COiNFKRENTIE TE SPA. FEUILLETON. DE DEGENSTOK. Gemengd Nieuws. binnenlandsch Nieuws. Hii w wti, i»r«t giai Een relletje. Uit Spa, 13 «Juli Gisteravond gingen Stokloaea, de vertegenwoordiger van het Wolff-egentschap, werkzaam aan den persdienst van de Duitsche af vaardiging, Eckardt, hoofdredacteur van het Ham burger Fremdenhlatt en de oud-minister Bernburg over het iPouhon-plein, toen een Belgisch militair men zegt, dat het een officier .was uitriep: „Mof fen!" (boohes) en hun den toegang, tot een koffie huis wilde beletten. De kreet van den militair had de enkele menschen, die er in de buurt waren, të hoop geroepen en een onbekende bracht Stoklossa met een stok een slag op den nek toe. Er ontstond opschudding, waaraan een Belgisch soldaat en Amerikaansche journalisten, die uit een dansgele genheid kwamen, een eind maakte. De kwetsuur van Stoklossa is niet ernstig. Hij heeft bil het Duit sche gezantschap een klacht ingediend. De Berlijnsche correspondent van het öEBdibld. seint uit Spa: Het blijkt mij, dat van andere zijde reeds be richten naar Nederland gezonden zijn over een klei ne vechtpartij^ die gisteravond plaats had op een der drukste punten van Spa. Ik verzweeg met opzet dit incident, dat ik gedeeltelijk van tamelijk nabij meemaakte, omdat het slechts een op zich zelf staande ruzie was, blijkbaar uitgelokt door over dreven patriotisme van enkele (Belgische burgers en officieren lanciers die zich naar het schijnt geërgerd hebben over de Duitsche taal, gesproken door enkele heeren van de Duitsche delegatie. Over de aanleiding van- het incident, dat intusschen als een op zich zelf staand geval moet beschouwd wor den, bestaan vele lezingen. De heer Stoklassa, die voor het koffiehuis een pak slaag opliep, verklaart zelf, dat een burger hem met een stok in den nek sloeg. Anderen meenen gezien te hebben, dat ook een zeer opgewonden officier der lanciers met zijn karwats daaraan deelnam. Vaststaat, dat deze of ficier ten slotte het middelpunt van het opstootje vormde en den vluchtenden Duitscher scheldwoor den: „(Bochel Sale Bioche! Schweinehund!" nariep. Terwijl de officier zich weer bij zijn groepje neer zette, waarbij nog een lancier en eeruige heeren en een dame waren, kwamen op eenigen afstand' nog acht tot tien Duitsche heeren van de delegatie voor bij, op weg naar hun villa. Ook dit gezelschap, dat zich volkomen rustig gedroeg, werd van uit het zelfde opgewonden Belpische groepje met de scheld woorden: Bochesl Schweinehund' nageroepen. Nog lang duurde de opgewondenheid voor het koffie huis voort. Het is zeer te betreuren, dat'zulke in cidenten voorvallen. Ze hebben op zich zelf natuur lijk niets te beteekenen en zouden vermeden kun nen worden. Helaas zijn de Belgische (bladen door hun onnoo- dige hatelijkheden, waarmede eiken dag hun ver-, slagen over dp conferentie \*)1 staan, zelf er aan j schuld, 'dat in een brooddronken stemming laat nafuivende heethoofden zich tot zulke weinig waardige excessen tegenover gasten van hun re geering laten ve^eiden. Nog geen overeenstemming ln da koienquaestie. Over de commissie-vergaderingen van heden valt nog niets beslissends te meiden. Overeenstemming in de kolenquaestie is nog niet bereikt. De Duitsche delegatie 'heeft in zake de mishandeling van den heer Stoklassa officieel protest ingediend. Een Onderhoud met Simons, De toon van de Parijsehe avondbladen is minder op gewekt. De horizon lijkt niet meer onbewolkt De correspondent van de „Intransigeant" heeft een onderhoud gehad met dr. Simons, die hem heeft ver klaard dat de beslissing der geallieerden in zake de