Het Zuivelconsulentschap. POSITIE DER DUITSCHE REfiEERING. TWEEDE BLAD. FEUILLETON. ÜE DEGENSTOK. Binnenlandsch Nieuws. Zaterdag 17 Juli 1920. 63ste Jaargang. No. 6653. Onder het hoofdstuk Laboratoriumwerkzaamheden ver meldt Dr. Scheij in zijn Jaarverslag Door 9 zuivelfabrieken werden één of meermalen, en door 2 zuivelfabrieken en 1 melkinrichting geregeld iodero week monsters melk ingezonden ter onderzoek op vetgehalte en S.G., om de uitkomsten te vergelijken met de eijlers, door den controleur gevonden. Verder zond een fabriek een monster wei en een ander een monster karnemelk voofr vergelijkend onderzoek op vetgehalte. In het algeméén liet de overeenkomst der resultaten weinig of niets te wcnschen over, in een paar gevallen waren de verschillen te groot en werd ter plaatse, nl. aan de zuivelfabriek, een onderzoek ingesteld naar de oorzaak Tot leering en waarschuwing van andere meikcon- troleurs' cn ter overweging door besturen van zuivel- fabrieken vermeld ik hieromtrent het volgende Een controleur werkte met een ongecontroleerden melkweger met een dikken steel, waarop het S.G. niet in tiende dcclcn kon worden afgelezen. Ook de melk- pipel en de butyrometers waren niet gecontroleerd, evenmin het gerberzuur en de amylalconol. Verschil lende der geconserveerde monsters melk waren geschift; allerlei kleine fouten werden gemaakt, doordat de con troleur zich niet hield aan verschillende voorschriften; bv; hij mengde de. .melk onvoldoende, de butyrome ters plaatste hij na het schudden dadelijk in ae niet verwarmde centrifuge; er werd éénmaal gecentrifugeerd; tijdens het aflezen van het vetgehalte was er gevaar vun. te, vlugge afkoeling der butyrometers, terwijl het vet niet vóór liet centrifugeoren m de meetbuis was ge bracht; temperatuur van het waterbad 59° C. Boven dien was de inventaris slecht onderhouden, biv. de stop pen waren ruw en dus voor hel. gebruik niet meer ge schikt. het sohudtoestcl was defect en niet bruikbaar, cn de centrifuge schudde bij vofle snelheid in erge mate door onvoldoende bevestiging aan de werktaiel. Het gevolg van een en ander was, dat de controleur 0.2 pcL vet te weinig vond. Eon andere zuivelfabriek verzocht mijn medewerking, om de borzaak na te gaan van een verschil van 0.10 pet. vet -tussehen haar uitkomsten en die van een an deren melkonderzoekerhet bleek, dat aan de fabriek bij het aflezen Steeds naar beneden werd afgerond, terwijl de andere controleur wat aan den hoogen kant aflas; bovendien veroorzaakte de amylalcohol van den laatste een fout van 0.02l/8 pel, naar boven. Sinds de Bond vnn Zuivelfabrieken voor zijne lo den cn voor den Bond van Itundveefokverecnigingen de controle van de benoodigdheden voor melkondcrzoek zelf ter hand genomen heeft, is dit deel der laborato- riura-werkzaaninedeu minder omvangrijk geworden. Van de 14 melkpipetten moesten.2 worden gecorri geerd; 2 van dc 16 butyrometers zijn afgekeurd; met 2 van do 6 monsters amylalcohol werd een iets te hoog vetgehalte gevonden. N Verschillende fabrieken zonden tezamen 50 monsters kaaspckcl in ter onderzoek op den zuurheidsgraad: de aanleiding daartoe was voornamelijk een vraag aaar- oxntrent door de commissie voor de kaaskeurjugen ge steld. Het bleek, dat do zuurheidsgruad hier in 't alge meen lioogor is dan men in 'Friesland gewcnscht acnt, nl. hoogstens 25—30° I>. Van ae 43. monsters, voor de eerste 'maal door dc fabriek ingezonden cn dus geschikt om den toestand te leeren kennen, hadden 5 een lageren zuurheidsgraad