Alpitti Nieiws- Alumiit- üémIIjI Dinsdag 3 Augustus 1920. 63ste t1 a rqr>qfio. 6662. UlIGËVEfiS: TKAPMAN CO.. SCHAGCN. Ingezonden Stukken. ISinnenland.sch Nieuws. FEUILLETON. DE DEGENSTOK. S G H A G Dit blad verschijnt viermaal per week Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's m. 8 uur worden Advertentiën zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. POSTCHEQUE en Q1R0D1ENST 23330. INT. TELEF. no. 20. Prijs per 3 maanden f 1.55. Losse nummers 6 cent. ADVEKThN TIËN van 1 tot 5 regels f 1.10, iedere regel meer 20 ct. (bewijsno inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend Mijnheer de Redacteur, V-x eke beleefd een plaatsje in uw courant, bij voor baat mijn dank. Geachte heer Van Krevelen, Algem. Secr.Bona voor Staatspensionrieering. In antwoord op uw ingezonden stuk in de Schager Courant van Zondag 11. dient in de eerste plaats, dat ik uw naam wel heb genoemd in verband met de fei ten en zaken, die aanleiding hebben gegeven dat het Hoofdbestuur enbloc heeft bedankt, maar dat het nie( mijn bedoeling is geweest, noch door de aanwezige leaen, zoo beschouwd2 is, propaganda te maken om u er uit te spelen, maar dat men wel betreurt, dat door de tweedracht in het Hoofdbestuur en de ge volgen daarvan, onze zaak niet wordt gediend. Uit mijn mededeeling, gezien de circulaire van het H.B., dat er (scheuring), bedoel tweedracht in het H.B. is ontstaan, zal toch zeker wel een feit wezen, waar om anders geheele aftreding als alles vrede was? Waarom, mijnheer Van Krevelen, zijn in de cir culaire dan ook de namen niet genoemd van die hee ren, waarvan namens ook de voorzitter in de Algem. Bondsvergadering sprak, die niet met de heeren Post- ma en de Mever opnieuw iin het Bestuur wilden zitting ting nemen? Naar aanleiding van uw circulaire van verweer was immers voor mij dit duidelijk. Hoewel ik mij in deze onaangename kwestie niet verder wil inlaten en er veel liever geheel was buitèn gebleven, verheug ik mij toch, dat door onze verga dering en het verslag in de Schager Courant, het ge volg is geweest van een ingezonden stuk van uEd.. aat daardoor aan de leden van den Bond, in N.-Holland meerder en klaarder licht heeft gegeven, en de a.s. stemmingen in de afdeelingen zuiverder zal maken, dan anders wel te verwachten wa£. Hiermede UEd. vol doende ingelicht te hebben. Hoogachtend. H. LIMPERS, Voorzitter afd. Wieringerwaard. ST. MAARTEN. Als blijk van groote waardeering en achting is aan do vertrekkende onderwijzeres, mej. Querner te St. Maarten, door de schoolkinderen een prachtig aanden-* ken gegeven, bestaande in een zilveren lépel, vork en servetring. Wel een bewijs, dat de juffrouw zeer hoog in deze gemeente stond aangeschreven. ST. MAARTEN. Tot ambtenaar ter secretarie te Sint Maarten is be noemd W. J. Correljé, volontair te Wieringerwaard. FRANSCH GEÏNTERNEERDE DOODGESCHOTEN. Gistermorgen is op een Fransch geinterneerde in hot kamp te Harderwijk, die trachtte te ontvluchten en aan het bevel van den schildwacht om halt te houden f;een gehoor gaf, geschoten. De kogel ging door het ïoofd en de vluchteling viel op de plaats dood neer. ERNSTIG ONGELUK. Uit Groningen c wordt gemeld, dat gisteren aan ue Friesch-Groningsche beetwortel-suikerfabriek een ernstig ongeluk is gebeurd. Door het breken van een tros is een stijger, waarop zich veel werklieden bevonden, om laag gestort. De werklieden kwamen terecht op een nieuw dak, dat eveneens instortte. Er zijn veel ge wonden, waaronder