aclw lorai Van de Landbouwtentoonstelling. Zaterdag 17 Juli 1920. 63hie Jaargang No. Ü653. DERDE BLAD. Kaad Hoogwoud. Plaatselijk Nieuws. Binnenlandsch Nieuws. Vergadering van den Raad van Hoogwoud, gehouden op Donderdag 15 Juli 1920, 's avonds 7 uur. Afwezig de hoer Glas inet kenaisgoving van ver hindering. Voorzitter Burgemeester Breebaart. De voorzitter opent de vergadering, waarna lezing en goedkeuring van de notulen volgt. Voorzitter deelt mede; dat cie heer Glas in zijn kennisgeving van verhindering tevens verzoekt in' 't vervolg eerder convocatie te mogen ontvangen. Voorzitter zegt, dat dit eigenlijk een spoedvergade ring was en de convocatiêH wel betrekkelijk kort voor de vergadering zijn rondgekomen en in 't vervolg zal met het verlangen van den heer Glas rekening worden gehouden. Dat de raad van Nieuwe Niedorp accoord gaat met de verordening regelende herhalingsonderwijl school Lan- gereis. Het Hoofd der School te Langereis heeft in een schrijven eenige bezwaren tegen ae regeling die hem is gezonden om advies en meent, dat het doel, het herhulingsonderwijs te bevorderen, volstrekt niet met deze regeling zal worden bereikt. Deze nieuwe veror dening acht hij zeer voorbarig, waar de nieuwe on derwijswet eerst in 1921 in. werking treedt. Het had dit jaar dus nog zoo kunnen blijven. Van het onder wijs op de dagschool zou slechts door enkelen worden geprofiteerd, als geen leerplichtwet bestond, geeft het schrijven voorts aan. Ook zou 4, uren onderwijs ie lang STijn. De districtsschoolopziener, van wien ook een schrij ven is ingekomen, deelt niet de bezwaren van het H. d. S. Op eene te Nieuwe Niedorp te houden gemeenschap pelijke raadsvergadering zal nadere behandeling der verordening volgen. Het contract met het P.E.N. is gewijzigd en getee- kehd en aan het P.E.N. toegezonden. Het P.E'.N. heeft toezegging gedaan, de palen van beveiliging tegen het inklimmen door jongens te.voor zien. De hinderlijke takken van boomen langs sommige wegen zijn door den snoeier J. Zweet van Aartswoud verwijderd en enkele boompjes rechtgezet. Een klacht van Poolland uit de Weere, als zou de heer Koning zich door verplaatsing van een hek eeni- gen gemeentegrond hebben toegeëigend, bleek na on derzoek door den gemcenteopzichter ingesteld, geheel ongegrond te zijn en is integehdeel nog eenigen grond aan uc gemeente ten goede gekomen. Op voorstel van voorz. wordt nu de klacht voor kennisgeving aangenomen. Do commissie, die de rekening levensiniddefenbedrijf heelt nagezien, doet bij monde van den heer Portegies rapport en is alles in orde bevonden, zoodat tot goed keuring wordt geadviseerd. Voorzitter verneemt dit met genoegen en onder dank wordt de rekening goedgekeurd. 'Van Ged. Staten goedgekeurd ingekomen besluit al en overschrijving, suppl. begrooting, verordening jaar wedden schooi Hoogwoud en bepaling dat de huur waarde voor onderwijzerswoning Kerkelaan op f 200 is gesteld. Dijkgraaf en Heemraden van de Vier Noorder Koggen nemen, blijkens ingekomen schrijven, genoegen met plaatsing van palen voor electriciteit aan de Langereis, onder voorwaarde, dat daarbij overleg zal worden ge pleegd met Heemraad Glas alhier, en met den Hoofd opzichter A. Kater uit Medemblik. De Raad van Termunten (Groningen) heeft een cir culaire gezopden waarin omtreyt ,de bepaling, dat af trek voor noodzakelijk levensonderhoud f 900, niet te boven mag gaan, worut geoordeeld dat dit vrij moet blij ven en wordt adhaesiebötuiging op die meening gevraagd. 