schalier Courant DERDE BLAD. De dingen om ons heen. Binnenlandsch Nieuws. De Historische Optocht. Beschrijving van den Optocht Reclames. PINK PILLEN Gemengd Nieuws. Zaterdag 5 Augustus 1920. 63ste Jaargang No. 6665. Als ons nageslacht nog jaartallenboekjes heeft op school, over een eeuw of wat. wat niet te hopen, ofschoon to vreezen is zal aaarin vermoedelijk te lo zen slaan „1914—1918 eerste groote oorlog" en even daaronder (want misschien staat Einstein's ontdekking ook vermeld als ictsf bijzonders) „1920 tweede groote oorlog." Daaronder komt dan vermoedelijk een streflpje zooals in onze boekjes in de buurt van 1490 („einde aer mid deleeuwen") om de tusschenperiode aan te duiden, die in de geschiedenis den naam zal dragen van „Bol chewistische periode." Misschien evenwel zal het nog zoö gearrangeerd kun nen worden, dat of de „tweede groote oorlog", of de „bolchewistische periode" kan worden geschrapt. Doch, terwijl wij dit schrijven, lykt die kans met zeer groot. De brandstof zoowel voor den grooten oorlog, als voor een bolchewistische periode ligt opgehoopt. De eenige kwestie is 'of de vuurmakers en lucifers goed zijn, dan wel surogaat uit den schralen tijd. Gaan de lucifers af, pakken de vuurmakers, dan zit Europa binnen een maand of zes weken in een nieu wen oorlog, in een nieuwen heksenkeuken, die. alleen kan eindigen met een zoo totaal uit elkaar vallen van onze tegenwoordige samenleving, dat er meer handig heid, dan die van een berocpsoplosser van Jig-Sais- Puzzles wordt vereischt, om ae stukken der legkaart weer te doen 'passen.... Toevalligerwijze is het Polen, waar de beslissing thans zal vallen. Zooals het in 1914 toevallig België was. Nade- maal de heeren in Berlijn en VVeenen niet bij machte waren in te zien, dat zij Servië op zijn nummer had den kunnen zetten, zonder (lat er een haan naar ge kraald had, althans zonder dat het tot een werq/ld- exploisie zou zijn gekomen. Toen hebben de heeren van de generale slaven, die meenden beter klaar te zijn dan huti tegenstanders, niet anders gewild. Moesten zij, zouden zij hun zin hebben. Toen zwichtten de Kabinetten. Met het in Berlijn en Weenen bekende gevolg. Deze „les Van den oorlog" heeft men tamelijk wel ter harte genomen. In geen enkel land zal het voortaan aan een militaire partij zoo gemakkelijk als in 1914 ge lukken een oorlog op touw te zetten. Maar terzelf dertij d zyn verscheidene andere „lessen van den oorlog" min of meer volmaakt vergeten. "Allerlei oude methoden hadden afgedaan, heette het. En daarin lag veel waarheid. Zooals een ridderharnas uit* 1100 niet bestand was tegen een musketkogel, zoo min is een (in 1914 mo dern) fort of vesting bestand tegen luchtaanvallen met stikbommen, tegen dikke Bertha s en andere lieflijk heden. Logisch militairlogisch gevolg hiervan is, dat men dan de soldaten en de verdedigingsmiddelen niet meer onderbrengt in een fort dat een wel is waar niet afdoende, maar toch betrekkelijke veiligheid geeft,, doch in 'n loopgraaf. Daar is de trefkans wel minder, doch het ziekte- en uitputtingsgevaar te grooter. Bij den strijd, door admiraal Fisher ontketend, die alle gewone schepen wilde opdoeken om niets dan on derzeeërs te gebruiken, vergeet men den wedijver jarén lang tusschen de twee bureaux van Krupp in Esseu ge voerd. ilet eene bureau bouwde kanonnen zoo goed, dat elke pantserplaat doorboord werd, terwijl het andere bureau dan steeds weer een nieuwe pantsering uitvond en duur verkocht die ondoordringbaar