ilieneti Nieuws- Mmtntit- Lnliiitlal OELVOHIA TANDPASTA. Uit het Hart Yan Holland. De dingen om ons heen. Zaterdag 31 Juli 1920. 63ste «Jaargang. Jflo. 6661. UITGEVERS: TRAPMAN CO., SCI9AGEN. EERSTE BLAD. Gemengd Nieuws. Dit blad verschijnt viermaal per weeltDinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's m. 8 uur worden Advertentibn zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. POSTCHEQUE en GIRODIENST 23330. INT. TELEF. no. 20. Prijs per 3 maanden f 1.55. Losse nummers 6 cent. ADVfiRTRN TIËN van 1 tot 5 regels f 1.10, iedere regel meer 20 ct. (bewijsno inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. i* ff.-' Zoolang de oorlog aan den gang was, troostte men zich over cle hoogo prijzen van allerlei artikelen met de hoop, dat het wel beter zou worden, zoodra de vrede maar eenmaal zou zijn teruggekeerd. Thans heet het sedert meer dan een jaar. dat de vrede er is, werd die vrede zelfs door zoo goed als alle par lementen geratificeerd en desniettemin is er géén énkél artikel, waarin iets van een werkelijke prijsvermindering sprake is. In tegendeel van zeer vele goederen zijn de prijzen nog gestegen. Nu spreekt het van zelf, dat dit met verschillende ar tikelen het geval moest zijn. In ,de eerste plaats met die goederen, die gedurende den 'oorlog onder regéé- ringscontrole stonden, waarop de overheid een bijslag betaalde, zooals bijv. op brood. Het brood werd kunstma tig' pie zullen niet zeggen goedkoop gehouden) doch lager in prijs gesteld, dan het feitelijk nad moeten kosten, gezien de wereldprijzen van de verschillende graansoor ten. Zoodra in eonig land de staat geen bijslag /neer betaalde, trad do wet van vraag en aanbod, die tijdelijk kunstmatig buiten werking was gesteld, weder in aj haar rechten en werd het brood dus duurder. Hetzelfde zien wij bij alle goederen, waarvan de maximum-prijzen werden afgeschaft. Na de afschaffing komt er tijdelijk of voorloopig blijvend een stijging. In de tweede plaats moesten de prijzen stijgen van die artikelen, waarvan de product tijdens don oorlog ach teruit ging en waarin niet van den eenen dag op den anderen kan worden voorzien. Gronden, in gebruik voor een of ander consumptie-artikel van niet vitaal belang, werden tijdens den oorlog bestemd voor iets anders. Bietenland werd gebruikt voor aardappelen of graan en het 'spreekt, dat bij de algemeenheerschende onzé- kerheid voor cenige maanden men niet in alle gevallen er toe overging aanstonds terug te keeren tot de vroegere cultuurr. Een derde factor voor de prijsstijging is, dat het gebrek aan kunstmest en aan behoorlijke bewerking een achteruitgang der productie heeft veroorzaakt, terwijl de vraag steeg. Landen, die plachten uit te voeren, zijn ihuns importeur geworden en zuilen dit vermoedelijk nog wol eenigen tijd blijven. Waar tijdens den oorlog ae Centrale Mogendheden, als kooper uit het vrije verkeer van do wereld waren uitgesloten, treden zij thans weder als gegadigden voor verschillende wereldproducten op en alleen net feit, dat hun valuta nog zoo hopeloos in de. war zijn, bewerkt, dat hun vraag een niet nog veel grooteren invloed op de prijzen heeft. Thans koopen zij nog mondjesmaat, met credieten van allerlei aard, zoodat hun invloed op de prijsvorming nog betrekkelijk gering is. Het feit, dat het nog geruimen tijd zal duren, al vorens de mark en kroon zich hebben hersteld in koopkracht, al zullen wij de oude pariteit van voor den oorlog wol niet weer beleven, is