Binnenlandsch Nieuws. f tr«»-1 t*chniM*-h Bui ti v.h. Kok Schuurman, Schaden. W. SCHUURMAN. Marktberichten Gemengd Nieuws. heen via 'tZond geschiedde, thans over het Hulp kantoor te Cailantsoog te daten loopenen den heer Blaauv, kantoorhouder te 't Zand, dank te zeggen \oor zijn bereidlwilligheid 'in deze; vierder van deze dankzegging mododeeling te doen aan het Hoofdbestuur van P. en T. en aan den Directeur van het Postkantoor to Sóhagon. Voorgesteld! wordt artikel 77 van de Gemeente wet in dien zin te wijzigen, dat bij afwezigheid van den burgemeester, de ouidiste wethouder in jaren diens plaats zal innemen, in dit geval <ie heer Kruiavelid. Wanneer ook die afwiezdg ia, zal die (heer Vos daarvoor zijn aangewezen. Algemeen goedgevonden. Ingekomen zijn eonige nadere voorschriften be treffende die wonimgbouwverordeniing. De rekening-van het Algemeen Armbestuur over 1919 geeft een bedrag in uitgaaf van f £413.72, in ontvangst van f 1954J28#, alzoo- met een nadeelig saldo van f459.43#. Do commissie adviseert tot goedkeuring. Abooo wordt de rekening, 'vastgesteld. Do gemeentereikeniinig over het -Jaar 1919, geeft een (bedrag in uitgaaf vaini f8848488, in ontvangst 'ram f 33562.22, alzoo een nadeehg saldo van f 4922.64, waar onder voor buiitengowono inkomsten f851440#, ,voor •buitengewone uitgaven' f7500, alnoo met een batig sald'o van f 1014.40#. Binnenkomen moet nog de subsidie van het rijk voor het heohaliiogsonderwijs, nog niet betaalde IL O. en erfpachten, tot een gezamenlijk. bedrag van on geveer f900. Nadat nog een paar aanmerkingen zijn gewijzigd geworden, wordt de rekening vastgesteld; en wordt de commissie belast met het nazien van deze beide .rekeningen en bestaande uit de (hoeren De Heer, Hol lander en Ruitenburg, dank gezegd voor haar werk. De begroeting van 102Ü wordt .aangeboden en wordt voorgesteld dat alis leden van de commissie tot het nazien dier begroeting wederom, zuilen worden aan gewezen de heeron A. de Heer, R. Hóllander en G. Ruitenburg. welke (hunne (benoeming aannemen. Wiegens ernstige ongesteldheid van den dienaar van politie A. Dekker, worden, diens werkzaamheden verricht door den alhier gestatiouneerden rijksveld wachter J. C. Scheffers. Met heit oog op de invordering der plaatselijke be lastingen blijkt het zeer gewenscht dat hij als deur waarder dier belastingen eveneens tijdelijk word4 vervangen, weshalve B. en Wi. zich1 in verbinding hebben gesteld! met den Deurwaarder Van Vliet to Sch'agen, met verzoek hun te willen mededeelen of hij genegen is die werkzaamheden van Dekker als deurwaarder tijdelijk te willen waarnemen en dn d)at geval tegen welke vergoeding. Voorzitter deelt mee, dat de heer Van Vliet zied bereid heeft verklaard den heer Dekker tijdelijk t> vervangen. ©ij' de rondvraag vraagt de heer Ruiitenbung o don gemeente-ontvanger reeds gevraagd! is,_ of hij genegen is ziütingdag te houden' te Kolksluis voor hot in ontvangst nemen der helastkgem Voorzitter zegt dat de Gemeenteontvanger zich fce reid heeft verklaard viermaal per Jaar rittingdog altlaar te 'zullen houden. Hierna sluiting. DE ONGEREGELDE TREINENLOOP. iGeruimien tijd geledlen gewaagden wij reeds van klachten' omtrent den ongeregelder.' treinenloop, In een onderhoud1 dat wij dienaangaande met een lid' van de directie der spoorwegen mochten hebben, werd onmiddellijk toegegeven, dat inderdaad' ver tragingen in den treinenloop herhaaldelijk voorkwa men. Als oorzaak noemde men o.a. den achterstand in de 'uitbreidingswerken rondom het station Amster dam, waardoor dit centrum in zijn tegenwoordig stadium niet meer bij machte is het drukke spoor verkeer naar behooren te