Marktberichten. Gemengd Nieuws. Binnenlandsch Nieuws. naar het kerkhof, waarbij allen te voet den lijkwagen volgden en zich ten slotte rondom de groeve schaar den tot deze geheel gevuld was. Tegenwoordig, dat is nu reeds meer dan anderhalf jaar lang, kost net de grootste moeite om lijken te begra ven, of zelfs maar te laten afhalen (wat niet hetzeilde is, zooals blijken zal). Kort voor mijn vertrek, in Maart, werd een medicus van mijn kenms bij een zieke ge roepen. De buren brachten hem binnen, en in het don ker tastte hij zijn weg van bed tot bedin 't eerste vond 'hij een lijk, stitibevroren. een week geleden ge storven; in het tweede een lijk van drie dagen oudi in hot derde een moeder en kindL beiden stervende, do laatsten van het gezin. Dit is helaas geen uitzon dering. De sterfte is enorm. Niet licht vergeet ik een lijkdienst, dien ik in den herfst van '18 leidde in de kapel van een kinderziekenhuis in Petersburg, waar do kinderlijkjes rondom op en over elkander gestapeld lagen. Lijkkisten zfjn haast niet te krijsen, en zoo zag ik in den afgeloopen winter een familie verhuizen, aie de practiscne voorzorg had genomen om onder de wei nige meubels, die zij konden vervoeren, ook een lijk kist mede te nemen. Een lijkwagen kan bijna memand betalen: de gewone wijze van begraven is per slee, zelden door een paard, gewoonlijk door de familiele den getrokken. Op het kerkhof begint dan een nieuwe ellencle. De doodgravers nemen hun werk al even luch tig op als anderen. De kerkhoven worden slecht on derhouden de waterafvoer niet verzorgd, zoodat ik bij een begrafenis in het voorjaar tot de knieën door het water moest gaan. Per dag wordt slechts een be paald aantal begrafenissen aangenomen* de kisten, die ait getal te boven gaan, worden in ae rij gezet ten de familie kan na een dag of vijf voor de eigenlijke begrafenis terugkomen. In het voorjaar van '19 ston den op het groote Oespjenski kerkhof buiten Peters burg aldus duizend lijken boven de aarde. Het bezit van een eigen grafkelder brengt hierin geen verandering: zulke rechten worden niet meer erkend, en als het zoo uitkomt worden wildvreemden in uw familiegraf begraven. Men kan over dit alles cynisch den schouder ophalende dooden hebben er toch geen weet van i Maar de dochter, die haar oude moeder zoo zag begraven, besefte het wèl I Sterk heb ik dit gevoeld bij begrafenissen „van de armen": de lijken worden wel per kist ver voerd, maar gaan dan zonder kist en geheel ontkleed, (zelfs het doodshemd behoort aan de gemeenschap) in den gemeenschappelijken kuil. Ethische waardeermgen. onder de heerschappij der bourgeoisie gekweekt en met piëteit bewaard, worden onder de dictatuur van het rlëtariaat nu eenmaal niet aanvaard. Of het erg is, zoo'n wereld te leven? (Wordt vervolgd). SCH1A0EN, 22 Juli 1020, 7 Stieren 1800 a 650, 40 Geldekoelon, mag,, f850 675, 86 idem viatte, 1500 a 950, 80 Mfkoelen Ï50Q a f 850„ 39 pinken 1350 a 450, 42 nuchtere kalveren 120 a 40, 352 Schapen, vette, 160 a 60, 204 lammeren 130 a 45, 27 varkens, mag., 65 a 85, 18 idem vette, p. K.G, f 1.70 a 1.80, 80 Biggen 14 5a 55, 57 konijnen 10.15 a f 1.25, 140 kippen- 10.50 a 3, 21 IKJGi, boter 13 a 3£0, 5358 kipeieren 112 a 13, 2654 eendeieren' 11250, LAN GED IJKER GROENTEVEILING. BrOek op L. 21 Juli. Bloemkool, le soort f 8.80 a 19.30, 2e soort f 350 a 470, per 100 si Roode kool f 6.80 a 7.40, gele kool f 11, per 100 Kg. Wortelen f 2.70 a 3.20 per 100 bos. Koks. f 5 a 5.80, duc. f 5 a 5.50, Schotsche muizen f 5 a 9.20, schoolmeesters f 480 a 8.20, blauwe f 9.90 a 11.30, eigenheimers f 10 a 10.10, gladblaadjes f 12 a 12.30, drietbgen f 2.20 a 5.60, Sla- boonen i 25.50, alles per 100 Kg. Aanvoer 14200 st. bloemkool, 168400 Kg. roode kool, 850 Kg. gele kool, 17600 bos wortelen, 108400 Kg. aard appelen. NO ORDERMARKTBOND. Noordsoharwüuflö. 