intusschen voor de andere volken een soort Van geruststelling, daar anders do concurrentie der koopers nog vëei grooter zou zijn, dan thans reeds het geval is. De factoren, die wij noemden, zijn in zekeren zin als normaal te boschouwen. Immers zij hebben een ge wonen economischen achtergrond, waaraan niet valt te tornen en dien men hoogstens met kostbare kunstmid- deleln tijdelij k minder voelbaar kan maken. Er h evenwel een factor, die van geweldige betee- kenis is. voor de prijsvorming heden ten dage en die 'niet natuurlijk is te noemen. Die factor is het trustsy steem, dat in alle landen en ook ten onzent zich zoos terk doet 'gevoellen. De oorzaak hiervan ls vrij eenvoudig. Prouducenten en handelaars, die tiidens den oorlog door de regeeringen in hun vrijheid werden beperkt en zich door allerlei maatre gelen ae handen zagen gebonden, hebben in dien tijd ingezien, dat zij alleen door gezamenlijke protesten iet» konden bereiken. Voorbeelden hiervan uit den oorlogs tijd behoeven wij hier wel niet aan te halen. De lezer kent ze even goed als wij. De producenten, die gedwon gen eikaars medewerking zochten, hebben na het sluiten van den vrede eikaars adres niet vergeten. Inplaata van concurrentie, zooals voorheen, concurrentie, die den consument goedkoope en goede waar bezorgde, is in vele opzichten verdwenen en heeft plaats gemaakt voor samenwerking, waarvan in vele gevallen ae consument de dupe woral. Hij heeft te nemen, wat de samenwerken de producenten hem voorzetten ol gelieven te leveren én hij beeft den prijs te betalen, dien zü hem in onderlinge afspraak gelieven te rekenen. Wio zicb daar niet wensent in te schikken, moet het maar zonder doon is de bood schap. Die onderlinge afspraken, die den oorlog overleefden, zijn zelfs nog veel bindender geworden na dien tijd. Een aantal kleine ondernemers had goed geboerd in de donkere dagen. Een andere groep kon integendeel den concurrentie-8trijd niet meer volhouden. Beide groe pen wilden, weer van hun raken aL Aanstonds waren er koopers t de groote ondernemingen, die de kleine opslokten Dit verschijnsel ziet men op velerlei gebied. Met de bankinstellingen is hei ai Jaren aan den gang. Met kof fiehuizen dito. Sigarenwinkels hetzelfde,kleecGngraagazij- nen eveneens. Uil vergemakkelijkt het vertrustingsproces, aangezien men met zooveel minder ondernemers heeft te doen, die dus veel gemakkelijker kunnen worden opgenomen in één prijsregelend licbaam. Natuurlijk gaat dit niet altijd en overal even gemakke lijk. Vaak zal iemand, die prijs stelt op zijn onafhankelijk heid als zakenman, die iets voelt voor de sport van concurreeren, zich afzijdig, houden, maar de meeste onder nemers zullen de vaste winsten, in onderlinge over eenkomsten vastgesteld, verkiezen. Bovendien: wie zich niet aansluit, zich niet voegt naar de wenschen van de Irust wordt onmiddellijk het slachtoffer van broodroof. Heeft men niet gehoord van de suikerfabriek, die moest sluiten omdat de trust haar het mfteriaal onthield toen zn weigerde lid te worden van 'de trust I? Herinnert men zich niet, hoe tijdens den oorlog, brouwerijen in Nederland, die niet meededen aan het „Kartel eenvoudig geen hop konden krijgen, tot zij het hoofd in den schoot legden? Nu spreekt men ter illustratie van het trustgevaar van noteeringen van 100 pCt voor suikerondernemingen ia Indië. Dit wil dus aeggea van te verwachten dividen den van 100 pCt Dat wil zeggen, dat Indië, dat momenteel tot de