dan 30° 1)., 16 van 31—35° D., 8 van 36—10° D., 7 tan 41—45° 1>.: do overige lilrccrden 46, 46, 50, 52, 54, 57 en 63° D. Wanneer do pekel zuurder dan 30° D litreerde, gaf ik den raad ze met wat kalk minder zuur te maken. Uit de gegevens der kaaskcuring, door den Bond van Zuivelfabrieken in Oct. gehouden, trachtte ik eenig verband te vinden tussehen een hoog puntencijfer voor de korst en den zuurheidsgraad der pekel9 labrieken. die een 10 of 9 voor de korst behaalden, hadden pekel van .29; 30.5; 32.5; 33; 34.5; 39; 13; 46 en 46°. D. Hieruit "kan alleen worden afgeleid, dat het hij die hoocere zuurheidsgradcu mogelijk is een goede korst te üocü vormen. Eenige malen werd mijn hulp gevraagd, omdat een leverancier werd verdacht van ae melk Te vervalschen. Detective-roman naar het Zweedsch van S. A» DUX Beiwerkt door W. J. A. RiOUNIAIjDUiS Jr. 7. yLieve God," gilde Jeffert schor. „Dat is Hepson.' Leo knielde naast den man neer. „Maak licht", zeide hij met zijn kalme, duidelijke stem. „Hij is al dood." Het dienstmeisje was al met een gii gevlucht Het gelukte mij echter den electrischen Jmop te vinden en het licht op te draaien. Het was een vreeselijke aanblik. Het bleeke ge zicht was dat van een doode en de gapende wond aan het voorhoofd toonde duidelijk, dat hij ver moord was. De trekken van den ongelukkige drukten angst en haat uit. De doodelijke slag moest 'van voren toege bracht zijn; hij had vermoedelijk gezien welk lot hem wachtte en was zich het 'gevaar volkomen bewust geweest. Leo had de kleeren over de borst van den man opcm- gesneden en voelde het hart. „Hij is nog warm en in het geheel niet stijf; de dood - moet pas ingetreden zijn," zeide hij. „Is hij werkelijk vermoord?" fluisterde de juwelier met bevende stem. „Ongetwijfeld. En dat zelfs met een slag, die zijn geheelen schedel gespleten moet hebben. De slaap is neeleraaal ingedrukt. De kerel wist hoe hij slaan moest," zeide Leo, terwijl hij. opstond. Mijn blikken dwaalden de kamer rond en werden vastgehouden door eèn schitterend voorwerp, dat on der een stoel vlak bij den doode lag. Ik raapte het op en liet het aan de anderen zien. Het was een gedeeltelijk gebroken sieraad met 'fonke lende diamanten. „Mijn diadeem 1" riep de juwelier uit Leo keek naar den diadeem als zag hjj een geest, en ik merkte, dat deze ontdekking hem bijna zijn tegen woordigheid van geest verliezen deed. Plotseling echter verhelderden zijn blikken. „Onmogelijk riep hij uit „Dat moet een verval- sching zijn." Met bevende handen hield de juwelier den- diadeem tegen het licht. „Wonderlijk! Onbegrijpelijk!" riep hij. „Dat is de prachtigste imitatie, die ik ooit gezien heb!" „Maar hoe ter wereld kaai jij weten., -dat het een In esn geval kwam ik tot d« eonclysjr dat er voor verdenking geen voldoende reden bestond, hoewel het S.G. van de gemengde avond- en morgenmelk in Meart geleverd 2o.6 en het vetgehalte 2175 pól bedroeg. Het betrof de melk van sleéfits 3 kalfkoeien, waarvan twee 10 weken te vroeg gekalfd hadden. De controlemonsters gaven ook lage cijfers. In Januari leverde een veehouder van 4 koeien ge mengde avond- en morgenmelk met een S.G., 31.3 en een vetgehalte. 