Binnenlandsch Nieuws. vrije lnvalldltelts-, zieMte- en oneev&lJeovareek»- ring. Spr. gelooft dat het beter te dat de wijkverple ging, niet een talk van gameenitedienst woedt Dan wordt het weer de zustter van Het Witte Krute. De heer Gajjeaxd: Ja, er te hier ook een gemeen schappelijke regeling. OvereenkomstiB het advies van B. en W. wondt G S lo t' ft Tl Daarna een adres van de afd. Noordholland der Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten om aan die aldceiing gedurende 4 a 5 jaren een crediet te wil len verieenen van 5 cent per inwoner ten behoeve der malariabestrijding, die aoor Kijk, Provincie en Gemeenten gezamenlijk zal worden ter hand genomen. B. en W. adviseeren daaraan te voldoen. De heer Gaijaard zegt, dat deze bestrijding blijkbaar uitgaat van de Vereemging van Ned. Gemeenten. Spr. informeert of de gemeente voor die vergadering een uit- noodiging heeft géhad en waarom voorzitter er niet heeiils g»eweest VoorzitterIk herinner me niet, dat er zooiets is :gekomen. I De heer Visser zegt, dat B. en W. wel een uitnoo- diging hebben gehad, maar we waren dien dag alle drie verhinderd. De heer GaijaardZijn ze voor de bestrijding hier al geweest, of komen ze niet? In Schagen zijn ze ge- j weest. j De heer Wilken vindt het jammer, dat we geen i nadere beschrijving hebben over de wijze van bestrij- i ding. Wanneer elke gemeente het op zichzelf doet, geeft het niets, dat moet gemeenschappelijk gebeuren. Maar daarom is spr. niet ongenegen de middelen te verstrekken die gevraagd worden. j Voorzitter zegt, dat net de gemeente ongeveer f 80 zal kosten. De heer Wit Vraagt, of het belemmerend zou wer-1 ken, als we elk jaar bepaalde of we al of niet subsidie I zullen geven. Voorzitter raat ook met dat idee mee. De heer Visser kan zich toch levendig indenken, dat wanneer men een "plan heeft, men ook graag weet op wélke subsidie gerekend kan worden en over hoe veel jaren. Het eerste jaar -bullen ze niet in alle ge meenten kunnen komen. En wanneer we dan boos wérden en zouden zeggen, nu doen we niet meer meé. Yoorzitterj Neen, aat Is de bedoeling niet, maar in een van de raadsverslagen heb ik ook al gelezen over auto-optochten maken. Als het nu zoo wera. - De heer Visser zegt, dat we straks gezegd hebbeü wel eens te willen zien, wat die jonge vereeniging dééd, welnu, de jonge vereeniging heeft nu een prachtige gelegenheid te toonen Vvat ze prestoeren kan. Al kost het de gemeente nu die f 80 dan is het toch nog zoo erg iiieti De zaak is echter in uitstekende handen. De heer Borst" acht het een ding van algemeen be lang en gevoelt er veel voor. Met 'algemeene stemmen wbrdt besloten de zaak te steunen. Hierna komt in stemming of men voor 5 jaar subsidie is of tot wederopzegging. M!et 4 tecen 3 slem- men wordt besloten 5 jaarte subsidieeren. "Voor tot we deropzegging stemden de heeren Wit, De Groot en Voorzitter. Verzoek om ontslag met ingang van 1 September a.s. van Mej. J. J. M. Kloppers, onderwijzeres aan de school in de kom. Geadviseerd wordt het gevraagde ontslag op de meest eervolle wijze te verieenen. Al dus wordt besloten. Ingekomen machtiging van Ged. Staten, om met de Gemeente Oude Nieodrp een gemeenschappelijke ré-1 geling aan te gaan inzake het toelaten van kinderen uit voornoemde gemeente op de school in de Moer- beek onder deze gemeente. B. en W. stellen voor, thans tot die regeling te be sluiten. Goedgevonden. i Naar aanleiding van adressen van ambtenarenvereeni- gingen stellen B. en W. voor, aan mej. de Wed. J. Kuilman en de heeren Jb. Spruit en B. Sieswerda 40 pet toeslag te verieenen op hun gemeentelijk pen sioen, met ingang van 1 Januari 