Delvonia Tandpasta. Plaatselijk Nieuws. Bekendmakingen. Marktberichten. VleeschYergiïliging. Tweede Kamer. Gemengd Nieuws. hw O. Bosker, 4# «rtuls* der ▼erigs wpécrtag gelezen en onveranderd goedgekeurd. Hierna volgde rekening van den penningmeester, den heer C. Kooyraan, welke met een batig saldo groot f 49.50 sloot. De rekening, nagezien door de heeren P. S. Veerdig en P. de Oude, werd in orde bevonden en met algemeene stemmen goedgekeurd. Bestuursverkiezing was nu aan de orde en wel wegens periodiek altreden derr heeren S. Jb. Mostcrt en C. Kooyraan, die beiden werden herkozen en hunne herbenoeming aannamen. Daarna volgde bespreking der in 't najaar te houden landbouwtentoonstelling, om die met het oog op het alhier hcerschen van mond- en klauwzeer niet te laten doorgaan. Verschillende heeren voerden hierover !t woord en allen waren 't er over eens de tentoonstelling één jaar uit te stellen. Zooiets was wel jammer, daar het hoofdbestuurr f 100 sub sidie ter dekking der onkosten had beschikbaar ge steld. Met algemeene stemmen werd besloten, de ten toonstelling één jaar uit te stellen. Verder werden nog enkele huishoudelijke zaken besproken en een voor- stu van den heer A. v. d. Welle, om nogmaals pogingen aan te wenden om in den a.s. winter een cursus in landbouwonderwijs te houden, aangenomen. Hierna sluiting. WIER IN GEN. Onze plaatsgenoot, de heer J. Kat, is met ingang van 24 Juni a.s. benoemd als buitengewoon opzienter bij den Rijkswaterstaat, met standplaats Marken, bij de aldaar te maken werken aan de Rijkszeeweringen. WAARLAND. Donderdagavond zou een vergadering plaats hebben van de bouwvereeniging „Goed Wonen'' alhier. Op den vastgestclden tijd was aanwezig de voorzitter en een verslaggever. Even later kwam een lid der vereeniging gevolgd door no. 2. Toen niets meer en ging men maar weer naar huis toe. Wat een belangstelling i VRIJWILLIGE OUDERDOMSVERZEKERING. Hen, die van 'bovengenoemde verzekering willen profiteeren, en dat zijn allen^ zoowel mannen als Vrouwen, die een klein inkomen hebben beneden de f2000 verwijzen wij naar de advertentie in dit nummer. Vooral voor een leeftijd van 50 tot 65 jaar is deze verzekering een zeer voordeelige. Wij wijzen er op, dat dergelijke personen als zij niet in de invaliditeitsverzekering vallen' ge heel zonder pensioen .blijven indien zij zich niet vrijwillig gaan verzekeren. KOLHORN. In de polders alhier sterft het aardappelloof af door de sterke droogte. Öe suikerbieten zijn ver ge noeg heen om hiervan hinder te hebben, terwijl voor de granen de droogte uitermate best kan hee- ten; zware granen worden verwacht. KOLHORN. Is de hooibouw dit jaar zeer vroeg er zijn hoe ven waar het hooi al binnen is de hooioogst ia tevens buitengewoon overvloedig. En dan nog, als geen enkel jaar, droog gewonnen, zonder eenlge regenval, zegt een veehouder. BEVOLK INS. Naar statistieke opgaven is het verloop der bevolking in onderstaande gemeenten, gerekend in onderstaande gemeenten, gerekend op den len Januari van de jaren 1900, 1910 en 1920, geweest als volgt Schagen van 2874 op 3021 en 3532 inw. Harcnkarspel van 2063 op 2562 en 3023 inw. St. Maarten van 966 op 1058 en 1316 inw. Zijpe van 4183 op 4276 en 4721 inw. Pette"n van 317 op 309 en371 inw. Callantsoog van 729 op 844 en 971 inw. Helder van 25159 op 28303 en 29380 inw. Wieringen van 2918 op 3058 en 3118 inw, Wieringerwaard van 1172 op 1113 cn 1144 inw. Anna Paulowna van 3009 op 3270 en 4246 inw. Barsingerhorn van 2065 op 1857 en 1879 inw. Winkel van 1732 óp 1545 en 1559 inw. Nieuwe Niedorp van 1556 op 1570 en 1690 inw. Oude Niedorp van 1136 op 1136 en 1260 inw. Over het jaar 1919 is in bovenstaande gemeenten de bevolking weinig vermeerderd of verminderd. Alleen Anna Paulowna telde 159 personen meer en Helder 481 personen minder dan een jaar te voren. ZIJPE. Wij vernemen, dat, naar aanleiding van een door het gemeentebestuur gedaan verzoek, in de buurten Ruigeweg en ©elkmerweg op werkdagen twee post bestellingen zullen worden uitgevoerd, VALKKOOG. Dinsdag was het voor de leerlingen der O. 