ilititti Nims- lliititilit- Lmltiïllil. DELVQHIA EAU-QE-GOLOGNE. Zaterdag 24 Juli 1B20. 63st« Jaargang. No. 6657. UlTbtVLftS: TRAPMAN CO., SCtiACCN. EERSTE BLAD. Uit het Hart van Holland. Raad Oude Niedorp. De UusBisch-Poolache Oorlog. SOIAO Dit blad verschijnt viermaal per week Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's m.8 uur worden AdvertentiÊn zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. POSTCHEQUE en OIRODIENST 23330. INT. TELEF. no. 20. Prijs per 3 maanden f 1.55. Losse nummers 6 cent. AD VERTEN flËN van 1 tot 5 regels t' 1.10, iedere regel meer 20 ct. (bewijsno inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. Den Haag loopt rond met groote plannen. Terwijl Amsterdam en Rotterdam reeds langen tijd hun groote sportterreinen bezitten, waren wij in de residentie vrijwel achterlijk. Er waren terreinen om tennis, hockey en golf, voet- en korfbal te spelen, er worden draverijen ge houden, maar een sportveld als het Amsterdamsche Stadion ontbreekt ons. En ziet: in een week twee plannen. Een-van den heer Holtrop, die vader is geweest van vele pionnen in den loon der tijden en een van kapitein Scharroo. Of er wat van komen zal, weet niemaand. Het planScharroo, dat ons het meest aantrekkelijk 'tjkt, omdat het ook ruimte zou laten voor beoefe ning van watersport, werd bekend Juist op den dag, dat een ander en ditmaal officieel plan gepubli ceerd werd voor het gebruik van denzelfden grond, waarop het oog van Scharroo was gevallen. N.l. het terrein aan do Nieuwe Parklaan, waar in 1Ö13 de groote 'Landbouwtentoonstelling werd gehouden en waar later de Britsdie geïnterneerden hun club, scholen ou werkplaatsen en sportterrein hadden. Men zou zeggen, dat er reeds vroeger ten aan zien-van dien grond een besluit mogelijk was ge weest, da-ar men volmaakt wist, dat een sportetr- rein aldaar ,,den loop" zou kunnen krijgen. Het e enige redelijke bezwaar van exploitantenzijde lijkt ous, dat het vrij laag ligt en omgeven wordt door heuvels en booge wegen, zoodat dus een groot pu bliek van niet-betalende kantleden ia te verwach ten. Ook de hoogste heining ikan daaraan niets veran deren. Evenmin kan men al -die hoogten voor het publiek ontoegankelijk maken op wedstrijddagen, gelijk vroeger gebeurde met den Uitkijktoren in de Nieuwe Boscbjes, waar men een uitstekend gezicht had op de races op de naburige wielerbaan. Ten behoeve van -een exploitant kan een welwil lend diender of commissaris één heuvel afsluiten, maar niet eon geheel landschap. En dus mist het sportterrein—Parklaan de goed koop© rangbewoners. Het andere plan miste dit nadeel. Holtrop projec teerde zijn terrein op een landgoed, ver van den weg en onzichtbaar voor alle oogen, wier bezitters geen entrée offerden. Maar tegen deze keuze is een andei bezwaar aan te voeren, n.-l. dat een der weinige on geschonden buitenverblijven vlak bij de stad er vooi zou moeten worden- opgeofferd. De paar menschen, die hier nog hart hebben voor mooi geboomte, liepen aanstond® te hoop. Nu spreekt men van fusie der 2 plannen. Doch hoe en in welken vorm die fusie zou moeten plaats 'heb ben, blijft vooralsnog geheim. En daarmede zweeft alles. De andere fusie zweeft ook. Die n.l. van de vier vrijkinnige partijen, die door Treub in -den Econo- mischen -Bond werd ingeluid. Wanneer men erkent, dat de terugkeer van Vrij liberaal, Unie-liberaal, Vrijzinnig-Democraat