beheerschen. Ook wiees men ons op de geweldige lange, treinen/ gevolg, vian heit feit, idlat bij; den nog steeds ©enigs zins beperkten dienst de toevloed; van' reizigers minstens evengroot is als voor. den' oorlog. In een onderhoud, dat het „Uitrechfcsch Dagblad" met den directeur der spoorwegen, den heer Kolft, eveneens ov.er den ong.eregelden 'treinenloop heeft giehod, werden de beide door ons indertijd' genoemde oorzaken ook thans weer in de eerste plaats naar voren gebracht. Daarnaast noemde de heer Kalff het buitengewoon groot aantal rijwielen, dat niet alleen voor zoogenaamde boemelfcreinen, maar ook voor <to sneltreinen' ten vervoer aan de stations wordt aan geboden, een aantal, dat steeds toeneemt, ondanks het voor da sneltreinen hoogere 'tarief. Adleon 'aan het station' Amsterdam zijn er 'dagen, dat er 1400 1500 fietsen voor de treinen worden aangegeven, Het voor de behandeling van- rijwielen aangewezen personeel' op de stations, kan niet meer dan, 8 rijwie len tegelijk per man transporteerenhet digi voor de hand, dat de overlading van' rijwielen in aansluitende treinen' een massa tijd vordert en dit fiets en-ver vo er op drukke stations lichtelijk kan1 lei den tot oponthoud. 'Het zal met dit vervoer 'reuni rij wielen- zóó niet kunn en blijven gaan, er -zullen' maat regelen' genomen moeten worden om daar op de een of andere wijze in te voorzien. Reeds is de directk den raad gegeven het tarief voor het fietsenvervoe' andermaal ite verhoogen, om het aantal rij-wielea zoodoende te kunnen verminderen, maar men meen de 'thans, tegen het naderende iMnd'e van het zomens reis'seizoem, niet meer tot dien stap te moeten over gaan, omdat 'dit voor talloos vele menschen een on verwachte extra hoogere uitgave zou beteekennen. Het is inmiddels wel zeker, dat bij najaar of winter opnieuw zal worden overwogen wat er gedaan kar. worden om het fietsen-vervoer op de spoorwegen te doen minderen. Het wordt bij' den., thans bestaand'en "toestand ondoenlijk (het op deze wijze vol te houden. Aan tal van stations staan de perrons 'vól van fiet sen die met de treinen moeten worden meegenomen. Zoo kan het niet langer gaan. 'Derhalve: óf een we derom verhoogd rijwieltarief, óf bijzondere voor schriften voor de speciaal drukke dagen, de Zater dagen, Zondagen on Maandagen. Die dagen' is het reizigers ver voer in het algemeen verreweg het drukst on in verband daarmede óók het vervoer van rijwie len. Be grootste treinverrtraginglen komen op dteze dagen het hinderlijkst voor en daarom zal wel «Me nen te worden nagegaan wfat er dn 't bijzonder op Zaterdag, Zondag, en Maandag, is te dóen,, om- een goregelden treinenloop te bevorderen. HidblKL TUD SEIN AAN DE SPOORWEGEN. Door een technische wijziging in de telegraafver- -bindingen op het telegraafkantoor der Nederland- sdho spoorwegen te Amsterdam, Centraalstation wordt hot tijdsein van uit dit kantoor voortaan recht streeks op hot geheele net der (Nederlandsche spoor wegen overgebracht. Amsterdam CS. ontvangt, iedoren morgen van het Amaitordamisr.be- rljlkstoilegraafkiantoor om halftiotn precies het tijdsein', terwijl Amsterdam lederen Dins- dngr on Vrijdagavond otm tien uur precies het tijd sein ontvangt van het Observatorium te helden. HOOG WATER. v In de omgeving van Hoeren veen stond hot boe zemwater Maandag 40 cM« boven1 zomerpeil; In do polders 15 c.M., zoo-dat de toestond kritiek da gewor den. De hooimaden staan Mank; wadende dloor het water gaan de (boeren do koeien uit de weidien ha- Ion on stallen. Zelfs vee, dat in polderlanden graasde, wordt door de veóhoudors gestald; de bodem is daar zoo nat en drassig, dat de graszode stuk getrapt