ilitniti NitiïS' Dinsdag 17 Augustus 1920. 63ste Jaargang. 6670. UlïütVtRS: TRAPMAN CO., SCIiACËN. Bekendmakingen. Öïrmenlandsch Nieuws. FEUILLETON. DE DEGENSTOK. COURANT. Dit blad verschijnt viermaal per week Dinsdag, Woensdag, Donder dag' en Zaterdag. Bij inzending tot 's m. 8 uur worden Advertentiën zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. POSTCHEQUE en 01R0DIENST 23330. INT. TELEF. no. 20. Prjjs per 3 maanden f 1.55. Losse nummers 6 cent. ADVEKTttN TIÉN van 1 tot 5 regels f 1.10, iedere regel meer 20 ct. (bewijsno inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend KOHIKR van den HOOFDLLIJKEN OMSLAG. Burgemeester en Wethouders van Schagen maken be kend, dat .het primitief kohier van den hoofdelijken omslag voor het dienstjaar1920, in afschrift gedurende vijf maanden, van 9 Augustus 1920 tot en met 8 Ja nuari 1921, ter gemeentesecretarie voor een ieder ter lezing ligt. Schagen, 9 Augustus 1920. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, J. CORNELISSEN. De .Secretaris, ROOGiEVEEiN. BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders der gemeente Schagen; Gezien art. 219, 2de alinea der Wet tot regeling van de samenstelling, inrichting en bevoegdheid der Gemeen tebesturen, brengen ter Kennisse van de ingezetenen dat de rekening dezer Gemeente over het aigeloopen dienstjaar 1919 ter Secretarie voor een ieder ter le zing is nedergelegd van af heden tot en met den 20 20 Augustus 1920 e.k., van de» voormiddags tien tot des namiddags twee ure, en hetzij in druk, hetzij in af schrift, tegen betaling dor kosten algemeen verkrijgbaar wordt gesteld. Schagen, den 7 Augustus 1990. Burgomieeister en Wetih oudere voornoemd De Burgemeester, J. COKNELISSKN. De Secretaris, roggeveen. PLAATSING f bij de MOTORAFDEELING. De Burgemeester van Schagen brengt ter kennis van belanghebbenden, dat dienstplichtigen van de militie lichting. 1921, die er prijs op stellen te dienen bij de Motorafdeeling, hun verlangen daartoe vóór 15 Septem ber a..s schriftelijk moeten mededeelen aan den Comr mandant van de Motorafdeeling te Delft. Het schrijven -behoeft niet gezeceld te zijn. Zij behooren daarbij op te geven: geslachta- en voornamen; datum van geboorte; gemeente, waar zij voor de militie zijn ingeschreven; en indien ze reeds hebben geloot, ook het lotingsnum- mer. Het is noodig. bij het schrijven verklaringen over te leggen, waaruit hun bekwaamheid in het chauffeursvak of als motorrijder blijkt. Len rijbewijs kan niet als zulk een verklaring worden aangemerkt. Zij, die voor detacheering bij de Motorafdeeling in aanmerking zouden kunnen komen, worden ingelijfd bij de infanterie. Lerst na iy8 maand van hun eerste oefening te- hebben vervuld, kunnen zij bij de Motor afdeeling worden gedetacheerd. De Ghef van den Cen- tralen Staf bepaalt wie van hen voor deze detacheering worden bestemd. Schagen, 13 Augustus 1920.., De Burgemeester voornoemd, J. CORNEILISS'EN. DB PRIJZEN DALEN. In de Langstraat worden bij de verpachtingen van de naweidon uiterst lage prjlzen besteed. Perceolen onder Waspik, die verleden Jaar I 120 per H.A. deden, brengen nu 11 en minder op. Detective-roman naar het Zweedsoh van 8. A. DOT Bewerkt door W. J. A. RGUNIALDU'S Jr. 20. De bankier keek naar Leo met blikken, die verbijste ring en een onmiskenbare onrust uitdrukten. „Nu, wie is de dief?" vroeg Tyra Jeffert thanss, „U mag ons niet langer op de pijnbank iaten, mijnheer Carring. Ik