demobilisatie onuitvoerbaar is. De toekomst zal dit zelf den geallieerden toonen. Wij kunnen niet zonder gewelddadige middelen ont wapenen, zeide Simons. De mannen door ons belast gewapenaer hand hun wapenbroeders te demobilisee- ren,. zouden zelf gedemobiliseerd zijn. De geallieerden zullen duidelijk inzien welke fout ze hebben begaan door ons te verplichten het contingent Rijksweertroepen te verminderen. Wij hebben geen zwarte troepen. We zullen trachten onze verplichtingen na te komen, maar het staat voor mij absoluut vast, dat van ons een on mogelijkheid wordt geëischt Verder toonde Simons zich tevreden over de resulta ten op de conferentie bereikt Zij zijn uitstekend voor ons, zeide hij, na Versailles, hadden wij niet zooveel "kunnen verwachten. Ik vlei mij den geallieerden eenig vertrouwen te hebben inge boezemd. We hebben met de benoeming van vier com missies even zoovele successen verkregen. De eerste voor de kolen; de tweede ter bestudeering van het herstel 'der verwoeste gebiedende derde voor de le vering der industrieele producten; de vierde voor de schadeloosstellingen. Wat de kolen betreft, moet de Fransche industrie op denzelfden voet als de Duitsche worden behandeld België is reeds welvarend genoeg. Eensklaps komt (het bericht dat de overeenstem ming over idje kolemkwestda (onmogelijk blijkt) te zijn. Duitschland heeft zijn vuonrte] betreffende zijn maximum-prestaties In kolanlervexingen gedaan. De Entente heeft verklaard, dat zij dit voorstel, galij de voorzitter Delacroix zich uitdrukte, volkomen onvoldoende acht en hoeft daarop de conferentie niet alleen geschorst, tevens fx^ywi^iHrkAHji. de maarschalken Foch en Wllson dringend Spa teruggeroepen. DstwtlTo-Tomai» naar het Zweedsoh van S. A. DUX Bewerkt door W. 1. A. BCKUNlAlJDUfi Ir. 6. Vergeefs brak ik mij het hoofd over die vraag; hier- piïmen was niets bijzonders te ontdekken. Een aantal kastjes en doozen lagen op een tafel opgestapeld en daarnaast allerlei dingen voor de etalagekast, o.a. met fluweel bekleede sokkels en houten wigjes en blokjes. Verder scheen het vertrek als rommelkamer dienst to doen. Ik kon er absoluut niets van belang ontdekken. Toen ik er weer uitkwam, hoorde ik juist Jeffert's nieuwsgierige vraag of Leo soms iets gevonden had, waardoor mogelijk hot spoor van den dief gevonden kon worden. „Het is nu do tijd nog niet om mij definitief over de zaak uit to laten," antwoordde hij. „Ook al heb ik rao een idee gevormd hoe de diefstal in zijn werk gegaan is. Toch blijft er nog veel onbegrijpelijk. Ik geloof nu ook den dief te kennen. Maar zijn naam noem ik niet voor ik zekerheid heb, dat ik nem pak ken kan," „Ik meen daaruit te mogen opmaken, dat u Hepson verdenkt," zeide do juwelier. „Doch dat is beslist overijld. Wanneer hy oneerlijk was, dan had hy al dikwijls gelegenheid gehad even kostbare dingen te stelen." Jk ben my nlot bewust, dat ik ook maar de kleinste toespeling gemaakt heb wien ik verdenk. En wat nu Hepson betreft, ik zou hot heel interessant vinden hem ëbns in „uw tegenwoordigheid een paar vragen te mogen doen. Misschien zou hij licht kunnen brengen in veel wat nu nog duister is.'1 Jeffert verzekerde, dat het heel goed mogelijk zyn zou, als hy thuis was. Hy tóng gewoonlq'k met zoo vroeg naar bed. Wat dit beteekent, behoeft geen nadere uitleg en het spreekt vanzelf dat de opgewondenheid zeer groot ia Duitschland wil van 1 October 1980 af per dag 56.000 ton kolen leveren of 1.400.000 ton per maand. Het wil van 1 October 1921 ai aan de Entente 68.000 ton per dag of 1.700.000 ton per maand afstaan, al les echter op voorwaarde, dat