AllPiiti Nisiws- llraititit- Lnlliiillil Wat zou er dan zijn geschied Zaterdag 14 Augustus 1920. 63ste Jaargang. Ko 6669. UITGËVERS: TRAPMAN CO., SCHAGËN. EERSTE BLAD. Delvonia Tandpasta. Binnenlantisch Nieuws. SCHABER CODKAIT. Dit bind- verschijnt viermaal per week Dinsdag, Woensdag, Donder- dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's m. 8 uur worden Advertentién zooveel mogelijk tn het eerstuitkomend nummer geplaatst. POSTCHEQUE en OIRODIENST 23330. INT. TELEF. no. 20. Prijs per 3 maanden f 1.36. Losse nummers 6 cent. ADVEKTHN TIËN van 1 tot 3 regels f 1.10, iedere regel meer 20 ct. (bewijsno inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. Wanneer nu het Westen het er eens op had gezet Polen vmet de wapens te heipen, wat zou er dan zijn geschied? Deze vraag is olies wel beschouwd belangrijker, dan de quaestie of Polen, zooals het in Versailles ge construeerd werd, al dan niet wordt bestendigd. De heeren in Hythe hebben het wijste deel gekozen, want zonder dèn allergeringsten twijfel zou er op een oorlogsverklaring aan Rusland of zelfs maar op troepen transporten een beweging zijn gevolgd, die machtig veel had geleken op een revolutie, zoowei in Engeland als in Frankrijk, als in Duitschland. Wij zeiden reeds, dat de tijden waarin een regeering de bevolking in een oorlog kan storten en de soldaten in het vuur kan drijven, voorbij is. Wat in 1914 zelfs voor de aanhangers van Jaures, Bebel en Liebknecht onbereikbaar scheen, wat in inge land en de andere oorlogvoerende staten bestraft werd met de zwaarste straffendienstweigering en pacifis tische propaganda, is in den tijd na 1918 een aer ge loofsartikelen der arbeidersbeweging geworden. Wat enkelingen niet vermochten, zal nu een massale beweging tot stand brengen. Enkelingen komen in het cachot of voor het vuur- pcleton.... honderdduizenden massecreert men mei. Al ware het slechts, dat er niemand is te vinden om het vonnis uit té voeren. Natuurlijk is elk begrip van democratie in constitutio neel opvatting zoek, wanneer een volksbeweging zich georganiseerd tegenover de regeering een volksvertégén- woordiging stelt en daarmede wettig genomen besluiten ongedaan maakt. Zulk een beweging moge reden van bestaan hebben in een onbeperkte monarchie, in een autocratisch land, zeer zeker heeft zij die reden niet in een staat, waar de wil des volks tot uitdrukking komt in een parlament. Wanneer nu des niettegenstaande door istaking of mas sale dienstweigering een oorlogsverklaring eener regeering nietig wordt gemaakt door het volk, dan is het duidelijk, dat óf de eene óf do andere wilsuiting valsch is. (Natuurlijk laten wij den factor, dat een parlament, jaren geleden gekozen, niet meer den volkswil van het oogenblik vertegenwoordigt, buiten berekening.) De eenige vraag is, welke dier wilsopenbaringen als juist moet worden aangezien. Dat wil zeggen, dat onder zocht dient te worden hoe <die wilsuitingen tot stand komen. Immers dit bepaalt haar waarde, veel meer dan de plaats, welke zij in het staatsleven innemen. Hoe een Kamerverkiezing tot stand komt, bij ons of op IJsland of in Patagonië, weten wij allemaal. Zoodra de tijd van het zittend parlament begint op te schieten of het schijnt te gelukken de meerderheid te trekken, is het algemeen streven zooveel mogelijk mate riaal te verzamelentegen die meerderheid. Dan zoekt men op eigen zijde zooveel mogelijk bekende mannen met klinkende namen, die in het oog van het publiek een zeker gezag hebben en in de plaats staat van een