was zeifis voor het zwaarste projectiel. Die strijd heeft jaren geduurd en niet voor niet» was mevr. Bönlen Halsbach, geb. Krupp de rijkste persoon van heel Europa een feit waaraan de schuinen van den gardeluitenant die haar man werd geen kruimeltje afdeden Als vandaag de onderzeeboot sterker is dan pantser cn torpedonet, is er geen enkele reden, waarom dit morgen nog zo(o '2al zijn. En als Parijs kan worden beschoten uit een kanon aan de Luxeniburgsche grens kan niemand garandeeren, dat een schietwerktuig in Verdun overmorgen niet zooveel bacteriën of giftgas over Duitschland kan uitstrooien, dat er geen levende ziel en geen groen blad meer overblijft. Er zijn nog groote kansen voor chemici en natuur kundigen, die zich op militairgebied of ter bestrijding van overbevolking lauweren en niillioenenl willen verwerven. In den striid, die, naar wij vermoeden, binnen zeer korten tijd zal ontbranden, zal men van al die toekomst wapens en zeifis van zeer vele der bestaande moord werktuigen geen gebruik hebben te maken. Zelfs niet kunnen maken. Aangezien zij er nog niet zijn en zoo zij er waren: de materialen en de tijd zouden ontbreken om ze te vervaardigen. Bovendien ontbreekt er een andere factor voor een oorlog op grooten schaalnl. het geld. Geen aer landen, die hun schepping: Polen, zouden willen verdedigen of helpen tegen Soviet-Rusland heeft vermogen of inkomen genoeg om ziin eigen loopende uitgaven te dekken. Allen leven op crediet en slechts aan een enkeling ge lukt het de rent e zijner schulden te betalen, zonder eerst nieuw geld te leenen. West-Europa kan geen groote uitgaven doen, omdat het geen contanten heeft. Zelfs de ergste goochelaar met Staatsfinanciën ziet daar geen kans voor. En credieten voor een nieuwen porlog moeten worden gegeven door de verschillende parlementen Aangezien het geen loonsverhooging betreft zullen die parlementen, niet zfeér scheutig zijn, vermoeaelyk. Doch hierin kan men zich vercissen. Zooais men zich in 1914 omtrent de houding aer socialisten heeft vergist.... Rusland waar men het zoover heeft gebracht dal een tien pond Sterling (dus zeg ongeveer 110 gulden) een m i 11 o e n "Soviet-roebels waara zijn (wat vroeger twaalf ton Ned. ct zou zijn geweest) verkeert in dit opzicht in betere omstandigheden. Het „geld" is te drukken,' zoolang er inkt, papier en een pers is. En mocht daardoor de koers zoo dalen dat 10 p.st. op h dag anderhalf millioen Soviet-roebels waard wordt Wat ongeveer de prijs van het papier-zelf is "wel nu dhn drukt men anderhalf maal zooveel.... Bovendien leeft het 'Russische leger op vijandelijken oodein en kan dus „requireeren" wat het wil. Rusland, zoolang zijn troepen in Polen staan, is dus ongetwijfeld in de beste positie. Het kan vermelen en meenemen wat het wil: verhaal ïs er toch niet. En hei «Volksleger" is zoo samengesteld, dat niemand een eer- jaatn boer of 'burger kan onderscheiden van een sol- uaat. Hetgeen wil zeggen, dat een wereldleger, dat even- meel tegen de roode republiek zou gaan strijden niet een oorlog, doch een guerilla, een franctireurstrijd zou heb ben te voeren. Dat een militair-georganiseerd Rusland thans even uoverwinlijk zo/a <zijn als het in 1812 bleek, toen va?? *n 'ket najaar zonder transportmiddelen lijkt ons onjuist. Met gelijke middelen en methoden, gelijke gelegenheid tot oriënteering en com municatie, gelijke geestdrift voor de zaak, lijkt het ons 7" wat een oorlogssucces altijd is een kwestie van iw -te froepenmacht. Van