en Eco-n. -B-o-nder tot één, alles omvattende liberale, vrij zinnige of vooruitstrevende partij hoe men het noemen wil buitengewoon veel aantrekkelijks heeft, kan men toch ook niet blind zijn voor de bezwaren van allerlei aard. Er bestaat nu eenmaal door allerlei oorzaken wei nig sympathie tussche-n fracties, die het recht mee- nen te hebben eik-aar over en weer voor conserva tief of voor kathedersocialist uit te maken. (Radica len en -groot-werkgevers hebben al jaren lang ge toond slechts in één gareel te passen. Zelfs wanneer het doenlijk zou blijken in het ka der van één enkele partij; die verschillende elemen ten onder te brengen, don zouden de bezwaren van - het voeren eener practische politiek bovenmate groot zijn. Men zou aan de oppositie een zeer sterk wapen In de hand geven. De vrijzinnige partij is conservatief, is reaction- nair, zou het heeten. Anders zouden de Vrije libe ralen, do tegenstanders van de 45-uren-week en van zoovele andere maatregelen, er zich niet in thuis gevoelen. Neon, die partij is ook al rood, zon de gematigde middenstof zeggen. Anders zouden de radicalen er geen deel van uitmaken. Zoo zou het gaan en voor die opinie, voor die ver wijten zou zeer zeker grond bestaan. Dus geen fusie? We weten waarlijk niet, wat te prefereeren, Eén enkele krachtige partij is goed, maar al® de samenstellende deeljm niet op ongeveer gelijk stand punt staan, blijft dat krachtige -een illusie. Eon ander bezwaar is dat de vrijheid van den kie zer nog veel meer aan banden wordt gelegd. Thans heeft de vrijzinnige de keus tusschen vier lijsten gehad en hoe hij zijn stem uitbracht, d-oor welke overweging van persoonlijke voorkeur hij zich liet leiden, hij vast zeker een vrijzinnig man naar de Kamer af te vaardigen. Komt de fusie tot stand, dan zal er één lijst zijn, een lijst opgesteld -door -de touwtjestrekkers van eon hoofdpartijbestuur en aan den kiezer opgel-egd. Wij weten allen welke overwegingen vaak den doorslag geven bij de vaststelling, der rangorde op zulk een lijst en hoeveel geweld men zich moet aandoen om uit partijoverweging oen candid-aat te Mezen tegen wi-eri men op persoonlijke gronden een tegenzin heeft. Toch zal dit bij het tot stand komen der fusie -tel kens en overal voor vele Mezers een. moei-lijk di lemma opleveren. Hoogstens de Mesplicht en de overweging, dat de candidaten der andere partijen nog minder sympathiek -lijken, zal den weifelen den kiezer en zeker de helft izal weifelen! er toe kunnen brengen den officieelen partijcandida-at te steunen inplaats- van -den hem meest sympathieken. Ziedaar fusiebezwaren, die men' niet te licht moet tellen. liet derde groote plan, waarvan Den Haag zwan ger gaat, is de stichting van een plaatselijk ver banningsoord voor a-sociale stadgenooten. Een soort gemeentelijke strafkolonie, waarin bedelaars, dronkaards en -dergelijke -armen- zullen moeten wo nen onder strenge controle. Op dit plan komen wij terug, in een volgend ar tikel,-daar anders de plaatsurimte verre zou wor den overschreden. A. Vergadering van den Raad op Vrijdag 23 Juli 1920, -des middags kwart -over 2 uur. Aanwezig alle leden, 1 vacature, wegens bedan ken van den heer Wit. Voorzitter de heer J. Nagelhout, burgemeester, te vens secretaris. Voorzitter -opent de vergadering, de heeron wel kom keetend,e en- spreekt de wensch uit -dat de be sluiten en handelingen die hier