vijf ernstig. Van hen is de 23-ja- rigc ongehuwde De Wol ff. wonende in Noord:Brabant, eenige uren later overleden. WONINGEN MET RIJKS STEUN. Vanwege het Departement van ArbejLd wordt op het volgende de aandacht gevestigd: In „Het Volk" van 19 Juli komt een hoofdartikel voor,over huren, waarvan de strekking is te betoogen dat de regeering ten aanzien van de huren van wo- Detective-roman naar het Zweedaah van A DUX B«werkt door W. J. A. RQLNIAUDUiS Jr. 15. Het gelukte mij nooit detective Lerner te spreken te krijgen. Ik had meermalen de politie opgebeld en naar hem gevraagd, maar hij was er nooit. Commissaris Sandorson behandelde mij trouwens erg kortaf, bijna onbeleefd, sedert ik in „Het Nieuwste van den Dag" een paar spottende toespellingen op de hulpeloosheid der p-Jitie egmaakt had. Tevens had ik op aanraden van Leo een humoristische causerie over hef verdwij nen van den diadeem uit Jeffert's etalagekast geschre ven. Omtrent den nagemaakten diadeem zeide ik geen woord; ik beschreef slechts de „ventilator vischvangst" van den geslepen Hepson. de luchtreis van het kleinoad, de belachelijke verbijstering der politie over een won der en eindelijk Nemesis' wraak op een listigen dief, •die. zooal8 het hoort, bestolen werd, nadat hij net leven had moeten laten. Dit artikel dat voor de gcheele detective-afdeeling een volkomen verrassing was, had ten gevolge, dat eenige nieuwe detectiven Lerner had geweigerd zich nog verder met den diefstal te bemoeien uitgezon den werden, om een nieuw onderzoek in den winkel in te stellen. De ventilator bevond zich nog in den zelfden toestand als voorheen en de detectiven moesten tot hun leedwezen erkennen, dat mijn artikel niet alleen op een phantastisch verzinsel berustte. Men nam zelfs een proef met een gewoon hengelsnoer' deze werd door de gleuf in den ventilator naar beneden gelaten en vischte een kleinood op, dat op dezelfde plek lag als de diadeem. In het volgend nummer bracht het „Nieuwste van den Dag" 'n spottend stukje over de verbazing der detectiven toen zij ontdekten, dat de particuliere detective van de courant daarmede was ik bedoeld het geheim zoo gemakkelijk en handig ontdekt had. Onze teeke naars gaven daarbij een paar humoristische schetsen van de laatste doorzoeking van den winkel door de pollitie. t. Deze artikelen gaven de courant een grooteren lezers kring en mij een betere positie bij de redactie, terwijl ik door de heele detectiven-afdeeling in den ban gedaan werd Onmiddellijk na het geheimzinnige verdwijnen van den brief liet ik een onder veiligheidsslot In mij'n ningen, die met Rijkssteun worden gebouwd, thans reeds doet, wat zij eigenlijk eerst zou mogen doen, indien het aanhangige wetsontwerp tot wijziging van de huurcommissiewet wet zou zijn geworden. Uitgangspunt van dat artikel is een bericht in het „Handelsblad", dat de Regeering verlangt, dat voor de met Rijkssteun gebouwde woningen de huren met een zoer hoog percentage worden verhoogd; de laagste hu ren zouden zelfs tot f 6 a f 7 moeten worden opge voerd. Hier moet onderscheiden worden. Ten aanzien van de bestaande woningen is de Regeering gebonden aan de Huurcommissiewet en heeft zij in het algemeen geen hoogere huren verlangd. Door een regeling, die het gemeentebestuur van Amsterdam met de woningbouw- vereemgingen in het begin van den oorlog heeft ge troffen, zijn de huren in Amsterdam al die jaren vrij wel op het oude peil gehandhaafd en niet alleen van de bestaande, doch