'L. School een verrukkelijke dag, n.1. schoolfeest. Bij prachtig zomerweer begon de met zooveel ongeduld verbeide tocht met een rijtoer naar Bergen. Van daar werd per tram Bergen aan Zee bezocht. Be kinderen' hebben dus volop genoten van zee, speel tuin en zandgat Daarbij kwamen natuurlijk de noodige versnaperingen enz., zoodat het in één woord een- heerlijke dag was. Toen men dan ook weer behouden thuis kwam, was ieder voldaan. Een woord van dank aan de milde gevers en do rijders is welverdiend. LANGEBIJK. Nu Ged. Staten hebben bericht, dat St. Pancras niet bij de Langedijker dorpen zal worden gevoegd, wordt algemeen verwacht, dat spoedige maatrege len kunnen worden verwacht ter verdere uitwer king van' de vereeniging der 4 Langedijker gemeen ten. BROEK OP LANGENDIJK. Alhier zal het schoolfeest de volgende week wor den gehouden met een reisje per trein naar Ber gen aan Zee. NOORD SC HAUW OXIDE. Ongeveer f450.is bijeengebracht voor een te houden schoolfeest. LAN GEHUIL Met ingang van Maandag is de uitvoer van aard- j appelen toegestaan. Er worden reeds groote hoeveel heden aangevoerd. 'Men vreest echter dat depreciatie der valuta geen noemenswaardige verandering in de prijzen zal brengen. ALKMAAR. B. en W. dezer gemeente hebben den Raad voor gesteld het beheer der aan de gemeente bij testa mentaire beschikking van 21 Februari 1919 door wijlen mevr. M. van der Oord vermaakte nalaten schap, bestaande in eene boerderij met landerijen te Schagerwaard en eenige andere bezittingen, een en ander voor -de stichting van een ni'euw gemeen telijk ziekenhuis, op te dragen aan het bestuur van het Stadsziekenhuis, o.m. onder bepaling, dat de administratie afzonderlijk gevoerd wordt en de in komsten on uitgaven gehouden worden buiten hot gewone beheer der inrichting, het bestuur de ver plichtingen niikomt, waartoe de gemeente door de aanvaarding gehouden is on jaarlijks voor dat be heer eono begrooting inzendt on daarvan rekening en verantwoording doet. Voorts geven zij in overweging om het door uit gekeerde legaten enz. ontstane tekort op de goedge keurde rekening en verantwoording van do execu teuren-testamentair ad f22766 te dekken uit eene me» het gemeentelijk pensioenfonds aan te gano leening tot dit bedrag, wolk fonds daartoe in staat «al zijn door beleening van een deel zijner effecten bij de Nederl. Bank. VOOR DE VISSCHERUSCHOOL Men meldt uit 'Egmond aan Zee: Een der groote Rotterdamsche reederljen heeft, dezer dagen een bedrag van 2500 gulden geschon ken aan de Vereeniging „Egmondsehe VisaehertJ- school" ten behoeve van den spoodigen bouw «ener eigen school. OUDE NIEDORP. Door het bedanken van den beer Wit als raadslid, zou zijn opvolger zijn de heer Termeulon. Deze is echter vertrokken, daarna de heer Kager, ook deze is vertrokken en zal thans de heer P. van Trienen raadslid worden. ANNA PAULOWNA De eerlingen der drie openbare scholen, die van de Kath. school en enkele van de school met den Bijhei, vierden Donderdag 17 Juni hun schoolfeest. Den geheelen dag bleef het weder prachtig. Reeds vroeg, in den morgen heerschte er een prettige drukte in de gemeente. Van alle kanten werden de kinderen per rijtuig naar het Westeinde gebracht, en daar waren nogal wat rijtuigen noodig voor de 426, die de boottocht zouden medemaken. Te