13. en W. vinden hier,geen termen om daar adhaesie- betuiging aan te geven en met allen voor wordt de circulaire voor kennisgeving aangenomen. Van het Drankwcereomite in Noordholland is inge komen een schrijven over sluiting van vergunningen of tapverbod op lotingsdagen. Voorz. zegt, dat volgens de politieverordening de Bur gemeester zoo noodig sluiting kan gelasten, voor en kele uren of voor 'n heelen dag. Goedgevonden wordt, met het oog daarop, het schrij ven voor kennisgeving aan te nemen en de regeling op die dagen aan Burgemeester over te laten. Bij do jongste kasverificatie bij den gemeente-ontvan ger was in kas f 5054.89Va. Ontvangsten der 2 diensten 1 158331.48, uitgaven f 153276.58i/j. Een en ander kwam overeen met de boeken en bescheiden. Voor kennisge ving aangenomen. Een adres van Terneuzen, van den Bond van ge meenteveldwachters. over financieele verbetering voor den veldwachter alhier wordt gelezen. B. en W. vin den, het is hier pas geregeld en voelen er niet veel voor. Goedgevonden voor kennisgeving aan te nemen. Besloten wordt, al is de contributie van Va cent op 1 cent .per inwoner bepaald, evengoed lid te blijven, van deVereen, van Nederl. Gemeenten. In bespreking komt Naai- en Breischool, wat een eigenaardig verloop had, zegt voorz., en de heeren zul len misschien wel zeggen, Burgem. en Weth. hebben een raar standpunt. Eerst hebben B. en W., toen er sprake was van de naai- en breischool, den raad voor gesteld subsidie te verleencn. Nu komt een 2e ver zoek voor naai- en breischool, en wel uit Weere en nu denken B. en W. er anders over. Nu vinden B en WM nu er geen kans is op samenwerking en er wel kans is op nog meer verzoeken voor naai- en breischool, nu stelt de meerderheid van B. en W voor, geen subsidie te verleenen, geeen subsidie dus aan het eerste verzoek, van den Bond van Staatsburgeres sen en geen subsidie aan het tweede verzoek, dat uit Weere. T>e minderheid zegt; wel subsidie verleenen. Die meerderheid in B. en W'. is voorz. en de heer Vijn, de minderheid is de heer Schilder. Het spijt me erg, zegt Voorzitter, dat we geen sa menwerking hebben kunnen krijgenmaar omdat er geen samenwerking was, stelt de meerderheid van B. en W. nu Yoor, geen subsidie toe te zeggen. De heer Hartog vindt de eerste aanvraag, dat was voor alle burgers en er was geen bezwaar, alleen die te hebben en daaraan te geven. De heer Portegies zegt, afmeer gezegd te hebben, dat het voor meisjes uit de Weere ondoenlijk is. 't Is de eerste oproeping voor naaimeisjes, waaraan ook dienstmeisjes deelnemen. Er zijn 15 deelnemenden2/g ervan zijn dienstmeisjes. Die mogen van patroon en vrouw heen. De uren van 14 uur te stellen. Anders kunnen 'ze niet te melken; den werkgever kan ook niet alles worden gevergd en om die reden mogen we de dienstboden geen kwartier langer laten loopen of fiet sen dan noodig is en vind ik geen bezwaar om aan meerdere cursussen subsidie te geven. Als alles in één school kwam, zou meer personeel en meer subsidie noo dig zijn. Wij vragen geen naaicursus, aÜeen een kleine subsidie voor de Weere. We denken om de 2 jaren den cursus te houden. Volgend jaar denken we geen cursus te hebben, dan zal net niet noodig zijn. Maar over 2 jaar weer, dat elk in de gelegenheid is, te leeren. 