is- en, het land' vaak 'als omgeploegd! lijkt. Op de bouwakkers staan in de lage 'landen de aardappels en boenen in het water; de verbouwers kunnen de akkers nd-et betreden, alles is even nat on modderige De schad-o is groot, want de qualiteit dor veldvruchten wordt slecht Men herinnert zich niet ooit zulk een hoogen wa terstand in Augustus gehad te hebben. Men schrijft uit Steen wijk: 't Ziet or in verschillende om Steenwijk gelegen veenderijen, -wei- ep bouwlanden, die niet onder de bemaling vallen van het nabij Blokzijl staande stoom gemaal, -ten gevolge van den aanhoudenden zworen waterval der laatste dagen, allertreurigst uit Sommige uitgestrekte veenderijen staan een paar voet onder water, zoodla/t er niet meer gewerkt kan worden en de turf bij massa's (ronddrijft Benige boeren zagen zich genoodzaakt hun vee te stallen. Heele aardappelenvelden staan blank. De schade, zoowel voor den vervoner als voor den boer, is groot DÉ UITSLUITING IN DE BOUWVAKKEN. De leden van den Nederlandschen Bouwarbeiders- bond, den Nederlandschen Grondwerkersbond en den Neutralen Timmerliedenbond hebben de voorwaarden, waarop de uitsluiting —voor deze organisaties zal worden opgeheven, bij referendum aanvaard. Naar wij vernemen, hebben ook de leden van /de patroonsorganisaties zich met de voorwaarden kunnen vereenigen, zoodat de uitgesloten moderne arbeiders weer aan net werk zullen kunnen gaan. De R.K. patroonsorganisatie heeft besloten Donder dag a-s. weer moderne arbeiders aan het werk to stel len en aan de andere patroonsorganisaties in overwe ging gegeven zich ook aan dezen datum te houden. Zooals men weet zal de uitsluiting voor de leden der Landelijke Federatie nog gehandhaafd blijven. GEEN SCHAPEN NAAR DE TENTOONSTELLING TE RUSSEL. (Lille). Doordat de Fransche regeering de invoer van alle vee, ok uit Nederland, in verband met het voorko men van de Veepest in Belg!ië? verboden heeft; is het niet mogelijk dat de vereehiging tot verbetering van de schapenfokkerij in Noordholland hare inzending Texclsche schapen, op de tentoonstelling ts Rijssel (Lille) in Frankrijk instuure. De inzending was reeds keurig in orde, zoodat het voor de vereeniging, alsook voor -de schapenfokkerij in het algemeen zeer jammer is dat de gelegenheid om reclame te maken voor het Hollandsche thans teloor gegaan is. KOLHORN. Regent het op de groote, het druipt op die kleine, ie een oud gezegde. Met de regens -der laatste do gen echter regende het ook rechtstreeks op de kleine, Velen toch in. de polders aan het aren zoeken, zijn de, joeg de regen uit het veld, en na den regen te rugkomende, zijn do aren of de granen daarin- zeer in waarde verminderd. Jammer voor menig gezin. KOLHORN. Kermis aan de KreiL Zondag, niettegenstaande slecht weder, toch vrij' wat drukte. Maandag geen harddraverij; pas te Behagen geweest, dacht de com- j missie het beter dit jaar maar eerus niet. 's-Avonds in hot lokaal van den- heer Steen optreden van Daan Pool uit do Zijpe. Voordrachten on Gabaret liedjes, echt vermakelijke dingen en echte geestige voordracht. Een stampvolle zoal, en gelachen dat ar is. (Een rijtuig langs den dijk bleef het paard! van staan en wilde niet verder. Dat was nu maai' -een •paard on nog (buiten; 'dus hoe prettig! U nu ibannon en voor menschen was, behoef ik wel niet verder uit eien te ziekten. Baantje mag hier weer komen, was het oordeel van alle 'aanwezigen. Een 12-tail nummera met daariusschen pauze, vulden dien avond, Maar 't was 'kermis, dus „Bal na", 'lag nu in jdo lijn. NIEUWE NTEDORP. As. Maandag zullen (Pisuisse en Hemsing in „De Prins Maurits" optreden. De „Nieuwe Courant", Den Haag, zegt daarover: Een