1920. Aldus wordt besloten. Waar het besluit tot vaststelling van de huurwaarde der vrije woningen van de hoofden der scholen alhier i niet is goedgekeurd, stellen B. en W. voor,in ver- band met het reeds eerder ter zake ontvangen schrij ven van Ged. Staten deze huurwaarde op f250 .te bepalen. De heer Gaijaard wijst er op, dat eerst de gemeenten zijn gevraagd door Ged. Staten, om advies en nu wenschen Ged. Staten zich daaraan niet te houden. I Voor de kom en Moerbeek is de huur bepaald op f 150, j maar voor Langereis op f 250. Dat kwam omdat de j raad van N. Niedorp op die gemeenschappelijke ver gadering niet voldoende vertegenwoordigd was. «Spr. I meent, dat Ged. Staten er geen nota van nemen wat j de gemeenteraad heeft besloten. Spr. wil tegen dezê i handeling van Ged. Staten protesteeren. Immers Ged. Staten zijn niet op de hoogte van de woningtoestanden j hier. Het gemeentebestuur is in deze het lichaam tot j oordeelen in staat Spr. wijst op het huis van den heer Veurman, in de Moerbeek. Dat heeft geen huurwaarde van f 250, zoo- als Ged. Staten wenschen. Al is de woningnood nog zoo groot zoo zal niemand voor dat huis op die j plaats zulk een huur willen betalen. En toch achten Ged. Staten dat noodig. n. I Spr. meent, dat wij niet aHes wat Ged. Staten doen, voor zoete koek moeten opeten en spr. wil tegen zulk een oordeel van Ged. Staten protesteeren. Het is oi Ged. Staten de meening van den Raad aan hun laars lappen, zij leven met het gemeentebestuur als de hon den met de worst De heer Wit achtte het 'beter, dat Moerbeek %u Langereis gelijk gesteld waren. Dc heer Gnijaam wijst nogmaals op het gemeenschap pelijke schoolhuis te Langereis, dat op f 2o0 is bepaald en «het is bepaald het motief van Ged. Staten geweest om nu "het schoolhuis in de kom en te Moerbeek ook op f 250 te bepalen. Het gaat ook niet op, die beide huizen lager te bepalen als te Langereis. De heer Wilken acht de zaak voldoende besproken. Wij hebben als besluit der vorige raadsvergadering naar Ged Staten ge.schreven, om het anders te krijgen. Ged. Staten hebben dat niet gewild. Spr. acht het zeer moeilijk om nu nog eens naar Ged. Staten te schrij ven. Wij hebben reeds geprotesteerd, dat kunnen wij slecht nog eens doen. De heer Gaijaard wil alle schoolhuizen gelijk, wat huurwaarde betreft en spr. zou gaarne in deze nog een conferentie met Hoogwoud en willen probeeren om voor het schoolhuis te Langereis eene huurwaarde tc bepalen van f 150. Als de raadsleden van N. Nie dorp nu wat beter opkwamen, was het misschien mo gelijk tot zulk een besluit te komen. En als dat zoo loopt, dan wil spr. nogmaals naar Ged. Staten om voor alle drie schoolhuizen de huurwaarde bepaald tt krijgen op f 150. Dc heer Visser wijst op het lastige om nogmaals naar Ged. Staten te gaan. Wij hebben al onze argu menten reeds gebruikt.- Daarvan is door Ged. Staten geen notitie genomen. Wij kunnen wel protesteeren maar, op welke argumenten? De. heer Wilken wijst er op, dat een uittreksel dei notulen is heengezonden, dus Ged. Staten hebben allet kunnen lezen. Dc heer Gaijaard bepleit nogmaals een nieuwe be spreking met Hoogwoud en wil dan nogmaals naai Ged. Staten. Hiertoe wordt met algemeene stemmen besloten. Do voordrachten voor zetters worden opgemaakt als volgt; no. 1 J. Gayaard. no. 2 H. Borst en no. 1 J. de Groot en no. 2 D. Wit Als leden der schattingscommissie hebben bedank! de heeren J. Stammes, D. v. d. Stok en J. Wit Ge kozen worden de heeren G. Gay aard, D. Wit en J. do -Groot. Daarna is aan de orde benoeming onderwyzeres aan de school in de kom. Hierna «aat 'de (Raad in comité. 