Gemengd Nieuws. Plaatselijk Nieuws. Binnenlandsch Nieuws. hebben. Wm dat niet het geval Aan non vet ge beurd is, genoeg reden zijn voor me om als lid van de Lichtcommissie te bedanken of de voorzitter der Lichtcommissie zou als zoodanig van de betrekking moeten worden ontheven. Ik zal" dat nu niet doen, omdat voorzitter eerlijk schuld bekend heeft, doch acht het gewenscht dat du Lichtcommissie een con ferentie met den heer 'Momelink. heeft. iSpr. wil niet direct afstand doen van de meerdere inkomsten die door het voorstel van de Lichtcommissie be paald zouden zijn verkregen. Den ihr. Memelink moe ten we dan maar zeggen dat helt éen vergissing vah U is ge"weest. Secretaris: Heeft mijnheer Helder de kwestie mis schien besproken met den gasdirecteur? De heer Van Vliet: De gasdirecteur is bij mij ge weest en heeft gezegd dat het P.E.N. niet met het voorstel van de Lichtcommissie accoord ging en dat werd aangeboden door het P.E.N. aan de gemeente 5 pet. van de bruto-ontvangsten te zullen overdra gen. De gasdirecteur vertelde, dat mijnheer Helder accoord was gegaan met dat voorstel en toen Vond. ik het ook goed. De heer Helder: De gasdirecteur is bij mij niet ge weest. De heer Trapman: Hou breekt mijn klomp twee maal. Voorzatter vindt het nu tocheigenaardig dat de heer Helder alleen niet weet van het voorstel van het P.EiM. De heer Helder: Ik weet heel goed wat er bespro ken is en vooral dat de heer Blaeser niet bij me is geweest. U weet, mijn geheugen is in dat opzicht nogal goed. Secretaris herinnert zich wel dat in de Licht commissie gesproken is over de maximale belasting •dat die zou worden uitgeschakeld. 'Een besluit even wel als door den heer Heldor bedoeld is niet ge nomen. De heef Helder: 'Er blijkt nu toch wel dat er in de Lichtcommissie over gesproken is. Voorzitter: Ja, over de maximale belasting, dat herinner ik me nog goed1. Ik wil met gendegen een conferentie met den heer Memelink aanvragen en wil ook met genoegen het voorzitterschap van de Lichtcommissie prijsgeven, De heer Helder: Pardon, u zegt eerlijk gezondigd te hebben. Had u dat niet gezegd, dan zou ik of u bedankt moeten' hebben. Ik hoop dat vooral de wet houders hieruit de leering trekken dat zij bun ban den van helt electiisch bedrijf af moeten houden. De heer Koemeester: Denkt u dat het voorstel van de Lichtcommissie meer zou opbrengen?. De heer Helder: Veel meer. Voorzitter: Het is de vraag of het nu nog te dóen is. De heer Helder: Dat is een kwestie tusschen de Lichltcommlssie en het P.E.N. Voorzitter: iZe kunnen zeggen niets met de Licht commissie noo'dig te hebben. De heer Helder: We zullen wel eens met den heer Memelink praten. De heer Trapman: Ik ben vandaag degeen die nog al wat roering brengt, maar het is wel goed dat het noar buiten komit boe hier wordt gehandeld. Men zal zich herinneren dat een poos geleden het voorstel Is gedaan door B. en W. een geldleening' aan te gaan van f 12000.voor de afwikkeling van de elec- triciteitsvoorziening door Noorderlicht. Ik heb toen comité-vergadering aangevraagd, de zaak is daar toen besproken en toen is dbor mij naar voren ge bracht en door anderen beaamd', dat het niet ün het belang der gemeente zou zijn die f12000 reeds uit handen te geven, terwijl men nog bezig is van ge dachten te wisselen over een kwestie die bestond en een bedrag van f3000 betrof. Er is gezegd dat een goed koopman zijtn troefkaart niet uit handen gaf en «dat eht-ze'er lang; zou kunnen duren voor die kwestie over de f3000 'zou zijn opgelost, wanneer de f12000 reeds door de gemeente vooruit werd betaald. De toenmalige wethouder Helder heeft toen gezegd dat bet natuurlijk de bedoeling was te wachten tot de algeheele afwikkeling. Uit die mededeelin® is door mij de conclusie getrokken dat ook de andere hee- ren met dat inzicht accoord gingen. Ik heb even wel nu gehoord dat na een sommatie van den advo caat Kraakman B. en W. zijn overgegaan tot uitbe taling van die f 12000.