volle Diligentiezooi is gisteravond vermaakt en ontroerd, meestal vermaakt, door Pisuisse, die nu welhaast twaalf en een half jaar met zijn colle ga uit journalistieke dagen Max Blokzijl in de laatste jaren op voortreffelijke wijze begeleid door Jan Hemsing, van zijn zang, en voordracht op het podium onzer concertzalen' en cabarets duizen den 'dóet genieten. Ook nu w-eer waren zanger en pianist schitter end op dreef en wisten met het gehoor over het geacci denteerd terrein hunner stemmingen mee te nemen. Onvermoeibaar, zoo scheen het, deden zij chanson op chanson, ballade op ballade volg,en', en het pu bliek kon maar niet genoeg krijgen van deze heer lijke ontspanning -met werkelijke meesterschap ge boden. •Fransche, Engelsche, Duitscbe en Nederiandsche liederen,, voor ieen deed 'al van ft repertoire der eer ste dagen, deels ook nieuw, zong Pisuisse en steeds weer wist hij de ware accenten te vinden. Wij voor ons willen wel (erkennen, dat wij thans van een avond als ons hier geboden nog even har telijk genieten als in die dlagen, toen de zanger eerst kort de redactiekamer voor 't podium had' verwis seld. Pisuisse versmaadt weliswaar ook het goed koop e succes niet, maar hij' leeft waarlijk niet al leen 'bij de gratie daarvan. Hij weet eerlijk tö ontroe ren. Zijn uitnemende muzikale begeleider, die des voordragers intenties zoo prachtig volgt, (had ook nu weer een groot aandeel' Sn het succes. En- „Onze Courant", Hoorn, schrijft: De (heeren Pisuisse en Hemsing hebben weer eens voor een echt leuken avond gezorgd. De Frisdazaal was flink bezet. De directie had voor een aardig tooneei-effect gezorgd. Het leek ons een verbetering den vleugel op helt tooneel te plaatsen. Het geheeie 'programma te vermelden schijnt ons overbodig. De heer Pisuisse bezit de gave hot pu bliek een geheelen avond bezag, te houden. Onder begeleiding van, den heer Hemsing gaf hij! ons te genieten', van zijin internationale liedjes niet alleen, neen ook echt Hoilandische liedjes heeft (hij: gezon gen. Steedis eed afwisseling dn U programma. Het herhaald applaus bewees hoe zijn liederen in den smaak vielen bij het 'publiek. CALLANTSOOG. Mej. A Gijsberts, onderwijzeres, on dó heer A Nol, onderwijzer 'aan de openbare school 'alhier, zijn beiden- geplaatst -op de lijst van bij voorkeur benoembaren bij het Openbaar Onderwijs te Amster dam, ST. MAARTENSBRUG. Aan den ringwedstrijd óp fietsen bij den heer de Beurs alhier werd door 15 personen deelgenomen. De prijken, die bestonden m contanten werdm gewonnen door onderstaande hecren: N. de Heer le prijs; B. Schoen 2e prijs, B. Schoen 3e prijs, J. Wittebol 4e prijs. HOOG DE ORGANISATIE. Eenige weken geleden is de nieuwe druk verschenen van het „Overzicht van de in Nederland bestaande vereenigingon van ondernemers op het gebied van han del en nijverheid" Het is een aik officieel boek, be werkt bij net ministerie van handel, tot 1 Jan. 1920. Ruim 1650 vcroenigingen en bonden worden ver meld. Er zijn groote bij, met duizenden leden, maar toch meestal kleino, met ledentallen tusschen 10 cn 100. Do klcinsto is waarschijnlijk wel do nVereoniging van Fnbrikanton van Electrischo' Zakbattcrijen", geves tigd te Amsterdam. Het aantal iodon bedraagt 2, zegge twee. Het bestuur bestaat uit eon voorzitter en een socrotnris-ponningmeostor. Bij don druk van hot boek was er oven wol (joon voorzitter, zijn naam is niet ver meld. Was hij misschien uit do „Vcrooniging" getreden? Dan hoeft het overige Bestuur in de algcmeeno leden vergadering geen last van de oppositie als het ongo- wenschte voorstellen doet. MAXIMUMPRIJZEN TURF. De Minister van Landbouw heeft maximumprij zen voor