'Na heropening wordt medegedeeld, dat de voor dracht voor onderwijzeres luidt: 1. M. G. van "Dijk, Alkmaar, 2. E. Schild, Helder, 3t C. List, Alkmaar. Mej. A. Keuken alhier was ook een der aollitan/tan, doch ikwom niet op de voordracht voor, doordat ze niet in het hezit is van acte K, handwerken. Mej. M. G. van Dyk wordt met algemeene stem men benoemd. De heer B» Sieswerda heeft hedankt als lid der commissie tot wering van schoolverzuim. De heer Gayaarid deelt mede, dat de commissie in overweging geeft in, zyn plaats te (benoemen de heer^S^nel te 'tVeïd. (De heer Snel wordt met algemeene stemmen ge kozen. Af- en overschrijvingen tot een (bedrag van f 194L80/4, betaling onvoorziene uitgaven tot een hedrag ~van f 369.85 en suppletoir©, begroeting tot een bedrag: van f 80454.80, worden goedgekeurd. Hieronder is opgenomen een gelldleenlng van f3600, bijdrage armvooigidiji 1200, terwijl op den- 'dienst van 1920 wordt overgedragen een bedrog vonf 4000. Dat maakt noodig dat de hoofdelijke omslag verhoogd moet worden tot een bedrag van f20.000, Hooger kon niel, anders zou de gebeele schuld' direct wor den afgelost Ingekomen is het verslag der Gascommissievergade- ringen op 7 en 10 Juni 1920, gehouden te N. Nie dorp en Winkel. Allereerst werd behandeld het contract met de M.A. B.E.G. en kan de vergadering zich hiermede vereenigen, aangezien daarin voor de Jjascommissie geen bezwa rende bepalingen voorkomen. Hierna worden door den Directeur de offerten voor den onderbouw van den gashouder voorgelezen, waar van de prijzen zijn als volgt: Ned. Betonbouw, Am sterdam l 22762j Gewapend Betonbouw „de Kondor", Amsterdam f 25465Intern. Betonbouw', Breda f 20879 Betonbouw Mij., Den Haag f 28530; Van Waning en Co., Rotterdam, f 21000; Last en Zonen, Enkhuizen f 20444; E. Wienhoven, Utrecht f 21455. Verder doet de Directeur mededeeling van de door hem opgegeven waterstanden, welke door de offerten noodig waren, waarop de voorzitter zegt, dat de. op gegeven waterstand niet geheel in overeenstemming is met de werkelijkheid. Na breedvoerige besprekingen wordt besloten de vier laagste' inschrijvers nogmaals hiermede in kennis te stellen- en tevens d.oor den Directeur nog eenige ge gevens zullen worden opgevraagd. Op d& vraag of het noodig zSl zijn een Ingenieur of architect om advies te vragen, wordt gemeend, eerst nadat de gegevens zijn binnengekomen, aoor den voor zitter den Directeur zal worden nagegaan of zulks noo dig is. De Directeur doet toezegging alles in 't werk te zullen stellen om de gewenschte inlichtingen te krij-. gen, omdat vlugge afwikkeling in deze zaak strikt noo dig is. Als volgend pijnt wordt de wijziging der overeenkomst nagegaan, waarvan de voornaamste artikelen, welke het meest betrekking hebben op deze nieuwe» regeling, reéds door den voorzitter zijn veranderd. Bij voorlezing van art 13 wordt de opmerking ge maakt, dat het jammer zou zijn, wanneer iemand, die geen lid van den Raad is, doch wel een goed Gas- commissielid zou zijn, geen zitting'in de Gascommissie kan nemen. Ook de overige leden zijn deze meening tóe- gedaan. Verder is ingekomen het accountantsrapport, betrek king hebbende op de rekening 1919 en wordt dit door den Directeur voorgelezen. De voorzitter vraagt de vergadering, of zij ook de rekening nog wil inzien, waarvoor algemeen veel wordt gevoeld en vastgesteld Vrijdag 17 Juni ten kantore der gasfabriek samen te komen. Op de vergadering van 10 Juni opent voorzitter en deelt mede, dat nu de gewenschte gegevens voor den onderbouw van den gashouder binnengekomen zijn en deze spoedvergadering is belegd om deze zaak vlug af te wikkelen. De offerte der fa. Last Is zoowel