sterf van nieuwsgierigheid" yDaareveen beweerde u, dat de dief hier in de kamer is,zeidc de bankier. „Is u dat ernst?' „Natuurlijk. Waar het om zulke sommen gaat, maak je geen gekheid" „Ln bent u bereid dat 'te bewijzen?" „Anders zou ik.alles verliezen -en dat ligt volstrekt niet in mijn bedoeling," antwoordde Leo vrooliik. „Maar eerst zal ik u nog een gebeurtenis -vertellen, die noch aan de politie noen aan de courant bekend is. Allen luisterden met gespannen aandacht „Op een goeden dag kwam een sluwe, gewetanlooze man met een geniaal bedacht plan om dezen kost baren diadeem te stelen bij Hepson, den chef van on zen hoogvereerden gastheer. De diefstal zou precies zoo bedreven wordon als mijn vriend Thorne het in do courantbeschreven heeft, met een listige herigel- inrichting, dus door de opening van den ventilator boven het etalageraam. Het kleinood zou, na gehen geld te zijn, door den ventilator in Hepson's raam getrokfen worden. Hepson en die man waren kor nuiten uit vroeger tijd en Hepson ging, zonder efr over te denken, op het voorstel in. Maar terwijl hij de noodige voorzogsmaatregelcn trof, kwam het denk- beeld bij hem op den anderen voor den gek te houden en zich de vangst alleen toe te "Hgenen. Dat moest hij natuurlijk zoo doen dat er geen verdenking op hem vallen kon. Daarom liet hij, toen twee van de etalagesokkels nieuw overtrokken moesten worden, gelijktijdig een. derdon maken, die precies gelijk was aan de twee andere. Wilt zoo goed znn mij dierj sokkel even te geven, mijnheer Jeffert? Op een wenk van de juwelier werd een met flu weel overtrokken sokkel voor Leo neergezet VU kunt toch verzekeren, dat hierop de diadeem lag, toen hij verdween?" vroeg hij. Jeffert knikte. „Ik ben bereid daarop een eed te doen," zeide hij. „Goed. Laten wij er nft^den diadeem op leggen.*? Leo legde den diadeem op den sokkel en de juwelier verzekerde, dat hij precies zoo gelegen had. DE SUIKERVO ORZXENINGk Het Nederl. Gorr. bureau in Den Haag meldt: Naar aanleiding van verschillende klachten, welke den laatsten tijd zijn gepubliceerd met betrekking tot de suikervoorziening, nebben wij ons om inlichtin gen gewend tot den chef van de afdeeling volksvoe ding van het ministerie van landbouw, nijverheid en handel, den heer L Buckmann,, die ons het volgende mededeelde Inderdaad wordt thans veelvuldig geklaagd over de regeling' van de suikervoorziening. Het publiek kan bij tal van winkeliers geen of onvoldoende hoeveel-, heden suiker krijgen en nu vreest men dat er reeds een suikertekort is, of dat er een suikertekort zal ontstaan. Dit is eenter beslist onjuist, Lr is suiker genoeg beschikbaar tot den nieuwen oogst. Zei fis al ware er niet voldoende binnenlandsche suiker, dan zou dit voor de voorziening geen bezwaar kunnen opleveren. Immers, het contract met de Centrale Suiker-Maatschappij als vertegenwoordigster van de gezamenlijke producenten verplicht deze te zorgen, voor een suikervoorziening, voldoende aan gerecht vaardigde behoeften. Wanneer de centrale Suiker- Maatschappij dus niet genoeg binnenlandsche suiker- meer mocht hebben, is zij verplicht, buitenlandsche suiker voor dat doel te leveren. In dit verband mag er wel eens op gewezen wor den, dat de regeering het tot stand komen der z.g.n. suikertrust in geen enkel opzicht bevorderd heeft. Reeds sedert geruimen tijd heeft de Wester suiker raffinaderij tal van «uikerfabrieken hier te lande opgekocht en met andere een