Uil hef Hart Yan Holland. Ingezonden Stukken. Reclames. Nieroverspanning Tweede Kamer. Eerste Kamer. Binnenlandsch Nieuws. Bekendmakingen. zeeroovers en slavenhandelaars, dus heeft steeds be wezen zich niet te hekommeren over den regeerings- vorm van zijn klanten, iseen praatje en verder niets. De Britten, die destijdsdien handel dreven, waren smokkelaars, anders met, en hun optreden da teert uit den tijd, toen de particuliere zeeoorlog, de oorlog van kapers, kapersbrieven en „privateersmen" nog bloeide en een erkend vak was. Er is Verschil tusschen de achttiende eeuw en de twintigste, even als tusschen de moraal van den Romeinschen keizer, die het eerst ontdekte, dat „geld niet stinkt" en onze hedendaagsche opvattingen. Maar zelfs wapneer men dit verschil mocht willen over het hoofd zien, dan is er nog een ander praktisch bezwaar, dat allicht meer indruk maakt op realpolitiekers, nl. dat iedereen, die bewijzen kan recht te hebben op het Russische goud, hetzij hij meent, dat het zijn eigendom was, hetzij hij er aanspraak op maakt, dat het tot dekking zijner vorderingen dienen moest, beslag kan laten leggen op dat edelmetaal. Juist de Britsche rechter met zijn bijna onbeperkte bevoegdheden, met de ruime mate waarin hij „billijkheid5' Kan laten gaan voor „paragrafen" is veel eerder nog dan zijn collega op het vaste land |dc man om die aanspraken te erkennen en Het beslag toe te staan. Niet alleen de Britsche rechter evenwel, doch ook de Fransche regeering zal de betaling met goud pogen tegen te werken. De verklaring van Millerand: •„eerst, als de Sovietregeering blijk geeft in te zien, aat de eerste plicht van een werkelijke regeering is, dat zij zich aansprakelijk stelt voor de internationale verplichtingen harer voorgangsters, kunnen wij zien in hoeverre er sppike kan zijn van een erkenning, laat aag duidelijkheidniets te wenschen over. Evenmin als zijn woorden: men verlangt van ons met een be-. roep op de gevoelens van menschelijkheid, dat wij den handel met Rusland weder zullen beginnen en dat wij de Soviet zulten erkennen waartoe doet men nira- 'mcr Vien beroep op diezelfde gevoelens bij de Soviet regeering zelve'? Ook die verklaring is xzeer duidelijk en.... zeer iuist. UITKIJK. Mijnheer de Redacteur, vergun mij een plaatsje in uw veelgelezen blad, bij voorbaat mijn dank. Naar aanleiding van het ingezonden stuk uit Winkel van j.1. Dinsdag, kan ik niet nalaten ook nog eenige letters te schrijven, en hetgeen ik schrijf is over Auto mobielen en Stoomfietsen. 'Het blijft niet bij een door stof verstopte neus en oogen, maar ook de lagen stof die op de daken der huizen komen, dat is het onge zondste wat er hij is naar mijn meening. Ik heb ,g.l. Dinsdagavond voor mijn eigen oogen gezien hoe enorm zwart of het water was, dat in de bak liep. Alleen van het stof dat op de pannen zat, niets anders. En waar komt dat terecht Natuurlijk in het lichaam der menschen. Ik wil bij voorbaat degeen 'die jaarlijks met bloempjes te verkoop loopt Voor bestrijding der Tuber culose wel zeggen, doe dat met meer., want over den eenen kant tracht men het te voorkomen, over den an deren kant pompt men het er in. Als men eens pver de Straat kijkt ziet men genoeg. Alle uitwerpselen van beesten, het gaat droog worden en waar komt het tot slot terecht? In hoofdzaak op de daken niet waar. Maar nu vraag ik me af, kan dat niet veranderd worden, ik geloof van heel best. Ik hoop trouwens dat het snelle rijden der automobilisten spoedig eindigen mag. Maar als men nu eens heen ging en in