ten opzichte [van den prijs als van te verwerken materialen de meest aannemelijke en na bespreking wordt het overbodig geacht advies van een deskundige in te winnen. Hierna wordt met algemeene stemmen besloten het werk op te dragen aan de firma Last, voor den prijs van f 20444. Veraer verzoekt de voorzitter den Directeur, deze firma te vragen hiervoor een concept-contract op te maken, hetgeen door de Gascommissie zoo noodig ge wijzigd kan worden. Met de betalingsconditiën kan de vergadering zich vereenigen, doch zou hieraan kunnen worden toegevoegd, dat wanneer de eerste termijn niet op tijd kan worden voldaan, "hiervoor vanaf dien tijldb 6 pet. iin rekening wordt gebracht Door den voorzitter wordt verder mededeeling ge daan, dat bij Winkel van Ged. Staten bericht ingeko men is, inhoudende goedkeuring der geldleening. Besloten wordt, voor een dagelijksch opzichter een advertentie in de Schager Courant en Nieuwsblad voor West-Friesland te plaatsen. Daar de rondvraag niets opleverde sluit de voorzitter de vergadering. Aan dit verslag was toegevoegd een concept-wijziging van de gemeenschappelijke regeling. B. en W. achten het gewenscht, dat concept al dan niet hunnerzijds gewijzigd, schriftelijk aan de raadsleden ter kennis neming toe te zenden en stellen in verband daarmede voor in een volgende vergadering dit ondewerp te be handelen. Voorzitter zegt diat B. en W. melenen idalt deze zaak (te ernstig en te gewichtig is om op stel en sprong .af te wikkelen. Daarom zijn we van idéé het Dag. Bestuur van Winkel en dat van (Nieuwe Nie dorp hij elkaar te doen komen om de verordening te bespreken en haar pasklaar te maken voor de (bedde raden. De heer Gaijaard: Dus een gecombineerde ver gadering Voorzitter: De bedoeling is een gecombineerde vergadering, van de (Dag. Besturen, maar achten' wij het noodig net met de raden te hespreken, dlan kan een gecombineerde vergadering van den Raad wor den gehoudien. Goedgevonden. De hleer Gaijaard mist een voorstel bepaling maxi male snelheid en dienft daarvoor een voorstel in. De heer Wikken meent, dat B. en W. hadden af- sgeaken om dilt punt op de agenda te plaatsen. Spr. acht het noodig dat in 'Nieuwe Niedorp zulk een bepaling komt, omdat somtmige berijders van auto's en motoren zoo onbesuisd rijden en zooveel stof opjagen dsat een sproeiwagen noodig is. Spr, wil de maximumsnelheid bepalen op 10 KJVI. De heer Gaijaard' zou idan iemand voor motoren en auto's willen laten loopen. De beer Visser: Met do rooie vlag. Voorzitter: Net als vroeger in de -Deemster. Voorzitter vraagt eerst of bet goedgevonden wordt een maximum-snelheid te bepalen. Allen voor. HOeVeel nu: 80, 70, 60, 50 De beer Gaijaard: 15 KM. dat is de gang, van een vlug paard. Voorzitter is er niet voor om hot aantal KM. hoog, te bepalen, er moet wat ruimte zyn, zegt spr., spr. acht 15 een goed cijfer. De heer Visser noemt 20 (K.M. en wil, als er 21 KM. wordt 'gereden, bekeuren. Men moet de be paling, in de verordening, handhaven zöoalis ze er staat, wamt anders moet men ze niet zoo bepalen. De heer Gaijaard' acht het moeilijk te bepalen als er 1' KM, te hard wordt gereden en spr. acht in- de kom van het dorp 20 KM. te hord met het oog op spelende kinderen. Er wordt wel eens op gewezen dat wanneer 15 KM: wordt gereden, tmen toch gauw 16 17 KM. rijdt, maar is net op 20 KM. bepaald, dan rijdt men 21 en dat ochlt Ik vlug, genoeg. Spr. ?elooft niet dat het evengoed is te bepalen of men 8 of 21 KM. rijdt. De heer Visser zegt dat het (evengoed is te iconsta- teeren, dat blijft hetzelfde. Maar ik heb wel eens van automobilisten gehoord, dat men met een gang van 20 