de laatste reserve. Maar iedereen die wel eens gezien heeft hoevéél oeite sier agenten hebben met één onwillig arrestant, weet ook, dat de guerillenoorlog zeker een dubbel ge tal soldaten vereisch! als er vrijschutters zyn te ver wachten. Nu reeds heeft Soviet-Rusland met een vry onbelangrijk slecht toegerust leger in de laatste weken groote voor- deelen benaald, vooral van moreelen aara. En ieder dier overwinningen geeft de vrienden van het bolche- wisme in .elk land nieuwen moed en meer hoop pp de verwezenlijking hunner theorieën. Dat blijkt uit ae weigering der troepentransporten in Duitschland en elders, uit de roerigheid der Communis ten overal. Zoodat... zoodat het misschien de vraag zal zijn of het tot den ..tweeden grooten oorlog 1920komt Doch als aie uitblijft, lijkt het voor ons vast te staan, dat het jaartallenboekje van de twec-cn-twintigste eeuw dus toch wel „1921 begfri van de Bolchewistische perio de" zal vermelden. Allicht met een verklarende noot wat dat bolchewiSme eigenlijk geweest is. Doen alt is een schrale troost voor de „bourgeoisie'' van 1920 tot 1930 of daaromtrent UITKUK. alkmaar. f Nadat een lamgie lijst van.' ingekomen stukiken, on der welke verschillende adressen van organisaties en beligngibebibendeni pro- en contra ihet droogleggen van deze gemieterde gedurende de a.s. (kermis, welke be handeld zullen worden bijl het afwijzend prae-advies A an1 B. en W, ter zake, ging de R'aad dn zijne Donder dagmiddag gehouden vergadering over tot het doen 'van verschillende 'henoeaningen. 0.m. werden be noemd: tot leeraar in de EmgieLsche taal en handels^ correspondentie' aan' 'de handelsavondschool de heer E. 'van Meir alhier, tot onderwijzeres aan de open bare burgerschool de heer G. C. van Gulik en mep \V. Benndink alhier; Adem aan de Opento. Meisjes school mevr. J. J. :Speets-Kooijman allhier; tot idem aan de le Gemeenteschool' mej. G. J. v. Wijk te Wie- ringerwaard en aan de 3e Gem. School mej. N. Bruin te Hoorn; tot Rector aan het gymnasium Der. J. W. 'Bderma, leeraar aan het stedelijk gymnasium te Amsterdam; tot, leeraar to de Ned. Taal aan de handelsavond school de heer P. 'Stadt alhier ivoor den cursus 1920— 1921; v tot leerares to rJederlandsch aan het gymnasium mej. H. 'E. 'Bekkers, thans tijdelijk ais zoodanig werkzaam en voor den cursus 1920—1921 tot leeraar in de klassieke talen den heer P. Brommer,, mede reeds tijdelijk werkzaam. De Raad ging daarna geruimen tijd over to eene zitting met. gesloten deuren. Toen de openbare zlt- 'ing werd hervat werd aan' de orde gesteld een voor stel van Burg. en Wetlh., om te besluiten tot instel ling van een ophaaldienst voor 'de gemeentelijke' be- iastingen. Na overneming van een amendement van de hoeren Veen c.c. werd tot invoering van zoo- danigen dienst besloten, waarbij het gebruik van plakzegela van f 1, f 2.50<en f5 .zal worden ingevoerd met inpiliakbioekjes, welke zegels door een daartoe tegen genot van provisie aan te steil ent persoon do belastingschuldigen, die zich daartoe aanmelden, zullen worden aangeboden om hun het betalen van belasting te vergemakkelijken. Op geregelde tijden zal deze persoon verplicht zijn met den Ontvanger af te rekenen, terwijl van hem eene borgstelling kan worden gevorderd. Eien voorstel' van den heer Cloeck om evenals te Dordrecht, tevens over te gaan tot in voering van een storingsdienst met rente-vergoe ding voor te vroeg betaalde belasting, teneinde die gemeente op die wijze aan niet te