bietencultuur in het buitenland weer op niveau is. een der voornaamste suikerleverancies is, van den we- reldnood gébruik maakt (dat is i van de „wet van vraag en aanbod" in een zeer naargeestig maskeradepak) om den consument zoo uit te zuigen, dat het kapitaal per jaar verdiend wordt Beter illustratie van het feit hoe prijzen hoog blijven, is toch wei moeilijk te geven? Wil men andere? Zij zijn alweer voor het grijpen. O ja de middenstanders hebben hier gecongresseerdd iA Op het ©ogenblik, dat wij dit schrijven, ls het nog niet bekend, wat Engeland aam Ghlcherdn zal antwoorden op de nota betreffende een conferen tie te Londen tusschem de Entente en Rusland. Wel heeft de Times, nog voor Lloyd George uit Boulogne terug was, dus voor nog de eerste letter van dat antwoord op papier kon staan, weten mede te deel en wat de inhoud was, doch een der- gs'ijk bericht van het genre „G-odzegem dun greep'- is ndet geschikt om als baai» van een overzicht te d i enen. Hoi is mogelijk, dat de Time» goed heeft geraden, aiaar er is evenveel kans dat het anders is. Ook al omdat er van eenig contact tueschen het blad van den tegenwoondigan doodsvijand v-\n Nor hcliffe, Lloyd George, buitengewoon geen sprake d». liet eenigo wat wij omtrent het Brits-.be antwoord 4ve>en is dat het in overleg met Frankrijk is opge- «•ojd, dat het door Italië goedgekeurd moet worden er: dat de inhoud aan Amerika is medegedeeld. Zoodra het stuk 'vermoed kan wordo<i in Moskou f.e zijn, zal het worden geouo'^ocnl, zoodat wellicht notf voor deze regels den lerer onder bet «eg komen, d»> tekst hekend zal zijn. Bii-nen luttele dagen in dit geval zuilen wij wotan waartoe de .Entente bereid is en welke condities tzij slelt. Over die condities is in Boulogne tamelijk veel te doen geweest on vermoedelijk is hét Laatste woord dn dit opzicht nog ndet gesproken. Het schijnt dat Frankrijk bezwaar heeft gemaakt tegen een bespreking zonder dat vooraf vaststond welke voorwaarden Soviet-Rualand van plan is Po len te stellen. Eerst wanneer de quaestie van den vrede definitief van de baan. is en de regeling voor Polen bevredigend is uitgevallen, wil Frankrijk zich bereid verklaren ook over andere punten te spreken. Dit brengt het belang van Frankrijk mede, want, zooals wij hebben gezien, is het er dit laöd om te doen dat er in het Oosten van Europa «enige krach tige naties bestaan, die, met Frankrijk bevriend, op een gegeven oogenblik 'Buitscfoland zouden kunnen bedreigen, wanneer het weder tot reVanche-idée's zou komen. Het tweede punt, dat dan behandeld zou worden ds de «tatus van 'Riueland ten aanzien der andere landen. Met een erkenning, dat de Sovietregeeririg 'Rusland vertegenwoordigt, is niemand gebaat, met 'die frase komt men niet verder. Eerst geld zien, schulden er kennen, zegt Millerand. Eerst bewijzen, dat uw re» geering democratisch ds en niet een dictatuur van enkelingen <zegt Lloyd GeoTge, die blijkbaar de arti kelen van Bertr&nd (Russell in de „Natiën" goed heeft gelezen, •Het blijkt dus dat op een paar theoretische communisten na met uitzondering van degenen, die kans zagen «beter te worden van bet Sovjetre gime, niemand een goed woord) over heeft voor de heeren kameraden in Moskou. Zoo leek het tot op eens de Duitsehe minister van Budtenlandsche 'Zaken, Simomst, zijp hoorders in den Rijksdag enorm verbaasde met. de mededeeiing, dat de Sovletregeering in Rusland toch zulk een enorme praktische werkzaamheid; op organisatorisch gebied