KM. zijn automobiel volkomen in zyn macht heeft en op tijd kan remmen. Met een gang van 15 KM. schijnt 't nog moeilijker te wezen. Er wordt hier nu gesproken over den gang, van een paard, maar er heeft me iemand gezegd, dat wanneer hij nu 15 K.M. moet rijden, hij liever zijn paard neemt, want dan rijdt hij tenminste 17 KM. De heer Gaijaard rijdt met zijn paard geen 15 KM„ maar heeft toch ook bijna een kind aangere den. Hij meent toch dat iemand die 20 KM. rijdt, moeilijker -kan. stoppen dan iemand die 15 KM. rijdt. De heer Visser meent, dat een automobilist die 20 KM. rijdt vlugger zal stoppen dan iemand die 15 KM. rijdt met een paanrd. (Dat is toch een bele zen feit. De heer Gaijaard wil, wanneer 20 KM. wordt ba* paald, dat daaraan streng de hand gehouden wordt De heer Wilken tot voorzitter: Denkt u dat het gemakkeiyk is te constateeren? Voorzitter: Neen, moeilijk en daarom wil ik 15 KM. Als de politie evenwel bij me zou komen en zeggen: ik heb er een die 15& of 16 KM. reed, dan zou ik zeggen: „je hebt je slecht gehouden". De heer Visser meent dat de overtreding toch niet op 't gezicht wordt geconstateerd, maar met een chronometer. Als niet precies de hand er aan wordt gehouden, waarom staat het dan in de verordening, j Voorzitter: Het gaat (hier om. de onbesuisde rijr de-rs. De hoer Visser: Zet er don 40 KM. in. Het 1» toch <een omrekening. (De verordening, is er om ge-, handhaafd te wtorden. (Er zyn in de politieverorde- nlng al bepalingen genoeg die niet gehandhaafd worden. De heer Gadjaard wil juist daarom 15 KM. be- 1 palen. Met 20 KM. rijden de chauffeurs te snel, de 1 goeden niet te na gesproken. Het zou nog beter wezen dat er de regeering op weid gewezen, dat nie't iaon alleman een rijbewijs werdl gegeven. I Daarop bij de regeerin-g aan. te dringen, zou nog beter wezen dan die maximum-snelheid-bepalingen. Met 4 tegen 3 stemmen wordt besloten de maxi mum-snelheid op 15 KM. te bepalen. De heeren Borst, Visser en Wit waren voor 20 KM. Als bebouwde kom wordt genoemd bet gedeelte van het Hoefje tot het begin van den woningbouw, bij den heer Stammes, terwijl nog zal worden over wogen «een paar palen te plaatsen op T-endiek. De heer (Gaijaard doet nog het voorstel Om'de gecombineerde vergaderingen met Hoogwoud over de Lanlgereizerschool en met die van Winkel over de gasfabriek, ook openbaar, te houden. De burgera hebben bet recht ook daarvan op de hoogte te zyn, thans vernemen zij daar riets van. De heer Wilken maakt de opmerking, (Jat de beide Raden, zoowel te Winkel als te Hoogwoud, zich daar voor eerst moeten uitspreken. De heer Visser oordeelt, dat eerst moet blijken, of wij er zelf voor zijn. De heer Wit wil het advies .der gascommissie. Voorzitter: Die staat er buiten, bet is de vraag of Hoogwoud en Winkel het willen. De heer Witj Wat de gemeenschappetijke school be treft, ben ik er wel voor, maar wat ae gasfabriek aan gaat, kan het wel eens anders zijn. De heer Wilken is van oordeel, dat gevraagd moet worden, of de zaken die men gezamenlijk behandelen wil, voor openbaarheid geschikt zijn. Wij hebben - zelf ook zaken die in comité behandeld worden. De heer Gaijaardacht dit laatste geen bezwaar, dat kan beoordeeld worden, als het punt van bespreking aan de orde is. Spr. wil hebben vastgelegd dat in het algemeen die gecombineerde vergaderingen publiek zijn. Spr. wijst op de Langereizer school, daarover is in dertijd net een en ander besloten en de burgers hoo- ren er niets van. De menschen hebben volkomen het recht alles te weten. De heer Visser zegt, dat die gecombineerde vergade ring nooit anders kan zijn dan een huishoudelijke bij eenkomst Elke