belangengemeenschap; gevormd. Lenige coöperatieve fabrieken hebben het ge- wenscht geacht, hoewel zij hunne zelfstandigheid hand haven, zich voor den verkoop van haar suiker nauw bij genoemde combinatie aan te sluiten. In elk geval treedt de Centrale Suiker Maatschappij thans op in naam van alle in Nederland gevestigde suikerproducenten. Len voor het volgende jaar eventueel af te sluiten contract zal echter met aangegaan worden met de C. S. M. alleen, doch met haar en nog twee andere producenten- groepen, die dit jaar hun zelfstandigheid geheel heb ben benouden. Ten jfanzien van de levering door de Centrale Sui kermaatschappij deelde de heer Buckmann mede, dat het verbruik over het suikeriaar 19191920 aanvanke- lijk geraamd was op 1.500.000 balen, of 50 pet meer dan zelfs in het laatste-jaar vóór den oorlog verbruikt is, toen de suiker niet gerantsoeneerd was en icdrr steeds zooveel heeft kunnen krijgen als hij wenschte. Uit d© tot dusver bekende cijfers van hetverbru ik in 1920 blijkt echter, dat het suikerverbruik hier te lande ver boven die hoeveelheid zal uitgaan en vermoede lijk in totaal ongeveer 1.800.000 balen zal bedragen, of tweemaal zooveel als in 1911. Dit valt o. m. al te leiden uit de maandelijks vanwege het departement van financiën gepubliceerde cijfers, betreffende de sui ker, die in consumptie gebracht wordt. Bedoelde cij fers geven weliswaar niet precies het werkelijk ver bruik aan, want een klein aeel van de opgegeven hoe veelheden is weder uitgevoerd in den vorm van sui kerhoudende goederen, maar zij komen in totaal toch vrijwel overeen met de opgave der producenten, die mededeelen, dat zij over net campagneiaar 1919—1920 gemiddeld 25.000 balen per maand méér hebben af geleverd dan oorspronkelijk geraamd was. Blijkens de hierboven bedoelde statistiek van het departement van financiën, werden over Mei onge veer 170000 balen en over Juni ongeveer 157000 balen in de cconsumptie gebracht. De cijfers over Juli zijn nog niet bekend. Ondanks de opvoering van de voor de consumptie beschikhaar gestelde hoeveelheid sui ker, wordt er over een tekort aan suiker ceklaaga. De allereerste oorzaak hiervan is zeker wel ae zucht van het publiek om suiker op te slaan, waartoe aan leiding wordt gegeven door geruchten, die in omloop zijn, dat in September de suikerprijs voor de vrije suiker van f 94 op f 110 zaï worden gebracht Al die geruchten omtrent prijs verhooeing zijn echter pertinent onjuist en ook in de volgende campagne wordt de prijs van de vrije suiker niet verhoogd, hoewel er m het komende jaar nog aanmerkelijk meer gereserveerd zal worden voor binnenlandsch verbruik Ten bewijze van dit laatste de volgende cijfers Terwijl over 1892 tot 1896 het gemiddeld jaarlijksch totaal-verbruik aan suiker hier te lande. 46.800.000 Kg. bedroeg (of nog geen 10 Kg. per hoofd der bevolking) en dit verbruik in 1914 gestegen was tot 100.317.000 Kg. en in 1915 tot 106 659.000 Kg., wonlt thans voor de nieuwe campagne op 200.000.000 Kg., gerakend, d. i. het dubbele van het verbruik in 1914, waarb ijdan nog bijna 1.000.000 Kg. komen, die wij uit België terugkrijgen in ruil voor bieten, welke daarheen geëxporteerd worden, zoodat e r voor het volgende jaar per hoofd der bevolking 30 Kg. suiker wordt gereserveerd. Van deze hoeveelheid zyn 92.500.000 Kg. voor bonsuiker bestemd De totale hoeveelheid, aie op deze wijze wordt gereserveerd, is grooter dan ooil.de Nederlandsche