had getoond en tevens het herbouwen van het economische leven zoo krachtig ter hand had' genomen. Deze woorden hebben in den Rijksdag eenige ver bazing veroorzaakt. Tot dusverre waren het alleen de b6zolddgde pro pagandisten uit Moskou en een stuk óf wat cver- tuigdo aanhangers van het Bolchewisme, die iets goeds wisten te zeggen van dat 'Sovietgedoe. En zeer zdker heeft niemand ooit iets ontdekt van dit verborgen organisatietalent en van hun strak- verzwegen capaciteit cm pnactisch te werken voor de herleving van hun land op economisch gebied. Maar T)r. Simons zegt het. Zegt het tot groote woede zijner eigen partij en hare verwanten, tot groote tevredenheid alleen van de Duitsche onafhankelijk en en communisten. Dr. (Simons moet een reden hebben gehad om zoo te spreken. Vrij veilig kunnen wij aannemen,, dat hij zelfa met den besten wil ter wereld, uit Rusland geen materiaal heeft kunnen krijgen ter adstructie van zijn bewering. Ieder officieel stuk, dat van Moskou uitgaat, be wijst opnieuw welk een fiasco het communisme als regeer- en als productiestelsel is. Zoo goed als alle reizigers die het oude Czaren- rijk bezochten en hebben gezien hoe de toestónden zijn, hoe de industrie 'kunstmatigi in het leven wordt gehouden met bestellingen, van regeering en leger, zijn het er over eens* dat van welvaart wezenlijke welvaart niet meer ds te spreken. De fabrieken werken niet voor het volk, dioch voor het leger, dus hoe hoog hun voortbrenging ook is uitsluitend improductief. En met zware werk tijden. Dat heeft de Duitsche minister van CBüdteniandsche zaken geweten. Zonder twijfel kent hij de rapporten, daaromtrent van verschillende zijden gepubliceerd. Hij moest dus een aanleiding hebben om zoo te spreken als hij deed. En die aanleiding kan geen andere zijn, dan, dat hij een brug zoekt te bouwen tusscben zijn directe interessenten in eigen land en de Sovjetrepubliek in Moskou. Er is hi de laatste wieken genoeg bekend geworden over de houding der Duitsche conservatieven om niet te mogen concludeer on, dat zij m&p gaarne een' ravot* Behoud Uw tanden door het gebruik van Overal verkrijgbaar. Voor Engros: J. STUURMAN, Schagen. lutie zouden zien, mits zij zelf al» leider daarbij mo gen optreden. In een land met algemeen stemrecht i» hun» in ziens het verschil niet zoo groot tusschen een alge meens verkiezing, en een omwenteling. 'De arbeiders het proletariaat krijgt op den duur toch door zijn getal de overhand. En dus kan een revolutie onder de leiding der con servatieven, die zich nog steeds beschouwen als de van God gegeven leiders der natie nooit dus heel veel fkwaad doen! Komt die revolutie, dan hopen zij te mogen zeggen, hoe het gaan zal. Gehukt het hun dan den bolchewistdschen aanslag in de perken te houden en desnoods, voor een dag of wat „mee te bolchewieken", dan i» hun doel be reikt Kan Diudtschland onder zijn eventueele nieuws re geering het juk afschudden, door de Entente dn Ver- sailles opgelegd.... Ein wanneer dan Duitschlond den rooden vloed golf tot staan brengt, door zelf eerst een beetje „rood" te zijn geweest, welnu, dan is Dultschland de redder van Europa en zal geen enkel land der Eten-te het weigeren dit Diuitschland de ,eer te geven, waar op het aanspraak mag maken in de wereld. Aan spraak, als de redder aller andere landen voor het rooide gevaar. Het wil ons toeschijnen, dat deze overweging niet geheel vreemd' ds aan de zeer merkwaardige eerste groote Rijksdagrede van Simons, na