den verkoop van 'turf vastgesteld. EEN ONGELUKKIGE TOCHT. Uit Wormerveer, 23 Aug. Dezer dag-en kwam de veehouder M. van Assen delft uit Purinerend'. Zijn voor de kar gespannen paard schrok voor den stil staand en automobiel van dtr. N. ito Worxner. Genoem de M. viel van -zijn kor en kneusde twee ribben. Na Voor electrischen aanleg nergens goedkooper en beter adres. Doet ons prijsaanvraag l evering van motoren uit voorraad tegen uiterst concur- reerende prijzen. Beleetd aanbevelend, door d-r N. verbonden te zijn, bracht deze hem per auto naar Assendelft. Zijn zoon zon echter den weg naar huis vervolgen. Ter hoogte van de markt pas seerde de auto van dr. N. genoemd: paard en kar. Het paard schrok weer en nu viel- de zoon van de kar en brak zijn been. Ook die werd door dr. N. verbonden en per auto naar zijn woning vervoerd- KRUPP'S KANTOOR TE ROTTERDAM OPGEHE VEN. De correspondent van het Hdbld. te Rotterdam seint: Als nieuw bewijs hoie de venkeerstoeattanden in' deze halven zich wijzigen, waarbij' van massale transpor ten in* verband met den weinig bevredigenden eco- nomischeft toestond van ons achterland en den slechten stand der vaJluta vooreerst geen sprake Ikon zijn, kan wel diénen, dat Krupp, die voor zijn scha pen en ertsimporten hier -een. menschen! eeftijd een eigen kantoor heeft onderhouden, besloten heeft dit op te heffen. AFSCHUWELIJK ONGELUK. Te Winschoten geraakten- gistermiddag drie doch tertjes, allen beneden acht jaar, van timmerman Z. Hemmen-, en een dochtertje van J. Lindemulder, werkmeester aan- de fabriek „Gruno", in de zand- graverij ondier zond bedolven. Alle vier werden le venloos onder het zand weggehaald. ONDER DEN TREIN. Tijdens het rangeieren op het spoorwegemplace ment te Zaandiam heeft gisteren de rangeerder L. W. Limgbeek, die op de machine van- den rangeerenden brein stond, een ernstig ongeluk gekregen, aan wel ker gevolgen hij bij aankomst lin de polikliniek Is overleden. Of de verongelukte door de machine is gegrepen' of hiervan afgevallen is, zal het onderzoek nog moeten uitmaken. Ldngbeek was 25 jaar, gehuwd en vader van een -kind. DE VEEPEST IN BELGI& Uit Budel, 24 Aug. -Elven over de grons, in het (naburige Belgische plaatsje Hamouit, is, naar men mededeelt, de runderpest uitgebroken. Door die po litie en douanen alhier worden- de strengste maat regelen getroffen tegen- overbrenging der ziekte naar i Holland. Tel. ECONOMISCHE BOYCOT VAN RUSLAND. Op de vragen van den heer Marchamt betreffonde medewerking der Regeering aan- een eventueelen econ-oaiiischen boycot van- het Russische Rijk, ant woordde de Minister van Buitenlandsch-e Zaken, dat de Regeering aan geien Regeering een-er vreemde Mogendheid heeft toegezegd, dat zij tot een even tueelen economischen boycot v-an het Russische Rijk hare medewerking zal verieenen. ST. MAARTEN. Op Dinsdag J.-L hield' de afdi van dien- Bond voor Staatspensiann e ering, eene ledenvergadering in café „De Tuinbouw" alhier. Aanwezig met het be-stuur, 7 led'en. De voorzitter opent de vergadering, zijn spijt uit drukkende over de treurige opkomst. Om red-en dit '■-een buitengewone vergadering is, worden geen notulen gelezen. De heer D. Appel doet op verzoek toelichting daar om deze vergadering wordt gehouden en deelt mede dat het om de treurige rede is dat door twist een vacature in het hoofdbestuur is ontstaan en alzoo verkiezing, hoofdbestuur -moet plaats, hebben. Om bier verder op in te gaan, acht (hij niet nooddg, dioch meent diat deze twist niet ten voordeele van den bond is, dus eveneens ten nadeele van de ouden van da- giem Voorgelezen werd een circulaire der commissie van onderzoek inzaike de