totaaloogst aan sui ker vóór de campagne 1910—1911 bedragen heeft, toen steeds de helft van de oogpt of meer kon worden uitge voerd. Behalve, de ongemotiveerde vrees van het publiek, dat de prijs van de vrije suiker binnenkort aanmer kelijk zal stijgen, waren er ook andere oorzaken, die aanleiding gaven tot klachten over eeri tekort aan suiker. De.' eerste klacht hierover bereikte den heer Buckmann uit Maastricht. De winkeliers deelden daarbij mede, dat de suikerproducenten geregeld suiker afleveren aan de grossiers,- doch dat deze ze niet aan de winkeliers leverden, maar ze naar de grensstreken stuurden met smokkelbedoelingen. Naar aanleiding hiervan heeft, de Centrale Suiker-Maat schappij zich thans bereid verklaard, suiker te leve- ren aan de gemeenten in de grensstreken, mits zij j daar van gemeentewege wordt gedistribueerd, hetgeen o.a. aan Kerkrade is medegedeeld. Ook van anderee kanten kwamen door bemiddeling van de winkeliers (o.a. van den Nederlandschen Krui- deniersbond) berichten in omtrent het vasthouden van suiker door grossiers. Deze grossiers speculeerden cok. zoo meeiide raen, op de prnsverhooging, die ver wacht werd, en weigerden daarom, ae suiker tegen den gestelden prijs aan de winkeliers te leveren, zoo dat deze weder niet in staat waren, de bon-suiker tegen den gestelden prijs te verkoopen. Tiet ongeluk is, 'dat één grossier, die suiker vast houdt de heer Buckmann meende, dat verreweg de meeste grossiers zich niet aan vasthouden schuldig maken daarmee ineens tal van winkeliers en tal j van gemeenten van suiker kan berooven. I Intusschen hebben, zeide de hoer Buckmann verder, de berichten over een en ander, gecombineerd mei de gemelde geruchten over de weldra verwachte prijs- I stijging, het publiek te hoop doen loopen om alle suiker uit de winkels op te koopen. Dit is in de hand gewerkt, doordat elk©, al dan niet gemotiveerde klacht omtrent gebrek aan suiker, in de couranten werd op genomen, hoezeer deze klachten lang niet altijd een juist beeld van den toestand gaven. Zoo heeft b.v. de Haagsche Coöperatie de Hoop geklaagd, zonder suiker te zijn. Volgens pertinente verklaring van de Centrale Suiker Mij. heeft deze echter nooit een be stelling van. de Hoop ontvangen; blijkbaar betrekt dus ae Hoop haar suiker niet rechtstreeks van de producenten, maar van een grossier. Nu is echter uit een ingesteld onderzoek gebleken, dat in de week van 4 tot 10 Augustus 1920 (10 Augustus is de dag waarop de klacht van de Hoop inkwam), de centrale suiker mij. aan vijf Haagsche crossiers in totaal; 150.000 k:G. suiker geleverd heeft, zijnde ongeveer één pond per hoofd van de Haagsche - bevolking, dus „Deze sokkèl i's namelijk een prachtige uitvinding," ging Carring voort „Hij doet zijn meester alle eer aan en zou een plaats onder de moderne tooverapparaten ten volle waard zijn. Hier heb ik een kleine, maar heel sterke Sectrische batterij. Nu leg ik de beide contactplaatjes der draden tegen de metalen plaatjes, die' u hier aan den onderkant van den sokkel ziet. En nu druk ik op de veer, die den stroom sluit." Hij voegde de daad bij het woord. Tot onze ver bazing draaide de bovenkant van den sokkel half om en op het vlak; dat nu boven kwam zij waren vol komen aan elkaar gelijk lag ook een diadeem. De sokkel, het kleinood, alles zag er precies eender uit als daareven. Len gemompel van verbazing steeg van alle kanten op, maar mijn ooren vingen ook den onderdrukten