2.80 pet. De avondmelk, onder controle bemonsterd, bevatte 3.70 pet. vet en had een S.G., 31.1. De zaak was blijkbaar niet in orde. Aan de avondmelk werd een deel van het vet onttrokken, hoewel zij vol moest worden geleverd. Do controleur eener zuivelfabriek kreeg het vermoe den, dat een der leveranciers alleen op Zondagmorgen vcrvalschte melk leverde, er op rekenende, dat er dan toch niet' werd onderzocht. Het onderzoek bevestigde dit vermoeden. Do veehouder molk drie koeien, doch verkocht een gedeelte der melk. aan klanten in dc buurt. Een proef- melking gaf aan, dat. al de avondmelk der 3 koeien op 8 Dec. te zamen 10.5 Kg., een S.G. 33.0 en een vetge halte 4.075 pet. had. De avondmelk van Vrij-diag December, diehij op Zaterdagmorgen leverde, 8 -K.G., had een S. G. 32.2 en 3.825 pet. vet. Op Zondagmorgen leverd9 hij de avondmelk van Zaterdag 6 December, 10 K.G., met een S. G.. 26.3 en 2.92 pet. vet. Een berekening leert, dat er op 100 >L. 23 L. wiater is toegevoegd. De volgende avondmelk werd weer -normaal afgele verd. Met de morgenmelk was geheel hetzelfde het ge val. De vervalsching was minder sterk, n.1. 11 pet. Men ziet dus, dat een veehouder misbruik maak te van de Zondagsrust, welke aan het personeel eener zuivelfabriek toch zoo te gu-nn-en is, om te gaan knoeien. Het komt mij voor, dat do besturen der fabrieken met deze mogelijkheid, rekening heb ben te houden en althans eenige controle op de Zondags geleverde melk moeten doen uitoefenen, al zou het alleen zijn om het ontstaan van aen var keerden toestand te voorkomen. De veehouder kreeg een flinke boete te betalen. Een veehouder leverde 't avonds melk met een S. G. 26.3 en 3.375 pet vet; een stalmonster had een S.G. 32.0 en 4.2 pet Het was de melk van 3 tijdkalvers in het laatst van December. De berekening lee-rt, dat er op 100 doelen melk ongev-eer 21 dealen water zijn -toe-geivoegd. Het kwam uit, dat de werkman, die v-oor den veebou der -de melk verzorgde, een deel der avondmelk voor zich nam en door water verving. -Uit dit voor beeld ziet men, -hoe onmisbaar do bepaling van het S.G. is bij de controle. Ik Wil -hier nog eens op de wenschelijkheid wij- /.en, dat de melkcontroleurs of directeuren der zui velfabrieken, die van mijn diensten gebruik wil len maken, zich reeds mot mij in verbinding stellen, zoodra zij goede reden hebben om een leverancier te wantrouwen. Dan kan ik mot hen het plan van het onderzoek vaststellen en instructies omtrent de -monsterne ming geven. Do orvaring leert mij, dat -dit overleg zeer gewenseht is om te voorkomen, dat do zaak op niets uitloopt, tongevolge van daarbij begane verzuimen. Eenige veehouders riepen mijn hulp in, omdat zij in moéilijkheden geraakten met den keuringsdienst eener gemeente, die eon vei gehalte van minstens 2.75 pet. vet in do melk eischt. Mijn assistent deed dan een proefmelking. In een. geval bleek de mor genmelk der 15 koeien op 20 Mei gemiddeld 2.67 pet. vet te bevatten; 4 zijner kooien gaven melk met 1.35, 2.0, 2.3 en 2.35 pet. De avondmelk der zelf de koeien had 1.775, 2.425, 2.6 on 2.70 pet. De vee houder -had 3 dezer kooien aangekocht; ze waren naar allo waarschijnlijkheid uit Friesland afkom stig en zeker van do 'hand go-daan met het oog op het lage vetgehalte der molk. Do veehouder wist dus, wat hij te doen had, n.1. -die minderwaardige melk niet af_ te leveren; hij kon dan op 2.90 pet. in de morgenmelk komen. Ook raadde ik hem aan, de melktijden gelijkmatiger te verdoelen -door 's avonds later te gaan melken. Een andere veehouder leverde op 19 Mei van zijn 4 koeien, tijdkalvers, melk met eon S. G. 30.5 en 2.5 pet. -vet. Bij een proefmelking, 4 dagen later ge houden, was het gemiddelde vetgehalte der avond melk 2.42 pet. en dat der -morgenmelk 2.45' pet. Geen der koeien 'kon melk produceerön, -die aan