't Is in 't afgemeen belang. e3 het kan zoo voor de gemeentekas niet meer kosten, het is hier om er een kleine subsidie aan te geven. De heer Vijn j Nu, u moest niet zeggen een kleine subsidie. De heer Botsen: Het initiatief voor Naai- en Brei school is uitgegaan va- den Bond voor Staatsburgeressen Het Bestuur daarvan is op uitnoodiging van B. en W. bijeengekomen en heeft advies gegeven. Toen deéldé Portegies de meening volkomen met mij., gezamenlijk zou net beter gaan en er was geen bezwaar het m dit lokaal te houden. Maar ik kom tot de cunclusie, 'dat Portegies er geen meening qp na houdt en er partij belang op na noudt, maar dat is geen algemeen belang. Maar die druk moet hier niet plaats hebben. Dat vind ik zonde voor de gemeente, zoovelen als hier kunnen deelnemen uit Weere en van den Bond van Staatsbur- geressen. Samenwerking was beter en kon een Protes- intsche en een Roomsch-KafK onderwijzeres aan onze zelfde naai- en breischool. Dan was 't beter. Ik zou het advies flït Weere wel willen hooren. Voorz. leest een rapport, dat Is overgelegd, toen B. en W. hier een onderhoud met A. Rood on echtge- noote uit Weere hebben gehad. Meisjes van 14 jaar en daarboven worden toegelaten. De coupeuse van de dames Sluijter van Spanbroek zal onderwijs geven. Kosten van den cursus, als met 14 leerlingen is f 27.70 per leerling, met lö leerlingen f 22.50 per leer ling, met 18 leerlingen f 20 per leerling, met 20 leer lingen f 18 per leerling. 17 leerlingen hebben zich aan gemeld. De cursus in Wcero zal totaal f 300 kosten. Ik heb gevraagd, zegt voorz., of geen samenwerking was te verkrijgen. Maar er was geen samenwerking mo gelijk. De meerderheid van B. en W. vindt niet gewenscht voor alle verschillende naaicursussen subsidie te geven. De heer Bossen wil elk afzonderlijk behandelen, het adres van Staatsburgeressen, dat 't eerst kwam, het eerst. En dnn dat uit Weere. Voorzitter: Dus u wil het eerste voorstel van B. en W. overnemen. De heer Bossen bevestigt dit De heer Schilder; Ik wil aan beide cursussen sub sidie geven. Ik deel niet de vrees, dat er nog meer cursussen zullen komen. Als er meer lie'hebberij is, kan men naar een der beide cursussen. Om principieele redenen vind ik, is er niet op in te gaan op het idee om samen te merken, het ik niet gewenscht samen te werken. De heer Bossen vraagt naar de redenen. De heer Schilder wil aaarop niet verder ingaan in de raadsvergaderingals de heer Bossen het wil weten, dan kap hij bij mij het te weten komen. De heer Bossen: Ik wil niet achter de schermen het behandelen. De heer Schilder vervolgt'Het is niet dat wij vijan dig staan tegenover Staatsburgeressen. Met pleizier zal de Katholieke raadsfractie subsidie geven aan den cur sus van Staatsburgeressen. Maar aan moet de raad ook subsidie aan die te Weere toekennen. De heer Hartog denkt dat het ndet bij twee cur sussen zal blijven. De heer Schdlder: De ware reden Is van princi- pieel'en aard. Wat Portegies aanvoerde van de dienstmeisjes weegt wel wat, maar de ware reden is toch van prlncipieelen aorcL De heer Vijn: Het Is een onverkwikkelijke ge schiedenis. Om Hoogwoud en Weere te geven is niet consequent, daarom zal ik er voorstemmen om nu allebei niets te geven. Eerst moet men maar beter tot den vader komen. De heer Bossen: De heer Portegies was er toch eerst voor met het adres -Staatsburgeressen. Zijn eigen meening zat hij op zjj. U, mijnheer Vijn, dient er voor te zijn. De heer Vijn: Dat ben ik nu niet. De heer Portegies: Ik heb mij vorige maal al warm gemaakt. Maar wie zal het bewijzen. Mijne vrouw heeft niet gehoord, dat u van gemeenschap pelijke samenwerking gesproken hebt. U hebt gezegd een katholieke