vloek op van den man, die tegenover mij vat. Boniiei was doodsbleek geworden. „Wel, mijnheer Bonnel," zeide Leo op hoonenden toon, „u schijnt deze kleine uitvinding niet zco op prijs te stellen. Hieldt. u misschien Hepson niet voor zoo sluw?" Dadelijk kreeg Bonnel zijn zelfbeheersching terug, Op een toon, die onverschillig klinken moest, ant woordde hijIk kende mijnheer Hepson niet zóó goed, dat ik mij een oordeel vormen kan over zijn sluwneid. Bovendien is het toch niet heelemaaï bewezen, dat dit apparaat 'zijn werk is." „Toch wel; ik heb het bewijs ervoor. Hij werd namelijk eenigszins ja, hoe moet ik mij uitdruk ken? ©enigszins onvoorzichtig vermoord. De moor denaar verzuimde een paar sporen niet alleen van zichzelf, maar ook van den diefstal te doen verdwijnen. De nagemaakte diadeem, bijvoorbeeld, die nu in plaats van den echten op den sokkel ligt, werd on middellijk na den moord in Hepson's kamer ge vonden. „Nagemaakt?" riep mevrouw Jeffert uiL „Ln heeft Hepson, dat gedaan?' ,,Ja, ook dat is Hepson's werk. Zooals ik daareven reeds gezegd heb, besloot hij zijn compagnon om den tuin te leiden. Hij liet den geniaal uitgedachten sokkel maken en vervaardigde een uitstekende imita tie van den diadeem, en toen de beide schurken hun „ventilatorvischvancstdeden, haalden zij slechts de imitatie op. De echte diadeem lag veilig in dit kistje, Hoewel Jeffert reeds alles van de vervalsching wist, was hij minstens even verbaasd als de anderen. Op Leo's verzoek had hij dezen den nagemaakten diadeem gegeven en den sokkel naar de villa laten brengen, zonder echter ook maar in het minst te vermoeden wat Leo daarmede voor had. „Maar hoe ter wereld kon de kerel het klaarspelen den bovenkant van den sokkel op die manier te laten het dubbele van het benoodigde rantsoen. In het telegram, dat de Hoop naar aanleiding van deze aangelegenheid aan den minister zond, wordt o. m. gezegd, dat de Centrale Suiker Mij. slechts één-derde van de bestelde hoeveelheid aflevert. In het algemeen is dit stellig onjuist Wel echter is het juist, dat de C. S. M. de bestellingen rantsoeneert Maar dit moet zij wel doen, omdat een winkelier, die bevreesd is, dat hij niet voldoende suiker kah krij gen, naar de practijk leeft, steeds meer en soms wel twee a driemaal zooveel meer bestelt dan hij noodig heeit. Dit neemt niet weg, dat het feit, dat de C. S. M. de bestellingen rantsoeneert, opnieuw bijdraagt tot verhooging van de onrust van het publiek en tot vermeerdering van de klachten over suikergebrek. Als echter het publiek, de winkeliers en de suiker ver werkende industrie zich rustig hielden, niet meer be stelden dan ze inderdaad noodig hadden en geen voorraden maakten voor de nieuwe campagne (het geen totaal onnoodig is), dan zouden in een minimum van tijd alle klachten over gebrek aan suiker geheel verdwenen zijn. De minister heeft uitdrukkelijk aan de C. S. M. opgedragen, voldoende suiker te leveren, en deze heeft zich daartoe ook ten volle bereid ver klaard. Alle winkeliers, die van hun gewone gros siers geen suiker kunnen betrekken, kunnen, onder vermelding bij welken grossier men vergeefs t>esteld heeft, zich direct tot de Centrale Suiker Mij. wenden, die dan of rechtstreeks of door bemiddeling van an dere grossiers suiker zal sturen. De macht m deze is trouwens volkomen aan de zijde van den minister want hij zou niet aarzelen om, indien de C. S. M. aan hare verplichtingen niet voldeed, de