jHiheü Niens Gemeenteraad Zijpe. Woensdag 4 Augustus 1920. 63ste flo. 6663. UITGEVEÜS: TRAPMAN CO.. SCMAGEN. Birmenlandsch Nieuws. ■HBQMHHm SC li C011 Dit blad verschijnt viermaal per week Dinsdag, Woensdag, Donder- dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's m. 8 uur worden Advertentiën zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. POSTCHEQUE en 0IR0D1ENST 23330. INT. TELEF. no. 20. Prijs per 3 maanden f 1.55. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN TIÉN van 1 tot 5 regels-f 1.10, iedere regel meer 20 ct. (bewijsno Inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend Vergadering op Dinsdag 3 Augustus 1920, des mor gens ll uur. Voorzitter de heer Jb. de Moor, burgemeester, secre taris de heer J. de Boer. Afwezig de hceren Kapitein, Grootes,. Hooij en Appel. Voorzitter opent de vergadering en vraagt, of or nog aanmerkingen zijn op de notulen der vorige vergade ring. Deze worden onveranderd goedgekeurd. Voorzitter zegt, dat er mededeeling is ingekojnen dat de heer Kapitein verhinderd is deze vergadering bij to wonen. De heer Hoogland zegt, dat met algemeen goed vinden is vastgesteld, dat aan het begin der raadsver gadering gelegenheid zal zijn om vragen te stellen. Vorige maal neeft voorzitter daartoe geen gelegenheid gegeven, en nu ook weer niet. VoorzitterIk moot de vergadering toch eerst openen. De heer Hoogland: De vorige maal hoeft u het ook nagelaten. Voorzitter: Heeft u iets te vragen? De heer Hoogland: Neen, maar u moet daartoe toch 'gelegenheid geven. Medegedeeld wordt, dat mej. A. Hopma en G. Pels hare benoeming tot wijkverpleegster hebben aangenomen. Mej. Pels zal 1 September in functie treden, voor mej. Hopma is de datum nog niet bekend. Meegedeeld wordt, dat het schilderwerk der gemeente is ^gedragen aan den heer A. Jongejan, Helder, voor B. en W. stellen voor, om de termijnen van inning van den Hoofdelijken Omslag te bepalen op 1 October 1920 en 1 Januari 1921. Allen voor. De gémeenterekening wordt aangeboden met een ont vangst van f 174129.651/3, uitgaaf, f 186293.—, met een uadeelig saldo van f 12163.34J/s- Secretaris deelt mee, dat nog ongeveer f 2000 is te ontvangen van het Rijk voor herhalingsonderwiis. Do heer Hooij en daarna de heer Appel komt ter vergadering. Do rekening van het Algem. Armbestuur wordt aan- fiboden mot een ontvangst van f 22362.451/», .uitgaaf 23622.82i/8, nadeelig saldo f 1260.37. De rekening van nel Weeshuis wordt aangeboden met een ontvangst van f 9160.501/2, uitgaaf f 5875.81, voor- deelig saldo f 3284.69i/t. Do heeren Dignum, Nannis en Hoogland worden aan egwezen als commissie om deze rekeningen na to zien. Een 4e suppletoire begrooting dienst 1920 tot een bedrag van 8375 wordt goedgekeurd. 3St voor onvoorziene uitgaven '8.991/2 worden eveneens goed- Betalingen uit den tot een bedrag van f gekeurd. B. en W. doeii een voorstel tot verhooging van het getal opcenten, welke ten behoeve der gemeenté wor- oen geneven op de hoofdsom der personeele belast' De opcenten, bedragen thans 50. Zij stellen voor. opc. voor aanslagen van hen voor wie de belastbare huurwaarde niet te boven gaat f 125: 60 opc. van f125 tot f 162.50; '70 opc. van f 162.50 tot f 200: 80 opc. van f 200 tot f 237.5090 opc. van f 237.50 tot f 275100 opc. van f 275 tot f 312.50110 opc. van f 312.50 en daarboven. Op de aanslagen van hen die niet naar den grondslag van huurwaarde' worden aangeslagen, wordt net volle aantal opcenten nl. 110 geheven. De heer Hooij informeert, hoe hoog