den mü- nimumeisch 2.75 pet. voldeed, zoodat de veehouder de melk niet meer kon leveren en ze aan kalveren gaf. In een ander geval had de avondmelk der -twee koeien op 16 Met 3.18 pet. vet en de morgenmelk 3.0 pet Het <S. G. was ruim 30, zoo-dat die veehouder wel goede melk kon leveren. Het komt mij voor, dat het stellen van een mini- mumelsch aan het vetgehalte der consumptie-melk vervalsching is?" vroeg ik Leo. „Dat is een logische -gevolgtrekking, ais Je bet zoo noemen fwilt", antwoordde hij. „De door mij op gestelde theorie laat niet toe, dat de ge-stolen dia deem hier is". HOOFDSTUK UI. Be amateur-detective aan het werk. Ik trachtte mijn gedachten te verzamelen, om een duidelijk beeld van het gebeurde te krijgen. Voor ons lag een man, eerst enkele minuten ge leden meedoogenloos vermoord. En die tragedie had zich in onze onmiddellijke nabijheid afgespeeld. D8 moordenaar moest reeds boven gewo&st zijn, toen wij in het huis waren, want niemand' was zooals Leo opmerkte zoolang wij in den winkel -geweest waren, door de huisdeur gekomen. Koelbloe dig en zonder vrees had hij zijn misdaad bedreven, daarna was het hem gelukt ons, als het ware voor onze oogen, te ontsnappen, on nu hadden wij nog niet het geringste vermoeden wie de dade-r zijn kon. De beweegreden -Voor -don moord was niet moeilijk te vinden. De wanorde, die in -de kamer heerschte, de geopende kasten, waarvan de inhoud over den grond lag, alles wees erop, dat de moordenaar iets gezocht had, dat diefstal of een poging tot diefstal met -den moord verhonden was. Wat zou hij gezocht kunnen hebben? Misschien den gestolen diadeem, misschien ook iets anders. Maar hoe een verklaring te vinden voor het ver- valscbte kleinood, dat een getrouwe imitatie was van- het gestolene? „Ja, je hebt gelijk, vriendlief", zeide Leo, die mijn gedachten gelezen scheen te hebben, „het -doel van deze imitatie -schijnt op het eerste gezicht absoluut, onverklaarbaar. (Maar wanneer de moord .in verband staat met den raadselaChtigem diefstal wat vol gens mij ongetwijfeld het -geval is dan -vult deze valsche diadeem in werkelijkheid' de laatste gaping in mijn theorie aan-. Jij denkt, dat die imitatie geen beteekenis heeft, maar ik ben overtuigd, dat, wan neer die er niet geweest was, die man daar nog zou leven." Wij hoorden leven ih de kamer ernaast en Leo wendde zich vlug tot den juwelier. „Het zou goed zijn, als u probeerde dat dienst meisje wat te kalmeeren, mijnheer Jeffert", zeide hij, „an-ders komt het heele huis- op stelten. (Eb dan wilt u misschien- ook wel even de politie opbellen. ■Inmiddels zal ik hier eens goed rondkijken". Toen Jeffert weg was, bogo-n Leo zijn onderzoek. een nuttige maatregel is. ook omdat veehouder!?, die anders slecht* aoudea IsUea op de milkgift. gedwongen worden ook met he- gehalte van de melk der koeien rekening te houden en de zeer slechte dieren te leeren onderkennen. Het gebeurt meermalen, dat men mij een of meer monsters melk toezendt met de boodschap, dikwijls mondeling -door aen vrachtrijder, of ik die melk wil onderzoeken. 