onbruikbaar wijl voor de massa onbegrijpelijk programma. .Onder den vlag dier groote namen krijgt mep in Patagonië en elders—, vooral wanneer er een door kiesverenigingen gecontroleerd systeem van Even redige Vertegenwoordiging bestaat, een parlament bijeen, datniemand bevredigt. Zoodra zulk een 'parlament in het stadium is gekomen, dat niémand er anders dan met schouderophalen over spreekt, is de tijd gekomen voor de „republikeinsch" o! „revoltitionnairetegenregeering, voor de „directe actie". Zonder bewonderaars te zijn van een modern samen gesteld patagonisch parlament de lezer weet het nu eenmaal hebben wij nog ietwat minder respect voor den „volkswil uitgedrukt in de directe actie. 'f Het parlament (in Patagonië) is larie, de revolutionnatre volkswil isbedrog. Hoe njen het draait en keert: een parlementaire party heeft ten slotte eenige atecédén- ten, een historie, een program. D© mannen, die als vlag gebruikt worden om een vaak zeer twijfelachtige lading te dekken, nemen een soort moreele borgtocht op zich voor de partij, die zij leiden. Bij de directe actieniets van dii alles. De leiders van een massastaking, van 'n staking in het algemeen, behooren in zeer vele gevallen niet tot 'het bedrijf. Zijn advocaten, propagandisten, krantenmen- schen, wier èenig streven is de belangen, die zij ten behoeve hunner volgelingen hebben ontdekt, zooveel mo gelijk te bevorderen. f Het leiderschap van een vakvereeniging in onze dagen brengt mede het»formuleeren van eischen en verlangens. Vaak van eischen waaraan de volgelingen nooit heoben gedacht, wanneer niet de bezoldigde leider ze had ont- Ontdekt de leider niets: geen enkele verkorting van arbeidstijd en geen enkele loonsverhooging, dan gaat hij er uit. wanneer.zijn contract om is. Aangezien die vakvereenigingsleiders onder elkaar er ook weer een soort vakvereeniging op na houden, spreekt het anzevlf, dat -do kunst van eischen stellen tot in de puntjes geperfectioneerd is. Zijn er momentcel geen economische eischen te stel len of door te zetten, aan zoekt men het op politiek ge bied. Dus op een terrein waar de arbeider, evenals de gemiddelde bourgeois trouwené, volkomen leek is. Op grond van gekleurde, tendentieus© berichten, die van een zijde komen, gelasten en bevelen de heeréq Fimmen c.s. den boycot in Hongarije. N.b. van een land, van welks taal zij geen letter begrijpen, zoodat zij zelfs als zij dit wilden, het „hoor en wederhoor'1* niet in toepassing kunnen brengen. Dat die boycot gloeiend mislukte, moge men betreu ren of toejuichen: het verschijnsel, dat een arbeiders organisatie tot zulk een stap kan besluiten, blijft ali zeer ernstig feit bestaan. In de quaestie Bles-Rusland iets dergelijks. De sym- pathiën van de leiders, van de menschen wier bestaans grond ligt in overvragen, in meer-eischen dan- een an der, gaan natuurlijk uit naar de extremisten, naar de menschen, die alles of meer dan alles eisckan. Soort zoekt soort! Al had Polen geluk (wat het o.i. niet heeft) dan zouden de roode en rossige arbeidersleiders toch op Ruslands zijde staan, omdat hun sympathiën bol- cnewistisch zijn. Wanneer het den Soviotheoron morgen of overmor gen lust den een of andere nieuwe beweging op touw te zetten, opnieuw een ander land te zegenen .mot een terreur, een schrikbewind la Moskou of Budo- pest, dan kan elke regeering, die zich in belang karer eigen onderdanen tegen zulk een beweging mocht kan ten er nu reeds op rekenen de arbeidersorganisaties vertegenwoordigd sprekend althans bij monde van de