ook van nieuw gebouwde woningen. Terwijl overal elders de huren van nieuw gebouwde woningen van 50 tot- 70 pet. van de exploitatiekosten dekken, bleven zij in Amsterdam ver beneden de 50 pet. De regeering wil nu voor Amsterdam, wat de nieuw te bouwen woningen- betreft, ten minste 50 pet. van de exploitatiekosten door de huren laten dekken. Reeds voordat er van een huurcommissiewet sprake was, heeft de Regeering, wanneer bijdragen werden toe gekend het bedrag van de bijdragen en daardoor na tuurlijk het bedrag van de huren moeten bepalen. Men lette wel op, dat het hier niet gaat om winst, maar alleen om het bedrag dat uit rijks- en gemeente kas in het tekort op de exploitatiekosten van woningen zal worden bijgedragen. Wet en wetsontwerp hebben hier niets mede te ma ken. Het geldt hier zuiver de verantwoordelijkheid van de Regeering voor de besteding van overheids gelden, zij het, dat zij bij haar maatregelen op dit ter rein natuurlijk niet uit het oog verliest, dat dit vraag stuk ook andere dan een financieele zijde heeft. SLAAPZIEKTE. Het jongentje te Hallum (Fr.), dat aan slaapziekte leed, is overleden. HET VLAGGEN TE PURMEREND. B. en W. van Purmerend hebben, zooals dezer dagen vermeld, besloten om voortaan bij geen enkele gele genheid van de openbare gebouwen te vlaggen. In de Zaterdagavond gehouden raadsvergadering werd hierover geïnterpelleerd. De heer De Wolff (R.K.) vroeg, of liet waar was, dat B. en W. gelast hadden, om op verjaardagen van het Koninklijk Huis niet meer te vlaggen. Burgemeester Kooiman antwoordde namens 3. en W. hierop het volgende „Het is niet juist, dat B. en W. gelast of beslo ten zouden hebben, op de verjaardagen van leden van het Koninklijk huis niet te vlaggen. Wel is op voorstel van den burgemeester eenstemmig het besluit geno men, om voortaan bij geen enkele gelegenheid meer van de openbare gebouwen de vlag uit te steken. Het ligt naar de meening van B. en W., niet op hun weg, om door het al of niet uitsteken van vlag gen hun meerdere of mindere ingenomenheid met be paalde gebeurtenissen in de gemeente of in den lande te kennen te geven. Voor de verjaardagen van leden van het Koninklijk Huis meenen zij op dezen regel geen uitzondering te moeten maken. Het uitsteken van vlaggen moet toch zeker eenige beteekenis. hebben. Dat kan zijn, betuiging van ingenomenheid met de wijze waarop de regeerende Koningin haar taak vervult, erf met het behoud in ons land van den monarchalen regeeringsvorm, of misschien nog iets anders. De beteekenis stond in onze gemeente geenszins vast. Nu zouden B. en W. voor het tegen woordige niet het minste bezwaar hebben om aoor vlaggen, ingenomenheid te betuigen met de wijze waar op Koningin Wiihelmina regeert. Zij vertrouwen dat haar regeering een goede mag blijven. Maar de nuch- cLeur maken. Leo Garring had mij een nieuw Amen- kaansch slot aanbevolen, dat door geen inbreker ter we reld geopend kon worden. Bovenalen liet ik aan den binnenkant van de deur een veiligheidsketting aan brengen. zoodat ik volkomen rustig zijn kon, tenminste zoolang ik thuis was. En nu zat ik 's avonds weer aan mijn bureau en liet de pen over het papier glijden. Maar niet uitsluitend in dienst» van de courant, Ik begon toendertijd de aan- teekeningen uit de werken van mijn en Leo's eigen aard fge ervaringen, die aan dit verhaal 'ten grondslag liggen. Al heel gauw kwam ik erachter, dat Leo ook nog andere pijlen op zijn boog had dan die van een