zullen worden ge daan, mogen strekken -tot heil der gemeente. De notulen worden gelezen, waarna ze onveran derd worden goedgekeurd. Medegedeeld wordt, dat bij de laatst gehouden kas verificatie alles in orde is bevonden. In kas moest zijn en was f 3158.68X. De gemeenterekening wordt aangeboden, aange vende in ontvangst een bedrag van f 35S92.42, een uitgaaf van f 36386.62, nadeelig saldo f494.20. De rekening zal worden nagezien door een com missie, bestaande uit de raadsleden, uitgezonderd -de wethouders. Eveneens zal dan door die commissie worden nagezien de distributie-rekening, die eon nadeelig saldo aangeeft van- f4224.64. Ingekomen is een verzoek van den heer J. Droog te Zijdewind, om het percoel water, kadastraal be kend In Sectie A, dezer gemeente, no. 202, groot 0.10.10 H.A., voor eene som van f10 te mogen koo- pen. Aangezien dit perceel, zijnde de „Gracht", om de voormalige school te Zijdewind eon afzonderlijk no. is en het Dag. Bestuur dezer gemeente vermeende dat het water bij de perceelen, was inbegrepen en dus reeds eigendom van Droog was, hetgeen na den verkoop bleek niet het geval.te zijn, stellen B. en W. den Raad voor om behoudens goedkeuring van H.H. Ged. Staten dezer Provincie, het perceel aan Droog te verkropen onder beding dat do kosten van over dracht door den kooper worden- betaald. Goedgevonden. In behandeling komt een adres van den Raad van Termun-ten om ad-haesie te willen betuigen aan een adres van dien gemeenteraad aan de Rege-erfng, om de gemeenten v-rij te laten in het bepalen vain den aftrek van het bedrag voor noodzakelijk levenson derhoud. B. en W. stellen in deze voor het adres vooi kennisgeving aan te nemen. Voorzitter wijst er op dat wat daar blijkbaar niet veroorloofd is, hier wel veroorloofd is. Onze verorde ning geeft aan een aftrek van f700 voo-r noodzake lijk levensonderhoud en f70 voor elk kind. Overeenkomstig het advies van B. en W. besluit de Raad. Van het Provinciaal D-rankweercoanitó In Noord holland is een adres ingekomen, waarin gevraagd wordt op lo-tingsdagen de vergunningen in de ge meente te sluiten of een tapverbod voor dien dag af te kondigen. Aangezien in deze gemeente geen loting plaats heeft, stellen B. en W. voor zulk een bepaling niet te maken. Voorzitter deed in de wethoudersvergadering de toezegging en hij herhaalt het hier in het openbaar, om de caféhouders te verzoeken op die dagen aan lotelingen geen sterken drank te tappen. Dit heeft niet alleen betrekking op -den lotingsdag te Winkel, doch -ook op -dien te -S-chagen, -omdat lotelingen van Schagen te Waarland en Zijdewind tooneelen zou den kunnen verwekken die niet prettig zijn. Goed gevonden. Opnieuw komt in behandeling het door staMng van stemmen sin de vorige vergadering aangehou den adres van het Kruisverbond, om de kermissen in deze gemeente droog te leggen. Voorzitter vraagt of -de heeren voorlezing van het adres wenschen. Men oordeelt het -adres genoegzaam bekend en besproken en tot stemming wordt overgegaan. Op nieuw staken de stemmen, doordat de heeren Bak ker, Ligthart en Tromp voor drooglegden stemmen, de heeren Fluister, Rempt en Over tegen. Volgons artikel 50 van' -de Geme-en-tew-eit wordt nu het adres geacht niet te zijn aangenomen. Zo-o-dat, zegt Voor zitter, het adres is afgewezen-. Volgt het opmaken van voordrachten voor zetters voor 'sRijks directe belastingen, aftredend de