hMdi'gingsweiiken voor wij ten den heer Vooarbroo-d1, waaruit blijkt dat hierbij veel"stof is- opgewaaid1 en aam de goede zaak eer na dar voordeel heeft gebracht. Verscheidene ingezonden stukken betreffende de cflfndidaabsbel liing van- het nieuw te benoemen hoofd bestuur werden de vergadering voorgelezen, waarna da stemming volgde, en door de af deeling werden gekozen de beeren: Jb. Cioeck, J. Fokker, H. Limpers, P van Mever, H. R. Mulder, Mr. P. J. Oudl, G. Postma, J. D. iSchuitemaiker en R. Staes. Hierna werd, de voor de 'toekomst, te houden pro paganda -besproken. De heer S. Schut deelde mede eenige personen te hebben gesproken, welke voor den pro-pagandaHavond zich disponibel stelden on hier met den secretaris diezer afd. over zouden correspon deer en- omtrent de condities, hetgeen tot heden nog mi-et was geschied'. Daar de heer Schut, als voorgan ger -der propaganda meent dat op den tot hed:en ge- voilgd-ein weg niet voort kan worden gegaan, daar er onoverkomelijke moeilijkheden aan verbonden zijn, werd besloten te .ibformeeren naar de kosten die de bovenbedoelde personen voor hun werk verlangen. T MOTORAANHANGSEL SPREEKT: Jullie hebt gemakk'lijk .praten, 'k Vind het ook geen prettig iets, Als ik daar moet zitten hangen Achter aan 'n motorfiets. 'k Voel m'n ingewanden walsen. En m'n maag soms in m'n keel, Van den stank en 't stof en 't waaion Zie ik somtijds groen en geel. 'k Ben 'n uit, 'n aap, h monster, Als ik door de straten rijd, 'k Kan niet zien. niet hooren praten, Al wat mooi is, ben ik kwijt 'k Moet op mijn verfoofde hangen, Als 'n ransel op zijn buis. Want, als ik met mee Wil hossen, Laat-ie mij heel stiekum thuis. Foezel. (In de Nieuwe Eeuw.) GEMEENTE ZIJPE. Irgeschieven van 21—24 Aug. Ï920. Gloren: Maartje, d. v. Pieter Kreijger en Cornelia de Leeuw. Agatha Anna, d. v. Adrianus Dignum on Anna Meereboer. M'EDEMBLIK, 24 Augustus. Blauwe aardappel&A f225 a 2.30 per 25 K.G., sper- Cleboonem f 1.50 a 1.75 -per 15 K.G. NOOKDERMARKTBOND. Noorttochotwtmdo. 24 Augustus.- Schoteche muizen- f7.50 a 7.80, koksianen f5.60, schoolmeesters f7.10 a 9, eigenhei- mres f7.40 a 8.80, blauwe aardappelen f 10.70 a 11.90, drielingen f 3.60 a 5, kleine f 1.70, spercieboonen f 14, snijboon-en f20. grove uien f 6.10 a 6.20. drielingen' f8 10, mep f 14.70 a 15.10, roode kool f 1.20 a 2.70, per 100 K.G., boswortelen, f 2.90 a 4.60 per 100 bos, bloem- ikooil f9 a 12.70, per 100 stuks, 2e soort f2.90 a 8.90; gole (kool f2.60 a 4.60, witte ikoo-l f 1.60 a 1.70 per 100 LANGEDIJKER GROENTEVEILING. BrOek op L. 24 Augustus. Bloemkool le*soort f 10.10 a 15.80, ld. 2e soort f 3.30 a 4.10. per 100, roode kooil f 1.60 a 3.60, 2e soort f 0.80 a 1.40, gele kool f 3.50 a 490, witte kool f 1.20 a 1.90 per 100 KXJ., wortelen f 420 per 100 hos, Jiuliamuizen f6.90, schotsche muizen f8.70 a 9, schoolmeesters f8.80 a 10.10, blauwe f7.60 a 10^0, eigenheimers f7.70, drielingen f3.30 a 3.70, gele nep f 11 a 15.70, drielingen f 10.10 a 10.30, sLaboonon i t(L3<f a 14.60, per 100 K.G. Aanvoer 9000 st. bloemkool, 81070 R.G. rcode kool, llhbO K.G. witte kool, 40750 K.G. gete kool, 625 bos wort-elen, 10132 K.G. aardappelen, 320 K.G. gele nep, 205 K.G. drielingen, *-2232 K.G. slaboonen. WARMENH ÖIZEN, 24 Aug. Roode kool f 1.40 a 2.10, gele kooi f 3.10 a 3.60, witte kool f 0.90, Schotsche muizen f 8.20 a 8.50, alles per 100 Kg. PURMEREND, 24 Aug. Aanvoer 12 st. kl. fabriekskaas f 80. 