privé- detective. t Op een dag, tóen ik geheel onverwacht zijn statige gestalte in een poort verdwijnen zag en ik op het pun. was hem na te loopen, ontmoette ik Tyra Jefferi, die ik sniert den gedenkwaardigen avond, toen de moord op llcpson ontdekt was, niet meer gezien had. Natuur lijk liet ik Carring aan zijn lot over; door niets ter wereld zou ik de gelegenheid laten ontgaan het meisje, waar ik steeds aan dacht, te spreken. Zij was vroolijk en opgewekt als altijd en haar ooogen straalden van nieuwsgierigheid om wat nieuws te hoo- ren. Ongelukkig kon ik haar nagenoeg niets vertellen, dat zij niet wist. Een enkele bijzonderheid kon ik haar echter wel mededeelen en ai heel gauw waren wij, op en neer loopend, in een druk gesprek gewisseld. Ik stelde haar een wandeling in het park voor, waar wij ongestoord zouden kunnen loopen, maar zij wachtte een kennis en wilde niet weggaan. Het jonge meisje stelde een buitengewoon groot belang in ae vreemde gebeurtenissen en weldra be trapte ik mij er op, dat ik haar mijn eigen tot dusverre mislukte detective-pogingen toevertrouwde en haar ver telde dat ik met bij zonderen ijver naar den rooden auto gezocht had. Het was als een onwillekeurige troost voor mij om een vertrouwde te hebben en wanneer ik Leo mijn woord niet gegeven had, zou ik Tyra Jelfert alles medegedeeld hebben. Zij toonde een verwonderlijke scherpzinnigheid. „Waaarom zoekt u zoo hardnekkig juist naar een rooden wagen?" vroeg zij. „Auto's kunnen hun uiter- "ik toch even goed veranderen als menschen." „U bedoelt, dat men de carosserie een andere kleur kan geven?" vroeg ik. „Dat is een mogelijkheid, die ik heel goed in het oog gehouden heb; ik heb mijn nasporingen dan ook volstrekt niet alleen tot een roo den auto beperkt" „Niet alleen de kleur, maar de geheele carossene kan veranderd zijn. Een ander merk kan aangebracht zijn. Do auto kan in één woord zijn uiterlijk even vol lere werkelijkheid in andere landen leerde, dat niet langer blinde vereering onder alle omstandigheden alle handelingen van staatshoofden aanvaardt. Ook vorsten bleken niet onfeilbaar. Trouwens bleken zelfs over het Oranjehuis in den loop der eeuwen de meeningen verdeeld. Dat ontneemt sommigen het recht, zich over ons besluit te uiten, gelijk zii zonder gegronde motieven te kennen, bij voor baat deden. B. en W. zijn er de menschen niet naar, om wat er ook gebeure in' blind vertrouwen op genoemde punten te allen tijde alles goed te keuren. Zij meenden daarom goed te doen, thans het be sluit te nemen, omdat daaraan nu door den goedwil- lenden beoordeelaar geen enkele verkeerdé beteekénis kan worden gehecht Persoonlijk voegt de burgemeester hier nog gaarne aan toe, dat het hem aangenaam zal zijn, ais op den aanstaanden Koninginnedag meer dan tot nog toe, burgers door het uitstegen van de driekleur blijk ge ven van hunne ingenomenheid met het beleid van onze tegenwoordige vorstin en van hun gehechtheid aan onze bestaanae staatsinstellingen. Waarom de bur gemeester zelf daaraan niet zal meedoen, zal men uit net medegedeelde hebben begrepen." De heer De Wolf antwoordde, dat naar zijn meening hier een politiek spelletje gespeeld wordt^ wat hem ten zeerste spijt. Een groot aeei der burgerij, dat^ooi het besluit van B. en W. zeer teleurgesteld is, zal nu op Koninginnedag meer dan ooit de vlag uitsteken. En daarbjj izal dan ook gezongen worden: „leve de Ko ningin." De heer De Wit (S.Di.) „Hoeral" De voorzitter merkte op, dat de heer De