elke gemeente schafte men een sproeiwagen aan, zou dat niet een reuzenver- schil zijn. Dan 'had het stof zeker geen kans om om hoog te gaan. Ten slotte zou ik de rooie gemeente raadsleden op het hart willen drukken, om de eerste de beste gemeenteraadsvergadering dit ter sprake te bren gen. En als dan het Vrijzinnig Raadsheer Kamp zijn stem ook eens wil leenen aan dit doel, dan geloof ik, dat we dit zullen overwinnen, wat een genot voor alle burgers zou zijn. U, Mijnheer de Redacteur nogmaals dankend, Jb. KOETEN, Winkel. door hot werk. Worden uw nieren overspannen döor uw beroep? Dit is vaak bet gevaL Werk, dat de zenuwen, inspant, de spieren en in wendige organen schokt, of u in aanraking brengt met nadeelige gassen, veroorzaakt dikwijls nierkwa len. Dit ds ook het geval bij werk op vochtige plaat sen, in wisselende temporaturen of met stof bezwan gerde lucht. En daarom komen rugpijn, urinekw-alen, ontsto ken nieren of blaas, nier-waterzucht en rheumatiek zooveel voor hij machinisten, chauffeurs, stokers, spoorarbeiders, schilders, metselaars, mijnwerkers, visscQierlieden, enz. Als do urine sterk verkleurd is of slecbtriekend, spaarzaam of te dikwijls komt, pijnlijk is hij de loozing en bezinksel achterlaat, of als gij last krijgt van duizeligheid, rugpijn" en hartkloppingen, dient gij verdacht te zijn op ernstige nierkwalen. Verandering en rust zullen u goed doen en de, kJwaal aanmerkelijk doen verminderen, maar een speciaal niergeneesmiddel ds eveneens onmiddellijk noodzakelijk. Wekt de nieren op en versterkt deze door Fosters Rugpijn iNieren Pillen. «Zij zullen de nieren in staat stellen om de vehgiften te verwerken, die het bloed bederven, deze met de urine afvoeren en het bloed rein en krachtig maken tot onderhoud van de le vensorganen. Geen geneeslijke graad van nienzwakte of unne- stoornissèn weerstaat Poster'® Rugpijn Nieren Pil len. Zij dienen enkel voor de nieren en blaas en daaruit voortkomende kwalen. Alleen echt, wanneer voorzien van de handteeket- ni'ng van James Foster op het etiket. Foster's Rug pijn Nieren Pillen zijn te Schagen verkrijgbaar hij Gebr. Rotgans k f 1.75 p. doos of f 10.— P- zes doozen. (Het was duidelijk te merken dat d'o hoeren met vacantie wilden., dant er werd' notabene beslo ten tot' onmiddellijke behandeling van het ontwerp- wet «over het crediet van 200 millioen aan Duftsch- landv En ofschoon verschillende leden, o.,a. de hee ren Treub en Van der Waerden aandrongen op uit stel, met het oog op de conferentie van Spa en dus diende afgewacht te worden hoe daar met Duitsch- land zou worden gehandeld, de Kamer besloot tot Üirecte behandeling. De regeering hielp een handje om de zaak in detze richting te sturen door te zeg gen dat de zaak van de haringvisscherij geen uitstel kon lijden. Alles moest in een vloek en een zucht Wonden afgedaan. Het was vacantie!!1 Het voorstel tot directe behandeling ging, er 'door mt\ 58 tegen 15 stemmen. Heiden, Vrijdag, volgt ide behandeling. Verder kwam. aan de orde een suppletoire Water staats!) egr ooting, waarbij het bekende pont dat de Raad van State nieuwe huisvesting zou vinden m een paar villa's van den heer Deen, idie het Rijk 0K ton zouden kosten. Deze post is" echter verdwe nen en vervangen door een memorienost en is er nu kan», dat een ander pand voor een niet al te dure prijs zal wOrden gekocht. De heer Van Beresteyn deed' in deze de kat 'de bel om en het bleek wel hoe onsympathiek d"e Kamer de voorstellen van de rc.goerlng vond, want die heer Van Beresteyn zag zijn voorstel