^ Ik stel daarom de vraag in le instantie: Is dat juist Voorzitter: Ja. De heer Trapman: Ein zoo ja, welke motieven hebben er B. en.W. toe geleid van het door den Kaad ingenomen standpunt af te wijken en waarom is dit gebeurd zonder den Baad hieriin te kennen, ja zélfs zonder den Raad hiervan, op een volgende vergade ring mededieeling te doen? Voorzitter zegt, dat de R'aad indertijd besloten heeft zich te zullen onderwerpen aan de overeenkomst die de heer Blom, onze adviseur, met Noorderlicht zou treffen. Dat is -een raadsbesluit gewe'eöt en daarom meenden iB. en W. dat we in dat geval geen recht van spreken hadden. Tótn daarom de dagvaarding ;van f 12000 'kwam, meenden B. eb W. dait 't niet was in 't belang van de ggemeente nog langer met de uitbe taling te wachten. Toen ik de dagvaarding kreeg, schrok ik er van. De heer Trapman: Och, dat moeten we wel ge- looven als u dat zegt. Voorzitter: Ik heb bet toen met de wethouders be sproken. De heer Trapman: Schrokken die ook? Moet dk toe nu met deze sobere toelichting tevreden stellen. AI mocht het waar wezen dat de Raad aan den ad viseur Blom had opgedragen de geheele zaak af te wikkelen, dat sluit nog niet in dat dit tot elk ver langd bedrag door Noorderlicht zou gebeuren. Boven dien er is nog niet eens een eindrekening, dus van een afwikkeling is geen sprake. Het restje dat komt later nog en juist daar is in die comité-zitting op gewezen. Welke roerselen1 waren er om die f 12000 uit te keeren, terwijl B. en W, wisten hoe het raads- college er over dacht. Waarom is er geen spoedver gadering uitgeschreven en is er gezegd, dit en dat is gekomen, wat denkt de Raad ervan. Dat u ge schrokken is moeten we accepteeren als u het zegt maar het is belachelijk. -Het is echter pen zaak die juist de gemeente aangaat en daarover hebben wij als Raad te beslissen. Ik ontzeg B. en W. absoluut bet recht te doen alsof de raadsleden niet bestaan. Door de burgerij is ons ongedragen voor de belan gen van de gemeente te zorgen en daarom heeft het college van B. en W. rekening te houden en u moogt nu zoo driftig worden als u wilt, maar ik moet hier de uitdrukking bezigen: dat komt niet te pas ik zal me er ook niet hij neerleggen maar in Haarlem bij Ged. Staten vragen hoe te handelen en of do Rlaad' zich maar heeft neer te leggen bij deze handelwijze van B. en W. Van het antwoord dat ik daar zal krijgen zal het afhangen wat ik verder zal doon. De hoeren in B. en ,W. klagen hier steeds over don toon maar de daden van de heeren zijn van dien aard' dat het voor mij In de toekomst on mogelijk zal zijn vriendschappelijk met hen samen te werken. Ik herhaal dat wtat hier gebeurd is, niet to pas komt. Voorzitter: Ik geef het woord aan den heer Koster. De heer Koster lacht. De heer Trapman*. Daar moet u niet om lachen. De hoer Koetor zegt dat wanneer de heer Trap man meent hier terechtwijzingen te moeten (maken, hij die naast zich zal neerleggen. Het is de gewoonto van den heer Trapman van alles maar uit te flap pen, doch daar treft hij mij niet mee. Ik zal niet als slachtoffer dienen. Dat wij besloten hebben diio f12000 uit te betalen, hebben wij gedaan óp den m.1. juisten basis, omdat het advies van den heer- Blom was dat hot betaald moest wordem Ik. heb toen gezegd dat de Raad verkeerd had gedaan met zijn oordeel uit to spreken als moest dat bedrag nog niet worden betaald. Waarom mij kle woorden van den heer Trapman mij zóó hebben gefrappeerd en wat hij niet aangenaam zal