onderwijzeres voor katholieks meis jes en een protestantsdhe onderwijzeres voor pro- ?stantsche meisjes, maar ndet, dat het te zamen v.ou. De heer Bossen: Waarom hebt u dat niet op de vorige vergadering gezegd? De heer Schilder: Wij willen er heel graag naast werken, maar niet samen werken. Voorzitter: We zullen eerst maar stemmen er over dat aan allebei subsidie gegeven wordt. De heer Vijn: Het verstltrekkend is het voorstel van meerderheid van B. en W. om aan geen van beiden subsidie te geven. Verworpen met 5 tegen, de heeren Schilder, De ken, Hartog, Portegies en Bossen. Voor de heer Vijn. Dm allebei -te geven, daarover staakten de stem men met 3 voor en 3 tegen. Voor de heeren Schil der, Deken, Portegies. Tegen de heeren Vijn, Har tog en Bossen. Zal volgende maal over heslist worden. Ook leeftijd enz., zal volgende maal worden be handeld'. Goedgevonden wordt besluit verkoop gemeente grond aan het P.-E.N. yoor 'kabelhuisje te Aartswoud. Ongeveer 12 vierk. M. f 1.per vierk. M. liet is voor overdracht en eigenlijk een vormkwestie. Zal aan Ged. Staten ter goedkeuring worden gezonden. Voorzitter zegt, dat, al is het nog niet officieel, de zoon van wed. Reuzenaar toestemt, dat de palen in het land komen, maar ze moeten zooveel mogelijk aan den kant komen. Van H. Boot is schrijven gekomen dat hij f 7.50 per paal toestemming tot plaatsing in zijn land geeft. Voorzitter zegt: E!r zullen er dan meerderen zoo komen. En het beste is misschien,, ze daar in de sloot te plaatsen. Hierover zal met den heer Van Thiel worden over legd. De heer Boot zal van dit besluit kennisgeving krijgen. Verhuring land in de Bennemeer tusschen Ab- bekerk en Twisk, Op het oogenhlik dn huur hij W. Kamp voor f 130 per H.A. 53. en stellen voor het opnieuw aan hem te ver huren voor'f180.—, maar hij wil geven f152.— per H.A. De heer Hartog gevoelt veel voor verkoopen, als iemand eigenaar ia van land, krijg je beter gebruik dan als huurder. De heer Bossen ondersteunt dit idée. De heer Schilder adht pulbliek verhuren het beste. Voorzitter adviseert niet tp verkoopen. Met 4 tegen en 3 voor wordt het idée Hartog om te verkoopen, verworpen. Tegen de heeren Schilder, Vijn, Deken en Portegies. Met allen voor besloten publiek te verhuren. Bij stemming of dit hij inschrijving zal geschie den of publieke verhuring dn één café, staken de stemmen. Voor bij' inschrijving de heeren Schilder, Vijn, Hartog; voor verhuring in een café de heeren Deken, Portegies, Bosspn. Zal volgende vergadering opnieuw worden behandeld. Als zetters treden periodiek af de heeren Jb. Har tog en K. Vel Jz. Na eenige stemmingen en tus- schenstemmingen en beslissingen van het lot, luidt de aanbeveling voor vacature Hartog: 1. J. Hartog, 2. S. Glas; voor vacature Vel: 1, K. Vel, 2. K, Slag ter. Het Hoofdbestuur Gezinsverpleging clasis Hoorn vraagt f 300 subsidie eri is bij de aanvrage eene toe lichting gevoegd. Voorzitter zegt, B. en W. hebben het behandeld en aan Dr. Pool is'inlichting gevraagd en door hem gegeven. B. en W. adviseeren, de subsidie te ge ven, waartoe met allen voor wordt besloten, Belooning hrandspuitli'edén. Die is thans fl.