met op één na aigemeene stemmen aangenomen. lion deel van de middag- en een groot deel van de avondvergadering, werd in beslag genomen door do behandeling van het 1 evensmldldelencrediet van 28 millioen. De heer Van Berensteyn -sprak daarbij over de aaridappelencontracten. Ook andere spre kers voerden het Woord, waarbij van allerlei van don minister weird gevraagd. De minister steUde voorop, dat hij1 verschillende regelingen, wilde hand haven, maar alleen die, die volstrekt noodig waren, maar verder ook niets. De melk wilde de minister geheel vrij laten en in verband daarmede de uitvoerhefting op kaas ver- hoogen; de bruinbroodvoorziehing zal nog vrij ge- ruimen tijd moeten worden voortgezet, de kolenrant- soenen zou hij trachten te vergrooten, al zou dit (er worden dan immers meer Limburgsche kolen voor huisbrand gegeven en er blijven er dus mindër over voor de industrie) eenig nadeel voor de nijverheid zijn, en het Graanbureau zal zoo spoedig mogelijk worden geliquideerd, zoo mogeliik vóór 1 Jan. 1921. Na deze laatste mededeeling trok de heer Van Be resteyn een desbetreffende motie in. Een andere .mo tie, waarin werd uitgesproken dat de betalingen voor alle consentoverdrachten, om wettig te zijn, ten bate van de N.U.M. moeten komen, werd gehandhaafd. Mi nister Van IJsselsteyn zag in deze motie een verklaring van onwettigheid van besluiten, die door vijf ministers waren geteekend en vond er dus een blijk van wan trouwen in. De stemming over deze motie werd uitgesteld tot Vrijdag, evenals die over een motie-Rugge, die uit sprak, dat er bijslag op roggebrood moest worden ge geven, teneinde den roggebroodprijs te verlagen. Het belangrijkste van dit levensmiddelendebat was een kort intermezzo over de verworpen Duurtewet, uit gelokt door den heer Van Schaik, die den Minister vroeg, wat hij Ju dacht te doen tegen de duurte pn het denkbeeld aan de hand deed om óf de procedure betreffende de looncontracten met meer waarborgen te omgeven, óf haar in een afzonderlijke wet te re gelen. Vooral het'laatste vond bijval bij den heer Schaper, doch de Minister zag er niet veel heil in. Hij deelde overigens mede, dat hij terstond na het verwerpen der Duurtewet advies had, gevraagd aan de Staatscommissie, maar van haar nog geen definitief voorstel had ontvangen.- In de Eerste Kamer is de beslissing gevallen over het regeeringsvoorstel om de plaatsvervanger van den Burgemeester door den Commissaris der Koningin te laten aanwijzen, en niet meer zooals thans de oudste wethouder door de Gemeentewet daartoe werd aange wezen. Sociaal- en Vrijz.-Democraten verzetten zich met klem .tegen deze verandering. De heer Van Embden verlangde, dat de Commissaris der Koningin in zijn instructie zou zien aangegeven, dat hij voor de uit oefening van deze nieuwe bevoegdheid overleg moest plegen met de regeering. De minister achtte dit niet noodig. De S.D.A.P.'ers waren scherp tegen dat voorstel, om dat zij er een prikkeling tegen hun partij in voelden. Ja, zeide de heer Mendpls, het is zelfs een schakel in het geheel van de tegen de revolutie gerichte maat regelen, dezer ook staatsrechtelijk reactionnaire regeering Het slot was. dat de Kamer het wetsvoorstel aannam met 24 tegen 4 stemmen. INu bet gepraat over socialisatie inog wel gerui- men tijd een plaats zal blijVen -vragen in de pers, is natuurlijk iedere uiting van belang, die er toe ikah strekken (het nóg steeds nevelachtig begrip, wat men onder socialisatie beeft te verstaan, ietwat te verduidelijken. In den grond 'kan socialisatie wel