vinden om te hoo- hen, zal ik u vertellen. De vroegere elecfcricdteifs- commissie bestond uit de heeren Meurs en Trap man en het was juist de heer Trapman die zich al tijd heeft onthouden van eenige medewerking om de hangende kwestie -tot' een goed einde te bren gen, terwijl hij toch het meest op de hoogte kon we zen. B. en W. hebben gemeend eindelijk een eind aan die beroerde zaak te moeten maken en ik voor mij ben overtuigd gehandeld te hebben als noodig was. De heer Helder: De heer Koster gaat terug tot verre dagen, maar dat is niet goed. We hebben ons hier te bepalen .tot wat besproken is bij het voorstel om een kasgeldleening aan te gaan van f 12000. Toen is •gezegd: Denk er om dat dat bedrag nog niet wordt uitbetaald voor de eindrekening bekend is en toen is speciaal door mij de verzekering gegeven idat Noorderlicht dat bedrag niiet zou krijgen dan tegen •afgifte van quitantie voor finale kwijting. Na mijn uittreden als wethouder, door het herstei van. den her Hopman, hebben- B. en W. niet gehandeld in overeenstemming met dat idéo van den Raad. Mijn woord, dat ik den Raad had gegeven, is gebroken door de andere heeren. Als mijnheer Hopman niet ■met de besluiten op de hoogte was, dan slaat dat niet op bem. Maar B. en W. waren aan den Raad gebonden door het gezegde van mij. De 'heer Trapman: Juist. Voorzitter: Maar er was toch een overeenkomst. De heer Helder: Die komt hier niet ter - sprake. Voorzitter: Mijnheer Blom adviseerde toch tot be taling. De heer (Helder: Dat had u daln in de vergadering moeten zeggen. U heeft mijn woord gebroken. De heer Meurs: Maar hoe staat het nu met de kwestie buiten- die f 12000. Voorzitter: Over de rest moet nog gesproken wor den. We konden- niet anders, want anders waren er nog meer kósten bij gekomen. De heer Trapman: Deze wijze van handelen is niet de weg die B. en W. hehooren te gaan. Noch dooi u, nóch door den hr. Koster is er eenig woord tegen gesproken. Algemeen werd beaamd wat er gezegd is en de Raad beeft gevoeld dat dat de weg was. .Ein de sommatie van den heer Kraakman; waarom is- dat dan niet in den Raad 'gebracht. Laten we eens aannemen dat het juist was dat ihe't advies van den heer Blom bindend .was, dan zou het toch zeer lo gisch, zeer zakelijk zijn geweest als de Raad des noods bij de bespreking met den heer Blom was ge- geweest. Maar er wórdt niets igezegjd tot den Raad. Voorzitter schrikt, mijnheer Klonter meent alleen wel de belangen der gemeente te kunnen behartig en. Het is niet .juist dat de heele afwikkeling aan den beer Blom' was overgelaten en bovendien is er toch nog geen eindbeslissing. Alle belangen van de ge meente zijn overgegeven, we hangen nu en ■kunnen slikken walt ze ons voorzetten. En mijnheer Koster heeft gemeend terug te moeten kJo- men op wat voorheen is gebeurd. Het is niet erg aardig van den heer Koster er niet bij te vertel len de reden waarom ik mij uit de Lichtcommissie heb teruggetrokken. Ik izal dat even ophalen, omdat mijnheer Koster geen Juiste voorstelling van de za ken geeft. De jonge, mijnheer Meurs en ik zijn in dertijd aangewezen als leden van de toenmalige electriciteitscommissie. Later is het besluit genomen een adviseur, den heer Blom te nemen. Verschillen de .conferenties hadden plaats gehad met voorzit ter, met mijnheer "Buis, mijnheer Blaeiser erv nog andere menschen, maar al de zaken werden ge daan- buiten de. Lichtcommissie om. Nóch mijnheer M'eurs, noch ik hebben ooit een ui'tno'oddging tot die conferentie gehad, hóewei wij als leidende kracht toch op de hoogte hadden hehooren te blij ven. Later was er, iets niet in den baak en toen heb ik eenmaal een boodschap gehad, maar daar-» voor heb ik feestelijk - bedankt. Wlanneer de