Wolf na het antwoord van B. en W. niet mag spreken van een politiek spelletje. Want dat is het heelemaal niet. Het antwoord van B. en W. heeft de raad als eerlijk en oprecht te aanvaarden. De heer De Wolf voortgaande zeide, dat met het uitsteken van de vlag het gezag erkend wordt, waar toch niets tegen is. B. en W. hadden daarom ouderge woonte moeten doorgaan, met de erkenning van ons Vorstenhuis. Vele burgers zijn door den genomen maat- j regel gegriefd. De neer De Bruin (C.Ii.) was ook teleurgesteld ovet het besluit, om niet meer te vlaggen. Hij meende hier- uit te moeten opmaken, dat B. en W. niet meer met het wereldsch gezag te maken willen hebben. De voorzitter kwam er zeer ernstig tegen op, als zou hij met het wereldsche gezag hebben afgedaan, Dat is niet het geval. De heer Wilcke (R.-K.) gul daarna aan B. en W. in overweging om oop hun .besluit terug te komen en als nog op 2,Augustus den verjaardag van Koningin-Moeder., de vlag uit te steken, daar een groot deel aer burgerij aan deze traditie gehecht ia. De voorzitter antwoordde ten slotte, dat de meening van B. en W. niet is veranderd en zij dus bij hun besluit blijven. NIEUWE NX&DORP. Zondagmiddag 1 Augustus werd alhier een voetbal wedstrijd gespeeld tusschen N. V. C. van Nieuwe Nie- dorp en Sparta van Sehagen. Er werd met animo gespeeld en met rust was ae stand 3—0 in 't voordeel van N. V. C., terwijl bij het einde van den wedstrijd, die met belangstelling door de aanwezigen werd gevolgd, de stand 6—0 was in 't voordeel der N. Nieoorpers. OUDKARSPEL. Zondagmiddag werden door de Gymnastiek-vereeni- gingen „Hercules" en „Hygiea" op het terrein van de firma Eecen onderlinge Turn wedstrijden gehouden, wel-' ke door het niet zeer talrijk opgekomen publiek met veel belangstelling werden gevolgd. Nadat met ontplooide banieren een optocht door de beide dorpen was gehouden, werd om ruim twee uur met de wedstrijden een aanvang gemaakt, waarvèn we na afloop den .volgenden uitslag konden noteeren. komen veranderen^ als een gestolen schilderij, die met een nieuw beeld overschilderd wordt U moet e>en ander spoor, een ander uitgangspunt voor uw na sporingen zien te vinden, wanneer u een resultaat bereiken witl." 1 „En dat is?" „Ja, dat is niet zoo makkelijk te zeggen. Is liet dezelfde chauffeur, met wien u dat nachtelijk gevecht gehad heeft, dan moet hij in den arm een wond van uw degen hebben. Tusschen twee haakjes, bent u uw degenstok ook niet kwijt geraakt, toen u in den kelder overrompeld werd?" Ik knikte van ja. „Ik had heelemaal niet meer aan den stok gedacht," zeide ik. „Trouwens zoo kostbaar was hij niet." „Dat beteekent niets. U moet probeeren ,nem met de hulp der politie weer terug te krijgen. Misschien komt u daardoor op een spoor. En ten slotte blij 11 nog steeds dat vreemde wezen over, dat in den kelder gevangen lag, en dat kleine brieffragment. Probeer toch dien brief te ontcijferen, dan wordt daardoor misschien alles duidelijker." Hoe zeide zij dat: Probeer toch dien brief te ont cijferen. Alsof dat zoon kleinigheid was. Z ij moest eens weten hoeveel uren ik daaraan reeds opgeofferd had zonder tot een resultaat gekomen te zijn. „U hebt gelijk", zeide ik. „Kon ik maar ergens een aanknoopingspunt vinden, dan zou ik de schurken wel weten te pakken te kriigen. En al hadden zij ook niets verder op hun kerfstok, dan hebben zij zich toch aan een poging tot moord op mij schuldig gemaakt. En ik heb een eed gedaan niet te rusten voor zij