~ voor de eerste 2 uren ook al is het minder dan 2 uren en voorts 25 cents per uur. B. en W. stellen voor het te brengen voor de eerste 2 uren ook al is het minder dan 2 uren op f2.en voorts 50 cents per uur. Met allen voor wordt daartoe besloten en ook om aan dpperbrandmeestens of brandmeesters elk f 5. pojr keer vergoeding, te geven. De salarissen opper- brandmeester f10 en brandmeester f5 blijven zoo als ze zijn. De heer BOssen vraagt of het van B, en W, uit ging of van de brandmeesters, Voorzitter zegt ran B, en W, De heer Bossen vraa.r4 o! het niet als etrebaentje beschouwd wordt. De heer Vijn: Die zijn er niet meer. Voorzitter zegt dat 'vanwege de brandmeesters meegewerkt zal worden voor controle wie er hel pen. Goedgevonden. Aan den heer R. v. d. J7een wordt op B. en W.'s voorstel met aller goedvinden f50.— vergoeding toe gekend voor tijdelijke^administratie electrisch be drijf. B. en W. bieden den Raad do gemeenterekening arm in ontvangst op f 148472.163*, in uitgaaf op f153623.—, nadeelig slot f 5150.83waarvan nog on- goveer f4900 kan terechtkomen, .Aanbieding van de rekening van het Burgerlijk Armbestuur. Ontvangst f6460.30, uitgaaf f6535.70, nadeelig slot f 75.34J4. De 5 raadsleden bulten B. en W. worden als com missie van 'onderzoek voor beide rekeningen aan gewezen. Aan B. en W. wordt machtiging verleend tot roye ment van hypotheek L. Baas Pz. te Andijk en te vens om het bedrag dier hypotheek, f4300.—, bo nevens f300,—, dat op de rijkspostspaarbank staat, dus totaal f4690.te beleggen op Grootboek Ned. W. S., 3 pet. Voorzitter zal voor belegging zorg dragen. Op voorstel van B. en W. wordt aan keurmeester Dr lessen voor extra werk f40.extra vergoeding over 1920 toegekend. Voorzitter zegt, we willen er op aandringen bij het P.E.N. om, zoo/als is toegezegd, met Augustus stroom te krijgen en de electriciteit in werking te hebben. Voor Gouw en Weere kan hoogspanning voor 1 Augustus niet klaar. Maar voor Hoogwoud en Aarts wou d wel. De heer Vijn vindt de termen van het schreven heel zacht De heer Portegies zou moor strenge termen wil len. De heer Bossen: 'Kritiek is wel gemakkelijk, maar als leek kun. je 'toch wel zien dat er wat hapert met het Provinciaal Electrisch Bedrijf. Te Aartswoud met het- transformatorhuisje bijvoorbeeld. Eerst was de Inlaat gemaakt, later weer uitgesloopt en een. kwartslag gedraaid. Hebben' ze eT geen project van? Ze hebben, vermoed ik, zelf de fout gezien. Maar er komt dan tariefwerk bij. Dan de ondergrondsche ka bel bier in de Boekei bij het transformatorhuisje. Je heb er geen opzichter bij gezien. Het moet aange stampt,'wil je het houden. De metselaar moest het later ophalen. De ondergrondsche kabel werd weer opgegraven óf verder gelegen, dat weet ik niet. Bij Modder met den bok paal, dagen was men er aan. 'i oen een anderen bokpiaal maar weer daar. We zien er alle nadoelen van. Ik vind,, .er kan -niet kras genoeg opgetreden worden. Het publiek rekent er op dat 't. absoluut met Augustus klaar is. Voorzitter is het eens, het gaat niet zooals het moest gaan. Maar nu Weere en de Gouw geen hoogspanning hebben met Augustus, kunnen wij hier toch niet blijven wachten. Hoogwoud en Aarts woud kunnen in bedrijf genomen worden. De heer Portegies: In de Weere zijn ook al» lam pen gekocht. Voorzitter: lEr schijnt geen samen!werking tus schen bouwafdeeling en netafdeeling. D,e heer Schilder: Het P.E-.N. werkt met enorm verlies. In 1018 f 220.000, in 1919 f 470.000 nadeelig slot. Goedgevonden in strengere termen te schrijven. Tor zoek bruinbroodgebruikers, om het bruinbrood te trachten te behouden. De wittebroodkaart gaat nu ook w.eg, zegt voorzitter, nu zijn er heelemaal geen kaarten. Het meel Voor bruin brood, plus vracht, is van f 20 op f 36 gekomen. Het brood kwam van 34 ct. op 50 ct. dacht de bakker. Wij