Spa. Alleen deze verklaring lijfkt ons steekhoudend als verduidelijking, van .Simons woorden. Doch wanneer deze opvatting Juist zou zijn en zelfs wanneer de rede van. Simons ndet meer was dan een proefballon: of de Rijksdag zijn eigenlijk plan begreep dan heeft men hier te doen met een volkomen com pas verandering. Niet alleen in, de Ententelanden, dioch ook in Rus land. Dan zou eigenlijknu de herziening van Ver- sailles en Brestlltowsk in vollen gang xijn. UITRUK. DE ARBEUDSPOLÏTIEX DER SOVJETS. De ..Vonwaerts" heeft oen en ander vernomen van een .tweetal Duitsche hedtri.1 field era, die tien tallen van, jaren in Rusland en ook onder het sovjet-stelsel hebben gewerkt, over de maatrege len der sovjets genomen ten opzichte van arbeids- praestótie en productie. De fabriekscomlté's voldeden niet Toen de radenregeerihg de leiding in handen nam werden door een decreet de fabriekecomité'» in het leven geroepen, die door de arbeiders zelf moesten worden gekozen. Deze comité'® hadden tot taak een politieke en economische controle op de bedrijven uit te oefenen. De leden der comdté's had den .vooral oog voor de politieke belangen, doch ln economisch opzicht waren zij veelal volkomen on bekwaam. Niettemin diepen de bedrijven nog vrij goed, zoo lang de eigenaars en het vroegere technische per soneel in de gelegenheid waren hun krachten er aan te wijden. 'Echter werden ook zij bij decreet om politieke redenen gebannen en werden de fabrieks- ledders gekozen uit de arbeiders en het technische personeel, die (echter onder invloed van de fiabrieks» coimitó'a werden gekozen, zoodat zij voortkwamen uit het meest onbekwame personeel. Hierna werd de productie zichtbaar Biechten vooral ook door de .aanfnoediging van de tegenstellingen tusschen de arbeiders en het leidende technische personeel en door het. wegnemen van alle persoonlijk ini tiatief. Ook aan organisatorische leiding ontbrak het, zoo,dat de toevoer van grondstoffen, brandstof fen en b ©drijfsmateriaal in. 'it ongereede raakte. Socialistische trust Om in dit kwaad te voorzien werden de bedrij ven v,an dezelfde soort door een decreet tot socialis tische trusts vereenigd. Het bestuur dezer trusts, belast met de verdeeling van de noodige bedrijfs* materialen en grondstoffen,, bestond weer uit lieden, die zich meer met de politiek dan met de econo mie bezig hielden. Deze trusts konden dan ook niet voorzien in het toenemend gebrek aan materiaal en grondstoffen en evenmin, in het afnemen van, arbeidsvermogen en a/rbeidslust van arbeiders en technisch perso neel, daar met de vermindering der productie ook de 1 evensrniddelenvoorziening slechter werd. Daar de regeering den slechten gang van zaken weet aan de collectieve fabrieksleidingen, werden d'eze door een nieuw decreet opgeheven en weer vervangen door afzonderlijke leidende personen, die de verantwoordelijkheid moesten «dragen. De resultaten hiervan zijn nog niet te vooralen, doch het valt te verwachten dat dieze leiders weer zullen worden gerecruteerd uit de minst bevoegde menschen. Om de productiviteit te doen 'toenemen werd, dn de sovjet-bedrijven het premiestelsel ingevoerd, waarhij voor pnaestóties van 50 pet. boven de nor male taak voor arbeiders 100 pet. toeslag op het loon werd' «gegeven, maar voor beambten slechts, 50 pet De leiders werden door de fabriekscomité's gedwongen de normale taak steeds lager te stellen, waartoe de comité leden weer werden gedwongen door de hen verkiezendé