onge veer half acht vertrok de boot onder de tonen dei muziek en nagewuifd door een groot aantal be- langstllenden, die bij het vertrek aanwezig waren. Do tocht ging naar Alkmaar om daar verder per extra tram voortgezet te worden naar Bergen aan Zee. Aan melk, koek en broodjes ontbrak het niet en deze artikelen vonden grage magen, maar eisch- ten ook vele behulpzame handen, om ze ter be stemde plaatse te brengen. Een tocht door Alk maar met de muziek voorop lokten velen voor d« ramen of op straat. Te 'Bergen gekomen-, verliet een deel der geleiders den trein, om in den tuin van don heer C. Bruin aanstalten te maken voor de ont vangst der kindern, als ze van de zee daar zouden arrivoeren, en tevens had dit deel gelegenheid, zich J te versterken, om in staat te zijn, bij aankomst de 'andere geleiders te verbeurten. Wat hadden de kinderen aan de zee genoten! Ook de Weensche kinderen, een 17-tal, kwamen oogen te kort bij het zien -der zee, en hunne stralende gezichten getuig den van hunne blijdschap, aan zulk een feest te mo gen deelnemen. In den tuin werd van caroussel, wip plank enz. goed gebruik gemaakt, en om wat af- wisselmg te brengen, werd ook inog een tocht naar het Zandgat ondernomen. Daar was de hitte ech ter oorzaak, dat men maar weder spoedig naai den tuin onder de schaduwrijke hoornen terugtrok. Omstreeks kwart voor 4 nam men de terugtocht aan. Te Bergen werden de kinderen in den trein geladen en behouden en wel bereikten allen in de grootste opgewektheid, zonder eenig spoor van moeheid de boot. Ook op de terugreis, al was ze wat lang, wist men de kleinen wel tegen verveling te vrijwaren. Te half acht bereikte men West-Eindo. Daar stonden de rijtuigen gereed en nu ging het huiswaarts aan beide zijden van de Molenvaart, waarin een vlet met de muziekanten en eenige com missieleden door een vlug paard werd voortgetrok ken. Honderden fietsen, naast en tusschen de rij- tiiigen, volgden de muziek tot aan de Kleine Sluis. Daar was We eindpaal en daar eindigde dit zoo uit stekend geslaagde feest.. Een 60-tal kinderen, die met 1 April de school hadden verlaten, waren per trein naar Amster dam gegaan. Ook dezen hadden volop genoten, vooral in Artis en Aquarium. Een rondgang per tram door Amsterdam, die hiertoe gereserveerd was, stelde de kinderen in staat, eon goed kijkje te kunnen nemen van de hoofdstad. Toen de oogen volop hadden genoten, weid het tijd voor de maag, die eischen begon te stellen. Een diner in Krasna- polsky gaf hieraan ruim voldoende bevrediging. Wat smaakte dat eten lekker! In welk eene prach tige nooit geziene omgeving werd hier de inwen dige mensch versterkt! Na aldus kracht opgedaan te hebben, werd ieder in de gelegenheid gesteld, in een bazar zich eene herinnering aan te schaffen en toen langs den IJ-kant (naar den trein. Ook deze tocht is uitstekend geslaagd; allen kwamen behouden en on feestelijke stemming weder te Anna Paulowna aan, om per rijtuig huiswaarts ge bracht te worden. Een woord van dank en hulde aan heeren muzikanten mag niet achterwege blij ven, want het moét gezegd worden: ze hadden een zware taak en hebben zich ervan op uitstekende wijze gekweten. Ook de geleiders en geleidsters hadden geen makkelijken dag, maar de blijde ge zichten -der kinderen waren hun eene géwaardeer- de belooning voor hunne trouwe zorgen en dan, dank aan de boeren, 'die in zoo'n drukken tijd toch gaarne paard en rijtuig vopr dit doel afstonden. IHet feest behoort weder'tot het verledene maar... de herinnering eraan zal nog lang in de harten der kinderen voortleven en het doel, schoolverzuim te keeren, worttt door zulk een feest bereikt. HOOGER POSTTARIEF. In zijn Memorie van Abt