'Qf is toch wel duidelijk, dat ik op deze wijze geh-eel- onvoldoende ben ingelicht en dus niet goed kan helpen. Maar ook al vraagt men mij om een monster te onderzoeken op vetgehalte en S. G., dan kan ik daaraan niet voldoen, omdat ik door het opgeven van het. vetgehalte en S. G. zonder meer misschien meer kwaad dan goed' zou doen. I-k moet de zaak zelve, waarom het gaat, eerst weten om te kunnen zorgen, dat de vereischte monsters doel matig worden genomen, zoodat ik eene op goeden grond berustende meening kan uitbrengen. (Een voorbeeld zal mijn bedoeling duidelijk ma ken, Het gebeurt^ wel eens, dateen veehouder een monster melk'zendt, omdat hij het onderzoek door de fabriek ten jhehoéve van de betaling naar ge halte niet vertrouwt. In zoo'n geval zal ik hem gaarne als onpartijdige behulpzaam zijn om een onderzoek in te stellen, doch dit moet dan doel matig en secuur opgezet en uitgevoerd worden en daarvóór is het, noodzakelijk, dat ik de leiding- van het begin af in handen heb. Ook' wanneer men de melk eener koe van ondeug delijkheid voor de zuivelbereiding verdenkt, of een onderzoek van becjrtffswater wenscht, moet mep -beginnen mot mij de zaak mede te deelen, dan zend ik wel de m-onsterflesschen met de noodige aan wijzingen. Voorbarig genomen monsters, dikwijls in ongeschikte flesschen, moet ik in 't algemeen in den gootsteen gieten. GEDUWD VAN LINKS EN RECHTS. Men schrijft aan de Nieuwe Crt. te Den Haag: De langdurige crisis in Duitschland heeft niet de oplossing gevonden, welke de beste en meest juiste zou zijn geweest. In de plaats van de vroegere coalitie met mogelijken parlementairen steun van ae Duitsche Volkspartij is een nieuwe, meer burgerlijk georiönteerde coalitie met niet bijzonder zekeren parlementairen steun, van de meerderheidssocialisteu gekomen. Voor de conferentie te Spa henben de partijen zich nu met uitzondering van de Duitsch-Natioilalen en de onafhankelijken op grond van een halve motie van vertrouwen achter de nieuwe regeering geplaatst maar de nieuwe regeering heeft in de eerste plaats een meerderheid noodig voor de binnenlandsche poli tiek. Hier echter dreigen haar juist zoowel van binnen uit als van buiten zeer groote gevaren. Want ongetwijfeld zullen dc leden der Duitsche Volkspartij beproeven in vloed uit to oefenen op de regeeringsmaatregelen in een geest die men niet bepaald als „rechts" of „reac tionair" heeft te beschouwen, hoewel hij de oppositie van links aldus zal toeschijnen. Aan den anderen kant zullen de democraten ervoor zijn, dat tenminste in do tot nu toe gevolgde „democratiscche" richting wordt voortgereceord, een richting, die do oppositie van rechts weer radicaal-socialistisch zaï voorkomen. En de be middelende rol van het centrum wordt door innerlijke tweespalt verzwakt, hoewel de terughouding van Erzher- ger op het oogenblik op een overwicht van de „rech ter"-zijde wijst. Aldus is de mogelijkheid zeer groot, dat zich reeds in het kabinet zelf - na korter of langer tijd diepgaande meeningsverschillen zouden kunnen voordeel), die of tot vertraging van noodzakelijke regeeringsdaden ot lot compromis zonder uitwerking zouden leiden. Derge lijke mogelijkheden nu zou de appositie weer niet bn- gebruikt laten voorbijgaan Weliswaar is het gevaar, dat door den tegenstand en de critiek van de Duitsch-Nationalen de regeering dreigt, alleen niet zeer groet, omdat deze partij zich bij <le meerderheid in Duitschland niet in een bijzon dere sympathie verheugt. Maar tezamen met het gevaar der onafhankelijken is hel zeer belangrijk. En juist de regcering die den conservatieven reden 'zou geven tot aanvallen, omdat zij niet „rechts' ge noeg is, zal zich naar te voorzien valt, van radicale zijde aan dergelijke verwijlen blootgesteld zien, omdat zij niet „links genoeg is. In zulke gevallen zal de rol der meerderheidssocia listen buitengewoon belangrijk zijn en daarmede zuilen zij wel rekening hebben gehóuden