hun straf hebben." „Volkomen begrijpelijk I Maar u vergeet toch dep di adeem niet. Bedenk dat u belooft hebt dien aan mij te geven, wanneer u hem gevonden hebti Phpa laat hem mij in zijn blijdschap misschien wel houdenI Ik verzekerde haar, dat ik mijn belofte geen oogen- blik vergeten had en dat ik in de eerste plaats altijd het eerst aan haar dacht hierbij kreeg zij een kleur, wat haar bekoorlijk stond. Terwijl wij op den hoofdweg heen en weer Hepen, merkte ik, dat zij af en toe spiedend omkeek. Nu en dan bleef- zij ook staan 'en loerde in het park. Er was iets zenuwachtigs, iets onrustigs in haar heele manier van doen. „Verwacht u kennissen?" vroeg ik. „Ja dat wil zeggen Dan hield zij op en keek verschrikt de straat in. „Nu moet ik gaan," relde zij vlug. „Dank voor uw gezelschap 1 U zoudt mij een grooten, zeer grooten dienst bewijzen, wanneer u den persoon, die daar aankomt, wat wilt ophouden. Verzin maar de een ol andere reden, waardoor hij verplicht 5 kamp voor mannen K. Boot met 5yi punten le prijs A. Ootjers met 51V» punten le prijs; P. van Dam met4 6»/a punten 2e prijs; D. Blaauboer met 46 punten 2e prijs. 4-kamp voor heeren le afd. J. van Dort met 51 y* Êunten le prijs; C. Pronk met 50 punten le prijs; L. alverdijk met 47 punten, 2e prijs. G. Bakker, met 44 punten 3e prijs. 4 kamp voor neeren, 2c afd. P. Mienis, met 42Vt p. le prijs.W. Bakker, met 41 Yt punt, 2e prijsJb. Bakker met 40 punten, 2e prijsKI. Ruiter met 36»/i p. 3e prijs. 2 kamp voor jongens le afd.G. Langedijk, met 28 punten le prijs; K. Klingeier met 261/» p. 2e prijs; P. Nap met 26 punten 2e prijs. Haralooper^ Jongens 2e ald. M. Slooves le prijs; G. Met 2e pnjsJb. Paarlberg 3e prijs. Hoogspringen dames: M. M. Keizer, le pnjs; T. Langeajjk 2e prijs; A. Olthoff 3e prqs; A. Nieman 3e prijs. Hardloopen met hindernissen, meisjes le afd.E. Zaagman le prijs; M. Eecen 2eprijs; T. Ttrqbis 3e pr. Vlagloopen, meisjes 2e af<LG. Bakker le prijsA. Dekker 2e prijs; M. Pranger 3e pr. Haiterrapen jongens 3e afd.P. Kist, le prijsft. Strijbis 2e prijs; F. Buckman 3e prijs. De prijzen van de afd. mannen, heeren en dames bestonden uit diploma's, de prijzen voor de Jongere leden uit kunstvoorwerpen. Des avonds was het bal in de kolfbaan van den heer J. de Bakker, waar het er in de overvolle zaal gezellig toeging. Die in de bpen lucht wenschte \|e draaien kon gebruik maken van een daai geplaatste draaimolen. Vooral voor de jongelui werd het aange name aan het nuttige verbonden en daarvan werd voor zoover we konden beoordeelen opgepaste manier ge bruik van gemaakt. TAPVERBOD INGETROKKEN. Te Eocloo Dit., 4s een tijdlang, het tapverbod van kracht geweest. Thans is het achter weer ingetrok ken op grond van schandelijke uitspattingen, die hiervan het gevolg waren. LANDVERHUIZERS. Het aantal landverhuizers over Oldenzaal neemt met den dag toe. Geregeld passé eren er dagelijks een 10 tot ilOu, meeat Polen en TlsJ6cho^S'lowalkea, om vla Rotterdam naar Noocnd- of Zuid-Amerika te ver trekken. Met 't oog op den gezondheidstoestand1 en de zindelijkheid is het zeer af te keuren, dat deze menschen moeten vertoeven ln de wachtkamer 3e klasse aan het station alhier en reizen ln dezelfde coupé's ale de gewone reiziger» derde klawe. Her haaldelijk loopen er tusschen Oldenzaal en Rotter dam slechts twee rijtuigen 3e klasse, waarin dan die 70 tot 100 emigranten naast de gewone reizigers moeten plaats nemen. Geen wonder, dat de laatsten hierover ton zeerste