hee ren J. Wit en C. Rempt. Voorzitter deelt mede, -dat In '1916 als no. 2 op -de voordrachten stonden -de heeren D. Wïjnker en C. Over Kz. De stemmingen hebben tot uitslag dat de voor drachten zullen zijn: vacature J. Wit: 1. J. Wit, 2. D. Wijnker; vacature* C. Rempt: 1. C. Rempt, 2. C. Over. Voorzitter zegt, dat op de begrooting een post vam f1600 was uitgetrokken voor verbouwen en onder houd schoollokaal Er heeft aanbesteding voor den verbouw van paivaten der openbare -lagere school te Oude Niedorp plaats gehad. (Laagste inschrijver' was P. Bot van Heerhugnw-aard vo-or f 1447.-de begnoo- tlng was f1900.en in de we-th-ouders vergadering is het werk don ook aan den- laagsten insch§ijver opgedragen. Den schoolopziener is mededeeling van den uitslag der aanbesteding gedaan, maar er is nog geen antwoord op gekomen. Voorzitter brengt vervolgens in bespreking of het gewenscht is om in -deze gemeente een maximum snelheid te bepalen waarmede in- bebouwde kommen mag worden gereden met motorrijwielen en auto mobielen. B. en W. hebben deze kwestie besproken, naar aanleiding van de ongelukken die men -dage lijks in -de courant leest, gelukki-g wel niet zoo in deze omgeving, boewei het ongeluk te Winkel in hoofdzaak bef wenschelijk heeft gemaakt -een -derge lijke bepaling in het leven te roepen. B. en W. zou den gaarne de gedachte van,1 den R-aad hieromtrent weten. Zullen we den put dempen voor het kalf ver dronken is, of moeten we afwachten. Spr. stelt voor een maximum-snelheid te bepalen. Het is 'wel waar IETS VOOR U. Overal verkrijgbaar. Voor Enoros: J. STliUHMAN, Schagen. dat de wagen hier bijzonder krom zijn en uit zich zelf al itot voorzichtigheid aanmanen, doch het lijkt hem toch wel gewenscht een snelheid te bepalen. Te Zijdewind bijv. van P. Wit tot Wed. (Bruin, dat ia een stuk, dat zich nogal leent om m-et eon onver- antwoordelijken gang te gaan. De -heeren Tromp en Fluister vinden het goed een maximum-snelheid te bepalen. De hoer Over zou als bebouwde kom ook wil-len beschouwen het Verlaat dat een druk punt is. yoorzitfer merkt op -dat Verlaat bijzonder krom is en men noodzakelijk moet stop-pen. De heer Fluister vin-dit het toch wel goed een maxi mum-snelheid daar te. bepalen. De heer Over: Het is o-f zulke menschen geen ge vaar zien. Voorzitter vestigt de aandacht op 't Veld, waar het met het uit- of aangaan -der kerk druk is. En wanneer er don zoo'n onbesuisde komt! Het zou misschien mogelijk zijn dot Nieuwe Niedorp een paal plaatste aan het Oo&teihd en Oude Niedorp er een aan den Westkant. De'heer Tromp wijst ook nog op de schoolkinde ren te 't Veld. De heer Rempt vindt te Verlaat toch een heel lee- lijke hoek, en de heer Over zegt nogmaals dat de menschen blijkbaar geen gev-aar zien. Do heer Bakker: Als ze dan de borden maar zien. Voorzitter: Zullen we de verordening al vaststel len of zu-llen B. en W. eerst opgaaf van prijs der ,palen vragen en bespreken van waar tot waar de ^viaximum-snelheid moet worden aangegeven. Eerst dus een onderzook naar de kosten instellen? De heer Tromp wil direct -een verordening maken. Als we -oordeelen dat het noodig is, maakt het niet uit waf de palen kosten. De heer Over: B. en W. zouden misschien nog met andere gemeenten kunnen confereeren over het maximum dat daar is bepaald. Voorzitter: 'In Winkel en Nieuwe Niedorp is hert. op 15 KjM. gesteld. De heer Tromp is een