raad op zichzelf zal de besluiten heb ben te nemen. De heer Gaijaard is dat niet geheel met den heer Visser eens en spr. wijst nogmaals op de gecombineerde vergadering met Hoogwoud. Daar zijn verschillende be sluiten in gecombineerde vergadering genomen en nooit is daar noch in den raad te Hoogwoud, noch ïn dien te N. Niedorp op teruggekomen. Voorzitter is aat fnet den heer Gaijaard eens, ter- vrijl de heer Visser opmerkt, dat dit zoo mag zqn geweest, maar het was niet in den haak. Een gecom bineerde vergadering is een ander soort vergadering dan een gewone raadsvergadering, de besluiten moet elke raad apart nemen in eigen vergadering. Spr. er kent, dat het raar zou zijn anders te besluiten dan men op gecombineerde vergadering overeen is geko men, maar het blijft een feit, dat een gecombineerde raadsvergadering van beide gemeenten met besluiten mag. De heer Wilken ziet daar niet anders m, dan een gecombineerd overzicht, en elke raad doet daarvan la ter in eigen zitting uitslag en besluit dan. De heer Gaijaard betwist deze redeneering door nog maals op de gecombineerde vergadering van Hoogwoud en N. Niedorp over de Langereizer school te wijzen. Daar zijn wei dezelfde besluiten genomen en niet in de beide raden apart In dezen geest gaat men nog wat door, met als re sultaat, dat allen zich 'voor openbare gecombineerde vergaderingen verklaren. De heer Wit wil de suikerkaarten voor de buitenwij ken thuisgestuurd hebben. De broodkaarten werden thuis- gezonden, waarom nu niet de suikerkaarten. Zoowel voorzitter als secretaris wijzen er "op, dat deze kaarten een zeker bedrag vertegenwoordigen, vol gens de minister gehaald moeten worden, en anders bij wegraken Óf iets dergelijks allerlei onaangenaam heden zullen komen. Het halen gebeurt maar 1 maai in de 3 knaanden. Het kohier Hondenbelasting wordt vastgesteld. Hierna sluiting. eens te verbreken en er eens wat meer op te zet ten, dat is meer emotioneel. Maar het publiek kan op deze wijze geen lage consumptie-melkprijzen verwachten. DE HOOGE MELKPRIJZEN. Naar aanleiding van een bericht, dat op de kaas markt te Alkmaar de prijzen met sprongen naar hoven, gingen, schrijft het „Ned. Tijdschr. v. Melk hygiëne" het volgende: „Een dergelijk bericht maakt de mededeeling, dat op advies van het .Zuivelkantoor het invoerrecht van kaas van, 15 op 25 cent is gebracht tot eene aanfluiting. Wil do Minister werkelijk niet te 'hooge prijzen voor de consumptiemelk, dan zullen deze hooge kaas prijzen naar beneden- moeten en dit al leen te doen door hooger uitvoerrecht. De kaas markten. moeten dan minstens f20 terug, d.w.z. dat het uitvoerrecht met 40 cent moet worden verhoogd. Het Zuivelkantoor voor een groot deel, waar schijnlijk het grootste deel, bestaande uit belang hebbenden- biji hooge kaasprijzen -Zal daartoe wel niet adviseeren. „Volgens- betrouwbare berichten zijn de Duitsche grossiers genegen £2 per KG. Goudsche kaas 'te betalen, hiervan gaat 25 cent invoerrecht af; er blijft dus voor den 'exporteur bruto f87.50 per 50 KG. Hoe kan men met zulke cyfers ook maar op lage consumptiemelkprijzen hopen? „De boterprljzeh gaan sprongsgewijze omhoog. -De groote exportorganisaties maken er een spelle tje van, telefoneeren elkaar eens per week op, (hoe veel dubbeltjes ze er nu op zullen zetten. De eerste week twee en de volgende weken telkens een dub-v beitje. De laatste maniertelkens eon dubbeltje te prettiger, vloor, hte publiek. Het weet dan) al van te voren wat wij betalen zullen in Augustus, in September, enz. 18 Juni groothand el prijs f 2.66 25 Juni /groothandolprijs 12.75 2 Juli' groiothan-delprijs £2.85 0 Juli igrootbandslprljis