heer Koster dat zoo had meegedeeld, zou het meer over eenkomstig de waarheid zijn geweest, terwijl het nu den schijn had of ik mij niets aan de zaak gelegen hadden laten liggen. Het is waar, alles is' niet voor den wind gegaan, doch mijnheer Meurs en ik hebben onze uiterste best gedaan. De heeren aan den overkant mee men dat de toon van ons niet vriendschappelijk is, maar de daden van B. cn W. zijn verre van vriendschanoelijk en zooals gezegd, het zal me in de toekomst moeilijk vallen een vriend schappelijke -houding tegenover het college aan te némen. Voorzitter gaat nu een oogenblik naar beneden voor politiezaken. De vergadering Vordt niet geschorst -en er wordt door de leden nog wat nagepraat. De heer Koemeester vindt het niet gezellig, zooals het thans gaat. De heer Meurs't Is zomer, dan heb je wel eens donderbuien, daarna heldert het vvel wat op. Dc heer HeidérMaar de eene bui duurt wat langer dart de andere. De heef TrapmanEn dan heeft men het over vriend schappelijkheid. Je spreekt elkaar dagelijk en er wordt geen woord over gerept. Dat zijn nou je partij- genooten. Voorzitter verschijnt tenslotte weer en hét „spul1' "neemt weer een aanvang. Voorzitter wil persé, de overeenkomst met den lieer Blom hebben, doch de heer Meurs zegt, dat dit .de kwestie niet is, Op onze laatste bijeenkomst is de op merking gemaakt, dat het geld niet gegeven moest wor den voor de definitieve uitslag er was, dat is vol mondig beaamd, en spr. had ook gedacht dat B. en W. zoo pienter waren geweest. De heer Koster zegt, dat de uitbetaling is ge daan in overleg met den heer Blom. We hebben den heer Blom hier laten komen, de vordering voorgelegd en gezegd dat is het geval. De heer Blom heeft vol mondig geadviseerd het bedrag te betalen. De andere afwikkeling was in dat stadium gekomen, dat ze bin nen korten tijd tegemoet kon worden gezien. De heer MeursAls zakenman had ik geschreven, pak je sommatie maar in, het begint op een eind te loo- pen en vacht daarojm maar tot de geheele afwikkeling Voorzitter: Het is de vraag, of dat gekund had. De heer Meurs; Ze schrijven de boel maar direct niet op. Voorzitter Misschien heeft u meer dagvaardingen gehad. Gelach. Mevr. Roos—Breed zegt, als raadslid hier bekend te worden in onderonsjes, met feiten waar de leden niets van af weten. We zijn niet allemaal als de heer Trap man in de gelegenheid die dingen zoo uit te zoeken. De Raad had van B. en W. mededeeling hehooren te ontvangen. De neer Trapman zegt, Hat het feit daarover loopt dat B. en W. iets gedaan hebben, dat ze niet 'hadden mogen doen. Dat is het haakje waar de kan aan hangt. De raad heeft zijn gedachte uitgesproken, het werd door B. en W. volkomen beaamd, de dagvaarding komt. B. en W. laten de heer Blom uit Leiden komen en het raadscollege wordt volkomen uitgeschakeld. Dat komt niet to pas. De mededeelingen van den lieer Blom gaan den raad aan. Het geeft blijk van geen hoogen dunk bjj B. en W. het raadscollege. Zelfs niet een luttele medcdecliag wordt in een comitéverga dering gedaan en dat w&s toch zeker wel een staaltje van plicht, wellevendheid cn vtëlwillcndhcid geweest. Zelfs dat is achterwege gebleven. Dat is hot bewijs dat B. on W. zich oppermachtig voelen. Ik herzeg, dat het in de toekomst onmogelijk voor me zal zijn samen lo werken en dat ik op alle mogelijke wijze zal letten op de handelingen van B. en W7, volkomen als ze mijn vertrouwen nebben verloren. Voorzitter: Wo zullen er verder maar niets aan toe voegen. De heer Trapman: Wel ja, dat is het gemakkelijkst. Voorzitter: ik zal me niet kwaad maken. De heer Trapman: Dat is ook niet noodig. Dat doe ik bok niet. Maar je hoef jo meening niet' onder stoelen en banken te steken. We gaan