40 st. kl. boeren kaas 'T 81, 2 st. middelbare kaas f 76, 9845 Kg. boter f 3.103.20, 340 vette runderen f 1.80—2.20; 35o0 melk en geldekoeien f- 400800; 42 slieren, 48 paarden f200— 500, 57 vette kalveren f 2—2.50, 124 nucht. kalveren f 2o—76, 263 vette varkens f 1.60—1.80, 130 mag. var kens f 85105, 108 biggen f 48—65, 1118 schapen f50 —85, 255 lammeren I 30—48, kipeieren f 1450—15, 110 zak appelen f 28, 150 zak peren f 415. ANNA -PAULOWNA, 24 Augustus. Groote aardappelen f6.70 a 10, drielingen f 2.90 a 5.40, slaboonen f 10.75 a 16.75, snijboonen f8 a 2L75 per 100 K.G. ONRUST IN HET INDUSTRIEGEBIED. Uit Dusseldorf, 24 Aug. Het Rijnsch-Westfaalscke industriegebied zal, naar hel schijnt, nooit tot rust komen. Zooals te Dusseldorf in een zinnelooze Hetze van de zijde der communisten en onafhankelijken voor een komende actie van alle middelen geagiteerd wordt, zoo gaat het in het heele industriegoMea. In een te Essen door de onafhankelijken gehouden vergadering die door aanhangers van alle socialislische partijgroepen bezocht werd, legden de sprekers den uaoruk op aen ernst van den toestand en het op til zijn der voorbereide actie. Er traden sprekers van ae onainankelijken en de communisten op. De eersten keerden zich voornamelijk tegen de op verschillende plaateen voorkomende „Pulsch"-pogmgen die op eigen houtje ondernomen worden. De aanstaande actie kon, zoo werd betoogd, slechte, op uniforme wijze ondernomen worden. De communistische sprekers sloegen een heiligen toon aan en drongen er op aan om erop los te slaan vóór het gunstige tijdstip voorbij was. De beraadslagingen waren zoo nu en aan zeer opgewonden en stormachtig. In een door de onafhankelijken belegde openbare ver gadering te Dortusund werd lang en breea gesproken over de slrijddoeleinden der partij. Ten slotte werd een motie aangenomen, waarin men legen het verpoolschen en verfranschen van Opper- Siïezië en het Saargebied zoowel als tegen de uitwij zing van Engelsche arbeidersleiders uit Parijs protes teerde, om daarna onder bedreiging met staking de on middellijke vrijlating van alle politieke gevangenen en do verbinding met Sovjet-Rusland te oischen. RUSLAND EN DE GEALLIEERDEN. Uit Londen., 24 Aug. Balfour heeft heden aan de Sovjet-delegatie te Londen oen nota gezonden betrof- fond-o de besprekingen welke hebben plaat» gehad tus schen Lloyd George en Giolitti. Hij legde er den na druk op, dat de voorwaarden, welke de regeering van Sovjet-Rusland aan Polen wil oplegen, in strijd zijn met die, welke Kamenef namens de Russische regeesring aan de Britsche regeering heeft medegedeeld. Namens de premier vroeg Balfour of het juist was, dat de thans voor Polen opgestelde voorwaarden het karakter dragen dat Giolitti en Lloyd George er aan toekennen, van het antwoord op deze vraag zou de toekomstige politiek van de Britsche regeering afhan gen. Een antwoord wordt verwacht tot uiterlijk Vrijdag 27 Augustus. Afgezien nog van den aanval op Polen's onafhanke lijkheid en den eisch, dat er een arbeiderslever mo-et worden opgericht, is een andere zeer verwerpelijke clau sule van het vredesverdrag, dat door Rusland aan Po len is voorgelegd dat zooara de Poolsche demobilisatie is voltooid, slechte 200.000 man Russische en Qekrain- sche troepen aan de grenzen van de voorgestelde neu trale zone zullen blijven. Wanneer men deze bepaling vergelijkt met de clausulo waarin de inkrimping van het Poolsche leger tot 50000 man wordt geëischt, komt deze onwil van Rusland om zijn strijdkrachten te demobiliseeren neer op het plan om een leger viermaal sterker dan het Poolsche effec tief aan de Poolsche grenzen op de been te houden. Noch de Polen, noch de geallieerden kunnen naar gemeld wordt, hierin toestemmen. Naar heden uit wel ingelichte kringen wordt verklaard, hebben de Polen geen tegenvoorstellen te Minsk gedaan. 