f2.95 Welnu dus 16 Juli f3.05, 23 Juli £3.15, 30 Juli f355, 6 Augustus <3.35, 18 Augustus f3.45, 20 Au gustus f3.55, 27 Augustus f3.65, 3 September f3.75, 10 September f3.85, 17 September f3.95, 24 Septem ber £4.Q5, 4 October. f4.15. Men zou er toe kunnen komen de heeren te vragen die eentonigheid) toch „Rundvet kostte voor den oorlog 40 cent, nu f 1.40. Rundvleesch is drie keer zoo duur als voor 1914. Gevolg hooge melkprijzen. Biggen, 7 tot 8 weken, oud, worden verkocht voor f 45 tot f 48. De melk door deze dieren gedronken, brengt den veehouder 20 tot 25 cent op. Zoo is het niet mogelijk voor de bevolking te komen tot lager melkprijzen. De Minister heeft de melkprijzen vrijgelaten. Hij heeft natuurlijk de hoop, dat deze niet te veel zullen stijgen. Wij moeten hem dankbaar zijn v6or dit besluit, dat ons vrijheid van handelen teruggeeft, maar wanneer hij mets doet om de stijging en de hooge prijzen van kaas, boter, kalveren, vleescn en varkens te voorkomen en naar beneden te drukken, zal zijn hoop op be trekkelijk lage melkconsumptieprijzen wel ijdel btijken ■te zijn." DE 8-URIGE WERKDAG PRIJSGEGEVEN. Uit Maastricht; schrijft mem aan „Het Vad.": H Boterde al long niet meer tusschen bestuur en personeel van de S.D.,A.P.'sche Coöperatie het. Volks belang. Vooral de bakkers waren ontevreden over het meer dan kapitalistische regiem dat er heersdhte Maandag was het bij-na tot een staking gekomen. In de vorige week werden twee bakkers en een loo- per ontslagen, juist op het tijdstip dat -door het per soneel een actie op touw was gezet voor loonsver- hooging. Na langdurige, soms rumoerige besprekin gen gaf het bestuur aan de looneischen -toe, op voorwaarde, dat het personeel werd ingekrompen. Ook werd: overe'engekomen den 8-urigen werkdag prpns te geven, -en liever wat langer te werken. NIEUWE NIEDORP. De heer P. (Dekker, schoenmaker alhier, heeft het woon- en winkelhuis van mej. Wed. O. Strijbis Az. aan de Dorpsstraat alhier onderhandsch gekocht. BROEK OP LANGENDUK Naar aanleiding van een ingekomen missive van Ged. Staten, waaruit blijkt, dat dit College nog steeds voornemens is een wetsvoorstel tot vereeniging der 4 Langedijker gemeenten te doen, heeft het gemeénté- <i>estuur van Broek een uitvoerig schrijven verzonden, Waarin tflio 'mogelijke bezwaren in den breede worden I naar voren gebracht, om daardoor invloed uit te oefe- I nen op Ged.. Staten, opdat zij.van hun blijkbaar voor- nemen terugkomen. LANGED IJK. Thans blijkt, dat door den hagelslag, waarbij zeer groote hagelsteenen vielen, aan de uien en bloemkool groote schade is toegebracht. ZUIDSCHARW OUDE. De heer Joh. P. Kroon is voorwaardelijk bevorderd van de 4e naar 'de 5e klasse van het Gymnasium te Alkmaar. ZUIDSCHARWOUDE. Niet veel minder dan f 4000 is er bij het Nationaal Concours ontvangen, een bedrag boven aller verwachting. WINKEL. Kerkvoogden en Notabelen der Ned. Herv. Kerk al hier hebben besloten, om ter voorziening in de vaca ture in het Provinciaal Collége van toezicht op het beheer der kerkelijke goederen en 'fondsen, ontstaan door jhet overlijden van den heer J. Winkel te Me- demblik, de candidatuur van den heer K. Zijp Jzn. te Abbekerk te steunen. PETTEN. Er worden pogingen aangewend, de kerkelijke ge meente alhier te combineeren met die van Callants- oog. WARMENHUTZEN. Onze plaatsgenoot, de heer H. Schouten werd aange wezen als vertegenwoordiger van de Vrijwillige Ouder- domsverzekering. BREEZAND. Donderdagavond 15 Juli hield de Ringrijderijvereeni ging een commissievergadering in het lokaal van den heer Jb. Borst Daar de heer J. Keizer als voorzitter had bedankt wordt de heer