oud- mo.torrijder, die zal wel kunnen zeggen dat 15 K.M. zeer langzaam is. De heer Tromp: 15 K.M. is te langzaam. Als ze overal eon dergelijke verordening in het leven rie pen, dan zouden we de motoren wel kunnen ver- koopen. Voorzitter: Ik zou 29 K.M. willen adviseeren. De heer OverJa, beter is 20 K.M. maximum snel heid, anders zou het te druk loopen met de bekeuringen. Voorzitter geeft aan, dat er in 't gefïeel 10 of. 11 borden voor maximum snelheid aan te geven, noodig zullen zijn voor de vier bebouwde gedeelten der ge meente: Kom Oude Niedorp, Verlaat, Zijdewind en 't Veld. En wel drie voor kom Oude Niedorp (een bij de Zuiderbuurt, een bij de boerderij J. Mijts en oen bij boerderij D. Krillor. Drie voor 't Verlaat, waarvan een bij de wipbrug, een bij de brug naar Heerhugo- waard, en een bij den heer P. Agenont. Voorts drie te Zijdewind, en weleen bij P. Wit, eon bij brug Slootgaard en een bti Jan van Baars (of nog wat ver der bij mcj. de Wed. Wijnker). En in 't Veld zullen er 2 borden noodig zijn. Als Nieuwe Niedorp, waartoe een deel van 't Veld behoort, oen bord wil zetten ien wij het andere, dan zouden wg in 't geheel 10 borden, anders totaal 11 borden noodig hebben. De raad vindt het algemeen In het belang der bur gers, dat maatregelen worden oenomen. Met N. Nie dorp zal over het bord te t Veld overleg worden oorzitter bespreekt verder de wenschelijkheld, om de veldwachters van chronometers te voorzien, daar het anders niet 'te controleeren valt, of er te vlug wordt gereden. Spr. zou willen onderzoeken wat 'die chronometers kosten en vraagt machtiging voor B. en W. om met een en ander door te gaan, welke mach tiging door den raad met algemeene instemming wordt gegeven. Algemeen wordt nu 20 K.M. maximum snelheid goed gevonden en zullen de veldwachters van chronometers worden voorzien. Op de vorige vergadering is aangehouden het be palen van salaris plaatselijke, deurwaarder, waértoc dc neer M. Kooijman is benoemd geworden. B. en W. stellen voor, diens salaris te bepalen op een bedrag, driemaal zoo hoog, als het bedrag, ,dat do waarschuwingen hebben gekost Vroeger, toen Van Rcijendam van Nieuwe Nieaorp plaatselijk deurwaar der was, was het tweemaal het bedrag der waarschu wingen. Maar alles wordt duurder, zegt voorzitter. Algemeen wordt B. en W.'s voorstel goedgevonden en aangenomen. Aan de orde is onderzoek der geloofsbrieven van het hieuw gekozen raadslid de heer Jac. Jong Jz. Voorzitter deelt mede, dat eerst de heer van Trie nen was benoemd. Maar die heeft bedankt voor de eer om raadslid te zijn. Toen is door het centraal stembureau als opvolger gekozen de heer Jac. Jong,7z. Voorzitter stelt voor, ae geloofsbrieven te laten on derzoeken door eene commissie, bestaande uit de hee ren Pluister, Tromp en Ligthart. Na onderzoek rapporteert de heer J. Ligthart, dat alles in orde fs bevonden en dat de commissie tot toelating adviseert. De raad besluit daarna met allen voor tot toelating van den heer Jong als raadslid,- Voorzitter zegt, dat er aan den heer Jong kennis van zijne benoeming zal worden gegeven. Rondvraag. De heer Bakker vraagt, wanneer er in de vacature voor een tweeden wethouder moet wor den voorzien. Voorzitter zegt, in de volgende vergadering, als Jong wordt fceëedigd als raadslid, wordt een wethouder be noemd. Doch als de raad het wenschelijk acht, een tijdelijken wethouder te benoemen, dan