diuur kasgeld te ■helpen, zal wellicht later onder de oogen worden gezien. De vergadering werd daarna geschorst tot Don derdagavond half acht In de voortgezette vergadering van den gemeente raad werd met het oog op de algemeene prijsstij ging een verhoogd tarief vastgesteld van de ver- pleegkosten in. het stads-ziekenhuis, zoodat voortaan verschuldigd zal zijn voor de verpleging per dag van: zieken, opgenomen voor rekening van het bur gerlijk armbestuur f 0.50; voor eigen rekening ver pleegde minvermogende ingezetenen f0.50 tot f2.—, daar gelang van den welstand, met dien verstande, dat het verpleeggeld voor ongehuwden hooger kan worden gesteld dan voor gehuwden'; voor zieken, op genomen voor rekening van andere erkende liefda dige instellingen fl.-n, voor dienstboden, verpleegd voor rekening van hare of hunne meesters f 1.50; voor andere ingezetenen, verpleegd voor eigen reke ning, naar gelang van welstand van f2 tot 3.50 en voor zieken uit andere gemeenten f3.50. Boven dit tarief zullen afzonderlijk in rekening gebracht wor den de kosten van operatiekamengebrulk, van ver bandmiddelen en van begrafenis. iZiek en fonds-pa tiënten zijn verplicht de voor hen benoodigde medi cijnen te doen leveren door hunnen apotheker, zoo dat deze niet begrepen zijn in de verpleging van de instelling. Overigens worden onder verpleging ver staan: voeding, kleeding, verzorging, genees-, betel en verloskundige hulp en medicijnen. Aan de Konin gin zal worden verzocht aan het onderwijzend per soneel bij het lager onderwijs to deze gemeente voor het geven van onderwijs buiten de gewone school uren, mits vallende binnen het leerplan, boven hunne jaarwedde als zoodanig, eene beloontog toe te kennen berekend naar f2 per wiekelijksch lesuur, be houdens de procentsgewijze vermtodertog ingevolge het Bezoldigingsbesluit. Aan het bestuur der Vereenigde Ambachtsschool alhier zal worden bericht, dat de gemeente bereid' is to het bestaande tekort op dë exploitatie naar bil lijke evenredigheid bij te dragen en mitsdien hare subsidie over 1920 verhoogt met een bedrag van f2423.00 of zooveel minder ingeval de Nijverheids onderwijswet nog in den lloop van 1920 to werking mocht worden gesteld, waarbij' aan het bestuur- to overweging gegeven wordt het ontbrekende op het tekort ad f 903.37^ te doen aanvullen' door de bui tengemeenten, uit welke leerlingen de schlool be zoeken. Naar aanleiding van een schrijven v%n den Minister van Justitie d.d. 12 'Juni IJ. aan de*Commis sarissen 'der Koningin, besloot de Raad zich te ver klaren tegen het toekennen aan den Commissaris van Politie van een gedeelte van zijn salaris in den vorm van een kindertoeslag. Deze beslissing lokte geen principieel debat uit, omdat de 'Raad to zijn tegenwioordilge samenstelling onlangs met 10 tegen 9 stemmen besliste aan de gemeenteambtenaren geen kindertoeslagen toe te kennen. De pensioenen der gemeenteambtenaren werden, behoudens een enkele uitzondering voor hen, die reeds op andere wijze voldoende schadeloos gesteld waren, met 40 pfct. verhoogd op den grondslag van de Wet van 29 Mei 1.1., 'Staatsblad no. 283. Met de uitkeerimg wordt belast het gemeentelijk pensioen fonds, aan hetwelk de gemeentelijke uitkeering ter zake voor 1020 en volgende jaren wordt verhoogd met f7191. Deze kosten zullen' worden bestreden uit' een eventueel aan deze gemeente uit te keeren aan deel to de derde uitkieering aan gemeenten van een deel der Oorlogswinstbelasttog. Afgewezen werd een verzoek