of het bedrag zal zijn dat wordt geheven. Voorzitter Daarovér .Hebben wij de gevraagde inlich tingen nog niet ontvangen. De heer HooijDus u weet er verder niks van? Voorzitter: Wij hebben de inlichtingen nog niet ge kregen. De heer HooijDan zal ik tegen stemmen. Het Dag. Bestuur kan dus niet eens beoordeelen hoe hoog het bedrag is dat deze belasting zal opbrengen, door hoe veel menschen het zal worden betaald, wie of er on der vallen. Dat alles is niet bekend en zal ik er onder die omstandigheden tegenstemmen. Voorzitter: Het is een bron van inkomen voor de gemeente. De heer Hooij Wij dienen toch zoo ongeveer het eindresultaat te kennen wat het ons zal brengen. De heer Appel acht ook meer gegevens zeer ge- wenscht. Voorzitter: Het is voor de gemeente een bron van inkomen. Mij dunkt dat er niets tegen kan zijn. De heer Hooij: U heeft in zekere mate gelijk. Maar wij dienen toch ongeveer te weten, hoe ver dit voor stel ongeveer strekt De heer Van der Sluijs zegt, dat hiermee vast staat, dat een zeker percentage wordt betaald. Er is een ze kere progressie in naarmate de huurwaarde stijgt. En wat kan het nu uitmaken hoeveel of deze belasting opbrengt Een. feit is het, dat er meer belasting zal worden opgebracht en de wijze waarop dat geschiedt, is u bekend gemaakt in dit voorstel Dat is de hoofd zaak. De opbrengst in 1921 weten wij niet, omdat de aanslag over 1920 nog niet bekend is. De heer Bruin zegt, mot B. en W. te zullen mee gaan. Het geld moet er zijn en Jrter wordt meegedeeld hoe de regeling is. In stemming gebracht verklaren de heeren De Wit en Hooij zich tegen het voorstel van B. en W., de an deren voor, zoodat dit is aangenomen. De heer Grootes komt ter vergadering. Tot 4e .ambtenaar van den Burgerlijken Stand wordt met algemeene stemmen benoemd de heer J. P. Goe- lema, ambtenaar .ter secretarie. Mede als no. 2 op de voordracht stond de heer A. Brak. De pensioengrondslag voor den heer Goelema wordt bepaald op f 2000, dit in verband met zijn pensioen grondslag te Bussum. Komt in bespreking de toestand van het schoolhuis te Schagerbrug. Voorzitter zegt, dat er een onderzoek is ingesteld naar den toestand van dit huis. Het huis verkeert in een desolaten toestand en B. en W. hebben zich afge vraagd: Wat moet er met dat huis gebeuren? Moet er een nieuwe woning gebouwd worden, of moet de woning in orde worden gemaakt? De gemeenteopzich ter heeft de kosten berekend als de woning flink en zoo goed .mogelijk wordt hersteld. Hoe wij het huis ook repareeren, het blijft een oud gebouw, dat natuur lijk niet voldoet aan de moderne eischen. Maar een nieuwe woning kost in den tegenwoordigen tijd een kapitaal. De heer De Leeuw, de gemeente-opzichter, had een brief ingezonden, waarin hij de herstelling begroot op f 1373- Er wordt dan aan het gebouw zelf" niets veranderd, noch van binnen, noch van buiten. Het wordt alleen in orde gebracht en de verbeteringen worden aangegeven. Een nieuw huis, zegt voorzitter, zal wel ,f 15000 a f 16000 kosten, .wat tegen een rente van 4 pet. plus onderhoud een jaarlijksche uitgaaf van f '1100 a f 1200 zal vragen. Spr. vraagt den Raad, wat denken de heeren er van? De heer HooijDaar kan ik \vat mij betreft wel dadelijk op antwoorden. Uit het schrijven van den gebeente-opzichter blijkt, dat het huis voor f 1373 goed in orde is te brengen. En zooals u zelf reeds zegt, nieuwbouw zal een jaarlijkscche uitgaaf vragen van on geveer f 1200. Als wij nu het oude huis in orde laten maken, zijn wij er in één jaar