woord aan de Eerste 'Kamer zegt de minister, dat ondanks de hoogere inkomsten door de verhoogingen der po&ttarieven verkregen, .nochtans tot eene verhooging van de binnenlandsche posttarieven moet worden over gegaan, onafhankelijk van de beslissing, welke door het eert volgende postcongres, met betrekking tot de internationale tarieven zal worden genomen. WARMENHUIZEN 17 Juni Schotsehe muizen f 6.90 b 9.30, drielingen f 1.80 a 6.20, per 100 Kg. WARMENHUIZEN 18 Jnui. Schotsehe muizen f 9.20 a 11.30, drielingen f 7.10, per 100 Kg. MEDEMBLIK, 17 Juni. AardappelenGroote muizen f 2.05 a 2.20, kleine muizen f 1 a 1.10, per 25 Kg. HOORN, 17 Juni. KI. Fabriekskaas f 73.50, kl. Boerenkaas f 75, Boe ren Comm. Kaas f 79. Aangevoerd 47 stapels, wegende 20318 Kg. Handel $ug. NOORDERMARKTBOND. Noo-.dscharwoude. 18 Juni. Schotsehe muizen f 8 a 10.30, drie lingen f 4 a 5.30, kleine f 1.50 a 1.80, per 100 Kg. Bloemkool f8.20 a 15, 2e soort f 3.70 per 100 stuks. LANGEDIJKER GROENTEVEILING. Broek op L. 18 Juni. Wortelen f 6.50 a 10.20, per 100 hos. Schotsehe muizen f 7.90 a 14.60, schoolmeesters f 11.70 a 14.70, drielingen f 2.70 a 7.60, kleine f 1.70 a 2.10, alles per 100 Kg. Aanvoer 33620 bos wortelen, 172550 Kg. aardappelen. dn kan gezegd worden mn de ovcsrhouderz en lam meren. In biggen en magere varkens ging het matig, dat hield niet over. Konijnen en kippen ook geen J bijzonders, de prijzen staan. Dat is eveneens met da boter. De kipeieren iets duurder met een gragen om zet, er moesten er meer aangevoerd worden, dan gingen zij nog vlug van de hand. De eendeieren wa ren ook iets hooger. Dus over het algemeen ging het stug, met weinig aanvoer, dat natuurlijk invloed' op de droogte en wat de drukte betreft de hooibouw, POLITIE. Verloren: een pakje, inhoud 2 blousekraagjes; 'een zakmes. Gevonden: 1 pakje, inhoud manufacturen. Inlichtingen ter gemeente-secretarie. GEMEENTE SCHAGEN. .Geboren: Jacob, zoon van Pieter de Boer en Niesje Pronk. Daar het te voorzien is dat in de komende winter en voorjaarsperiode eene vrije groote werkloosheid zal heerschen onder de arbeiders, werkzaam, in de land bouw-, tuinbouw- en annexe bedrijven, vestigen Burge meester en Wethouders der gemeente Schagen de aandacht van belanghebbenden op de wenschelijkheid om zich aan te sluiten bij eene vakorganisatie, ten einde bij het eventueel intreden van werkloosheid aan spraak te kunnen maken op ui/keeringen uit de werk lozenkassen. -•« Aangezien echter dd reglementen dier organisaties altijd de bepaling inhouden ;dat men minstens 6 maan den gecontribueerd moet hebben- alvorens uitkeering te kunnen ontvangen is toetreding tot'de werkloozenkassen reeds thans in ieder gevsfl voor 1 Juli a.s. nood zakelijk, wil men in den a.sf winter bij werkloosheid van de bepalingen proiiteeren/ Arbeiders die nadere inlichtingen verlangen, kunnen deze bekomen bij den Correspondent der Arbeidsbemid deling (den heer H. Ilam) die iederen werkdag ter Secretarie te spreken is van 912 en 1—4 uur. Schagen, 17 Juni 1920. Burgenfreester en Wethoudersvoornoemd, De Burgcmees'.er. J. CORNELISSEN. De 'Secretaris, R'OGiGEVEEN. ALKMAAR. 18 Juni. Op de heuen gehouden graanmarkt waren aange voerd: 357 hectoliters; tarwe f 40—51, chev. gerst f 30— 33, haver f 2525.50, paardeboonen f 19.75, bruine boo- nen f 26, citroenboonen f 35, groene erwten l 23—31, grauwe orwten f 85. ALKMAAR, 18 Juni. Op de kaasmarkt waren heden aangevoerd 136 sta pels kaas, wegende 96000 Kg. Fabriekskaas kleine f 73.oO. Boerenkaas kleine 75, commissie f 80, middelbare f 77. 