arbeiders. Een sorteering volgens werkelijke praestaties en degelijkheid was bij net communistische sovjet-stelsel reeds lang uitgesloten. De vrije hendel is, afgezien van de buitengewoon sterk ontwikkelde smokkelhandel geheel verdwenen. Doordat de regeering de fabrieken ging financieren en dit plaats had onafhankelijk vna de productie, geraakte deze ge heel In verval. Arbeidsdwang. Toen volgde de invoering van den arbeidsdwang, doch ook deze bracht geen verbetering, daar de regeering niet kon voorzien in ae noodzakelijke levensmiddelen en be- drijfsartikelen. De betaling der beambten in de trust- besturen was volkomen onvoldoende, zoodat deze moes ten overgaan tot smokkelraakjes. Arbeiders en hand werkslieden zijn, voor zoover zij niet bij het leger zijn, naar de dorpen gegaan, zoodat er, hoewel 90 pCt. der industrie stilligt, nog gebrek aan arbeidskrachten is. Ten slotte ontieenen 'wij aan de mededeelingen welke de „Vorwarts" over Sovjet-Rusland ontving, dat het staatspensioen wordt verleend aan mannen, wanneer zij 50 Jaren en aan vrouwen, wanneer zij 45 jaren oud zijn. DE BRITSCHE MIJNWERKERS. Wordt Engeland weer bedreigd door een nieuwe mijn werkersstaking? Deze vraag, welke een groot deel'van het Engelsche publiek thans voor de zóóveelste maal bezig houdt, zal wellicht beantwoord worden door het re sultaat der bijzondere conferentie op 12 Augustus a.s. Het valt niet te ontkennen, dat de toestand zicb ernstig laat aanzien. Zooals men weet, hebben de En gelsche mijnwerkers, bij monde van hun leider Smillie, de regeering twee eischen gesteld: loonsverhooging en tevens verlaging van den steenkoolprijs. Nu sir Robert Horne uit naam van de regeering verklaard heeft, deze eischen niet to kunnen .inwilligen, is het kritieke stadium bereikt. Zooaïs dat meer voorkomt, beweren beide partijen in dit conflict, slechts het belang van het publiek op het oog te hebben. Het verlangen der regeering is in de eerste plaats gericht op een verhooging der productie, terwijl de mijnwerkers verklaren, naar een verlaging der prijzen te streven. Men zou meenen, dat vooral de laatstgenoemde leuze de geestdrift van het Engelsche publiek zou weten op te wekken. Merkwaardigerwijze is dit geenszins het ge val; integendeel, het schijnt, dot het publiek tamelijk sceptisch tegenover dit altruïsme der mijnwerkers staat. Het fs dan ook een feit, dat er aan dit altruïsme een bijsmaakje is, want er is thans weer ernstig sprake van den „eisch" tot verlaging der prijzen maar te laten vallen. Hoewel er bij de thans gevoerde onderhandelingen niet over de nationalisatie der mijnen is gesproken, vormt deze nog steeds een voornaam punt op net mijnwerkers- programma; het is zeer waarschijnlijk, dat deze kwes tie bij de besprekingen een groote rol zal spelen. De over veertien dagen te houden conferentie zal dus een beslissing moeten brennen. Naar de „Times" meent, is er grooto kans op, dat er voor een besluit tot staking een meerderheid ral worden gevonden. Doch zelfs wanneer oen dergelijk besluit mocht wor den genomen, wil dat nog niet zeggen, dat een staking onvermijdelijk Dit hangt o.m. al van do omstandig heid, of bedoelde meerderheid groot genoeg is, want het zou een bijzonder gewaagd stuk zijn, tot een staking pver te gaan tegen den zin van een groot deel der mijn werkers zelf. Bij een staking speelt de sympathie van het publiek steeds een groote rol, en het is meer dan twijfelachtig, of die aan de zijde der mijnwerkers zou