af. En al mag het huis aan niet aan alle eischen voldoen, er zijn toch op die woning dan geen aanmerkingen meer te maken. En gezien de omstandighedden waarin wij thans ver- keeren, ben ik er voor, om het oude huis te herstel den en niet om een nieuw huis te bouwen. Voorzitter: Dat is onze opvatting ook. De grond is er wel voor, maar een nieuw huis zal een reuzen uitgaaf vragen, 't Is waar, wij houden natuurlijk een oua gebouw. De neer HooijWaarop dan toch geen aanmerkingen meer zijn te maken. Voorzitter: Neen, het wordt goed hersteld. Er wordt nu goed ingegrepen en daarom kan het niet onder gewoon onderhoud worden begrepen. De heer Appel begrijpt niet, hoe de heer Hooij kan zeggen, dat er geen aanmerkingen op het huis zijn te maken. Spr. heeft het zelf gezien, maar het deugt met va'n\ a tot z. Er rijn overal aanmerkingen op te maken. Er is geen goed meer aan en hoe de gemeente-op zichter kan schrijven dat "het voor f 1373 goed her steld kan worden, heb ik geen begrip van. De voor muur staat scheer, het achterdak dreigt in te vallen, alles en overal lekt het. Voorzitter: Het valt niet mee, maar de gemeente opzichter zegt, het goed in orde te kunnen maken. De heer Appel: Er is in vele jaren niemendal aan gedaan. Voorzitter; In 4 a 5 jaar is het niet te beet on derhouden. De heer AppelEr is memendal aan gedaan. Voorzitter beaamt dit. Als men een oud huis niet foed onderhoudt, begint het er vreeselijk uit te zien, an lijkt het erger aan het is. Er is nooit een huis van te maken, dat aan moderne eischen voldoet. Maar het huis is te herstellen, zooals men elk huis her stellen kan. De heer Hooij wil nog even terug komen op het gezegde van den heef Appel, die niet kan begrijpen, aat spr, kan .zeggen dat er geen aanmerkingen op het huis waren te maken. Spr. heeft gezegd en bedoeld als het hersteld was, zooals de gemeente-opzichter aan gaf, dat het dan een huis werd waarop geen aanmer kingen meer te maken waren. De opzichter schrijft ons, dat het voor f 1373 goed te herstellen is. iEn spr. hecht aan dat advies meer waarde dan aan delwoor den van den heer Appel. Spr. heeft tenminste nooit geweten dat de heer Appel zooveel bouwkundige ken nis had. Het rapport van den gemeente-opzichter heeft voor spr. tenminste grooter waarde. De neer Appel moet erkennen, in deze leek te zijn. En als de gemeente-opzichter zegt, het huis voor t 1373 goed te kunnen repareeren, zal spr. zich daarbij neer leggen. Spr. moet toegeven, dat De Leeuw het beter kan weten dan spr. Allen verklaren zich voor herstellen van het oude huis, behalve de heer Appel. Wordt aangeboden de alphabetische voordracht voor een onderwijzeres aan de school te Burgerbrug: mej. G. Colpa, mej. M. Rijkeboer, mej. E. Schild., allen van Den Helder. De schoolopziener had bericht ge zonden, dat mej. Rijkeboer reeds elders benoemd was, dus waarschhnlijk zou bedanken. Met algemeenee stem men wordt benoemd mej. G. Colpa. Hierna sluiting. formaliteit uit, men krijgt er niets op, want er is niets te krijgen. Do heeren Doycotten do steden consequent, zij zaaien niet meer dan wat zij zelf noodig hebben om het leven te behouden, want het overschot zou hun zeker worden afgenomen. De regeering doet alsof zij laat zorgen voor spijziging door ae volkskeuken, waar men eens per dag een paar eetlepels onbeschrijfelijke soep krijgt, voornamelijk water met een beetje gort erin en ,voor het overige aarde en rommel kooals het uitkomt. De stemming onder de bevolking en onder de arbei ders is volgens verschillende