van gepensionneerden om de bijdrage voor weduwen en weezenpensioen te nemen voor reke ning der gemeeente, omdat deze bijdragen wettelijk verschuldigd zijn door de belanghebbenden. Het distributiebedrijf zal' met ingang van 14 Augustus a.s. worden opgeheven; de tegenwoordige directeur zal met de liquidatie belast worden, onder toezicht van de Commissie van Bijstand voor het levens middel ehbedirijf. Aan ÖB'. cn W. werd een crediet van f35000 toegestaan voor het bouwen van de lokalen van het to te voeren' 7e leerjaar bij de 2e en 8e Gemeenteschool. Van hlcmdeni zal voortaan marktgeld worden ge heven van 16 cent per (hond. Besloten werd tot het aangaan van efene geldilee- niimgi van f 430000 ter bestrijding van buitengewone uitgaven voor aankoop van gein een te eigendommen en uitvoering van openbare werken, tegen eene rente vani 6 pet 'sjaars met oone aflossing gedurende do Jaren 1921 tot en met 1930, telkens f15000, 1931 tot en met 1948 telkens f 10000, 1919 tot en met 1952 tek kens f9000 en 1053 tot en met 1960 telkens i 8000, zoo dat de gebeele schuld gedelgd zal zijn to 40 jaar. Na een zeer uitvoerige discussie werd ten slotte met 10 tegen 7 stemmen aangenomen een voorstel van B. en W., waarbij, aan verschillende drankbe- strijderSorganisaties zal worden bericht, dat de Raad bij, do dit jaar te houden kennis de proef wil nemen of met de aangeboden hulp van1 de Afd. Alkmaar van den Ned JBonld van Koffiehuirfhouders enz., krachtig gesteund door de politie, het drankmis bruik bij de dit jaar te houden kermis niet 1» te Hf ftcnoni wieringer waard. Mei. G. J. van Wijk is benoemd tot onderwijzeres aan de le Gemeenteschool te Alkmaar. bedorven vleesch. Wegens het eten van ondeugdelijk vleesch zijn te Bergen N.-H. elf personen ongesteld geworden. Na ingewonnen medisch advies waren de meesten na koirten tijd weer opgenapt, doch één dame ie er nog vrij ernstig ziek van. •Het vleesch, dat door den slager to West-Graftdijk was gekocht, is door de politie to beslag genomen, terwijl een nader onderzoek naar het ondeugdelijke vleesch wordt ingesteld. oude niedorp. De herijk voor maten en gewichten zal voor deze gemeente worden gehouden in het Raadhuis te Nieu we Niedorp, op Dinsdag 24 Augustus a.s., voor Oude Niedorp van 9—12 uur v.m. en voor Zijdewind van 1—4^ uur n.m. oude niedorp. J.l. Woensdag zijn de schoolkinderen alhier van de 3 laagste klassen uit rijden geweest naar Schoorl en Bergen en over Alkmaar langs heit Hertenkamp terug. Als altijd hebben ze veel pret gehad in speeltuin en •duinen. Hoewel het daags te voren er slecht voor stond, was het uitgezocht mooi weer, 's Avonds om half negen Ikwamen de kinderen voldaan weer thuis. Een woord van dank aan allen die er toe hebben meegewerkt om dit feest te doen slagen is hier wel op zijn plaats. 't zand. Donderdagavond had ten overstaan van Notaris Vrijburg publieke verkooptog plaats van een per- ceM le velde staande haver, groot 1.79.80 H.A., aiu den Boschweg te 't Zand. De verknoping gèschiedde ten verzoeke valn mej. de Wea. J. de Graaf. Koopers werden de heeren Jb. KoolJ te Stolpe. en Joh. Vader te 't Zand voor f 830. noordscharwoude. ,.Da Noordermarktbond" stelde to haar vergadering f500 beschikbaar voor het comité te Heerhuigowaard, tot leniging der schade der tuinbouwers, geteisterd door hagelslag. waarland. Het loopt de bouwers niet mee; er wtordt sterk naar droogte verlangd, want niet alleen dat rneln sukkelt met het kleine beetje zilveruitjes, dat men nog