leiders, tegenover zich te' vindpn. Van den eenen dag op den anderen heeft zich dus in verschillende landen van West-Europa een revolutie voorgedaan. Zonder dat men het feitelijk heeft bemerkt is naast de wettelijke regeering een andere gekomen, die geen positieve regeerarbeid doet, doch zich voor- loopig bepaalt tot het verrichten eener negatieve taak; onmogellijk maken van eiken regeeringsmaatregel, die haar niet aanstaat. Sabotage dus van het Wetgevend en het uitvoerend gezag. Sabotage op internationaal politiek gebied. Niet meef de parlementen, de ministers, de staatshoofden, doch de kameraden Fimmen, Oudegeest et- tutti quante zullen zeggen wat er op de wereld al dan niet mag ge beuren. Zij beslissen met hun tweeën of zessen, of twintigen. En wanneer de arbeiders doen wat het hoofdkwartier beveelt, is de regeering machteloos. Het inrekenen dier daders haalt niets uit. Juist omdat het mannetjes van de twaalf in het dozijn plegen Te wezen, komt er in- plaats van Pietje, die gearresteerd wordt, Klaasje, die het versje ook kan opzeggen, of desnoods alleen het bekende refrein: „Staken, manneg staken 1" kan op deunen. En mochten de arbeiders niet ingaan op de politieke leuze, die staken voorschrijft, welnu, dan wordt ér een economisch eischje bij gezocht, zoodat zij dan toch staken, zij het om iets anders. Dit gebeurde deze week in Dusseldorf, waar de lei ders, bang geen stakingsmeerderfieid te vinden voor den politieken eischgeen munitie doorlaten voor Polen,! er den economischen eisch aan vastknooptenextra-voe ding voor ,het spoorwegpersoneel, op basis van die der mijnwerkers. Pakt het een niet, dan pakt het ander. En gestaakt wordt er dus. Menschen, die zich benauwa hebben gemaakt over de komende revolutie, die snakken naar krachtige maat regelen voor de ordebewaring, naar burgerwachten en dergelijke, kunnen die benauwdheid van zich afzetten: de revoluite is er in West-Europa, waar geen regeering meer iets kan doen of laten, dan met goedvinden van de leiders der vakvéreenigingen met hun steeds instem mingvindend refrein: „Staken, mannen, staken." Maar: Polen is nog niet verforen! A. De mooiste tanden verkrijgt U door 't gebruik van Overal verkrijgbaar Yoor Enurus: J. STUURMAN, Schity-n. KAJfiPEEREN. In de Nieuwe Crt lezen ,wij de volgende ontboezeming over het sportieve kampeeren dat tegenwoordig, blijk baar ook in den Haag, steeds meer en meer in de mode komt. Kampeeren is een sport, die hoe langer hoe meer in de mode komt. Persoonlijk voel ik hoegenaamd niets voor deze sport, daar ik te sterk gehecht ben aan het bed in mijn slaapkamer. Ik heb echter groote belangstelling voor de kam- rïrders, die je door de stad ziet trekken. Ze hebben fietsen bij zich, die beladen zijn als het schip der woestijn. Een stroohalm kan het frame doen breken. Ze zijn in karavanen van vier tot zes man, en torsen op hun rijwiel» in zakken op hun rug en tas- schen tusschen hun frame, volledige Keukeninrichtingen benevens slaapzakken, dekens en kussens, heel vee] veldflesschen, badhanddoeken en zwembroeken, sport artikelen, reegen jassen en natuurlijk een tent Ze nemen liefst zoo veel mogelijk mee. Verder rijn ze in een soort onmilitair veldtenue. Je ziet mannen met wat huismoeders noemen sterke school- broeken. Ze loopen in hun overhemd met opgestroopte mouwen en blooie knieën. Ze hebben het altijd warm, en meestal loopen ze naast hun fiets. Wanneer ze hoofddeksels dragemziin dit linnen hoedjes, of bastaarden van Tlroler en Turk- sche hoofdbekleedingen, soms ook