verder met de rondvraag. De heer Van Nuland vindt het zeer onaangenaam, stSbds te laat op de vergaderingen te komen. Het is zjjn voornemen de belangen der gemeente zooveel mogelijk te behartigen en niet nauwgezetheid ter ver gadering te komen. Toch zal het hem in de toekomst moeilijk blijven vallen, wanneer er steeds 's morgens wordt vergaderd. Indertijd is door den heer Heider het verzoek gedaan 's avonds te. vergaderen. Spr. weet wel, dat de raad in deze weinig te zeggen heelt, doch het is hier tevens een kwestie van de portemonnaie. en hij hoopt daarom, dat door voorzitter zóóveel mo gelijk rekening zal worden gehouden met hét verlan gen van spr. en zijn collega's om 's avonds te vergaderen. Dari is u straks naar beneden geweest voor politieza ken naar aanleiding van de zwabberpartij die gister heeft plaats gehad. Zou het niet mogelijk zijn, de ker mis zulke dagen vroegtijdig te sluiten, omdat het blijkt, dat wanneer het wat later wordt, men zachtjes aan overgaat tot dingen die niet hehooren tot een volks feest, maar -de kermis zich ontaaïdt in een bacchusfeest, Voorzitter antwoordt, dat wat betreft het eerste punt, hij zooveel mogelijk met de wensclien van de leden rekening zal houden, hoewei hij persoonlijk avond vergaderingen niet prettig vindt. Wanneer we lange agen da's hebben, zal het bovendien niet mogelijk wezen 's avonds te 'vergaderen. Wat het tw*eede punt betreft, komt het in Schagen wel zooveel maal voor, wat gis ter hier is gebeurd. Eigenaardig is het, dat hier met kermis geen sluitingsuur is bèpaald., maar dat is zoo'n Ingeroeste gewoonte, dat spr. hier niet graag ingrijpt, tenzij de meerderheid van den raad een dergelijk vér- zoek tot mij richt. De heer Trapman beaamt, dat hier gister relletjes zijn voorgekomen, die - den algemeenen indruk gaven, dat er veel gedronken is. Hij moet er evenwel direct aan toevoegen, dat dit hier gister voor de eerste maai is voorgekomen. De kermis is hier altijd op zeer fatsoen-- lijke wijze gevierd en het bepaalt zich dan 'ook in hoofdzaak tot enkele individuen, die van buiten de kennis komen bezoeken. Of een vroege sluiting nu een goed gevolg zal hebben, spr. is er niet van over tuigd. De relletjes tóch kwamen al voor om' 5, 6, 7 en een om 11 uur. De ziekte die door den heer Van Nuland is aangewezen, heeft gister bestaan, maar4 of de remedie zal helpen, is de vraag. De heer Van Nuland meent, dat de vaststelling van het kohier van den hoofdelijken. omslag in een avond vergadering had kunnen gebeuren, wat voorzitter be twijfelt, er op wijzende, dat voor het kohier wel eens is vergaderd van 's morgens 9 tot 's middags 6 uur. Wat het vervroegde sluitingsuur betreft, de heer Van Nuland wil in geen geval de burgerij de schuld geven, maar hoe langer de gelegenheid om te drinken eri s, hoe meer men onder den invloed zal komen. Spr. wil nu geenvoorstel doen, maar hij zou wel de geheele kermis willen sluiten, tevens de hotels en café's. Voorzitter vraagt nog eens, of de heer Van Nulan^ dan een voorstel wil doen, doch 'dat zal 'de heer Van Nuland niet doen, zoolang B. en W. niet over tuigd zijn. Voorzitter Het is niet pan B. en W., het is aan den burgemeester. Mevr. Roos—Breed vindt dat deze bespreking te laat komt. Dat had'een paar maannden eerder moeten gebeuren. Spr. zou biiv. gistermiddag om 12 uur een tapverbod hebben willen uitvaardigen, zij gelooft dat dat wel goed resultaat zou hebben opgeleverd. Voorzitter acht een tapverbod wel heel mooi, maar het schijnt dat sommige menschen er juist een aardig heid in hebben veel te drinken. Voorts wijst hij op het feit, dat in plaatsen, die drooggelegd zijn, men met de jeneverflesch in den zak loopt. De heer Overtoom brengt, nu de raad het