gezorgd zal worden voor betere voeding en (het aanbouwen van nieuwe woningen voor mijnwerk era En ter toelichting ver telde dr. Simons er by, dat Duitschland cnmoge- ïyk hooger kan gaan in verband met den binnen- landschen politieken toestand. m de eerste plaats meot de Duitsche regeering reeds dadelijk de medewerking van de mijnonder- nemers en van de mijnwerkers hebben, die deze zeker alleen zullen verleenen, Indien hun betere voeding wordt toegezegd. Gaat de regeering verder en belooft zij thans de Entente een productie, die de afspraak met de mijnondernemers en mijnwerkers te boven gaat, dan is een opstand onder de mijnwer kers daarvan het gevolg. Delacroix antwoordde, dat dit Duitsche voorstel voor de Entente een diepe teleurstelling beteeken- de. De geallieerden hebben gestreefd naar matiging en samenwerking, en hebben de maandeliiksche le vering .van 3.250.000 op 2.400.000 ton teruggebracht. Maar wat de Duitscher® nu voorsteden is voor de Entente te eenenmale onaannemelijk. Daarop werd de conferentie in afwachting van de aankomst der maarschalken afgebroken. Dit zijn de korte feiten. Wat er nu verder zal gebeuren, hangt natuurlijk oog in de lucht. Afwachten is hier de boodschap. DE BOLSJEWISTISCHE OPMABSCH EN DUITSCHLAND. Uit Berlijn, 13 Juli. Over den toestand in Polen, schrijft de „Frankfurter Zeitung" Binnenkort staat ook Duitschland misschien <le oor log weer voor de deur en het is de vraag of de roode legers voor de grens zullen halt houden, dan1 wel oï zij, vertrouwende op een omwenteling in Duitschland, hun strijd tegen het kapitalisme zullen voortzetten. Dit gevaar bestaat ongetwijfeld, doch men zal moeten af wachten of de Sovjet-legers daartoe nog de kracht zul len hebben en of Duitschland in staat zal zijn zijn grenzen te verdedigen. Daarom zal het aan een actie tegen Sovjet-Rusland in de toekomst niet deelnemen. Het is te nopen, dat de mogendheden die de nieuwe orde hebben te scheppen, de wereld den vrede zullen geven. DIS PAPIERNOOD IN FRANKRIJK. Uit Parijs, 13 Juli. De hooge papierprijzen ln Frank rijk verontrusten^ de Fransche pers in .hooge mate. De „Intransigeant" meldt, dat .de afgevaardigde Leboucq aen minister van Handel in de Kamer zal interpelleeren over het decreet van 15 Juni 1920, hetwelk den invoer van vreemd papier beperkt en daardoor de concurrentie uitschakelt. Verder meldt het blad, dat men het reeds eens is geworden over liet verleenen van een aantal consenten tot invoer van papier in Frankrijk, waardoor het krantenpapier tegen 1 Augustus, volgens het blad, reeds met 35 fr. per 100 Kg. in prijs zou dalen. EEN FLINKE BESTRAFFING VAN LEVENS- MIDDELENWOEKERAARS. Uit Parijs, 13 Juli. De 10e strafkamer van Parijs heeft heden 'haar vonnis uitgesproken tegen de drie groothandelaars van de Parijscne hallen, die, ten einde ae (daling der levensmiddelenprijzen tegen te gaan, naar hun leveranciers in de provincie seinden, de zendingen te beperken. De vonnissen zijn raak, en tegelijkertijd 'cu rieus. Zq luiden tegen Belfrat zes maanden gevangenis straf en 6000 francs boete, voor Lecouffe drie maanden en 5000 francs en tegen Quesnel twee maanden en 6000 francs, terwijl de vonnissen op hun kosten tien maai moeten worden geadverteerd, en verder aangeplakt in de hallen van Parijs voor hun magazijnen. VREDESWERK. De Rheinmetall, een machinefabriek te Dussel- dorp-Derendorf, die eiven al® Krupp vroeger oorlogs tuig maakte, legt zich thans, ook al evenals Krupp, toe op het maken van lokomotieven en spoorweg- materieeL Zij heeft onlangs haar eerste locomotief een machine voor goederentreinen— met