eens gewaagd heeft te verbouwen en men nu niet droog ter markt kan krijgen, maar ook wordt geklaagd over ziekte in de aardappelen. Dan zlj'n de bouwers aan den vooravond van den znadoogst, to bet bijzonder haver en tarwe, reden le over om naar het zonnetje te verlangen'. waarland. Met den bauw der pastorie schiet men al aardig op. De muren «der le etage zijn al op oogte; men hioopt dan ook Vóór den winter gereed te zijn. melkuitvoer naar engeland. Naar men uit Zeeland verneemt, heeft de minister van Landbouw verlof gegeven voor den uitvoer van 143.000 Ld ter volle melk naar Engeland, gedurende de maand, Augustus. Uk en Herijk zal te NIEUWE NI.EDORP gehouden gehouden wordenvoor Oude Niedorp en Zijdewind op §4 Aug, voor Nieuwe Niedorp op 25 Auc. Te WINKEL voor Winkel op 26 Aug. Te BArSINGERHORN voor Haringhuizen op 27 Aug, voor Kolhorn op 27 Aug en voor Barsingerhorn op '28 Aug. en aanduiding van zijn historlachon grond. III. Schagen in de Nijverheid. Na de Romeinen en Mag- nus en de heeren van Schagen en wat om dat alles heen hoort, volgt in den 'optocht iets eenvoudïoers, maar dat groote getuigenis aflegt van de wakkerheid' der Schager burgerij. Op dien wagen daar staan twee menschen in een voudige kleederdracht en eenvoudig van beweginghet zijn ae gebroeders Tate en Huibert Filips, timmerlie den, wonende in het begin der zeventiende eeuw te Schagen. Hun werk en hun denken voerde hen tot een belangrijke uitvinding, die nog alle dagen haar toepassing vindt. In de aagen van Tate en Huibert werden ae zolders in de huizen van planken gemaakt, die zoo dicht mogelijk bij elkander werden gelegd en werden de schuren gebouwd van kantdelen, zoo dicht mogelijk tegen elkander geplaatst. Maar de zolders sto ven door en konden nooit geschrobd worden, want ze lekten door en de schuren lieten door de naden tusschen de planken wind en water binnen. De gebroeders Filips nu vonden het ploegen en mes sen uit, waarbij de eene plank iets in de ander schoof en de geheel© zoldering dicht werd, evenzoo de op staande houten wanden der woningen. Voor de schu ren vonden ze het potdekselen uit. Twee kantdelen werden een klein stukje van elkander,, gezet en de opening met een derde kantdeel gesloten, zóó dat de derde plank de 'beide eerste een stukje bedekté. Zoo doende werd een veel dichter geheel verkregén. dan met de vroegere wijze van doen. Voor deze uitvin dingen kregen de gebroeders op 6 October 1617 oc trooi van de Heeren Staten van Holland. Tate Filips was zulk een bekwaam werkman, dat hij met de werktuigen uit zijn tijd, die toch lang zoo good niet zullen geweest zijn aan de tegenwoordige timmermansgereedschappen, „uit de dikte van een duim brcete ebboimout 13 sneden konde zagen, dat het zoo dun was als parcament". Deze kunst vertoonde hij in 't Hof van Holland, waar zegt Dirk Burger van Sehoorel, die leefde pl.m. 1700 dat nog ge zien kan worden. Heel uit Brussel kwam men om kennis te nemen van de uitvindingen der gebroeders Filips. De bierdragers, die de timmerlieden volgen, hebben wel geen uitvindingen gedaan, maar zij herinneren er ons aan, hoe belangrijk in de 17e eeuw de bierhandel en het bierbedrijf in Schagen was. De oude Hollanders lustten wel een potteken bier. Schagen was het mid delpunt van een welvarende streek en de opslagplaats der Alkmaarsche en Haarlemmer bieren voor heel de omgeving. Het kwaad, dat nu nog bij velen bestaat Juist niet alleen'bij Schagers belasting ontduiken, deed Gecommiteerae Raaen van