toen zij uit de re gcering traden. Door het Streven, dat zich helaas in Duitschland nog steeds onverzwakt vertoont, waarbij het belang van de. partij boven dat van liet 'geheel wordt gesteld, zal inmiddels de vrijheid, waarop zij in deze rol zal heb ben gerekend aanmerkelijk worden beperkt. Daar bet hun bedoeling is bij de oppositie het aan tal van hun aanhangers Te vermeerderen of te besten digen ,\vat in weerwil 'van alle inspanning van Scheide- mann ten koste van de onafhankelijken zou moeten ge schieden, zullen zij met deze en hun eigen linkervleu- Aan den doode vond hij niet® van beteekenis. De handen waren samengebald, als hadden zij op het allerlaatste oogenblik nog iets willen vasthouden. Toen Leo ze met geweld open-de, v-ond hij echter slechts een geelbruinen, halfdOorzi-cMigen, kleinen knop, ongeveer zoo groot als -dde, .welke aan Engel- sche d-ogs'kJnrh'anidisclhoenen zitten. Zonder een woord- te zeggen, -stak hij! hem kt- zijn portemonnaie. 'In de portefeuille van den doode zaten ongeveer honderd kronen. Horloge en ketting waren niet aan geraakt en ni8ts wees erop, dat een gewone geld- diefstal de aanleiding tot de misdaad geweest was. Neen, de moordenaar had het op Iets anders, op iets kösthaarders gemunt gehad'. Het vertrek bood een eigenaardigen aanblik. Blijk baar had de moordenaar het bij het zoeken heel druk gehad en alles, wat hij onder zijn handen had gekregen, ondersteboven gekeerd. Ook de inhoud van de papiermand was op den grond geledigd en de en-kele sieraden twee kleine urnen en een groote vaas waren omgegooid. Alle schuifladen waren uitgetrokken en geledigd', oen penantkastje geopend en de inhou-d daarvan'op den grond gegooid. Hier zagen we een wonderlijke verzameling in strumenten, werktuigen .en stukjes metaal. Het dienstmeisje had volkomen terecht gezegd, dat de kamer soms op een werkplaats geleek. Ongetwijfeld was hier de vervalsdhte diadeem gemaakt De doode was dus de vervalscher. Maar op welke manier had hij de meesterlijk uitgevoerde imitatie willen gebruiken? En wat kon deze vervalsching met den diefstal te -maken hebben? Terwijl ik daar zoo stond te denken, was Leo bijna klaar gekomen met het doorzoeken van de kamer. Ik ®ag aan zijn ontevreden trekken, dat hij niets van beteekenis gevonden had. Maar plotseling ver helderde zijn -gelaat en hij stiet een zacht gilletje uit. In den hoek van de kachel achter een stoel had hij een middelmatig, grooten hamer met duidelijke bloedsporen ontdekt en daarnaast enkele uit elkaar gevallen stukjes hout en daaraan- hangende flarden van donkerblauw fluweel. Voorzichtig nam hij den hamer op en bekeek den bloedogen steel met een 'kleine loupe. „De moordenaar droeg handschoenen", .prevelde hij. „Anders zou hij hier zijn visitekaartje achterge laten hebben". Even voorzichtig legde hij den hamer weer op zijn plaats en raapte dan de stukjes hout en -fluweel, die ernaast lagen, op. Iïij wierp -slechts een vludhtigen blik op die dingen en wendde zich dan tof mij. ge! buitengewoon w.f.J rekening houden zoo hét sunnen voorkomen) dat 4) ncc ujt overwegingen van partij-tafctiefc genoopt zagen, tegen de regeering siérn- men ia queesties, waarbij deze reeds de Duitsch-Natio- nalen en de onafhankelijken tegenover zich in de op positie zag dat zou het hinde der regeering zijn. O fzij zouden beproeven, om zulk een geschikte ver andering der regeeringsvoorstellen door te zetten en daarbij 'in het kabinet weer hetverzet der Duitsche Volkspartij opwekken. In