vijf ge koppelde assen, afgeleverd, tegelijk met 30 goede renwagens. De fabriek, die de laatste Jaren onge veer 50.000 arbeiders in dienst had, heeft al haar werkplaatsen voor het maken van vreedzame goe deren weten in te richten. Behalve spoorwegmate- rieel levert zij! ook landbouwwerktuigen', telmachi nes en dergelijke, emailwaren en stalen buizen. Men hoopt in de afdeeling voor spoorwegmaterieel tot een jaarlijksohe aflevering van 400 groote locomo tieven en 3000 goederenwagens te komen. De fa briek heeft ad 150 locomotieven en tal van wagens gerepareerd. EEN UITTREK. Te Zevenaar passeer en thans opvallend veel Duit- schers en Oostenrijkers, op weg naar Noord- en Zuid-Amerika. Met name naar Argentinië ziet men geheel® gezinnen pass eer en. [Het sche epskaarten- bureau heeft bijgevolg de handen vod, om aan alle aanvragen te vbldoen, HERDENKINGS TEKKEN VOOR DEN OORLOG. Naar de Engelsche draadlooze dienst meldt, zijn gis teren te Londen bijzonderheden openbaar gemaakt, over het ontwerp van sir Frank Baines, den eersten architect van het voor de oprichting van een herden- kingsteeken voor den oorlog, voor het monument dat op den fioek van Hyde .Park zal worden opgericht Baines denkt zich daar een groote antieke boog (pylon), geflankeerd door twee tempels in Egyptischen stijl. Deze stql is gekozen, omdat hij" zich bijzonder leent voor een monument van dezen aard, dat door zijn eenvou dige massaliteit indruk moe! maken, en ook omdat Wij gingen gezameniyk naar boven en Jeffert belde aan ae deur van Hepson's woning, maar niemand deed open. f f Tegenover de deur was de hoofdingang naar de eta ge en het leek, dat men daar nog op was. „Misschien is Hepson nog niet thuis,," mompelde Jenert. „Ik zal even vragen." En hij belde bq de weduwe aan. Deze zelf was reeds naar bed gegaan, mam: het dienstmeisje, dat ons open deed, behoorde tot de praatlustige soort en het viel ons niet moeilijk uit haar los te krijgen wat zq van den huur der wist Voor zoover zy wist, was mijnheer Hepson thuis. In ieder geval had zq hem niet nooren weggaan en tien minuten of een kwartiertje geleden moest hq nog be zoek gehad hebben, want zij had binnen stemmen ge hoord, net alsof er ruzie was. Of zy verstaan had wat ér gezegd was? Zy dacht er niet aan aan de deuren te luisteren, maar wanneer er zoo hard gesproken werd, dan De bezoeker was een heer geweest zy geloofde ook niet, dat mijnheer Hepson vrouwelijke kennissen had. En de vreemde had Hepson Verweten, dat hij be drogen was, dat had zij verstaan. Ongelukkig had me vrouw toen juist gebeld, zoodat zij weg moest. Maar nog wel had zy de vreemd stem sissend nooren zeggen „Het idee was van myEn ik heb niet zooveel gewaagd om mq nu te laten bedriegen! Je hebt me er af eens tusschen gehad, maar ditmaal kom je niet zoo van ma af I" Wy stonden in hot voorvertrek, terwyi het meisje dit alles vertelde. Leo stelde zfln vragen op een manier die mijn onverdeelde bewondering opwekte. Ik had als reporter meermalen door detecuven afgenomen ver- hooren bqgewoond; maar nooit had ik gehoord, dat iemand zijn vragen zoo sluw wist to «tellen als hy. Het was voor net meisje bepaald een genot alles te zeggen, wat zy wist, zoo vroolqk en schertsend nam hij de neele zaak op. Op Carrings verzoek bracht zij ons in den salon, die naast Hepson's kamer lag en vanwaar zij „door een bloot toeval, alles gehoord nad. een monument ter herdenking van lieden van allerlei Godsdienstige richtingen in een voor alle aannemehj- ken stijl moet zijn opgetrokken. De bouwmeester heeft er meer naar gestreeld om het werk een geest van zelfopoffering