klagen en dikwijls gedurende heel de reis in de gangpaden blijven staan. ONBEWOOND RAKEN VAN WONINGEN. In de memorie van antwoord op het voorloopig verslag betreffende het wetsontwerp, houdend^ maatregelen tegen het onbewoond laten' van wonin gen, die wel te koop maar niet te huur zijn, werd' ge schat te Amsterdam' op 1 November 1910 op 127 en te 's-Gravenhage in October 1919 op 150. Al zijn deze cijfers niet hoog, toch kan van het ontwerp een gunstige werking uitgaan ter bestrijding van den woningnood. Toegegeven wordt dat het euvel, waartegen het ontwerp z/ich keert,- ongewild ds bevorderd door het tegenwoordig stelsel der (Hiuurcomanissiewet, volgens hetwelk een hoogere .huurprijs slechts wordt toege staan, indien en voorzooverre de woninguitgaven zijn vermeerderd, maar de regeering is daarom voorne mens het ontwerp tot wijziging der 'Huurcommissie wet dat een ruimer systeem bevat gelijktijdig met dit ontwerp in werking te laten treden. De re is bij u te blijven. Tot ziens I'" Met vlugge schreden verdween zij in het park. En ik stond daar verbluft den man aan te kijken, voor wien zij zoo luist gevlucht was en die nu vlug naderde. Het was de bankier Bircherdt. Hy scheen veel haast te hebben en fret leek als was hij van plan het park in te gaan, denzelfden weg als Tyra Jeffert Zonder zelfs nog te weten wat ik zeggen wilde, ging ik hem tegemoet en groette ik hem. Wanneer ik er Tyra Jefferi geen dienst mede bewezen had, dan zou ik na zijn stijven, afgemeten tegengroet geen poging gedaan hebben een gesprek te beginnen. Nu eenter zag ik zijn onbeleefde houding over het hoofd, stak hem de hand toe. en informeerde naar zijn gezondheid. Hij probeerde mij na een .kort antwoord te ontsnap pen maaï Ik hield met overdreven hartelijkheid zijn hand vast en schudde die telkens weer. „Nog eens hartelijk dank voor uw laatste avondje I" zeide ik. „Het was heel gezellig en interessant boven dien! U weet waarmede het voor ons geëindigd is. Sedert dien heb ik veel medegemaakt, veel meer dan het publiek weet!" Hu keek mq scherp aan en scheen, als tegen zijn wil, belang !n mijn woorden te stellen. „Ik heb de couranten nauwkeurig gevolgd", zeide hij. "in de eerste plaats wat uw eigen courant te melden had. Is het iets van belang, waarop u zin speelt?" Ik wist niet precies wat ik antwoorden moest. Tyra Jeffert's woorden klonken mij nog in de ooren„Verzin maar de een of andere reden, waardoor hij verplicht is bij ut blijvenjl" Instinctmatig greep ik naar dat, wat het meest voor de hand lag en waarmede Ik ver moedde zijn aandacht te zullen boeiem n.I. het door mij gevonden fragment van den brief, waarvan het schrift mij zoo aan het zqne herinnerd had Hij begreep in den beginne heelemaal niet waarovei ik sprak. „Een brief, zegt u? Een half verbrande brief, dien u bij die schurken gevonden hebt? En het hand schrift zou het mijne zijn? Het mijne? „Niet uw handschrift, natuurlijk niet, maar bedrie- gelqk veel erop lqkend. Zoo zeer zelfs, dat ik er m den beginne beslist overtuigd van was, dat die brief door u geschreven was, hoewel ik bij nader inzien het onmogelijke daarvan onmiddellijk inzag." „Kent u dan mijn schrift zoo goed?" yNatuurlqk. U zult u toch nog wel herinneren, dat wü, voor u op reis ging, vrij druk gecorrespondeerd hebben. Ik heb u immers met berichten over ver schillende ondernemingen geholpen en heb de geheelé briefwisseling uit dien tqd bewaard.'1 1 Wordt vervolgd.

Schager Courant | 1920 | | pagina 1