Holland besluiten aan de in Schagen overal verspreid wonende biersteekers één plaats aan to wijzen, waar zij hun bieren moesten opslaan en uitslaan- fraude met de accijns kon dan niet zoo gemakkelijk gepleegd worden. De Heer van Schagen gaf met dit doel m erfpacht uit een stuk grond, waarop „negen schoone huizen werden opge bouwd, voorzien met schoone kelders, daar de Bur gers en buitenlieden haar geryf van Alkmaars of Haar lemmerbier ten allen tijde konnen krijgen". Die plaats hoet nog de Bierkade en aan sommige gevels op do Bierkade is nog best te den, dat ze oud en dat ze ook wezenlijk schoon waren. En nu volgt weer de voorstelling van een bcdriif, eens in Schagen zeer druk beoefènd, thans door ae verandering in den loop der tijden, geheel verdwenen. Op dien wagen daar staan de beroemde Schager mes senmakers. In do 17e eeuw nog werden de Schager messen heinde en ver gevraagd. Vele smederijen ver vaardigden ze en. vele molens polijsten ze glad en slepen ze scherp. De Molenstraat draagt naar die slijp- molens nog den naam. D.e laatste smederij daar, wei- licht nog een laatste plaats waar Schager messen ver vaardigd werden, is voor kort van bestemming ver anderd. De Schager messen werden het eerst ver drongen door die van Solingen. „Vandaar zegt S. J. van Hcijstervelt in do Schager Courant, den geschied schrijver na dat de Staten van Holland cn West- Friesland by plakkaat van 1 Augustus 1661 schcrpe- lijk verboden, niet enkel het naslaan door anderen met het ondcrtccken van de halve maan, maar ook ver boden het van buiten inkomen van Solin^er of an dere messen, geslagen met 'het merk van Schagen, op verbeurte van die messen en bovendien een boete van 100 gulden voor ieder mes, dat verkocht bevonden wordt." Messen met het merk van Schagen. een halve maan, worden nu nog vervaardigd. Een buitenlandsche fa briek oude Schagers zeggen van een Engelsche heeft dat merk als handelsmerk ,,wcttig gedeponeerd". Een aardige herinnering tot slot. Een flink mes noem de men oudtijds „Schagen". Voor een paar dagen sprak schrijver dezes een oua inwoner van Harenkarspel, cn die wist nog, dat men daar by vechtparty'en als waar schuwing zeiae Pas óp hoor, maak bet niet te bont, want anders komt „Schagen" voor den dag. De naam Schager lemmet hoort men nu nog wel. Wordt vervolgd. De begeerte gezond te zyn Iz over de geheele wereld verspreid en niet minder algemeen is de onver schilligheid voor de middelen die de gezondheid kunnen bewaren. Deze onverachilligheld it even verkeerd, ala zy onbegrypelyk is voor hem die weet hoe gemakkelyk het Is met de Pink Pillen aan verzwakte gestel len en wanneer de gezondheid aan het wankelen Is, een vernieuwing van de levenskracht te geven. De Pink Pillen vernieuwen cn zuiveren het bloed en geven ctnleuwe kracht aan. Zy zyn bovendien een machtig versterkingsmiddel voor het zenuwstelsel en oefenen een byzon der opwekkenden invloed .uit op dt eetlust en de spysverterlng. Hunne merkwaardige heratellende eigen schappen maken dat zy een middel zyn dat altyd krachtdadig Is tegen de aandoeningen, de ziekten of de storingen die tot oorsprong hebben een verarming van het bloed of een verzwakking van het zenuwstelsel, zooals anemie, neurasthenie, alge meene verzwakking, rheumatiek. d# P/nk Pilltn wortJtn vtrkoohl f. t.yS dt' dot» tn f. f dt msi dooMtn, franco, in hst Hoofd- dipot, JVaitaukadt J14 is Amtltrdam, de VEEPEST in belgis. Uit Brussel, 5 Augustus. De Kamer heeft vandaag een motie behandeld van