te laten dragen, dan om er de trots van de overwinning in uit te drukken. Aan weerszijden van den boog leiden breede trappen naar de flankeerende tempels, gaan daar doorheen en buigen terug in den grooten boog. In een basreliëf, evenwqdig met de trap pen zullen voorstellingen van verschillende episoden uit den oorlog de herinnering daaraan levendig houden. Als de toeschouwer den noog binnentreedt rust zijn oog op de gebeeldhouwde voorstelling van de geesten, die het lichaam ontstegen zijn en ten hemel varen. Hoog boven dit alles is een fries aangebracht met de symbolen der onsterfelijkheid. Aan de voet van den boog bevindt zich het bronzen figuur van een jongen, die omhoog staart naar de op stijgende geesten der heldhaftige dooden. BURGEROORLOG IN CHINA In China is vrq eensklaps de burgeroorlog uitgebro ken. Te Londen wordt in kringen waar men op de hoogte is van China, het 'v&gende meegedeeld: De beide hoofd-tegenstanders in den burgeroorlog zijn Toean-tsji-joei en Tsang-tso-ling. De presiaent der Chi neesche Republiek wordt als niet veel meer dan een werktuig beschouwd. De strijd gaat eenvoudig om de vraag, wie er de dictator zal zijn van het Chineesche Rijk. Er zijn twee groote p Dlitiek-müitaire organisaties, nl. de Anfoe-club en de Thjili-partq. Verdere generaals, die in het conflict een rol spelen zijn Soe-sjoe-tseng en Woe-pei-foe (die de eenige Christen-generaal in heel het Chineesche Rijk is). Generaal Tsjang-tso-ling is een man die een merk waardige loopbaan achter zich heeft. Hij beschikt over een troepenmacht van 100.000 man. Zijn loopbaan be gon hij als staljongen, later ontpopte nij zich ais een geducht rooverhoofdman, en na in het eind in re- geeringsdienst te zijn getreden, bracht hij het tot gouverneur van Mantsjoerije. Hij ambieert nu naar men zegt vorst te worden van Mantsjoerije of anders de Mantsjoersche dynastie te> herstellen. 1 Generaal Soe-sjoe-tseng, is zoowel binnen als buiten China bekend als de kleine Soe. Hij is omstreeks 40 jaar oud en een man van actie en energie. Indertijd organiseerde hij de Chineesche grensverdedigings- wacht voor de bescherming van Mongolië, aat na Ruslauds ineenstorting door hem voor het Chinee sche Rijk was 'teruggewonnen. Soe is de krachtigste pro-Japansch gezinde Chinees van invloed en aanzien. O OK DE BEULEN. In Duitschland staken thans ook de beulen. De we gens het vermoorden van een meisje ter dood veroor deelde moordenaar Schreppel te Meiningen kon nog niet terechtgesteld worden, omdat zoowel de beul te Ha 11e als die te Munchen weigeren het vonnis te vol trekken. I MILAANSTOCKHOLM. Maandagavond is te Arnhem op den Rqn neergestre ken een watervliegtuig, bestuurd door aen Italiaan Longo Reinando, die een tocht maakt van Milaan naar Stockholm. Hij was hier voor een zware onweersbui gedaald en zet heden zqn réis over Amsterdam iper vliegtuig voort. MIJNEN IN WERKING GEBRACHT. In verband met den kolennood is men in Duitsch land begonnen verschillende kleinere mijnen, welker opbrengst voor den oorlog de exploitatiekosten niet goedmaakten en daarom stilgelegd werden, weder te gaan exploiteeren. Te Binnenholt worden de mijnen Theresia en Nachtigall weder in werking gesteldmen is reeds' bezig met de voorbereidende werkzaamndoen, het leggen van electrische kabels enz. HINDENBURG AANGERAND. Uit Hannover, 13 Juli. De „Hannoversche Kurier"' meldt: Gisteravond drong een 20-jarig man de woning van veldmaarschalk v. Hindenburg binnen. Toen deze zijn huisknecht wilde roepen, wierp de indringer zich op v .Hindenburg en er ontstond een hardnekkig ge vecht De aanvaller trok