toch ovër bacchusfeesten heeft, het onderzoek der verlofgangers ter sprake en wijst op het feit, dat de jongens de laatste keer zoolang hebben moeten wachten voor ze geholpen werden. Er waren er die een oproeping voor 9 uur hadden gekregen en om 4 uur werden geholpen. Het gevolg is, dat sommigen als zwijn# over den grond liggen. Voorzitter: Dat is mijn schuld niet. De. heër Overtoom: Pariion er wordt niet over schuld gesproken. Zou het niet mogelijk. wezen elke gemeente op een bepaald uur op te roepen? Mevr. Roos—Breed zou een dergelijk onderzoek liever in een. lokaal van de Rijkslandibouwwinter- school willen houden. Voorzitter zegt dat, hiervoor veel moeite is gedaan. De heer 'Helder geeft in overweging' dat voorzitter zich me,t feiten tót den Minister van Oorlog wendt. ■Spr. wijst op de klachten over de inkwartiering die ook liebiben geholpen. Het resultaat is tenslotte dat voorzitter zich. na mens den Raad met een dergelijk verzoek tot den Minister zal wenden, 'Hierna sluiting» BELASTINGEN TEGEN DEN WOEKER. Gisteravond zijn te Krefeld groote betoogingen tegen \3en woeker in levensmiddelen gehouden. Meer dan 10.000 menschen hebben er aan deelgenomen en na een rumoerige vergadering de markthallen bestormd en geplunderd. Daarna zijn de warenhuizen eveneens leeg geroofd. De politie was machtelooseerst na eenige uren hebben Belgische bezettingstroepen de orde hersteld. EEN KRACHTPROEF. Uit Londen, 22 Juni. Nadat spoorwegbeambten te Nenagh, in Ierland, geweigerd hadden, een trein te besturen, waarin een aantal politieagenten ats passa giers zaten, heeft de overheid de politie gelast, om in den trein te blijven. De trein blijft stil staan en ver spert de lijn. Men gelooft dat de regeering dat incident tot een krachtproef wil maken. GEEN KINDEREN. Blijkens de uitkomsten van de onlangs dn de Ver. Staten gehouden volkstelling, beginnen in, dat land de gezinnen mot geen of weinig kinderen hoe langer hoe talrijker te worden. De gevaren en nadeelen, die uit' dat verschijnsel voortvloeien voor den staat, zijn reeds jaren geleden door Roosevelt scherp geformu leerd en in tvoord en geschrift bestreden. Thans heeft W. Fulguerson, e enbankier te St. Ja- seph, in Missouri, een pnactisch middel bed&cht om kleine gezinnen tegen 'te gaan, of liever om sommige lasten, die aan groote gezinnen onafscheidelijk zijn verbonden, iets te verminderen.. Fulguerson laat hui zen bouwen, die enkel zullen worden verhuurd aan getrouwde lieden met kinderen of aan pas gehuw den. Komt er dan ai en toe een kleintje bij, dan wordt daarvoor een maand, huur geschonken. UIT IERLAND. Het blijft in Ierland nog steeds Woelig en onveilig. Zoo hebben thans weer te iLondonderry allerlei on- 'lusten' olaats gehad vorftre week, die Zondag nog hebben voortgeduurd. Er zijtn ruiten ingeworpen, winkels geplunderd, politieagenten afgeranseld, enz. De brandweer, die bezig was gestichte bramden te blusschen, werd zoodanig" bemoeilijkt, en lastig ge- vallen* dat do spuitgasten hun toevlucht moesten zoeken in de politiebureau*. De menigte heeft de brandspuiten vernield, zoodat de stad nu zonder bluschmiddelen zit. Een der leiders van de lersche vrijwilligers is Maandagochtend, toen hij naar. huls terugkeerde, door een schot doodelijk gewond. Toon Maandagmiddag een trein, uit Dublin het station hinnenrood' omsingelden Slnn-Feiners het station. Do politie verhinderde hen den trein aan te vallen. Tusschen de Stnn Felners on de agonton ont stond een gevecht, waarbij een man gewond en in de rivier werd gegooid waaruit de politie hem redde. Men vorwacht do afkondiging van den staat van beleg. KIHMI3i In Oérès traden Dinsdagavond de Wdlsons op met liet algemeen bekende blijspel: De