21 Juli. Schotsche muizen f 5.50 a 9.30, Julia f 5.30 a 5.90, köksianen f 5.50 a 5.90, duken 13.80 a 6.30, schoolmeesters f 5.20 a 7.70, blauwe aardapg. f 8.90, drielingen f 2.10 a 4, kleine t 2.30 a 2.40, uien, drielingen f 15.10 a 15.70, nep f 23 a 25.10, roode kool 16.90 a 7.20, kroten f 8.10, allez per 100 Kg. Bos wortelen f 1.70 a 2.70, per 100 boa, Bloemkool f 10, 2e soort 3.20per 100 stuki. WARMENHUIZEN, 21 Juli Schotsche muizen f 4.80 a 3.10, schoolmeesters f 8.80 a 6.80, drielingen f 2.80, negentigvoud f 5.30, Julia a f 5.60, bloemkool f 11.20, zilveruien, nep f 18 a 22, drielingen f 9.90 a 10.90, groote f 5, alles p.100 Kg. WINKEL, 21 Juli. Appelen J 15 a 40, peren f 15 a 30, aalbessen, zwart 40 a 55, idem rood f 10 a 23, kruisbessen f8 a 23, peulen f 6 a 8, slaboonen f 10 a 21, alles per 25 Kg. Bloemkool f 8 a 14,. per 100, Aardbeziën f 30 a 42, per 50 Kg. Predikbeurten. ZONDAG. 25 Juli. NED. HERV. GEMEENTE tel OSchagen, geen dienst., vacature. Oudesluis, voorm. 10 uur, Ds. de Graaft Kol hora, voorm. 10 uur. Ds. Poort Wieringerwaard, nam. 2 'uur, Ds, Poort Nieuwe Niedorp, nam. halfacht, Da. Schermerhorn. On derwerp Tweeërlei recht. Winkel ,gecn dienst, wegens vac. te Eenigenburg. Eenigenburg, voorm. 10 uur, Ds. Nijenhuis Ockhuysen. Keerkebuurt, voorm. 10 uur, Ds. Damsté. Oudkarspel, nam .7 uur, Ds. de Leeuw. Huisduinen voorm. 10 uur. Ds. v. Griethuljsen. Julianadorp, naml. 8 uur, Ds. v, Griethuijsen. Veenhuizen, voorm. 10 uur, Ds. Barnouw. Oude Niedorp, geen dienst Burgerbrug, geen dienst St. Maartensbrug, geen dienst Haringhuizen, voorm. 10 uur. Ds. v. Loon. öosteriand, voorm. 10 uur, Ds. de Vries. Westerlana, voornn 10 uur, Ds. Bax. •DOOBSGEZ. GEMEENTE let Hippólytushoef, voorm. halfelf, Ds. Leendertz. Nieuwe Niedorp, voorm. 10 uur, Ds. Haar*. Oudesluis. voorm. halfelf, Ds. v. <L "Goot Barsingernom, voorm. 10 uur, Ds. v. <L Veen. EVANGELISATIE te: Schagen, voorm. 10 uur, Ds. Boeke. Doop. Breezand, voorm. 10 uur, de heer Boon. De Russisch-Poolsche Oorlog. Heit Reuter-Bureau meldt, dat het Britsche ant woord op de sovjet-nota gisteravond verzonden, aan neemt, dat de sovjet-aiegeering berèid is vrede te slui ten. Teneinde lntuisschen de oprechtheid der sovjet- regeering op de proef te stellen, is aan de Polen ge zegd, dat zij zelf om een wapenstilstand moeten vra gen. Als de sovj et-regeorinig niet bereid' is vrede te sluiten on Polen binnenvalt, zullen de onderhande lingen met sovj et-Rusland over de handelsbetrekkin gen worden gestaakt Intusschen zal de Russische missie, welke zich thans te Beval bevindt, niet de reis naar Engeland voortzetten. Nader meldt iReuter nog de volgende door Lloyd George in bet Emgelsehe Lagerhuis afgelegde ver klaringen: Met het oog op de dubbelzinnigheid van het ant woord der sovjet hebben wij stappen gedaan om te bewerken, dab Ide twee sovjet-gedelegeerden, die naar Engeland onderweg zijn om te onderhandelen over de hervatting doa1 handelsbetrekkingen, te Reval worden tegengehouden en niet naar (Engeland door» reizen, alvorens in deize aangelegenheid een beslis sing is genomen. Of de vredesconferentie te (Londen dan wel elders zou bijeenkomen, was niet van belang, maar het zou een voordeel zijn, indien wij de vertegenwoordigers van alle strijdende partijen te «Londen bijeen kon den krijgen. Wij wenschen een vrede op den grondslag der Poolsche