f 6.000.000 bank garantie, die de G. S. M. gestort heeft als waarborg voor het nakomen van haar verplichtingen, te ge bruiken om daaruit suiker iri den vreemde aan tc koopen en deze hier beschikbaar te stellen. De heer Buckmann meende, dat blijkens de door i hem medegedeelde cijfers er geen enkef land tér I wereld is (met uitzondering misschien van Cuba, maar dat wist hij niet) waar de bevolking zoo ruimschoots suiker krijgt als hier. Ln zeker krijgt men nergens zoo goedkoop suiker, want de producenten leveren dit jaar over de loopende campagne 910.000 balen bon- I suiker af. Zelf ontvangen ze daarvoor c.a. t 26 50, exclusief accijns. Voorts leveren zij 900.000 balen vrije suiker, waarvoor ze f 67 ontvangen, exclusief accijns; een en ander terwijl de wereldprijs van loco suiker op een bepaald oogenhlik tijdens dit jaar 'zeifis f 135 is geweest, zoodat de bon-suiker ongeveer f 110 beneden den wereldprijs werd gelaveerd, zijnde onge veer 20 pet van den wereldprijs. Ln de vrije suiker, over de duurte waarvan zoozeer geklaagd lis, wordt thans noju (oischoon de wereldprijs voor loco-suiker nu reeds belangrijk is gedaald) tegen circa f 50 be neden den wereldprijs van dit oogenhlik geleverd. BHEEZANB. Vrijdagavond 13 Augustus hield de voorlcppige com missie der vereeniging „Koninginnedag" een vergade ring in het lokaal van den heer Jac. Borst, ter be spreking van het jaarliiksch volksfeest. Besloten werd, dat de volksfeesten weer op het ter rein achter het café van den heer Borst zullen plaats hebben, terwijl de „Harmonie" verzocht zal worden ze met muziek op te luisteren. Daarop werd het vol gende programma ontworpen: Wedstrijden voor meisjesVan 6 tot 8 jaar, ballen- loopen; van 9 tot 10 Jaar, hardloopen met hindernis sen; van 11 tot 12 jaar, aardappelrapen; van 13 tot 16 laar, estafetteloopen. Voor jongensVan 6 toA 8 jaar, aardappelrapenvan 9 tot 12 jaar. zakloopen- van 13 tot 16 iaar, touwtrek ken boven 14 jaar, nardloopen niet hindernissen. BT. PANKRAS* Alhier is opgericht een gemengde zangvereeniging „Looft den Heer." Als directeur treedt op de heer w. draaien?," vroeg hy. „Lr kon toch niemand in den winkel komen. „Wie een zoo geniaal apparaat in elkaar kon zetten, was ook wel in staat die moeilijkheid te overwinnen,'''' zeide Leo, Langs den onderkant van den venster- plank lagen electrische draden, die in verbinding stonden met twee kleine contactstoppen, waarop de metalen plaatjes van den sokkel rustten. Deze draden loopen door kleine, fijne inkepingen in de raamlijst Hepson kon dus buiten voor het raam staan, zijn zak- batterij met die draden verbinden en den stroom leveren. Zoo werd de echie diadeem met den nage maakten verwisseld." „Zou het op die manier gegaan zijn?" vroeg de ban kier twijfelend. Bonnel zweeg en scheen zich niet ver der voor de zaak te interesseeren. „Ja, zoo is het gegaan," antwoordde Leo mei een overtuiging, die op allen aanstekelijkwerkte* „Toen u 's nachts thuiskwam, mijnheer Jerfert, vondt u den diadeem op dén sokkel eenigszins verschoven dat. wil zeggen niet meer precies zoo, als u hem neergelegd had. Hiel? hebt u de verklaring." „Ik begrijp het, De bovenkant was al omgedraaid en ik zag Heposc's nagemaakten diadeem.'" „Precies. Ln terwijl u naar boven ging, om de sleu tels van den winkel te halen, werd het waardelooze kleinood door den ventilator opgetrokken." Leo keerde nu den bovenkant van den sokkel weer naar boven en liet het