niets anders bedoelen, dan dat bet product, aan -di.t proces^onder worpen, zóó wordt voortgebracht, dat bet niet een particulier ondernemer in den iworm van winst bate brengt, doch zooveel mogelijk aan alle verbrui kers ten goede komt. Men zou een gesocialiseerd bedrijf dus kunnen be schouwen als een monopolie, 'dat niet ten doel beeft winst te maken, do oh zich zelf bedruipend alle gegadigden zoo goed en zoo goedkoop mogelijk helpt aan bet product. Monopolies in 'dien zin zijn er zoo goeid als niet. De dienst van Post en Telegrafie kwam er nog bet dichtste bijj: |g]oedkoop, goed, voor ieder klaar staand. Dat dit monopolie toch in vroeger .jaren een batig saldo vertoonde, lag. natuurlijk daaraan dat de kosten van dien dienst zoo minimaal waren, dat de kostprijs wel in,decimalen van centen berekend, dodh niet betaald .kon worden. iEr izijn andere diensten en bedrijven., die vrij na aan het gesocialiseerd' monopolie toe komen, docb geheel en al dekken zij bet begrip niet. Neem bijv. een gasfabriek. Den iHaag heeft lange jaren aar dige saldi uit die fabriek gekregen. Saldi, welke, dank 'ziji het kortzichtig systeem van financieren werden opgeslokt door de gewone begrootóngsuit gaven, met het vooropgezette doel de belasting laag tte houden. De zucht naar winst uit de gasfabriek was zelfs zoo sterk, dat deze afdeeling er een propaganda- bureau op nahield, dat bet publiek dagelijks voor preekte, dat gas tocb zooveel beter en goedkooper enz., enz., was, dan petroleum, steenkolen of wat -dan oiok, voor (verwarming, verlichting,, kracht, 'ko ken en wat dies meer zij. Op - elk nieuiw verbruiker werd verdiend en) al die kleintjes maakten eenige millioen 's jaars. Aangezien de vaste lasten: fabriek, buisleiding, personeel, hetzelfde blijven bij 40 of bij' 50 duizend verbruikers en alleen bet kolenVerbruik toenam, was bet uitermate loeisch, den grootverbruiker la ger prijs te berekenen, dan den kleinen afnemer. (Evenals de gasverbruiker, die motoren dreef, in de „stille uren", minder bad te betalen, dan de man, die alleen ter verlichting, Id'us in den allerdruksten tijd van den dag, een groote hoeveelheid in aan spraak nam. Het bedrijf maakte winst, goede winsten zelf en tocb klaagde niemand over prijs of kwaliteit. D'it veranderde, zooals er zooveel veranderd is. De winst verdween en daarmede de bate die van de belastingbetalers, ook voor ben die géén gas ge bruikten, zoo veie .jaren in de gemeentekas vloeide. De wei-verbruikers zouden bij .commercieel beheer bet recht hebben ggehad als men bet bedrijf als ge-socialiseerd aanziet rekenschap te vragen, waar bun mil'lioenen, als overwinstprijs gestort, zijn gebleven. En zeer zeker was bét bun recht, met verwijding naar 'die, in den grooten zinkput ver dwenen, bedhagen Van de gemeente te vorderen, dat zij, toen kolen duurder werden en loonén ste gen, een deel althans van het vroege!* aan de ge meentekas te Veel -betaalde, terug kregen als bijslag, alvorens men overging tot prijs verbóoging. iEr is natuurlijk niets van gekomen. De gemeente heeft er geen seconde aan gedacht den ouden gasprijs te bandhaven, door toeslag, uit de belasting, tot de ongerechtigd-genoten mil- lioen'en van vroeger zo-uden zijn ingehaald. Integendeel, zij heeft, den (gasprijs verhoogd, (ver hoogd en oog eens verhoogd. Tot meer -djan 30.0 pet van den ouden prijs. 