onafhankelljikheid. WIJ kunnen niet toela ten, dat Polen wordt vernietigd. Dat zou een ramp voor Europa en een misdaad zijn. Lloyd George wensc'hte oprecht, dat de Polen on derhandelingen zouden aanknoopen, maar, -zoo ver klaarde hij, het is onze plicht ons voor te bereiden op andere gebeurlijkheden door te zorgen, dat Po len behoorlijk is toegerust. De minister sprak de hoop uit, dat de bolsjewieksche regeering spoedig zou antwoorden. Uit (Berlijn schrijft de Handelsbladcorrespondent het volgende: 'De Bolsjewieken hebben thans feitelijk elke be middeling van de hand gewezen. Van' wapenstilstand is geen sprake meer en de strijd wordt voortgezet, van Russische zijde met een snelheid, die irnen nau welijks' mogelijk had geacht. Volgens het Poolsche legerbericht concentreerden de Russen hun troepen gisteren,' ten noorden van Grodno, i Heden wordt van Russische zijde gemeld, dat de bezetting der stad reeds een voldongen feit is. Grodho Is door de bolsjewieksche cavalerie ingenomen. Naar gemeld wordt, opereeren daar twee Russische leger corpsen. De Polen vluchten zonder ernstige tegen stand te bieden. Het bericht van de bezetting van Grodno door de sovjet-troepen is nader van Poolsche zijde bevestigd'. Het Poolsche persbureau meldt, dat ook Tarnopol is overgegeven. Aan den straatweg naar Lemberg woedt een zware strijd met het twaalfde Russische leger. Uit Kovno wordt gemeld, dat de bolsjewieken ln drie af deelingen naar Warschau oprukken. In het bolsjewistische leger moet een uitgesproken nati onalistische stemming heerschen. Het „Berl. Tagebl" wijst er op, dat Grodno op een afstand van 75 KJM. hemelsbreedte van den' zuid oosthoek der Oost-Pruisische grens ligt. Over circa twee dagen, zegt het blad, moeten wij dus met het verschijnen van Russische troepen aan onze grens rekening houden. De Russen zullen thans waar schijnlijk pogen Warschau te bereiken, waarbij zij het voordeel hebben, dat de Duitsche grens hun voor loopig als flankbescherming dient en dat zij (hum overmacht door den aanvoer van steeds nieuwe ver sterkingen beter kunnen doen gelden. Voor Dudtsch- land beteekent dit, dat de aanwezigheid der Russi sche troepen aan de Duitsche grens zich krachtig zal doen gevoelen. In de Dinsdag gehouden zitting van de Duitsche rijksdagcommissie voor buitenlandsche zaken werd door den soc.-dem. afgevaardigde iRemstein ook op den» O'pmarsch der bolsjewieken in Polen en het daardoor ontstaande gevaar voor de grensbevolking gewezen, De minister van huiten landsche zaken, dr, Simons antwoordde daarop, dat inderdaad het bolsjewisti sche leger nog slechte enkele dagniarschen van de Duitsche grens verwijderd is, maar dat voor de be scherming der grensbevolking tegen het genoemde gevaar reeds zorgvuldige maatregelen zijn getrof fen." In verband hiermede verdient het volgende bericht der „Ost-Preussischa Ztg," te Koningsbergen te wor den vermeld: In de stad en het district Insterburg wordt een zeer krachtige actie gevoerd' voor het aanwerven van manschappen voor een in Oost-Pruisen te vor men rood leger. De radicale leiders in die streek zijn thans hoopvol gestemd en verklaren, dat het échec der Polen tegen de bolsjewieken een teeken is, dat men den' Russische bevrijders spoedig de hand zal kunnen reiken. Uit Berlijn* 21 Juli, De officieele „Reichsanzeiger" publiceert een verklaring van den rijks president, dat Duitschland in den oorlog tusschen Polen en Sov jet-Rusland de neutraliteit zal bewaren. Uit 'Praag, BI Juli. Het Tsjechische blad „Czas" publiceert een artikel van den1 Russischen commu nist Radek, waarin hij ojm. verklaart, dat na de onderwerping van Polen, het roode leger tegen Praag zal oprukken, waar men het met vreugde zal ontvan gen. President der T.