dachten eigenlijk dat weinig mensefhen bruin brood £ten, maar dat blijken er velen te zijn. Te Spanbroek heeft een poging om bruinbrood te behouden, suc ces gehad, schijnt het. Goedgevonden wordt aan den Minister te verzoe ken, het besluit om goedkoope bruinbroodvoorzie- ning te doen ophouden, in te trekken. Rondvraag. De heer Schilder zou een nieuwe lijst om het aanplakbord hij Breed willen laten verven. Goedgevonden en zal aan schilder Breed worden opgedragen. Naar aanleiding van een opmerking van den heer Hartog zal eenige herstelling aan het brandspuit huisje te Aartswoud worden gedaan. De heer Portegies wijst op hinderlijke gaten bij den weg te Weere. Zal in voorzien worden. De heer Bossen bespreekt de behoefte aan een plaats voor vuilni9- voor de Boekelbewoners cii meent dat het beste zal zijn om in overleg met het N. H. kerkbestuur 20 meter sloot aldaar, vanaf Kui per te dempen. Zal dn den Kerkeraad besproken worden, waar de heer Vijn het ter sprake zal bren gen. De heer Bossen vraagt hoever de 'lichtcommissie voor straatverlichting 'gaat. Voorzitter geeft daaromtrent toelichting. De heer Bossen bespreekt eenige uitbreiding er van en ook Zuiderpad tót Dekker en Noorderpaad tot Bakker ii> de straatverlichting op te nemen. Voorzitter zegt, het aan de lichtcommissie wel te willen overbrengen. Aan den electricien De Vries kan wel inlichting gevraagd worden aangaande de kosten. Goedgevonden wordt dat het in de lichtcommissie in bespreking zal komen. ■Hierna sluiting onder dank. De Commissie voor de plaatselijke feestelijkheden tij dens de groote tentoonstelling heelt groofeche plannen. n hare vergadering van 15 dezer besloot ze een groote Schager Historische- en Kuituuroptocht te hou den. Blijkens het ter tafel gebrachte en algemeen toe gejuichte schema voor dien optocht, moet deze be staan uit een dertigtal ruiters, zespraalwagens en een honderd personen. De optocht zal bestaan uit vier af: deelingen s Schagen in de geschiedenis; Schagen in de nijverheid; Schagen in handel en landbouw; Schagen in kunst en sport. Natuurlijk wordt het geheel door muziek voorafgegaan en door muziek gesloten. Uit het schitterend schema deelen we voor heden moe, dat in vol costuum zullen worden uitgebeeld o.a- de legendarische eerste heer van Schagen: Magnus de Kruisridder, zooals hij op het Schagerwapen wordt voorgesteld, Willem van Beieren, eerste Heer van 'Scha gen, die ''Burghom liet droogleggen, Prins Willem III, die in 1668 een bezoek aan Scnagcn bracht, waar zijn bloedverwante, Justina van Nassau, toen Vrouwe van de Heerlijkheid was, Maurits van Nassau, de Keurvorst van Brandenburg en anderen uit het gevolg van den Prms. Ook Jacoh Jansz. de Schout van Scnagen met zijn schutters wordt in net gevolg van den vorstelijken 'bezoeker niet vergeten. De historische aïdeeling .wordt gesloten door Diedrich van Beieren, die zijn leven Üet voor het vaderland in den slag bii Ramihes. De tweede afdeeling, grootendeels in het costuum van pl.ra. 1600, geeft Huibert ën Tate Filips weer, de uit vinders van het ploegen en messen en het potdekselen, een Schager uitvinding, de beroemde Schager messen makers van pl.m. 1600, waarnaar de Molenstraat is genoemd, en de bierdragers, die op de Bierkade woon den. Ons marktwezen wordt voorgesteld, de weekmarkt, de paardenmarkt en de Juni-paardenmarkt, op schoone symbolische wijze door een aantal ruiters. Van de aïdeeling Landbouw wordt bijzondere zorg gemaakt. Cérès in een. schoonen