kan tot be noeming worden overgegaan. De raad is echter algemeen van oordeej, dat dit niet noodig is, en wordt met benoeming wethouder ge wacht tot de volgende raadsvergadering. Voorzitter sluit hierna de openbare raadsvergadering om over te gaan in geheime zitting, ter behandeling van ingekomen reclames Hoofdelijken omslag. Dc toestand der Poolsc.he troepen aan het Noordelijk# front is onhoudbaar gewordon. De inneming van Grodno door de bolsjewieken heelt de omvatting van den noordelijken vleugel vaa het Poolsche leger nagenoeg voltooid. Wanneer het den Poïen op het laatste oogenblik niet gelukt, do voortzetting der omvatting te beletten, zaJ net lot der groote Poolsche armoe zijn beslist. De Poolscne troepen trekken thans in wanordo op Suwalki terug, dat op een afstand van slechts 30 K.M. van do zuid-oostgrens van Oost-Pruisen is gelegen. De sovjettroepen vervolgen hen met kracht, zoodat ae voor hoede van het bolsjewieksche noorderleger thans reeds de Oost-Pruisische grens naderen. Zelfs moeten ruitor- afdeelingen de Duitsche grens al bereikt hebben. Ook verder zuidwaarts, in de streek tusschen Nie- men en Boeg is het Poolsche front aan het wankelen gebracht. Het Poolsche leger trekt daar op de Boog terug, waardoor het front steeds meer de stad War schau nadert. Gelukt het den bolsjewieken dé Polen over de Boeg terug te werpen, dan kan worden ver wacht, dat reeds in weinige dagen de Russen voor de buitenste verdedigingswerken van Warschau staan. De nieuwe doorbraak, die de bolsjewieken ten wék ten van Grodno hebben geforceerd, maakt kei twijfel achtig, of het den Polen nog zal gelukken aan de Boeg noemenswaardigen tegenstand te bieden, daar de omvat ting der Poolsche legere van het noorden uit als ge lukt moet worden beschouwd. Indien de wanordelijke terugtocht dor Polen in het zelfde tempo voortgaat als tot dusver, moet worden ge vreesd, dat men zich voor het feit zal zien gesteld, dal de Polen zullen trachten naar Oost-Pruisisch gebied de wijk te nemen, om zoodoende de dreigende ver nietiging en de gevangenneming te ontgaan. Of de bolsjewieken in dat geval voor de Duitsche grens zullen blijven staan, is een vraag, waarop de ge beurtenissen der eerstvolgende dagen antwoord zullen1 geven. In ieder geval zullen de Russen met inspanning van alieT* krachten pogen, door nieuwe omvattende bewe-t gingen en doorbraken den tegenstond van het Poolsche leger in het noorden volkomen te breken. Het Poolsch# leger wordt daardoor bedreigd met een catastrofe, die wellicht het geheele Poolscn-Russische front aan 't wankelen kan brengen, vooral ook, daar eveneens aan het Galicische front de sovjet-troepen den tegenstand dei- Polen steeds meer breken. De wanordelijke terugtocht der Poolsche troepen moet wel in de eerste plaats worden toegeschreven aan het feit, dat de Polen niet meer over voldoende troepen be schikken en klaarblijkelijk hun groote verliezen aan materiaal niet kunnen aanvullen. Het Poolsche legerberichl Van Donderdag zegt: Aan het noordelijk front zet het Poolséfee leger den terugtocht voort en strijdt thans aan de Czernika. Aan de overige fronten werden talrijke bolsjewieksche aan vallen met succes onder zware verliezen voor den vijand afgeslagen. De vijand deed vergeefsche aanvallen bij Doebno en aan de Zbroetaj-lime. Nog steeds schijnt d epatriottische geestdrift- onder de Polen groot te zijn. Voor hot vrijwilligersleger komen nog steeds talrijke aanmeldingen binnen en de ge heel e bevolking toont een buitengewone offervaaroig- beid. Alle politieke partijen nemen aan de patriottisch# actie deel. Van Poolsche zhde wordt er op gewezen, dat dc soc.