-S. sovj et-republiek zou de be kende communist Muma worden. De Tsjechen zou den gaarne het sovjet-systeem overnemen. De RussischPoolsche kwestie is dus wèl een brandende kwestie geworden die nog allerlei verras singen kan» baren. Men kan gerust aannemen, dat de geallieerde re geeringen geducht met de kwestie in het haar zitten. Het blijft intusschen moge lij! ik, dat, als Rus land Polen onder de knie heeft, het vrede wil elud- !en en den veldtocht niet verder zal voortzetten. De Russische voorwaarden Zullen echter niet malsch wezen en het valt niet te ontkennen, dat deze Loop van zaken een ware verrassing voor ieder vormt. Het terneergeslagen Rusland herboren' als een krachtige militaristische macht 11 Waar alles in Rusland is ver nietigd, -daar is het leger georganiseerd en tot een geduchte macht gemaaktl Rusland is het land der raadselen! Op het te Petersburg geopende tweede -congres- der Derde Internationale verklaarde Lenin, dat de bols jewieken na de nederlaag van Polen hum veldtocht niet zullen voortzetten. Hot valt af te wachten wat hiervan' waar ia, HUGO STINNES. In de Daily Chronicle schrijft George Renwick, de Berlijnsche correspondent, een geheele geschiedenis van Llugo Stinnes' leven en van diens ambities als indu strie-Napoleon. „Wie zal er naar do Spa-conferentie gaan?" Vroeg ik een vooraanstaand regeermgsambtenaar te Berlijn, eenige weken geleden, begint de correspondent „Stinnes?" „Ja, ik denk wel, dat hy een der leden van de delegatie zal zijn", was het antwoord. „Wie zijn de anderen?" „Wel", zeide de ambtenaar, n* eenjge aarzeling, „doet het er veel toe?" Een sin/istefre figuur. Wie is die man, welke zoo dramatisch op de conferentie te Spa op trad? Hij is een man van Joodsehe afkomst, onge veer 50 jaar oud. Als je hem aan het werk zou zien, aan zijn lessenaar met zijn jas uit,, zou je hem houden voor een gewone klerk. Hij is altijd onzorgvuldig, shab- by gekleed: rijn schoenen zijn meestal gehëel a.'geloo- pén. Met zijn' dichte donkere haar en zwart© baard en snot, rijn bleeko gelaatstrekken, zijn gebogen neus, zijn groote, scherpe oogen, riet hij er somber uit Reeds voor de noodlottige dagen van Augustus 1914 was hij verscheidene koeren millionair. Do oorlog gal hem de gelegenheid om Duitschland's grootste O.W.-er te worden. Het was zijn steenkool, die de Goeben en Breslau veroorloofde veilig en wel de Dardanellen bin nen te loopen; hij haalde voor millioenen weg uit Bel gische fabrieken van 1914 lot 1918, zijn idee was het de Belgische fabrieken le vernielen en de Belgische ar- beiaers te deportecren, hij "had de macht dit Ludendorfi en Hindenburg te bevelen, de keizer vreesde en bewon derde hem zeer. Een Napoleon der industrie. En terwijl Duitschland naar beneden gevochten werd, bracht hli 4jn financieel fortuin omhoog en voegde bronnen bij run "Shocht. De zaken van Amerikaansche spoorwegko ningen, olie-magnaten of staal-bazen zijn kinderspel bij hem vergeleken. Men heeft hem wel eens Vergeleken met Ballin, den directeur der Hamburg—-Amerika-lijn. Ballin gebruikt echter bij rijn werk niet den doortastenden jonge man. Stinnes daarentegen verlangt juist dien longen man, zjjn frissche ideeën, rijn plannen, zijn durf en zijn hersens, en Stinnes' Succes werd veel grooter. „Koning steenkool," 'heeft Stinnes do zwarte brand stof genoemd. Steenkool is zijn koning en god. Te Spa vecht hh $oor rijn steenkool. En zie eens hoe hij ér op gebouwd heeft. Hij is in het bezit