1 Stapel Goudschc kaas f 69. Handel vlug. ANNA PAULOWNA, 18 Juni. Groote aardappelen f 8 a 13.70, drielingen f 3.90 a 7.90, aardbeien f 36 a 54. De toestand der verschillende patiënten, lijdende aan vlecschverciftiging, is gelukkig niet slechter geworden, ofschoon de verbetering nog niet groot is en alle gevaar nog niet geweken geacht kan worden. Verschillende pa tiënten jrijn doodziek geweest en in de huisgezinnen waar soms o a 7 frsonen ziek lagen, die als kinderen moes ten worden geholpen, was dc toestand allerbedroevendst. Donderdag bracht Dr. Aldershoff uit Utrecht, Inspec teur der Volksgezondheid een bezoek aan onze gemeenté en werden verschillende patiënten door hem bezocht. Deze verklaarde ons dat het vrij zeker was dat het vleesch besmet was met Parathyphusbacillen en hoe wel ook hij de patiënten zeer ernstig vond, hoopte hij toch op aller beterschap, steeds als het verschijnsel zich voordeed bij dergelijke vergiftigingsgevallen, dat dé patiënten zwaar ziek waren, maar er veelal toch door kwamen. Wij vroegen den inspecteur of zulk een ver giftiging niet was te constateeren geweest. Het ant woord luidde, dat zulk een vergiftiging vue (op het zicht af) niet was te constateeren en alleen een bacte riologisch onderzoek hier het resultaat had kunnen uit wijzen^ Het slachten van zulk een paard aan een abattoir had tot vernietiging van het vleesch geleid. Uit een nader bij ons ingekomen .bericht blijkt, dat het onderzoek van door Dr. Aldershoff alhier opge zonden vleesch van het geslachte paard naar het Cen traal 'Laboratorium bewijst, dat 't vleesch besmet was met Para-typhusbacillen. Een bacil die zware vergiftiging tengevolge heeft, zonder de besmetting van de gewone typhusbacil mee te brengen. Wij vroegen aan een deskundige ook nog, of uit hot lijden van het paard aan een darmgezwel het besmet zijn van het vleesch met Pa'ra-typhusbacillen niet als logisch mocht worden afgeleid, en dus afkeuren van dat vleesch plicht was geweest. Ons werd gezegd, dat dit nog niet zeker was, wel dat het mogelijk was, wat uit de besmettingsgevallen alhier dan ook zeer overtuigend is gebleken. De conclusie die wij trekken uit dit geval la, dat onze plaatselijke keuringsdienst van nul on geener waarde is. Dat wij ons hier In slaap heb ben gewiegd met de gedachte dat de noodslach- tingen hier op afdoende wijze werden gekeurd, maar dat nu wel blijkt, dat wij daar niet het min ste houvast aan hehben. Onderzoek aan een abat toir van dergelijk, vleesch, bacteriologisch- onder zoek, is noodig, maar waar dit voor een kleine ge meente als de on'ze niet te betalen is, wil het goed en afdoende zijn, lijkt ons hier de eenige oplossing, dat alle vleesch van Hit nood-geslachte dieren van die een poot breken uitgezonderd onher roepelijk de kuil ingaat en vernietigd wordt. Als het -toezicht 'daarop door vleeschkeurder en po litie scherp is en beslist opgetreden wordt zonder aanzie rus des persoons, dan eerst kan onze burgerij de overtuiging worden gegeven, dat in deze gedaan wordt wat nooniiig is, ien wat de burgerij met recht mag eischen. ONZE KERMIS. Wij hebbeneen paar nummers geleden reeds ge wezen op de mooie tooneeiavonden die de heer L. Zwaag, zijn bezoekers biedt. Zal den eersten avond worden opgevoerd Freuleken, den tweeden avond volgt: In rt Gouden. Haantje. Dit enorm lach succes werd in het Grand Theater 100 achtereen volgende malen opgevoerd voor stampvolle zalen. De schouwburg daverde van het gejuich der ver rukte toeschouwers, zegt de Nieuwe Courant. Ze hebben geschaterd, schrijft de Avondpost. En zoo gaat het voort. Donderdagavond hebben Wij de Violiers, ieen tragidi-komedi van iSchurnxann. Het is al reeds meer dan 400 maal opgevoerd. Het zijn brokstukken van echt Joodsch leven. Men wordt ontroerd door het rijk genuanceerde en treffelijk in