van Keulen van het bijzondere in kennis gesteld. Enkele geestelijken be gaven zich naar het huis en aanschouwden ook de bloedende won-den -van het Christusbeeld, een tweede Christusbeeld, eigendom van -een Fransch geeste lijke, die sedert 'kort in het huds wo-onde, toen het wonder Voorviel, bloedde eveneens toen het bij het eerste beeld werd gebracht. Zooals wij boven reed* zeiden, vertrouwde de geestelijkheid een en ander niet. Daarom werd de geestelijke die in het wonder- huis vertoefde, in verhoor genomen. - M.en bleek te doen te hebben met zekeren Caesar Bachère, zich Goutloup noemende, een uit de R.-K. Kerk gebannen priester. Onmiddellijk stelde men d* Bisschop hiervan op de hoogte en werd aan de be volking medegedeeld dat een en ander udet* d*ua

Schager Courant | 1920 | | pagina 1