'Wat in elk geval onrecht vaardig en onnoodig, was, omkiat met den prijs der steenkolen ook die der cokes en der andere bijpro ducten stee-en, zo'odat zelfs afgezien van de recht matige vordering op de gemeentekas voor de on verschuldigd gestorte saldi alleen d!e loonstijging bij prijs verhooging feitelijk in. aanmerking bad te komen. Volkomen Juist komt de Vereeniging van Gasfabri- kanten in oen brief aan de Gemeentèbesturon er dan ook tegenop, dat men nu het allerlaatste restje van commercieel inzicht dreigt prijs te geven, door nl. uit politieke overwegingen den klein-verbruiker minder per kub .meter te gaan berekenen dan den grootconsument Met wien immers het bedrijf staat en valt. Den Haag is gelukkig nog niet verdwaald in het doolhof van warredeneering, die in andere gemeenten reeds wordt toegepast, waar men 'den. duurderen klein verbruiker minder laat betalen, dan den man, die het gasbedrijf op de beenen houdt Maar -- er wordt reeds pressie uitgeoefend in die richting. „Would-be-domocraten" roepen reed^s ach en wee!" over de wreedheid, der gasfabrikanten, die alleen dan de minder draagkrachtige verbruikers willen helpen, wanneer het bedrijf een saldo laat Neen, zegt.de „democratie van de 13 in het dozjjn", dat deugt niet. De armere klassen moeten óók neen juist goedkoop gas hebben. Laat de rijken het be talen. En, als die armeren geen ontheffing krijgen van een deel van den prijs, zullen zij minder kunnen be talen en moeten ae rijken nog méér geven wil de balans eeni'gszins kloppen Aldus de „democraat-1920" De stakker vergeet maar twee dngen.i Nl. dat niemand, die bij zijn zinnen is, „groot verbruiker" gelijk stelt mlet ?,millionair". En, dat tot dusverre de prijs van handelswaar niet afhankelijk placht te zijn van de koopkracht van den verbruiker, maar van den kostprijs van het product Kostprijs in een „kapitalistisch" bedrijf vermeer derd mét een winst of een kapitaalrente, hetgeen na tuurlijk in een gesocialiseerd bedrijf of gemeentemono polie zou „behooren" weg te vallen. Kostprijs, die natuurlijk, ook in het vrije, dus niet- monopolistische bedrijf, beheerscht wordt door de wet van vraag én aanbod. Vooral het. „vergeten" van cfien laatsten factor stelt de demagogische qemocraterigheid in een helder licht Naast gas is er electriciteit, is ér benzine, is er spi ritus, zijn er kolen Kortom, de groot-consument is voor één gat niet gevangen. Verdwijnt hij van het tableau, ornaat men de prijzen voor zijn tegenwoordigen licht-, warmte- of krachtbron te hoog maakt, dan blijven de vaste lasten op de overige verbruikers drukken. En dan komt de wet van vraag en aanbod en dwingt tot hooger prijs berekening van het product, als men den balans wil laten sluiten. Tenzij men dan voor de minderdraagkrachtigen. wèl bereid is de gemeentekas aan te spreken, Wat men niet deed, toen alle gasverbruikers recht hadden op terugbetaling van wat zij jaren lang te veel hadden gestort Wanneer wij langs den weg van overheids-monopo- lisatie tot de socialiseering móeten komen, zal de we reld nog menige verrassing beleven. A. OPENING JACHT WATERWILD. De jacht op waterwild zal in de provincie Noord- holland geopend wonden op Donderdag 22 Juli. GRINTLEVERING. 