zijn revolver en loste een schot op den veldmaarschalk, evenwel zonder hem te raken. De bandiet wist zich ten slotte los te rukken en te ontkomen. Vermoedelijk behoorde hq tot een bende, die een inbraak wilde plegen in de villa van v. Hindenburg. MUNITIE-ONTPLOFFING. Uit Lorient, 13 Juli. Aan het station alhier is een wagon met yijf ton Amerikaansche munitie in de lucht gevolgen. Êr werden acht personen gedood en drie gewond, terwijl de schade aanzienlijk is. DE EERSTE BIJEENKOMST VAN DEN VOLKEN BOND. Uit Washington. De eerste bijeenkomst van- Kien volkenbond is bepaald op 15 'November. LEVENSMIDDELENONLUSTEN. Uit Berlijn, 13 Juli. Volgens een bericht uit "Dreg den aan het .„Berl. Tagebl. is het in de centrale markthal aldaar tot ongeregeldheden gekomen ten ge volge van de hooge prijzen voor de nieuwe aardappelen. De markthal moest gesloten worden. Ook in de centrale markthal te Berlijn kwamen vechtpartijen voor tusschen de stakende en de verkoopende vruchtenhandelaars. Kar ren met vruchten werden omvergeworpen,' de vruchten vertrapt WIER1NGER WAARD. De jongedames S. Hazeioop en A. .Schenk Kd. en de jongeheeren J. Hazeloop en G. Schroder, allen leerlingen van den heer J. .G. Hazeloop, alhier, zijn toegelaten tot de H.B.S. te Alkmaar. GRENSHANDEL. Uit Winterswijk, 11 Juli. Na Dinxperjp, Winters wijk. Winterswijk ligt thans in het centrum oi is eigen- lqk het einddoel en dorada van inkoopende Duitschers. Van heinde en ver, van achter het kolenrevier zelfs, met 'motoren, auto's, fietsen, en natuurlijk met .den trein komen dagelijks honderden vreemdelingen tot aan Thans was er geen geluid te hooren, Leo sloop naar de deur en luisterde. Hij ging niet zijn oor tegen de spleet van de deur liggen, keek dan door het sleutelgat en schud de langzaam zijn hoofd. Toen wij weer in de voorkamer waren begon het meisje opnieuw met haar verhalen. Het was heel goed mogelijk, dat Hepson en die vreemde waren weggegaan, toen zij bij haar mevrouw was. De kamer van mijnheer Hepson had een afzonderlijken ingang en hq kon komen en gaan zonder iemand lastig te vallen. Zij wist heel dikwijls niet of hq uit of thuis was, want hq hield de deur tot de verdere woning altijd gesloten, behalve 's ochtends, wanneer zijn kamer gedaan moest worden. En voor de buitendeur had hij een patentslot la ten maken, waarvan hij alleen den sleutel had. Overigens was het een stille, kalme, heel werkzame man. Altijd slingerden er een boel teekeningen rond en daartusschen allerlei instrumenten en andere dingen, zoo dat het soms precies een werkplaats was. Haar woordenvloed werd gestuit door Carring, die waarschuwend zijn hand opstak. „Stil," fluisterde hij. „Daar loopt iemand buiten Geen van ons had iets gehoord, maar Leo sloop ge- ruischloos naar de deur en op hetzelfde oogenblik, aat zijn hand de deurknop greep dm open te maken, hoorden wijvlugge schreden op de trap. Er liep iemand hard naar beneden. Toen Leo de deur, die vreeselijk klemde, eindelijk open had, hoorden wy, dat de huisdeur beneden opengetrokken en met een klap weer dichtgeslagen werd. Als een wervelwind vloog Leo de trap af en ik hem onmiddeliyk na. Doch er was geen spoor van een mensch te zien, hoewel wy tot aan den hoek van de straat liepen en ook in de zq straten keken. Toen wij weer naar boven gingen, vroeg ik Leo wat hy over het verdwqnen van dien raadselachtigen per soon dacht Hy was ernstig, bijna «omber, misschien wel tengevolge van de teleurstelling, dat hy beneden oio- mand meer gevonden had. ..Er zqn steegjes genoeg als schuilplaatsen,'antwoordde hy. „Ik heb nu geen tijd jacht op hem te maken, ot het Hepson tas oi zijngast Een van beiden moet in ie der geval nnog boven nq*.'