24} zullen vol harden in hun houding van verzet tegen alle onrede lijke voorwaarden, die nun door de Sovjetvertegenwoor digers worden voorgelegd. 1 OPROER IN DE GEVANGENIS. Ia de centrale gevangenis te Rome is dezer dagen eeit grooi deel der 2000 gevangenen in opstand gno men. Zij braken hun celdeuren open en vielen de ge- ratagenbewaarders aan, die volkomen verrast en 200 carabinieri te hulp riepen. Er hadden verwoede worste lingen in de gevangenis plaats en eenige der gevangenen werden overmeesterd. Er werd gewaarschuwd, dat als de gevangenen niet dadelijk naar hun cellen terugkeer den, er geschoten zou worden. De gevangenen sloegen deze waarschuwing in den wind; er werd geschoten, waarop de gevangenen naar hun cellen terugstormden. Eén gevangene -werd gedood, een gewond. DE TERUGTOCHT DER ROODE LEGERS. De correspondent der -N. R. Gt sdhirijft nader: Uit Friedrichslhof, 24 Augustus. Het is (midder nacht. Ik ben op heit oogenMik dn Friedridhshof aan de Duitsche grens ten Oosten van Orielsburg. De Polen rukken hier met stormachtige snelheid1 op en overal in deze streek komen gedeelten van het vierde Russische leger over de grens in Duitschland, Ik heb vanavond gegeten met een vandaag geïnter neerd Russisch hoofdofficier, die nog 5 'kilometer têni Oosten van Friedrichshof door Poolsche patroel- jes over den grens gedrongen was. Hij deelde mede, dat iBIeiostocik door de 'Polen genomen was. Dit was het laatste 'draadlooze bericht, dat hij* ontvangen had. Irwiien het juist is, is het geheeie vierde leger, dat zich met de uiterste inspanning langs de Duitsche grens voortbeweegt, verloren. Het bevel' van dit leger luid', dat het met een snelheid van- 60 KM. per dag zoo dicht mogelijk langs de Duitsche grens terug moet. 'trekken. Het moet gevechten en verliezen' zoo veel mogeiijik. vermijden, -maar nietteinini zijn de ver liezen, die. het geleden heeft volgens de leiders zeer aanzienlijk. Men 'krijgt .hier niet alleen den indruk dat dit leger verloren' i's, ais gevolg van de doorbraak der Polen op het front van het 15e leger. De stemming der Russen iijikt -vrij; wanhopig; vast staat wei dlat er geen sprake meer van1 kon zijn hij Koimo stand' te houden. Voor standhouden zal wol eerst de Njeinen4inde in aanmerking komen. Het is weinig waarschijnlijk dat de Russen die van daag Clherzele trachten dóór te breken en verwoed te gen de -Polen vechten, hun doel zullen bereiken. Men den val van Mlawa, Ostroienkt, Lomza en J3je- lostok is de ijzeren' ring om het roode leger, dat Po len was binnengevallen', gesloten; De (bolsjewüki heb- bon ithans geen enkelen terugtochtsweg meer en zui len zich, voor zoover ze niet over de Duitsche grens gaan, moeten overgeven. 21 Russische divisies zijn hiermee bui-ten gevocht gesteld!. Tot dusver zijn den Polen 86000 gevangenen en 200 'kanonnen dn handen gevallen. iDe nederlaag der roodenrd's inderdaad ver pletterend. 'Zelfs op den 'Uitersten linkervleugel, dm Galiciöi, waar zij Lembetrg nog bedreigden, moeten zij terug. DE TOESTAND IN IERLAND. j j Uit Londen, 24 Aug. Zondagochtend werd de districts-iiispc-ctcur van politie Oswaïd Swanzy te LU- burn bij Belfast, toen hij de kerk verliet, doodgescho ten. Dat feit heeft dien avond en gisteren aanleiding gegeven tot ernstige wanordelijkheden. Een aantal Sinn Fem- en nationalistische gebouwen werden in brand gestoken en de schade worat berekend op 200.000 pond sterling. De brandweer kon do branden niet bedwin gen sommige straten lagen vol puin en de militairen hielpen de orde herstellen. Gisteren werden nog vijf huizen afgebrand, één er van gedurende den tijd, dat de moord op den politieman in net gerechtsgebouw werd

Schager Courant | 1920 | | pagina 2