van de teruggekeerden, daaronder vele arbeiders, mededeeien, alles behalve vrién delijk tegenover het bolsjewisme', alhoewel men op grond van spionage voorzichtig is in zijn uitlatingen. Geen mensci Een ilad had in Rus redacteur Grimlund ontmoet, bij diens land en had het genoegen hem in vertrouwen te hooren mededeeien, dat hij alles wat hij kon, zou doen om te verhinderen dat de 3000 metaalarbeiders die van Zwoedsch bolsjewistische zijde aan de sovjet waren toe gezegd in Rusland kwamen. Zij zouden zich zeker nooit kunnen schikken in de Russische toestanden, had de heer G. verklaard. Inderdaad hebben de metaalar beiders, die zich oenige maanden geleden op weg be gaven naar Rusland, zich reeds aangemeld voor het volgende transport naar huis. De arbeiders, die het zoo goea moeten nebben in het rijk der sovjets, kunnen met .hun loon den honger niet op een afstand houden in het land, waarvan onze thuiszittende boljewisten verklaren, dat het een paradijs is. De heer Thord Bergqvist vertelde o.a.Sedert lang Leven in Sovjet-Rusland. Onder den titel„Het voorland van de hel", verhaalt Svenska Dagblad van de ervaringen van Zweden, uit Rusland in Stockholm aangekomen met het stoomschip is het ondenkbaar handel te drijven in Petersburg in de geheele stad zou men nauwelijks een naald kun nen koopen. De heer B. vond ook de stemming meer en meer ten nadeelq van de rooden. In hun eigen gelederen ziin vele stille misnoegden, gewoonlijk ge noemd „radijzen", als zijnde rooa van buiten en wit binnenin. Een ouder dame, weduwe van een opzichter van de werkplaatsen van Nobel, moest in den' herfst, toen men de Duitschers voor Petersburg verwachtte, meehelpen met het graven van loopgraven en moest vaak hout zagen en hakken. Een volwassen dochter werd, niet tegenstaande zij een betrekking had, waarbij rij de inkomende aanvragen om pensioen moest onderzoeken, gedwongen'in baar vrijen tijd allerlei soort zwaar werk te doen zooas snleeuw scheppen, de privaten ledigen en den inhoud begraven in een in de Duurt zijnde put een van de uitgezochte hygiënische methoden van het moderne roo^e Rusland dienst doen als nacht wacht enz. Zelfs qp Kerstnacht moest zij uit en sneeuw scheppen. Beiae dames, evenals vele andere terugkeerendé Zwé- den, vertellen verhalen over de gewelddadige behan deling die vrouwen in het sovjet-rijk moeten onder gaan, dat de haren ervan te bergerijzen. Van ver schillende personen kregen wij een mededeeling over een besluit dat uitgevaardigd was, juist voordat de nu teruggekeerden uit Rusland vertrokken. Dat bestond uit een zgn. „liefdeweek", die Vrijdag 25 Juni zou begin nen. Alle ongetrouwde vrouwen moesten zich dan ver zamelen op het Uritskyplein in Petersburg, opdat de rooden zouden kunnen kiezen wie hun het meeste aanstond. 20 roebel betalen op het commissariaat de namen werden in een boek geschreven en de zaak was klaar, zonder dat een ervan droomde de meening van de vrouw te vragen. Om het aantal geboorten t6 verhoogen werd er een belooning gegeven aan iedere vrouw die een kind baarde. Verder moesten alle ge trouwde vrouwen geneeskundig onderzocht worden en degenen die 4 jaren getrouwd zijn geweest zonder kin deren gekregen te hebben, werden gedwongen met één anderen man te trouwen. Vrouwen van boven de 60 zendt men naar het invalidenhuis. tr hen was de kanselier* Oskar Lundberg. Zijn laatste bezoek in Rusland duurde vanaf 15 Mei verleden jaar. In Juni had de bekende inhechtenisneming van leden van buitenlandsche legaties