hoeden, als cowboy» en planters plegen te dragen op de Kim. Ze hebben in hun verschijning, wanneer ze over de Groenmarkt komen iets expresselijks, dat ik niet beter weet aan te duiden, dan met de uitdrukking van mijn kleinen zoon, die zooiets „opschepperig" noemt. Ik beklaag deze jonge menschen altijd een beetje, daar ik weet, dat de sport in de duinen beoefend wordt, en het zelfs met een onbeladen fiets al heei erg moei lijk is, je in de duinen voort te bewegen. Onlangs trof ik in een Duitsch cafétje enkele heeren, die er ook uitzagen, of ze het plan om te kampeer^n hadden opgevat Ze waren niet zoo jong, als kampeer ders gewoonlijk zijn. De een droeg, een waterdicht pak, de ander een korte broek en een rucksack en een soort Tiroler hoedje. Ze waren in een hoogst genoegelijke stemming. Er waren nog twee heeren bij hen, van het soort, dat .lede ren nacht behoorlijk naar bed gaat Ze schenen goed gegeten te hebben, en spraken nog over de zalm, die voortreffelijk geweest scheen te zijn, doch een beetje naar „chloor'7 smaakte. Een van hen heette Flippie. Deze was het mot den ander er niet over eens, of ze koffie of thee dronken. De ander proefde met aen ernst van een keukenmeid.' die onderzoeken wil, of de jam zoet genoeg is, en zei heel ernstig „Ik durf er me werkelijk niet over uit te laten." In een Duitsch café is het verschil tusschen slappe koffie en sterke thee ook niet zoo bijzonder groot Da heeren waren verder hoogst sympathiek. Een liet er mijn jongen hond suiker uit zijn hand likken en gaf hem melk op een schoteltje. Het was bij middernacht toen ik de heeren trof en Ik durf haast met zekerheid te zeggen, dat ze niet in de duinen geslapen hebben. En dit lijkt me, in dit geval, meer nog dan in alle andere gevallen, neal verstandig DE RUNDERPEST UT BELGIS. Naar aanleiding van het voorkomen van veepest in België waartegen onze regeering bereids krachtige maatregelen genomen heeft schrijft de rijksveearU T. A. L. Beel in de Msb., dat het voorkomen der ge vreesde ziekte geen verwondering weKt. Het bandeloos wereldverkeer, de nijpende vleeschhonger enz., moestén wel een ongewenscht rundervervoer meebrengen, gevaar lijk voor onzen veestapel en grootindustrie. Ouderen van dagen zullen zich herinneren, met wel ke forsche hand ae regeering destijds den strijd aan bond tegen de ziekte, die. geheel onzen veestapel én daarmede een groot gedeelte van ons nationaal vermo gen dreigde te vernietigen. Runderpest en longziekte (besmettelijke) vormden den grondslag voor de wet op het veeertsenijkundig Staats toezicht 20 Juli 1870. Wijlen dr. A. "Wi. H. Wirtz, en anderen, waren de grondleggers dezer wet, die tot op den huidigen dag nog den veterinairen een groote macht in handen geeft ter bestrijding der ziekten onder den veestapel, ook al neeft ze méerdere wijzigingen en aanvullingen ondergaan. In zooverre hadden het uitbreken der runderpest en besmettelijke longziekte een weldadigen invloed. Het veeartsenij kundig staatstoezicht kreeg een vasten grond slag een ambtenarenkorps werd beiast de belangen van den veestapel, die toch direct en indirect van het groot ste, algemeen belang zijn, te behartigen, besmettelijke veeziekten te bestrijden enz. enz. Personen, niet net minst veehouders, die den run- derpest-tijd hebben meegemaakt, raken dun gezaaid. Daar om zal het ongetwijfeld zijn nut hebben onze veehouders intijds op de noogte te stellen oilitrent de verschijnselen, bestrijding, enz., van deze vreemde ziekte. De benamingen dezer ziekte zijn, evenals 't