stijl gehouden spel. Door de vele reprises hebben de tooneel- listen die er in optreden, hun spel geperfection- neerd en zich voortdurend dieper en inniger inge leefd in de karakters der uit te heelden personen en zijn zoo tot een doorvoeld# en vormschèppen- 'de voortbrenging gekomen, die een scherper om lijnde door kunst verhoogde uitdrukking van le- vensepisodes is geworden. VERKOCHT. Het pand aan de Lageziide der Gedempte Gracht, waarin de motorenzaak der firma Koster en Rog geveen wordt uitgeoefend en in eigendom behoo- rend aan den 'heer Jb. Koster, is verkocht aan den heer J. R. Vlaming. Zijn wij wel ingelicht, dan zal daar een nieuwe bioscoop, geheel naar de eischen des tijds ingericht, worden gebouwd. OVERGEDRAGEN. De heer H. Doorn, aannemer van het dempen van het Noord1, heeft een gedeelte van het werk, het eigenlijke dempen, overgedragen aan den heer C. Biaauboer alhier. ONTVANGERSWONING. De aankoop van het huis van mej. Konijn door den beer Br emmers verdient nog eenige aanvul ling. De aankoop Is geschied voor het Rijk als huis voor den ontvanger van /Registratie, zoo dat het als woonhuis voor eiken ontvanger, <Lie Schagen tot standplaats Zal 'hebben, zal dienen. HUIS VERKOCHT. (Hot burger woonhuis in de Regentenstraat alhier, bewoond door en. eigendom van den heer J. Gr in Sz., is verkocht aan mej.de wed. J. de Graaf te T Zand. MARKTOVERZICHT. De morgen van den marktdag van .Donderdag was het te denken, dat nog een stille markt zou zijn, want de aanvoer was zeer laat en trekkend en dat igaf den handel in alles neen o.a. die van do votte koeien was stug, duur. Het dure kwam hierdoor, dat er te weinig waren aangevoerd. Maar de beste kwaliteit kwam toch nog op f 1.16 per pond. De gang van de markt \yas van fl tot f 1.16. De handel van de geld- en kalfkoeien was ook stug, de prijzen waren minder. Er moest eens regen komen, werd over het algemeen gezegd. Van paarden valt niets te zeggen. In nuchtere kalveren was evenmin gang; hetzelf- De Kamer behandelt de onderwijswet verder. Da minister was Donderdag met een nieuw voorstel gekomen, dat was de overgangsbepaling, volgens welke uitstel van afschaffing van het ambulan- tisme van het hoofd kan' worden gegeven tot 1 Januari 1923. Het was een heel gezeur over het ambulantisme der hoofden, dat nog eon nastaart kreeg over de vraag of het alleon bedoeld was voor de openbare, of ook voor de bijzondere school. Er kwam zelfs een heftige woordenwisseling toen het bijzonder onderwijs ook in het gedrang dreigte te komen. Links eischte men gelijkstelling voor af schaffing van ambulantisme, de rechtsch©n eisch- ten vrijheid voor de bijzondere school met als re sultaat dat deze het pleit wonnen. En Vrijdag ging het,verder. Wij kregen een amendement om de pensioenregeling van hen die voor 1 Januari 1920 gepensionneerd zijn, opnieuw vast te stellen, opdat het pensioen ruimer kon wor den bepaald. De minister ontriedt dit en het viel. Op art. 198 verdedigt de heer K. ter Laan, S.D., een amendement om te bepalen, dat de terreinen en gebouwen van bijzondere ischolen, die eigen dom van schoolbesturen zijn, op 1 Januari 1922 in eigendom overgaan aan de gemeenten tegen over neming van de op de'ze terreinen en gebouwen rustende schulden. Mocht het amendement worden verworpen, dan stelt de heer Ter Laan voor om deze bepaling op te nemen: „Ten opzichte van be staande scholen' wordt als grondslag der schat ting aangenomen het bedrag, hetwelk de bouw en eerste inrichting met inbegrip van de schoolmeu- belen werkelijk gekost hebben, onder afschrijving van 2 pet. per jaar. Dit bedrag wordt vermeerderd met de waarde die de terreinen hadden in het jaar van de stichting der