'Voor de grintievering ten behoeve rvan den pol der Schagerwaard, w-aren 4 biljetten ingekomen: Firma Stoel f9.19, De Wildt f8.90, Metselaar f8.69, Habbê f7.05 per kub. ML, franco losplaats Sdhager- waard, allen te Alkmaar. Gegund aan den laagsten inschrijver, ALKMAAR. De mo ti e-Westeithofwiaaihlj de houding van B. en W. tot intrekking van de aanvankelijk verleen de vergunning tot het gebruik van het gemeentelijk Doelenveld voor het houden van eene hetooging tegen de anti-ravolutiewet, werd a'gekeurd, werd na zeer uitvoerig, debat verworpen met JO tegen 7 stemmen, nadat vooraf eene motie van den hoer Govers om de debatten te sluiten, met .13 tegen 4 stemmen was aangenomen. Het stedelijk muziekkorps kreeg de toelage van f 4735 per jaar met f 1000 verhoogd, teneinde de aan de leden van het korps uit te keeren vergoedingen voor tijdverzuim enz. te verhoogen. De aigemeene politieverordening werd gewij'zigd in dier voege, dat het geldeelte der gemeente, waar (bet verboden zal zijn op of in een met één of meer honden bespannen voertuig te rijden, aanmerkelijk uitgebreid werd. Voorts zal het voortaan niet meer geoorloofd zijn een rij'wiel onbeheerd op den open baren weg te doen staan, teniziji het is afgesloten, eene bepaliing ter voorkoming van de talrijke rij- wieldieifistiallem, wiaartoe de houders van rijwielen gewóonlijk zelf aanleiding géven, dóór ze zonder slot 'aan den openharen weg te 'plaatsen. Voor mo torrijtuigen en rijwielen werd het bestaande ver bod tot het gebruik maken van duozittingen of car riers opgeheven. ■Het voorstel tot instelling van een stichtingsfonds voor den bouw van een nieuw gemeentelijk zieken huis, in verband met de making harer nalatenschap door Mervr. M. v. d. Oord aan deze gemeente, en met het beheer van dit fonds te belasten de Regen ten van bet stads-ziekenhuis, werd aangenomen. Voorts werd besloten te bepalen dat, indien amb tenaren of beambten dezer gemeente, hieronder be grepen het onderwijzend personeel der verschillen de inrichtingen van onderwijs, wegens ziekte of ongeval verhinderd zijn hunnen dienst te verrich ten, (B. en W. bevoegd zijn zoo dikwijls zij dit noo dig achten ten bewijze daarvan overlegging -te ver langen van een attest van den behandelenden ge neesheer. De subsidie aan de Alkmaarsche Huishoud- en In dustrieschool werd als gevolg van een ingevoerde sa- Iarisverhooging van het personeel op den grondslag van de door het Rijk voorgestelde regeling over het jaar 1919 verhoogd met f 2430, en over 1920 met f 3102, geëvenredigd aan het aantal leerlingen, 'twelk uit 'Alkmaar de dagschool bezoekt. De Raad stelde zich hierbij op het standpunt, dat hetgeen aan subsidie meer noodig is, behoort te worden bijgedragen door de buitengemeenten, uit welke leerlingen deze inrich ting van onderwijs bezoeken. De verordening op het rijden met motorrijtuigen en rijwielen werd gewijzigd in dier voege, dat de grenzen der bebouwde kom, binnen welke zal mogen word.en gereden met geen grooter snelheid dan 14 K.M. per uur, aanmerkelijk werden uitgezet, zoadat d,eze snel heid/ten aanzien van alle toegangswegen een aanvang zal nemen ter plaatse waar aaneengesloten bebouwing een aanvang neemt. Tenslotte werd vastgesteld een eerste suppletoire be grooting der gemeente voor het dienstjaar 1920, ip ontvang en uitgaaf sluitende op een bedrag van f 224510, waarin begrepen de kosten van noodwoningbouw van semi-permanente woningen, oprichting van het sport park en van reorganisatie der brandweer. DE VOLKSTELLING. Op de vragen van den heer Van der-Waerden, be treffende het uitstellen der volkstelling tot 1930, ant woordde de Minister van Binnenlandsche Zaken Aan de Commissarissen der Koningin is. advies ge vraagd in hoeverre in de tegenwoordige omstandigheden de volkstelling wellicht minder noodzakelijk wordt ge acht ter correctie van de bevolkingsregisters. Uit den aard der zaak bestond daarbij tevens gelegenheid om de moeilijkheid onder de oogen te zien, welkev oort- vloeit ui* de bezwaren om geschikt personeel to vinden voor de telling en bewerking vaei de gegevens in de grootere gemeenten. Op enkele uitzonderingen na, ad- visceren dc Commissarissen vóór uitstel, v Nadat ook het mede gevraagde oordeel der Centrale Commissie voor de Statistiek 2al zijn ingekomen, zal worden nagegaan of de motieven welke tegen uitstel van de volkstelling zijn in te brengen, den doorslag moeten geven. Mocht uitstel gewenscht voorkomen, dan zullen de Staten-Generaal in de gelegenheid gesteld worden zich tijdig daarover uit to spreken.