gaat met alle veel slachtoffers eischende veeziekten, zeer uitéén- loopend, temeer omdat het ziektebeeld zeer dikwijls wisselvallig uiteenloopend is. In ons land sptak men destijds hoofdzakelijk vanveepest, runderpest: niet zel den wordt evenwel runderpest en de besmettelijke long ziekte verward, zulks omdat zich de regeering de be strijding van beide ziekten aantrok. In andere landen bracht men de ziekte-benaming meer in overeenstemming met de verschijnselen, zooals deze bij de ziekte optreden, in ai hun vormen, zoo sprak men o.a. van besmettelijke maagziekte, omdat het maagslijmvlies plaatselijk loslaat, lever-gal-ziekte, rundvee-doorloop enz. De Franschen spreken van„Ty- phus contagieux des betes k Cornes" en „Pesta bovino.'' De Engelschen van „cattle plague"de Italianen van „Pesta Dovilla", terwijl de wetenschappelijke naam is: „Pestis bovina" „Typhus boum conlagiosus". Prof. dr. Szoll beschrijft de ziekte en naar verschijn selen terloops, als volgtDe runderpest vormt een acute, met koorts verloopende besmettelijke ziekte, die bij voorkeur eigen is aan "het rundvee; evenwei ook gei ten, schapen en andere herkauwers zijn er gevoelig voor. Alleen door besmetting worden de dieren ziek, een besmetting die slechts éénmaal vat heeft op de dieren gedurende heel "hun leven. Het wederzijdsch grens-, personen- en veeverkcer epeéft een groote rol. Daarin ligt een leerrijke vingerwijzing voor maatregelen In onzen tijd. Nu blijft net altijd moeilijk de juiste grens der be smetting te volgen omdat de eerste getallen den des kundigen meestal geheim worden gehouden. Een verkeerd begrip van het groote belang, de juiste besmettingsbron te kennen en vrees om met autoriteiten in aanraking te komen, nopen niet zelden tot geheim houding. Gerust mag men beweren, dat de runderpest in'ons land niet thuis behoort IJK EN HERIJK. IJk en herijk zal «te Schagerbrug worden gehou den: op 30 Augustu® voor 't Zand, op 31 Augustus en 1 September voor Scbagehhrug; op 1 September voor Burgert»rug; op 2 September voor Oudesluis, Keins- merbrug, Sti Maartensbrug; op 31 Augustus voor Petten en Callantsoog. LAND. EN TUINBOUlWCtmSTrSiSEN. Ged. Sta/ten, van Nooirdiholland hebben besloten aan. de land- en. tuinbouwcuroussem in de provin cie eene subsidie ite verleen en van f0.50 voor elk uur onderricht, waarvoor bet rijk. f2.toekent. Deze bijdrage moet strekken tot verhooging van de belooning der onderwijzers, door wie bet onderwijs wordt gegeven. HET KONINKLIJK GRONDGEZÏT. Uit Apeldoorn, 11 Augustus. lEenigen tijd ge leden, toen wij hebben geschreven over de wilde zwijnenpiiaag in deze omgeving, vonden wij, al dus de Tel., reeds gelegenheid de aandacht te vesti gen op het streven naar systematisch q uitbreiding van het particulier Jachtdomein, een streven, waar aan meermalen de belangen van den landbouw en van de omwonende landbouwers werden opgeofferd, hetgeen niet heeft nagelaten groote ontevredenheid te wekken bij de bewoners van TJddel en 'Hoog-Soe- ren. Men zou dus verwachten, dat de desbetreffen de houtvesters, die dloor hun hautain optreden te genover de eenvoudige lieden meer en meer de schrik van de Veluwe worden, op (meer tactvolle wijze zouden te werk gaan ter bereiking van het gezamenlijk doel: „Hoog-Soeren en Uddal worden ons". Dat zij integendeel voortgaan hun schier kei zerlijke macht tot volle ontplooiing te brengen, is dezer dager weer aan. het licht gekomen door oen schijnbaar onbeduidend: voorval, dat echter aan be- teekeniis wint, wanneer men het beschouwt