* de grens, om daar van de gestationneerde kooplieden, onder wie er velen nieuwbakken handelslui zijn, voor hun marken inslag doen. Vooral sinds de uitvoer van olie en vetten vrij is, is de stroom van Duitschers tot een enorme vloedgolf aangegroeid. De Duitsche douane heeft "het zoodoende enorm druk, om te kunnen controlee^c, of men meer meeneemt dan geoorloofd is. EEN BIJTER. De adspirant-mijnopzichter G. beet den mijnwer ker C., dien hij by zyn meisje aantrof, uit minne nijd een oor af. NIEUWE BETALINGSWIJZE VOOR MUNTME TER GAS. Uit Amsterdam, 13 Juli. Reeds meermalen is bij behandeling viam voordrachten in zake wijziging van den gasprij® door verschillende leden in den Raad gewezen op de moeilijkheden welke door die wijzigingen voor de bezitter® van muntmeters zijn ontstaan. Naar de Tel. verneemt, zal thans spoedig aan de talrijke bezwaren der. verbruikers van muntgas worden tegemoet gekomen en zullen B. en W, wel dra een voordracht indienen betreffende vereen voudiging der betaling van gas over den muntme ter. Men heeft, naar ons verzzekerdi werd,* verschillen de middelen bestudeerd, waardoor vereenvoudiging zou zijn aan te brengen en men is tot de slotsom gekomen, dat het aanbeveling verdient voor de be taling in den meter niet meer te bezigen een Rijks munt, doch een expresseiyk voor dat doel geslagen penning, waaraan bij wijziging van' den gasprijs tel kenmale een wisselende geldswaarde zou toegekend kunnen worden. Het is mogelijk, de inrichting der muntmeters zoodanig te wijzigen, dat het inwerpen van één' penning voldoende is voor het gebruik van 1 kub. M. gas. De penningen zullen worden vervaardigd van alu minium en gemaakt worden aan de Rijksmunt t>e Utrecht De doorsnee zal 23% m.M. bedragen; de grootte is dus gelijk, aan die van een halve stuiver stuk. Aan de eene zijde wordt binnen een dubbelen rand het wapen van Amsterdam er in geslagen, om geven door de woorden ..Gemeentegasfabrieken Amsterdam", aan den anderen kant komt te staan „Goed. voor 1 iub. M. gas." 'Er zullen 6 millioen penningen worden geslagen, waarvan de kosten zullen bedragen f75000. De verandering van alle 90.000 meters welke bin nen zeven maanden kan geschieden, kost f180.000. In verband met dit alles zullen B. en W. den Raad voorstellen een uitgave te doen van rond f 350.000, die uit leening kan worden betaald. POLDERBENOEMINGEN. Bij Kon. Besluit zijn benoemd: tot heemraad van den polder Eierland op Texel de heer C, Kievit te Texel; tot heemraad1 van den polder Waard en Groet de heer P. Wit Cz. te WinkeL VAN EEN GEMEENTERAADSLID. De Opr, HaarL Ct. verneemt, dat een bevel tot ln hechtenis neming is uitgevaardigd; tegen den heer Oh. A. Blom, gemeenteraadslid van Schoten, wegens het afgeven van chèques op een firma in Schoten, zonder daartoe gerechtigd te zijn. De (Haarlemsche rechtbank heeft gisteren den heer Blom, wien® verblijfplaat® op het oogenblik onbe kend is, opnieuw failliet verklaard. Het faillisse ment moet over een bedrag van ongeveer f7000 loopen. SMOKKELAAR» EN HAMSTERAARS. Bij de spoorwegen in de strook langs onze Neder- landsche grens wordt ernstig geklaagd over den overlast dien men van de smokkelaars en hamste- raar® ondervindt Verleden week tradien deze lie den in zulke massa's op, dat ze de stations en de treinen bestormden en zonder betalen meereisden, zonder dat bet spoorwegpersoneel bij machte was er iets tegen te doen. Te Wezel kwamen treinen uit de richtingen Emmerik en Bocholt aan, die overvol waren; de passagiers zaten zelfs