^ - WEERINGEN. Door 'de leden van bet ihoofdstemlbureaii voor de verkiezing van lod'en (voor den Gemeenteraad, is wegens vertrek van (den beer C. GPz. Kaan als raads lid, gekozen de beer S. C. Veerdlg te Oósterblief. WEENSCHE ARBEIDERSKINDEREN NAAR NE DERLAND. •Uit Wieenen wordt gemeld: De secretaris van bet Internationaal verbond van Vakvereenigingen^ de beer Eldo Fimmen, beeft aan ©en medewerker der „Artxriterszeitung" meegedeeld dat, do Ned'erlandsche vakvereenigingen beslopen bij baar steun met levensmiddelen een groote hulp actie voor kinderen aan te sluiten. Er is een com missie benoemd van leiders van Nederlandscbe vak vereenigingen, welke bet plan beeft een groot aan tal Weensche arbeiderskinderen eerlang naar Ne derland over te brengen. NOGMAALS EEN P.VkVCi '/r.nT>TüR A T jjj HET LAGERHUIS. iReuter seint uit Londen, dJd. 1 Juli: Bonar Law beeft in bet Lagerhuis in antwoord op de vraag wat geschieden zou als andere Duitsche „oorlogsmisdadigers" een veilige wijkplaats, dn Ne derland zochten en de Nederlandscbe regeering weigeren mocht ben uit te. leveren, verklaard, d;at dit een hypothetische quaestie was en dat bet niet waarschijnlijk was dat zulks geschieden zou. Een dergelijk geval zou" niet analoog eijn met de ex- keizer-quaestie, die naar Nederland uitweek vóór bet Vredesverdrag, was geteekend. Toen hem daarop de vraag werd gesteld boe lang de ex-keizer in (Nederland zou vertoeven, antwoordde Bonar Law onder gelach; dat dit van twee zaken afhankelijk wias, n.1. van Nederland en van den le vensduur van den exdceizer. INBRAAK. Te Volkel, N.JBr., is in bet kantoor van den kas sier van den N. (B. Clhr. Boerenbond ingebroken. Een bedrag aan geld en geldswaardige papieren, £root f 40.000, werd ontvreemd, waarvan voor ongeveer f 13000 aan effecten in een sloot werd teruggevonden' EEN ULTIMATUM. D'e werklieden der Deventer capsulefahriek, ten getale van omstreeks 140 man, hebben d'e directie den eisch gesteld vian loonsverhooglng ivan f5 voor mannen en f4 voor ya-ouwen. Wordt, dit ultimatum niet ingewilligd, dan izal bet personeel Maandag staken. ANNA PAULOWNA. Aan onzen vroegeren plaatsgenoot, ir. J. C. G. van Wijk, is als Hoofdingenieur van de NjV. Electro- technische Industrie, voorbeen Willem Sïnit en Co., te Slikkerveer, met ingang van 1 dezer aigemeene procuratie verleend. MUSSCHENPLAAG. Te Wialtróp beersebt een geweldige muuschen- plaag, weshalve het gemeentebestuur een premie (van 10 pfennige beeft uitgeloofd voor elke ingele verde dood'e musch. ONRECHTVAARDIG ONTSLAG VAN CRISIS AMBTENAREN. De Minister in het onp.elljk ge steld. Uit 's-Gravenhage, 1 Juli - Naar wij vernemen is helden verschenen het 5de deel van de verslagen van de Crisis Enquête-commissie, In .dit deel komt o.a. het rapport voor van het onderzoek, dat de commissie heeft ingesteld naar het ontslag van 'drie ambtenaren aan bei. Rijkskantoor voor vetten, In Maart van dit jaar beeft de beer Koltihek in de Tweede Kamer oiver deze zaak geïnterpelleerd en •minister van IJsselsteyn beweerde toen, dat