van 15 of 16 mijngroepen, hij rit in Fransche mijnen en in Engelsche,Luxemburg is eigenlijk van hem, hij ver vaardigt papier, celluloid en autos, groote wouden rijn rijn bezit, hij distribueert practisch alle Duitsche steen kool, hij bezit èen van de grootste hotels te Berlijn en bijna alle schepen, die Duitschland nog gelaten rijn, hangen van hem af, willen ze in de vaart gaan. De Hindenburgs en Ludendorffs, de Bethmanns en von Kuhlmans zijn van hun plaatsen verdwenen, doch het doet er voor Stinnes ^weinig toe* hij laent om politiek en moet niets van diplomatie hebben. Hij heeft de arbeiders -in zijn hand. Eens, na de revolutie van 1918, zonden zijn mijnwerkers hem een deputatie; de oude toestand bestond niet meer, de mij nen zouden door de mijnwerkers geëxploiteerd worden. Stinnes in rijn heemdsmouwen gezeten en die er zelf als een mijnwerker uitzag, zeide; „O, neem de ma nnen, probeer het maar. Ik smijt ze jullie naar het hoofd.14 De deputatie wilde weggaan. „Nog één woord", zeide Stinnes. „Jullie kunt geen mijnen beheeren, weet je. Maar ik kan het. Binnen drie maanden wil jullie me weer terug hebben. Dan zal ik komen met mijn •eigen voorwaarden." De deputatie kon daarover na denken. Tien dagen later verhoogde Stinnes de., loonen van rijn arbeiders. Ondertusschen heeft Stinnes 70 bladen opgekocht Hy wil een partij of partijen stichten, die niet aan politiek doen, maar die een industrie-Duitschland voorstaan. Duitschland zal bestuurd worden van de lessenaar van Hugo Stinnes af en niet Duitschland alleen, als —hij zijn zin krijgt. Zijn eenvoudige levenswijze. Toch is er een menschelijke kant 'bij dezeiy. wonderlijken man. In het Adlon-hotel in Berlijn, waar hij een groot aantal kamers heeft, houdt hij „open huis In net restau rant is de tafel altijd gedekt voor een 12-tal gasten meest rijn jonge nelpers. Daar worden bij een .een voudig Rijnwijntje, zijn groote plannen en belangen besproken. Dan zullen rijn jongë zoon en dochter bin nenkomen; zijn sinistere blik zal even verdwijnen voor een glimlach en nadat hij hen gekust heeft, praat hij wat met hen en maakt grappen. Doch spoedig nemen de zaken weer hun loop van den man, die de industrie van Europa wil beheerschen en wiens bank-kapitaal meer dan 2000 millioen Mark groot is. DE AUTO GOEDKOOPER DAN DE TRAM. De Daily Mail rekent voor, dat men in Engeland goedkooper zal kunnen réizen met een huurauto dan met het spoor, wanneer ha Bank Holiday (5 Augus tus) de meuwe spoorwegtarieven van kracht zijn ge worden. Als voorbeeld neemt zij een reis van Londen naar Bognoar (225 K.M.) heen en terug. Het tarief voor de autol ls 1 fch. per mijl en de reis komt daarmee op 7 pdst. Met het spoor zon de reis le klas komen op pdst 0.17 sfy. 0 st. plus 10 ah. voor het vervoer per auto naar en van het station aan de eindpunten!, samen pdst. 10.7 sh; 6 st De auto-reia kost dus niet alleen pdact 8 7 ah. Q Bt minder, maar de reis gaat bovendien van huis tot huis, zonder dat men naar en van de stations auto^S behoeft te gebruiken en mét de bagage behoeft/te sjouwen of te laten sjouwen, De reis I&ngs Hen groofen weg is ver der gezond, geriefelijk 'en knus. Velee firma's leggen zich reeeds foe op dit autover voer, en de nieuwe spoorwegtarieven zufi'en ongetwijfeld ten gevolge hebben, dat "het zich sterk uitbreidt HET VROUWENKIESRECHT IN BELGIS. Dinsdag is dn de Belgische Kamer nogmaals de kwestie wan het vrouwenkiesrecht ter sprake ge komen. De toestand is ala volgt: De liberale ministers, die zich ln principe vóór vrouwenkiesrecht hebben, uitgesproken, zien zich den steun van hun fractie