Distel. Deze bóe- roncomedie trekt overal volle zalen on zoo ook was Cérès Dinsdagavond uitstekend bezet. Het blijspel slóeg oo.k hier in, allerlei kwaliteiten als het heeft om te boeien. Het is een stukje fijn leven, vol echte huinor, gezond en pittig en daarbij door de Wilsona gespeeld die onverbeterlijk is. Er wonden' karta&teas schetsen gegieven zóó subliem, dat alles leeft en Wer kelijkheid wordt. Zeer hoogstaand werk! Uit het steeds opdaverend applaus, zelfs herhaal delijk bij open dóek, bleek overduidelijk dat het succes groot was. In de tooneelzaal van den heer L. Zwaag werd opgevoerd „Freuleke", van Roelvink. Het tooneel- ge z el schap van Róoyaards voerde dat tooneelstuk op1. „Freuleke is aantrekkelijk, hoewel wat zoetelijk. Er komen brave menschen in voor, het is een intiem leventye met heel weinig stormen. Toch is het, zoo- als gezegd, aantrekkelijk en geeft het de verschillen de personen wel gelegenheid tot iets te dóen. Het werd uitstekend vertolkt, zoowel elk karakter op zichzelf als in zijn geheel. Aankleeding, samenspel, alles voerde het op tot een uitstekend geslaagd ge heel. C- De zaal was geheel bezet, dus ook dn dit opzicht een succes. Tweede Kamer. De Kamer is nog steeds aan de Lageronderwijswet bezig. We zitten nog midden in de discussie over de vergoedingen die gemeentebesturen hebben te betalén. aan bijzondere schoolbesturen voor de gebouwen. Links werd beweerd, "Plat er eenmaal een eind moest komen aan de gemeentelijke -uitkeering, anderzijds .bestreed men dit standpunt van rechts, betoogend dat met na me wat de heer Ter Laan wilde, eenvoudig een aan slag was op particuliere beurzen en' dat het een on recht ware en een aantasten van de pacificatie indien de gemaakte kosten niet werden vergoed. Minister De ^Visser wilde van ae voorstellen van links in deze niets weten, maar was wel geneigd om een amendement over te nemen mocht het wordeii voorgesteld dat tegen mogelijk misbruik zou zijn gericht. Het zou immers kunnen voorkomen, dat een schoolbestuur aan de gemeente een school zou verkoo- pen, nadat deze verbouwd was ten koste van de ge meente, zoodat deze dan eigenlijk die verbouwingskosten tweemaal zou betalen. Maar nu voorzag daarin een dmen- dement-Albarda, dat staande de vergadering werd inge diend en dat bepaalde, dat in zulk een 'geval de kosten van verbouwing van de koopsom zouden worden afge trokken, verminderd met 2 pet. èfschrijving per jaar. Dit amendement werd door den Minister overgenomen. Overgenomen werd voorts een amendement-Rutgers, volgens hetwelk de. datum vóór welke de bijzondere scholen die onder dit artikel vallen gebouwd of in aan bouw moeten zijn, werd opgeschoven van 1 Jan. 1920 naar 1 Jan. 1921. Eindelijk was daar nog de quaestie die, op voorstel van den heer Dresselhuys, de laatste maal had ge leid tot verdaging der verdere behandeling: die van dc tegemoetkoming des Rijks aan gemeenten die in moeilijkheden zouden kunnen komen. De heer Dres selhuys stelde voor, dat de vijfjaarlijksche herziening van deze tegemoetkoming zou worden onderworpen aan regelen, te stellen bij algemeenen maatregel van bestuur. Ook dit amendement werd' overgenomen. Hdbld. AFTREK VOOR NOODZAKELIJK LEVENSONDER HOUD. In den gemeenteraad -vian Deventer heeft de wet houder van finlanciën, de heer Kapelle, gistermiddag verklaard, dat hem uit een onderhoud met den Mi nister van Financiën gebleken was, dat in geen enkele gemeente, onverschillig de 'klasse, igrooter af trek voor noodzakelijk, levensonderhoud- zal wórden toegestaan dan ten: hoogste f 800. UIT DE SDJUP. Blijkens het verslag in Het Volk vah de vergade ring op Zaterdag van het partijbestuur der S.D.A.P. was van het N.V.V. een mededeeling ingekomen, dat op de vergadering van de bij het Verbond aangesloten vakvereenigingen het voorstel was gedaan aan de S.D.A.P. te verzoeken haar vertegenwoordigers in parlement, Provinciale Staten en gemeenteraden terug te {rekken, als het anti-revolutieontwerp werd aan genomen. Nader zal in het Volk worden uiteengezet, waarom het P.B. besloot op dit idee niet in te gaan. ERNSTIG VLIEGONGELUK. 