T kort, de situatie te Berlijn op het gebied van binnenlandsche politiek is op bet. eogenbHk duidelijk noch 'zeker. Men hoopt met zeker rechtop de volgende ontwikkeling. De Duitsche Volkspartij zal zich langzamerhand „democratischer" gedragen en'zich van haar al te nauwe verbinding met de Duitsoh- Nationale vrij maken. De meerderheidssocciaüsten daar entegen zouden hun invloed op de keizers wat meer kracht hij zetten en binnen aizienbaren tijd, wellicht in den herfst of in den winter, met of zonder nieuwe verkiezingen, weer deelnemen aan de coalitie en aan de regeering. Een dergelijke ontwikkeling zou in ieder geval de meest geschikte oplossing zijn van den hui- digen onduideliiken toestand en ook voor het land zoo wel als voor de partijen de meest nuttige. Een voor waarde hiertoe zou de handhaving zijn van de bin nenlandsche rust in Duitschland. Juist daarover valt echter op het oogenblik niets met zekerheid te voor zeggen. "Wel zijn vele arbeiders, vooral de ouderen, de eeuwige stakingen en ,-,Putsche': moede en bereid in kalmte te werken. Maar de jongeren, juist de aanhangers der onafhan kelijken, gelooven nog aan de wereldrevolutie en zijn nog steeds toegankelijk voor opstokerij. Daarbij komt dat zich ongetwijfeld een gedeelte van den door den nood geprolitariseerden middenstand bij deze partij heeft aangesloten, daar er niets meer te verliezen viel. En daaraan wil de Entente nu ook nog 100.000 soldaten en officieren zonder middelen van bestaan toevoegen. Ten slotte mag niet over het hoofd worden gezien dat de voeding slechts weinig is verbeterd en de prijsver laging zich in den kleinhandel nog zeer weinig doet be merken, en vooral nog geenszins de prijzen van ze» maanden geleden nabij brengt. Het grootbedrijf heert inmiddels onder de belemme ringen in den afzet zoozeer te lijden, dat overal arbei ders worden ontslagen. De voorwaarden tot de bin nenlandsche rust zijn aldus over 't algemeen niet aan wezig en het is te hopen 'dat Spa aen toestand ten minste niet slechter maakt, waarvan op het oogenölik tenminste kan worden gezegd, dat in weerwil van alle» niet onvoorwaardelijk met binnenlandsche onlusten re kening moet worden gehouden, omdat immers de meer derheid van het volk er niet van gediend is. Intusschen dreigt op het oogenblik in het Oosten een bijzonder gevaar. Wanneer het nl. de bolsjewiki gelukt Polen geheel te verslaan, in Warschau binnen te ruk ken, enz., is Duitschland weliswaar waarschijnlijk nog niet direct bedreigd, maar wel indirect. Want dan zul len de Duitsche communisten, gevolgd door de onaf hankelijken, ae gelegenheid wel niet voorbij laten gaan om nog eens, arm in arm met "Lenin en Rusland te beproeven de wereldrevolutie te ontketenen. Dat Lenin een Russische dictator, en geenszins com munist meer is, zal de heeren evenweinig, kunnen sche len als de verovering van Polen door den Tsaren-gene raal Broessilof. Zij zouden in elk geval in de Duitsche steden en industriegebieden en veelal ook op het plat teland een poging doen om de Radendictatuur in te stellen, een poging, waarvan de onderdrukking niet met zekerheid vaststaat, maar die in elk geval geweldige eco nomische waarden zou vernietigen. DE BRANDST OFFENNOOD TEN PLATTELAJTO*. De brandstoffen-commissie te fit. Philipsland schrijft aan de Tel.; „Met de voorziening van brandstoffen ziet het er op het platteland al zeer donker uit Het rantsoen voor dit jaar is nog minder dan ia 191Ö. Zooals men weet, krijgt een gezin vn 7 personen in het