ontgaan en wenschen, naar Delacroix Dinsdagmorgen in een bijeenkomst van de Katholieke Kamerfractie mededeelde, hun portefeuille ter beschikking te stellen, indien de Ka mer hen door haar (houding inzake het vrouwenkies recht in conflict met de Liberale tractie zou bren gen. Anderzijds beschikt de meerderheid der Katholie ke, die opneming van het vrouwenkiesrecht in de grondwet eischt, niet over de voor de grondwets herziening vereisebte .tweederde der stemmen, ter wijl de meerderheid der socialisten het vrouwen kiesrecht slechts wil toestaan bij een afzonderlijke kieswet, welke met een meerderheid van tweederde zal moeten worden aangenomen. Minister Delacroix drong .er daarom in de ver gadering der Katholieke fractie op aan, dat de Ka tholieken zich alsnog met de socialisten zouden ver staan, daar de regeerimg anders onmogelijk de voor de grondwetsherziening vereischte meerderheid ach ter zich zou vinden. De Katholieke fractie besloot echter, desondanks met 39 tegen 17 stemmen, haar standpunt te hand haven. Na deze beslissing verwachtte men Dinsdagmid dag in de Kamer een definitieve stemming over het. vrouwenkiesrecht, die over het lot van het ministe rie Delacroix zou beslissen. Twee compromis-voorstellen der Katholieken wer den verworpen, waarop minister Delacroix verklaar de, dat, indien de Kamer niet tot overeenstemming kon. komen, in zake het vrouwenkiesrecht, dé regee ring zal aftreden en de verantwoordelijkheid aan anderen zal overlaten, Beweging. De Katholieke oud-minister Renkin antwoordde daarop, dat de Kamer met het oog op den ernst van den toestand de gelegenheid moet hebben, haar houding tegenover de verklaring der regeering vast te stellen, en stelde voor, de definitieve stemming tot 28 Juli te verdagen. Dit voorstel werd door den soci alist Ruhin ondersteund' en met algemeene stem men aangenomen. BEZUINIGING VAN DE AMERIKAANSCHE SPOORWEGEN. De finantiëele correspondent van de „Times" te- Ne w-York seint aan. zijn blad': De Pennsylvania Railway Company ontslaat met het oog op bezuiniging ongeveer 21000 leden van haar personeel. Nog andere bezuinigingsmaatrege len' zullen genomen worden. LOONSVERHOOGING AMERIKAANSCHE SPOOR- WE GARBEIDERS. Uit Chicago, 20 Juli. De arbeidsraad voor de spoor wegen heeft uitspraak gedaan inzake loonsverhoo- ging. Hij heeft verhoogingen, toegekend tot een be drag van 600 millioen dollars. Het totaal bedrag der loonsverhooging der gpoorwe# mannen, zes honderd millioen dollar, te zestig procej.t van hetgeen geëischt werd. De spoorwegmaatschappijen Bullen ter bestrijding der nieuew onkosten, de tarieven verhoogen. Het is de vraag of de nieuwe regeling een algemeene staking, ter bereiking van "Volledige mwilliging deij eischen, waarmee gedreigd wordt, zal kunnen voorkomen. De leiders der vakvereenigingen beleggen vergaderin gen ter bespreking van den toestand. POLITIE. Verloren: 'Een doublé kettingje met medaillon. Gevonden: Een sleutel, een fltterstang. GEMEENTE ZUPE. Ingeschreven van 17—20 Juli 1920. Geboren "Willem, z. v. W. Rampen en A. Meur». Klaas, z. v. G. Brak en G. Schermer. Jan, b. v. G. Veuger en G. v. cL Oordt Jannetje, d. v. A. Erikü en M. Kant Getrouwd i G Commandeur en E. J. Keijzer. Overleden i Antjo Kooij ,oud 50 Jr., echtgenoote van C. Neefkes, wonende te Schoorl. MOORDAANSLAG TE SCHELLINGWOUDE. In aansluiting met het vorig bericht omtrent den moordaanslag te Schellingwoude kan nog worden 1 medegedeeld, dat de aapjeekjoetsier W. (Sèhulze, Dins dagmorgen te Ransdorp in verhoor werd genomen en een volléddge bekentenis aflegde. Met een zworen ijzeren moersleutel