plaats en de heer L. zat gedurende 2 [maanden gevangen. Dft behandeling was uiterst ruw. OnS 6 uur moesten de gevangenen opstaan en hadden dan allerlei grof werk te doen tot 4 uur0 zonder eenig ander voeasel dan wat de gevangenen door smokkelen konden machtig worden. Het eten dat werd aangeboden was oneetbaar. In Juli werd aan de gevangenen de vrijheid gegeven,, maar die was van korten duur. Den 23en kwamen de bolsjewisten met het bevel tot inhechtenisneming van consul Wideratrom en den kanselier Sandberg. Daar geen dezer heeren aanwezig was, namen de bolsjewis ten genoegelijkweg 2 anderen en de een was de héér L., die nu een ontzettenden tijd had te ondergaan. 25 gevangenen waren te ramen in een kamer opgesloten, waarvan 8 buitenlanders, de anderen waren gewone misdadigers. Tot de misdadigers behoorden moordenaars, dieven .enz. Er waren geen Zweden die den heer L beter voedsel konden verschaffen, met het gevolg, dat hij evenals 'de meeste medegevangenen aan dysenterié ging lijden. t Toen hij uit de gevangenis kwam, bleken zijn kostbaar heden uit de legatie gestolen te zijn. Een derde inhechtenisneming is van beteekems voor de manier van te werk gaan van de bolsjewisten. Een dame had een bezoek gebracht bij een familie waar juist een huiszoeking plaats had. Dadelijk werd zij gevangen genomen. Op weg naar het commissariaat ontmoette dé heer L. naar en groette. Oogenblikkelijk werd hij oók in hechtenis genomen en moest meegaan. Dadelijk daarop ontmoetten zij den echtgenoot der dame, die ongelukkigerwijze ook groette. Ook hij werd gear resteerd. Ten aanzien van Petersburg, zei de heer L. verder, heeft een zeer groote verandering ondergaan. Het meest draagt de omstandigheid hiertoe bij, dat alle houten huizen afgebroken zijn om brandstof te verkrijgen. Losse schoorsteenen en puinhoopen geven het voortgaan der verwoesting aan. Men begint ook plaveisels op te breken om ze evenals deuren voor brandhout te gebruiken. Sterfgevallen bedragen van November tot April niet minder dan bijna 1J3 pet het ergst heerscht de vlek- typhus. Dat niemand meer van ziin verdienste kan leven is een welbekend iets: 350 roebel voor een pond brood, 3.500 voor evenveel boter en 4.500 voor een pond suiker. Vleeschkaarten en soortgelijke, deelt men slechts als TUTTJEHORN. Alhier is Maandag in den laten avond de boerderij afgebrand van den heer K. Groot Cz. Oorzaakliooi- broei. Een bijstaande kapschuur is tevens afgebrand. De bewoners moesten ijlings uit het brandende gebouw vluchten in hun nachtgewaad. Er is dan ook niets ge red, noch van den inboedel, noch van den inventaris. Verzekering dekt de schade. QUDE&LUia. Naar wij vernemen, is Dinsdagmorgen, terwijl de bewoners raten to broodeten, een nog nieuw rijwiel, merk Turner, gestolen uit een schuurtje nabij de wo ning van dfn heer C. M., Ruigeweg alhier. Het rij wiel behoorde aan J. K., wefke oidasr inwoont, en is verzekerd tegen diefstal te Oudkarspel. LANGS BE STRAAT. LlEiO vertelt in de Telegraaf: Deze vreemdeling! wias nog een fotograaf van het echte, ouderwetsche ras. 1 Hij fotografeerde met behulp vaneen driepoot, pcoir old lobs ter. Hij deed zulks midden op den dag. De camera was v-rij groot, van mahoniehout, met geelkoper (beslag, de driepoot was van hout, en zwaar. Voorts plaatste deize zonderling zich zelf buiten leder9 fatsoenlijke Hóllandsche -gemeenschap door het dragen van: lo. een geruite kniebroek, 2o. zonnebril, 3o. een blauw iSchillerhemd. In dit -krankzinnig accoutrement uitgedoscht, plaatste