3 Personen gedood. Uit Vealo, 22 Juni. Alhier heeft een vreeselijk vliegongeluk plaats gehad. De zoon van den bioscoophouder, de heer Ganbo, was in gezelschap eener dame, mej. Overbeek met den vliegenier Neets opgestegen, teneinde reclamebil- jetten uit te strooien. De machine vloog zeer laag 6oven de stad. Of nu de vliegenier het beheer over zijn toestel verloor, 'of dat de motor warm gcloopen wasop het moment dat er een partij strooibiljetten uit het vlieg tuig werd geworpen, maakte het toestel een abnormale zwenking en stortte naar beneden. Een oogenblik voor dat het. op een midden in de stad gelegen huls terecht kwam, vloog het in brand. Dit ongeval had veel ern stiger kunnen zijn, indien het toestel vijftig pas ver der was terechtgekomen, daar het dan midden in een ontzaglijke menigte kermisbezoekers zou zijn neergestort. De lijken werden vreeselijk verminkt en verbrand uit het in lichtelaaie staande toestel te voorschijn gehaald. Deze ramp vormt wel een droevig slot van de hier gehouden vliegweek. DOOR DEN BLIKSEM GETROFFEN. Twee werklui uit Teteringen waren dn don. Ooster- houtschenpolder toen een onweer kwam opzetten. Een felle bliksemstr;aat deed den 6en dood neerval len. De ander werd bewusteloos geslagen. WEERINGEN. Bij Kon. besluit is benoemd met ingang van 1 Septem ber tot burgemeester van Wieringen de heer L. G. Kolff, oud-Burgemeester dezer gemeente. Als een blijde mare verkondigden de bulletins der Schager Courant, geholpen door den dorpsomroeper Slik ker gisteravond de benoeming van den neer L. G. Kolff te Epe tot burgemeester onzer gemeente. Overal ston den groepjes menschen er over te praten en zoodra de omroeper 't nieuws had uitgegalmd, klapten de men schen 5n de handen, ja sommigen staken als bewiis van instemming de vlag uit de huizen. De benoemde welke voor 18 iaar terug ook burgemeester vdn ons eiland was, bij de inwoners hoog. slond aangeschreven en aan een verzoek zich opnieuw beschikbaar te stel len, voldeed, kan er van verzekerd zijn. dat Wieringen over 'deze nieuwe benoeming trots zal zijn. WIERINGEN. L Gedeputeerde Staten van Noordholland hebben naar aanleiding van een reclame van schipper P. Verfaille diens inkomen in den H.O., dienst 1919, welke was geraamd op f 3500, met f 1500 verlaagd en alzoo ge- Dlracht op f 2000. D'AT LIEP GOED AF. Gisteravond zijn aan de Spoorhaven te 's Hertogon- bosch twaalf wagens, die gerangeerd werden, met groo te vaart tegen een stootblolc geloopen. Drie wagens ont spoorden en werden zwaar oeschadigd. Een renlmers- huisje werd geheel ineengedrukt De remmer was er tijdig uitgesprongen. NIEUWE NHSDORP. De kerkvóogdij alhier stelde gelden beschikbaar voor subsidie aan een „rund^öe-fokvereeniging Dóór het ingrijpen van het „Provdnciaal-Collegge van Toezicht" is een einde gemaakt aan dien toe stand. ONTPLOFFING. Omstreeks half twaalf gistervóórmiddag was men op het terrein van het station D.P. te Rotterdam aan den iStattonssingel, bezig, kisten met knolkurken te lossen uit een trein, en te vervoeren naar .een groote hóuten goederenloods der Nederlandsche spoorwe gen, waarin deze góederen werden o^rrnslagen. Plotseling ontplofte de inhoud van een der kisten met knal kurk en, tengevolge van -den schok, veroor zaakt door het werpen van de kist van den steea-

Schager Courant | 1920 | | pagina 2