den afgevaardigde Maenhout, die gezegd heeft, dat oen ware geesei onder het veé vér- schnkkeUjke verwoestingen aanricht De veepest is uit- flebroken ln de dorpen van het arrondissement Gent Overal waar de ziekte optreedt is het hoornvee onher roepelijk verloren. De besmetting schijnt overgebracht te zijn door zebus uit Engelsch-Indië. die over Antwer pen nadr Brazilië zyn verscheept Minister Ruzette heeft vastgesteld' dat inderdaad eeu groot gevaa'aèn Belgischen veestapel bedreigt; de vee pest, die zich sinds 1862 niet mee« in Belglü had voor gedaan. Het is waarschijnlijk dat zebus "uit Bombay, aie in het quarantaine station te Antwerpen ziin ge weest, die ziekte naar België hebben overgebracht in ieder geval staat vast, dat net Amerikaansche vee, dat te New York 'en Balltimore verscheept is, niet was aangetast, want anders zou het onderweg gestorven zyn. In Gent richt de ziekte de meeste verwoestingen aan. Zij is thans op 29 dorpen vastgesteld, maar aat aan tal moet nog aanzienlijker grooter zijn. De epidemie wordt ,met groote kracht bestreden. een bolsjewistische revue dt peters- burg. De Romeinsche correspondent van het „Ben. Tagebl." ontleent aan de „Secoio" een interessante beschrijving van een bolsjewistische revue, dié eenigen tijd geleden te Petersburg gehouden werd ter eere van de EDgelscho delegatie. 1 Het balcon der genoodigden bij het Winter paleis was van onder tot boven versiera met roode roozen uit de vroegere keizerlyke kassen en het plein was door een dicht cordon van militairen afgezet. Twee hooge officieren kwamen aangegalloppeerdae comman dant van het 7de legercorps en de commandant van het Peterburgsch garnizoen, beiden in groot tenue en be hangen met bolsjewistische ridderorden. De door Trotzky ingestelde orde van de roode vlag, in den vorm van een rood vlaggetje /net het opschrift: „Proletariërs van alle landen, vereenigt ui", prijkt eveneons op hun borst Beide officieren dragen keurige witte handschoenen. Als zij voorbijrijden preseutceren de troepen het geweer. Dé eene commandant is veertig jaar oud en was vroeger metaalbewerker, de andere was postbeambte,, voer nij tot de eervolle positie van garnizoenscommandant var. Petersburg opklom. Het is twaalf uurde muziekcopsen zetten de Interna tionale in, de soldaten presenteeren opnieuw het geweer de burgers nemen de hoeden af. Dan begint het défilé. Eerst twee bataljons raarinetroepen, in „stramme" hou- ikng, dan twee diviesies infanterie. Alle mannen zijn goed gekleed en geschoeid. Dan komen er twee batte rijen in galop, vier bataljons werk-soldaten en drie honderd „man' vrouwelijke gendarmen, met geweren en gekleed in blauwe uniformen. Hierbij sluit zich dan nog een feestelijke optocht aan, die bijna aan een carna val doet denken. De brandweer met haar spuiten, post ambtenaren, de verschillende categorieën van werklie den, bemanningen der handelsschepen, keukenmeiden!, tabaksarbeiders en -arbeidsters, onderwijzers en onder wijzeressen, het personeel van de electrische tram, dat een klein houten trammetje op een stok mededroeg. boeren en^ boerinnen, spoorwegmannen met een houten locomotiefje, doktoren enz. liet slot van den optocht vormden de tuinlieden met wagens vol bloemen, die door snoezige boerenmeisjes met sikkels, korenschoo- ven en bouquetten vergezeld werden. De deelneming aan aen optocht was zoo groot, zegt de correspondent, omdat de deelnemers als i rantsoen leveusjaiddelen kregen. 1

Schager Courant | 1920 | | pagina 9