praalwagen en Kloris en Roosje in de sjees en '1 fiomasvaer en Fieterael wor den daarin ni«t vergaten «verwin onw Londbouwicbool, symbolisch uitgebeeld door Triptolcmus op zijn dra- kenwagen. AilrT wordt aangekleed, dobr den bekenden Amsterdamschcp costumier, den heer Helsloot. Voor de uitbeelding van Schagen in Kunst en Sport zal.de medewerking worden gevraagd van onderschei dene vereenigingen, 'die met hun vaandels don optocht zullen sluiten. Zóó iets heeft Schagen nog nooit gehad. Wanneer vol doende medewerking wordt verkregen en daaraan twij felt do Feestcommissie niet, kan het geheel tot de onvergetelijke momenten van dp Landboujwfeesten ge rekend worden. Er is echter veel geid voor den optocht noodig. De Feestcommissie vertrouwt dat oen beroep op de in gezetenen in deze niet vergeefsch zal zijn. Aan zijn naam is Schagen verplicht dat de Landbouwfocsten schitte rend slagen. VERKOCHT. Het huis van den heer B ,G. G. König, aan de Nieuwo Laagzijde alhier, is in eigendom overgegaan aan don 'togenwoord,igen huurder van het voorste gedeelte, don lieer C, Rentenaar, IJK EN HERIJK. Uk on herijk zal to- Wognum gehouden worden op 4 Augustus en te iSiJbecarspel op 6 Aug, OPSCHUDDING IN EEN LAMMERENHOK. 'Een zestal drijvers zat Donderdag heel gezellig op het voorhek van een lammerenhok, aan do mdrkt. Het hek bleek wat wrak te zijn, want krik, krak ging het en ons zestal lag te spartelen onder de verschrikte lammeren, die op en over hunne rustverstoorders, naar alle kanten heen sprongen. Algemeen gelach onder de marktbezoekers. BEVORDERD. Mej. S. Wiglama, vroeger hier, thans in Alkmaar, Is aan het Gymnasium daar bevorderd van da 4de naar de 5e klas; VL'iKZIEKTEL Wij vernamen, dat gevallen van besmettolijko vlekziekte onder d,e varkens voorkomen te Oude Niedorp, Barsingerhoim, Zijpe en Wderingerwaard, Inenting met spoed is zeker nu wel aan te hevelen. LAMMEREN UIT HET NOORDEN. Op onze markt waren Donderdag 47 lammeren uit Groningen aangevoerd. Het waren groote, zware beesten, van gekruist Uncolnras, die niet alleen veel bekijks vonden, maar waarvoor het ook niet aan koopers ontbrak. Zij werden verkocht in 3 par tijen, waarvan de beste 45 gld. opbrachten. TOEGELATEN. J. A. M. Vlaming is met vrijstelling van examen toegelaten als volledig leerling le klasse aer Rijks Hoo- gere Burgerschool met vijfjarigen cursus te Alkmaar, tbans leerling van de St. Josephschool te Alkmaar. HY GIëNIS CHE TOESTANDEN. To Sliedreeht kwam de gemeenteraad tot het besluit de vuilnis van het dorp te doen storten in een z.g. wèl, die ligt in een zeer bewoonde buurt, 't Gevolg is, dat met warme dagen de vuilnis een'afschuwclijken stank geeft, wat dientengevolge zeer onhygiënisch is. In den nftcht van Zondag op Maandag vona men op de vuil- nisloods, waar de wagens opgeborgen worden, geschre ven: „Gemeentelijke kweekplaats van bacteriën; Cholera, Typhus-, Pest- en Tuberculosebaccillen. To verkrijgen ten gemeentehuize.11 Of het zal helpen? GESCALPEERD. Een 19-jarig meisje, werkzaam op de stoomwassche- rij van den neer W. Baart te Weespercarspel, werd, terwijl ze glazen stond te lappen, gegrepen door een as, doordat do haren zich er om heen slingerden, met het gevolg, dat de hoofdhuid en een der ooren werd afgerukt. Per auto werd db ongelukkige naak* Amster dam Vervoerd. DE FINANCIëN VAN NOORD-HOLLAND, „De Maasbode" wijst op don emstigen stand van za ken in de provincie Noord-Holland, waar het Staten college in de laatste jaren een wedloop