school". (Spr. beveelt het eerst genoemde amendement breedvoerig aan. De rege ling, die de minister voorstelt, volgens welke de gemeenten aan de schoolbesturen een jaarlijksche vergoeding betalen, berekend over de. geschatte waarde van de terreinen en gebouwen met inbe grip van de scboolmeubelen, acht spr. voor de ge meenten veel te kostbaar. /Zij; zullen er door op hoog© lasten worden gejaagd. Dat wil spr. voor komen. Hij acht hot onderhavige artikel het be langrijkste van de heele "wet. Dc lieer Rutgers verdedigt zijnerzijds een amende ment om de financièele regeling, die het artikel voor stelt ten aanzien van de terreinen en de gebouwen der. byzondere scholen, niet te doen ingaan op 1 Januari, maar op 1 Januari 1921, zoodat de jaarlijksche vergoe ding, die de gemeenten zullen moeten betalen, zal wor den uitgekeerd niet alleen voor de bestaande gebou wen, maar voor alle die er voor 1 Januari 1921 komen. De minister erkent, dat dit een der meest ingrij pende artikelen is van de wet. De minister heeft bij overname de waarde der gebouwen genomen op het oogenblik. De minister voelt dat hieraan bezwaren zijn verbonden en zegt zelfs, dat er gemeenten zullen zijn, die onbillijk zullen worden getroffen. Deze hebben recht op tegemoetkoming Hij vult het artikel daarom aan in dezen zin. dat aan gemeenten die in verhouding tot hun middelen on- illijk worden bezwaard, tegemoetkoming kan wor den verleend gedurende ten hoogste 5 jaar. De Kamer achtte deze zaak van zooveel beteekenis, dat het voorstel van den heer Dresselhuys, om het debat over dit artikel te schorsen, tot a.s. Dinsdag, werd aangenomen. De Kamer ging vervolgens met de andere artikelen door Maakt tanden als Paarlén, Overal verkrijgbaar. Voor Engros: J. STÜljRMAN, Schdgen. AJMERIKAANSCIHE HUMOR. Ervaring is een dure leermeester". De ahdieré leermeesters worden niet betaald. (Detroit Journal). Niemand dringt inu eens aan op een gratificatie of rabat voor de belastingbetalers. (N.ew-York Herald.) Afschaffing van de woefcerwinstbelasting is' nood zakelijk. doch afschaffing van de woekerwinstein loog meer, (Financial America). Het ©enige, wat de meisjes tegenwoordig van eên naald weten is dat je deze maar eenmaal op een gra- mophoon mag gebruiken. (Mexico Ledger). Zal de senaat ons vrede geven, voordat er ©eïi nieuw© oorlog is? (Philadelphia Public Ledger). Dit plan, om ©en belasting op verkoopen te I eggen, is •heelemaal niet origineel. l>e O. W.-er heeft ér hét eerste aan gedacht. (Cincinnati Post). Als ©en vrouw verklaart, dat het niet (noodig is om er over te piraten, bedoelt zi], dat het niet noodig is, dat iemand anders erover praat. (Columbia Record). Hot idee, dat de O. W.-er van den'hemel heeft, lijkt erg op d© Ver. Staten op het oogenblik. (Grecthville Piedmont). DE TARWEPRUS. Met het oog op' het dreigend 'tekort aan graan heeft de Engel sche. regeering besloten haar land bouwpolitiek belangrijk te wijzigen. De voorgestelde landbouw wet waarborgt de Britsche graanverbou- weï-8 wol tegen aanzienlijke verliezen, dooh zij deed niets om hem inderdaad winst te verzekeren. Hun whist werd strikt beperkt door het regeeringsbe- slult, sin de vorige lento aangekondigd, om voor den tarweoogst van dit jaar niet meer dan' 95 sh. per „quarter" te betalen en voor dien •van het vol gende jaar niet meer dan 100 sh. De werkelijke prijs zou die zijn, welke betaald werd voor tarwe van gelijke hoedanigheid uit het buitenland, mits echter de genoemde grenzen niet werden over schreden. Doch nu dn prijs voor buiten land s oh e tarwe veel hooger is dan 100 sh. per „quarter", en vermoedelijk mog veel hooger zal stijgen, hebban

Schager Courant | 1920 | | pagina 2