in het kader van de voortdurende uitbreiding van het grondbezit Meer dan honderd jaar bestaat n.L te Hoog-Soe ren een buurtweg, die loopt over en langs ver schillende perceelen grond van diverse eigenaren. Niet alleen werd die weg gebezigd' O.a. als schapen drift, maar hij leidt tevens naar de „gemeente- pomp", waar de ingezetenen van Hoog-Soeren wa ter komen halen. INu heeft die houtvesterij Hoog- Soeren onlangs op de plaatsen, waar de domein gronden aan dezen weg uitkomen, den weg afgeslo ten en een gedeelte er van omgeploegd' en bezaaid'. Het gevolg daarvan was, dat tal van ingezetenen o.a. de professoren Klopper en Winkler, die in de nabijheid wonen, om de gemeentepomp te bereiken, een omweg van circa een uur gaans moesten ma ken, wilden ze niet over den vanwege de houtvesterij, bezaaiden grond loopen» Eén der bewoonsters ech ter die weinig voor een dusdanige wandeling ge voelde, had den euvelen moedï dien grond toch te betreden, weshalve tegen haar proces-varhaal werd opgemaakt. Bij de behandeling van het zaakje voor het kan- tongexeoht alhier had de verdediger, de he«r M. A. Keiler, een achttal getuigen k décharge doen dag vaarden, die allen kond^en aantoonen, dat de weg, zoolang men zich herinneren kan, tot allerlei ver voer gediend heeft. Aanvankelijk heeft de kanton rechter de zaak voor een jaar uitgesteld op grond var art. 6 van het Wetboek van Strafvordering, maar bij de uitspraak werd/ bepaald, dat zij op nieuw zou dienen, wat dan ook den. 29en Juli ge beurde. Er werd een tiental getuigen gehoord, waar onder iemand, die in1 li844 is geboren en zijn heele leven te Hoog-Soeren heeft doorgebracht. Hij ver klaarde, evenals de overige getuigen, dat de weg altijd een publieke weg was geweest, waaruit de verdediger de conclusie trok, dat de kwestie daa van zuiver hungerrechtelijken aard was» Heden heeft de kantonrechter uitspraak gedaan en beklaagde vrijgesproken, uit overweging, dat niet is bewezen, dat zij zonder recht op den grond heeft geloopen. Inmiddels had een aantal ingezetenen mn Hoog- Soeren een adres aan die Koningin gericht, waar in zij haar tusschenkomst verzochten om te bevor deren, dat bedoelde weg in zijn oorspronkelijken staat zal worden hersteld, zoodat de menschen on gehinderd! van hun rechten, die ze jarenlang heb ben uitgeoefend;, kunnen gebruik maken. Vermoedelijk heeft de Koningin door dit adres voor het eerst iets van deze wonderlijke manipu latie vernomen, althans, de dreigende „verboden toegang"-bordjes, die na het opmaken van het pro ces-veilbaal aan den weg waren verschenen, zijn weer weggehaald. Wij hebben getracht uit te viaschen, wat de oor zaak is van deze min of meer belachelijke geschie denis, en het bleek ons, dat zij alweer het gevolg 4« van te ver gedreven expanaiezucht. Tusschen twee perceelen domeingrond ligt n.L een terrein, dat par ticulier eigendom is. De houtvesterij wilde het'koo- pen, maar achtte den prijs te hoog. De eigenaar wilde niet toegeven, maar verkocht een deel van het stuk aan prof. Klopper. En uit rancune ging „de houtvesterij1" tot deze weg-bezaaiing over. De over dreven dienstijver van de houtvesters is du« oor zaak, niet alleen, dat zij; zich zelf tot de risé maken van alle wel denkenden, rruaar tevens, dat er in de bevolking, zij het ten onrechte, oen gevoel .van wre vel ontstaat tegen de eigenaresse van hot anoeren- deel der Hoog-Soerensche gronden. HDWELIJTKSAGENTSGHAPPEN. Een huwelijks-agent verklaart: „Mijn bemiddelend emplooi heeft zich da laatste jaren zóó geweldig