bet ontslag volkomen rechtvaardig was geschied op grond van dienstweigering en dat de betrokken ambtenaren te voren uitdrukkelijk, waren gewaar schuwd. Het verslag van de crisis enquête-commis sie stelt den minister thans op alle punten in het ongelijk. De commissie concludeert, dat de ambte naren zich niet aan dienstweigering, hebben schul-' dig gemaakt en dat zij niet te voren zijn gewaar schuwd, zoodat volgens de commissie, tegenover de drie ambtenaren onrechtvaardig is opgetreden. De commissie keurde tevens af, dat de minister geen zelfstandig onderzoek naar de izaak beeft in gesteld. Tel, EEN „DEN" INGESTORT. De berichtgever van bet Hld'McL te Muiden meldt: Met 'donderend gewield bezweek in djen nacht van .Woensdag op Donderdag een iizeren den be waarplaats van zout van de zoutziederij der fir ma J. J. iBouvy en >Zn. Er lag tusschen de 6 en 700 ton ruw zout. Al eenigen tiid verzakte de den én eens bad men hem 15 cJM. opgevijzeld'. Thans is het gebouw 'gespat. De straat is versperd en een groentetuin onder het zout bedolven. De luchtbrug en een kanaal zijn gebroken. De pekel stroomde over de straat. Er is alleen materieele schade. HELDER. In tegenwoordigheid van verschillende genooldigt- den werd Donderdag in gebruik genomen het ge bouw aan den Ranaalweg, dat ingericht is voor d'en dienst der arbeidsbemiddeling en werkeloos- beidsverzekering. In zijn openingswoord wees de wethouder, de heer Verstegen op de groote betee- kenis van dit instituut. (Hier is thans een 'districts-arbeidsbeu.rs geves- tigfd voor het noordelijk gedeelte van Noord-Hól land. Tevens is in dit gebouw ondergebracht de dienst der werkloosheidsverzekering, bét bureau voor beroepskeuze, het arbeidsbureau (voor sta tistiek inzake werkverschaffing. De plechtigheid weid' bijgewoond .door vele offi- cieele personen. HINDERWET. (Burgemeester en .Wethouders van Schagen bren gen ter openbare 'kennis, dat ter gemeentesecretarie ter inzage ligt een vrzoek met bijlagen van Jb. Snij ders te iScfhagen, om vergunning tot oprichting van eene bergplaats voor petroleum, in het perceel aan de Nieuwstraat, B 26, -kadastraal bekend in sectie A, no. 297. Op Donderdag 15 Juli a,s., des voormiddags 10 uur, zal ten JRaadhuize gelegenheid bestaan om" be zwaren tegen de inwilliging van dit verzoek in te brengen en deze 'mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker, als zij, 'die bezwaren heb ben, kunnen gedurende drie dagen, vóór bet bo vengemelde tijdstip, ter secretarie ider gemeente kennis nemen, van ide ter zake ingekomen schrifturen. De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat volgens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeen komstig art. 7 der Hinderwet op den hovenbepaal- den dag voor bet gemeentebestuur zijn verschenen, teneinde bun bezwaren mondeling toe te lichten. 'Schagen, 1 Juli 1920. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester. J. CORNELISSEN. De Secretaris, ROGGEVEEN. irtTLOOZING VAN PRIVATEN. Burgemeester en Wethouders van -Schagen bren gen in berinnering dat vóór 1 Januari 1921 moet zijn voldaan aan de bepalingen van artikel 30 der Bouwverordening, zoodat vóór genoemden datum do uitloozing van privaten buiten de kom der ge meente niet moer zal mogen geschieden op slooten, doch enkel op beerputten, Waarvan de inhoud niet kleiner mag zijn dan 2 kub. M. voor elke woning waarvoor zij bestemd zijn, Schagen, 1 Juli 1920. Burgemees Ier en Wethouders voornoemd. De Burgemeester. J. CORNELISSEN. De Secretaris,

Schager Courant | 1920 | | pagina 6