de man zich midden op de brug, dicht bij' de •leuning, zette den driepoot .uit', en begon daarop de omgeving op te nemen. Hij zette de hand boven de blauw bebrilde oogen, tuurde naar 'n zolderschuit, die ernstig te peinzen lei- langs den- wallekant, be-fceek de topgevels der giactothuizen, die 'n grillig uitgebeten lijn trókken tegen 't vinnig blauw van den 'zomerhemel. Ineen3 schrok-ie eventjes, Want vlèk achter 'm gilde snijdend 'n straatjongensstem: Gerriiiüt kornis kaake! Gerrit kwam kijken en stond letterlijk verstomd. Hij nam er dadelijk zijn gemak van, omdat hij be greep, dat de voorstelling lèng zou duren, en ging op de leuning zitten-. De vreemdeling haalde de camera uit zijn tasch, klapte ze open, schroefde ze op den driepoot Meheir, komme we d'r op? wilde de jongen1 weten', die 't eerst dit uitnemend verwonderlijke schouwspel ontdekt had. 'De vreemdeling antwoordde niet. De jongen op de leuning had1 een onzindelijk ap pelpartje dn ®ijn zak gevonden en beet er in. Vreet je nou alles alleen op? informeerde de ander giftig. Dat zien je omemers? tergde de toeschouwer op de leuning, prettdg heen wippend, geheel opgaand in '4 -vermaakt De vreemdeling scharrelde nog altijd met de ca mera, toen- er al een di'k plokje belangstellenden oom hem heen stond. Onder meer een telegram jongen, een halfwas slager, een koffiepdikster, die hem oog jes gaf en spuuglokken droeg en twee slungels van onbepaald beroep, die met onbegrijpelijke behendig heid straaltjes tabakssap juist over de leuning in 't water ajoeptem. De vreemdeling dook onder zijn doek. Watte r&re, zei peinzend, een der kotffiepdkstera. I-e zegt heeletnaal niks. De man had waarlijk wel wat anders te doen: hij zocht een motief. De zolderschuit beviel hem niet. Hij wendde zich om, opglurend half van onder den doek en kreeg een turfschuit' in 't oog. Hij nam toe stel, itasch en driepoot op en verhuisde. Zijn gevolg zwijgend, trok met hem mee. Hij verhuisde nog eens. Do menigte k la suite van den vreemdeling,, toog met, hem mee, appel-etend, straaltjes spuwend, knipoogend. 'Eindelijk had de man zijn motief, stelde in, en knipte hij knipte de helft van zijn gevolg mee. Toen hij wilde gaan, bleek zijn driepoot met 'n! touw aan de brugleuning te zijn vastgemaakt. Hij ont knoopte het lakondek en vertrok. Hij was hier blijkbaar al meer geweest. BURGEMEESTER CONTRA WETHOUDERS. Uit Wormerveer, 2 Augustus. Hedenmorgen zou opnieuw een vergadering van B. en W. van Wor merveer plaats hebben. Officieel wordt medegedeeld, dat de vergadering wederom onmiddellijk werd ge schorst, nadat dadelijk bij de opening de voorzitter 1 had verklaard, dat hij geen andere houding zou aan nemen dan. den vorigen keer. Daarom wilden de wtft- houders ook ditmaal van geen verdere afwikkeling van zaken weten. V. D. DE FABRIEKSBRAND TE TILBURG. Uit Tilburg, 2 Aug. In aansluiting met het be- I richt van gisteren omtrent den brand in de wollen- toffenfabrie'k der firma A. en N. Mutsaera, gelegen aan de 'Gasthuisstraat en Piromstraat, kunnen nog de volgende bijzonderheden worden meegedeeld: I -Een surveilleerecnde agent van politie zag rook- I wolk en uit het dalk van- het garenmagazijn aan de I westzijde langs de Pironstraat opstijgen. Het was I toen ongeveer halfvier In den nacht. I Aan de oplettendheid, van den politiebeambte de I het te danken, dat, md$t de groote weverij een prooi der vlammen is geworden, daar kort na diens ont dekking de brand, snel naar buiten uitsloeg en in- alle hevigheid