uitgebreid, dat het inderdaad wenschelijk voorkomt, dat het groote publiek nauw keuriger wete welke belangrijke 'taak vanwege onze agentschappen wordt verricht bij: het voorbereiden de werk, oen lieden.' tot elkaar te brengen, Tiun ter zijde te staam in hun moeilijke keuze, en het tot «tand brengen van huwelijken, gesloten door onze tusschenkomst". En dan worden onc cijfers voorgehouden, wejko Voldoende bewijzen, dat het inroepen en gebruik rdaken van een meer of min officieelèn tusschen- persoon, om een passend huwelijk aan te gaan, veelvuldig voorkomt. „De cijfers, welke ik hier geef, hebben uitsluitend betrekking op mijn eigen' zaak. Zoo heb ik geduren de de laatste twaalf maanden aanvragen te behan delen gekregen van' meer dan 15.000 menschen, of een gemiddelde van 300 per week. En deze .aanvra gen en hun behandeling rangschikkende, kom ik tot het volgende overzicht: Vrouwelijke aanvragen per jaar 9000 Mannelijke aanvragen per jaar 600) Gemiddelde vrouwen-leeftijden 33 Gemiddelde mannen-leeftijden 4) Tot stand gekomen' huwelijken of in voorbe reiding 500 Voortgezette briefwisseling 200) Platonische vriendschap gevormd 1500 Onbehandelde en, afgevoerde zaken 3600 Zaken welke niet tot oen bepaald resultaat hebben geleid 3000 Uit deze cijfer» blijkt, dat van de 15.000 aanvra gen een derde aan elkaar verhuwelijkt kon worden. Een belangrijk getal blijft hierbij nog in behande ling. Doch de aandacht moet voornamelijk worden gevestdgd op de 3500 „onbehandelde en afgevoerde zaken", waaronder- verstaan moeten worden al die gevallen, .waarin de huwelijks-agent meent te doen t'e hebben met avonturiers, die uitsluitend om af keurenswaardige redenen -een huwelijk wenschen aan te gaan,, dit «ij-ni zoowel mannen als vrouwen. „Een iiuwelijkaagent, die zich zelf en zijn vak respecteert, en het vertrouwen van zijn klandisie wil blijven genieten, aal zonder eenlg voorbehoud allo twijfelachtige gevallen, weigeren'ts behandelen. Inderdaad is het getal gevaarlijke individuen ook hier zeer groot. Doch elke fatsoenlijke en verstan dige huwelijks-agent zal zich wel wachten, zich en zijn zaak op een dergelijke wijze te blameeren. Te gen de praktijken) van dergelijke huwelijks-klap- loopers richt' ik mijn waarschuwend woord met den meesten ernst". Om aah zijn woorden kracht hij te zetten, geeft hij een tweetal voorbeelden, eerst van een naieven jonige-man», zoon' van 'een O. W.-er, die een huwelijk hoopte te sluiten door bemiddeling van'den hu welijks-agent met een meisje uit betere kringen dan de zijne, doch dieschandelijk bedrogen werd door zijn oplicht ster van een vrouw; terwijl het andere geval slaat op een huwelijks-oandidaat, die ter elfde .pre 'door de waakzaamheid van den agent ontmaskerd kon worden al®reeds gehuwd. 'Zijn slotwoord willen' we hier ook aanhalen: „Treedt de romance van hot huwelijk wel het kan toor binnen van een huwelijks-agent?Stellig, jal Doch ook dreigen oplichterij en tragedie bin nen te treden, teniziji de huwelijks-agent ihen buiten izijn deur weet te isluited". VAN DEN OUDEN STEMPEL* In de afgelooperi weken heeft te Steenderen een ongevee 91-jarige vrouw voortdurend medeg-eholpen aan den roggebouw, al® een kracht van 20 jaar; en zulks langer dia/n 8 uur per dag. ZONDER' SUTKER. De Tielsche Kmiideniersvereeniging telegrafaerds gisteren aan den minister van Landbouw, dat haar leden reeds 14 dagen zonder suiker zitten en ver zocht Zijne Excellentie ©tappen ,te doen hierin te* spoedigste te voorzien»

Schager Courant | 1920 | | pagina 1