heeft hij den polderwerker vijf diepe wonden op het hoofd toegebracht, zoodat deze onmiddellijk is neergeslagen. De toestand van den getroffene ie ernstig en hij kon niet worden verhoord. Er bestaat echter hoop, dat hij dn. het leven blijft De snorder had wel een giroote som geld bij zich, echter niet afkomstig van den polderwerker, VERKORTE ARBEIDSDUUR EN ALCOHOLISME. De Minister van Arbeid, heeft zich gewend tot de Nationale Commissie tegen het alcoholisme van de vijf vakcentrales,met het verzoek te willen onderzoeken, in hoeverre door de verkorting van den arbeidsduur en de invoering van den vrijen Zaterdagmiddag het drank gebruik bij de arbeiders is toegenomen en hem te ad- viseeren, welke maatregelen daartegen eventueel té né men. Het toeneemnde drankgebruik heeft ook ln de dezer dagen gehouden algemeene vergadering van den „Volks bond tegen drankmisbruik1' een onderwero van Bespre king uitgemaakt Daarvan, getuigen onderstaande be sluiten j De vergadering betuigde haar volle Instemming met 2 voorstellen, beoogende: le. een onderzoek in le stel len naar de oorzaken van het in den laatsten tijd toe nemend drankgebruik, ten einde te kunnen overwegen of eventueel gewijzigde oorzaken andere maatregelen noodig maekn; 2e. een Commissie te benoemen, welke op de meest kiesche wijze zal hebben te onderzoeken, of de opgedreven loonen werkelijk aan het gezien ten goede komen, of dat niet een groot deel aan sterken arank wordt uitgegeven. - Ook werd sympathie bemigd met het voorstel om het geleidelijk daarheen te leiden, dat de verkoop van ster- Ken drank in voor het publiek toegankelijke lokalitei ten, des avonds na 8 uur verboden worde. Aangenomen werd een motie van de afdeeling Dord recht, luidende als volgt; j,De vergadering is overtuigd, d$t te, veel vrije uren hooge loonen, verveling en als gevolg minder arbeids- lust, het drankmisbruik doen toenemen, dat het daar om op den weg onzer vereeniging is om te trachten in richtingen in het leven te roepen, om den ledigen tijd door nuttige, afwisselende en ontwikkelende bezig heid aan te vullen. Hoofdbestuur en afd. zoeken daarvoor steun bij allen die belang stellen in 't waarachtig geluk van ons volk'* i OOK DAAR. Ook het Friesche Provinciaal Elqctiridteltsbedrijf sluit met een groot hedirijfsvarlie# over 1919. Daar bedraagt het verlies f 163.147,60, FRANSCHE LANDBOUW AUTORITEITEN WAAR NEDERLAND. Een Haves-Routerbertcht uit Parijs d.d. 21 Juli meldt Op verzoek van het Ned. landbouwkundig Genoot schap heeft de heer Ricard, minister van landbouw, naar Nederland een delegatie gezonden die belast is te onderzoeken naar de wijze, waarop de selectie en de controle worden toegepast, voor zaden, granen en aard appelen. De delegatie bestaat uit de heeren Lereux, in specteur-generaal van den landbouw, Bussard, onder directeur van het Zaad-proefstation, Jourdain. directeur van de landbouwdiensten in Somme, Bacnelier, ge delegeerde van de Société d'agriculture de France. DE QUAESTIEmKQLTHEK. Onze lezers herinneren zich, dat de gemeenteraad van Amsterdam het vrij-socialistische Raadslid H. Kolthek niet als zoodanig wenscht toe te latén, daar hij ztin domicilie niet te Amsterdam zou hebben. De heer Kolthek ging in beroep bjj Ged. Staten. In hunne Dinsdagmiddag gehouden vergadering heb ben Ged. Staten van Noordnolland beraadslaagt! over dit beroep. Het college heeft in zijne met redenen omkleede uit spraak vastgesteld, dat net hoofdverblijf van den heer Kolthek te Amsterdam te gevestigd en niet naar elders werd overgebracht. Mitsdien heeft het tot toelating van den 'heer Kolthek tot