staan. Men ral zich dan ook, wanneer het erop aan komt, tweemaal bedenken voordat men tot het uiterste over- r; want een mislukte staking is een luxe, die zelfs machtige Britsche mijnwerkersbond zich bezwaarlijk zou kunnen permiteeren. Tel. DE VROEGERE DUITSCHE KOLONWN. Volgens mededeelinig dor (EtngOlache reigeenjnjg over toelating van Duitschers en behandeling «van Duitsche eigendommen, in de onder Engelsch be stuur staande deelen der vroegere Duitsche gebie den van OostrAfrika, wordt verklaard, dat alle Duitschers uit Oost-Afrika moeten vertrekken en 't in. 't vervolg, tenminste voor zekeren tijd, aan geen Duitse her vergund wordt, zich aldaar te ves tigen. Alle Duitsche bezittingen in Oost-Afrika wor den geliquideerd; het is niet toegestaan, dat zij door Duitschers worden gekocht Evenaoo wordt in de Britsche deelen van. Togo en Kameroen aan Duitschers niet toegestaan zich te vestigen en hunne eigendommen worden, onteigend en ver kocht V. D. ONBRANDBARE VLIEGTUIGEN. In Amerika is een opzienbarende uitvinding ge daan op aviatisch gebied, aldus vertelt de „Tet". P. R. Bradley, chemist-uitvinder van naam, is er in, geslaagd een soort verf samen te «tellen, waar door vliegtuigen onbrandbaar gemaakt 'kunnen wor den. Mem beweert dat door deze 'uitvinding het aan tal vliegongevallen met 100 percent zal verminderen. Misschien is dat overdreven, maar in elk geval zal een «uitvinding,die het aantal brandOngeval 1 en met b.v. 50 procent vermindert overal en ook in Hol land men deuke aan Duinker—'Perk en aan Van Dijk—Land mot enthousiasme worden begroet Tegelijk beeft Bradley zijn uitvinding van, een vuurvast-pilotenpak met helm bekend gemaakt. Op 25 Mei j.1. zijn te Atlantic City ter gelegenheid van het derde Pan-American Aeronautie Congress de eerste demonstratie» gohouden voor officieels re- geeringispersonen en vliegtuigkundige experts. De vliegeniers waren gestoken in vliegpakken volgens de nieuwe vinding geprepareerd en werden evenals de machine met benzine overspoten, die vóór de opstijging in brand gestoken werd. Het vlammen de toestel schoot als een ster door de lucht, totdat na 5 minuten, de vlammen uit zich zelf doofden. Bij de daling bleek, dat toestel noch a/viateur eenig letsel hadden bekomen. VISCH VOOR DUITSCHLAND. Huizen, 29 Juli. Mocht aanvankelijk in Duitschland hoofdzakelijk versche en geen gerookte visch ingevoerd worden, thans is de import-bewilliging reeds uitgebreid tot bokking en bewerkte makreel, en in export- en visch- handelskringen verwacht men pl.m. Augustus ophef fing van alle beperkingsbepalingen. mede door de actie over de geheele linie van Duitschen groot- middel- en detailviscnhandel voor vrijen export van het buitenland. TREURIGE TOESTANDEN. Het komt dikwijls voor dat in do New-Yorksche bla den kinderen ter adoptie pan vermogende lieden wor den aangeboden, maar tot nu toe zag men geen adver- tentiën waarin kinderen wegens broodgebrek door hun moeder worden te koop gesteld. Dit ia echter thans voorkomen. Een Iersche vrouw, Katharine Nulty. biedt n.1. haar 21/a-jarig dochtertje voor 50 pond te koop aan. Voor dit geld wil zij naar buiten gaan, om van de ftering te ge nezen die haar lichaam haÖ gesloopt heeft. Ik ken me mand die mij zou willen helpen, klaagt de arme vrouw, en het is beter dat mijn kina do kans krijgt door goede menschen gekocht te worden, dan dat het binnenkort wees wordt en dan misschien door hongen «zal sterven.

Schager Courant | 1920 | | pagina 1