-democraten zich bij de vrijwillige actie heb ben aangesloten oh de arbeiders hebben uitgenoodigd te wapen te snellen. Eveneens onder de boeren is de politieke beweging zeer "krachtig. Intusschen heeft Duitschland zijne maatregelen geno men ter bescherming zijner oostelijke grenzen. Dr. JJjr rnons, de Minister van Buitenlandsche Zaken, heeft een nota naar Parijs gezonden, waarin gezegd wordt, dat Duitschland in Oost-Pruisen een grenswacht zal samen stellen uit z.g. „Einwohnerwehrenen de grenzen door militairen zal doen bezetten. Voorts heeft de Duitsche Republiek zich onzijdig ver klaard. De president van het Duitsche rijk heeft hier- „op nadruk gelegd in een proclamatie, waarin hij zegt, dat iedereen in het "rijk en elke Duitscher het buitenland verplicht is, zich van ale handelingen te onthouden, die met de onzijdigheid, van Duitsch land in strijd zijn. Een prettige soort van onzijdig heid is het niet, omdat de Duitschere, hoezeer zij den Polen hun nederlaag gunnen de roode troepen via! bij hun grens krijgen met net vooruitzicht, dat de Poolsche staat spoedig gemetamorfoseerd zal wor den in een „proletarisch,republiek, waarmee de Sov- jet-regecring blijkbaar alleen den vrede wil sluiten. In de Berlincr Lokal Anzciger eindigt een corres pondent to Warschau een artikel met de waarschu wende woorden: „Europa, weet wat u wacht." Af# Polen, "het laatste sterke bolwerk tegen den AziaKt tisehen vlammenatroom valt, zegt hij, dan steekt ook het hommunisme in Duitschland cn Oostenrijk zegevierend het hoofd op. „,Dan zal ook in Frankrijk, Italiö en Engeland de oprichting van de tsjereswytsjajka'B (de vliegende vendels van de bolsjewiki, die de bourgeoisie in een pas bezet ge bied uitmoorden met al de verfijnde martelingen, die Chineesche huurlingen kunnen uitdenken) populair worden." De redactie van het blad teekent echter bij dit artikel aarij dat het uitgaat van de opvatting, dat Po len tegen zijn verplettering door bolsjewisme beschermd moet worden. 'Maar Polen is door zijn offensief zelf schuld- aan den tegenwoordigen toestand en moet de waarheid maar ondervinden, dat alle schuld zich op aarde wreekt. Intusschen heeft Lloyd George opnieuw plechtig ver klaard dat de geallieerden Polen „met al hun macht' zul len bijstaan, als de Sowjet-regeering niet naar rede wil luisteren. Uit de commentaren van de Engelsche pers weet men reeds, dat het echter geen hulp met soldaten zal zijn. Het zal de „beste officieren" van de Entente krijgen, misschien zal Foch er. zelf wel heen gaan. En verder zal men Polen de kanonnen en mu nitie aanbieden, die in het Oosten van Duitschland op gestapeld liggen en aan de Egtpnte uitgelevprd zijn. Wij vreezen dat zelfs deze problematiekehulp te Iaat zal komen en aan Polen het lot niet bespaard zal blijven van andere heldhaftige kleine naties, die de Entente niet heeft kunnen redden. Dan wordt het land de vooruitgeschoven post van het bolsjewisme te gen West- en 'Midden-Europa. Als het maar naar de pijpen van Moskou danst, kan Polen immers nog be tere grenzen krijger dan volgens het tractaat van Ver- sailles.

Schager Courant | 1920 | | pagina 1