ge heel 14 eenheden. Laten wij eens aannemen, dat enkel stukkole-n verstrek,t wórden. Dan bedraagt de voorraad voor een geheel jaar 14 maal 80 K.G. is 1120 K.G., di. per dag 3 K.G. Wij gelooven niet, dat de heeren dn Den Haag voldoende op de hoogte zijn met de toestanden op het platteland. Niet over bodig lijkt het ons daarom een kleine schets ta pu- bliceeren. Onze commissie zetelt in een gemeente, waarvan het allergrootste deel der bevolking uit landarbeiders bestaat In het meerendeel van die gezinnen moet eiken dag de kachel branden. Nie mand zal toch. vergen, dat een werkman het maar zonder warm eten moet doem Is het gezin klein, dan kan de maaltijd wel eens op een petroleumr toestel bereid worden. Maar voor groote gezinnen is zulks ondoenlijk. Bovendien laat niet ieders beurs toe, dag in -dag uK dure petroleum te stoken. En dan de wasebdagen! In vele gezinnen is het noodzakelijk, dat er elke week gewasschen wordt De wasch wordt niet naar een waschinrichting ge zonden zooals in do steden veelal gebeurt. Neen, det werk doet moeder de vrouw zelf. Zij staat al op als de meeste stedelingen nog dn Morpheus ax- „Het is van het allerhoogste belang, dat voorloo- pig niemand iets van deze vondst hoort", zeid» hij. „Kan ik me op jou verlaten?" „Als op jezelf, beste jongonl Ik dacht, dat je me genoeg kende om dat de weten". Hij deed het deurtje van de kachel oilsn en gooi de er de stukjes hout en fluweel in. „Steek dat als het je blieft aan", zeide hij.,, Het moet vernietigd zijn voor de politie komt". -Werktuigelijk deed ik wat hij zeide, en het volgen de oogenblik knapte een vroolijk -vuurtje in de kadheL - Leo wijdde nu zijn aandacht aan de slaapkamer. Langs den muur tastend, vond hij het electrische knopje en zonder in de kamer te gaan maakte hij licht. Op een W6nk van hem kwam ik naar de deur. „Zie je het donkerroode tapijt?" vroeg hij. „Höt is er als het ware voor gemaakt om een misdadi ger te verraden." Het leek inderdaad of ik een paar voetstappen op het donkere k-leed zag. „Het is buiten erg vuil", ging Leo v-oort. „En als de moordenaar in de 'slaapkamer geweest is, dan moeten tenminste zijn eerste stappen sporen achter gelaten hebben". .Juist!" riep hij triomphantelijk uit, terwijl hij op den grond' kroop. „Hier is een schoenafdruk, die niet van dén doode is, en hier nog een!" Leo was juist bezig den afdruk op een stuk pa pier over te teekenen, toen Jeffert moe en hui ten adem terugkwam. „Zoo", zeide hij en hij liet zich op een stoel val len, „het is gebeurd. Het dienstmeisje is wat gekal meerd en ik heb de politie getélphoneerd', zoodat er we-1 gauw een paar detectiven zullen komen". „Uitstekend", zeide Leo, „zij kunnen doorgaan waar ik opgehouden ben". De (juwelier keek ra-deloos om zich heen. „Wat een ellende! Wat -een ellende!" jammerde hij. „Een moord in mijn huis! (Niet alleen dat izij mij bestelen, maar nu gaan ze elkander hier nog doodslaan ook!" „Waarde heer Jeffert", zeide Leo kalmeerend, „u moet niet te vroeg jammeren. (De geschiedenis is heel onaangenaam voor u, dat geef ik toe, maar wat den gestolen diadeem betreft, geloof ik u te kunnen belooven, dat u hem terug zult krijgen. Verder kunt u blij zijn, dat u uw factotum Hepson kwijt bent. Ik ben erg bang, dat hij een even groote schurk was al» de moordenaar zelf". Jeffert zuchtt3. „Tk mocht, hem zoo graag", zeide hij', „en hij heeft op mij steeds den indruk van esn fatsoenlijk iemand gemaakt. Voor d'k «r bewijzw»

Schager Courant | 1920 | | pagina 5