het- raadslidmaatschap van de hoofdstad besloten. De wet verleent aan het gemeentebestuur een termijn van veertien dagen, om van deze uitspraak bij de kroon te gaan in hooger beroep. OUDKAItSFEL. Woensdagmorgen werden groote partijen aardappelen afgekeurd, omdat ze tengevolge van het niet kunnen laaen ziek geworden waren.' Het duurt son^s 4 of meer dagen, alvorens aangevoerde partijen verzonden kun nen worden. WAARLAND. In het laatste der vorige week vergaderde nogmaals de ivoningbouwvereeniging „Goed Wonen" alhier in het lokaal van den heer T. de Jong. Den vorigen keer had men in deze zaak weinig biyk van belangstelling gegeven, ng was het trouwens niet veel beter. Aanwezig waren met den voorzitter, vier leden. Dus kon men niet "beter doen en benutten den tijd maar met 't bespreken van alledaagsche onderwerpen waarna de voorzitter adviseerde huiswaarts te keeren om het bij gelegenheid nog maar eens over te doen. WAARLAND. Voor een dichtbezette zaal van den heer T. de Jong alhier gaven de heeren Spaan en Stoop van Kalvesr- diik kennis-Maandag eenige voordrachten ten beste, difc alle uitmuntend in den smaak vielen. Ook de heer S. Burger, als öianist, deed rijn best om het geheel toi een genocglgkon avond te maken. Men was weer een* gezellig uit. POSTDIEFSTAL VAN 45 DUIZEND FRANCS, Te Antwerpen is aangehouden en naar het huis van be wé ring te Middelburg overgebracht de kan toorbediende der posterijen A. IX uit Doesburg, tegen wien rechtsingang met last ,tot gevangenneming was uitgevaardigd, ter zake van verduistering van een aange- teekenden brief met 45000 ïranca. DEN TTBT.HBR, In de Gemeenteraadszitting van 20 Juli werd ïaógdu- rig gediscussieerd over de vraag, of in de z.g., „aon- Kere duinen" een boschwachterswoning moest worden gebouwd. Dit terrein ligt op pl.m. een uur afstands van ae stad en het duinlandschap te daar bijzonder mooi, zoodat voor eenige jaren do gemeente besloot het in exploitatie te brengen.. Op deskundig advies werd met den aanplant van dennen begonnen teneinde daar. evenals in Schoori, een bebossching te krijgen. Yele leden achtten den bouw van een dubbele boschwach terswoning kostbaar en onnoodig, en het voorstel van de minderheid van het college werd dan ook verworpen. Voor den aanleg en de beplanting van de Algemeene Begraafplaats werd ten behoeve van een adviai een blanco crediet verleend. Van de Marine werd een zwem vlot aangekocht voor ij 5000. Tot voor kort had den Helder geene enkele instelling van dien aard. Thans te behalve dit bad, ook de verleden [aar geopende badinrichting öp *k Rijkswerf voor het publiek opengesteld. «UID8CHARWOUDE, De heer A. Grobowsky komt voor op de voordracht voor hoofd eenor school te Weeap. NOORDBCHARWOUDE De heer D. Schuitemaker te bevorderd van de te naar de 2e klasse der Technische school te Haarlem. LAN GED IJK. Alweer rijn de tuinbonwvereenigingea er toe moeten dvergaan, om de aardappels op te houden, daar de minimumprijzen van f 8 per 100 Kg. niet werden be steed. heerhugowaarix l 141 Woensdagmorgen geraakte door het achteruitloopen van het paard de venters wagen van de coöperatie „Voor uit" oan den Hasselaarsweg te water. Rappe handen brachten paard en wagen weer spoedig op het droge. De inhoua van den wagen als brood en kruideoiara- waern, was erg beschadigd. OUDE NIEDORP. BJJ de publieke aanbesteding van het maken van privaatinrichtingen, achter de school alhier, waren 7 in schrijvers. Ingeschreven was door* D. Kleijer, O. Niedorp, voor 1950, F. Leek, O. Niedorp, voor f 1865 j Hijcfema, Noordscharwoude 11799,

Schager Courant | 1920 | | pagina 2