B. J. Boelsums als zoodanig gekozen, die zijn benoeming aanneemt De heer Boelsums spreekt er zijn leedwezen Over uit dat de heer Keizer niet aanwezig kon zijn. Gaarne toch had hij hem bedankt voor alles, wat hij voor de vereeniging gedaan heeft Jarenlang toch was de heer Keizer bestuurslid en steeds onderscheidde hij zich door zijn ijver en voort varendheid. Hij was iemand, op wien men rekenen kon. Zijn bedanken is zeer zeker voor de vereeniging een verlies. Door de benoeming van den heer B. J. Boelsums tot voorzitter, is een nieuwe secretaris noodig. Als zoo danig wordt gekozen de heer D. Blaauboer, die zijn benoeming aanneemt Daar de penningmeester verhinderd was aanwezig te zijn, kan geen rekening en verantwoording worden ge daan. Zonder de juiste cijfers te kunnen noemen kan het Bestuur zeker wel verzekeren, dat de kas er ta melijk goed bijstaat Er wordt nu vastgesteld, dat de ringrijderij weer met paard en kar zal plaats hebben en aat ook thans weer een prijs beschikbaar zal wezen voor het schoonste fsheel. De prijzen zullen voor de dames bestaan in unstvoorwerpen, voor de heeren in contanten. Met muziek van ae Harmonie zal de wedstrijd worden op geluisterd. Ter uitbreiding van het Bestuur wordt als nog gekozen de heer A. J. Keppel, die zijn benó ming aanneemt. Na nogeenige besprekingen sluit de voorzitter de vergadering, met 'de noop, dat de wedstrijd in ieder opzicht zal mogen slagen. WIERINGERWAARD. De jongejuffr. M. Bakker Jbd., leerlinge aan de meisjesschool H.B.S. te Alkmaar is overgegaan van de 8e naar de 9e klasse. De jongeheer K. Schenk ïïz., leerling aan de Han delsdagschool te Helder, is overgegaan van de le naar de 2e klasse. ST. MAARTENSBRUG. Tot volontair bij de Zuivelfabriek „de Eensgezind heid?' alhier is benoemd de heer C. Kos Gz. DIENSTWEIGERING. Bij door -he-t Hoog Militair Gerechtshof in appèl gewezen vonnis is J. K, geboren te Wankel, milicien' soldaat, schuldig verklaard1 aan opzettelijke, dienst weigering eh deswege veroordeeld tot eene militaire gevangenisstraf van; 10 maanden, met ontzegging van het recht o mbij de 'gewapende macht of als mi litair geëmployeerde te dienen voor dien tijd. van 5 jaren. DE ALKMAARSCHE KAASMARKT. De aanvoer bedroeg Vrijdag een' 00.000 KG„ waar van een 15.000 KG. oomm-issiekaas. Tengevolge van helt ministerieel uitvoerverbod voor kaas, vervaardigd na 17 Ju-li, waren de prijzen heden lager Idian de vorige week. Voo-r -coimlmi&sie- kaas werd des-ondanks no-g f87 per 50 KG. betaald. De fabriekiskaas kon niet meer d-an £76.50 gelden, de vorige week f 82. lEen niet onbelangrijke prijs daling kon dus geconstateerd worden. Alkm. Ct. BROEK OP LANGENDIJK Donderdag was het 25 jaar geleden, dat de groot ste groenten-exporteur van den LangedJjk; de beer /Riens ISlot te Broek óp Langendijk, zijn -eersten wa gon groenten verzond. In 't geheel heeft hij nu oen. kleine 50.000 wagions verzonden. BRAND TE AMSTERDAM! Te Alm-sterdam woedde Donderdagnacht een- groo te brand', waarbij de bewoners ter nauwornood) het leven kond-en redden. De brand is ontstaan op do tweede verdieping van het perceel Vrolikstraat 471, bewoond -door, -het ge zin van A'. Aiandewiel, bestaande uit man, vrouw, drie kinderen -en twee kornmensaals. Eien dezer was te half vijf opgestaan. Korten tijd voordat hij zich naar zijn werk zou begeven, zette hij op een gas stel, in de keuken, theewater -op. Waarschijnlijk is de slangl van. bet gasstel in brand genaakt, al* thans toen hijl eenige oogienbllkken laJter weer in die keuken kwam, stond dit vertrek in lichte laaie. H-evig verschrikt begon hij te schreeuwen.

Schager Courant | 1920 | | pagina 2