in 't geboüwi woedde. Nu kon de vlug gealarmeerde brandweer spoe dig optreden. Terwijl dat magazijn in lichte laaie 1 stond, de vuurgloed de door den westenwind op blazende vonken met brandende vlokjes garens het donkere f Liman ent fantastisch verlichtte en de neer vallende vonkenregen de aangrenzende gebouwen ernstig, bedreigden, word het blussingswerk met een tiental slangen op de waterleiding begonnen. Den brand tot het garensmagazijn te beperken, scheen onmogelijk te zijn. Het vuur sloeg over op het aan grenzend groote magazijn, waarin de voorraad wol, die deels geheel, deels gedeeltelijk afgewerkte atuk- wollenstoffen geborgen waren. Ook dit groote ge bouw brandde geheel uit en de geheele inhoud werd vernield; Op het daaraan 'grenzend kantoor sloegen de vlammen over, hetwelk nog gedeeltelijk vernield werd, doch tot hiertoe "wist de brandweer den brand te beperken. De boekhouding en andere belangrijke zaken had men daar nog in .veiligheid kunnen bren gen. Men vermoedt, dat dq schade die eerst op pl.m. f 500.000 werd' geschat, nog minstens f 200.000 dat be drag zal te boven gaan. Door dezen brand die toe- j geschreven wordt aan (broeiing van de opgestapelde garen heeft de firma geen grondstoffen en geen stukje stof ten verkoop in- voorraad. Het fabcrleikspersoneel wordt evenwel zooveel mo gelijk aan het werk gehouden. Tel. DANKBARE VOGELS. 'Uit Sliedrecbt wordt aan „Avicultura" het volgende gemeld.: ©en dame, eerste verzorgster van vogeltjes, die van zelf ook veel houten neetkastjes dn haar tuin heeft hangen, had dit. voorjaar het genoegen, dat één der nestkastjes. vlak bij haar slaapkamer, door een kool- meezenpaar betrokken werd. Vóór en tijdens den broedtijd werd door de dame geregeld gevoerd. Toen ze jongen hadden, kwamen pa en ma moes het voed sel uit de hand der dame halen en brachten het dan aaü de jongen. Toen de jongen uitvlogen, kwam de geheele fa milie pa, ma en 5 kinderen de slaapkamer in vitegen, en trots de aanwezigheid van den hond, die naast de dame zat, en er nog twee andere personen op die kamér aanwezig waren, pikten de vogels het voeder uit de hand' der dame, zonder een spoor van angst of schuwheid te toonen. EEN KWAJONGENSSTREEK. 4 Een sigarenfabrikant to Zaltbommel kreeg* een ongeval met pijn motorrijwiel, doordat een 9-jarige bengel bij 'tpaaseeren een stok door het voorwiel stak. Hevig bloedende uit een vrij' ernstige hoofd- wond, werd de motorrijder opgenomen. SCHUBEEN-VTSSCHERU. Men schrijft aan het Hdlbtd. 'Reeds vóór den oorlog werd voor het buitenland enkele malen gevraagd naai* de zilveren schubbetjes van visschen en deze stof werd' gebezigd voor bet kleuren van' glazen' .koralen, om' deze in parelen om tc zetten. In- den laatsten tijd' schijnt de vraag naar vischschubben veel grooter geworden te zijn, mis schien ook nog wel voor andere doeleinden en om aan de vraag te voldoen woafat verbazend -veel van deze witvisch gevangen, de viscb wordt geschrapt en als waardeloos niet zelden als most gebezigd. Dui zenden1 kilo's zouden o pdie wijze worden verwerkt en daarom d<s ook een maatbepaling gemaakt op voorn en1 blei, waardoor natuurlijk de kleinere visch wordt gespaard', maar naar beweerd wordt, thans te veel 'grootere worden gevangen. Van hengelaarszijdc wordt nog al eens gemopperd en zou b.v. het ver bieden) van den uitvoer van schubben, meer afdoen de maatregel geacht' worden'. Voor 100 K.G. schubben rekent men minstens moedig te hebben 2000 <K_G. visch.

Schager Courant | 1920 | | pagina 1