houdt met hol Rijk en de Gemeenten in het uitgeven van geld. Niet alleen door de provincialo bedrijven, maar ook door de loonpolitiek worden de belastingen gruwelijk opgedreven. Alleen het eleeLrisch bedrijf leverde in 1917 een verlies op van I 41.575, in 1918 van t 200.866 en in 1919 van f 470.285. Met het waterleidingbedrijf zal het niet anders gaan. De krankzinnigenverpleging kost per patiënt meer dan het dubbele van wat in particuliere gestichten wordt vereischt. Toch verdedi gen Gedeputeerde Staten het voorstel om nog een derde gesticht te bouwen. Bovendien wordt voorgesteld een provinciaal koloniehuis voor tuberculeuze kinderen. Dat begint met een' bescheiden koloniehuis, doch de consequentie zal zijn, wanneer de voorstanders van OVerheids-cxpioitatie niet in hun vaart door rechts worden gestuit, meerdere ondernemingen van dien aard, die schatten verslinden en dat bij een schuldenlast, di? In 8 jaar met 46 millioen is gestegen on thans 53 tnillioen bedraagt. Dit nu wat Aanbelangt de bestaande en to stichten oedrijven. Maar met het algemeen beleid is het ai weinig anders. Nauwelijks hadden de gemeenten Am sterdam en Haarlem loonsregelingen gemaakt, waarmee nagenoeg iedereen tevreden kan zijn, of Ged. Staten komen met voorstellen, welke daar weer ver boven gaan. Gevolgen? Hetzelfde geldt het ontwerp-ambtenaars- reglement, 'dat ook bepalingen bevat van zoo vergaan- den aard, dat het voorloopig verslag, daarover uitge bracht, allesbehalve gunstig luidt. En nauwelijks had de Rijks regeering 40'procent ver hooging toegekend op de pensioenen of Ged. Staten komen met liet voorstel om 50 procent to geven. Wat hierbij 'wel in sterke mate opvalt, is, dat Ged Staten, die door de wet geroepen zijn een verkwistend beleid van de gemeentebesturen tegen te gaan, zelf een dergelijk slecht voorbeeld aan die gemeentebe sturen geven. EEN MOORD. Na afloop van «een koatsportij is eergisteravond te Harlingen een moord gepleegd, De vermoedelijke dader is gevat. Na af loop van de kaatspartij" kreeg. Bouwe Kei zer, 'een werkman, in een kroeg twist met Leeuwar ders. Op straat werd de strijd voortgezet over de sterkste. Er waren- juist veel menscben 'bij1 bet aan gaan van den schouwburg. Men zegt, dat Keizer -eerst gestoken beeft naar Marten do Jong# ven Leeuwarden, een kaatser, waarna De Jong Keizer getroffen beeft in de borst, waarbij vermoedelijk de slagader geraakt is. Na een kwartier was de getroffene doodi De diader ds ge vlucht, maar later gepakt en met bet lijk gecon- fionteerd. SPOORiWEGONGELUKn Donderdagmorgen ongeveer 11 uur zijn nabij Bel len vijf goederenwagens van den trein naar het Zui den ontspoord. Twee wiagons sloegen geheel om. Höt verkeer op de belde hoofdlijnen was vesperd, RIDDERORDEN. In aansluiting -aan het bericht, dat de Regeering ter gelegenheid van den verjaardag van de Konin gin weer ridderorden zal verleenen, verneemt hef Haagsche Correspandentiebureau, dat dit in veel beperkter mate zal geschieden, dan vroeger bet ge val was. SPECULATIE IN TURF. Door groote verveners is Vrijwel de gebeele voor raad turf in de lage Friesche venen opgekocht te gen f10 de 1000 stuks. Natuurlijk is .bieronder ook inferieure kwaliteit. Groote schepen worden gela den, om do turf zoo gauw mogelijk te verschepen maar Holland, „BRANTU'-MISBRUIK. Voor de kermis te Hengelo. Geld., 14 tot 21 dezer, werden door een bekende A'chterhoekscha limonade firma 7000 kogolfleschjea galaverdl

Schager Courant | 1920 | | pagina 9