geniale mechanisme in het in wendige zien evenals den etéetromagneet, die de v©ér in beweging bracht. Bankier Eircherdt scheen nog niet geheel bevredigd door Leo's verklaringen. „Maar nu weten we nog altijd niet wie de dief is. U schijnt den vermoorde als den genialen schurk te willen aanwijzen en wanneer u kunt bewijzen, dat hij dit apparaat gemaakt heeft, dan is deze zaak daór- mede uit Maar nier zijn toch blijkbaar twee dieven. Hij heeft een medeplichtige ook al werd die dan bedrogen. U moet dus ook 'dezen noemen, om uw weddenschap te winnen." „Volstrekt niet," antwoordde Leo, op ieder woord den nadruk leggend., „Wanneer ik Hepson's, mede plichtige aanwijs, dan beschuldig ik "hem van den moord!" „Maar Hepson heeft toch ook niets gestolen," bracht de Juwelier in het midden. „Hij heeft het kleinood niet van den sokkel genomen." „Neen, die arme Hepson," zeide Leo; „hij was nog zoo lief n bij het zoeken naar het gestolene te helpen. Was het maar zoover gekomen, dan had hfl zich wel gehaast znn klein toestelletje te onderzoeken." „Maar dat heeft hij niet gedaan. Dus heeft hij ook niet „Neen, Hepson heeft den diadeem niet weggeno men." 1 „Maar wie dan wel?" vroeg de bankier zichtbaar ongeduldig. ,,Het diner is bijna afgeloopen. „Ik zei!" Deze als een electrische schok treffende woorden wer den door Leo met het kalmste gezicht van de we reld uitgesproken. „U, mijnheer Carring? Is u de dief? Onmoge lijk," hoorde men de dames uitroepen. Tyra Jeffert greep mij bij mijn arm. „Hij maakte zich ongelukkig.'^ fluisterde zij. „Wees maar niet bang. De zaak zal wel opgehelderd worden," zeide ik lachend. Toen de sokkel neergezet werd, had ik deze oplossing van het raadsel reeda voorzien." „Ja, ik ben do dief," ging Leo voort, volkomen koud voor den indruk, dien zijn woorden gemaakt hadden. „Wanneer u namelijk onder den dief aengene verstaat, die buiten weten van don eigenaar en in het diepste ge heim den diadeem uit den winkel genomen heen. Toen wij avonds na den diefetai ons onderzoek instelden, had ik gelegenheid dezen sokkel hier nauwkeurig te bekijken, nadat ik" eerst de electrische dragen in de etalage ontdekt had. Het gelukte mij den sokkel te openen en ik eigende mij den diadeem toe, in de over tuiging, dat hij mij bij mijn verdere nasporingen van nut zou zijn." „Ln is dat het geval geweest?" klonk het hoooand uit BonneTs mond. „Ja. Dank zij den diadeem heb ik Hepson's moorde naar of een medeplichtige nog van een anderen kant leeren kennen, nl. als inbreker. Ook in dat vak schijnt Tiij niet de eerste de beste te zijn. Maar dat heeft hier niets mede te maken. Ik hoop, dat niemand betwisten zal, dat ik de weddenschap gewonnen heb. En u, manheer de bankier;" wendde Leo zich tot Bircherdt, „mag mij wei dankbaar zijn, dat ik geen hooger bedrag genoemd heb." „Het zal mij zeer benieuwen ha* de politie de mede- deelingen, die mijnheer Carring daareven gedaan heeft, opnemen zal,." zeide Bonnel plotseling. „De detectiven zullen het wel niet erg prettig vinden, dat iemand hun werk belette en beslag legde op dingen, die voor hen aanknoopingspunten vormen konden. „Maar u daaromtrent niet ongerust," zeide Leo evejn spottend. „Ik heb mijn onderzoek in den winkel Xteld vier-en-twintig uur na de detectiven en hun rekt niet belet dezelfde ontdekkingen te doen als ik. Wegens diefstal zal ik niet aangeklaagd worden, dat verzeker #ik u.® i Wordt vervolgd.

Schager Courant | 1920 | | pagina 1