op de treeplanken en boven op de wagens, maar bijna geen enkele had een kaartje. Nu is de politie overal versterkt en hoopt men op verbetering. MOND- EN KLAU WZEER. In hevige mate -heersebt in Drente het mond- en klauwzeer. Het onderlinge veefonds voor Borger en omstreken heeft reeds een extra-heffing moeten doen, om de gestorven dieren te kunnen uitbetalen. Verschillende boeren, vroeger tegenstander van het afmaaksysteem, worden meer en meer hiertoe be- keerd. HEERHUGO WAARD. Heden Dinsdag werd bq gelegenheid der kermis het traditioneel© ringsteken en noeahanger gehouden voor heeren en dames. Het aantal deelnemende paren was dezen keer niet bijzonder groot De prijzenverwierven: Ringsteken: le pnjs A. Groot Az., 2e prijs KI. Blom Jbz. Hoedhangen: le prijs Jansie Veltman, 2e pr. A. de Jong. De prijsuitreiking had plaats in cafe „De Hengstman". Door .verschillende personen werden op wekkende woorden geuit om dit volksfeest te doen her leven. Er heerschte den geheelen avond een aangename en gezellige geest. DOOR EEN SPIUIT OVERREDEN. Te Zaandam werd gisteravond op den Burcht een oefening gehouden van de Brandweer. Bij het naar huis keeren wilden eenige Jongens zich verdienstelijk maken door aan een lang touw mee te helpen een 'der spuiten voort te trekken. Bij "het afloopen van de helling van de Zuider Kerk straat kwamen eenige jongens te vallen, waardoor zij onder de spuit geraakten, met het gevolg dat het 8- iarig zoontje van den kommandeur dier spuit den heer W. Nieuwenhuizen, zoodanig verwond werd, dat hij heel spoedig daarna aan de gevolgen overleed. Twee andere jongens liepen eveneens verwondingen op, doch niet van ernstigen aard. „Wat zeg Je?" riep ik uit. „Hoe weet je dat?" „Wel, wanneer Hepson een kwartiertje geleden nog bezoek had en er nu maar een uitgegaan is, dan moet de ander er toch nog zijn. Dat is een eenvoudige af treksom. En toen wq in. den winkel waren, is niemand de huisdeur uitgegaan; dat zouden we gehoord hebben." De juwelier wachtte ons in de voorkamer op en in de open deur stond het nieuwsgierige dienstmeisje. Leo zeide niéts, maar ik vertelde op fluisterenden toon, dat het ons niet gelukt was iemand te ontdek ken, maar dat Carring van meening was, dat er nog iemand bij Hepson zijn moest. De juwelier ging nu weer aan Hepson's deur bellen, doch met hetzelfde negatieve resultaat als daareven. Zonder zich te bedenken, greep hij den deurknop en tot onze verbazing ging ae aeur open. Degene, die zoo juist weggegaan was, moest heel veel haast gehad hebben, dat hij zich niet meer had kunnen verge wissen ot het patentslot dicht was, toen hq de deur achter zich dichtgetrokken had. Onmiddellijk was Leo bij de deur. die hy wyd open deed, toen hq' zag, dat Jeffert aarzelde. „Dat kan men toch geen inbraak noemen", fluis terde hfl. „Men heeft de deur juist voor ons openge daan. Maar laten we zacht loopen.'4 Na Leo volgde eerst de juwelier, dan ik en eindelijk het dienstmeisje, dat door onzen flver aangestoken was en van nieuwsgierigheid niet wist op welk been zy staan moest. Da kleine'voorkamer was donker, maar Leo maakte licht en ging dan naar de tegenoverliggende deur, waaraan hij klopte. Toen er geen antwoord kwam, deed hy de deur open en gingen we allen naar binnen. Mot een gil deinsde de juwelier tenig en toen ik langs hem neen drong, liep een rilling over myn lichaam Voor ons op den grond lag een man met een open mond en wija open oogen en uit een groote wonde aan de slaap vloeide een bloedstroom, cue in het uit de voorkamer komende licht zwart leek. Wordt vervolgd.

Schager Courant | 1920 | | pagina 2